Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rak - chov

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Raci a Krabi 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Rak - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2007 13:49 PeS – Procamburus fallax
Fotka k příspěvku Zdravím všechny rakomilce,
chtěl bych upozornit, že Procamburus Fallax není rak mramorový. Fallax ma rozlišené pohlaví a ač je skutečně raku mramorovému nejblíž, není to on. Nedokáže se rozmnožovat partenogenezí ("samorozomnožování"). Rak mramorový nemá vědecké jméno, ve světě je uváděn jako Procamburus sp. "Marmorkrebs" popř. Marble crayfish (rak mramorový). U něj nebyl nalezen jediný samec a samička se množí sama. Snažím se sehnat článek z časopisu nature, kde je tento druh rozebírán včetně příbuznosti s fallaxem.

A teď otázka: co provést s hejnem ráčků mramorových, když jsou v malém akva a nevezmou to akvaristiky? Matka bohužel při naší nepřítomnosti prchla z akvária (ač je zakryté a otvory pro krmení a bývalý filtr jsou zakryté síťkou) a zbyly po ní malý ráčci. A to jich většina zahynula spolu s račicí, protože je vynesla ven a oni uhynuli. Račici jsme nenašli, buhví kam až se dostala :(
Pomalu ale jistě se začínám bát o velký echinodorus tricolor, už přikrmuji hlávkovým salátem (jinak baští hikari algae wafers). Pokud by měl někdo zájem, jsme z HK a raci rádi darujeme do dobrých akva (ne do sklenic).

P.S.: Vedle je spousta Pomacea bridgesi (dřive Ampularia australis), žlutí salátožrouti také k darování.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2007 19:39 pinki – rak
mě páření trvalo zhruba 10 až 15 sekund je to dobře,paření se opakuje nebo ne?
já sem je po 3 dnech oddělil coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2007 18:30 Rak – Rak
Páření je velice rychlé, cca pár minut.Rak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2007 17:29 pinki – děkuji-šaman25
děkuji jo a nevíš jak dlouho travá páření
děkuji ti mockrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2007 11:37 Rak – raci
Procambarus clarkii se mi dožil 3let a P.fallax 2,5let.
U P.clarka byla délka celkem bez klepet 15cm a u P.fallaxe 12cm.
S pozdravem Rak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2007 09:39 Muž j_j [18] – chov raků
Chtěl sem upzornit na naprosto nevhodný chov raků a hlavně raků Procambarus fallax v nádobách od okurek.Samozřejmě, že transport je věc jiná,ale co jsem tady četl tak u některých lidí se transportní podmínky rovnají normálním podmínkam u nich doma-tzn.že rak je v podstatě pořád v tý bańce,která má maximálně 5 litrů.
jestli došlo k nedorozumění tak se omlouvám. ;-)
jinak bych se chtěl zeptat do jaké velikosti Vám dorostly pr.Clarkiia pr.fallax a jak dlouho se dožili?
díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2007 08:43 Rak – filé
Raci jsou všežravci, tak jim můžeš dát i to rybí file
( ale potřebují, aby tam byli kosti- a ne jen maso).Mě se nejlépe osvědčilo podávat kousky našich ryb
( kapr,lín, atd,nebo grundle ( 500g )-které koupíte v obchodech s potravinami,ale mají i některé akva.prodejny mražené rybičky (100-200g) -ale jejich cena je vyší než těch grůndlí-je jich více ).
Ráčata ve filtru se mohou vyskytnout za předpokladu, že je na nějaký čas filtr vypínán ( chtělo by to zvýšit mnoství úkrytů, aby se měli kam schovat ).
Teď něco pro J-J.raky jako pomůcku do školy .Nemůžete to zavrhovat, jen si vemte, kdo z dětí ( třeba v Praze) viděl živého raka .Já osobně jsem už několik takových besed uskutečnil ( bez sebemenší úhony pro raky a kraby),je lepší jim vytvořit co nejlepší podmínky k životu, ale tady se nejedná o chov, ale o krátkodobou akci ( pár hodin),jak jinak by asi šlo raky dostat třeba na výstavu ( taky musejí být přemístěny do přepravních boxů)a výstavní nádrže také nejsou 100%( jak by lidé je viděli, když by byly ukryty v nějakém úkrytu). Souhlasím s Vámi, že chov se musí provádět co v nejlepších podmínkách a (ne v okurkové sklenici atd).Jedna možnost tady je, že se škole věnuje svlečka raka, aby jí měli v kabinetech ( ale mnozí učitelé o racích toho moc nevědí, tak taková beseda s chovatelem je pro děti velice poučná ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2007 07:33 virus222
Hele a co tak zkusit rybí filí mořsky . To by mohlo mit nějakej ten vápník ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 23:08 Muž j_j [18]
Fotka k příspěvku Jinak se nad sebou zamyslete, X-)
rak jako pomůcka do přírodopisu,rak v 2 litrový bańce,rak v zavařovačce...jestli raky máte alespon trochu rádi,tak jim dopřejte NORMÁLNÍ akvarijní podmínky.Sou to pěkný zvířata,ale taky potřebujou prostor,čistou vody atd. Raky mám nejradši z akvarijních zvířat tak se mi tadyty vaše týrací historky fakt dobře neposlouchaj,pochopte to. :-O
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 22:57 Muž j_j [18]
Fotka k příspěvku raci ve filtru normální nejsou,ale je možný že je to "vcuclo" když se vylíhnou jsou malí 3-5mm...jednalo se asi o "samorozmnožovacího" raka mramorového.
je to on?nebo můžeš poskytnout foto?
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 22:52 Marek – dotaz
Ahoj, dostal jsem od kamaráda raka, nevím, jaký je to druh, ale asi po měsíci při čištění vnějšího filtru zn. Fluval 305 jsem v něm našel asi 20 ks mláďat raka. Chci se zeptat, zda je to normální?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 20:16 honky – to pinky
no, to asi těžko. A oni se tě spářili,jo? to gratuluju!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2007 19:01 pinki – SAMICE
MŮŽE OPLODNĚNÁ SAMICE(ASI 2 AŽ 3 DNY PO SPÁŘENÍ) SE SVLÍKNOUT A MÍT POŘÁD VAJÍČKA?
:-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2007 22:35 Kami
Děkuji moc :-) Já bydlím v Moravskoslezském kraji, konkrétně okolí Těšína, Třince.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2007 21:32 Rak – pro Kami
rak nějakou dobu bez vody vydrží ( tak se také transportují),ale je to pro ně vždy dosti stresující.
Jestli sháníš raka, tak sem dej odkuď si, ať ti může někdo pomoci( já jsem třeba z Prahy).Rak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2007 18:58 Kami
jo dík :-) no na Klatovsku zrovna moc nebydlím...ale kousek odtamtud, přes půl republiky smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2007 18:41 honky – dar
ja bych ti nakyho dal, jestli bydlis na klatovsku. ven ho moc ale nedavej, moch by chcipnout.A ve sklenici od okurek bych ho radsi taky nechoval. ty moji jsou ale ještě ale malý. kdo chcete raka falaxe tak se mi dystak ozvěte, není o ně vůbec zájem, ani ve zverimexech. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2007 17:24 Kami
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli rak potřebuje nějakou souš nebo tak a jestli by mu nevadilo kdybych ho někdy na chvilku vybrala (no a třeba měla na ruce nebo tak, já nevím :-D ) a jestli bych ho mohla mít nějakou dobu např. ve sklenici od okurek?? hmm

No a jinak dneska jsem byla v těch 2 zverimexem a ani v jednom je prostě neměli!! ne A mezitím jsem zjistila, že jeden z nich se asi bude rušit...no a do toho dalšího prý dorazí nejdřív za 2 týdny sad . Takže nevím kde ho sehnat a potřebovala bych ho rychle (no je to hlavně kvůli tomu, abych ho donesla do hodiny biologie na ukázku, potřebuju si trochu vylepšit průměr hmm no a zrovna teďka to je aktuální a potom si ho nechám :) další mazlíček přibude do naší kočičí smečky) :-D snad :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2007 21:46 Kami
ne nejsem, teda pokud vím... smich jinak dík už jsem to tu začala prolízat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2007 21:25 honky – to kami
nejsi náhodou kami Kocurová??? všecko potřebný o rakach tady najdeš- je to někde ve předu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2007 19:38 Kami
Ahoj. Chtěla jsem se zeptat něco (základní údaje od vás, zkušených :-) ) ohledně koupě a chovu raka. Jestli se dá normálně sehnat ve zverimexu (totiž mám strach že to v těch našich 2 mít nebudou..... tone ) no a jestli bych ho teda koupila, tak jsem se chtěla zeptat, jestli by potřeboval nějakou zvláštní péči a jakou (jestli nějaké velké akvárko, co přesně do něho...no a jestli by mu samému nebylo smutno......
coze smich ). A ještě jsem chtěla vědět jakého věku se můžou dožít a jak velcí budou... :-D
Děkuji mooooc love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2007 16:19 pinki – DĚKUJI-RAK
DĚKUJI ALE SVLÉKAL SE TĚSNĚ PŘED FOCENÍM TAKŽE JEŠTĚ CHY
TÁ MODROU
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2007 19:38 Rak – Rak
Raci rodu Procambarus jsou americkými raky ,v Kanadě se normálně nevyskytují( jen kdyby tam byly zavlečeny).
Škoda, že fotka je tak malá ,usoudil jsem z ní, že se jedná o Procambarus clarkii - modrý. Procambarus alleni má výraznější modrou než je na fotce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2007 18:37 honky – raci
podle mě je to procambarus clarkii. ale nevim, v rakach se ještě moc neviznám. jestli tedy někdy pojedete s rodičema kolem, tak se můžeš stavit, a já ti ty ráčata dám. viděl si i ty červený clarkii? Hezký, co? X-) A ty máš doma jenom raky, nebo i ryby???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2007 17:48 pinki – raci
díky ale ja bydlím na Náchodsku což je dost daleko.S chovem začínám a potřeboval bych si ověřit co mám za raka ,protože ten pán co mi je prodal říkal-že by to měl být rak kanadský(procambarus alleni) ale podle fotek na těchto stránkách by to měl být procambarus clarkii mam jeho fotku na svém profilu čauky
rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2007 17:46 pinki – dekuji šamane
díky ale ja bydlím na Náchodsku což je dost daleko.S chovem začínám a potřeboval bych si ověřit co mám za raka ,protože ten pán co mi je prodal říkal-že by to měl být rak kanadský(procambarus alleni) ale podle fotek na těchto stránkách by to měl být procambarus clarkii mam jeho fotku na svém profilu čauky
rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2007 17:23 honky – to pinki (Jéé! topinky)
ahoj pinki, ty taky začínáš s chovem raků??? A nechtěl bys p.fallaxe? mam jich 42, tak bych ti nakyho dal. musel by sis ale pro něj zaject - bydlím na Klatovsku. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2007 16:19 Rak – Rak
Raci se svlékají celý život , v mládí je to častěji a čím je rak starší, tím je svlékání delší( mladí raci se svlékají asi tak jednou za měsíc, čerstvě vylíhlí se svlékají tak do 1 týdne od vylíhnutí, starý rak se svléká tak 1 za rok.
Račice, která už měla ráčata, může mít další tak za měsíc, ale záleží na druhu raka ( některé druhy mají mladé jednou za rok).
S pozdravem Rak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2007 17:06 honky – slečka
slékají raci kůži, i když jsou již dospělí? roste s jejich velikostí počet mladých resp. vajíček? ten muj jich ma na poprve 42. Nevite jeste za jak dlouho po opusteni mladat racice bude mit racice znovu mlade?Mohu nechat mlade u raka? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2007 12:55 pinki
ma asi 1m na 30 cm
sad
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2007 10:49 pinki
Fotka k příspěvku toto je mů p.alleni
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2007 10:17 Rak – Rak
Bylo by lepší chovat je jednotlivě ( 40l je tak pro jednoho)nebo pro mláďata.
Rak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2007 09:58 pinki – procambarus alleni
děkuji a mohu mít v tam malém akvariju dva raky(samička je menší asi o jedno svlékání)
coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2007 08:49 Rak – Rak
Já kupuji artemiji již mraženou,tak nevím kolik stojí vajíčka, ale stačí se podívat na některé obchody s akvaristickým zbožím.
Napadání raků po sleku je normální věc( potřeboval by samec odělit aby měl klid- cca 7 dní),jinak se může stát že o něj příjdete.Slečka se jim tam má nechávat z důvodu aby si doplnili potřebné látky( když je ale pořád napadán tak nemá potřebný klid na ukládání stavebních látek,a ztuhnutí nové kuže ). V přírodě rak zaleze někam do ustraní a tam přečká dobu slékání ( od sleku až po ztuhnutí nové kuže)jinak se může stát potravou pro ostatní živočichy ( on se totiž nemuže po sleku nějak bránit - je měkký a tím velice zranitelný)
S pozdravem Rak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2007 22:29 PINKI – procambarus alleni
já mám doma dva procambaruse alleni a am je asi ve 40 l akvárku a sameček nedávno svlíkal kůži.samička ho pořád napadá,je tam asi 2 dny mám s nima jávský mech.ale kůže nežere, aspon myslím nebo jsem ji měl nechat? :-O coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2007 22:29 PINKI – procambarus alleni
já mám doma dva procambaruse alleni a am je asi ve 40 l akvárku a sameček nedávno svlíkal kůži.samička ho pořád napadá,je tam asi 2 dny mám s nima jávský mech.ale kůže nežere, aspon myslím nebo jsem ji měl nechat? :-O coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2007 20:16 honky – dekuji.
dekuji. a mohl by ste mi prosim rict kolik stoji jeji vajicka? a mohu krmit racata patentkami a moucnymi cervy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2007 19:47 Rak – Ráčata
Dobrý den,
ráčata se krmí stejně jako dospělci jen s tím rozdílem,že se potrava dává v menších dávkách a častěji. Jeden z nejlepších druhů potravy pro ráčata je žábronoška ( já jí dávám ráčatům od opuštění račiče).Jinak je velmi důležité, aby měli co nejpestřejší potravu. Rak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2007 13:12 honky – racata
poradili by jste mi prosim cim krmit mala racata???? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2007 21:10 Rak – rak
Jak tady čtu, tak Váš chov je pro mě velice zajímavý.Nemáte náhodou některé druhy k prodeji?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2007 11:42 Muž [] – rak
Zdravim , este ma napada otazka , ci Ch. Quadricarinatus aj odchovavate? Zaujima ma obdobie parenia , pokial sa to da takto ponat aj v akva podmienkach. Ak ano , cim sa krmia mlade? Primaju mrazeny plankton? Vopred dakujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2007 16:10 honky – pardon
prominte ze sem nepsal, ale byl sem u prarodicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2006 11:02 Muž j_j [18] – njn
díky,v 80l máme 4 čichavce perleťový...ale rájovec dlouhoploutvej se mi líbí víc-je asi i dravější než čichavec,ale kupovat ho zatim nebudu-rájovec by totiž mohl útočit i na čichavce...moc se v rybách nevyznám,protože mám stejně radši raky.. ano ;-) :) a zevšeho nejvíc pr.clarkii,kterej by s rybama zatočil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2006 10:53 rak – Rak
Ryby, které fallaxe udrží v mezích, jsou všechny větší ( platy,skalár,rájovec,čichavec, atd.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2006 10:42 Muž [] – rak
Dakujem za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2006 21:16 Muž j_j [18] – to rak
jinak ty ryby co regulujou fallaxe můžou bejt třeba rájovci? hmm hmm hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2006 21:07 Rak – rak
Raci rodu Cherax se mi jeví jako mírní .Potrava je u mě stejná jako u jiných chovaných raků.Jedině co je zatím velký problém je, že prodávaní raci jsou asi dosti promoření nemocemi ( nebo se může jednat i o stres), dosti jich uhyne.Ale už se začíná blýskat na lepší časy ,jsou už i u nás odchovaná mláďata, která by měla být po zdravotní stránce v pořádku. V každém případě je lepší chov raků samostatně ( raci všeobecně jsou samotáři).
S pozdravem Rak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2006 20:24 Muž [] – Rak
Zdravim , chcem vas poziadat o malu radu , vo vasom zozname chovancov mate cherax quadricarinatus , mozte mi prosim poradit cim ich krmite a ci su navzajom na seba agresivne? Maju nejake specificke poziadavky? Dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2006 16:02 Muž j_j [18] – to rak
v 80l jsou čihavci,neonky,2 ancistrusy,2 pancéřníčci-v rybách se vůbec nevyznám,ale myslim že to nejsou "zlý" ryby,který by mohly fallaxe sežrat,ale projistotu mu tam dost úkrytů udělám.
Jaké ryby chováte s raky vy? zejména mě zajímají ty,které regulují populaci fallaxů :)
kdyby se fallaxy moc přemnožily tak bych je mohl dát clarkiimu jako krmení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2006 15:41 rak – rak
Raci falax také žerou rostliny, ale nejsou tak žraví jako clarkii.Já to řeším tím, že v nádržích mám rostliny né drahé a rychle rostoucí ( nejlepší je jávský mech - ten ani clarkii nedokáže zničit).
Do 80l nádrže bych dal jednoho fallaxe ( za chvíli se rozmnoží tak tam bude raků dost).
Ale pozor na svlékání, v této době jsou raci velice zranitelní ( nedokáží se ani bránit ),proto je potřeba mít v nádrži dostatek úkrytů ( tak aby se tam nedostali ryby).
S pozdravem Rak

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 27 28

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 29977x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/243-rak-chov?od=1079