Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Bucephalandra - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Bucephalandra - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 17:58 Muž Mirek64 [68] Re: Lada
Zdravím. V prezentaci uvádíš, že máš substrát Platinum Soil, který snižuje pH a KH. Tedy i když přidáš nějaký uhličitan pro zvýšení alkality,tak to bude tlačit alkalitu stále k 0-1 dKH.Ten substrát by měl zajistit, že i při přidávání CO2 by se mělo pH stabilizovat kolem 6.5.Nemám ale osobní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:40 Muž Smetany [1226] Re: Lada
Oni ty krevetky moc vyšší kh než 1 nechtějí tou solí to podle mě dost zvedneš buď skus dohledat jakým prvkem je ideální ( jedlá soda to asi nebude) zvedat samotné kH nebo použij vodovod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 15:45 Muž Lada [0] Re: Smetany
Tak asi muzu, ale musel bych prave hodne ředit. To nevim, jestli by se krevetkam libilo.

Zkusim mineralni sul co zvedne GH/KH v pomeru 1/0,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 15:15 Muž Smetany [1226] Re: Lada
Proč nemůžeš ředit? Já mám kH vodovodní taky 4 ředím 2:1 RO s vodovodní a kH mám cca někde mezi 1-2 a zda se mi to jako optimum (ale v téhle nádrži nedávám CO2. Teď v nové mám 2° a CO2 pH mám 6,4 a mám pocit že je to OK. Otázka je jak moc se mění chemizmus vody takhle v začátcích akvária třeba právě tyhle změny můžou za to že nové kořeny hnijí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 15:02 Muž Lada [0] Re: Smetany
Myslim, že je už 1,5 mesice mam urcite. Taky jsem cetl, ze Bucephalandry pri zmene chemismu vody vymeni listy a uhniji i koreny. Ale oni mi uhniji nove koreny co vyrostou.

Už mam zmereno.

KH 1
GH 6

ale vodovodni voda ma jen KH 4, takže to s ni redit nemuzu. Asi tedy koupim jinou mineralni sul co zvysuje i KH.

Nemohu bohuze moc poustet Co2, protože ph pada moc rapidne dolu aniz by byla voda dostatecne nasycena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   09.04.2019 08:57 Muž Smetany [1226] Re: Lada
Můžu se zeptat jak dlouho ty rostliny máš? Dočetl jsem se včera zajímavou věc. (je to pouze informace z webu který se věnuje těmto rostlinám) Bucephalandra prý reaguje na změnu prostředí výměnou kořenů podobně jako jiné rostliny mění listy. Nejčastěji se tak při přechodu z emerzní formy ale našel sem i zkušenosti kde se toto dělo při přechodu z low-tech akvária do akvária s vysokým obsahem CO2.
barrreport.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 15:26 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: vaclav
Porostou, ale lépe se jim daří spíše nad, více pak kvetou a pouští :) Tod ale můj poznatek :-) Prostě je nezahrabavat moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 15:24 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lada
Pár bucek jsem měl, všechny rostly až na jednu. Porostou ti i v substrátu, pěstování je podobné jak anubias. Máš ve filtru Seachem Matrix který odstraňuje i dusičnany tak bych ho asi vyndal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 15:16 Muž Lada [0] Re: vaclav
Jak zvysim ciste jen KH bez vlivu na celkovou tvrdost a PH? Asi budu muset pouzit jinou mineralni sul co zvysi i KH nebo jak psal Smetany pridam vodovodni na 1KH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 12:21 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lada
Trochu si musíš pohlídat ten substrát co ti všechno pohltí a co ne. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 12:20 Maq Re: Lada
Při tak nízkém pH, a nota bene v novém akváriu, se různé potíže mohou odvíjet i od toho, že se tam nedaří bakteriální mikroflóře (na rozdíl od některých hub). Přitom Amazonia obsahuje hodně organických látek, které by bylo potřeba mineralizovat.
Odumírání kořenů bucephalander je dost neobvyklá věc, a asi to souvisí s Tvým neobvyklým zahájením.
(Mimochodem, zabrowsil jsem na stránky SaltyShrimp a opět jednou jsem užasl, jak se dají napráskat peníze...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 11:35 Muž Lada [0] Re: Smetany
Tak už jsem přidal prezentaci nádrže 240l.. Ph 6,3 po přidavání CO2 klesne až na PH 5,6

Ze začatku jsem měl NO3 na 0 a rostliny vyloženě trpěli. Nikdy se mi nestalo mit NO3 na 0 zjistil jsem to asi až po měsíci.. ted je vše ok až na Bucephalandry.

+ jednou Bucephalandrou jsem si zanesl do akvaria řasu Staghorn.:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2019 19:38 Muž Smetany [1226] Re: Lada
Nízké kh za to nemůže ale mohlo by způsobovat velké rozdíly v pH a to už vadit může.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.04.2019 18:14 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lada
S nízkým KH se stává voda nestabilní a zvláště pokud používáš CO2. To by jsi ale měl vědět protože jen začít bublat a myslet si že to stačí ke krásným rostlinám může být dost velký omyl. :-) Prezentaci nemáš aktualizovanou a dozvědět se něco víc než co napíšeš by pomohlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2019 17:14 Maq Re: Lada
Lada napsal: sklovateni uhnivani korenu bucephalander je tedy moc nizkou KH?
Určitě ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2019 16:31 Muž Lada [0] Re: Smetany
Ok dekuji vsem za odpovedi....koupim testy a zmerim KH.....sklovateni uhnivani korenu bucephalander je tedy moc nizkou KH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.04.2019 12:29 Muž Smetany [1226] Re: Lada
Teoreticky máš pravdu co se týče krevet. Jestli existují rostlinky které kh přímo vyžadují nevím. Ale z vlastní zkušenosti můžu říct že kh 0 jsem zkoušel a bylo to trošku trápení. Momentálně mám vyzkoušeno že optimum je držet kh mezi 1-2. Krevetky jsou spokojené a kytky v rámci možností taky. Míchám vodu z RO s vodovodní cca na 1kh a pak domineralizuji solí pro krevetky na cca 150ppm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2019 12:20 Muž Lada [0] Re: vaclav
Voda z RO po uprave ma TDS cca 120ppm a KH 0.....v akvariu po přidani hnojim nemam ted cim zmeřit. Jaka KH ma byt??? cim min tim lip ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2019 20:08 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lada
Změř si KH alkalitu nebo jak se říká uhličitanovou tvrdost. maniakva.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2019 20:04 Muž Lada [0] Re: vaclav
Diky, ale co přesně je spatne? Ja tam mineraly zpet dodavam mam bee shrimp salt a ma to byt dobre i pro rostliny. TDS 120
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 15:24 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lada
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 13:32 Muž Lada [0] – Bucephalandry - uhnivani korenu
Nevite proc neustale uhnivaji nove koreny u bucephalander? Mam asi 5 druhu a u vsech je to stejne. Když konecne zacne rus nejaky novy korinek brzy zesklovati a uhnije po nejake dobe zase zacnou rust nove korinky a zase uhniji....a rostli tak neustale stagnuji. :-(

Voda RO+ bee shrimp mineral
240l osvetleni led 2x29w juwel
Co2 z tlak lahve
NO3 cca 10mg
ph 6-6,5

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 19:50 Muž paulo [58] Re: Kubasix
No on mi to teď dělá i anubias, možná to bude tím že mám vodu pro crystalky, takže oproti normální vodě je to změna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.12.2018 02:01 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: paulo
Taky se mi to stalo (sice ne s těmi bílými "řasami") u pár kousků. Bucephalandry mohou trpět Kryptokorynovou nemocí, takže někdy se listy rozpadnou a důvod nám může zůstat neznámý. Někdy odpadnou, nebo mají pár děr jen některé listy, někdy zase víc. Pokud mají dobrý kořenový systém a vhodné podmínky, tak by se z toho měly dostat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2018 01:19 Muž paulo [58] – Rozpad listů bucephalandra
Chtěl bych se zeptat, asi týden po nákupu jsem spozoroval jak z listů Bucky couhaji jako by vláknité, ale bílé rasy, tak jsem je chtěl namotat na špejli, ale všechny listy kromě dvou se rozpadly, může za to změna chemismu vody? A přežije to? Setkal se s tím někdo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2018 17:10 -
Fotka k příspěvku Bucephalandra sp.Deep Purple
Pekná rastlinka do miniakvária,kvietkami pripomínajúca ľaliu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2017 12:54 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
No hledat u bucek krytokorynou nemoc je docela zajímavá myšlenka. Když pak vyjde najevo žes je vlastně chemií otrávil, tak to už tak zajímavé není. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2017 11:06 Maq Re: Magic
Magic napsal: No "pH jde dolů" z amonia je inak zjednodušene povedané to, čo hovorím - amónne soli sú všetky kyslé, pretože sú so silnými kyselinami.
No, neříkám že ne, ale já to vnímám z trochu jiné stránky. S dusíkem všelijak experimentuji (v jiných akvárkách), a tedy zkouším i hnojit výlučně amoniem. pH jde dolů i tam, kde je přidám jako NH4HCO3, a samozřejmě ještě víc, kde používám chlorid.
Dusičnany jsou soli silné kyseliny a všechny jsou víceméně do kysela. Jenže tam kde dávám dusík převážně jako dusičnan, tam pH neklesá.
(Právě si připravuji novou recepturu, napíšu to v deníku v prezentaci. Tak mě zkritizuj - ale uhličitany v tuto chvíli nechci používat.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2017 10:48 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
No "pH jde dolů" z amonia je inak zjednodušene povedané to, čo hovorím - amónne soli sú všetky kyslé, pretože sú so silnými kyselinami. Uhličitan, fosforečnan a podobné divokosti sú nestabilné a nepoužiteľné. Takže kým nebudeš bublať amoniak priamo cez difúzor (pre nahodného čitateľa - to bol vtip!), tak pôjde pH vždy dole.

Pokiaľ máš dávku KNO3 určenú z potreby dusičnanov, tak bol môj návrh samozrejme naprt.

Máš tam proste silnú prevahu kyselín, pramálo silných bázických katiónov. Ak predpokladám, že ten síran a chlorid horečnatý sú tam kvôli síre a chlóru, lebo používaš demineralizovanú vodu - tak mi napadá už len zvýšenie sodíka.

Leda žeby ti takto nízke pH stále nevadilo, v tom prípade je moja úvaha čisto akademická. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2017 22:19 Maq Re: Magic
Dusík tam nějak dostat musím, jinak by to nehnojilo. Dusičnany jsou kyselé, ale mám v jiných akvárkách vyzkoušené, že pH jde dolů z amonia.
Proto v deníku píšu, že přidám Ca a Mg (ke zmírnění negativního vlivu pH) a zvýším podíl dusičnanů na úkor amonia.
Uhličitany jsem si zakázal. Je to takový můj experiment...
A kde můžu, dám místo chloridů sírany (fakticky pouze do páru s Mg).
Když dám namísto H3PO4 KH2PO4, budu mít o něco méně draslíku do páru s dusičnany, a tak mi totožná dávka dusíku vyhodí nutnost dát víc amonia.
=
Ale abych někoho nemátl: Ano, samozřejmě by to všechno vypadalo jinak, pokud bych se nebránil uhličitanům, ať už ve zdrojové vodě nebo hnojení. Uhličitany jsou zásadité a ještě by vodu napufrovaly.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2017 20:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: tonof
Močovina má (tiež) pH neutrálne. Inak by sme mali fyziologický průser. Teda po slovensky priekak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2017 20:41 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Dusičnan amónny je kyslý (pH mierne nad 4).
Horečnaté soli sú tiež kyslé, i keď len mierne.
Kyselina fosforečná - nemusím komentovať.

Naproti tomu zásad tam moc nevidím. Len tak výstrel od boku, čo tak draslík dávať ako uhličitan? Príp. miesto H3PO4 dať KH2PO4? To sú zásady.

Len nahlas premýšľam, bude to treba spočítať...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 20:14 Maq Re: tonof
Jo, to mohlo být tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 20:11 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Maq
Tak isto som si všimol,že keď som začal hnojiť močovinou bolo ph o niečo nižšie ako iba pri hnojení dusičňanmi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2017 19:55 Maq Re: tonof
Já mám všude hodně měkkou vodu a tohle není pro mě až tak vzácné numero.
Ale tentokrát se to stalo tím, že jsem přidal na hnojení a vodivost výrazně stoupla, zatímco pH kleslo. Je to všechno v mojí prezentaci zdokumentováno.
Hypotéza? Jednu bych měl. Dávám asi čtvrtinu dusíku ve formě amonia. Při příjmu amonia rostliny vylučují protony, čili pH jde dolů (u dusičnanů je to naopak). No a protože jsem jim týden dával mnohem víc živin, než potřebovaly, a protože rostliny většinou berou amonium raději než dusičnany => pH pokleslo. Překvapilo mě to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 19:50 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Maq
Aké pokusy u teba prebiehajú keď máš bez CO2 ph 5 :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 19:20 Maq Re: Kubaa
Pokles během týdne z 6.0 na 5.1 (od pondělí do pondělí). Tehdy to začalo. Skončilo to zmizením všech listů dnes, v pondělí jsem po výměně vody naměřil pH 5.7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 17:48 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Při jakém pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2017 16:16 Maq
Pozorovali jste někdy někdo na bucephalandrách něco jako kryptokorynovou nemoc?
Mně v akvárku minulý týden kleslo pH dost nízko, a jedna z bucephalander, velmi maličký kousek oddenku s malými lístky, na to reagovala kryptokorynovým způsobem - oddenek je ok, ale listy zesklovatěly a odešly.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 20:55 Muž Aforte [533] - Rostliny
Zdravím,
někteří si mě možná pamatují, někteří možná ne. Cca rok zpět jsem tu ještě dával aktualizace mé nádrže s buckami. Nejdříve jsem je pěstoval pod vodou (prasklo akvárium), a poté jsem přešel na pěstování emerzně (špatný substrát = uhnily). Chtěl bych se zase vrátit k pěstování emerzně. Dokázal by mi někdo poradit, jaký substrát, jaké bucky (jednoduché na pěstování), jaké hnojivo,.. vybrat? Budu rád za jakékoliv rady, ať už laické, nebo "profesionální". Děkuji za odpovědi.

EDIT: kdyby někdo znal nějakou webovou stránku, odkud posílají hezké, větší bucky za přijatelnou cenu, budu rád, pokud se se mnou podělíte. Holt jsem se tomu delší dobu nevěnoval a nějaký ten přehled je fuč.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2017 10:44 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Amatértom
To i mě vykvetla poté, co jsem ji donesl. Ale to není má zásluha, proto to nezmiňuju.
Kdyby mi vykvetla půl roku poté, co ji mám v nádrži, bylo by to jiné.

Upřímně přiznávám, že mi bucephalandry zatím nijak nejdou. Do jisté míry to může být, protože jsem jim nevěnoval víc prostoru - vždy byly jen doplněk někde. Možná jsem je dával moc na světlo, takže se zařasily. Protože mi vadilo, že jsou zařasené, dal jsem je tam, kde nebyly řasy a bylo málo živin - a to zas potom rostou menší.

Ok. Na základě této diskuse mi vyplývá, že žádají živiny a zvládnou méně světla. To by mohl být recept.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 19:24 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: dudak
Před měsícem jsem si přinesl do nově založeného akvária. A bucka pustila na květ ani ne za 14 dní :). A to jí mám jen přivázanou na větvi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 18:52 Muž dudak [1885]
Tyto rostliny kvetou velmi snadno, jak je ve vodě nějaký fosfor a dost světla, jdou rovnou do květu, míval jsem i 10 květů na jedné rostlině. Ani v pěstování bez CO2 nevidím problém, mám je ve všech svých odchovných a vytíracích nádržích pro Apistogrammy a rostou tam dobře, určitě lépe a rychleji než Jirkovi za 7 měsíců. A to nepřidávám žádné hnojivo, voda je téměř čistá RO a pH je kolem 5,5, nádrže jsou bez dna, takže se tam ani žádné další látky co by mohly hnojit neshromažďují, svítím velmi málo cca 10w led pásek na 120 litrů vody a méně. Mnohem větší problém s nimi mám v nádrži kde je hodně světla a co2, rostou sice rychleji, ale řasy je tam přetlučou. I když to je zřejmě jen momentální stav, bývaly doby kdy i tam vypadaly a rostly krásně. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 17:30 Žena Turbínka [2558] Re: JirkaŠčobák
Ostatně o čem jiném to je? Čas, trpělivost a občas i to štěstí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 16:46 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Turbínka
Děkuju za povzbuzení. "Čas" je v pohodě :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.07.2017 16:18 Žena Turbínka [2558] Re: JirkaŠčobák
Ony chtějí čas. Jsem také těžký low akvarista. Z mého pozorování si musí jenom zvyknout, nasadí pevné nové listy, potom hází nové rostliny a když už mají tolik nedostatku všeho, tak i kvetou smich I ty náročnější :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 15:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav
Jo a já si právě vybral náročnej :). (nejdou mi ani ty jednodušší, tak je to jedno)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 15:21 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Jsou to rostliny podobné anubiasům a bez CO2 ti také porostou jen si musíš vybrat méně náročné druhy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 15:17 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Maq: Myslím, že můj příklad ti říká správně. I když, na druhou stranu, jednodušší druhy by fungovat měly. Jen jsem ještě nepřišel na to jak.
Na to, že se u B. kishii (Achilles/Skeleton King) na více fórech uvádí, že pod vodou neroste skoro vůbec, to ještě není tak zlé :).

LeRi: Máš ale jiný druh. Já mám www.flickr.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2017 15:01 Muž LeRi [315] Re: JirkaŠčobák
Tři týdny,co2 dostává jen tekutê ;-) a listy jí jedou pořád.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 7

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14904x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19464-bucephalandra-pestovani?od=80