Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára amazonská - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 37 Přejít na další stránku   1  
Skalára amazonská - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2014 08:17 Žena Nicky [195] - Labyrintky
Děkuju za rady. Světe, div se, mimina tam pořád jsou. A pár má co dělat s neustálým sbíráním zabloudilců a vracením je na maličký list hnědovky, takže je v akva teď docela klid. Krmení je bez problémů, to na sebe neútočí.

Co tu čtu... ta největší skalára (dvojnásobná než ostatní, při koupi byly stejně velké), je dominantní samec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 08:09 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
RAP napsal: To bys musela mít ryby jen jednoho pohlaví a i tak by docházelo k šarvátkám.
To tak docela není pravda...v případě samců. Pokud se nemají o co snažit, je to v pohodě. Holky začnou teplit a to problém může být. :-P ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 07:29 RAP Re: Teenka
...kdo se o ně líp postará, člověk který je má pro radost nebo chovatel??
To je taková hamletovská otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 07:21 RAP Re: Nicky
Jj, to je téměř modelový příklad, jak získávají zkušenosti vydrží výtěr delší a delší dobu. Ono to vlastně platí i pro tu neonku. Větší ryby tvrdě atakují a malé, zdánlivě neškodné, jim to zlikvidují. ;-)
Vzhledem k domestikaci skalár se při dobé péči a podmínkách občasným pokusům o tření nevyhneš. To bys musela mít ryby jen jednoho pohlaví a i tak by docházelo k šarvátkám.
Prostě krm ty utlačované poblíž jejich úkrytu a je to. Trocha rašelinového výluhu pomůže při léčbě případných poranění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:50 Teenka Re: Teenka
aby jste me pochopili,pryč musí určitě,120l akva ve zverimexu s pár dalšíma rybkama na prodej,to dlouho nepůjde,to je jasné.Spíš uvažuju jestli je dát někomu kdo je teda popř využije k odchovům,nebo někomu jen tak do spol.akva??Podle Vašich zkušeností,kdo se o ně líp postará, člověk který je má pro radost nebo chovatel??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:31 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: romant
Když se kouknete, co mi tam všechno plave (vím, je toho dost, ale dusičnany či co měřím a v pohodě i před odkalením - roslinky prospívají a asi to zvládají), tak pochybuju, že z toho něco bude. Vytřely se potřetí za 10 dní, poprvé měly jikry jen očka (list anubiasu), podruhé to hodily na filtr, tam to vydrželo den, toho posledního jsem si nevšimla ani já, až dneska, mají to uprostřed křoví hnědovky a hájí v podstatě jen levou stranu akva za kořenem. Ale nechtěla bych mít do budoucna stále otrhané skalárky a pokaždé se tře zrovna ta největší z nich a dává zbytku pěkně zabrat. Nakonec to slupne nenápadná neonka.

Mně šlo hlavně o to, jestli jim bude líp v páru, nebo v hejnu. Prcci by byli samozřejmě fajn, hlavně asi pro ně, ale nedávám tomu velkou šanci. Před ostatními velkými rybami to ubrání, ale koukala jsem, jak jim ty první jikry zobaly právě neonky, takže bych musela odlovit celý zbytek akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:28 Muž MonterMonty [2431] - Amerika – skaláry
Mám momentálně ve 250tce to samé , koupil jsem tři skaláry , z toho dvě jsou nějaké zamrzlé , vůbec nerostou , třetí samec je za ty dva měsíce dvojnásobný , dokoupil jsem tedy další dva kousky- samice , samec se s jednou z nich spároval a už pucují list gigantey ,ty dva prcky a novou samici neustále zahání do rohu za polyspermu , trošku jim pocuchali ploutve a fousy , zajímavé je že po tmě jsou všichni pohromadě , div by se láskou nerozplynuli ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:27 Teenka – Tření skalár v akvaristice
Taky mám menší problém,nedávno jsem se stěhovala a původní 200l akvarium jsem si s sebou zatim vzit nemohla,malo místa atd. :( tak jsem si svoje skaláry vzala do práce,zverimexu,než budu vědět co a jak.A co čert nechtěl,oni se mi v tom 120l začali třít.Ostatních pět natlačených v rohu,s velkým zlatým samcem byli neustále na ostří nože,takže jsem ho raději dala pryč.Už se vytřeli asi čtyřikrát,poctivě hlídají,ovívají,pak se malí vykulí,ale vydží tak den max. dva,jsou s nima ještě krunýřovci a malí gibouši,mají to na svědomí oni že??Bohužel se na nich ale začína podepisovat stres a i přes mou snahu jde videt že to dlouho nezvládnou :( já to mám trochu složitější a akva znovu jen tak mít nebudu,asi to zní hloupě,ale mám je 4roky a mám je ráda,takže kam ted s nimi??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:04 R Muž romant [27987] Re: RAP
To, že se povedla ta vyjímka odchovu ve společenským akvu jsem přehlédl a jsem s tebou za jedno s tím odlovením těch momentálně utlačovaných. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:00 RAP Re: romant
Vzhledem k situaci - péče o potěr, bych spíš odebral ty "nadbytečné" ryby. Ostatní řešit až potom.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:47 R Muž romant [27987] Re: Urtman
Změna hierarchie se dá modelovat i třeba dočasným odebráním nějakého jedince, řekněme většího bijce a po 14 dnech opět vrátit nazpět, ale už do jiný sociální struktury. Neříkám, že to bude fungovat, to chce zkusit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:45 RAP Re: Nicky
Teď jsem si všiml, že ten pár dotáhl výtěr až k vykulení ve společném akva, klobouk dolů. To se nedivím, že řádí jak černá ruka.
Pokud máš možnost, poskytnout těm dvěma odpovídající podmínky, můžeš je odlovit a až se situace urovná, tak je vrátit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:42 JoKa Re: Nicky
Jak Honza správně podotkl, je to ryba hejnová. Rozhodně nedávat dvě pryč...
Naopak, možná by tvému problému pomohlo další dvě skaláry přidat. Měla by se tím trochu rozbořit hierarchie v akva a poskládala by se jinak a lépe... X-)
A rozčlenit nádrž je také řešení...
Otázka je v obou případech, jestli to dovolí litráž v akva. Co myslí ostatní, 150l pro 6 skalár, to by mohlo fungovat ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:40 R Muž romant [27987] Re: Nicky
Doba tření, je doba tření s tím toho moc nenaděláš, hají si svoje teritorium a berou ho jako celý akvo, příště se třeba prohodí a bude se třít jinej pár, oni nedrží celej život jeden pár, jsou značně promiskuitní. Já jsem toho názoru, že buď všechny, nebo žádnou, ale uvidíš co na to ostatní. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:37 RAP Re: Nicky
Možná by to chtělo trochu upravit akva, aby ho pár nebral celé jako své teritorium. Případně zkusit rašelinový výluh. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:26 Žena Nicky [195] - LabyrintkyRe: Hansel
Ani když ty zbylé dvě chudinky už týden pomalu nevyplavaly z rohu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.01.2014 20:25 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: Nicky
Za mě nechat! Je to hejnová ryba. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 20:23 Žena Nicky [195] - Labyrintky – párování
Dobrý večer, mám dotaz... mám 200l avárium a v něm mimo jiné 4 skaláry (roční). Vytvořil se mi pár, který se 3x vytřel, mám zbylé 2 skaláry poslat do světa, nebo raději nechat všechny 4?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 13:45 borel Re: Mislow
Zmrazné maso škeblí slyším poprvé. Kde se to dá koupit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 00:48 Muž Mislow [304] Re: matlala
Skalarky jsou prasatka, sezerou kde co, ale nektery granule fakt nechcou. Ja mam dobrou zkusenost s Tetra prima pro tercovce, coz ma i dobry vliv na zbarveni. Jen padaji ke dnu dost rychle. Osobne mne to netrapi, miluji je vsechny ryby, ze dna si to vyzerou ostatni cichlidy nebo mrenky ci krunyrovec .... i skalary to nakonec uzobavaji ze dna. Dobre jsou i Tetra pro energy, trochu pomalej padaji ke dnu a skalary je zerou z vodniho sloupce nebo z hladiny (je to spis vlockove krmivo). Tubifex maji taky rady, kostky jen v prstech rozlamu na mensi kousky a skalary uz si s tim z hladiny pohraji. Mimo jine miluji (jako vsechny ostatni ryby), zmrazene maso skebli, staci rozmrazit v teple vode a promnutim mezi prsty pridat do akva, to pak mam vsechny ryby viset na jednom miste a cekat na zvanec. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 18:27 Muž matlala [798] - RostlinyRe: finnnp
smich znám, taky se mi to už stalo

Nic budu zkoušet, první asi špenát jakmile mi mamka odhalí jeho přesnou polohu v mrazáku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 18:26 R Muž romant [27987] Re: grunda
Ano, tady se pleteš, to splňuje tvoje požadavky. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 18:23 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: finnnp
není problém udělat krmivo chutné, problém je, aby bylo jak chutné, tak kvalitní. Hikari věřím, s čímkoliv polským mám docela problém, ale třeba se u téhle šmakulády pletu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 18:15 finnnp Re: matlala
Abych pravdu řekl.Tak u mne doma Hakari prohrává z nějakým Polským klumpem Tropical D-50 Plus za pár korun.Skaláry i Terčovci se vždy vrhnou na ty Polské granule jak kdyby dva týdny nejedli a na Hakiry koukají jako když je chci otrávit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 18:10 R Muž romant [27987] Re: matlala
Bacha velmi rychle na něj vzniká závislost. :-D Je to šmakuláda a ryby nejsou hloupý. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 18:05 Muž matlala [798] - RostlinyRe: grunda
jojo po hikari hledím už chvílu taky. Snad po výplatě až něco bude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 17:57 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: matlala
já je přikrmuji Hikari granulemi pro tlamovce : www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 17:30 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Yirka
no tak já mám furt ještě 1/4 té litrovky od koblasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2014 17:23 Muž Yirka [9126] Re: matlala
Měl jsem nedávno podobnou zkušenost s krmením mraženými patentkami. Zjistil jsem, že jedno platíčko bylo nějaké horší. Nevím jestli to třeba povolilo nebo bylo horší již z výroby. Jakmile jsem načal novou šarži, bylo po problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:36 Muž matlala [798] - RostlinyRe: romant
jo, tak kdyby se pak snesly všechny, bylo by to supr, uvidíme.
Fishtamin znám, už jsem ho kdysi zkoušel. Takže už píšu Ondrovi ať mi ho doveze na burzu :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:30 R Muž romant [27987] Re: matlala
Třeba tak a nebo nějaký "zelený" granule a můžeš jim do krmení kápnout sem tam pár kapek vitamínů, velmi dobrý zkušenosti jsou s Fishtaminem od Sery. Do granulí před krmením a nebo do rozmraženýho, ono se to dostane přímo do nich.
Edit: V těch 300 litrech, když to bude dobře rozčleněný klidně i 10 kousků a na ty páry moc nedej, jsou to hejnový ryby a když na to příjde tak pěkně promiskuitní ve stylu každej s každým.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:27 Muž matlala [798] - Rostliny
No krom jídla ještě jedna otázečka na zkušenější.
Kolik myslíte že by jich v dospělosti v té 300l (d*v*š 100*60*50cm) mohlo zůstat?
Odhadoval jsem to tak na 2 páry.

No a jakým tempem vám cca rostou při kvalitním krmení? Mě porostli cca o 5cm výšky za 4 měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:24 Muž matlala [798] - RostlinyRe: romant
no hladovku mám v plánu asi na zítra a úterý, to budu lítat po světě a zkouškách.
No rostlinou složkou myslíš třeba i špenát a pod? Zkusím něco vytáhnout z mrazáku. Zatím jsem rybám zkoušel v létě salát, špenát a kopřivy a nic moc nechtěly potvůrky. Ale je fakt že moje skaláry tím nepohrdli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:21 R Muž romant [27987] Re: matlala
Tak ano, všechno se přejí, já taky bůček pořád nemusím. :) Zkus jim přidat do stravy více rostlinný složky, aby to bylo ještě pestřejší, no a samozřejmě menší hladovka taky může udělat svoje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 16:15 Muž matlala [798] - Rostliny
Zdravím,
mám takový dotázek na krmení. Mám od září skupinku 8 red devilů, nejdřív byly v 200l, v plánu bylo koupit vyšší nádrž 300l, což jsem udělal před svátky. Změna výšky jim prospěla a ploutve krásně narovnali a prodloužily se jim břišní ploutve.

No od začátku je krmím na střídačku suchým (sera vipan, discus granulat, sak) a mraženýma patentkama a artemkama.
Poslední cca týden pozoruju že si toho mraženýho moc nevšímají, krmím teď v kuse asi 10 dní patentkama, hodil jsem jim dneska i trošku artemky a té si všímají trošku víc.
Každopádně ale dřív se nacpali tak, že na nich bylo vidět že jsou tlustší a teď to na nich není vůbec vidět. Co radíte?

Parazity nejspíše mít nebudou, jinak na nich totiž nepozoruju žádné známky nemoci.
No a v atlese jsem se taky dočetl informaci že to střídání potravy je nutné a stává se to.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 11:28 R Muž romant [27987] Re: MichalK
Jasně, vysoký dusíci dokáží vyrobit různý zrůdičky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 11:22 Muž MichalK [16] Re: romant
Jo tohle mě napadlo, takže to se ale musí dít i jiným rybkám, ne? Jen jsem tohle ještě asi u žádné jiné ryby neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 11:18 R Muž romant [27987] Re: MichalK
Hodně ryb, hodně výkalů, voda tzv. kysne a to je výsledek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 11:16 Muž MichalK [16] Re: rriki
Vodou? Jako skaženou vodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2014 00:19 Muž rriki [818] - CichlidyRe: MichalK
Vodou,když jsou malý a je jich v akva moc.U nás neprodejná ryba ve výkupech to okamžitě vyhazují
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 23:44 Muž MichalK [16]
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, tohle se stane skalárám, když jsou chovány v nízké nádrži, nebo čím je ta ohnutá ploutev způsobena? rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:30 JoKa Re: erik
Pokud jsem to dobře pochopil, že máš, nebo budeš mít akvo 110*60*40 (dxvxš) tak mi to dává nějakých 260l hrubého, což je solidní. Výška 60 také skalárám dostačuje...
Jinými slovy, tvé akva bude dostatečné pro 4-5 skalár a vejde se ti i to hejno pancéřníčků na dno a klidně i nějaký ten ancák, ať je tlupa pěkně pohromadě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:51 erik Re: Kacoo
ahoj ak by som ta alebo vas mohol velmi pekne poprosit chcel by som si zalozit nove akvarium pre zabavu aj na okrasu kedysi pred dvadsiatimi rokmi som choval rybky vacsinou skalare a ani teraz tomu nebude inak.myslite ze pre piatich skalarov a troch panciernickov trinidadskych bude stacit akvarium o tejto velkosti?este raz ale nechcem odchovavat ale mat ho ako krasnu okrasu v byte.rozmery su.dlzka 110xvyska 60xhlbka 40?dakujem vam alebo tebe velmi pekne.s pozdravom erik slovensko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 11:15 R Muž romant [27987] Re: HaninaK
V 70 litrech těžko, tam nepatří ani jedna, klasický příklad, že když povyrostou a začnou se k sobě mít, tak to v takto malým akvu nejde. Určitým dočasným řešením je ten šikanující pár na čas rozdělit, odlovit jednoho jedince a za pár dní ho tam zase vrátit, ale nebude to fungovat na dlouho. Ovšem tuším, že máš v přípravě odpovídající nádrž. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 10:59 Žena HaninaK [0] – šíkana v akvarku
Zdravým, dá se udělat neco pro aby mi párek pruhovatých nešikanoval zlatou? nechce se mi jí davat pryč, mám jí koupit kámošku? poradte.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 14:10 R Muž romant [27987] Re: HaninaK
Takovejch pokusů a zklamání ještě bude. ;-) Jak budou podmínky, vlítnou na to za chvilku znovu a nech jim to klidně zase sežrat, oni se to rodičovství musí taky naučit. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 14:04 Žena HaninaK [0] Re: Ivoš
No líto mi to je, ale co se dá dělat silnejší přežije. Uhličitanovu tvrdost mám 2-3. Ale byl t první potěr třeba se povede další, puvodně jsem chtěla aby se mi vytřeli pepíci ale ty jsu ještě mladounký
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 13:54 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: HaninaK
Ale aby ti to zase nebylo až tak líto - byla by dost velká náhoda, kdyby se z těch jiker něco vylíhlo protože jsou velice náročné na kvalitu vody (především na uhličitanovou tvrdost).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 07:51 Žena HaninaK [0] Re: Urtman
no pepíci si pochutnaly...:-D poučeno pro příště...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2013 23:25 JoKa Re: HaninaK
Vybrala jsi z akva všechny ty, u kterých bych i doufal, že to všechno přes noc nesežerou a nechala tam Pepíky, noční tvory, kteří se chystají po soumraku svačit... :)
No uvidíš ráno... ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [37] ...... 70 71

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65780x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3448-skalara-amazonska-chov?od=1801