Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2009 10:19 JuraS
Zdravím, využívám tuto otázku ať nemusím zakládat samostatnou. Hledám v nabídkách spínací termostat s externím termo čidlem a spínanou zásuvkou 230V. Co jsem doposud našel pak byly pro suché prostředí s integrovaným termo čidlem. Hledám takový kde bych čidlo umístil uvnitř krytu a po dosažení nastavené teploty max by termostat sepnul zásuvku (ve které bude zapojen zdroj pro ventilátor) a po dosažení teploty min by tuto zásuvku rozpojil. Díky předem...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2009 08:41 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: mirlun
Já používám k pohonu ventilátorku nabíječku mobilního telefonu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2009 08:32 Muž mirlun [48] - Rostliny – umístění ventilátoru
Fotka k příspěvku takhle to mám já: ventilátor stojí tak 50 kč, 8cm průměr, raději kolem 3000otáček za minutu(aspoň bude tichý), dříve byly antény na příjem pozemních stanic se zesilovačem, strkal se do zásuvky 230V, tak ten dává 9V. tyhle dvě věci a máš tichý ventilátor. :-)
pozor! vzduch z prostoru hladiny odsávám. nádrž se totiž chladí hlavně díky odpařování(zvýšené) a díky odebírání teplého vzduchu, který by jinak ohříval vodu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:39 Muž jajaapaja [174] – Re: akar77
já neviděl kouli 90 litrovou ,ale 50 litrovou.byla udělána z demižonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:37 Muž jajaapaja [174] – Re: Yirka
To nic není já viděl u zákazníka dvě závojnatky ve čtyřech litrech.Mazec.Když jsem jim to rozmlouval řekli mi že jim to pán v obchodě doporučil.Dobytek jeden.Zákazníkovi jsem to tím pádem nerozmluvil. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:23 Muž Yirka [9123] – Re: Jarik
Těžko ho budeš směrovat a když ho dáš napřímo, bude to asi moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:20 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek – Re: Yirka
mysls ze by bohl pomoct obycejnej velkej vetrak??kdybych ho dal treba pred akva??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:18 Muž Yirka [9123] – Re: Jarik
Zkus si dát do vyhledávače zde ve fóru, je to každé léto dosti diskutované téma,určitě si vybereš nějaké řešení. (Stejně tak lehce seženeš nějaký větráček z vyřazeného PC)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:12 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek – Re: Yirka
tak to je v ... pred tydnem sem 2 pocitace vyhodil!!a kam bych to mel jako dat ten ventilator???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:11 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek – Re: Yirka
jj tu rampu mam nebo si myslim ze to je rampa sem si ju udelal!!je to tubka a otvorama ze kterych tece voda a vlni hladinu?!?!?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:08 Muž Yirka [9123] – Re: Jarik
Trošku pomůže když bude nádrž poodkrytá, ale nejlepší řešení je zmíněný PC ventilátor. Taky by bylo dobré mít vývod filtr třeba formou rozstřikovací rampy, aby se hladina více plošně pohybovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 22:02 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Jarik
Ventilator se da udelat celkem levne a snadno - napr. obycejny PC ventilator.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 21:53 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek – Re: ezechiel
no ventilace se chysta!!ale uz 3 roky :-D !!strecha je zaizolovana ale to je tema oknama jak tam prazi pres to sklo vnitrni zaluzije nepomohly premlouval sem tatky na venkovni ale marne :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 21:51 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek – Re: mirlun
no ventilator to se rekne ale kde ho vzit a kde na to vzit to je problem :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 21:50 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek – Re: Yirka
pouzival jsem kryt ale ted v zime sem si koupil sklo a udelal svetlo svitil jsem 15w ale ted budu svit 2x 15w
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 21:42 Muž ezechiel [70] - Rostliny – Re: Jarik
Moc se s tím dělat nedá - ideálně asi zaizolovat střechu nebo koupit klimatizaci :-) Asi jednodušší bude zkusit, jestli na to nemá vliv technika v nádrži (hlavně osvětlení), ono to často hraje větší roli, než kolísání teploty v pokoji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 21:41 Muž mirlun [48] - Rostliny – Re: PentueR
ventilátor mám odzkoušený, funguje a používám ho. dokonce ho musím na noc vypnout, aby neklesla teplota vody až příliš. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 21:35 Muž Yirka [9123] – Re: Jarik
Používáš kryt nebo krycí sklo? Čím svítíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 21:33 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek
mam taky takovy problem mam akvarko v pokoji v podkrovi se stresnima oknama v zimne je ve pokoji 19-20stupnu a v akva 23stupnu (mam topeni) ale v lete mam v pokoji 25-35stupnu a v akva to stoupne az na 28-29stupnu!!!a v noci to to klesne v pokoji na 25stupnu a v akva na 24-25 je to hrozny nevite co stim?? :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 20:44 Muž PentueR [256] – Re: Egon
Udělej si jednoduchý držáček, nějaké zbytečné trafo na 6-8 voltů (aby nejel naplno a nerušil) a přidělej si na kraj loužičky 6-8cm počítačový větrák tak, aby lehce ovíval hladinu. V takhle malém akva by mohl stupeň-dva srazit nebo alespoň teplotu udržet. Ale v létě budeš mít stejně problém, když už teď máš 23C..

Každopádně mnohem lepší by bylo sebrat závojnatku, odnést ji zpět do akvaristiky a do té loužičky pořídit párek nějakých minirybek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 20:01 Muž stanovsky [29] - Živorodky
Jo to budeš mít lepší větší akvarko :-) tak at se ti daří
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 20:00 Egon – Re: beowulfx
Tak diky. Asi s tim nic nenadelam a pockam si, az budou penize na vetsi akvarium. Diky a snad se bude darit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:41 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy
Koule, nekoule kurňa to je diskuze :-D Na tvůj problém je jediné řešení a to žádné, v 11 litrech to moc neochladíš, tak aby to bylo stabilní, jedině, že bys akva dal do mrazáku, to bys možna stabilní udržel, další řešení už pak je jen vetší akva a chladnější místo či místnost, a pokud jsou tam u Vás vedra hodně velká, tak bys to musel minimálně odvětrat, a maximálně dokoupit akvaristicky chladič na vodu ale věř že levnější než za několik tisíc jsem ještě nikde neviděl ano Nebo taky někdo zkouší zmrazit vodu v petkách a pak to valí přímo do akva, ale jak sám uznáš ta, to asi ve tvém případě nepomůže, natolik aby to nějak vypadalo atd. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:36 Muž metal [96] - Cichlidy – letne horucavy
mne to vyhovuje us aby to bolo nebudem musiet tercovcom kurit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:29 Muž stanovsky [29] - Živorodky – Re: metal
smich 26/28°C stabilně v létě se teplota drží a to i když do akvária pálí slunce v délce asi 2 hodin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:23 Muž Yirka [9123] – Re: Egon
Já ti rozumím, ale jinak nemohu reagovat, to bych popřel některé zásady, protože když si odečteš výšku dna,tloušťku stěn nádrže, dekorace, rostliny a vezmeš v úvahu výšku napuštěné vody, zjistíš že rybka má k dispozici maximálně tak 7,5 litru.
Přeju ti brzo větší nádrž, uvidíš, že se ti s ní bude daleko lépe pracovat a dařit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2009 19:22 Muž metal [96] - Cichlidy
ked pridu letne horucavy tak kazdy bude mat vakvarku 27.c a pochybujem ze vecsina znas bude ochladzovat vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:21 Muž stanovsky [29] - Živorodky – Re: Egon
Tak by to mělo být OK
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:21 Egon – Re: stanovsky
Vzduchujeme, co se da,opravdu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:19 Egon – Re: Yirka
Ja vim, ale nemame moc penez na velke akvarko a vybavu a chteli jsem si poridit alespon 1 rybicku. Nekde jsem se docetl, ze zavojnatka je jednoducha na udrzbu a moc se nam libila. Tak jsem obstaral co se dalo, ale opravdu to neni levny konicek. Ale za pristi vyplatu chceme koupit vetsi akvarko. Ted se snazime, aby se mela alespon co nejlepe. :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:18 Muž stanovsky [29] - Živorodky – Re: Egon
Kdysi jsem taky měl asi 2 závojnatky sice v 80L ale topil jsem jim na 23 až 26 °C a byly v pohodě. Možná i aktivnější ale potom jsem o jednu přišel a to tím že nějak nasála pancéřnička kropenatého a ta druha asi lekla žalem. Vždy plavaly společně. :-( A těch tvých 23°C by měla vydžet .. ale důležité je mít vzduchování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2009 19:18 Muž metal [96] - Cichlidy
ale pani trochu kludnejsie sa hadajte vsak obaja mate v podstate svoju pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 19:11 Muž Yirka [9123] – Re: akar77
Nechápu ty emoce, moje odpověď s koulí je tak věcná, jako ty jsi nepsal o kouli 1no litrové. Oba hovoříme česky a tak zcela jistě česky umíme číst. Proto nepodsouvej to co jsem nepsal (něco o WC). S egem tedy problém nemám a to že má nevhodnou rybku v jeho nádrži snad ještě napsat mohu. ;-)
P.S., pokud rozumím česky, tak dotaz snížení teploty vody v nádrži bude vždy na dlouhodobější řešení. Krátkodobé přidáním studené vody by totiž napadlo i školáka 1. stupně ZŠ.
(Prosím označit OT).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 18:00 akar77 – Re: Yirka
Nevím jak vy,ale zatím jsem kouli o 90litrech určenou jako akva neviděl,to zas přeháníte. Říkám, že lepší je závojnatka v 11 liztrovém osazeném akva než ta samá v jednotlitrové kouli, snad oba hovoříme česky, jinak bude problém spíše v egu než v jazyku.
Ano je to krátkodobé řešení,ale tazatel nespecifikoval zda jde o dlouhodobý či krátkodobý problém. Dlouhodobě bude teplota vždy cca stejná jako v místnosti, to máte pravdu. Pak jedině přesun na jiné místo, do jiné místnosti.
Snažím se najít aspoň nějakou radu pro tazatele, vy navrhujete spláchnout do wc a dát tam dvě gupky jak předpokládám. Zřejmě ji tazatel nemá komu dát-třeba špatný dárek či co. Ano jinak máte pravdu že když by chtěl chovat závojnatky tak prostředí by mělo vypadat jinak a i velikost nádrže. Ale o tom tady není řeč. Tazatel se ptá na snížení teploty a ne na váš názor na jeho akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.04.2009 17:47 Muž Yirka [9123] – Re: akar77
Když bude mít kouli o objemu 90l tak jim v ní bude určitě líp, aleneříkej mi, že závojnatka v 11 litrech je realtivně dobré řešení, s tím nemohu souhlasit a určitě nebudu sám.
Jinak těch pár ledových kostek je jen krátkodobé řešení, dáš, odejdeš do práce a vrátíš se a máš opět pokojovou teplotu. To krátkodobé kolísání nebude dobré, spíš bude nutno osazaenstvo takové nádržky přizpůsobit podmínkám v ní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 17:41 akar77 – Re: Yirka
Pořád lepší když ji má v tomhle a jednu než tři v jedné kouli jak je často vidět. Takže tahle závojnatka se má relativně ještě dobře oproti většině jejich sester a bratrů.
Ale k věci pro tazatele: teplotu může snížit např.tím, že si dá pár ledových kostek vody do pevnějšího ig.sáčku a ten vloží do akva. Pozor rozhodně nedávat led přímo do akva! Množství je potřeba odhadnout, zpočátku raději míň kostek a sledovat teplotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.04.2009 17:31 Muž Yirka [9123] – Re: Egon
V těch tvých 11 litrech v místnosti nízkou teplotu neudržíš. Závojnatka do do té velikosti vůbec nepatří, něco si o jejich potřebách přečti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2009 17:09 Egon – Jak snížit teplotu v akváriu?
Ahoj,nevite nekdo,jak se da snizit teplota v akvarku?topeni nemame a pro zavojnatku je pokojova telota asi docela vysoka... cca 23stupnu. Diky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 16:40 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: Leon
navíc pokud používá nějakou speciální zářivku, tak sklem neprojde životodárné záření, kterým je speciálka speciální... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 16:17 Muž radogr [0] - Živorodky – Re: kristian
mam len 15w trubicu a tá si myslím je skôr málo na moje akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 16:15 Muž radogr [0] - Živorodky – Re: Eff
uplne som dal preč otvor na krmenie tak som zvedavy co to urobi s teplotou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 16:13 Muž radogr [0] - Živorodky – Re: Dusyk
ked je v noci vypnute svetlo tak teplota je taka aka je nastavena na ohrievači, takže teplotav izbe nieje problem určite.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 16:03 Muž kristian [80] – Re: Leon
Pokud ma intenzivni osvetleni tak ti sklo nepomuze. Osobne svitim na 120L 4x18W a pri zavrenem krytu a vypnutem prichlazovani se dostanu v zimnim obdobi za 2-3 dny na nejakych 28C. Akvarium mam kryte sklem. Pokud se sklo odebere, teplota tak rychle neroste, ale problem vznika s odparovanim vlhkosti a jinou teplotou vzduchu nad akva coz nesvedci labyrintkam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 15:53 Leon
A co oddělit světlo a akva nakym krytem třeba sklo nebo plexisklo...to by taky šlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 15:48 Dusyk – Re: radogr
Nebude na príčine iba vysoká izbová teplota?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 15:40 Muž mirlun [48] - Rostliny – jak říká Eff
jak říká Eff. já v jednom setu pozvednu lištu, a u druhého jsem vzal ventilátor od pc, malý adaptér(9V, lze i 12V), k rámečku ventilátoru přilepil stěny z černého kartonu(pozice a poloha ventilátoru), položil na otvor pro krmení a už jsem měl odvětrávání. doporučuji napojit na časový spínač.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 14:35 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: radogr
Teď je ta teplota OK, v létě vypneš topítko a můžeš se zamyslet na odvětráním krytu - buď jen otevřít pokud to jde a nebo do něj dát větráček z PC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 14:02 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: radogr
teplota mi přijde celkem v pořádku - spíš bych se obával toho, až přijdou teplé měsíce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2009 14:01 Muž radogr [0] - Živorodky – Vysoka teplota v akva asi od osvetlenia
Zdravim, mam problem. Cez deň keď je zapnute osvetlenie v mojom akva tak sa teplota vody pohybuje okolo 25-26 stupňov, termostat na teplomery je ale nastaveny na 24. Ako dosiahnuť aby mi teplota nevyskakovala? mám akva komplet. Je vôbec tato (25-26)teplota pre rybky ktore tam mam priatelna?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.01.2009 22:05 dopi
jste hodní díky za pomoc- to je těžký když už neumím ani správně měřit teplotu

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54742x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519-chlazeni-akvaria?od=2034