Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kančík - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Kančík - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.08.2015 08:51 radim Re: Cadic
jestli se jedná o zmiňované akvárium 60x30x30 tak se jich zbav úplně....s tím nic nevymyslíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 05:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: Cadic
Nechovat takové ryby, anebo chovat ryby jen stejného pohlaví... ;-) :-P ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 04:23 Cadic – Kanci
Tak ubehla nějaká doba, tlamovce socolofovy sem daroval do většího akvária, ale zůstali mi dva páry těch Kančíků, udělal sem každému páru doupě na jedné straně akvária a doprostřed dal kořen ať na sebe nevidí a neprovokuji se. Do včerejška to docela klapalo, než se jednomu páru vylihli mladí, od té chvíle je situace v akváriu docela na nože. Docela mě děsí představa, že se nějací ti mladí dožijou a povyrostou. To se tam ty rybky utlučou sad Nějaká rada co dělat když je nemám kam dát? (Omladinu i starce) Děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 17:39 Muž LiborSprysl [9015] Re: Hansel
Založil jsem rezervní pár... ;-) smich ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 17:24 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: LiborSprysl
A teď babo raď když ani ty nevíš :-D Stojí to zaprd je to šeredný... snaží se už zatáhnout, ale jsem zvědavej jestli s uspěchem nebo bez, to nejhorší jí teprve čeká ...Doufám že kvůli tomu přijdu o samici tone , přitom je tak veliká a nádherná sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 16:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: Hansel
Nevím jestli jsem chlapi :-), ale já se s tím ještě nesetkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 12:05 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: RAP
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Chlapi poradíte mi? Samice od rivulátů má z námluv zase dotrhanou papylu, není to tím že by nebyla připravená, nebo jí samec šikanoval, ale už to tu jednou bylo, dopadlo to dobře, teď je to ovšem 2x horší, možná i tím že prostě ta papyla se nikdy nezahojí do původního stavu a tvaru, tak je potom náchylnější.
Mám nějak zasáhnout nebo ne, nebo nějak jí pomoct?
Výluh jasnej.
Jinak na fotkách je vidět co jsem teď za světla dokázal bliknout, ale žádný abnormální útvary tam nemá, je to čistě potrhaná papyla s tím že narušená místa jsou doběla, něco krvavé, plíseň zatím nic ale dobře to prostě nevypadá a mám pocit že by rozhodně měla problem jí zatáhnout.
Stále chvílema připravují místo, samec je hodnej, žádnej velkej nátlak.
Býval bych podezíral i z toho že to může být vyhřezlé střevo které taky dostalo na frak, ale jelikož ty ryby prostě pořád připravujou tření, je to hodně nepravděpodobný až nemožný, toho bych si všiml.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.07.2015 07:00 RAP Re: LiborSprysl
Ber to jako pošťouchnutí kvůli podrobnostem. Pokud si pamatuji, tak severky do žluta míval Kolda. Mě by se líbilo něco takového www.amazon-exotic-import.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2015 03:41 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
Mám reagovat na blbou otázku? Od tebe na ně zvyklý nejsem... :-) Mohu. Ano to je možná n ě j a k ý druh, ale možná to byli kříženci. Ale třeba víš, že v případě nestandardně zbarvených jedinců se často mění i chování proti jedincům běžně zbarveným. Snad jen tygr loví celkem stejně. Svého času jsem měl možnost sledovat několik více či méně bílých kosů. Velmi obtížně se projevovali proti svým černým kolegům. Proto jsem tedy zdůraznil tu barvu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2015 23:37 radim Re: RAP
RAP napsal: LiborSprysl napsal: Ty jejich potomci jsou agresivnější k sobě i k okolí. Tedy pokud jsou v akva dominantní.
U mě byli otloukánci, tak to teď asi dohánejí :-D [/cite]
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2015 22:53 RAP Re: LiborSprysl
LiborSprysl napsal: No to byl opravdu výjmečný pár dokonale sladěný. Opravdu herosové.A prostě dokud jsem mladé neodstavil, tak byl klid. Ale možná to bude tím, že byli žlutí...
Žlutí, to je nějaký druh? :-D Já si ty svoje(fotka v osobních) vybíral z hejna a výběr se mi povedl. Sem tam štouchnul samec samici, ale jinak supr. Ty jejich potomci jsou agresivnější k sobě i k okolí. Tedy pokud jsou v akva dominantní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2015 15:41 Muž LiborSprysl [9015] Re: Hansel
No to byl opravdu výjmečný pár dokonale sladěný. Opravdu herosové.A prostě dokud jsem mladé neodstavil, tak byl klid. Ale možná to bude tím, že byli žlutí... :-) S těmi cuttery to dělám stejně jako ty... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2015 09:59 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: LiborSprysl
Libore někde jsem četl, tvůj odstaveček kde jsi vzpomínal na nádrž, už opravdu nevím jistě, ale tuším že to byli herosi, která se ti povedla vzhledově (podkládal si to myslím tím že i žena s tím byla spokojená a byla to ozdoba to akva) kde byl jen jeden pár na větší množství vody a ryby si vodily potěr téměř až do prodejní velikosti. Byla to specialitka, toho páru nebo to bylo nějak řízené?

Já třeba teď řeším ty cutterky u kterých mám odchovy, už kolem 2cm, jenže při menších prostorových možnostech mi nadělává celkem problémy když rodiče prdnou další várku pod odrosltejší. Oni o to tedy přišli jak se to rozplavalo, protože samec začal tradičně tlouct samici že se jako bude starat sám, což dělal i do teď a byl skvělej, nicméně kdyby ten novější odchov vydržel byl by to problém. Já to vyřešil tak že jsem vyšoupnul samici jinam a samec zase vodí ty odrostlíky a lebedí si s nima. Jen mě trochu mrzí že si nemůžu užívat ten pohled na pár, takže kdyby to šlo jinak, ale asi jsou nezastavitelní co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2015 09:23 Muž snehulda007 [850]
RAP,LiborSprysl: Pánové oběma Vám díky palec palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2015 04:10 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
Bych ještě dodal, že většinou pomáhá při odstranění mladých nechat dvě tři a podaří se prodloužit dobu mezi třeními, protože rodičovský pud začne mizet až ve větší velikosti potomků, kdy se začnou stávat vetřelci. Ale pozor není to všelék, někdy to nefunguje. Je paradoxní, že mnohem větší divočáci, jako jsou většinou různé červené perlovky, jsou s mladými spokojeně skoro do centimetru a pak začnete pozorovat u ryb chování, které znají akvaristé rodičové... smich ... Ty haranti nás začínají s..t ! A je nejvyšší čas něco udělat. Protože hrozí konflikt. Ale máte signál. To u kančíků nebývá. Pic a je po samici...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2015 02:08 RAP Re: snehulda007
Dneska už v podstatě na 99,9% stačí koupit jeden kus od každého pohlaví, tedy u nigrofasciátů.
Právě ta brzká a častá tření jsou kámen úrazu. Když jim to vezmeš, mohou se pozabíjet nebo se během pár dní vytřou znovu. Asi bych jim to nechal do velikosti cca 1cm a pak se potěru zbavil. Pokud se do péče zapojí i samec, nemá pak tolik času a energie na vylomeniny, zejména pokud jsou přítomny nepřátelské ryby.
Abych nezapomněl, důležitý na kvalitu je zdroj rybek. Pokud někdo točí XXXtou generaci, tak to také nebude žádná hitparáda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2015 18:52 Muž snehulda007 [850] Re: RAP
OK,díky. Ale když přeci jen k tomu předčasnému tření dojde tak jak? Nechat jim to? A jak je to s párováním u nigrofasciátů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2015 15:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
RAP napsal: Nakonec to dopadne jako s nigrofasciátama, samička 3cm, samec 5cm a mrskaj jeden výtěr za druhým. Samec ještě potom roste, ale samici ty tření vyčerpávají.
A ve finále ji zabije, protože mu nechce dát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2015 15:44 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: radim
Děkuji za reakce. Tak myslím si že otázka je položená dobře. Kdybych chtěl vědět jak roste oproti jiným rybkám tak se zeptám. Ale mě jen zajímá ( jak je v otázce ) jak rychle rostou. A místo zbytečného spamu a popichování stačilo napsat třeba " s dobrou kvalitou vody a podmínek plus pestrou stravou ti mohou vyrůst za 5měsíců třeba o 5 cm a za 2roky budou plné velikosti. " A je mi jasné že bez toho to nepůjde. To se musí psát vše do detailů? To snad šlo pochopit. Omlouvám se je to OT ale patří to k probírané věci tady. V podstatě je skoro vše OT od rejpalů. Hlavně díky NHKG snad ten to chápe dobře dle odpovědi. ahoj Ale vše v dobrém nechci nepřátele.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.07.2015 12:19 radim Re: Lukehofarma
Ryby budeš mít už doma měsíc, tak si to srovnej sám, jak byli velcí toho 27.6. a jak budou velcí 27.7. a budeš vědět jak rychle ti rostou :-P
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.07.2015 12:18 radim Re: NHKG
Ryby rostou pořád... ne jen rok. Jen v každém věkovém období jinak rychle. To už je tady zmíněno. Ta otázka od Lukehofarma je celkově dost blbě položená. Jak rychle rostotu saica? Proti čemu rychle? Ostatním kančíkům, cichlidám celkově? Oni můžou růst rychle třeba proti satanům, ale taky pomalu proti skalárám...
Jde tazateli o cm za určité období? Z jakého jsou ryby zdroje? Kříženci(dost možné)? Krmivo...určitě porostou jinak na granulích, které zmiňuješ a jinak na živém žrádle. Dál jde hodně o vodu. Můžu krmit jak chci a ryby stejně porostou pomalu, když nebudu mít vodu ok...Těch faktorů je tam hodně a neřekl bych, že je na tu otázku nějaká univerzální odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.07.2015 11:37 RAP Re: snehulda007
Tak s nigrofasciátama je "problém" , že jakmile můžou a mají trochu podmínky, tak na to vlítnou. Dle mého je důležité nepřekrmovat a nedržet vysokou teplotu.
Tímto způsobem mi panamensky - samec dorostl do plné velikosti za dva roky a samička byla taky v pěkné kondici. Za ty dva roky se třely asi 6x. Pokud si pamatuju dožily se cca 9let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2015 11:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: LiborSprysl
OT: Takže podle Vás rostou rok a proti jiným Kančíkům pomalu. Sice u mě to bylo jinak, ale mohl jste to napsat hned a né mě chytet za slovíčka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2015 11:03 Muž snehulda007 [850]
Ahoj,chtěl bych začít s nigrofasciatama, takže nabírám informace a vaše diskuze mě hodně zaujala a mám několik začátečnických otázek...Chtěl bych chovat jeden pár...Jak nejlíp "získat" pár který spolu bude fungovat? Předpokládám,že když dám dohromady jednoho samce a samici tak samec jí nemusí přijmout..Nebo když nebude mít na výběr tak se spárují? Další co mě zajímá jsou ty předčasné výtěry. Chápu správně, že pokud se mi začne pár třít ještě před dosažením plné velikosti,mám jim jikry sebrat? Nebo jak se to řeší? Předpokládám,že je lepší aby pár spolu vyrůstal,než dávat dohromady dospělé ryby...A s odchovem mladých je potřeba čekat na dosažení max. velikosti (asi 14 cm?) nebo můžou začít dřív,třeba při 10 cm velikosti? Nevím jestli se neptám úplně blbě a jestli to píšu srozumitelně...
prostě chci mít krásný zdravý ryby pro radost z pozorování,nejde mi o to odchovat co nejvíc mladých nebo tak, takže nechci udělat žádnou chybu..Jestli ze mě padají blbpsti tak mě opravte, budu rád za každou připomínku..Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.07.2015 10:14 RAP Re: radim
Nakonec to dopadne jako s nigrofasciátama, samička 3cm, samec 5cm a mrskaj jeden výtěr za druhým. Samec ještě potom roste, ale samici ty tření vyčerpávají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2015 10:11 RAP Re: Lukehofarma
Ideální je dávat všechny jedince najednou, minimum 4ks, lepší od 6 ks výš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.07.2015 10:06 radim Re: Peepe
8 měsíční saica velký 2,5cm? Někde se stala chyba...To je držíte o hladu, nebo necháváte výtěry od těch 4 cm ryb?
Když je samec větší, tak problém nebývá? Stačí když samice není připravená na tření a může být problém hodně velký...klidně i poslední.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2015 09:11 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetkyRe: Peepe
Mám jen dva a vypadá že oba samci ploutve jsou fialové. Občas se nahaní teda ten větší toho menšího. Není i moc menší je to jen par milimetru. Na začátku srpna přijdou další at se par muze vybrat. Bohužel to nejde drive.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2015 04:07 Muž LiborSprysl [9015] Re: NHKG
NHKG napsal: Kančíci zelenoocí rostou relativně rychle a docela brzo se třou. Jestli mají 4cm, tak při dobrém zacházení se do 2 měsíců budou třít. A jak začnou, tak se budou třít furt. Maximální velikost dorostou odhadem za 4 měsíce. ne Co je tohle za odpověď či konstatování??? coze Rostou relativně rychle a docela brzo se třou ...maximální velikost dorostou za 4 měsíce... rozzureny
Relativně... Všichni cryptoherosové, a měl jsem tuším šest druhů, rostou proti většině kančíků, a měl jsem jich více než dvacet druhů v chovu, výrazně pomaleji. Tazateli jsem odpověděl lehčeji z toho důvodu že na blbou otázku se nedá odpovědět jinak než další blbinou. Saica ve 4 cm rozhodně do maximální velikosti za 4 měsíce nedoroste a to ani při trvalém futrování a každodenním měnění vody. Teda pokud nepovažujete za plnou velikost 6-8cm, ve kterých se již skutečně začíná třít. (Oni se tihle dárečci začínají třít i v těch 4 cm jak píše ten trumbera nad vámi, ale odchovávat takové ryby je veliká prasárna.) To není dospělá ryba a podle toho to také pak vypadá v dalších chovech. Ryby se neustále zmenšují. Samci mých posledních sajek měli bohatě kolem 14cm a samice nebyly o mnoho menší a tuto velikost ryby dotahovaly myslím i déle než rok... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2015 23:57 Peepe Re: Lukehofarma
Ve 4 centimetrech, když budou mít dobré podmínky a sedne si pár se ti budou třít co 14 dní pořád dokola dokuď neodchovají mladý. Ten výběr páru je docela důležitej. Většinou si sednou a třou se pořád. Když se samec samici nelíbí, budou se jenom napadat a vítěr se konat nebude. Jak je samec velký? Je lepší mít víc ryb a nechat pár, aby se vybral. Je samec větší než samice? Když je samec větší problém nebývá. Když je samec stejně velkej samice počká až jí přeroste.. Jinak tyhle ryby jsou opravdu celkem nenáročný. Třít se začnou rychle. Mě se teď vytřeli osmi měsíční mládežníci, který jsou jenom 2,5cm velký. Ale to beru za extrém. Jestli chceš vítěr urychlit, drž jim teplotu kolem 29 stupňů. Jsou ochotný se vytřít i ve 24, ale těch 29 je jistota.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   09.07.2015 21:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Lukehofarma
Kančíci zelenoocí rostou relativně rychle a docela brzo se třou. Jestli mají 4cm, tak při dobrém zacházení se do 2 měsíců budou třít. A jak začnou, tak se budou třít furt. smich
Maximální velikost dorostou odhadem za 4 měsíce.
Co se týče krmiva, tak mi se u takto velkých cichlid nejvíce osvědčilo granulované krmivo pro diskuse. U mě ho žerou i ryby, co třeba SAK a granule pro velké cichlidy odmítaly. (Akorát potvory hřebenáče jsem na to ještě nenaučil.) Z mraženého je neuniversálnější červelá komáří larva - patentka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2015 17:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: Lukehofarma
Přiměřeně akvárku a vodě... :-P ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2015 14:27 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetky – růst
Jak rychle roste kančík zelenooký. Stravu má pestrou nejen granule. Má asi 4cm.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2015 15:09 Muž blegon [152] - Jihoamerické cichlidy hlavně Perleťovky.
Mražená artemie,koretra.
Sušené SAK X-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2015 15:01 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetky – krmení
Zdravím. Čím krmit tyto rybky vím. Ale i tak chci radu zkušenějších. Značka krmiva a popřípadě ověřený obchod. Kančík zelenooký a cichlida mnohotrnná. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 06:02 radim Re: LiborSprysl
Moje odfláklá odpověď byla myšlena trochu jednodušeji. Když to ukážu na příkladu, tak u Vas budou ryby třeba v 3. měsíci jednou tak velké, jak u mě :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.06.2015 04:13 Muž LiborSprysl [9015] Re: radim
radim napsal: Rychle i pomalu...podle podmínek ;)
No to je velmi relativní tvrzení...obecně lze říci, že v porovnání s ostatními trávami bambus roste hodně rychle. Ale u těch cichlid je to trochu jinak... V určitém vývojovém stádiu, a to spíš na začátku vývoje, rostou pomalu. A je to logické, dotváří se toho z té vylíhnuté "mrňky" mnohem více, než třeba u porozené živorodky. Po překonání tohoto stádia pak růst nabírá na tempu.... A mám-li porovnat sajku třeba s nikaragujci, tak sajka roste zcela určitě pomaleji a určitě pomaleji než multispinoza. A zase v tom hledám trochu logiky. Sajka je v těle poměrně dost vysoká a kratší, multispinozy jsou spíš delší... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2015 00:36 radim Re: Lukehofarma
Rychle i pomalu...podle podmínek ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2015 22:02 Muž Lukehofarma [38] - Cichlidy a krevetky – kančík
Nevíte jak rychle rostou kančík zelenooký a cichlida mnohotrnná? Jen pro zajímavost.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2015 20:37 Pek
Díky za odpovědi. Upřímně, nejraději bych jej za kluka prohlásil, ovšem ty jejich tanečky a chování obecně nebylo tak konfrontační jako na to zmíněném videu. Jak jsem popisoval to "kousání" tak to bylo něžné z boku a dělal to jen samec "samici" nikoli obráceně. To mě mate. Taky čistě párové uspořádání než jsem odlovil druhý pár, který se moc k sobě neměl, tihle dva byly stále u sebe.

4 ryby na výběr- uznávám, že to není statisticky ideální. Měl jsem ale problém, co budu později dělat s přebývajícími kusy.

Ok- Co s tím? sehnat 2-3 samičky podobné velikosti a čekat? Až se přestěhují do 120l, nebude moc prostoru pro velikou partu, i když mají zatím necelých 10 cm.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 08:46 RAP Re: Pek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2015 08:13 radim – Pek
taky se přikláním k tomu, že je to samec :-)
www.youtube.com/…
tady máš video "boje" mladých samců, který někomu může připomínat námluvy, protože si ryby hlavně jen vyhrožují. Samice proplouvají kolem...za kvalitu se omlouvám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.04.2015 04:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: RAP
Navíc to co je na fotce, je s mou téměř jistotou podle stavby těla samec... ;-) Aby téměř zmizelo, musel bych vidět nějaký čas ryby naživo, ale opravdu jsem si téměř jist, že je to hoch. A popisované chování může svědčit o samici nedávačce, pokud je to opravdu samice a ne další slabší samec. Ono párovat ze 4 ryb není to vyloženě ono. Nemusí to vyjít pokaždé...Což je další faktor. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2015 20:34 RAP Re: Pek
No, protažení ploutví není až tak určující. U mého páru panamensek měla samice k poměru velikosti těla prodloužení hřbetní ploutve delší než samec. Prostě dokud se mladá ryba neprojeví jikrama, není to jistá samice.
Pokud máš ten druhý pár, zkus je dát do dostatečně velkého akvária společně a uvidíš. ;-)
Hodně zajímavých informací by sis mohl vyčíst z publikovaných prací Jindřicha Nováka. www.aquabooks.cz/… ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2015 20:05 Pek – Agresivita samice Meeki
Fotka k příspěvku Ahoj, chtěl bych probrat chování samičky th., meeki. Koupil jsem cca před rokem 4 mladé kousky do 400l akvária. prospívali dobře, kolem vánoc se začali tvořit dva páry. Čas trávili tak, že se "přetlačovali" uprostřed akvária a občas se prohnali. Páry začaly jevit i znaky pohlavního dimorfismu, což jsem byl rád. Jeden pár byl lehce silnější, oba jedinci větší, samečkovi se pěkně protáhla ploutev a začali projevovat chování které jsem považoval za "svádění". Proto jsem v únoru podle původního plánu druhý pár odlovil. Z pracovních důvodů jsem se k akváriu dostal jen o víkendu k provedení údržby a výměně vody. krmení bylo samozřejmě zajištěno členy rodiny.
Postupně jsem však začal pozorovat změnu v dominanci páru. Sameček se začal stranit, samička se stala mohutnější a samečka začala tvrdě prohánět a nakonec jej nechala jen obsadit tmavý kout za stolístkem.
Akvárium jsem plánoval přestěhovat do svého nového bydliště, a tak jsem situaci řešil rozdělením páru do dvou nádrží, kde bylo osazenstvo nádrže cca dva týdny, než se akvárium na novém místě připraví. Občas jsem odhalil zástěnu mezi akvárii a oba dva na sebe přes sklo vytrvale "machrovali". Sameček byl najednou čilý a stal se pánem nádrže, krásně se bvybarvil a přijímal potravu.

Po přelovení do akvária, se k sobě velice měli, sameček se natřásal, pozoroval jsem cosi, co bych označil za "líbání" to samé pozoruji i u cichlidek kakadu (sameček jakoby lehce kousne samičku do boku). Samička ale neprojevila zájem a skončilo to stavem, kdy sameček proháněl samičku a nedal jí pokoj. To by bylo celkem normální chování. ALE- samička si cca po 30 minutách postavila hlavu, začala se naparovat a od té doby proháněla ona samečka. Situace se vrátila do původní, kdy sameček je schovaný, samička jej občas vydoluje i z úkrytu a prožene. Sameček nežere, samička je čilá, předvádí se u čelní strany a občas lehce prožene pancéřníčky.

Akvárium je 400l, Ph cca 6,5, teplota 26°c, používám mandlovníkové listí, filtruji přes rašelinu. Podmínky jsou, řekl bych, v pořádku. Ostatní obyvatelé akvária jsou nemnozí, pouze skupinka 4 kakadek, tetry císařské(5), 4 ancíci a hejníčko corridorasů. (plánuji změnu osazenstva ale to s tímto moc nesouvisí)

Jakmile dodělám skříňku, půjdou kančíci do vlastního 120l biotopního akvária, kde budou mít jen pár gupek na hraní, takže situace s může změnit, ale nebude to za týden.

Zajímá mne, zda máte někdo podbnou zkušenost. Smozřejmě mne napadlo, že jde o dva samečky, to ale považuji za nepravděpodobné, záhnáněný má značně protáhlejší hřbetní ploutev. míněná samička jen lehce (cca 5mm přesah) a protažení se nezvětšuje. Viz foto (narychlo mobilem).

Díky
Pek
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 13:20 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: RAP
Na tom by mohlo něco být. Je nejmenší ze všech cichlid...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   23.02.2015 11:24 RAP Re: Losky
Asi patří samičky mek k nejslabším mezi osádkou cichlid, tak fungují jako hromosvod. Když se pak ostatní druhy vytřou, tlak na ně zesílí. K tomu ještě přičti agresi ze strany samce a výsledkem je stres, nedostatek potravy, vyčerpání, nemoci a úhyn.
Jestli jsem na videu dobře viděl, tak moc úkrytů rozdílných velikostí tam nemáš.
J. Novák: Samice se dokáže v souboji vyrovnat i silnějšímu samci, když ví, že má úkryt, kam za ní samec nemůže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2015 09:22 Muž Vstrom [82] - Malawi
Po delší době se mi objevil problém s kančíky. Jedná se o mé akvárium v popise. Mám tam 2 akary potoční, 2 nikaragujce a měl jsem 3 kančíky červenohrdlé (samec, dvě samice). Jedna se pořád stranila pod kořeny a byla skoro celý den někde namáčklá v rohu a ani neplavala ven. Bohužel pak se mi přisála zespod předfiltru a bohužel zašla.
Problém se ale objevil v tom, že druhá samice, která nebyla nikterak oškubaná jako ta zemřelá, najednou převzala její roli a je pro změnu zase ona někde pořád zalezlá a značně orvaná. Občas vidím, jak ji samec někam zažene a nevšímá si ji. Že by byl agresivní a nesnese jiného kančíka kolem sebe?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 23:26 radim Re: vendy
asi tak :-D ty jsou mnohem klidnější a nekonfliktní palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 23:13 Žena vendy [27] - CichlidyRe: radim
super :-D takže akarka hnědá vyhrává

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 25 26

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 19004x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3107-kancik-chov?od=201