Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 20:05 Muž Smetany [1226] Re: Wanderer
Když nebylo chlazení tak jsme sud s pivem taky balili do mokrých ručníků a když k tomu ještě foukalo tak bylo jak ze sedmého schodu. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 19:40 Muž Troppau [20] Re: Wanderer
Třeba se to ujme a lidi si začnou omotávat doma akvária mokrýma dekama. Tomu říkám nápad za všechny peníze :) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 19:25 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
No berte to jako nápad, třeba blbej, snažil jsem se pomoct, jak to udělat bez ventilátoru. :-) Když totiž koukám na tu Pavlovu stěnu, tak mi to přijde, že má za stěnou ještě místo.

Fakt je, že na přímém slunci bude výkon rapidně vyšší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 19:21 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Wanderer
Kdysi jsem byl na montáži v Libyi, tomu co popisuješ jsme říkali araboledničky. V praxi jsem to vyzkoušel jen jednou na litrové lahvi a fungovalo to. Jen si tu lahev omotanou mokrým hadrem musel mít na přímém slunci takže omotat akvárium mokrým hadrem to fungovat nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 18:56 DokyMichal Re: Wanderer
S tou mokrou dekou jsi mě lehce rozesmál smich v dobrým. Jako řešení krátkodobé by to asi taky bylo ale už se vidím jak kolem AQ motám deku..... ještě mokrou obzvlášť v zadních částech AQ. smich hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 18:09 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Zajímavé, že tohle téma ožije vždycky až začnou hice, málokdo to řeší dopředu. :-)

Taky se přikláním k systému ventilátoru. Je to nejjednodušší. A chce to vzít na pomoc fyziku. Z podmínek zvyšující odpařování se dá prakticky jen zvětšit povrch, tj. odkrýt hladinu akvária a zvětšit pohyb plynu nad kapalinou, tj. ventilátor nebo jiné ovívání. Se zbytkem (tlaky, teploty a vlastnosti kapaliny) se nic dělat nedá.
Přidávaný led moc nefunguje.

Ještě mě napadá, když není ten ventilátor, provizorní metoda vojenské polní lahve, která by se třeba dala použít. Vojenské lahve byly pokryty filcem, který se namočil a jak se z něj odpařovala voda, ochlazovala nápoj uvnitř lahve. Stejně lze mít studené pití někde na slunci, zabalené do mokrého ručníku, který schne. Třeba by se dala na stěny akvária/akvarijní stěny přidat mokrá deka. Chce to zkusit.

Ale ventilátor je opravdu nejjednodušší řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 16:19 DokyMichal Re: jarda62
Na trhu je jich spousta. Ten co jsem na něj dával odkaz viz. níže má 5x větrák, tudíž myslím že je i výhodou větrací plocha. Koukal jsem že se dají najít i extra tichý, polohovatelný. Moje představa je připevnit ho na bok vrchního krytu (mam tu možnost protože mám vysoký kryt) a díky polohovatelnosti nastavovat tak jak bude vhodné a nebude mi tam ničemu překážet.
Edit: pro estéty může být i výhodou osvícení podložky. Využití jako noční nasvícení AQ třeba :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 16:12 DokyMichal Re: xvalp06
Radši obetuji CO2 než uvařit rybky hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 16:09 Jarda62 Re: DokyMichal
Dobrý nápad, i s těmi otáčkami. Další výhodou bude, pokud má podložka velký ventilátor aspoň 200mm je, že bude tichý, jeden takový mám doma a není vůbec slyšet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 16:05 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: DokyMichal
Teoretiky to jde. Výkon by měl stačit. Umísti bych to tak 5-7 cm nad hladinu, foukat směrem dolu.
Vedlejší efekt bude zvýšená výměna plynů s okolím = bude to lépe odvětrávat CO2 z akvária.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 15:36 DokyMichal Re: xvalp06
Ok tomu rozumím, já se spíše ptal jestli je blbost použít chladící podložku pod notebook. Výhodou může být nastaveni otáček a okamžité použití (zapojení do sítě USB nabijeckou) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.06.2019 12:41 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: DokyMichal
Rychlost odpařování je mimo jiné závislá na rychlosti odstraňování vodních par, které jsou na hladině. Prostě jde o to zajisti proudění vzduchu nad hladinou - čím rychlejší a na větší ploše tím vyšší odpar a tím i větší edebrané teplo. Použít lze cokoliv co fouká - pokujový větrák, větráček do počítače, větrák na nucené větrání sanitárních místností apod.

Jeden větráček z PC (12V provozovaný na 6V) mí snížil teplotu v
akváriu 2°C pod teplotu vzduchu v místnosti. Položil jsem ho na otvor
určený pro automatický dávkovač krmiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 11:49 DokyMichal – Chlazení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2019 11:30 DokyMichal – Chlazení
Zdravím, asi problém leckterého akvaristy. Začíná být pěkné vedro. Teplota v AQ mi stoupla už na 26,5C i při nočním větrání a otevření vrchního krytu. Hledal jsem jak tomu pomoci při chlazení. Akvarijní chlazení na 270l AQ mě přijde dost finančně náročné. Leckdo používá větráky do PC (jedna z lacinějších metod), jen nevím jak bych ho zprovoznil, nemám s tím zkušenosti.

Napadlo mě že bych mohl koupit podložku pod notebook např. m.alza.cz/…

Nějak ji přidělal nad AQ. Máte někdo s tím zkušenosti? Popřípadě názor zda nevymýšlím nejakou kravinu. Diky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2019 09:45 Muž visek [75] - TetryRe: Smetany
Me sviti slunce do bytu cely den. Proto
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2019 09:07 Silviebaris Re: visek
Taky jsem měla 26,vyměnila jsem pár litrù vody a kleslo to na 24...na jak dlouho... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2019 08:57 Muž Smetany [1226] Re: visek
A neproměřuje teploměr? Venku je sotva 20 nevím co by tam tak topilo. Mě jeden teploměr ukazuje přesně o 5 stupňů víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2019 08:53 Muž visek [75] - Tetry
Uz ted mam v 8,30 v akvarku 27.5 stupne. Budu muset ochlazovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.06.2019 09:43 Maq Re: pavel1234
pavel1234 napsal: Jediné, na co jsem asi teď přišel, je to, že jsem otevřel oba balkóny a dvě okna, aby byl aspoň trochu průvan. A průvan trochu je, což je dobré.
Průvan zvýší odpařování, čímž se věci a lidé ochlazují. V tom je jeho přínos.
Ale je-li venku vedro, tak si ho tím průvanem akorát nataháš dovnitř. Každý máme místní podmínky trochu jiné, ale obecně správný postup je průvan v noci a přes den zavřeno.
Loni v srpnu bylo hodně dlouhé období veder. I přes popsaný postup jsem doma trpěl horkem; teploty mi totiž vystouply až na 25°C. Pokud Ty máš podobné a horší potíže už teď, tak buď bydlíš hodně nešťastně, třeba ve špatně zaizolovaném půdním bytě, anebo provozuješ velmi špatnou větrací politiku. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.06.2019 09:01 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: pavel1234
Hodně akvaristů preferuje obyčejné větráčky od PC. Stačí nechat foukat na hladinu a teplotu akva to sníží klidně o 3 stupně. Ideální by k tomu byl i termostat, aby to případně neuchladilo více a nemuselo se to hlídat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2019 08:14 pavel1234 – Vedro
Dobrý den,
opět začíná léto a opět se vrací vedro. Mám to tu dost blbé. Jediné, na co jsem asi teď přišel, je to, že jsem otevřel oba balkóny a dvě okna, aby byl aspoň trochu průvan. A průvan trochu je, což je dobré. Teploty mám následovné:
Skaláry, pancéřníčci skvrnití a tečkovaný, ancistrusi - 27 stupňů.
Neonky červené, tetry ozdobné, tetry křivopruhé, ancistrusi, čichavec modrý - 30 stupňů.
Paví očka, mečovky - 28 stupňů.
Závojnatky, dánia malabarské, ancistrusi - 27 stupňů.
Akary, mečovky - 27 stupňů.

Tak, toto jsou mé teploty. Vyndal jsem už všechny makrolony a nechávám to volně. Jdu dělat ledy, protože budou potřeba.

Umřela mi bohužel mečovka a myslím, že to je vedrem. Proto už byla od včerejška tak divná. pH, NO2, NO3 jsou dobré, takže to vidím buď na stáří a nebo na vedro. Nějaké rady, jak ještě lépe mít vodu na 25 stupních?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   17.04.2019 23:37 Žena Lucie Š. [96] Re: Zuzanka
Ahoj, mám přímo Teco TK150, u axíků nádrž 300 litrů. A spokojenost, bez chladiče bych teplotu dolů jinak nestáhla. Snesla bych i silnější, ale ne proto, že to tenhle neuchladí, jen že by to bylo rychleji, ale to je maličkost. Chladič má termostat a jede podle nastavení teploty. já mám nastaveno na 18,5 stupňů, pak se nastavuje hystereze a tu mám na 1,5 stupně, tak jak se to vyšplhá na 20 tak spouští. Tu třístovku mi to uchladí bajvoko tak za dvě hoďky. Co se spotřeby týče nemám teď přehled, ale chladí mi to tak třikrát za den. Nižší teplotu jsem nedávala, protože taky nechci aby to jelo furt. Co se hlučnosti týče, tak slyšet je, do ložnice bych si ho nedala. Akva mám na zděném předělu mezi obývákem a kuchyní, z jedné strany chladič a z druhé gauč a nevadí mi, ale je to o zvyku a taky mi axové za to stojí, když jsem neměla chlazení, tak jsem v zimě pomalu ani netopila :o). Ve vedlejším pokoji ho slyšet není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:10 Jarda62 Re: antiA
Máš jiný poměr délka šířka akva. Taky jsem to hnal druhou stranou akva ven, ale bez utěsnění tam kde píšeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 22:05 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: jarda62
stejně jsem to mel u sebe... okolo větráku jsem to ještě utesnoval fólií. Výtok vzduch byl na druhe straně akvaria. Odpar brutalni...
5 stupňů jsem nedosahl...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:48 Jarda62 Re: antiA
Taky jsem byl překvapený, skla jsem měl jen odsunuté na šířku větráčku, k tomu odpor na snížení otáček, kvůli hluku. Odpar byl asi 10-15L týdně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:43 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: jarda62
Ja větrakem taky snizoval teplotu a to jsem měl celkem ficak nad hladinou.... 20cm vetrak... 2-3 stupně nebyl problém ale 5 stupňů dolu to koukám coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:24 Jarda62 Re: antiA
Nee zavěšené led osvětlení, ale dva ex. filtry a každý ohřál vodu o 1°C doma v létě 27°C a více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 21:17 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: jarda62
tos jsi mel kryt se zarivkama.. ze jo?
takze v byte jsi mel 29 a v akva jsi mel 24?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2019 20:24 Jarda62 Re: antiA
5°C mi udělal jeden 12cm větrák na 375L akva. ;-) z 29° v létě na 24° do druhého dne, na noc jsem pak raději vypínal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 20:19 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: NHKG
podle me ten vetrak v nebude stihat...... 5 stupnu dolu vuci okoli je dost...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 20:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Zuzanka
Pokud chceš šetřit a měníš každý týden vodu, tak by ti měl stačit větráček z počítače, zdroj 12V a termostat. ;-) Celkem do 500Kč a spotřeba maximálně 10 litrů vody týdně a zanedbatelně elektřiny. Samozřejmě v zimě toto zvedá vlhkost v bytě, takže to je vhodné jen do suchých bytů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2019 19:45 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Zuzanka
ta jednotka by ti mela stacit....... v lete pojede na hranici svych moznosti... tzn skoro porad.... (zalezi zda svitis ledkama; zda mas kryt akvaria; kolik a jak silne tam mas cerpadla na filtraci. To vse ti zpusobuje nejake teplo (tepelny výkon) max cca 75watu -
pokud toto splnis budes mit teplotu akvaria o 5 stupnu niz nez je v teplota v okoli.. kazdopadne pomuze kdyz akvarium aspon zateplis ze zadni strany. staci polystyren 1cm.

s hlucnosti... no me vadila dost.. proto jsem chladic dal do sklepa vzdaleneho cca 15metru. samozrejme ty hadice jsem taktez zateplil. To zatepleni bylo opravdu zvát.

pokud si myslis ze chlazeni das treba do skrine tak upozornuji ze takto opraovdu ne.. pokud okolni taplota presahne tusim pres 35 stupnu chladic se vypne. a to si pis ze ten chladic vytopi i velkou skrin celkem rychle.

energie moc neresim..... ale sest tisic za rok to bude u meho akvaria, ktere mam vice jak 4 krat vetsi nez ty.

u tebe to velice hrube odhaduji do 1MW za cely rok. ted zalezi jaky mas tarif.. nekdo plati 2000kc za 1MW nekdo i 4000kc.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 19:42 Maq Re: Zuzanka
Já bych neváhal a obalil to polystyrenem. Ta výměna tepla mezi akváriem a okolím je opravdu náramná! Rozhodně izolovat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 19:09 Zuzanka Re: antiA
Akvarium zateplené nemám a zatím o tom neuvažuji. Velikost 126l. Mohu se zeptat jestli se Vám opravdu zvedla spotřeba o bezmála 6 tisíc ročně? Do Axíků jsem se opravdu zamilovala, počáteční investice mi nevadí, ty menší jednotky se dají sehnat do 15 tisíc, ale ta spotřeba a potažmo hlučnost mě děsí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 18:17 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Zuzanka
Mám zkušenost. Mám chlazení. V zimě jsem chladil akvarium cca na 14-15 stupňů. V mistnosti jsem měl cca 23 stupnu.

Zařízení může ale i nemusi jet nonstop. Vše záleží na rozdilove teplotě akvária a vzduchu v místnosti kde je akvarium a kde je chladící jednotka. Taky je důležité zateplení akvária + jeho velikost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 12:46 jamajcan Re: Zuzanka
Nepleteš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 12:30 Zuzanka Re: Longer01
Moc děkuji. Také jsem to takhle počítala a ta částka mě vyděsila. Pak mi došlo, že to přece nejede nonstop na plno. Mám v bytě pokojovou teplotu (19-25) a v akváriu potřebuji 18 stupňů pro Axíky. Když mám doma přes zimu 19, musí ta spotřeba rapidně klesat. Nebo se pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 10:36 Muž Longer01 [21] Re: Zuzanka
Zkušenost nemám, ale pokud vemu příkon 150W, průměrná cena za kWh 4,28Kč, tak za nepřetržitý chod je to 5624,-. Jinak odkaz na výpočet zde www.vypocitejto.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2019 09:51 Zuzanka – Chladící jednotka
Máte někdo zkušenosti s chlazením chladící jednotkou? Uvažuji o "Teco TK150" příkon 150W a nedokáži si představit kolik ročně zaplatím za energie s tím související, nevím jak jsou jednotky efektivní, jestli běží nonstop atd. Také by mě zajímala hlučnost, jestli máte nějaké zkušenosti... Budu vděčná za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 19:42 zdzd Jarry
je fakt, že jsem to u nikoho neviděl, všichni mají různé filtry a tahají hadice přes obývák, což by mě asi taky nebavilo
dříve jsem nosil vodu v 30l kanystru, ale to mě přestalo bavit a natáhl potrubí a mám klid
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2019 16:27 Muž Jarry [1437] Re: zdzd
Protože denní výměny vody nejsou pro každého;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 23:15 zdzd
Nevím jestli se to řešilo, ale proč by nešlo pravidelně měnit vodu a tím zároveň ochladit celkově akvárko. U axolotlů to tak mám a nikdo si nestěžuje. Mají pořád pod 19 stupňů, ale je fakt, že měním 100 litrů denně v 700 litrové nádrži.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 14:23 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: dracekvo
No úplně nesdílim tvůj názor na ucpavani ale rád si počkám na recenzi až vše odzkoušiš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 12:21 Muž dracekvo [7]
Na řízení tu mám několik digi. panelovejch termostatů, ale stejně to chci jen vyzkoušet. Já akvárko chladit nepotřebuju, ale dostalo se mi to levně pod drápek, tak sem to vzal na pokusy. Abych zjistil, jestli je to cesta nebo ne. Podle mě to bude daleko účinnější jak foukání větrákama.
Riziko ucpání bude asi takové jako u profi chlazení do akvárka, nebo filtrace nebo cokoliv dalšího, kde jsou hadice a čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 11:21 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: dracekvo
Na tvé 50litrove akvárium by to mohlo stacit. Ale bude to slabota. Shodíš pár stupňů a pritom hrozí riziko ucpání (budes-li tam pouštět akvarijní vodu).
Jak budeš řídit teplotu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 10:36 Muž dracekvo [7]
Tak jsem si na vás vzpoměl a povedlo se mi koupit funční nápojovej stojan na vodu za 200,-. Samozřejmě s kompresorovým chlazením.

Takže zkusím udělat úpravu na chlazení akvária. Po prvotním ohledání by to neměl bejt vůbec žádnej problém.
Budou dvě možnosti úpravy. Zachovat stojan v původním vzhledu a pouze přidat hadice.
Nebo stojan vykuchat a upravit do kompaktnějšího vzhledu. Je velkej, ale uvnitř nic není.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2019 16:30 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vlka
Ne, musí foukat na hladinu. Ochlazení způsobuje odpar. Projdi si to, kousek níže někde budou fotky mého "zbastleného" chlazení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 16:01 Muž vlka [3453] – a co sklo?
Vím, že je tu 2171 příspěvků, ale nechce se mi to procházet kvůli otázce: nepomůže, když bude větrák řádně foukat jen na sklo, třeba u vnitřního filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 14:55 R Muž ctibum [6926] Re: Viteda
Projdi tohle vlákno, určitě inspiraci najdeš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2019 13:58 Viteda – Chlazení vody
Zdravím, jak ochlazujete vodu v akvariu? Mám pořád vodu kolem 20C, tak chci něco vymyslet - udělej si sám. Dejte mi nějaký tip pro inspiraci, prosím.:)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519?od=201