Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skalára amazonská - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Skalára amazonská - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 21:11 Muž let [16] Re: Yirka
Ona je to nádrž nová, 10m3, tak jsem si říkal, že i případné nečistoty (na to asi narážíš?) se naředí a vzhledem k tomu, že vodou i zaléváme se ta voda mění.. Nějaká špatná zkušenost? Nejhůř mě napadá saze v zimě třeba od sousedů, pyl,..? Bydlíme na vesnici - žádný zásadní průmysl blízko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 20:53 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Yirka
Používám dešťovku z nádrže taky a bez problémů. Ale je fakt, že málo kdy měním najednou víc než 40 litrů (~10 %). Kde jinde taky takhle snadno sehnat vodu s nulovými dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 20:44 Muž Yirka [9123] Re: let
Teplota vody určitě problémem nebude.
Ovšem ta dešťovka z retenční nádrže, tou bych si jistý nebyl a osobně bych ji nepoužíval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2020 20:31 Muž let [16] – teplota při výměně vody
Ještě mě napadl jeden dotaz - při výměně vody 100l ze 400l hrubého liju vody přímo z vodovodu/retenční nádrže(dešťovka), při teplotě v akva 25st klesne teplota na cca 19-20st. Bude to pro skaláry problém? Případně bych samozřejmě mohl pořídit barel (měnit míň vody častěji se mi nechce) a nechat vodu doma ohřát, ale nejsem si jistý nadšením něžného pohlaví hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2020 16:59 Muž let [16] Re: dudak
Díky za radu i ostatním, vše nabralo spád a brzy už bude 12ks Nanay ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2020 11:55 Muž dudak [1885] Re: let
já jich měl v 500 litrech i 20, momentálně 16, výška 50cm. Nanayky jsou o něco menší, takže bych spíš volil ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 07:37 Muž let [16] Re: Wanderer
Díky za info - zrovna tvou nádrž sleduju v oblíbených a inspirační článek jsem četl :-)
Ale máš vyšší akva 60cm.
Teď když už vím, že by to šlo, mi jde spíš o ten počet - ono se to asi špatně navyšuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2020 06:50 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: let
Pokud dáš pryč ty parmičky, tak bych řekl, že by to mohlo fungovat. Mám jich v podobném objemu dokonce 12 a dlouhodobá spokojenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2020 20:37 Muž let [16] Re: zdenok47
Díky za odkaz, to je paráda, dávám do oblíbených - na fotce jsem napočítal dokonce 13ks coze
Za endlerky budu skoro rád..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2020 20:25 Muž let [16] Re: _ucx_
Parmičky půjdou, to je mi jasný. Dusičnany by měly být v pohodě - měněná voda má kolem 5mg/l, takže musím dost přihnojovat KNO3, aby vůbec něco rostlo. Právě ten počet mi není jasnej a zdá se mi nešťastný dávat na 2x, navíc ryby, který asi nebudou vždycky k dispozici. Vodu měním 1/3 za 14 dní - víc nevím, jestli bych to dlouhodobě nezačal flákat hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2020 19:49 Muž zdenok47 [9] Re: let
určite to možné je a krásny dôkaz máš tu
rybicky.net/nadrze/28318-pterophyllum
keď skaláre vyrastu endelerky už moc riešiť nebudeš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2020 19:33 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: let
Dal bych pryč ty parmičky, aby skalárám neokusovaly ploutve. 25 °C asi gut. Co se množství týče, záleží, jak moc často chceš měnit vodu. Kup si jich do začátku třeba šest a sleduj s testem NO3, co to dělá. A pak se rozhodneš, jestli přikoupit nebo jestli to stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2020 17:53 Muž let [16] – Manacapuru, Nanay - pujde to?
Ahoj, prosím zkušené o rady:
Ve 400l nádrži (viz prezentace Fiaskow) mám v současnosti endlerky, 30x fantom červený, 20x parmička čtyřpruhá, 10x panc. skvrnitý.
Velice se mi zalíbily skaláry - konkrétně Nanay a Manacapuru.
Mám akva vysoké jen 50cm, tzn. cca 41-42cm vody.
Parmičky by šly pryč - odbyt mám.
Ohledně skalár jsem úplný začátečník (možná jsem nějakou ubezdušil v 50l jako děcko), pročítám fóra.
Ostatní by myslím mohli zůstat (endlerky příp. oželím), teplotu bych držel tak na 25st.
Akvárium je otevřené.
A konečně dotaz - je to vhodné pro skaláry (výška), příp. jakou variantu a počet? (tuším jsem četl, že Manacapuru jsou vyšší, tak Nanay?)
Příp. budu rád za kontakt na osvědčeného chovatele ideálně někde Brno-Olomouc-Svitavy-Prostějov.
Nebudu je případně pořizovat hned, ale abych jim už začal přizpůsobovat akva (založené teprve před 4 měsíci).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2020 23:34 dendy12 – Skalar
Fotka k příspěvku Ahojte viete mi poradit prečo ma skalar taketo vykali? Raz za týždeň davam mrazene patentky a potom ich krmim este s tetra min granules ďakujem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2019 11:13 Muž RAP [1553] Re: Poweres
Můžeš ho ztlumit třeba takhle rybicky.net/nadrze/29132-bwel-encanto-de-rionegro
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2019 11:10 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: RAP
Je to ledka. ..zkusím ho vyměnit a ztlumit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2019 11:07 Muž RAP [1553] Re: Poweres
Nejspíš je to světlo na ně silné. Buď ho ztlum nebo přidej plovoučky.
Edit: Yirka a afc1886 byli rychlejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.11.2019 11:07 R Muž afc1886 [14681] Re: Poweres
Nevím čím svítíš, ale asi se ti osvětlení nerozjíždí postupně, nebo ano? Dej jim tam aspoň nějakou možnost úkrytu v podobě rostlin, ať už plovoucích nebo ve dně zasazených.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   02.11.2019 11:05 Muž Yirka [9123] Re: Poweres
Vždyť tam jsou jak nazí v trní.
Je třeba nějaké rostliny, přirozenější prostředí, místo, kde se mohou cítit lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2019 10:50 Muž Poweres [59] - Živorodky
Fotka k příspěvku Prosím Vás čim to,...ze když rozsvitim světlo v akvariu tak skalarky se okamžite stáhnou do rohu ..neplavou a jsou ve stresu. Když je zhasnouto tak si plavou po nadrzi a jsou vybarvene. Akva je zajete. ..osádka je jen male 5 cm skalary plus pancernicci na dno
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.10.2019 08:53 Muž LiborSprysl [9015] Re: Wanderer
smich smich ... a už jste přemýšlel proč to dělají? Když už máte takový zásadní poznatek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 08:19 Muž RAP [1553] Re: Wanderer
U mne pár vteřin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2019 08:02 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Jen takový poznatek z chování, co jsem vysledoval. Skaláry se natáčejí podle světla, hřbetem ke zdroji. Dopoledne nesvítím a tak všechny skaláry plavou šikmo, hřbety natočené k oknu, aby na ně světlo dopadalo shora. Jak se rozsvítí rampa, tak se srovnají. Ještě se budu muset zaměřit na to, jak dlouho jim ten přechod trvá. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2019 22:54 Žena jakuka [3] Re: RAP
No v podstatě se tam udržuje teplota 25 st, dno odkaluji každý den, někdy i 2x a část vody taky měním denně. Výstavní kusy opravdu nehodlám vypěstovat, ale předpokládám, že když se pěkně vyvíjí, mají apetit a čiperně plavou, je to na dobré cestě. Souhlasím s tím, že kvalita podmínek v odchovně úzce souvísí s kvalitou ryby v budoucnu- na burze se mi už jednou podařilo koupit skaláry od chovatele, ve výstavce vypadaly dobře a až doma jsem si všimla, že dvěma kusům chybí takové ty přední dlouhé ploutve- prostě takoví poloviční skaláři- mrzelo mě to a zároveň poučilo, že se mám příště více dívat, co kupuji.. nicméně musím říci, že jeden z těchto deformovaných skalár mi žije dodnes, těší se velkému zdaru, přestože je poloviční, než norma a na oko je prostě jiný... neměla jsem to srdce ho eliminovat...
Snad se můj vlastní odchov podaří, i těch pouhých 8 kousků mě velmi těší.

Nicméně jeden dotaz bych ještě měla, je jim přes 2 týdny, jaké krmivo byste doporučili? Doteď krmím artémii....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 21:43 -
Ja by som doporučil 27C a pritom dbať na kvalitu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.08.2019 19:42 Muž RAP [1553] Re: Skoro důchodce
Pokud chceš odchovat slušné ryby, musí tomu odpovídat podmínky. U výstavních to platí dvojnásob. S tím souvisí i počet, protože musíš odstraňovat nevhodné kusy. Zeptej se Montyho, to je na tohle šílený pedant. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 18:53 Muž Skoro důchodce [21] Re: jakuka
Pokud ji nejde o množství a výstavní kusy není vyšší teplota nutná, přežijí odolnější jedinci, jenom s kvalitou takto odchovaných ryb nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.08.2019 10:43 Muž RAP [1553]
Při vyšší teplotě dochází k rychlejšímu rozkladu nespotřebovaného krmiva a detritu a to zhoršuje kvalitu vody. Proto je potřeba častější odkalování. Nízká teplota zase brzdí metabolismus a tím příjem potravy a růst potěru.
U těch tvých bych viděl optimum 25-26stupňů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 17:57 Žena jakuka [3] Re: Prašan
Jo díky za upozornění, topila jsem jim na 28st. A pořád hynuly, toto jim evidentně nevadí, takže přitápět už nebudu. Radost z toho mám a příště budu o něco zkušenější…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2019 16:33 - Re: jakuka
V prvom rade ťa upozorním na nízku teplotu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.07.2019 14:27 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: jakuka
A je to dobrej pocit, když se člověku podaří pár kusů, co přežije, že? Příště jich bude víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2019 10:20 Žena jakuka [3]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak skaláry mají 14 dní, z původních cca 50ti jich zůstalo 8 statečných, už týden plavou v odchovničce, zatím prospívají- na můj první odchov bez znalostí jsem překvapená, že to vůbec vydrželo. Řekla bych, že se jim daří, rostou před] očima. :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2019 13:33 -
Pôvodné ryby pri dalšej znáške
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2019 13:06 - Re: jakuka
Ak to udržíš prvých 5 dní,tak by to mali dať.Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2019 09:22 Žena jakuka [3] Re: Wanderer
Artemis už mám domluvenou, v sobotu pro ní pojedu- říkám je to poprvé, vůbec mě nenapadlo, že to přežije.... otvor lahve je nad hladinou, takže budu krmit tudy. A voda se kazit doufám nebude, vždyť je to normálně v akváriu a proudí tím voda.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.07.2019 22:58 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: jakuka
Jak to budeš krmit? A jak odsud budeš odsávat zbytky potravy? Tohle je docela nepraktické. A pomalu začni líhnout artemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2019 21:58 Žena jakuka [3] Re: Wanderer
Díky, nakonec jsem to vyřešila asi nejlépe, jak mi podmínky dovolují: našla jsem doma velikou Pet láhev, do které jsem udělala veliké oka vrtačkou a na to dala silonku. Celé ponořila do akva a list opatrně přesunula tam. Takže je to v akva,před ostatními přitom chráněné v láhvi.... jsem zvědavá, co z toho bude...., je to filtrování, má to zdroj tepla, proudu.... uvidíme...jestli se dílo podaří, vám vědět
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2019 21:15 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: jakuka
Vzduchovat určitě (seškrtit) , udržovat teplotu spíš vyšší cca 27° a hlavně měnit vodu. Co nejčastěji. Odsávat bordel a zbytky krmení a dát si při tom pozor na vcucnutí prcků. Nevím v čem je hodláš odchovávat, ale zavčas je přesunout do většího akvária. Porostou hodně rychle. Hlavně tu vodu, klidně ze začátku dvakrát denně, ta se zkazí velice rychle a začnou kapat, jak na běžícím páse. V poledne může být všechno OK a večer jich máš čtvrtinu. Ale když se ti to povede, je to fajn pocit. Držím palce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2019 19:01 Žena jakuka [3] – Potěr
Lidi Žďárec, prosím o radu..
3 dny zpět se výstřely skaláry ve společenské nádrži, vždy to do druhového dne zmizelo, tak jsem to neřešila. Ale nyní se vylezl potěr, hemží se na listu a já chci zkusit odchovat. Přeložím i s listem, voda stejná z akva, to vím, jen mi prosím poraďte, jestli musím vzduchovat- mám vzduchovací motorek eheim, ale přijde mi to hrozně silné a když to přiškrtím, tak mám strach, ať se to nějak nezapře, nebo nepřetlakuje. Druhý dotaz-jakou udržovat teplotu vody?
Bude to pokus, třeba nic nepřežije.... uvidíme.
Díky za odpovědi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 10:44 - Re: RAP
Samicu mám jednu a z odchovu doma 19 dorastajúcich mladých.No mladých,už teraz skoro ako ruka... :-) Teda tých samcov naviac mám ešte z pôvodných rýb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 00:31 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: vaclav
nj , na velkýho "hajzlíka" platí jedině- ještě větší hajzlík ... a nebo banda malejch ano :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2019 00:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MonterMonty
Ano máš pravdu, já ho dostal od Ivoše ještě s jedním ale ten to jeho řádění nepřežil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.06.2019 22:56 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Prašan
Věčná škoda , jsou to krásní divočáci , osobně bych je ještě nezatracoval, popátrej v paměti kam jsi posílal mladé , je taky dost možné že se opět objeví v nabídkách importérů ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 22:44 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: vaclav
Václave , od Tebe putoval do tý kostky u Pxera - tam byla situace úplně stejná jako u Tebe , načež jsem si pro něj pak jel na Jižňák k Paxemu do práce , na to předání jen tak nezapomenu , přines mi tu čudlu v děravým pytlíku a já sockou cca třičtvrtě hodiny od domova ...a voda ubývala a ubývala ... rozzureny smich
pravdu máš že ho zkrotili až u mně malí "termoskáči" potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.06.2019 12:11 Muž RAP [1553] Re: Prašan
Udělej z nich hejno pro okrasu. Není samice, není o co se rvát. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2019 00:10 - Re: pavel1234
Mám navyše asi 4 samcov Rio Belem,tiež neviem čo s nimi.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2019 08:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MonterMonty
Já ho dostal od Paxera a pak jsem ho dal tobě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2019 00:32 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: vaclav
Toho kluka od někud znám :), není ta fotka tak pěkná jako Tvoje :) rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2019 18:50 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pavel1234
Fotka k příspěvku Někomu ho daruj, ten můj pirát se až na třetí štaci znormálnil. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2019 18:26 pavel1234 – Kam s ním?
Ahoj opět,
jsem zde, abych se pobavil s jedním skalárem. Jak jsem zde dříve psal, jeden mramorový skalár se opětovně pere s pruhovaným skalárem. Mramorového jsem měl v odchovně, dokud nepřišlo na řadu tření zlatého páru a prohodil jsem je. Třecí pár už má na listě jikry a hlídá. Už je to den po nakladení, tak držím palce. Ale v 250 litrovce by to bylo ještě lepší, bez mramorového skalára. Myslím, že Vaclav psal o tom, že měl též agresivitu a pár skalár dal pryč. Jak tedy mám prodat skaláru, která je samostatná? Rád bych ji dal na inzerát, ale ani na mé ancistruse a ani na dánia se nikdo nehlásí, takže se pravděpodobně nebude hlásit ani ke skaláře. Chtěl jsem mramorového dát k akarám, ale tam přímo nyní proběhlo též tření, takže ani náhodou. Chci, aby to klapalo. S ním to nepůjde. Nějaké rady? Děkuji.

Pravděpodobně to nebude správné vlákno, takže se omlouvám.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 70 71

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65780x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3448-skalara-amazonska-chov?od=101