Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 23:25 gringo Re: radim
Fotka k příspěvku Svítím s 10W LED reflektory(stud.bílá) měsíc. Spokojenost. www.youtube.com/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 20:33 Muž dair [29] - AsieRe: Wanna
Odvetravani mam resene vylisovanyma mrizkama ze zadniho pohledu na krytu a nucenym odvetravanim vetrackem. Je to patrne na fotkach. kondenzat se mi nedela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 19:28 Muž Miso [470] Re: radim
na nad nim uvazujem do 30l mini, ale zobral by som japonsky Citizen
tu je o tom niaka tema www.www.rybicky.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 19:24 Wanna Re: dair
Koukal jsem na ten tvůj kryt, jak tam máš vyřešený to odvětrávání? :-) Jinak dneska rano jsem koukal, kam všude se dostane vlhkost a všechno zůstává na krycím skle zespoda, tak snad to bude ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2013 18:26 radim – reflektor
led-osvetleni.heureka.cz/…

jaky mate názor na použití tohoto osvětlení pro akvarium? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 22:38 Muž dair [29] - AsieRe: Wanna
Fotka k příspěvku Ahoj. Stupen kryti pouze IP20. Ale ja nemam co rikat, mam 220V primo nad vodou a bez kryciho skla uz skoro dva roky:) Nevyhoda je ze musim vetrat z podkrytu a vyvarovat se kondenzatu ale nemam s tim problem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2013 20:07 Wanna
Ahoj, chci se zeptat zda má někdo zkušenosti s tímto nebo podobným zařízením. http://www.eva.cz/zbozi/DOP01418/svetlo-kuchyn-zar-8w-2001-s-privod-kabelem/ a zda když to dám mezi kryt(15W zářivka) a krycí sklo tak to nebude vadit? vlhkost by se na to dostat neměla protože je tam právě to sklo, ale trošku se bojím přehřívání. Co vy na to? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 02:51 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malyLibor
njn, ty čipy koupím za pakatel a zbytek seženu po známých, bohužel nejsme schopen vyrobit to kamarádům a známým, ale spíš pro vlastní potřebu, ty chladiče jsou strašně drahé, proto taky ta cena za reflektor, LEDKa je tam obyč z ebay, já používám 10W verzi na menších akva, ale na 200l to už bude chtít tak 30W, 50W, možná 1ks 100W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 02:12 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: matlala
No však právě, mne zaujaly tady ty LED reflektory www.svicenilevne.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 01:48 Muž matlala [798] - RostlinyRe: malyLibor
to není špatný nápad do budoucna na mou 200l, ale jedině s LEDkama
zkusím něco vymyslet s mým raspberry pi.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2013 00:26 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: delfin
Zkušenost nemám, ale zdá se mi to hodně zajímavé... půjdu si to určitě osahat a možná to i odzkouším... Už dlouho přemýšlkím nad tím, že by mohlo být krásné mít akva osvětleno bodově, vrhalo by to stíny jako v přírodě při slunečním osvětlení.... jen u slunce je to tak, že na jedné straně vyjde, projde oblohu a na druhé straně zapadá, takže v průběhu dne osvětlí celou plochu... u nepohyblivého bodového zdroje by byly některá místa trvale neosvětlená, což je nepřirozené.... tak zkusím popřemýšlet nad rampou, po níž by se toto umělé slunce pohybovalo... asi by stačily tři tyto reflektory, které by se postupně zapínaly a vypínaly...... jo :-) No, ale to nespěchá.
Pokud do toho půjdeš, tak určitě dej vědět.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.12.2012 21:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maurik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 20:47 Maurik Re: vaaclav
Strašně moc díky. Jinak u te trubice jsem nenašel délku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.12.2012 16:04 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maurik
Pleteš si typy trubic T8 a T5 je něco jiného a nelze je zaměnit.
www.bbelektro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 15:53 Maurik Re: Maurik
A ještě dotaz, může na ty zářivky trubice cákat voda, nebo vlhkost? Jan jen pro jistotu, protože na ty mé co mám doma porad cákám a v pohodě. Zatím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 15:48 Maurik Re: vaaclav
Diky moc.
Asi jsem něco zadával špatně, nebo moc podrobně. Chtěl bych se ještě zeptat, jestli mám doma vámi zde zmiňované 840 a chtěl bych tam přidat do popředí ty 865, tak tím nic nezkazím? Já našel třeba tuto:
http://www.gme.cz/zarivky/zarivkova-trubice-narva-o-tube-lt-21w-t5-eo-865-p514-046/
Ale ta se mi tam asi nevejde co? Ale jinou v me velikosti jsem nenašel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.12.2012 13:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maurik
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 11:37 Maurik Re: lhajek
Díky moc.
Možná to je 895 mm, ale na tom obalu je přímo 900 mm, ale to je jedno, kdo ví jak staré to je. Takže když mam přidat ještě dvě trubice, tak jaké, myslím označení a název. Dle toho co jsem tu tak vyčetl, by to melo byt označeno nějak 840 až něco. Zkusil jsem hledat na netu, ale bezvýsledně. Zkoušel jsem ty Osram 30W a 900 mm, ale bohužel jsem to v žádném shopu nenašel. Jo a taky jsem se někde dočetl, ze ideální hodnota je zlata střední nějakých 6500 a vice, ale už si nevzpomenu, co to bylo za hodnotu. Jestli ty lumeny, kelviny, nebo co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.12.2012 10:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lhajek
Trochu bych se krotil s těmi watty být tebou. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 10:48 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: delfin
Když se ta adresa napíše správně, tedy www.svicenilevne.cz tak se člověk už dostane ke konkrétnímu výrobku a konkrétním parametrům.
Nevypadá to zle, ale zkušenost s tím nemám a moc se mě to nelíbí vzhledově na to že to mám mít v bytě nad akváriem, takže já bych do toho spíš nešel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 10:22 delfin – osvetlení
lhajek) Je to LED reflektor 10W 20W 30W PODÍVAT SE www.svicenilevne.cz .Koukal jsem na to v akvaristice nad rostlinkama světla dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 09:47 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Maurik
Maurik napsal: ..... Akvárium je velké 120d x 50v x 40h. Táta k tomu měl/má takové hliníkové dva hranoly, každý na dvě zářivkové trubice. Když mě Brácha to akvárium dovezl, tak k tomu mel pouze dvě trubice. Z tech obalů se toho už moc nevyčte, ale co jsem vyčetl, tak to, ze to je OSRAM Lumilux 30W a 900 mm' zda ty obaly patří k těm trubici netuším. Takže svítím pouze těmi dvěma......
Myslím že 4x30W by bylo přiměřené na takové akva pro na světlo nenáročné až středně náročné rostliny. Délka těch trubic o výkonu 30W byla spíše 895mm (předpokládám že se jedná o trubice T8). Určitě tedy dokoupit ještě 2.

Maurik napsal: ....také jsem tu četl něco o tom, ze nemají byt stejné, ale že vpředu maji byt jiné, než vzadu....
To že nejsou stejné není myslím až tak podstatné pro rostlinstvo, ale spíš pro to jaká teplota barev se nám líbí - jestli více do žluta - teplejší barevný nádech a nebo studenější barevný nádech - tedy do modra. Řada z nás kombinuje trubice jak teplejší tak studenější a efekt je někde na půl cesty. Ale jak píšu výše je to podle mého názoru spíš o tom jak se nám to líbí než aby to mělo nějaký významný přínos pro rostlinstvo. To bys musel být pořádný profík aby jsi dokázal vysledovat i vliv barevné teploty světla na růst, ale je to efekt zanedbatelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 09:38 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: delfin
Nějak nevím na co se ptáš, reflektory nějakým způsobem usměrňují směr světla vyzářeného z nějakého zdroje a je jedno jestli je to zářivková trubice nebo LED.

Ale najednou měníš dotaz na nějaké LED svítidlo o kterém dáváš jediný parametr o příkonu, což je jako bys nenapsal skoro nic.

Zkus to prosím napsat přesněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 09:32 delfin – OSVETLENI
Nemáte někdo zkušenosti s reflektory, je to vlastně 10w ledka svítivost zhruba jak 100w žárovka koukal jsem na to v OBI zajimave
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2012 09:16 Maurik – Jaké světlo pro mé akvárium?
Zdravím.
Je toho zde napsáno mnoho a po asi dvouhodinovém čtení jsem z toho víc blbej, než chytrej :-) Chtěl bych poprosit o radu ohledně osvětlení akvária, jelikož jsem začátečník a akvárium jsem "zdědil" po tátovi. Akvárium je velké 120d x 50v x 40h. Táta k tomu měl/má takové hliníkové dva hranoly, každý na dvě zářivkové trubice. Když mě Brácha to akvárium dovezl, tak k tomu mel pouze dvě trubice. Z tech obalů se toho už moc nevyčte, ale co jsem vyčetl, tak to, ze to je OSRAM Lumilux 30W a 900 mm' zda ty obaly patří k těm trubici netuším. Takže svítím pouze těmi dvěma. Jenže nevím zda to stačí (dle toho co jsem tu přečetl, tak asi ne), proto se chci zeptat, jaké a kolik tech trubic mám koupit. také jsem tu četl něco o tom, ze nemají byt stejné, ale že vpředu maji byt jiné, než vzadu. Mohl by me tu prosím někdo poradit co a jak? Děkuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 22:37 Vrtule Re: lhajek
Dva z kablíků mají délku 1 metr a třetí, směřující do zásuvky má necelé 2 metry, tudíž bych ho nejspíš stranou mohla dát... super nápad, děkuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 20:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
Vypadá to že tam máš vše, z obrázku ale nevidím jak dlouhé jsou ty kablíky. Předřadník bych já osobně do krytu nedával a nechal ho někde mimo, zejména pokud není mezi elektrikou a vodní hladinou krycí sklo. Ale nevím jestli tomu odpovídají právě délkou ty kablíky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   20.12.2012 20:27 Muž kortezhugo [983] Re: souky
Perdradniky(aj lacne) pracuju s vysokou frekvenciou cca 30-80kHz.Takze aj keby to piskalo tak to nikto nepocuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 18:50 Muž souky [592] - RostlinyRe: Vrtule
různé elektrické spotřebiče pískají, vibrují a kdoví co dalšího, když se v nich použijí levné nekvalitní cívky, většinou to je slyšet pouze z bezprostřední blízkosti
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 18:31 Vrtule
Fotka k příspěvku Děkuji moc, to jsem potřebovala slyšet :-). Po zakoupení zářivky Juwel (jinou možnost vzhledem k délce krytu ani nemám), se vrhnu na instalaci. Ale jelikož jsem antitechnický typ, prosím o sdělení, zda mám vše potřebné (viz obrázek). Nemám např. žádný kryt na předřadník.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 15:51 Muž tajfun1 [222] Re: Vrtule
ještě se prodávají značkové univerzální předřadníky, kde si jen nastavíš, jakou zářivku použiješ, takže můžeš osvětlení měnit podle potřeby, bez nutnosti kupovat další a další speciální předřadníky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2012 14:52 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
V tom odkazu je elektronický předřadní a nejsem si vědom že by měl nějak vibrovat, resp. nevím co by mělo být zdrojem těch vibrací.

Jinak co se týče zářivky, tak když je předřadník na 24W pro trubici T5 tak tam nic jiného dát nemůžeš a rozměr je dán na takovou trubici jednotně (možná až na nějaké speciálky, které jsou zbytečně drahé vzhledem k mizivému efektu jaký mohou mít).

Barevné spektrum bych neřešil. Pro běžného akvaristu to podle mě nemá smysl. Maximálně aby zářivka byla třípásmová, ale ani to není podmínkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 13:22 Vrtule – Zářivka T5 24W s rozměry 44cm, 16 mm
Ahoj,
poradíte prosím jakou zářivku zvolit k předřadníku: aquario.pl/…
Doporučovaná OSRAM LUMILUX se mi velikostně do krytu nevejde, neboť potřebuji rozměry 44cm. Uvažuji tedy o zářivce HighLite Colour či HighLite Cool Day T5 43,8 cm 24 W. Co jsem se dočetla v příspěvcích, nejlepší je, pokud převažuje červené spektrum. Nevím však, zda JUWEL k tomuto typu předřadníku půjde? Je také pravda, že některé neznačkové předřadníky vibrují a jsou hlučné? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 16:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lhajek
Určitě je to lepší než některé setové elektronické předřadníky které toho opravdu moc nevydrží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 15:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lhajek
..Ona se ještě prodávají nová zařízení kde by zářivku rozsvěcoval startér s tlumivkou? A pokud ano tak on si to ještě někdo koupí?
Ano, v setových osvětleních vcelku běžně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 15:10 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: tajfun1
To je šumák jestli elektronický předřadník nebo tlumivka, jednou je ta udělaný na nějaký výkon zářivky a to musí dodržet a basta.

Jen tak mimo řečnická otázka: Ona se ještě prodávají nová zařízení kde by zářivku rozsvěcoval startér s tlumivkou? A pokud ano tak on si to ještě někdo koupí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 14:26 Muž tajfun1 [222] Re: lhajek, DM
nějak všichni předpokládáte, že to má předřadník, já si spíš myslím, že to bude udělaný postaru s tlumivkou...každopádně do toho narveš jen standart 18w nebo speciálku 20w, to bude fungovat bez problému, pokud by si chtěl něco jiného, tak už by si se musel hrabat v elektrice a předělat to třeba na T5 zářivky (pokud tomu ale nerozumíš, tak na to radši zapomeň)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 13:30 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: DM
CO je napsané na elektronickém předřadníku? Pokud tam je 2x18W tak tam nikdo nemá dávat nic jiného než 2x18W.
Posuvné jsou ty patice možná proto, že někteří výrobci nedodržují normy a vyrábějí různé speciály, tak aby se dali i tyto nestandardní délky použít, ale výkon musí být dodržen jinak riskuješ zničení elektronického předřadníku, což je nejdůležitější a také nejdražší věc na celém světle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 12:49 DM Re: Miso
A čo keby som k tej sun-glo 20w, namiesto žiarivky narva 18w pridal túto?:
www.akvaobchod.sk/…
Utiahlo by to? BTW sú tie patice posuvné, čiže je tam miesto pre dlhšie žiarivky s vyššou wattážou, takže načo by to vyrábali posuvné, keď tam môže ísť iba 2x18w?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2012 01:36 Muž Miso [470] Re: DM
silnejsia hagen ziarivka ti tam vosla len preto ze maju nestandartny rozmer a tie 2W naviac este ten predradnik zniesol. Ak tam je predradnik na 2x18W tak silnejsie dat nemozes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 00:09 DM – wattáž
Čaute, mám osvetlenie ATMAN AT-80b, na ktorom je uvedené: 2x18w, 230V, 50Hz...
Ja tam mám 1 20w žiarivku:
www.happyzoo.cz/…
a tú druhú 18w:
www.akvariumonline.sk/…
Takže som to prekročil o 2w...koľko to osvetlenie dokáže utiahnuť?
Lebo som si všimol, že v kryte je miesto (cca 73cm), a moje žiarivky majú cca 60cm.
Takže môžem do krytu dať žiarivky s vyššou wattážou, keďže mi to rozmery krytu dovoľujú?
Za rady vopred ďakujem ahoj .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2012 17:36 Muž matlala [798] - RostlinyRe: lhajek
ono jednoduše lze napsat, že střeva = to co je v úsporce, čili postrádá to nejspíš ochranu pro proti odpojení trubice (shoří i elektronika). Ty OSRAMy jsou nejlepší za tu cenu, protože obsahují integráč, který trubice neustále měří a upravuje proudy a napětí co do nich pouští, při odpojení se nic nestane a vetšinou i při špatném zapojení se mu nic nestane, teda neslyšel jsem o takovém případu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 17:30 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: matlala
matlala napsal: tak to tomu glomatu mám velké výhrady k funkčnosti, elektrickému zapojení, ceně a spolehlivosti. Je to zbastlenina.
Pohledej na fóru, řešilo se to tu a jsou tu i vyfocené střeva. raději zvlášť patice, předřadník OSRAM a zapojí to elektrikář za pár minut nebo sám, je to tam namalované. To je aspoň nejlepší a hlavně kvalitní, levné a spolehlivé dlouhodobé řešení.

Díky za upozornění, já sám jak už jsem kdysi psal jsem o tom jen uvažoval, ale nakonec jsem si to nepořídil a v ruce jsem to bohužel neměl, ale jako řešení mě to přišlo docela dobré. Bohužel i u řady dalších výrobků jsou střeva problém, nikdo do toho nevidí dokud si to nekoupí a pak se jeden nestačí divit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 16:02 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DeNNI85
jak všechny, e-hopům nevěřit, prověřit, ten, kdo to podává může mít mylné informace a nevědomky potvrdit blbost. Oni nejspíše mysleli všechny speciální zářivky T5. 24W byly ty atypy a pak pokud vim i nějaké 14W a 30W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 16:00 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: matlala
tak z eshopu, kde to prodávají mi napsali, že tam jdou všechny zářivky t5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 15:43 delfin
Mezi svetlem a co2 živinama je krehká rovnováha.Málo svetla s dostatkem živin a co2 je v poradku alehodně svetlaa málo co2 a živin je problem a brzy mohou akvárko zaplavit řasy,pokud se použije méně světla nemusí se delat starosti s co2a živinama tak to dělá firma ADA a rostlinky si vystači s málem. Slabši osvetleni má nižši poptavku po co2 a živinách,vice svetlazpusobuje vice škody než užitku, zkuste to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 15:34 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DeNNI85
jasné, nápomocen ti bude třeba katalog osramu, kde jsou wattáže, délky...
pravidlo je počet wattů = délka trubice, i když dělají se třeba 2 varianty 855mm trubic 39W HO a 21HE, jak bylo zmíněno níže ty zkratky.
www.osram.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2012 14:13 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: matlala
no mám možnost to mít docela levně z druhé ruky, proto se ptám, zkusím se informovat na ty trubice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.12.2012 14:02 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DeNNI85
hm, já si raději vyrobím.
Nevím, co v tom jsou za předřadníky. Jen bacha na délky trubic, speciálky často mívaj trošku jinou délku a pak jsi na ně odkázaný a nedoplatíš se.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 89

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 108113x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3565-osvetleni?od=2522