Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 09:16 Maurik – Jaké světlo pro mé akvárium?
Zdravím.
Je toho zde napsáno mnoho a po asi dvouhodinovém čtení jsem z toho víc blbej, než chytrej :-) Chtěl bych poprosit o radu ohledně osvětlení akvária, jelikož jsem začátečník a akvárium jsem "zdědil" po tátovi. Akvárium je velké 120d x 50v x 40h. Táta k tomu měl/má takové hliníkové dva hranoly, každý na dvě zářivkové trubice. Když mě Brácha to akvárium dovezl, tak k tomu mel pouze dvě trubice. Z tech obalů se toho už moc nevyčte, ale co jsem vyčetl, tak to, ze to je OSRAM Lumilux 30W a 900 mm' zda ty obaly patří k těm trubici netuším. Takže svítím pouze těmi dvěma. Jenže nevím zda to stačí (dle toho co jsem tu přečetl, tak asi ne), proto se chci zeptat, jaké a kolik tech trubic mám koupit. také jsem tu četl něco o tom, ze nemají byt stejné, ale že vpředu maji byt jiné, než vzadu. Mohl by me tu prosím někdo poradit co a jak? Děkuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 22:37 Vrtule Re: lhajek
Dva z kablíků mají délku 1 metr a třetí, směřující do zásuvky má necelé 2 metry, tudíž bych ho nejspíš stranou mohla dát... super nápad, děkuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 20:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
Vypadá to že tam máš vše, z obrázku ale nevidím jak dlouhé jsou ty kablíky. Předřadník bych já osobně do krytu nedával a nechal ho někde mimo, zejména pokud není mezi elektrikou a vodní hladinou krycí sklo. Ale nevím jestli tomu odpovídají právě délkou ty kablíky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   20.12.2012 20:27 Muž kortezhugo [983] Re: souky
Perdradniky(aj lacne) pracuju s vysokou frekvenciou cca 30-80kHz.Takze aj keby to piskalo tak to nikto nepocuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 18:50 Muž souky [592] - RostlinyRe: Vrtule
různé elektrické spotřebiče pískají, vibrují a kdoví co dalšího, když se v nich použijí levné nekvalitní cívky, většinou to je slyšet pouze z bezprostřední blízkosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 18:31 Vrtule
Fotka k příspěvku Děkuji moc, to jsem potřebovala slyšet :-). Po zakoupení zářivky Juwel (jinou možnost vzhledem k délce krytu ani nemám), se vrhnu na instalaci. Ale jelikož jsem antitechnický typ, prosím o sdělení, zda mám vše potřebné (viz obrázek). Nemám např. žádný kryt na předřadník.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 15:51 Muž tajfun1 [222] Re: Vrtule
ještě se prodávají značkové univerzální předřadníky, kde si jen nastavíš, jakou zářivku použiješ, takže můžeš osvětlení měnit podle potřeby, bez nutnosti kupovat další a další speciální předřadníky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2012 14:52 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
V tom odkazu je elektronický předřadní a nejsem si vědom že by měl nějak vibrovat, resp. nevím co by mělo být zdrojem těch vibrací.

Jinak co se týče zářivky, tak když je předřadník na 24W pro trubici T5 tak tam nic jiného dát nemůžeš a rozměr je dán na takovou trubici jednotně (možná až na nějaké speciálky, které jsou zbytečně drahé vzhledem k mizivému efektu jaký mohou mít).

Barevné spektrum bych neřešil. Pro běžného akvaristu to podle mě nemá smysl. Maximálně aby zářivka byla třípásmová, ale ani to není podmínkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 13:22 Vrtule – Zářivka T5 24W s rozměry 44cm, 16 mm
Ahoj,
poradíte prosím jakou zářivku zvolit k předřadníku: aquario.pl/…
Doporučovaná OSRAM LUMILUX se mi velikostně do krytu nevejde, neboť potřebuji rozměry 44cm. Uvažuji tedy o zářivce HighLite Colour či HighLite Cool Day T5 43,8 cm 24 W. Co jsem se dočetla v příspěvcích, nejlepší je, pokud převažuje červené spektrum. Nevím však, zda JUWEL k tomuto typu předřadníku půjde? Je také pravda, že některé neznačkové předřadníky vibrují a jsou hlučné? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 16:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lhajek
Určitě je to lepší než některé setové elektronické předřadníky které toho opravdu moc nevydrží. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 15:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lhajek
..Ona se ještě prodávají nová zařízení kde by zářivku rozsvěcoval startér s tlumivkou? A pokud ano tak on si to ještě někdo koupí?
Ano, v setových osvětleních vcelku běžně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 15:10 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: tajfun1
To je šumák jestli elektronický předřadník nebo tlumivka, jednou je ta udělaný na nějaký výkon zářivky a to musí dodržet a basta.

Jen tak mimo řečnická otázka: Ona se ještě prodávají nová zařízení kde by zářivku rozsvěcoval startér s tlumivkou? A pokud ano tak on si to ještě někdo koupí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 14:26 Muž tajfun1 [222] Re: lhajek, DM
nějak všichni předpokládáte, že to má předřadník, já si spíš myslím, že to bude udělaný postaru s tlumivkou...každopádně do toho narveš jen standart 18w nebo speciálku 20w, to bude fungovat bez problému, pokud by si chtěl něco jiného, tak už by si se musel hrabat v elektrice a předělat to třeba na T5 zářivky (pokud tomu ale nerozumíš, tak na to radši zapomeň)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 13:30 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: DM
CO je napsané na elektronickém předřadníku? Pokud tam je 2x18W tak tam nikdo nemá dávat nic jiného než 2x18W.
Posuvné jsou ty patice možná proto, že někteří výrobci nedodržují normy a vyrábějí různé speciály, tak aby se dali i tyto nestandardní délky použít, ale výkon musí být dodržen jinak riskuješ zničení elektronického předřadníku, což je nejdůležitější a také nejdražší věc na celém světle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 12:49 DM Re: Miso
A čo keby som k tej sun-glo 20w, namiesto žiarivky narva 18w pridal túto?:
www.akvaobchod.sk/…
Utiahlo by to? BTW sú tie patice posuvné, čiže je tam miesto pre dlhšie žiarivky s vyššou wattážou, takže načo by to vyrábali posuvné, keď tam môže ísť iba 2x18w?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2012 01:36 Muž Miso [470] Re: DM
silnejsia hagen ziarivka ti tam vosla len preto ze maju nestandartny rozmer a tie 2W naviac este ten predradnik zniesol. Ak tam je predradnik na 2x18W tak silnejsie dat nemozes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 00:09 DM – wattáž
Čaute, mám osvetlenie ATMAN AT-80b, na ktorom je uvedené: 2x18w, 230V, 50Hz...
Ja tam mám 1 20w žiarivku:
www.happyzoo.cz/…
a tú druhú 18w:
www.akvariumonline.sk/…
Takže som to prekročil o 2w...koľko to osvetlenie dokáže utiahnuť?
Lebo som si všimol, že v kryte je miesto (cca 73cm), a moje žiarivky majú cca 60cm.
Takže môžem do krytu dať žiarivky s vyššou wattážou, keďže mi to rozmery krytu dovoľujú?
Za rady vopred ďakujem ahoj .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2012 17:36 Muž matlala [798] - RostlinyRe: lhajek
ono jednoduše lze napsat, že střeva = to co je v úsporce, čili postrádá to nejspíš ochranu pro proti odpojení trubice (shoří i elektronika). Ty OSRAMy jsou nejlepší za tu cenu, protože obsahují integráč, který trubice neustále měří a upravuje proudy a napětí co do nich pouští, při odpojení se nic nestane a vetšinou i při špatném zapojení se mu nic nestane, teda neslyšel jsem o takovém případu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 17:30 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: matlala
matlala napsal: tak to tomu glomatu mám velké výhrady k funkčnosti, elektrickému zapojení, ceně a spolehlivosti. Je to zbastlenina.
Pohledej na fóru, řešilo se to tu a jsou tu i vyfocené střeva. raději zvlášť patice, předřadník OSRAM a zapojí to elektrikář za pár minut nebo sám, je to tam namalované. To je aspoň nejlepší a hlavně kvalitní, levné a spolehlivé dlouhodobé řešení.

Díky za upozornění, já sám jak už jsem kdysi psal jsem o tom jen uvažoval, ale nakonec jsem si to nepořídil a v ruce jsem to bohužel neměl, ale jako řešení mě to přišlo docela dobré. Bohužel i u řady dalších výrobků jsou střeva problém, nikdo do toho nevidí dokud si to nekoupí a pak se jeden nestačí divit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 16:02 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DeNNI85
jak všechny, e-hopům nevěřit, prověřit, ten, kdo to podává může mít mylné informace a nevědomky potvrdit blbost. Oni nejspíše mysleli všechny speciální zářivky T5. 24W byly ty atypy a pak pokud vim i nějaké 14W a 30W.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 16:00 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: matlala
tak z eshopu, kde to prodávají mi napsali, že tam jdou všechny zářivky t5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 15:43 delfin
Mezi svetlem a co2 živinama je krehká rovnováha.Málo svetla s dostatkem živin a co2 je v poradku alehodně svetlaa málo co2 a živin je problem a brzy mohou akvárko zaplavit řasy,pokud se použije méně světla nemusí se delat starosti s co2a živinama tak to dělá firma ADA a rostlinky si vystači s málem. Slabši osvetleni má nižši poptavku po co2 a živinách,vice svetlazpusobuje vice škody než užitku, zkuste to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 15:34 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DeNNI85
jasné, nápomocen ti bude třeba katalog osramu, kde jsou wattáže, délky...
pravidlo je počet wattů = délka trubice, i když dělají se třeba 2 varianty 855mm trubic 39W HO a 21HE, jak bylo zmíněno níže ty zkratky.
www.osram.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 14:13 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: matlala
no mám možnost to mít docela levně z druhé ruky, proto se ptám, zkusím se informovat na ty trubice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2012 14:02 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DeNNI85
hm, já si raději vyrobím.
Nevím, co v tom jsou za předřadníky. Jen bacha na délky trubic, speciálky často mívaj trošku jinou délku a pak jsi na ně odkázaný a nedoplatíš se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 13:52 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: matlala
co říkáš na tohle? www.zoohit.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2012 13:38 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DeNNI85
OSRAM je značka, předadníky QTP-5 na T5 trubice a QTP-8 na T8 trubice. Výkon záleží na tobě, dle rozměrů akva, jaké chceš rostliny atd.
Patice levně dobře vyjdou od aquario.pl - hermetické. Kdyžtak na T5 mám nějaký použitý patice od kamaráda doma, přešel na LED.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 13:05 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: matlala
A mohl bys nějaký přeradník a patice od osram doporučit? Nebo je jedno jaké od této značky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 12:33 Muž matlala [798] - RostlinyRe: lhajek
tak to tomu glomatu mám velké výhrady k funkčnosti, elektrickému zapojení, ceně a spolehlivosti. Je to zbastlenina.
Pohledej na fóru, řešilo se to tu a jsou tu i vyfocené střeva. raději zvlášť patice, předřadník OSRAM a zapojí to elektrikář za pár minut nebo sám, je to tam namalované. To je aspoň nejlepší a hlavně kvalitní, levné a spolehlivé dlouhodobé řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 12:17 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: lhajek
takže ten controller co jsi mi poslal zastane všechno ano? do něj rovnou namontuji trubice a napájení ze sítě a svítím?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2012 11:58 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: DeNNI85
Tenhle článek by ti mohl pomoci s tím co k osvětlení se zářivkami potřebuješ:
rybicky.net/clanky/574-Zarivka-s-predradnikem-setri-vase-penize

Pak tu byla série článků o LED osvětlení:
rybicky.net/clanky/914-led-osvetleni-akvarii-i
rybicky.net/clanky/916-led-osvetleni-akvarii-ii
rybicky.net/clanky/919-led-osvetleni-akvarii-iii
rybicky.net/clanky/923-led-osvetleni-akvarii-iv

No a na pokud o tom moc nevím tak jsem tu nedávno doporučoval toto:
www.heureka.cz/…

K vlastní montáži je potřeba něco vědět o elektrice, pokud nebude krycí sklo tak dát pozor na styk vody s elektroinstalací nějakými vodotěsnými paticemi atd.

Takže to jak to bude pod kterou trubicí vypadat bych si nechal skoro až na závěr. Navíc s tím ti já zrovna neporadím, protože dávám přednost většímu množství rostlinek v akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 11:07 Muž DeNNI85 [16] - Amerika – velké akvárium
Zdravím, potřeboval bych poradit, budu si dělat kryt na akvárium vlastní výroby a budu do něj dělat osvětlení, přemýšlím buď o led pásku nebo o klasických trubicích. Rád bych použil trubice do modra, které zvýrazňují barvy ryb. Chovám cichlidy. Akvárium má 150dx60vx50š a přemýšlím o 2x 120cm trubicích. Myslíte, že to bude stačit, když tam nepěstuji rostliny? Případně máte někdo ozkoušenou nějakou trubici, která pěkně zvýrazňuje barvy ryb? Netrvám na modré? Mohl byste mi někdo případně poradit, co všechno musím koupit abych rozchodil osvětlení se zářivkama? Budu si muset vše přidělat na svůj kryt. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 09:39 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
Nerozumím tvému dotazu na svítivost, buď bereš T5 ve tzv. verzi HO - high output - co nejvíce světla a nebo HE high efficiency - vysoká efektivita, ale o tom již nedávno tady psal slavko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 01:13 Lanerot – Morde svetlo
zdravim budu si zakladat nove akvarko a napadlo me dat mysto klasicke zarivky barevnou (modrou) de mi o to jestli to nebude vadit rybkam (mecovky,neonky) kytky umeli takze ty to zvladnou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 23:15 Vrtule Re: lhajek
Určitě zkusím nejprve svítit 24W. Děkuji za odkaz, konečně nepřemrštěné ceny :-). Jen na rozměry se budu muset pozeptat. Svítivost postačí jaká?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.12.2012 22:37 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
Já je kupoval v létě tady: www.bbelektro.cz/…

Jaká je barva toho světla to bych řekl že tvé rostliny bude trápit okrajově, jde spíš o to jak se ti líbí pak akva ... jestli víc do žluta nebo víc do studenějších barev.

Těch 11W by se třeba nemuselo používat ze začátku, ne? Zapojené to snad je nyní každé zvlášť, takže o můžeš zapínat podle libosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 22:28 Vrtule – T5 24W
Ahoj, může mi prosím někdo poradit, jakou zářivku T5 24W(16 mm/44cm) mám pořídit do 54l akva? Dle diskuzí je nejlepší teplá bílá, ale tu jsem v těchto rozměrech bohužel nikde nedohledala. Jelikož přidávám 24W zářivku k 11W, může se při této watáži vyskytnout problém s řasou (nyní mám opačný problém - řasa z nedostatku světla)? Dle výpočtů by stačila pouze 24W. Díky za rady :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 20:17 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: souky
No, spíše až ted v pátek nastala volná chvíle abych se do toho krámu dostal. Al je byl rozhodnutý už dávno smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 20:11 Muž souky [592] - RostlinyRe: Zoidik
ale že ti to trvalo než ses rozhoupal :) , já sem kdysi taky o ní přemýšlel, ale když na mě vybafli cenovku a kolik toho musim koupit(asi se specializují na jiné pěstitele :-D ) tak se to prostě nevyplatilo, zlatej alobal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 15:11 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: souky
souky napsal: já nemyslel eshop, ale třeba toto www.growshop-olomouc.cz

Tak jsem si tam včera zajel a dovezl si si 1,2 × 1m diamantové fólie. Po půl metru to zrovna neprodávali, nevadí. Rozhodně velmi příjemná obsluha. Jenom ti dva skaláři v padesátí litrech... tone :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2012 23:03 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Beda81
NO je Normal Output - teda normálne svetlo, HO je High Output - teda silné svetlo, HE je High Efficiency - tedá vysoká efektivita. Z hľadiska spotreby el. prúdu na jednotku svetla je najvhodnejšia HE (80-100 lm/W), lenže pri rovnakom rozmere majú HE okrem nižšej spotreby aj menej svetla. Ak je cieľom max. svetlo na min. rozmere, tak iba HO (60-80 lm/W).

Veľa svetla zvyčajne nebýva problém ubrať, napr dlhými stonovkami, či plávajúcimi rastlinami. Naopak to býva zložitejšie.

Elektrikári vedia do detailu, ktorý drôt pripojiť na ktorú svorku, ale elektronike zaručene väčšina neruzumie. Minule mi v elektroinštaláciách ponúkali namiesto napäťového zdroja prúdový a ešte som bol za somára - veď na ňom bolo napísané, že pre LED...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 22:34 Muž Miso [470] Re: Beastie
ono je to trochu sposobene aj tou kombinaciou krycich skiel a rampy, cast svetla sa od nich odrazi do miestnosti (ale zasa tak velky rozdiel to nieje). Na tej rampe od Hagenu by mohol trochu viac presahovat kryt, musim ju mat trochu natocenu do zadu aby mi to nesvietilo do oci ked pozeram na akva.
Ale zasa inym svetlom uz v miestnosti svietit nemusim ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 22:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: vaaclav
Kdysi, když jsme měli první akvárka, se ke svícení používaly žárovky. Tehdy se doporučovalo min. 1W/l objemu okvária.
vaaclav napsal: Co slovo to perla. Tak dříve se doporučovalo 1w/l. To se dozvídám věci. Co z vás ještě vypadne za moudra. smich A ještě řekni, že se to u žárovek nedoporučovalo. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 22:26 Beda81 Re: Beda81
Pres google jsem dohledal
www.barrreport.com/…
treba to nekomu dalsimu pomuze

Podle odkazu, nekteri tuto kombinaci pouzivaji. Svitivost je samozrejme diky pouzitym zarivkam HE mensi nez u HO.

No nic no. Ja to teda risknu a jdu do toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 22:15 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: malyLibor
Co slovo to perla. Tak dříve se doporučovalo 1w/l. To se dozvídám věci. Co z vás ještě vypadne za moudra. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 22:00 Beda81 Re: lhajek
No treba proto, ze 24W bylo malo
a ted se mi zda ze po porizeni 2x24W je zase moc.

Bylo by fajn,kdyby bylo mozne v obchodech zapujcit ruzna osvetleni a podle toho vybrat to "prave".

elektronik, elektrotechnik, elektrikar ... slovickarit nemusime. Je jasne, za kazdy dela neco jineho. Spousta elektrikaru provadi instalace zarivkovych osvetleni, tak treba ma nejake ty zkusenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2012 21:52 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Beda81
Já bych to nezkoušel.

Mám stejné osvětlení a kupoval jsem ho právě pro jeho parametry, které jsou dopředu známy. Nechápu proč si někdo kupuje osvětlení s nějakými známými parametry a pak ho chce používat jinak. Tak si prostě koupím to co potřebuji, ne? A nemusím pak špekulovat nad věcmi kterým nerozumím.

btw na tohle elektrikář nikdy neodpoví s jistotou, na to jsou potřeba znalosti z elektroniky a elektrotechniky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 21:38 Beda81 – Osvetleni GloT5 HO 2 x 24 W
Dotaz na akvaristy-elektrikare.
Koupil jsem osvetleni GloT5 HO 2 x 24 W a chtel bych tam dat misto 2x24W HO zarivky 2x14W HE.
Je to mozne ?
Nebude to problem pro "elektroniku" v osvetleni, pripadne nebudou odchazet 14W zarivky prilis casto ?

Nerad bych to osvetleni odrovnal, nebo casto kupoval nove zarivky.

Odpoved prodejce byla, ze do osvetleni muzu dat T5 zarivku.
Odpoved od vyrobce byla, ze osvetleni je konstruovano na 2x24W.

Ani jeden mi nenapsal, ne nelze, nebo, ano je to mozne.

Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.11.2012 18:10 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: malyLibor
Takže ste vlastne potvrdili, že dnes nikto poriadne nevie ku ktorému zdroju svetla toto pravidlo patrí...

Veľmi pochybujem o W/l ohľadom žiaroviek, zato však viem, že bolo vztiahnuté k žiarivkám T12. Od tejto doby bolo toto "pravidlo" viac-menej mechanicky preberané rôznymi autormi bez ohľadu na typ a zloženie spektra žiarivky. Pokiaľ si dáte prácu, niekde na The Krib nájdete aj koeficienty na prepočet pre T8 i T5. Možno tam budete prekvapený, keď zistíte, že T8 z toho vyšli lepšie ako T5. Lenže dnes sa už používajú T5HO, či dokoca T5HE a tu som sa už koeficientov nedopátral. Toto "pravidlo" sa s úspechom používa aj pri úsporkách a jednopäticových žiarivkách, a tie sú účinnosťou zase niekde inde.

Apropó, môj svokor má dodnes žiarovky a jeho "rastliny rastú ako divé, len tým červeným asi nevyhovuje voda" (jeho slová, keď som mu posielal prebytky)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2012 17:09 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: slavko
No, on to i dnes někdo ví, protože si to tak trochu pamatuje. Kdysi, když jsme měli první akvárka, se ke svícení používaly žárovky. Tehdy se doporučovalo min. 1W/l objemu okvária. Objemu celkového. Asi před 40. lety stavěl táta nová akvárka s osvětlením zářivkovým. To se už počítalo min. 0,5W/l, opět celkového objemu. Dnes jsou nějaké modernější, třípásmové zářivky (netuším, co to znamená), ale v provedení T5 mají údajně opět 2x větší účinnost, takže minimálně by to mělo být 0,25W/l. Je to minimálně, já sám to tak mám (2x39W T5 na 300l) a rostliny mi pod tím rostou jako divé, nicméně jsou to rostliny nenáročné na světlo (proto jsem je vybíral), o kterých kdosi prohlásil, že by rostly i ve flašce od okurek na okně. Nechci tvrdit, že to není pravda, nezkoušel jsem to :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=2547