Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rotala macrandra - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Rotala macrandra - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 08:23 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lubaan
Čiže len piesok, bez umelých hnojív v ňom. Hm, tak potom u mňa by tiež nemal piesok brániť rozmachu Rotaly. A ako staré bolo to dno? Ja ho mám vlastne len 4 mesiace a mám názor, že i obyčajný piesok sa po čase tak prirodzene "zahnojí", že funguje ako lepší substrát. Otázne je, po ako dlhom čase. Lenže kým rastlina nevypustí poriadne korene, z dna nič nenačerpá a tá moja korene nemá, takže skôr ma to smeruje k tomu svetlu - no uvidím, čo ukáže špajdlový experiment.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 08:17 Muž lubaan [61] Re: zervan
Ve dně žádný hnojivo nebylo, kromě rybího hnojiva :) Ale když jsem vyndaval zbytky, tak kořeny měla pořádný, možná by se bejvala ještě vzpamatovala. Škoda, ale co už nadělam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 08:02 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: lubaan
Nádherná! palec A to tak rástla aj v obyčajnom riečnom piesku / piesku Flexiobklady? Alebo bolo aplikované aj nejaké hnojenie do substrátu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2014 07:53 Muž lubaan [61]
Fotka k příspěvku Taky jsem míval pěknou macrandru. Rostla mi celkem bez problémů, světla měla dost. Ale pak jsem to začal flákat, přestal jsem hnojit, došlo CO2 a přišla pryč. Ale když jem hnojil, tak se jí dařilo pěkně, takže až jí seženu, tak se do akvárka vrátí ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 22:07 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Hm, no podľa mňa vyzerala parádne! :) Inak na takýto stav sa začína premieňať aj tá chcíplá moja po presune do Miminho akvária - tiež je celá obublinkovaná a do červena (nepamätám presne odtieň). Ale je tam len chvíľu, som zvedavý, čo sa z nej vykľuje. U mňa na špajdli zatiaľ žiadna zmena, ale tak za 1 deň nemožno nič čakať :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 21:54 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: zervan
Takhle vypadala svého času u mne:
rybicky.net/fotogalerie.php…
(Ta zelená v listech a oranžové zbarvení ukazují, že co se týče nabídky živin, podmínky pro ni ideální taky nebyly... :-O )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 12:03 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
No to hej! pivo
V mojom akváriu mi vlastne postupne odhnívali spodné články Rotaly, takže sa zmenšovala a zase iné rastliny, hlavne Ludwigia a Echinodorus rastú veľmi divoko, a tak malej Rotalale zákonite tienili. Preto som ju skúsil dať na špajdlu, čo to spraví. Ona tá Rotala v podstate akosi nemá ani korene, čo určite nie je správne. Ak budem vidieť, že takto tesne pod svetlom (ono to svetlo je len pár cm nad krycím sklom) začnú buď rásť listy alebo korene, teória o chýbajúcom svetle bude potvrdená. Ak nie, tak nezistím nič, len potupne darujem i tú moju poslednú :-)

Ide o tieto dve akváriá:
* rybicky.net/nadrze/19205 - tu chradne
* rybicky.net/nadrze/19970 - tu prosperuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 12:00 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: zervan
...čo potom tí, ktorí majú 50 mg/l? Draslíkom hnojíme obaja...
Draslík nějakou "zásadní" roli na rozdíl od dusíku nehraje. (Pro některé - ano, také Rotala macrandra draslík potřebuje.)
Ti, co mají nadbytek dusíku, nemohou počítat s ideálním vybarvením této rostliny. Pokud ovšem vůbec poroste... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:56 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: dudak
Hm, s tými dusičnanmi by teoreticky mohlo niečo byť. V oboch akváriách je ich síce málo (cca 10 mg/l), ale v tom druhom je ich, napriek rovnakému hnojeniu, predsa ešte o čosi menej ako u mňa - v podstate je ich nedostatok. Pravdepodobne ich vďaka silnejšiemu svetlu rastliny viac odčerpávajú. Lenže čo potom tí, ktorí majú 50 mg/l? Draslíkom hnojíme obaja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:56 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: zervan
Ta poznámka nebyla cílena na vás, ale na ty, co by mě chtěli poučovat, že rostliny nerostou jenom ze světla. :-D
U vás to směřuje k tomu světlu. Ale je to jen "nástřel". Na kvalifikovanější odhad by bylo třeba více informací "ke studiu". :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:53 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Sid napsal: Rostliny nerostou jen ze světla a Rotala macrandra není výjimkou. :) Ale to mi je jasné! :) Písal som, že v druhom akváriu rastie výborne, rozdiel je len svetlo a substrát. Hnojíme prakticky rovnako, voda je tá istá. Preto sa snažím zistiť, čím to teda je ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:51 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: dudak
Už jsem to tu psala v lednu. Někde jsem četla, že nemá moc ráda draslík, tak možná to je tím, že už nepřidáváš KNO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:35 Muž dudak [1885] Re: zervan
špejle jí asi nepomůže, mě taky dlouho nerostla a byla na světle a živin měla dost, po určité době se listy vždycky zkroutily a stonek přestal růst. Pak jsem přestal přidávat KNO3, snížily se dusičnany a krásně se mi rozběhla, dokonce i ty zakrnělé stonky obrazily a začaly znovu růst. Nemůžu si bejt 100% jistej, že to bylo těma dusičnanama, ale nic jiného se v nádrži neměnilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:05 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: zervan
Rostliny nerostou jen ze světla a Rotala macrandra není výjimkou. :)
Ale že je červená varianta této rostliny na světlo náročná, na tom nic nezmění ani Grundovy výroky o půlhodinovém přisvětlování výbojkami.
Pro dobrou kondici a syté zbarvení je kromě vysoké intenzity osvětlení důležitý i dostatek Fe, koncentrace N spíš nižší a relativně vyšší obsah P. Význam CO2 je zbytečné zdůrazňovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 08:34 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Spravil som posledný pokus s mojou poslednou Rotalou (ostatné si už veselo rastú v spomínanom Miminom akváriu): spravil som jej protézu zo špajdle, takže je až po hladinu, rovno pod svetlom. Uvidím, či to bude mať vplyv. Ak nie, tak by som to už tipoval na ten substrát. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 01:04 Muž Mislow [304] Re: grunda
Ne, ted vazne, nejsem zadnny rostlinar, ale uz mam par postrehu, taky uz jsem jich par vyzkousel ... mam pocit, ze i rotalu. Svetlo se sice udava casto jako ukazatel narocnosti rostlin, ale vubec tomu tak nemusi byt. Tim nechci rict, ze u urcitych druhu neni limitujici faktor. Ale jsou i dalsi vstupni faktory a kazda rostlinka je jinak narocna na nejen svetlo, ale i makroprvky a mikroprvky. Kde se jeden druh spokoji s urcitou koncentraci urciteho prvku, pro druhy je to limitujici faktor aby rostlinka proste nesla. Takze nekdy je tezke urcit, zda opravdovou pricinou je osvetleni, mnozstvi zivin, ci chybi urcity mikroprvek na ktery je rostlina citlivejsi, ci CO2, ci treba substrat je prilis jemny, cirkulace v akvariu nedostatecna .... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 00:56 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Mislow
půl hodiny denně? to nebude nijak zásadní ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 00:45 Muž Mislow [304] Re: grunda
Jj, co dokazou vybojky. :-D ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 00:28 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sid
nemyslím, mě jede pěkně a světlo je 216W na cca 800 litrů - 40 cm nad akva (110cm od dna), plus půl hodiny denně 2x150W HQI výbojky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2014 08:42 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: zervan
Intenzívní osvětlení je podmínkou č. 1. ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2014 23:14 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Pridám ďalší postreh: Ako som písal, tejto rastlinke sa u mňa vôbec nedarí. Nepomohlo ani zvýšenie teploty. Tie rastlinky, ktoré už boli v žalostnom stave som odovzdal do spriazneného akvária rybicky.net/nadrze/19970 - a tam okamžite začali prudko rásť úplne iné listy (submerzné), pekné červené a dosť bublať. Voda je tam rovnaká, v podstate aj hnojenie. Rozdiely sú dva: je tam "seriózny" substrát a výrazne silnejšie (až extrémne) svetlo. Takže aspoň jedno z toho je pre Rotalu dôležité.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 09:02 Muž zervan [1123] - Rostliny
No stále mi akosi živorí. Čo som začal hnojiť, nové listy sú už väčšie, ale stále malé oproti normálu a veľmi nahusto, nerastie do výšky. Pritom Ludwigia rastie ako divá, i Alternanthera, a to ich mám len krátko. I Cabomba, hoci len niektoré stonky, rastie lepšie (i keď žiadna sláva). Tak neviem, mám príliš tvrdú vodu? (12°dKH) Ešte skúsim zvýšiť teplotu z 22 na 24, Rotala je vraj náročnejšia?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2014 11:56 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: dudak
Já jsem na tom stejně. Rostla mi pěkně, ale teď je víc mrtvá než živá. A jak tak nad tím přemýšlím, tak mi nejlépe rostla, když jsem hnojila Easy-Life ProFito + Ferro. Pak jsem začala přidávat draslík, protože mi rostliny děravěly víc, než by se mi líbilo. Rostliny sice vypadají lépe, ale macrandra začala fofrem chřadnout. A když jsem hledala info, tak jsem narazila na to, že nemá ráda moc draslíku. Tak babo raď, co s tím. Teď chvíli hnojím EI od Desingera, ale opatrně, bojím se, aby na to nedojely krevetky. A přidávám Easycarbo, jestli to náhodou nepomůže. A macrandra zatím na to nic, žádnou změnu nevidím. Takže ještě chvíli vydržím a jestli macrandra taky vydrží, zkusím se vrátit k Easy-Life ProFito + Ferro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2014 00:51 Muž dudak [1885] Re: zervan
mě tohle dělá taky a nevím proč, chvíli jede normálně pak vršky zakrpatí a už se nerozjedou, po čase vyjede odnož a ta roste chvíli zase normálně, než se to opakuje, spíš než něčeho málo si říkám, jestli není něčeho moc, protože živiny i CO2 mám dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 23:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zvedavka
Vďaka za tip! Je pravda, že s CO2 som zatiaľ veľmi opatrný, nechcem otráviť rybky a s PMDD (resp. hnojením) som ešte len začal, to sa prejaví až o chvíľu. Ak sa situácia nezlepší, budem pomaly pridávať CO2. Kúpil som si na tento účel permanentný CO2 test.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 23:32 zvedavka Re: zervan
přesně takto vypadá naše Bacopa caroliniana , za kořenem má málo světla ,když povyroste s přidáváním co2 a hnojiva vypadá přesně jak má , ano bacopa je daleko méně náročná - zakopanej pes bude v tom poměru živin světla co2 , přidal bych co2 a nějaké to PMDD ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 08:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Horác
Hm, no už som pridal v pondelok železo, včera draslík a fosfor, trochu potrvá, kým sa to prejaví. A už dlhšie pridávam stopové prvky a bublinky CO2. Je možné z tých fotiek odborným okom vyčítať, čo chýba? Vápnika a horčíka máme vo vode dostatok (tvrdá), dusíka mi produkujú rybky a slimáky dostatočne.

Tie spodné väčšie listy s bodkami na fotke nemožno brať do úvahy, lebo to sú ešte z pôvodných emerzných listov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 08:21 Muž Horác [3942] Re: zervan
zervan napsal: Tie riasy prosím ignorovať, mal som silné svetlo a málo živín ...Tady je podle mě zakopanej pes ... růstové vrcholy s dělivými pletivy nesmí trpět nedostatkem živin ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 00:16 Muž zervan [1123] - Rostliny – prechod z emerznej formy a rôzne vrcholky
Fotka k příspěvku Po dlhšej dobe sa vraciam k mojej Rotale macrande - mám ju teda 3 týždne, emerzné listy všetky odhnili a opadali, na niektorých i spodný článok stonky (spravili sa z neho koreňové "lanká"). Vrcholky nejako žijú a rastú, ale nie ako by som očakával - že sa tam objavia submerzné listy ako z fotografií v atlase rastlín. Totiž skoro každá rastlinka vyzerá na vrchole inak - na jednej sa vytvorili malinké lístočky s pekným ružovým vrcholom (čo vyzerá na pohľad ako vysoký kvet), na druhej sú oranžovo-červené lístky vyzerajúce stále emerzne, na tretej sú zelené lístky a uprosted ružová gulička (vyzerá na pohľad ako širší kvet), no a štvrtá má úplne drobučké lístky alebo čo to je (vyzerá na pohľad tiež ako nejaký zvláštny kvet). Je to v poriadku alebo im niečo chýba?

Tie riasy prosím ignorovať, mal som silné svetlo a málo živín, ale už som začal i hnojiť postupne, takže sa na tom pracuje ;-)

Fotka vo vyššom rozlíšení: fcdn.zervan.info/… (dočasne)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 20:36 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervan
Na emerzních rostlinách není nic špatného a většinou rostou lépe než od někoho submerzní. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.01.2014 20:12 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vaaclav
No hej, práve z týchto fotiek som včera zistil, že mám emerznú. Mám ju 3. deň, tak zatiaľ neviem posúdiť, či rastie, a čo odhníva, preto sa pýtam, čo mám čakať. Čiže odhnívanie listov ma nemá znepokojovať, ak budú rásť nové (asi len hore?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 20:09 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervan
Na tom odkazu je jak vypadá emerzní i submerzní rostlina. Protože se tyhle rostliny z velké většiny pěstují emerzně tak je předpoklad že jsi i ty takovou dostal. Pokud ti hodně odhnívá ale rostou i nové listy nic se neděje, jestliže ale tomu tak není je to špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 19:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vaaclav
No to viem, to som si čítal na tablete hneď pri návšteve predajne a odsúdil som ju, že ju nechcem. Lenže okolnosti spôsobili, že sa napriek tomu u mňa ocitla omylom :) (ja som v tom nevinne ;)) A preto sa pokúšam zachrániť situáciu tým, že som vyrobil aspoň burčiakový CO2, hoci som bol proti pridávaniu CO2 alebo čohokoľvek do akvária. Ale i tak by ma zaujímala odpoveď na ten môj dotaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 19:00 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zervan
rybicky.net/atlasrostlin/rotala_macrandra
Je to hodně náročná rostlina bez silného světla a CO2 ti asi ani neporoste nebo bude vypadat hrozně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 11:42 Muž zervan [1123] - Rostliny – prechod z emerznej formy
Ako prosím prebieha prechod z emerznej formy (tú mám podľa fotografií a popisu teraz) na submerznú a koľko to asi trvá? Odhnijú všetky staré listy a vyrastú nové? Ak áno, tak len hore a dole zostane pahýľ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 16:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: voťa87
Děkuji za názory.
Čili mám dvě možnosti. Buď neměnit vodu a tím po týdnu (či pár) zjistím, jak moc začíná antagonismus. Či chvíli počkám se současným režimem - a tak poznám, jestli byly opravdu namrzlé.
Dusičnany je to jediné, co dokážu změřit - od 20 do 40 (záleží jak sem precizní s hnojením a výměnami vody).
Jinak ty nové prýty rostou dobře. Přibližně jako Proserpinaca ve stejném akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 12:22 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Johan
Tak s ohledem na tvrdost vody a hladinu Mg ve zdroji, to navádí k tomu co píše Smik...Celkovou tvrdost vody má na svědomí ponejvíce asi obsah Ca, společně s poměrem K a Mg v tom kristalonu to může vést k naprosté blokaci příjmu Mg(K žene rostliny k růstu, ty však vyčerpají to málo Mg co je přidáváno a ještě navíc dost možná blokováno vysokým nepoměrem Ca:Mg)...Tady právě narážíme na problém kompatibility hnojiv pro rostliny rostoucí mimo vodu a ve vodě-pro vodní rostliny je ideální držet vyšší hladinu Mg-ortodoxní rostlináři v zahraničí doporučují až poměr 1:3-4(Ca:Mg), tento druh rotaly je pak na tyhle výkyvy dost citlivý, podobně tak jako rotala vallichii...Stejně tak hladinu K je možné držet níž-klidně i v poměru 1:1(K:Mg). Pro začátek bych asi také zkusil přidat Mg, později možná i stáhnout hladinu přidáváného K a snad to pomůže...? :-)

Edit: Každopádně Sid bude asi vědět více, s ohledem na to, že zná "Vaší" vodu...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 12:10 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Johan
Svého času jsem se touto kytkou bavil, ale poměrně rychle jsem ji zapudil - rostla jak urvaná, tak musela z domu... :)
(Parametry vody příležitostně sdělím. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 10:43 smik Re: Johan
Ještě mi to nedalo a zkusil jsem to K trochu spočítat (nevím jestli dobře nebo blbě). Vyšlo mi, že týdenní dávka K při dávkování 2ml denně na tvých 45L je něco kolem 15mg/L (za předpokladu, že 30% je čisté K). Což by mohl být při nízkém Mg možná problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 10:32 smik Re: Johan
No je tam spousta neznámých.
U matlaly jsem si tak zlehka spočítal, že K dodává 0,5mg/L denně (pokud to teda je do té 200L). Tvrdosti vody jsou podobné, otázka je jak jsou složené z hlediska Ca:Mg.
Na NO3 je z mého pohledu na tom lépe matlala. Nevím jaké hodnoty máš v akva, ale třeba by stálo za to přitlačit.
U toho Kristalonu to vypadá na největší podíl K (30% K2O) teď je otázka jestli těch 30% je čisté K nebo K2O. Kolik K při tvém dávkování do akva dodáváš se mi moc z těch procent nechce počítat :-). To máš za domácí úkol :-)
Zkusil bych, ale laborovat s K a Mg. Můžeš mít málo Mg a tím rostliny nestahují K a krpatí. Nebo taky něco úplně jiného :-). Každopádně bych třeba zkusil přitlačit na Mg a uvidíš co to bude dělat. Předpokládám, že Ca bude ve vodovodní vodě dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 21:11 Muž kortezhugo [983] Re: Johan
NZ
...inac "jemne" upravit pomer a bude nazov KRISTALON AQUA :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 21:02 Muž kortezhugo [983] Re: voťa87
...neviem ci vam to pomoze?

KRISTALON PLOD A KVET :
Dusík (N) ... 15 %
Dusičnanový dusík (N) ... 11,8 %
Amónny dusík (N) ... 3,7 %
Fosfor (P2O5) ... 6 %
Draslík (K2O) ... 30 %
Horčík (MgO) ... 3 %
Obsah stropových prvkov
B - 0,025%
Mo - 0,004%
Fe - 0,07%
Cu - 0,01%
Mn - 0,04%
Zn - 0,025%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 20:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
voda olomouc - www.smv.cz/…
jen bohužel nedám přesné živiny, protože krabička je doma. Jen je míchán kristalon plod a květ (25g/200ml) při dávkách 1-2 ml denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 19:55 Muž matlala [798] - RostlinyRe: vóťa87
porovnat parametry,no pokud mluvíme o obsahu látek, tak píšu raději sem.
Vstupní voda: www.vak-km.cz/… obec Martinice
A Hnojím denně 6ml směsi 9,6g CSM, 16g MgSO4*7H2O, 20g K2SO4 + 7g Fe EDTA do 500ml destilky
CO2 nonstop, docela hodně, na srážení pH z klasinkovače.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 19:43 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Johan
Přikláním se k názoru, že problém bude někde v poměru K:Mg:Ca...Rotala macrandra je navíc rostlinou s prioritní potřebou Ca (podobně jako třeba Amania), nemohl by tedy problém nastávat v rámci hnojení tím kristalonem? Stávalo se mi u ní, že když jsem přidával moc K, vedlo to k poruchám růstu, když se k tomu přidal i nadbytek Mg, došlo k tej blokaci Ca a celá rostlina zakrněla, když jsem následně srovnal hodnoty vody, snížil dávky K a Mg, začala obrážet a normálně růst...Zkusil bych tedy porovnat parametry co má Matlala a hledal příčinou někde tam...? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 19:01 smik Re: Johan
Dyť říkám, že tomu moc nevěřím :-).
Pak těžko říct. Matoucí je, že jedna rostlina roste a další ne.
Edit: teď jsem si přečetl, že ten stonek zakrněl následně u tebe.

No mě se stávalo, že mi některé rostliny krněli při nepoměru K a Mg. Moc K a málo Mg, ale jsou to jen takové dedukce, protože K jsem jen odhadoval podle toho kolik jsem přidával a mohlo na to mít vliv X faktorů, jako CO2, PO4 (většinou vysoké) a co já vím co všechno.

Jak je to třeba s tvrdostí a CO2 ty vs. matlala. Porovnejte si to a třeba na něco narazíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 17:51 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Johan
S těma nižšíma hodnotama to je jakési podivné. Nejspíše záleží na dalších prvcích a jejich poměrech. Máš ji přece ode mě, kde je v akva 20-40mg NO3, vstupní voda má 50mg NO3. Poslední dobou to v akva ale klesá, nejspíš budu muset přidávat, posledně byla hodnota 10mg, ale to jsem vynechal výměnu vody, kvůli horám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 17:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: smik
Ty jsou určitě vyšší. Tipuju kolem 20 mg/l. A tipuju, že i v nádrži, odkaď pochází a kde se jí dobře daří, jsou dusičnany vyšší než deset. Ale je to možné, je u ní Potamogeton gayi a také se mu tam nelíbí.
Jen mě zaráží, že část roste a část ne. Původně sem myslel, že namrznla, protože podobně stávkuje i Alternanthera Splendida (ta teda akorát vytváří kořeny a neroste ani nechcípá). Jenže jedna rostlina rostla dobře a takhle zakrněl už u mě vyrostlý stonek. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 17:21 smik Re: Johan
"Údajně" má R. macranda radši hodnoty NO3 pod 10mg/L. Nevím jak si na tom ty, ale zkus změřit.
Osobně jsem k těmto vyjádřením trošku skeptický, ale nepěstoval jsem ji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2011 17:12 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: rotala macrandra
Fotka k příspěvku Neví někdo čím je způsobováno zakrňování této rostliny? Měl sem pět rosltinek a čtyři naprosto přestali růst (a to i přesto, že se jim vývíjejí kořeny a to dost mohutně).
Jeden začal dobře růst a hustě vytvářet boční větve, ale až na jednu větvi celý zakrněl. :-O
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1529x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19078-rotala-macrandra-pestovani-problem?od=30