Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

NO2, NO3

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
NO2, NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2016 09:12 Muž teakmon55 [6]
Zdravim.Ako zvysim NO3 v mojom 180L akva.Stale ho mam na nule.Akva zalozene 2 mesiace a vodu som uz nemanil 2 tyzdne a stale nula.Voda z vodovodu tiez nula NO3.Ma zmysel pridat nejaku chemiu?Rastlinkam sa dary len rychlorastucim.
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2015 09:04 Muž Strojek [141] Re: Makky
tak se zkus podivat sem mela by tam byt nekde aktualni kvalita vody .. jestli jsem to nasel dobre tak mate NO3 kolem 17,7mg/l
www.pvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2015 08:58 Žena Makky [101] Re: Strojek
Jsem z Prahy 5 - měla bych mít vodu z Želivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2015 08:58 R Muž Silent [5949] Re: Makky
Pořiď si raději kapkový test pak budeš více v obraze. Rozhodně bude přesnější než univerzální proužkové testy a to od jakýchkoli výrobců. Já používám proužkové testy pouze jako orientační a když se někde objeví problém přeměřuji kapkovými testy. Pokud nechceš extra přesné měření stačí testy od sera nebo Tetra. Případně i testy od českého Aquar odvedou lepší práci než proužky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.09.2015 08:55 Muž Strojek [141] Re: Makky
ja bych zkusil zmerit vstupni vodu primo z vodovodu ..jestli test vlastne funguje ..nejlepsi by bylo, kdyby si z vodaren vedela kolik je NO3 ve vasi vodovodni siti ..na starankach vodaren by to melo jit dohledat- jestli nepouzivas vodu ze studny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2015 08:47 Žena Makky [101] – 100mg/l NO3
Hlava mi to už nebere. NO3 podle eSHa testů 100mg/l i po důkladném vyčištění celého AQ. Dno včera důkladně odkaleno, filtr vyždímán 6 dní předtím. Dřevo vyndáno a probrané kartáčkem. Každý záhyb. Všechny ryby spočítány, nic nechybí. Jediné co jsem poslední dobou měnila je : Nová rozstřikovací rampa a přidán list mandlovníku. Celé měření najdete na mém profilu v nádrži ,,druhá louže´´

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 17:05 R Muž romant [27981] Re: dkoudela
Ano je, kritická doba zlomu nitrifikace, tedy v tom pozitivním slova smyslu, ale pozor na to, je to poplatné tomu stavu který je v akváriu teď a jakmile nasadíš ryby, může to znovu vyletět, tedy ktátkodobě, takže to ani nezaregistruješ měřením, ale pocítí to ryby a proto je při zarybňování výměny vody ještě zintenzivnit, tedy si to takto sichrovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2015 16:52 Muž dkoudela [13] - Cichlidy – Pokles no2
Zdravím, je možné aby NO2 kleslo z 1,5 na neměřitelnou hodnotu po 3 dnech a asi 20% výměny vody? Mám akvárko asi necelé 3 týdny a dneska jsem přidal tekuté Co2 a věmnil před tím 20% vody asi. Trochu mě znervonuje fakt že asi odešly testy no NO3 protože ukazuje nulu a to i ve vodovodní vodě...... tone tone tone Ale NO2 jsem měřil od 3 dny a vždycky reakce rychlá.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 20:09 M4ChR – Re: zervan
Jak už jsem psal v příspěvku níže, tak CO2 dávkuju ráno 2x stlačení pumpičky, tzn. dle dávkování celkem 2 ml. Každopádně je fakt, že když si čichnu k vodě, tak strašně smrdí čpavkem, žádná rybina, ale čpavek. S tím ale zkušenosti nemám :/ Jsem myslel, že to odvede filtrace a bude vše ok. Jdu si o tom někde něco přečíst :) Každopádně děkuju za názory a rady :) Jste tady dobrá parta lidí potlesk palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 20:05 R Muž romant [27981] Re: M4ChR
Přečti si, co ti odpověděl kolega zervan, to je klidně taky možný a i by to odpovídalo těm příznakům, jinak voda se mlože houpat až takhle daleko.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 20:02 M4ChR Re: romant
Nene, měření jsem prováděl před výměnou vody a aplikaci Nitrivecu. Problém jsem měl i 2x se samečkem stříbrné Molly. První se doslova udusil asi po 3 týdnech a druhý zakoupený už po týdnu. Příznaky měl nejdřív zrychleného dýchání, potom malátnost, pak se už válel u dna, třeba i na boku a žábry se mu otevíraly nepravidelně a střídavě úplně dokořán, jako když lapá po dechu :( Před týdnem to schytala jedna nově zakoupená samička pavího očka, podobný příznaky, tý už jsem to trápení ukončil. Druhá, kterou jsem zakoupil s tou uhynulou, je zas úplně ok a čilá. Je to fakt zajímavý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 19:57 R Muž romant [27981] Re: M4ChR
Pokud jsi to NO2 měřil po použití Nitrivecu, vysvětlení by zde bylo, protože ten je na stahování NO2 jako dělanej, mletej zeolit udělá svoje. ;-) Jinak samozřejmě ten čas to chce, tak jako tak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 19:55 M4ChR Re: romant
Ok, tak uvidíme, zkusim tomu dát čas :) Třeba pomůže i ten Nitrivec. Jsem si právě všiml, že i pancéřníčci si chvílema jedou hrábnout pro vzduch na hladinu. Spíš mě dostává, že jsem ve filtraci objevil 8 1,5 cm rybek, který tam žily totál ve tmě, v proudu a do slova ve sra*kách a bez kvalitní potravy, jsou úplně ok, v nezaběhlým 30l akva s nezaběhlou filtrací, trochu pískem na dně a třema rostlinkama, co mi vyhrabaly rybky ve větším akva a jsou v klidu a rostou jak z vody :-D A tady těm člověk pořád vytváří lepší a lepší podmínky a stále je to málo... Docela paradox :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 19:44 R Muž romant [27981] Re: M4ChR
Podle mě se ti ta voda prostě stále houpe a nitrifikace tak není ještě pevně usazená. Měnil bych častěji. Měsíc na exterák je nic moc, tam mám odzkoušený že jsou optimální měsíce dva a to ještě prolejvám bordelem ze dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 19:40 M4ChR Re: romant
Nová filtrace běžela měsíc s tou původní a nijak jsem jí nespouštěl žádnými bakteriemi či něčím podobným. Výměna vody 1x za 5 dní, 30% vody, čili 30l + odkalení dna. To No2 mě překvapilo, čekal jsem zvýšenou hodnotu. Zajímavý :)
Jinak to CO2 Vital dávkuju vždy ráno 2 ml. Měl jsem šílený problémy s řasou a s tímto se to naprosto zklidnilo :) De facto hned druhý den po aplikaci. Jinak tyhle příznaky mají ryby delší dobu, aplikace Vitalu je teď tak 14 dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 19:39 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: M4ChR
Okrem dusitanov hrozí otrava aj amoniakom (čpavkom) - pri vyššom pH viac. Ale to by nitrifikácia nefungovala vôbec, typicky len krátko po založení akvária. A čo ten CO2 Vital? Sú pridávané správne dávky? Netreba zabúdať, že je to jed (glutaraldehyd). Pri predávkovaní môže škodiť aj priamo rybkám, aj nepriamo - zničiť baktérie a narušiť nitrifikáciu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 18:48 R Muž romant [27981] Re: M4ChR
Jak dlouho ta fitlrace je v provozu? Předpokládám že to byla výměna a tudíž otázka, byla nějak naočkována, jelo to nějakou dobu společně, stará nová? Výměny vody jsou jak častý a kolik?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2015 18:43 M4ChR – Trocha rozjímání :)
Zdravím přátelé :) Teď mi to hlava nebere :) Vzhledem k příznakům u ryb, které pozoruju již delší dobu (občas se některá objeví u hladiny a lapá po vzduchu, zrychlené dýchání u 90% ryb, u některých i zarudlé žábry), dokonce před týdnem to už i vypadalo, že to jedna mečovka nerozdýchá... Tak jsem si dneska koupil test od Sery na No2 a výsledek je na 0. S testem jsem rovnou koupil Nitrivec, tak jsem ho pro jistotu hned aplikoval. Jde mi o to, proč mají takovéto příznaky? Čím to může být? No3 mám běžne kolem 30ti, ostatní hodnoty jako ph, dh, kh dle testů naprosto v normě. Je možné, že se ještě úplně nezaběhla nová filtrace a že mají nějaký jiný problém? Filtraci mám seskládanou odspodu: plný koš válečků pro mech. čištění, 3/4 plný koš sklokeramických kuliček Micromec a ty uzavřené jednou vrstvou biomolitanu Unibloc a vrchní koš je set biomolitanů Combibloc. Krmím 1x denně v malých dávkách, výměna vody 1x za 5 dní 30% + odkalení. Za všechny názory budu rád :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2015 22:39 Muž Assassin [2] Re: Mislow
Fotka k příspěvku Světla jsem teď 2 vypnul a CO2 nechám. Dodám do vody dusičnany. Denně 3 mg/l (viz obrázek-kalkulačka z www.rostlinna-akvaria.cz) již 3. den a stále hodnoty na nule. Ještě chvíli zkusím, případně zvýším dávku.

A díky za odpovědi ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2015 22:32 Žena Danila [4489] - SumciRe: Assassin
Test od Rataje na NO3 není spolehlivý, (problém je dávkovací "lžička" sypkého komponentu) narozdíl od testu na NO2 od téhož výrobce, který je vynikající.
Doporučuji pro jistotu změřit ještě jednou jiným kapkovým testem a následně řešit. Držím palce. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2015 22:26 Muž Mislow [304] Re: Assassin
Jeste me to trochu hloda, pokud si budes hrat se svetlem a sycenim, tak udelej nejprve jedno nebo druhy, ne obe zaraz. Pokud bys zvysil CO2 a zaroven snizil svetlo, mohly by klesnout naroky na CO2 a dojit k presyceni. Je tu diskuse na foru o tom jak merit CO2 a jak moc sytit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2015 21:58 Muž Mislow [304] Re: Assassin
Ahoj, to osvetleni je palba, maly ryby, more rostlin. Neni divu, ze rostlinky tak hltaji NO3, fotosynteza tam vali pekne se sycenim, to si zada i vyssi naroky na ziviny a maly cistotny rybky toho zas takovy mnozstvi nedodaji, i kdyz jsou to slusna hejnicka. :-) KNO3 bych pouzil tak aby se zvedla koncetrace tak kolem 15 - 20, ale ne skokove, postupne, tyto rybky nejsou z nejodolnejsich a nemaj rady rychle zmeny. Srazil bych taky osvetleni ci snizil dobu sviceni a mozna zvedl syceni, to ale zalezi na kontrole jakou provadis, aby se nepresytilo, s tim osobne zkusenosti nemam, pac sam nesytim. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2015 21:54 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Assassin
Predpokladajme, že rastliny naozaj môžu spotrebovať všetky dusičnany (áno, deje sa to aj u mňa, v bohato zarastenom a osvetlenom akváriu je to normálne). Ak má voda zo studne 20-25 mg/l a mení sa 1/4, tesne po výmene je vo vode cca 5 mg/l. Nepoznám Rataj test, tak neviem, či vôbec takúto nízku hodnotu rozpozná. A samozrejme, po 2 dňoch bude ešte o čosi menej. Čiže áno, je treba začať pridávať aj dusičnany. Na úvod možno jednorazovo zvýšiť o nejakých 10 mg/l a potom trebárs 1 mg/l denne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2015 21:43 Muž Assassin [2]
Ahoj všem :-) , koupil jsem si test od Rataje na NO3, protože mi kytky i přes přidávání CO2 a PMDD bez KNO3 (spoléhal jsem na ryby) nějak nerostou... Podezření padlo na dusičnany. Zkusil jsem vodu v akva (2 dny po výměně) -dvakrát- a pořád bez fialového odstínu. Referenční roztok 50 mg/l mi normálně zfialověl a vstupní voda ze studny má 20-25 mg/l. Čili, je možné, že mi kytky opravdu všechno NO3 spotřebují tak rychle? A případně kolik KNO3 bych měl přidávat? Díky všem za rady - ta řasa mě už štve (hnědá, sinice, jelení paroh, místy i zelená :sad:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 12:32 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Tomiino
Záleží, aká je vstupná voda a k akej hodnote sa dusičnany blížia - ak je tých 30 mg/l ustálených (teda ak sa nameria 30 aj napr. po mesiaci), je to OK. Každé meranie by malo byť prevedené na konci cyklu údržby, tesne pred výmenou vody. Dá sa na to pozrieť aj z hľadiska spotreby:

Príklad 1: Pokiaľ má vstupná voda 10 mg/l, týždenná výmena 1/3 vody pridá do akvária z vodovodu 3,3 mg/l (a samozrejme odoberie 1/3 prítomnej hodnoty), tak aby sa hodnota ustálila na 30 mg/l, akvárium produkuje týždenne 7 mg/l dusičnanov. To je celkom dosť, bolo by vhodné pridať viac rastlín, lebo dusičnany je nutné výmenami vody odstraňovať.

Príklad 2: Pokiaľ má vstupná voda 50 mg/l, týždenná výmena 1/3 vody pridá do akvária z vodovodu 16,7 mg/l (a samozrejme odoberie 1/3 prítomnej hodnoty), tak aby sa hodnota ustálila na 30 mg/l, akvárium spotrebuje týždenne 7 mg/l dusičnanov. To je fajn bilancia.

Príklad 3: Pokiaľ má vstupná voda tiež 30 mg/l, tak je to vlastne v rovnováhe - koľko sa dusičnanov vyprodukuje, toľko rastliny aj spotrebujú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 12:16 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomiino
pokud to udržíš do těch 30mg/l tak to bude v normě. Pokud ti ještě pojedou dobře rostliny, tak to bude klesat. Ale vodu měnit 1x týdně bude chtít stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:32 Muž Tomiino [43] Re: Tomiino
tak jsem prave nameril cca 30 mg/l...je to hodne na moji nadrz zde v prezentaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:19 Muž Tomiino [43] Re: jamajcan
jdu merit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:17 jamajcan Re: Tomiino
Neříkám,že je větší prase,než plata,ale umí toho taky pěkně nadělat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:16 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomiino
jinak co se týče NO3, tak zase se nesnaž ho dostat z nádrže úplne na min. úroveň, jinak se setkáme ve vlákně - nerostou mi rostlinky, pomoc :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:15 Muž Tomiino [43] Re: jamajcan
2:1 ? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:14 jamajcan
Kapři jsou taky pěkní kaďáci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:13 Muž Tomiino [43] Re: Štefan
aaa tak to pomalu vypadá na výherce (stěhování do jiného akva),ještě dam parmičce chvilku..výsledek stále neni jistý :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:09 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomiino
plata, stav 2:0 ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:06 Muž Tomiino [43] Re: Turbínka
1:0 tak jsem zvědav kdo se přidá :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 11:01 Žena Turbínka [2558] Re: Tomiino
Hlasuju pro platu :-) Obecně mají živorodky metabolismus, který více zatěžuje vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2014 10:58 Muž Tomiino [43] Re: Štefan
dobry den vsem,tak jsem odebral asi 11 ks zivorodek,No 3 se po pravidelne vymene vody zmensilo ale jeste to neni ono.Ted prosim o radu nebo spise o tip...ktera ryba dela vetsi bordel, jestli zivorodka plata nebo parmicka subertova ktera ma skoro 5 cm...diky :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:54 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomiino
hmm, na dospělé kusy je to dost. Mívám ve svých 50l nádržích i kolem 50-60 malých mečovek. Abych udržel N látky na slušné úrovni, měním vodu i co třetí den. Samozřejmě včetně odkalování. Jsou to prostě prasátka a občas mám pocit, že z nich vypadne toho víc, než pozřou :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:48 Muž Tomiino [43] Re: romant
ja taky jsou tam jen proto aby meli skalari nejake vzruso :-) asi jo,az budu doma,snizim pocet plat,myslim ze jich je tam ted 18-20 ks...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:43 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomiino
nemusíš je dát pryč natrvalo. I když snížit jejích počet by si to zasloužilo. Kominíky tak 5ks a hodně bych snížil počet plat. Asi tak na 6ks s převahou samic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:40 R Muž romant [27981] Re: Tomiino
Oni se ti živorodky společně se skalárama stíhají množit? Používám je jako živej příkrm a když něco přežije, je to malej zázrak. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:38 Muž Tomiino [43] Re: Štefan
kdyz chci mit zive akvarium :-) cim bych mohl nahradit zivorodky ke skalarum,ktere nechci davat pryc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:22 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomiino
Tím, že snížíš počet živorodek, snížíš množství odpadu, který produkují. Hodně odpadu = nárust N látek. Klidně bych, pokud tu možnost máš, dočasně odlovil všechny živorodky. A často měnil vodu jak doporučoval Roman
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:21 Muž Tomiino [43] Re: romant
nevim romane,vymenil jsem vodu a odjel na sluzebku.Manzelka to asi merit nebude :-) tak mam jbl cristalprofi 1501 e narvnej az po okraj,molitany,supstrat pro a to co bylo ve filtu pri koupi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:17 R Muž romant [27981] Re: Tomiino
Živorodka a cichlidy jsou velmi obdobní znečišťovatelé, zde se odkalování dna a výkonná, ale hlavně účinná filtrace vždycky šikne. ;-) Co se stalo po té výměně vody? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2014 19:14 Muž Tomiino [43] Re: dudak
krmim tak akorat.tim ze snizim pocet zivorodek,snizim pocet NO3?mozna bych odebral i nejakou skalaru ale to se mi moc nechce...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 22:15 Muž dudak [1885] Re: Tomiino
máš tam docela dost ryb, hlavně ty živorodky ty dusičnany dovedou zvednout, takže je možné že trochu víc krmíš, míň odkaluješ a NO3 pomalu stoupá, ale tahle hodnota je ještě v poho, aspoň pro ty tvoje ryby, já měl v akvárku přes 50 skoro půl roku, spíš by to chtělo zjistit proč stoupá a zastavit to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 20:53 R Muž romant [27981] Re: Tomiino
Vyměň klidně polovinu a hodnotu změř, ta souvislost s tím stěhováním se zde nabízí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 20:48 Muž Tomiino [43] Re: romant
vcera jsem meril takove hodnoty tak jsem hned menil 60 l vody,plus lehke protrhani rostlinek..14 dni zpatky jsem stehoval akvarium z jednoho mista na druhe...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2014 20:47 Muž Tomiino [43] Re: romant
týden :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18203x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2333-no2-no3?od=289