Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Razbora klínoskvrnná - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Razbora klínoskvrnná - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 19:55 Deepinpeat Re: 3CK
O tom "zatvrdnutí" bych docela pochyboval. Pokud rybky nikdo neoddělil tak se většinou prostě vytřou. Spíš je možné, zejména pokud jste si koupil mladé ryby, že to prostě ještě neumí. Z toho popisu mi není moc jasné, jak moc aktivně se toho účastní ten samec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 18:37 Muž 3CK [49] Re: LiborSprysl, Deepinpeat
Okay, tak tomu zatím asi nechám volný průběh a uvidíme, jestli z toho náhodou něco nebude.

Jinak ještě jeden - možná trochu hloupý - dotaz: Celý den dneska pozoruji, jak se samička se samcem snaží vytřít. Samička zůstává přitisklá bříškem ke spodní straně listu někdy až několik vteřin. Ale nikdy jsem si nevšiml, že by se někde nějaké jikry objevily (je ale možné, že jsem se zrovna nedíval). Je to normální? Nemůžou být jikry třeba "zatvrdlé" (tak jako u neonek)? Samička je evidentně pěkně zajikřená - má krásně velké bříško.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2014 16:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: 3CK
Ten ancistrus to zdolá... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.10.2014 15:00 Deepinpeat Re: 3CK
Jestli je tam hodně rostlin, nějaká drobná potrava tam určitě bude. Spíš jde o to, že i pokud bude ta voda vyhovovat pro vývoj jiker, tak jakmile je nějaká ryba najde, tak je prostě sesvačí :( je ale možné, že jestli se pokouší třít na spodní stranu listů, tak jim sem tam něco upadne a zapadne do dna, což jsou právě ty jikry, které mají největší šanci. Rozplavaný potěr už se schovat umí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 14:31 Muž 3CK [49] Re: LiborSprysl, Deepinpeat
LiborSprysl: Ano, zespodu a vzhůru nohama...teda...kdyby nějaké nohy měly :)
Deepinpeat: Úplně zaběhlá nádrž to není - v provozu je teprve zhruba 3 měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 14:19 Muž LiborSprysl [9015] Re: 3CK
Pokouší se opravdu zespodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.10.2014 09:51 Deepinpeat Re: 3CK
No teoreticky pokud je to zaběhlá nádrž s měkčí a kyselejší vodou, tak by vývoj jiker mohl proběhnout bez problémů. Spíš je ale sežerou ostatní ryby a pokud nesežerou jikry tak pak sežerou velkou většinu potěru než doroste. Pár kusů ale s vysokou pravděpodobností přežije, to je celkem běžné. Ve fungující nádrži bude nějaká malá potrava pro začátek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2014 09:02 Muž 3CK [49]
Zdravím, v nádrži se mi pokouší vytřít Razbory klínoskvrnné. Chtěl bych se optat zkušenějších, jestli je vůbec nějaká šance případné mladé odchovat, aniž bych musel rodiče pro tření přelovovat.

Jedná se o dost hustě zarostlou 100 l nádrž, ve které je cca 12kusé hejníčko razbor, 1 pár endlerek a 1 ancistrus. Skrýší je v nádrži poměrně dost. Z širokolistých rostlin se v nádrži nachází pouze pupečník a saururus. Razbory se zkouší vytřít na listy ludwigie a právě pupečníku.

Takže ještě jednou otázka: Je nějaká šance, aby případný potěr přežil, aniž bych musel vytvořený pár přelovovat? Případně jak by jste postupovali na mém místě vy? Děkuji za každý názor! :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2013 15:15 PALVI
Zdravím,
pred časom som sa v tomto vlákne pýtal pár otázok ohľadom trenia rázbor.

Dva krát som sa o to pokúsil, no bez úspechu. Na príčine je na 90% tvrdá voda. No narazil som na jeden článok, v ktorom sa písalo, že stačí na 24 hodín do vádoby s tvrdou vodou zavediť vrecko s jemnou neupravovanou kyslou rašelinou. Tá zmäkčí vodu. Rašelinu môžme použiť ešte 2-3krát. Potom ju musíme vymeniť.

Chcem sa opýtať, že čo si o tom myslíte, respektíve aký je váš názor?

Veľká vďaka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 15:06 Míra
Ahoj, mám rychlý dotaz. Jak velké jsou jikry razbory? Alespoň odhadem... Díky moc ;-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 10:54 PALVI Re: LiborSprysl
Tak zatiaľ nič....

nechám ich tam ešte jeden deň a potom ich vrátim do spoločenského akvária.

Inak všimol som si, že jedna rázbora sa stále skováva za filter a keď nepláve robí teké malé trhavé pohyby.
Je to príznak nejakej choroby?

Nechcel som kvoli tejto otázke zakladať nové téma v chorobách. :-)
Vďaka.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 05:15 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
Není potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 20:34 PALVI Re: LiborSprysl
Tak rybky som tam dal dnes po obede.... no zatiaľ nič....
A treba v tej vytieračke filter? Vďaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 13:53 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
Tak zkuste...uvidíte, jak se jim to bude líbit... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 12:03 PALVI Re: LiborSprysl
Samozrejme. Je z toho taký hnedý tunel :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 11:41 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
Dúfám, že je odstrihnuté aj dno, aby rybky mohly preplúvať smich ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 10:07 PALVI Re: tercovev5
Tak dnes som spravil rašelinový výluh, a do množiarne som dal vodu z roztopeného snehu.
Už len dať tam rybky aby sa vytreli....

A ešte som sa chcel pýtať, že či môžem použiť na polovicu odstrihnutý hnedý plastový kvetináč namiesto tej podložky?
Vďaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 21:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: tercovec5
Vojto, kdes ty bral rozumy? smich Já měl tu podložku stejnou, akorát fakt zelenou smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.01.2013 18:14 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: PALVI
Fotka k příspěvku Tak já je momentálně už neodchovávám,ale svítil jsem normálně,třou se dopoledne,takže světlo jim vůbec nevadí.

A nevykej mě,jsem mladej klučina:-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 18:05 PALVI Re: tercovev5
Rázborám v čase trenia nesvietite však? Vďaka. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 17:57 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: PALVI
Fotka k příspěvku Než pošle něco Libor,pošlu jednu ukázku.Použil jsem plastovou podložku z papírnictví,správně se jmenuje tuším-modelovací podložka- a z té jsem si jednoduše nastříhal tyto ohebné proužky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 17:52 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: PALVI
Tady v atlase je i rozlišení pohlaví. Nemůžeš chtít aby Ti všechno udělali ostatní. Musíš vyvinout i vlastní aktivitu.
rybicky.net/atlasryb/razbora_klinoskvrnna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 17:42 PALVI Re: LiborSprysl
Fotka k příspěvku Tak v tom máte úplnú pravdu.
Ja ako pestovateľ mäsožravých rastlín som musel oskúšať kopu návrhov a možností, aby som zistil, ktoré sú pre danú rastlinu najlepšie. :)

No ale rybky nie sú rastliny. Pri rastlinách som mal kôli experimentom straty, čo si pri rybkách nemôžem dovoliť.

Samozrejme skúšať budem....
Tak ma napadlo, že či náhodou nemáte foto tej nádrže s tým plastom?

A dnes sa mi podarila jedna s tých lepších fotiek rázbor. Dalo by sa učiť pohlavie rýb?
Vďaka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 06:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
V plastových rúrkách dělá ancíky skoro každý produkční chovatel...
petflaša to nevytrhne, chce to tvrdší plast...jinak jsem rád za ocenění nápadu:-)
dobře připravené ryby se třou zpravidla do pár hodin...

No a k těm zkušenostem...chce to makat, makat a zkoušet...pak to přijde tak nějak "samo". Na guláš je fůra receptů a každý je jiný...
smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 17:12 PALVI Re: LiborSprysl
Jasne :). Len čítal som všeličo, ale mňa zaujímajú konkrétne skúsenosti.

A ako dlho trvá v tej elementke, kým sa rybky vytrú? Stacila bi petflaša?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   17.01.2013 16:41 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
Rašelina, dešťovka, sněhovka, destilka...studánka....osmóza...chce to studovat...tohle není Prostřeno, tohle je akvaristika... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 16:36 PALVI Re: Pepan
Aha.
A ako ste získali slabo kyslúvodu? Použili ste výloh z rašeliny?
A dá sa voda obmekčiť, napr.prevarením?
Vďaka. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2013 07:02 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: LiborSprysl
Každý to vidíme z jiného pohledu. Mě bavilo hledat, na které listu jsou ty potvůrky vytřeny, Ty jako velkopěstitel musíš dbát na maximální efektivitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.01.2013 06:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pepan
Aby se zabránilo zbytečnému biologickému "oživování" vytíračky od těch rostlin, ideální je ohnutý od stěny ke stěně kousek zeleného plastu. Efekt stejný, sterilita prostředí posílena... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 19:42 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: PALVI
Kdysi se mi tyhle razbory vytíraly. Používal jsem vodu asi jako pro pravé neonky, tj. měkkou a slabě kyselou. Přesné parametry Vám nepovím, ale vím, do které studánky jsem pro ni jezdil. Pro tření jsem používal menší elementky cca 3-5 litrů. Jako vytírací podložku jsem používal Cryptocoryne affinis. Na spodní stranu listů se rybky vytíraly. Stačilo odlovit pár a asi o dva stupně zvýšit teplotu a rybky se třely. Odchov byl celkem snadný. Prachová potrava, akorát si dávat pozor, aby plankton v elementce nerostl rychle a neuštípal potěr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2013 19:32 PALVI – Skúsenosti s rázborami
Zdravím,
o rázborách som už všeličo prečítal. Ale teória je teória.
Poniektorí ste v praxi skúsený a viete k rozmnožovaniu rázbor povedať pár rád.

Je nejaky pravidelný ciklus, kedy majú samice tendenciu sa vytierať?
Lebo zdá sa mi, že jedna samica má trošku plnšie bruško, a strašne rád by som mol, keby z toho niečo bolo.

No musím sa vám priznať, že do akvária používam tvrdú odstátu vodovodnú vodu.
A tak by som sa chcel opýtať, že ako konkrétne vy upravujete vodu pre množiareň rázbor?

Veľká vďaka za rady ;-) .
S pozdravom Viliam Paľaga.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 05:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
Mohl by to být pár, ale ta samice vpředu mi připadá hodně zvetšelá...Tyhle ryby se třou od šesti měsíců...Ta vaše vypadá, jako když toho tření má již hodně za sebou...Ale je to vaše fotka, proto ani s jistotou ten pár nepotvrdím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2012 18:48 PALVI – Samec, alebo samica?
Fotka k příspěvku Zdravím, je možné určiť pohlavie rybky naľavo a v zadu?
Vďaka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.09.2012 12:11 Muž LiborSprysl [9015] Re: PALVI
Jo to je "vo tom , mít na to voko"...po pár pokusech to přijde samo smich Mimochodem, razbory klínoskvrnné se nejraději třou břichem vzhůru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2012 11:13 PALVI Re: Yirka
Vďaka. Som tu nový a ešte som neobjavil všetky články. :)
Ale predsa len tam niečo nebolo spomenuté. Podľa čoho zistím, že teraz je ten najlepší čas odloviť párik do množiarne?
Vďaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.09.2012 12:33 Muž Yirka [9126] Re: PALVI
Díval ses do atlasu? rybicky.net/atlasryb/razbora_klinoskvrnna
Některé věci, na které se ptáš, jsou tam popsány.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2012 12:19 PALVI – Razbora
Zdravím,
tak mám otázku k tej razbore. Kúpil som si razboru klinoskvrnnou. (dúfam, že som to napísal správne :))

Táto rybka sa mi v skutku veľmi páči a chcem sa opýtať.
Ako sa dá rozlíšiť samec od samice? Ešte mám ladé rybky, a ešte sa to rozlíšiť nedá, ale potom by som v tom mal rád jasno.

A ešte jedna otázočka:

Ako zistím, že teraz je ten správny čas odloviť párik do množiarenského akvária? Ono samica má veľké brucho či ako to je?

Veľká vďaka za rady.
S pozdravom Paľaga.
:-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2011 21:00 meggarci – Razborky
Mám 4 samice a 4 samce razbor klínoskvrných.. samice mají plná břicha.. Mám je dávat do odchovničky po párech nebu muzu všechny. A jaká rostlina se hodí na jikry ?
Chci udělat nádobu na tření objemu 6l
vodu mám na 25° Ale jaký mám dát poměr s destilovanou ?
Díky předem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2011 18:36 titi Re: LiborSprysl
Ďakujem, skúsim si úpravu vody ešte viac naštudovať. Čerpám z knihy od Rudolfa Zukala-Akvarijní ryby a z tejto webove stránky.Vieš mi poradiť ďalšie zdroje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2011 06:06 Muž LiborSprysl [9015] Re: titi
Než se to člověk naučí od oka, tak je potřeba používat známé návody a vodu změřit - i převařená voda může zůstat tvrdá a destilkou se to nezachrání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2011 23:50 titi Re: LiborSprysl
Dala som 6L prevarenej vodovodnej a 4dc destilovanej. akú by som teda mala dať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2011 05:58 Muž LiborSprysl [9015] Re: titi
Nejspíš špatná vývojová voda....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2011 01:27 titi – ikry
Ahojte, razbory sa mi vytreli, bolo asi 50 ikier, lenže splesniveli a dala som aj akriflavin. Teplota 25C. Vie mi niekto poradiť, prečo splesniveli?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 22:56 Žena Kač [131]
Třely se mi při 20 stupních, než sem stačila koupit topítko. Zas bych to tak nehrotila, ony si poradí :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2010 09:54 LenkaRak Re: LenkaRak
Takže mám docela překvapivou zprávu . Z potěru zůstalo a vyrostlo cca 5 as 0.5cm rybiček :-D. Jsou už pěkně vybarvené , a jsou to parmičky duhové i razbory . Takže mám odpověď na mou otázku , ano i ve společenském akva se mohou tyto rybky rozmnožovat a přežít. :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2010 21:26 titi – zatvrdnutá razbora?
Ahojte, dala som do trenia asi ročné razbory klínoškvrnné, samička sa celý druhý otáčala na 5 sec. hore bruškom k listom, ale nič nevypustila. Samček sa tiež znažil a vždy plával s ňou. Môže byť samička zatvrdnutá, alebo im niečo chýbalo k úspešnému treniu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 19:19 LenkaRak Re: Johan
No je hodně zarostle . Pravěkvuli tomu že ty ryby mají rádi tmavší místa ... :) ale mě spíš zajímá jak je možné že je ten potěr života schopný v podmínkach které pro něj nesopu přímo ideální ... spíš hooodně vzdálené od ideálu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 19:12 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LenkaRak
Pokud je to hodně zarostlé, tak proč by něco nepřežilo... ;-) Třeba nějakej prcek unikne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 18:49 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: LenkaRak
Šance je minimální ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 18:47 LenkaRak – Společenská nádrž
Chci se zeptat ,dnes jsem při čištění narazila na vykulený potěr , mám tam jen razbory a parmičky duhové, je to společenská nádrž . Jaká je šance že potěr prežije ? Nádrž je dost zarostlá , překvapilo mě že se vůbec něco vykulilo , nemám ani zmeřené Ph a nic a používám vodovodní vodu a nijak ji neupravuji. Teplota je nastvená na 26°C a vzduchuju a filtruju jen molitanem. Jo a hrubý objem je 65L.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 3 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 8327x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2915-razbora-klinoskvrnna--treni?od=72