Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Směrnice EU

 

NápovědaFórum » Ostatní  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Směrnice EU
Toto vlákno je určené na informování akvaristické veřejnosti o platných i
připravovaných všeobecně závazných předpisech, které mají dosah na akvaristiku a oblasti,
které se akvaristiky dotýkají a taktéž na informace o aktivitách souvisejících s
přípravou těchto předpisů.
https://www.svscr.cz/obchodovani-s-veterinarnim-zbozim/informace/zakaz-dovozu-invaznich-nepuvodnich-druhu-s-vyznamnym-dopadem-na-unii-19-7-2022/

Příspěvky mimo zaměření vlákna budou redakcí bez upozornění odstraněny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.09.2022 23:55 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy – Novela veterinárního zákona – účinnost od 1. 10. 2022
Novela veterinárního zákona – účinnost od 1. 10. 2022
- www.svscr.cz/…
;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2022 01:43 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: matlala
- vypsat veškerá prováděcí nařízení, tak to by byl dlouhý seznan
- dostatečně je sledování stránek SVS ČR,
- aktuální jsem uvedl do modrého rámečku, ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2022 18:47 Muž matlala [798] - RostlinyRe: rak
Prosím redaktory o doplnění odkazů na české znění do modrého rámečku na začátku fóra ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2022 11:50 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetky – Směrnice EU - nové druhy

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   31.01.2020 07:12 Muž LiborSprysl [9015] Re: M0RGAN
No není to tak sichr, že by nepřežil... záleží na lokalitě a pak už je připraven vydat se na cestu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2020 12:18 Muž M0RGAN [120] Re: _ucx_
Tak ono stačí si ho tady na stránkách najít v atlase, dát zobrazit, u koho roste v nádrži ... :-D Dva ho dokonce veřejně nabízí.
Já teda ne, na základě toho, že se považuje za invazivní, si ho nechávám pro sebe a přebytky končí v kompostu, ale stejně nijak itenzivně neroste bez CO2, tak to není žádná hrůza :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.01.2020 19:10 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: M0RGAN
Domů kvůli tomu nikomu komando nevpadne, to k vůli pouhému přestupku nelze (byť některé orgány státní správy -- a celní správa zejména -- si s tím hlavu nelámou, ale to zase je celkem solidní munice do případné správní žaloby a kasační stížnosti), ale inzeráty se sledují, burzy občas nějaký ostražitý a bdělý orgán taky obejde (byť je docela dobře možné, že to nerozezná) a rozhodně je vhodné se k tomu nikde veřejně nepřiznávat. Takže doporučuji si uvědomit, že sis ten stolístek vlastně spletl třeba s ceratophyllum demersum a tady se veřejně přiznat právě k té záměně :-)

A pokud by někdo chtěl rozdávat přebytky, tak doporučuji použít systém mrtvých schránek... Kam jsme to jenom dopracovali :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2020 16:26 Muž M0RGAN [120] – Stolístek vodní
Jak moc drsné je to s tím vymáháním celounijního seznamu zakázaných druhů?
Konkrétně z toho seznamu mám Myriophyllum aquaticum (Stolístek vodní). Venku by asi stejně nepřežil zimu, každopádně mě ani nenapadne cokoliv z akvária házet ven jinam než na kompost. Je to pěkná rostlina, tak mi přijde hloupost ji likvidovat jen kvůli tomu, že v jižní Evropě při vypuštění do přírody může dělat paseku.
Už mám teda další dva stolístky, které na seznamu nejsou, ale i tak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.01.2020 23:20 Muž rudolf [4681] Re: KaGaOri
CITES je dohoda o mezinárodním obchodu, čili když se ryba narodí v ČR a prodá se zákazníkovi v ČR, nejde o mezinárodní obchod. Někde je tam ale informační šum, protože v přílohách CITES, resp. v přílohách A, B, C a D nařízení Komise (EU), které jsou právně závazné v ČR, nejsou žádní L-sumci. Jediným zařazeným krunýřovcem, a to v příloze C podle legislativy EU, resp. v příloze III CITES, je Hypancistrus zebra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2020 16:46 Žena KaGaOri [89] Re: zelenakapusta
Fotka k příspěvku Přesně to samé mi přišlo taky. Jenom mi nejde do hlavy, že mi to poslali při koupi přes internet a ke kytkám koupeným ve stejné době v akvaristice jsem nedostala nic (všechno patrně vypěstováno mimo ČR). Že by to byl podobný princip jako rozdíl mezi koupí ojetiny ze zahraničí už s českou RZ a tou, kde si musí člověk jít o značky požádat s papírem o dovozu hmm ? Jakože ten pas už obdržela od dodavatele rostlin akvaristika a kupujícímu už nic nepředává? Aby mi tu jednou nezabouchala na dveře kontrola, že co mi to roste v akváriu :-D .

Mimochodem, je to sice jiná směrnice, ale k L-sumcům z českého odchovu mám taky jen obyč. fakturu a k odchytovým rybám stejného druhu ten samý prodejce dodává CITES. Možná je to stejný princip, i když hledat logiku v nařízeních EU je leckdy zbytečné ne .
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2020 13:18 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Fytosanitární režim EU od 14. 12. 2019
Fotka k příspěvku Ahoj všem,

hledala jsem, kam to umístit, tak snad jsem se trefila. Nenašla jsem, že by to tady už někde bylo.

Nedávno jsem si objednala nějaké rostlinky a k mému překvapení společně s běžným e-mailem přišlo i něco nového, viz foto.
Jedná se o nové nařízení EU, eagri.cz/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2019 17:00 Muž Jan Jonáš [1298] - Drobné rybkyRe: zelenakapusta
Řešil jsem s jedním eshopem, že mi poslali mnou neobjednaný stolístek vodní, který je též na seznamu. Stolístek zpět nechtěli a zdarma mi poslali mnou objednanou rostlinu. Zřejmě mají zásoby a potřebují se toho zbavit. Kromě toho, stolístek se fakt dobře množí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.05.2019 16:23 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Jak se to u nás má s prodejem zakázaných druhů?
Ahoj všem,

jak jsem se nedávno zmínila, poslala jsem dotaz na MŽP, jak se u nás dohlíží na prodej zakázaných invazních druhů, no a dneska přišla odpověď:

"...dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1143/2014 ze dne 22. října 2014 o prevenci a
regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů (dále jen „Nařízení“), se zákaz
prodeje vztahuje na druhy na tzv. „unijním seznamu“, kam patří také zmiňovaný rak mramorovaný.
Pro prodejce platí přechodné období dle článku 32 v Nařízení, které se počítá od zařazení jedinců na
unijní seznam. V současné době by už ale měl být prodej takovýchto druhů zakázán dle znění
Nařízení, ale Česká republika nemá prozatím implementované nástroje a systém kontrol k tomuto
plnění. Návrh úprav legislativních předpisů pro potřeby České republiky byl nyní projednáván
v meziresortním připomínkovém řízení a je připravován na předložení do vlády ČR."

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 13:45 R Muž Anthrax [4786] Re: _ucx_, zelenakapusta a ostatní
Tak tak, musí být důvodné podezření z trestného činu. Jinak jsem se ptal a teoretický postih (pokuta) spadá pod ČIŽP. U SVS musí být chovatel takových druhů registrován.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 13:20 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Smetany
Obecně nelze získat povolení k domovní prohlídce kvůli pouhému podezření z přestupku. Problém může nastat v okamžiku, kdy nějaký horlivý četník udělá z komára velblouda a začne mít, byť i nedůvodné, podezření ze spáchání trestného činu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2019 08:55 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Smetany
Ono to je v podstate veľmi jednoduché. Ako pri každom profiprávnom konaní, stačí oznamovateľ a potom je na polícii a sudcovi aby rozhodli, nakoľko je udanie pravdepodobné.

Mám príklad zo života z inej oblasti: nelegálny softvér chlapíkovi (živnostník) nainštaloval budúci skoro-zať, lenže potom skoro-zať dostal kopačky a bol taký urazený, že policajtom nahlásil používanie nelegálneho softvéru. Policajti to prišli preveriť (ono sa to síce obrátilo proti bonzákovi, ale i tak), prišli bez súdneho príkazu na prehliadku a dotyčný spolupracoval. Keby nespolupracoval, tak by sa možno pokúšali súdny príkaz získať, ale preveriť každé podanie musia...

Inými slovami, nikdy neviete, kto Vás bonzne, ale samozrejme, väčšia pravdepodobnosť je, ak zakázané druhy chováte vo veľkom a/alebo na kšeft ako keď máte doma jeden kúsok a neveľmi ho ukazujete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.04.2019 23:23 MikiG Re: Smetany;Anthrax
No každopádně ať to hlídá kdokoliv, taky si myslím, že do bytu mi nikdo bez mého povolení nebo soudního příkazu nevleze pro jednoho, dva nebo třeba i deset invazních jedinců. A taky pochybuji, že by ten soudní příkaz někdo vydal na takovou banalitku. Něco jiného by bylo asi pokud bych opravdu úmýslně šířil dál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 23:05 Muž Smetany [1226] Re: Anthrax
Myslím že daleko větší problém je sehnat důkaz. (pokud se jedná o běžného akvaristu) Moc si neumím představit jak získají povolení k domovní prohlídce kvůli podezření že dotyčný chová raka nebo šneka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 23:01 R Muž Anthrax [4786] Re: MikiG
Myslím, že to spadá pod ČIŽP. Schválně se zítra zeptám jak to přesně je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 22:19 MikiG Re: zelenakapusta
Než na MŽP bych dotazy směřoval na Státní veterinární správu, do jejíž kompetence to spadá. Zcela jistě se hlídá dovoz živočichů do země na leťištích, ale hlouběji ve vnitrozemí.. SVS popř. krajské pobočky by měly toto řešit,ale nemyslím, že je nějaký akvarista s jedním invazním rakem zajímá, nebo spíš nemají žádné nástroje jak ho dostat :) Chovatel(ten, který rozmnožuje za účelem dalšího šíření) invazních druhů se myslím musí u nich registrovat, čímž naopak kontrole podléhá a je tudíž monitorování aby nepáchal škody a je pak většinou nasměrován k likvidaci populace přirozenou cestou(vyhynutí) chovu. Tak by to mělo nejspíš fungovat, ale v té naší malé zemi máme určitě spoustu jiných problémů(třeba s čapími hnízdy), tak nevím jak to vlastně v reálu funguje.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 21:39 Muž půlpy [2131] Re: zelenakapusta
pokud tu něco nebylo smazáno, tak jsi přehlídla, že vaclav neodpovídal Tobě, ale někomu jinému,
k Tvému dotazu - já to převedu třeba na obyčejnou ampulárku, je zakázaná, přesto se normálně prodává a v akváriu ji můžeš mít, ale ji nesmíš rozšiřovat dál, natož vypouštět do přírody, obchody riskují s tím, že je nabízejí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 19:11 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Nooo, měla jsem tu drzost, že jsem stejnou otázku poslala na MŽP, takže jsem zvědavá, jestli se vůbec dočkám odpovědi.
Každopádně tobě za odpověď děkuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 19:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Ještě z toho asi nikdo neměl průšvih tak se jede postaru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2019 17:30 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Zakázané druhy
Ahoj všem,

netuším, kam jinam bych to měla napsat, tak to píšu sem. Pokud jsem se sekla místem, omlouvám se předem.

Zajímalo by mě, jak je to s těmi všemi zakázanými druhy jako je třeba rak mramorový.
Je na černé listině nebezpečných invazních druhů, je zákaz ho prodávat, chovat a vypouštět do přírody a přeci je velmi snadno k sehnání a stále se děje všechno, co se nesmí.
Kde se tedy stala chyba? Na netu se mi nedaří nic kloudného dohledat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.11.2016 23:23 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: mlynář
Já bych se smířil s tím, že organizovaných akvaristů nikdy nebude tolik, aby v podobných debatách byli rozhodnou nebo alespoň zajímavou skupinou. Pěstitelé kaktusů na té schůzce taky nebyli...
A k tomu počtu. Pokud spolky nic zvláštního nenabízejí, nemá akvarista ani potřebu do nich vstupovat, členství pro členství je už pasé.
Od spolku očekávám základní i pokročilé rady a informace, odbornou i uvolněnou debatu. Společenství stejně postižených. Sem tam zajímavou přednášku, inspiraci. To vše najdu tady, když vím kde hledat. Rozsahem osvěty se podle mě rybičkám.net nemůže rovnat činnost žádného aktivního spolku. K tomu další odborná akvaristická fóra, kvalitní internetový časopis, stránky například pana Hofmanna... Vše dostupné na kliknutí. Že pak lidé většinou nemají potřebu se ještě někde sdružovat, tomu bych se nedivil, když k tomu není bonus.
Co Honza zmínil tu hospodu, tak tam je to i o těch reálných osobních kontaktech. Ty na stránkách ovšem probíhají i v dalších rovinách, vzkazy, inzeráty, výměny, setkání... není to jen o tom pivu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 20:38 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: laKatos
Jak zde vidím tak jsme se tu dostali do fáze klubů( spolku ,atd).
Myslím si že by toto téma se mělo probírat v jiném tématu.
Možná kdyby AKVA.CZ udělala petici která by se zaslala na MŽP tak by to mohlo mít také nějakou váhu při rozhodování( nebo alespoň by jsme osobě daly vědět).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2016 20:03 laKatos Re: DavFM
ne vzdy musi jit zezdola.... zvlast v dnesni dobe......

par typu.......
co predvolebni kampane..... lidi nechcou volit ale .....
co petice.... staci oslovit..... a mas podpis.. (ze soucitu, je ti to blizke atd.)
co soudrznost... tady na foru staci dat odkaz ze se dcera nebo nekdo ucastni nejake souteze a hlasy akvaristickych kamaradu se jen hrnou

tady jde o pocet clenu a tim moznost neco udelat/regulovat v akvaristicky prospech i pro prirodu jako celek v cr.

nevim ted si pripadam jako hnup a mluvim asi s lidma co akvaristiku nechcou podporit.....

pak bychom mohli aspon castecne ovlivnit tyto veci ktere vam/nam vadi :-) :

HOWGH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 19:45 Muž mlynář [473] - CichlidyRe: DavFM
Ano. Tomu není co vytknout. Přesně o tom to je.
Ale také o lidské mentalitě. Jak jinak si vysvětlit, že to jinde funguje daleko lépe, než u nás. Německo obecně nemělo 40 let "blahobytu" sestátními direktivami jako tomu bylo u nás. Teoreticky jsme se na začátku 90. let přesunuli k systému Německu podobnému... Německá VDA, třebaže i tam byl v uplynulých dvaceti letech zaznamenán velký pokles čl. základny, se sestává z 22 územních svazů, které čítají přes 350 členských organizací, což dohromady činí okolo 35000 organizovaných akvaristů (ve VDA ale nejsou úplně všechny německé spolky a kluby). AKVA CZ v současnosti čítá 11 spolků a klubů a dohromady to dělá necelých 200 organizovaných akvaristů. Měl-li bych pohlížet na poměrný ekvivalent vůči Německu, měla by mít vzhledem k počtu obyvatel AKVA CZ okolo 3500 členů... ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 19:30 R Muž slavko [1759] - Rostliny – Spolková činnosť
Neviem teda presne ako to je teraz v CR, ale verím, že sa to od nášho systému nelíši, tzn. na vznik spolku (občianskeho združenie) stačia traja, z toho aspoň jeden právne spôsobilý.

Samozrejme, čím väčšia členská základňa, tým je to jednoduchšie, ale myslím, že debata by sa nemala zjednodušovať len na kvantitu, pretože, podľa mňa, jeden odborník vydá za veľa laikov.

Sám som stál pri zrode dvoch spolkov, z toho jeden bol (teda ešte stále je) odborný, a práve v tomto bolo len niekoľko desiatok členov (zväčša aktivistov a zopár firiem), no podarilo sa nám (zdôrazňujem nám) získať status, ktorý umožňoval o.i. podávať tzv. závažné pripomienky k zákonom (tj. pripomienky, ktorými sa navrhovateľ musí zaoberať). Už tam aktívny nie som, ale pokiaľ viem, stále oba fungujú.

Jeden zo spôsobov ako získať odborníkov je osloviť ľudí, ktorých akvaristika živí. Ľuďom, čo majú doma jedno akvárko to (zase podľa mňa) naozaj nestojí za námahu ani za platenie členského. Nehovoriac o tom, aký môže byť ich reálny prehľad, v tomto prípade, o skutočnej škodlivosti toho-ktorého druhu, a teda nakoľko je ich názor relevantný. No a samozrejme, treba zopár "somárov", čo to celé odmakajú. Plakať nad tým, že ľudia nemajú záujem, to naozaj ničomu nepomáha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 19:27 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
Iniciativa musi jit zezdola
jednotlivec musi citit potrebu se organizovat na nejake zakladni urovni-spolek,klub atd.
ten spolek pak musi mit chut a musi mit pro neho smysl vstoupit do nejake vyssi zastresujici organizace
az tech lidi organizovanych bude dost,az to bude volicsky zajimave, pak se obcas najde nejaka korunka z dotaci, mozna i tohle by mohl byt boj proti drogam, pod ktery se dneska schova kdejaka organizace pokud ma za cleny nezletilce

asi muze sef obtelefonovat nejake nizsi organizace a nabidnout jim to, ale nejaky telemarketing osoba takoveho formatu by rozhodne nemela provozovat
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 19:15 laKatos Re: vaaclav
je nevim..... patrime?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 19:09 laKatos Re: DavFM
dejve to je ten pristup ...... hmm .....
misto toho aby si dal nekdo praci (strelim treba ja) a obvolal spolky zabil tim par hodin ale pak nabral "furu" clenu tak se odkazuje at si ti teoreticti clenove najdou cestu sami a zabije se tim celkove mnohonasobne vice hodin a nebo se ti lidi se na to vyprdnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 19:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
www.akvacz.eu/… Ty si myslíš že do tohohle spolku patříme? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 19:00 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: laKatos
A ty, ty už jsi ve spolku? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 19:00 R Muž romant [27987] Re: laKatos
Obešli spolky, obvolej organizace a máš tu svojí možnost jak pomoci. ;-) My opravdu na toto už nemáme čas a jestli si někdo myslí že se k věcem nedokážeme postavit čelem, potom nás to mrzí, ale nic s tím nenaděláme. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 18:55 laKatos Re: romant
no hlavne se jedna o mas konicek a tem mame kazdy z nas doma... tak je treba se k tomu postavit celem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 18:47 R Muž romant [27987] Re: laKatos
Ta iniciativa by měla přijít ze strany těch daných svazů a spolků, my už se s tím budeme umět poprat, o tom jistě nebudeš pochybovat. Naše funkce zde nejsou "nahánět" spolkům členy, my máme dost svojí práce se zdejším ansámblem. ;-)
Edit: Posloužíme jako zajímavý informační kanál a nutno uznat, že někteří to velmi dobře chápou a dovedou toho obratně využít. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 18:43 laKatos
.. zkusim to sam... romant, vaaclav atd... chlapi na podporu akvaristu v cechach, morave a slezku je mozne prodiskutovat a hodit zde neco s jednoduchym popisem proc co a jak a zaroven odkaz na registraci abychom podporili sami sebe... a ne jenom okolo toho kecali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 18:43 R Muž romant [27987] Re: mlynář
Hmm, každej pěkně sám na sebe a kdo není nositelem peněz s tím se bavit nebudem. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 18:23 Muž mlynář [473] - CichlidyRe: romant
Proč se neúčastnil ČSCh netuším, ale AKVA CZ nikdo nikdy nekontaktoval. A já si jen mohu domýšlet (pouhá domněnka, nikoliv faktum), že pro organizace, které...
a- jsou velmi dobře finančně zajištěné, mají placený aparát vč. právního odd a když se na ně podíváš, jejich hlavním zájmem je "hospodaření" na státním majetku a """jídlo""". To má už docela váhu a když se takové organizace mohou opírat ještě ke všemu minimálně o 50000 členskou základnu, už by to mělo mít nějakou váhu (ono ale ani to mnohdy nestačí a já si nedělám iluze, že oproti novým směrnicím EU něco dokáží).
b - svaz chovatelů je spíš zájmovou organizací a """svaz""" akvaristů? To už ve vztahu k orgánům v legislativě je jen "zábavní" organizace.
ČRS dostává poměrně pěkné dotace (stejně tak včelaři, atd...). Před cca patnácti lety jsem leštil kliky na MZ ČR a loboval za akvaristy. Tehdejší ředitelku odd dotací jsem alespoň pobavil a rozesmál. To bylo všechno, čeho jsem ve vší vážnosti docílil. A to v té době bylo velmi dobře prokazatelné i známé, že export tropických rybek od našich akvsristů republice přinášel třikrát více než export konzumních ryb z našich rybářství.
I kdyby dotčení signatáři oněch organizací věděli, že zde AKVA CZ existuje, silně pochybuji, že by se ozvali.
Já jsem sekretář celé organizace. "Nábory" a zajišťování členů si přeci musí zařizovat samotné organizace.
Jinak moje maličkost se už dobrých dvacet let snaží spolkům pomáhat. Cca před deseti lety jsem na stránkách Akvarista loboval mladé brněnské akvaristy pro CYPERUS. Nedopadlo to, bohužel. Velice často jsem od jednotlivců napříč republikou slyšel právě ony odpovědi, kterými jsem končil svůj zdejší první příspěvek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2016 11:49 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetky – Invazní druhy v českém pojetí

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2016 17:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mlynář
Na to ti klidně mohu odpovědět. Kdysi u nás byl na návštěvě Roman Slaboch a snažili jsme se to nějak dát dohromady. Aspoň sloučit srazy. Bohužel to ztroskotalo na tom kde se budeme scházet. My jsme se do jejich tehdejší hospody nevešli a Roman nedonutil ty své lidi ke změně hospody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2016 17:54 R Muž romant [27987] Re: mlynář
Nemyslel jsem chození do hospody(naprosto nic proti tomu), ale účastnit se akcí na kterou zde dal odkaz rak, tak nějak mě to z podstaty funkce sekretáře vychází, protože jinak jsem asi nepochopil onu střelbu do vlastních řad UAČR - AKVA CZ. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2016 17:48 Muž mlynář [473] - CichlidyRe: romant
Možná. A možná se už nějakých i zúčastnil.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2016 17:45 R Muž romant [27987] Re: mlynář
Budu možná hodně rejpavej, ale neměl by se právě sekretář UAČR - AKVA CZ obdobných akcí(která je zde debatována) účastnit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2016 17:40 Muž mlynář [473] - CichlidyRe: vaaclav
Víš Václave, to, že nemáme reklamu na Nově a bilboard 3x6 m před každou akvaristikou neznamená, že nic neděláme. ona ale organizovaná akvaristika je tak nějak o vlastním zájmu každého jedince na základě rozumné a zralé úvahy vstupovat do spolků. AKVA CZ není náborářskou organizací, ale společenstvím svébytných samostatných organizací. Je to na spolcích samotných.
Akvaristé si sami dělají svou vlastní "pátou" kolonu. Vím, nezní to nijak hezky, ale pravda je i taková. Už vidím, kolik lidí mne tu roztrhá na kusy, když řeknu, proč se akvaristé v Praze scházejí každý měsíc "v určité hospůdce" a proč celá ta parta nevstoupí třeba do Akvária zal.1899 a neventiluje své aktivity v rámci spolku. Spolek by to posílilo, dostal by novou krev a mohl by mít zase o mnoho bohatší program, atd...atd...
Ono tu také máme bohužel to ryze české: Lidé si neřeknou "co mohu dělat já pro spolek?" Většina lidí se ptá, co pro mne spolek bude dělat...

Omluva redakci - asi jsem sklouzl mimo danné téma. Sorry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.08.2016 16:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mlynář
Trochu by mě zajímalo co ta vaše organizace vůbec dělá, jak se snaží získat nové členy, že by se někdo z vás snížil k tomu trochu se angažovat na podobných stránkách jako je třeba tahle. Jednou za rok sem dát plakát asi nebude to pravé ořechové. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2016 16:38 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: mlynář
Vaše vyjádření je zcela jasné a hlavně pravdivé.Bohužel tím pádem je velice malá šance se do něčeho zapojit ( vznést námitky a podněty).Snad jen uskutečnit nějakou petici.
Je to ale velice smutné si uvědomit že tento koníček který má tak dlouhou tradici (spolkovou činnost) v podstatě končí a stane se jen koníčkem jednotlivců kteří si své poznatky nechají pro sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.08.2016 16:08 Muž mlynář [473] - CichlidyRe: rak
Jednak (a nijak mne to ani nepřekvapilo) se onoho jednání neúčastnil Český zvaz chovatelů a především celostátní akvaristická organizace AKVA CZ.
Proč?
Nejsem tím pravým, kdo vidí do ČSCh, ale myslím si, že ony čtyři v prohlášení uvedené organizace neberou ČSCh jako rovnocenného partnera, kterého by oslovily ke spolupráci. Netuším, kolik má dnes ĆSCh poboček a členů, ale rozhodně se nebude jednat o sta, či desetitisíce, jako je tomu u oněch čtyřech svazů.
Unie akvaristů ČR - AKVA CZ nemá ke dnešnímu dni více než 200 členů. Myslíte, že je to dostatečná síla, aby byla vzata dotyčnými orgány k partnerskému jednání? Česká organizovaná akvaristika nemá v současnosti dohromady (tedy AKVA CZ, ale i další spolky, které členy nejsou)ani 300 členů, dosto možná ani 250! Celkový počet organizací nedosahuje ani počet současných "krajů". Z druhdy lokálních společků, čítajících okolo patnácti členů z nějakého ani ne okresního městečka tak bez vlastního přičinění a nikoliv o vlastní vůli povýšila div ne na krajskou organizaci.

Od roku 1990 klesal počet u nás organizovaných akvaristů velice rychle a to z několika tisíc až na výše uvedená čísla. Asi se budete ptát, proč je tomu tak? Zeptáte-li se kdekoho, kdo má doma akvárium (a sáhněte si i do vlastního svědomí), zda-li je v nějakém akvaristickém spolku, dočkáte se odpovědí typu - co bych z toho měl, mne to nebaví, nemám na to čas, atd...atd... Chápu, ale pak musí /doufám ještě/ široká akvaristická obec pochopit, že těch pár bláznů, kteří ještě ve spolkovou činnost a její užitečnost věří, zmůže leda tak veliké "..H..". Třebaže je AKVA CZ v E.A.T.A., která ač sídlem dokonce v samotném Brusselu a počtem mnohem vyšším (odhadem čítá EATA něco okolo 50000 organizovaných akvaristů z Česka, Německa, Rakouska, Švýcarska, Belgie, Francie a Holandska - jinde zemské akvaristické svazy již neexistují - situace značně podobná té naší) se snaží jak může přímo v evropském parlamentu.

AkvaCZ již za těch pomalu dvacet let své existence různorodou formou mnohokrát poukazovala na to, že množství členské základny a členských organizací bude kdykoliv určovat šance v možném jednání s orgány legislativy a státní správy. Protiargumentace jednotlivých akvaristů (pokud už se někdo vyjádřil) byla přinejmenším letmým úsměvem a pozdviženým obočím (abych se vyjádřil skušně).

Mohu zde poukázat i na jinou akva problematiku, která je velmi dobrou paralelou ke spolkové činnosti. Proč zkončil magazín AKVÁRIUM/TERÁRIUM - pan Lonský to už neutáhl finančně. Nu a nyní má existenční problémy i AKVÁRIUM ŽIVĚ! Je na to jednoduchá a stručná odpověď a není třeba se dál už ptát, co kdo bude dělat. Ta odpověď defacto zní AKVARISTÉ SOBĚ!
...aneb začínáme sklízet ovoce z vlastní zahrádky.

Tak, a teď mne můžete klidně trhat na kusy.hmm

Honza Burzanovský - sekretář UAČR - AKVA CZ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2016 09:25 R Muž rak [963] - Raci, krabi, krevetkyRe: slavko
To zcela chápu.Jen jsem chtěl tím poukázat na to že na té schůzce nebyl nikdo za chovatele (škoda že nemáme nějakou organizaci co by alespoň zastřešila akvaristy v takovýchto případech).
Toto vlákno je určené na informování akvaristické veřejnosti o platných i
připravovaných všeobecně závazných předpisech, které mají dosah na akvaristiku a oblasti,
které se akvaristiky dotýkají a taktéž na informace o aktivitách souvisejících s
přípravou těchto předpisů.
https://www.svscr.cz/obchodovani-s-veterinarnim-zbozim/informace/zakaz-dovozu-invaznich-nepuvodnich-druhu-s-vyznamnym-dopadem-na-unii-19-7-2022/

Příspěvky mimo zaměření vlákna budou redakcí bez upozornění odstraněny.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Ostatní • Zobrazeno 4616x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19543-smernice-eu