Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Plži

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
Plži
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 22:28 Mysma Re: Ferosek
jsou to prakticky všichni které si můžeš do akva zanést jako černé pasažéry spolu s novými rostlinami nebo dnem - malí kružníci, větší okružáci , různé piskořky nebo levatky - ty bych řekl že když jsou malé tak jsou asi nejlepší konzumenti zbytků rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 21:50 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Ferosek
Okružák kanadský, ale pozor při vydatném krmení ryb bude žrát pouze zbytky po nich a přemnoží se.

Asi to patří do sekce Plži - tam najdeš také více informací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 14:45 Muž Bin [144] - Amerika
rybicky.net/clanky/509-plzi

má to pár pokračovaní tak šup čítať X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 13:45 Ferosek – jakeho šneka
Zdravím.Prosím o radu jakeho šneka vybrat coby požíral zbytky rostlin ale zdravé nechal na pokoji.Tet tam mam neritinky ale ty žerou jen řasy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   09.03.2013 22:59 R Muž romant [27982] Re: Dezidor
Na ten detrit do dna piskořky a na ty odumřelý části rostlin třeba okružáky, nebo levatky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2013 22:57 Dezidor – Potřebuji poradit
Chtěl bych do akvária nějaké šneky, kteří splňují tato kritéria:

- žerou odpad (detrit, zbytky krmení a tak), pojídání řas není překážkou
- nežerou v žádném případě rostliny a to ani v případě, kdy ty nejsou v nejlepší kondici. S požíráním zjevně odumřených částí rostlin nemám problém.
- nejsou malincí
- voda tak 20-27 stupňů, normální pražská
- množí se v akvarijním prostředí, ne však extrémním způsobem
- není příliš náročný

Poradíte někdo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   02.03.2013 21:28 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Filip980
Velmi choulostivý plž. Potřebuje dostatek řas, jemný substrát, aby si neodřel ulitu při čištění skla u dna a hlavně neobyčejně opatrnou manipulaci. U mne moc dlouho nevydržel, přestože ostatní příbuzní zubovci dobře prosperovali. Velmi se mu zeslabila ulita, ale z jakého důvodu uhynul nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 20:58 Muž Filip980 [398] - Rostliny
Zdravím, má někdo zkušenosti s plžem Septaria porcellana?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 18:11 Muž Carlatti [54] Re: romant
Samozřejmě souhlas X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.12.2012 18:05 Muž Ad@m [1051] Re: eddie
Plže nie sú škodcovia, skôr naopak(ak neprekrmuješ a nemáš ich premnožených) :-) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:57 Muž fido16 [631] Re: romant
Ano mřendu jen pokud má akva více jak 200L jinak budou vystresované. A mohou napadat ostatní obyvatele. Jinak do menšího akva je ideální Clea Helena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:55 R Muž romant [27982] Re: Carlatti
Nic proti doporučení mřenek, ale je třeba mít na paměti jejich prostorový nároky, tak aby tazatel v návalu emocí, jak se šneků zbaví, nezpůsobil svému akváriu nějakou nechtěnou jinou pohromu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:48 Muž Carlatti [54] Re: eddie
Eddie, já bych se těch šnečků zas tak nebál. Teda jestli jich tam nemáš tolik, že leze jeden přes druhého :) Já mám také spousty kružníků a piskořek a musím uznat, že odvádí skvělou práci a ani rostlinám nijak neškodí. Každý týden při pravidelné údržbě jich pár desítek vyndám, ale jinak je nechávám být - jsou to skvělí pomocnici. Tak či onak bych žádnou chemii radši nezkoušel, mohlo by z toho být víc škody než užitku. Můžeš zkusit nějaký šnekožrouty jako např. helenky nebo Mřenku pakistánskou, ale ta je prý pěkná potvora :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:40 Muž Lukasson [40] Re: eddie
Určitě né chemii!!! Přemnožení šneci nejsou chybou šneků, ale chybou toho co se stará o akva, ale to je na dlouhé povídání. Jestli mohu doporučit účinnou metodu zbavení se šneků, tak to je jednoznačně nasazení šnekožrouta Surmovky vražedné (Clea helena) Já je mám ve všech akváriích a mimo to, že je to krásný šnek, tak mi pomáhá odstranit nežádoucí přistěhovalce. Občas jim dokonce sám naházím pár okružáků či levatek a nikdy se nestane, že by se přemnožili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:39 Muž Yirka [9118] Re: eddie
Rada je chemicky neodstraňovat. Lepší návody na redukci najdeš: rybicky.net/forum/2928-jak-zlikvidovat-sneky
a vše o plžích: rybicky.net/forum/p2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:21 Muž fido16 [631] Re: eddie
Všechny stejně nikdy neodstraníš nějací tam vždy budou. Já mám šnečky hlavně v externím filtru :-). Ale tam mi nevadí. V akváriu nemám skoro žádné nevydrží tam. Mám tam botie :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.12.2012 17:12 R Muž romant [27982] Re: eddie
Jinak. ;-) Nepřekrmovat ryby, udržovat dno v čistotě, oni za to nemůžou, když mají dostatek papáníčka, tak je kalamitka. ano
Eit: Je zbytečný dávat stejnou otázku do více vláken, je v tom potom lehce chaos. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:01 eddie – šneci
Chtěla bych se zeptat jak odstranit malé šneky z akvária.Jestli chemicky nebo jinak.
Děkuji za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2012 15:49 Žena sivon [1694] - PlžiRe: malyLibor
Na burze jsem koupila tři modré, uvidíme, jak se vybarví... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2012 07:25 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: malyLibor
Ty červené jsem míval kdysi dávno, když jsem byl ještě malý a obyvatele jsem spíš víc trápil než choval .... Ale okružákům se dařilo, těch bylo neustále přemnožíno. Ne jako teď, člověk aby je v akváriu hledal. Asi budu muset zase trochu přikrmit ať se mohou trochu rozmnožit ....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2012 00:14 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: sivon
No, mně se líbí... nejvíc ti červení :-) Ale kropenatí se líbí helenám :-)
A tvůj odborný posudek jsem přehlédl, omlouvám se.... tak mne napadlo, že zítra věnuji chvíli na přepsání jmen svých chovanců.... dosud jsem uváděl okružáky ploské :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 22:41 Žena sivon [1694] - PlžiRe: malyLibor
sivon napsala: To, co máš v akváriích jsou jednoznačně okružáci Planorbella. Hodí se i do těch 9 litrů a jsou pro toto mini ideální. Likvidují zbytky i řasy.
Planorbella duryi = okružák kanadský
a jak už mají v názvu ...bella (italsky pěkný), jsou to fakt fešáci, že? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 21:15 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: malyLibor
Zas to nepřechval, takový machr na focení nejsem ... ještě se mám hodně co učit.
Když se podíváš třeba na tohle:
www.akva.sk/…
nebo tohle:
www.akva.sk/…
tak jen blednu závistí ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 21:08 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
Krásná fotka. Jsem zvědav, jestli někdy takovou dokážu udělat... Tak mne napadlo, že minule jsme sivon zatáhli do povídání o piskořkách a ona nám neřekla, jestli je to okružák ploský nebo kanadský... ale pokud si dobře pamatuji její popis, měl by to být okružák kanadský.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2012 21:06 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Tomas Enderson
Ano, klasický okružák "kanadský"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 21:04 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: lhajek
Tak tohle by měl být klasický okružák. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 20:57 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: malyLibor
Fotka k příspěvku Tak tahle fotka je už o něco lepší než ta minule ....
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 15:07 meleri Re: malyLibor
tak to je v haji! byl jeste maly, pod tim sterke uz ho nenajdu sad sad sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 14:48 Muž sporinek [15] Re: naty198
podle toho jak jsou ty neritiny velké, jsou-li větší než ona (1:2) tak je nechá helena na pokoji a bude radši lovit menší šneky. dal bych tam jen jednu helenu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 14:45 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: meleri
Nevyhrabe, vyhrabej ho co nejdříve... to snad nebude tak těžké, Clithonka by byla škoda.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2012 14:06 meleri
nechtene jsem zasypala sneka clithona akvarijnim sterkem, zaomnela jsem ja blbec ze tam je! velmi jemny sterk pro nano akva-dennerle. vyhrabe se? sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 19:32 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: predator3313
Fotka k příspěvku Ještě fotečka..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 18:01 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlí – Tylomelania sp. paraziti
Včera sem si přinesl Tylomelania, a na noze má zřejmě nějáké parazity, par mm dlouzí černí, moc to není videt pořád se hýbe :-D. Nevíte co by to mohlo být a co s tím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 16:56 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: snehulda007
Přesně tak, jak sem měl akvarko jen chvilku, řikal sem si co s tou vodou je...že je nějaka tmavá, pak sem koupil neritiny a zjistil sem, že voda byla v poho ale sklo ne :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2012 16:23 Muž snehulda007 [850] Re: lhajek
Tak samozřejmě pokud je akv. zařasený moc,resp. je problém s řasama kvůli nějaký "nerovnováze" tak je potřeba vypátrat a odstranit příčinu,o tom neni sporu. Zase na druhou stranu, já jsem díky šnečkům nikdy nemusel použít škrabku na sklo a to taky neni od věci..Když se mi v miníčku objeví řasa na skle tak tam na pár dní šoupnu neritku a mám vyčištěno ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 19   19.11.2012 10:55 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: lhajek
...Já bych snad šneky (i krevetky) na řasy obecně nedoporučil...
A to já zase do rostlinného jednoznačně ano. Drobné druhy rostliny nepoškozujících šneků, (okružáci, levatky, kružníci...), jsou výbornými pomocníky proti řasám tam, kde je ani moc nevidíte nebo nevnímáte - na listech a dalších orgánech rostlin. Tím, že z nich seškrabují (i okem neviditelné) povlaky drobných organismů (řas, plísní, bakterií), usnadňují rostlinám příjem živin a energie.
Na kalamitu řas je ale nutné použít jiné "zbraně", jak správně píšete. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2012 09:50 Žena petulinakk [2016]
Souhlasím s názorama níž, že na řasy způsobené nerovnováhou v akvárku nepomůže ani armáda šneků... ale na čištění skla, nemyslím nějaké kalamity, ale takového toho mírného zeleného poprašku na skle, kterému se snad ani nedá vyhnout, bych snad ještě radši než neritinu doporučila clithona, je menší ale připadá mi že přinejmenším stejně aktivní "čistič", a parádu nadělá taky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.11.2012 22:56 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: lhajek
:) Tak mě třeba řasa na skle vadila ať byla přirozená jak chtěla :-D
palec Jinak máš pochopitelně pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   18.11.2012 22:07 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Já bych snad šneky (i krevetky) na řasy obecně nedoporučil. Pokud má někdo takový problém s řasami že na ně "něco" shání, tak je to taková invaze, že na to žádný tvor v rozumném množství stačit nebude a musí hledat problém řas někde jinde - a to v příčině jejich vzniku.
Zmiňovaní tvorové jsou podle mého názoru vhodné maximálně jako doplněk k likvidaci malého množství řas, které ale běžnému člověku ani vadit nemusí a je přirozenou součástí vodního světa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2012 19:44 Muž snehulda007 [850] Re: Mili
Neritky na rostlinky moc nelezou,spíš malý clithoni nebo okružáci,ale předpoklad je,že je rostlinka dost silná na to aby je unesla.Na "čištění" listů jsou spíš krevetky,ale taky záleží o jakou řasu se jedná. Třeba ruduchu nechtěj ani krevetky. Možná japonky,ale ty nesmí mít přístup k jinýmu krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 19:40 R Muž romant [27982] Re: Mili
U mě jsou neritiny jenom na parádu a na práci mám okružáky a levatky, u těch jsem prokazatelné řasožroutství pozoroval, ale zase abychom to nějak nepřeháněli i oni nejsou všemocní a třeba do ruduchy nejdou, jejich hlavní předností je, že čistí onu povrchovou vrstvu listů rostlin a tím přispívají k lepší kondici rostlin, konzumují pouze odumřelé části rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 19:37 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Mili
Záleží z akých rastlín - po jemnolistých stonovkách som ju liezť nevidel, ale možno tam riasy nie sú. Na úzkolistú sa síce občas vyteperí, ale často spadne. Zato listy i stonky anubiasu vyzerajú po návšteve neritiny ako nové...

Záleží tiež aké riasy, videl som ju konzumovať len drobné riasy, o tú trochu dlhších, čo mi nedávno vypučala na koreni, nejavia žiadny záujem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 19:31 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Mili
Tak o tom nic nvm, u mě nelezou žádní šneci po rostlinách :-D. Ty mám očistěné od krevetek, ale spíš bych řekl že neritina na rostlinky moc nepujde, ta ti hlavně očistí všechny skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 19:18 Mili Re: predator3313
a odstrani rasy i z rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.11.2012 18:21 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Mili
No tak na řasy bych doporučil Neritinu, velmi účinná a hezká :-) Na tech 50l máš jednoho akorád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 17:49 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
No to se mi také často přihodí....možná Lukáš ozřejmí.... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 17:48 Mili – Jakého plže?
Ahoj, chtěla bych poprosit o radu: mám 50l akva a rada bych nejakeho vhodneho a pekneho plze, ktery zaroven pomuze s redukci ras? Jaky bude vhodny? dekuji :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2012 12:26 Muž rudolf [4681] Re: sivon
Takhle doslova ne, to není text do atlasu, ale právě jenom příspěvek do diskuse ;-) Nicméně večer jsem se snažil udělat nějaké opravy u Melanoides tuberculata a Melanoides granifera, dostal jsem vzkazy z Infoservisu, že informace byly doplněny, ale jaksi je tam nevidím. Takže teď řeším s příslušnými redaktory přes vzkazy, kde je problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2012 13:39 Žena sivon [1694] - PlžiRe: rudolf
Evidentně jsou v atlase zavádějící informace. Je možné Váš příspěvek ( od "Piskořky jsou ..." po "... vajíček.") zařadit do atlasu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 21   16.11.2012 23:37 Muž rudolf [4681] – rozmnožování piskořek
Psát něco do diskusí na tomto serveru znamená hrách na stěnu házet. Omlouvám se, ale tenhle povzdech už nešlo potlačit. A podruhé se omlouvám těm, kteří si to pamatují, za to, že tu opět opakuji totéž, ale jak vidno, ono to opakování stejně nestačí.
V srpnu jsem do vlákna „Vodní šneci“ napsal přehled způsobů rozmnožování u těch čeledí plžů, jejichž zástupci se nejčastěji chovají ve sladkovodních akváriích. Je to tady:
rybicky.net/forum/1646…
4. 11., tedy ani ne před dvěma týdny, jsem na tento příspěvek odkazoval ve vlákně „Piskořka věžovitá“ (rybicky.net/forum/9364…), když se tam začalo fantazírovat o tom, že piskořka si uchovává sperma do zásoby.
Dnes, kdy se pro změnu v tomto vlákně fantazíruje o hermafroditismu piskořek, nezbývá mi, než ty odkazy zopakovat. (Přitom příslušní diskutující ten příspěvek evidentně četli, protože mi za něj dali kladné palce… ;-) )
Piskořky jsou pohlaví odděleného, ale samci se u nich vyskytují jen velmi vzácně. U akvarijních populací se to moc nezkoumá, ale tvrdí se, že v nich se snad ani samci vůbec neobjevují. V přírodě se to ale studuje naopak dost intenzivně, neboť jak Melanoides tuberculata, tak Tarebia granifera jsou poměrně agresivní invazivní druhy. (Druh „granifera“ se ve vědeckých pracích objevuje zpravidla jako Tarebia granifera, nikoliv Melanoides granifera, ale systematiku plžů nesleduji, takže nemám informace o tom, proč.) Jedna podrobná práce studující invazivní populaci Tarebia granifera v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal vyšla v roce 2009, tedy relativně nedávno. Tam třeba mezi řádově stovkami pitvaných jedinců nebyl nalezen samec ani jeden. Nicméně v dávnějších pracích z jiných koutů světa byla existence samců, byť v minimálním množství, publikována. Způsob, jímž se piskořky běžně množí, se nazývá partenogeneze, je to vývoj z diplodních neoplozených vajíček.
Jaroslav Hofmann

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 18

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 14677x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1898-sneci?od=401