Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Limnophila hippuridoides (aromatica) - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Limnophila hippuridoides (aromatica) - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 11:23 Žena Morticia [118] Re: Maq
Napsáno,včetně specifikace.Díky. Pak napíšu, co jsem zjistila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2017 10:50 Maq Re: Morticia
Opravdu to neřeš primárně přes nedostatek živin. Zabíháš akvárium, to je celé. Přidej rostliny a pošly mejla na tu vodárnu.
Chtěj vědět: Na+, K+, Mg2+, Ca2+, SO42-, Cl-.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 10:31 Žena Morticia [118] Re: powery
Až teď jsem si všimla odkazu - díky. Takže náročná na vše: světlo, CO2 i hnojení. Hmmm....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 10:20 Muž Jarry [1433] Re: Morticia
Takže dusíku tam jestli dobře koukám máš víc, než dost, ten si myslím, že nebudeš muset přidávat ani když bude akvárium totálně zarostlé. Profito nebo to Profiplants complete by tedy mohlo pomoci, ale opravdu opatrně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 10:16 Muž Jarry [1433] Re: Morticia
To rozpadání listů je celkem normální, sázel jsem nedávno vallisnerie a přestože je to rostlina čistě submerzní, listy se rozpadaly (předpokládám, že byly "zvyklé" na jiné podmínky - dokonce i když jsem přesadil vallisnerie z jiného svého akvária, tak se jim ze začátku moc nechtělo), ale rychle začaly růst nové zdravé. Malé bledé listy by mohly ukazovat na nedostatek dusíku, možná železa, ale moc se mi to nezdá, vzhledem k počtu rostlin a intenzitě ostvětlení. A např. dusík Profito neobsahuje, proto se nedá radit, kdy a čím hnojit, bez znalosti obsahu živin v akvarijní vodě. Můžeš zkusit nějaké completní hnojivo, např. za slušnou cenu www.profiplants.cz/… , ale velice opatrně (v tabulce u hnojiva bych se držel sloupce málo zarostlé), sleduj co se v akváriu děje a případně se připrav na větší výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 10:07 Žena Morticia [118] Re: Maq
Co jsem zatím zjistila na webu dodavatele vody je toto:
Ukazatel Hodnota Limit Jednotka
Barva 5 20 mg Pt/l
Zákal 0 5 NTU
Železo 0,04 0,2 mg/l
pH 7,41 6,5-9,5
Celková tvrdost 3,09 2-3,5 mmol/l
Amonné ionty < 0,01 0,5 mg/l
Dusičnany 36,70 50 mg/l
Dusitany < 0,00 0,5 mg/l
Chloridy 19,58 100 mg/l
TOC 2,23 5 mg/l
Volný chlor 0,05 0,3 mg/l
Koliformní bakterie 0 0 KTJ/100ml
Escherichia coli 0 0 KTJ/100ml

O horčíku mi vlastně už někdo psal,teď jsem si na to vzpomněla... ale možná by stálo za to napsat na vodárny na ty prvky-napíšou mi to? No,za zkoušku nic nedáme...
Limnophilu jsem dostala,ale asi ju nezachráním. Jeden stonek už se dokonce do rána zlomil úplně. Takže je ještě brzy od založení na hnojení? Nebo to můžu vyřešit pro tyto účely doporučovanou živorodkou-přemýšlím nad Black Molly. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 09:56 Maq Re: Morticia
Prosím, spěchej pomalu.
1. Máš mladé akvárium. Leccos ještě nefunguje jak má. Mnohé rostliny se v takových podmínkách nedaří, Limnophila aromatica mezi ně asi patří, není to zrovna nenáročná kytka.
2. Hnojení univerzálními hnojivy není rozumná cesta. Střílíš naslepo.
3. Raději přidej rostliny, různé druhy. Ne všechno se ujme, ale to je normální.
4. Napřed to musí začít růst, ve dně se vytvořit mikroflóra, a potom teprve eventuálně podle růstových deficitů poznáš, že bys tím nebo oním mohla přihnojit.
5. Výjimka: Zjisti si rozbor své vodovodní vody na stránkách dodavatele, nebo se jich zeptej (třeba e-mailem). Jak jsem poznamenal na jiném místě, mám dojem, že v brněnské vodě totálně chybí hořčík. To by mohl být opravdu problém, a v takovém případě bych hořečnaté hnojivo doporučil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 09:55 Žena Morticia [118] Re: Jarry
I jiné kytky mají problémy právě, ale ne všechny.
Jmenovitě: Cryptocoryna pontederifolia - roste-vyhodila nový lístek, ale i ten vypadá dost podobně, jako ty starší: světlejší list s tmavšími skvrnami okolo žilek. Dostala jsem od někoho výměnou už v tomto stavu.
Pistie se rozpadají, to samé Hydrocotyle trip., rozpadaly se listy i Vallisneriím, ale to už víc nepozoruju-začínají mít nové malinké lísty, Hygrophila cor. také ztrácela listy, to už taky ustalo, už rostou nové, ale podle mě jsou dost bledé a malé)-vše bylo z prostřihů, bez kořenů-stonkovky)
Ale něco naopak začlo růst-Egeria,Anubrias,Vallisneria am.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 09:40 Muž Jarry [1433] Re: Morticia
Nechal bych jí, třeba se chytne. S hnojením bez CO2 a znalosti parametrů vody v akváriu opatrně, jestli ostatní kytky rostou, tak bych to kvůli jedné rostlině asi neriskoval. S Profitem nemám zkušenosti, ale chtělo by to znát alespoň hodnotu dusičnanů a fosforečnanů, ty koukám Profito neobsahuje. Osvětlení, co tam máš, moc silné nebude, ale taky bych nepřidával, pak už je to o komplexní změně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 08:55 Žena Morticia [118] Re: Jarry
Ano, to malé do růžova, přímo za Anubriasem. Špatně koření? To by mohla být taky příčina - byla z prostřihu a to doslova ustřižená,takže žádné kořínky.
Vidím, že ju máš krásnou a hnojíš. Já právě ještě ne. Myslíš, že by to spravilo hnojivo EasyLife Profito-někdo mi doporučoval..
A svítím EasyLed tube 895mm Aquatlantis - snad to není málo..?
Myslíš, že ju tam mám ještě nechat? Ale listy se rozpadají...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2017 08:52 Muž powery [250] Re: Morticia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 08:43 Muž Jarry [1433] Re: Morticia
Já tam aromaticu nevidím, to je to malý do růžova? Mě roste docela dobře, ale mám zkušenost, že docela špatně zakořeňuje. Když vysázím ustřižené konce, tak u mě trvá hrozně dlouho, než rostlina zase vyrazí. Potom většinou vypadají spodní listy a pak je najednou skoro u hladiny s tím, že horních cca 30cm vypadá opravdu dobře. Takže podle mě je dost náročná na intenzitu osvětlení i na živiny. Zrovna u mě je to teda ze stonkovek rostlina, které se daří asi nejlíp (teď se připojuje Pogostemon erectus, kterýmu se dlouho nechtělo), ale pořád s ní neumím moc pracovat - chtěl bych z ní mít nižší (tak 30cm na výšku) skupinku, kterou bych jenom zastřihával do požadovaného tvaru, ale nedaří se mi to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 08:18 Žena Morticia [118] Re: powery
Je to škoda. Chtěla jsem tam dodat i nějakou barvu trochu...atlas jsem četla,jen nevím,na co je náročná. Kvalita vody, živiny...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2017 07:56 Muž powery [250] Re: Morticia
V atlasu píšou náročnost vysoká. Prostě ne každé rostlince se vždycky bude dařit. Viděl bych to obecně následovně - pěstovat to, čemu se daří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2017 23:17 Žena Morticia [118]
Fotka k příspěvku Dostala jsem z prostřihu Limnophilu ar.,ale úplně se rozpadá, asi ju nezachráním, ale čím by to mohlo být? Zežloutla a teď se lísty rozpadají (na fotu za Anubriasem).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2016 13:14 Muž FikinD [13] Re: vaaclav
Mam jak teplou tak i studenou bilou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2016 23:58 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: FikinD
Jestli těm rostlinám stačí jen tvých 8 hodin intenzivního světla nevím ale čím více hnojiva a CO2 tím zelenější rostliny. Předpokládám že máš světlo spíše studené tak to rostlinám ubere hodně na barevnosti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2016 18:53 Muž FikinD [13] – upadaviji listy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim, cim muze byt zpusobeno upadavani spodnich listu? Rostli roste,ale nechce se ji moc zbarvovat do cervena a upadavaji spodni listy. Hnojim PMDD 15ml denne, Co2 bublam. Svetlo celkem 8 hodin z toho 4hodiny 162w a 4hodiny 108W.Akva 120x50x50
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2016 16:15 Muž RXC90 [12] Re: amrtin
ten obchod znam, jen jsem se ptal z toho duvodu, ze jim to trva neco kolem 14 dnu ,nez to poslou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2016 21:48 Muž amrtin [190] Re: RXC90
Níž máš ode mě adresu,kde koupíš všechno co potřebuješ...a PMDD je hnojivo do vody,osmocote pod kořeny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 22:46 Muž RXC90 [12] Re: dudak
jedine co jsem tam pridal bylo Osmocote Exact standart pri zakladani, jinak nic, takze asi bude lepsi jit do toho PMDD co? jo a mam tam co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2016 22:35 Muž dudak [1885] Re: RXC90
tak dusík a draslík přidáš pomocí KNO3, dá se koupit v lepších drogeriích, říkají tomu sanytr, používá se to na maso a stojí to pár korun, hoď si to do googlu a uvidíš. Ale jestli nedáváš nic, tak by se měly přidat i mikroprvky a ty jen tak v drogerce neseženeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 22:25 Muž RXC90 [12] Re: dudak
ok ,zkusim to pohnojit,nez mi to dorazi z toho obchodu, tak ubehne cca 14 dni, nejaky typ kde se da sehnat driv to PMDD? nebo to vydrzi do te doby ,než mi to dorazi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.03.2016 21:58 Muž dudak [1885] Re: RXC90
sinice jsou nejčastěji důsledkem nedostatku dusičnanů, tohle bych tipoval spíš na draslík, ale jestli tam je málo dusičnanů tak bych určitě pohnojil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 21:53 Muž RXC90 [12] Re: amrtin
nevim jestli je to dobry napad ted hnojit, kdyz bojuji s sinicema :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 21:48 Muž amrtin [190] Re: RXC90
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 21:02 Muž RXC90 [12] Re: vaaclav
Fotka k příspěvku nikdo jinej se zatim moc do toho nechce pouštět :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 20:05 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RXC90
Co to tam krmíš tou okurkou? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 19:28 Muž RXC90 [12] – Limnophila aromatica chcípá
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim, tyden po zasazeni mi kytka pekne rostla, vyrostly ji nove vetvicky a i ty stare narostly cca o 3 cm, pak ji najednou zacaly upadavat listy a mely v sobe malinké dírky. Docela se mi přemnožili šneci, nemůžou to mít nasvědomí oni?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2015 15:00 Žena bugy [0]
Fotka k příspěvku ahojte, prosím vás, kolko asi trvá kým prejde rastlina z emerzu na submerz? Zasadila som ju skoro pred mesiacom s tým, že som sa snažila odstrániť čo najviac emerzních lístkov, nechala som prakticky len stonky a pár malinkých lístočkov, ale rastlina doteraz vyhána stále len emerzné.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 16:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Horác
Jsou dvě si trochu více podobné rostliny z pilovitě zakončenými listy. To co je na tvé fotce je Limnophila aromatica jediná další možnost je Pogostemon stellatus ta má ale užší listy. Dříve to bylo v atlase dohromady pod Eustalis sp. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 16:02 Muž Horác [3942] Re: jamajcan
jamajcan napsal: Pěstoval jsem ji několik let a ani při nejlepších světelných podmínkách,nevypadala,jako úvodní fotka,ve zdejším atlase,od Horáce,kde je podle mě ,právě Eust.sp. Však to souhlasí ... já jsem měl Eustralis sp. :o) ... že je Eustralis sp. ve zdejším atlase považována jen za synonymum Limnophila aromatica a že tudíž byla její fotografie zařazena pod L. aromatica, za to já nemůžu :o) ... Jinak ony v tom mají celkem dobrej zmatek i pěstírny - viz můj příspěvek v tomto vlákně z 30.ledna 2008 :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 13:54 jamajcan Re: vaaclav
Krasavice přenádherná!Edit:Podobná je,ale myslím,že právě ty pilovité okraje listů to odliší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 13:52 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jamajcan
Fotka k příspěvku Ta sice nemá zoubkované okraje listů ale jinak je dost podobná aromatice
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 13:35 jamajcan Re: vaaclav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 13:30 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: baletka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 13:10 jamajcan Re: baletka
L.aromatica,je nezaměnitelná,právě tou vůní,známou z Asijské kuchyně.Pěstoval jsem ji několik let a ani při nejlepších světelných podmínkách,nevypadala,jako úvodní fotka,ve zdejším atlase,od Horáce,kde je podle mě ,právě Eust.sp.Odkaz na mou aromaticu,řízky zakoupeny od p.Skácela,před několika lety.Neberte to jako dogma,je to jen můj názor. rybicky.net/fotogalerie.php… Edit:Omlouvám se za tu kravinu.Měl jsem na mysli,E.st,ne E.sp
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 13:00 Žena baletka [624] Re: vaaclav
Vaaclave a jak je to s tím Eustralis? Emerzní aromatica od Rataje vypadá jinak, než Eustralis, tak tomu moc nerozumím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 12:59 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: VitaValke
Přesměrování občas trochu zlobí a to jak říká romant je něco v matrixu. Posílá tě to ale na správnou stránku. rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_hippuridoides :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 12:51 Muž VitaValke [8] - MalawiRe: vaaclav
jsem z toho trochu mimo, ani v synonymech není hippuridoides, co mám teda za rostlinu?
Aromaticku a jen Aqua Daho to značí nějak po staru??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 12:44 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: VitaValke
Názvy rostlin se občas mění a proto jsou tak zvaná synonyma ponechána v atlase a přesměrovaná na správný název. Časem se odstraňují, nebo lépe řečeno se o to snažím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 08:34 Muž VitaValke [8] - Malawi – Limnophila hippuridoides
proč je tady v atlasu pod rostlinou Limnophila Hippuridoides po rozkliknutí Aromatica? je to tatáž rostlina? mám jí v akva a roste mi jak zběsilá, kupováno Aqua Daho
rybicky.net/nadrz/19534/92.jpg…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 08:28 Žena baletka [624]
Já tomu taky moc nerozumím. Mám od Rataje Eustralis sp., což podle zdejšího atlasu je totéž, co L. aromatica. Včera jsem tedy na zkoušku koupila i emerzní aromaticu a jsem moc zvědavá, co z toho vyroste. Protože dle submerzní formy to není jedna a tatáž rostlina. Ale i tato emerzní Ratajova aromatica má poměrně intenzivní vůni, stejně jako Eustralis. Máte od roku 2008 nějaké nové informace? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2008 17:10 Muž Horác [3942] Re: matlala
Fotka k příspěvku Rostlina, kterou mám já, roste velmi pomalu. Zatímco Limnophila sessiliflora hravě zdvojnásobí svou výšku za týden, Eustralis sp. (Limnophila aromatica?) na to potřebuje tak 6-8 týdnů (což mně jako lenochovi celkem vyhovuje :o))). Ohledně názvosloví panuje celkem chaos, Rataj pod názvem L.aromatica dodává něco jiného než Aqua-Daho. Jestli tomu dobře rozumím, tak Limnophila aromatica (Aqua-Daho) = Eustralis sp. (Rataj).
Blíže viz www.akvarista.cz/…=
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2008 16:32 Muž matlala [798] - RostlinyRe: isamik
takže Limnophila aromatica roste teda rychle nebo pomalu? Horác mě vyved z přesvědčení rychlého růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2008 13:10 Muž isamik [180]
www.horacovoakvarium.cz/…

Mel sem pak kousku od velkeho Horace, ale u me bohuzel nechtela rust. Ted tam mam jeden stonek a i ten se chysta do "vecnych lovist"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2008 13:07 Muž Eff [417] - Rostliny

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1014x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19101-limnophila-aromatica-pestovani?od=1