Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2014 11:50 jamajcan Re: Aquasky
Aquasky napsal: Ono není světlo jako světlo...prostě chce to sepsat do nějakého uceleného článku...prostě dás se říct, že zářivka je monochromatický zdroj světla v maximu v zelené části spektra kldežto studené led jsou s maximem v modré části spektra...
To co říkáš,není ani zdaleka pravda.Monochromatický zdroj světla,je např.laser.Tady jen pro představu,pár spekter,běžně prodávaných a užívaných trubic.Jak vidíš,zdaleka ne všechny,jsou maximem v zelené části.
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 21:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: LukasHH
tomu věřit nelze ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 19:08 Muž Aquasky [35]
DIVERSA extra led hezký ale kdyby sis to udělal doma výjde tě to na 400 Kč a eště si tam dáš kvalitní čipy..po roce svícení s extra led poloviční svit...otestováno na 7W verzi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 18:48 Muž LukasHH [3] Re: SlavekB
To je tím, že do toho čumím dneska už docela dlouho a pak přehlédnu toto:-/...no teď tedy spíš jestli je to opravdu jako zářivka 80W, protože to už by asi bylo moc, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 18:35 Muž SlavekB [168] - ŽivorodkyRe: LukasHH
vzhledem k tomu, že odkaz na vyprodeje24 vede na stejný výrobek, jako první odkaz, dak doporučuji si dát dohromady popisy na jednom a druhém webu. Na tom druhém je i delka svítidla - 75 cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 17:59 Muž LukasHH [3] – LED Diversa
Máte někdo doma tuto variantu? www.akva-tera.cz/…

Píšou, že je pro 80cm akvária, ale obávám se, že nepočítají, když to chci dát do vnitřního krytu, má to přesně těch 80cm? Pokud ano, tak pochybuji, pokud to nejde nějak zkrátit, že to do toho krytu nějak vtěsnám.
Pokud bych nevtěsnal, tak budu muset volit kratší variantu: www.akva-tera.cz/…
Osvítí případně dostatečně celou velikost akvária, ikdyž bude o 20cm kratší než celé akvárium? Viz moje prezentace mám rostlinky po celé délce...

EDIT: dá se věřit tomuto tvrzení, že to svítí jako 80W akvarijní zářivka? www.vyprodeje24.cz/…
To by už bylo docela moc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 10:33 Muž Aquasky [35]
Ono není světlo jako světlo...prostě chce to sepsat do nějakého uceleného článku...prostě dás se říct, že zářivka je monochromatický zdroj světla v maximu v zelené části spektra kldežto studené led jsou s maximem v modré části spektra...nemá cenu tyto dva zdroje srovnávat, protože je to vlastně něco úplně jiného, pokud budeme srovnávat led technologii tak: LED reflektor-bodový zdroj, nejvíce světla je pod lefrektorem v úhlech 60°je tma. Led pásek-lineární zdroj, nejvíce kolmo pod páskem v úhlu 60°je 35-40% světla, Výkonové led čipy, zde záleží jak je umístíme...ideálka je 5-7cm od sebe 10-20 cm od kraje nádrže, potom máme lineární zdroj který v úhlech 60° má dle datasheetu cree 60% světla. To je jedno z nejdůležitějších porovnání. Teplota: U cob čipu nehraje skoro vliv většinou má dostatečný chladič aby čip zůstal do teploty 85°C. Led pásek, složité chlazení, doporučil bych nějaký hliníkový plochý prut cca 5-10 mm vysoký, lišta je minimum nikoliv však optimum,chlazení vodotěsých pásků je při fotoperiodě 8h téměř nemožné a časem dojde k poklesu svítivosti. Výkonový čip, chce to dostatečný chladič ideálně doplněný z vrchu větráčkem jako konstruuje např Rapid led, upozorňuji ,že jakékoliv měření teploty na chladiči je nesmysl, teplota se měří vždy pod čipem to znamená mezi hvězdičkou a čipem ideálně na spoji. Provozování jakéhokoliv čipu nad úroveň 85°C snižuje jeho životnost. Dále může srovnat příkon: Led reflektor 10W spoustu energie málo muziky, bodový zdroj, nízká účinnost 10W=cca 900-1100 lm pro rostliny použitelná, ale pouze pod zdrojem ne v úhlech. Led pásek moderní 2835 má vyšší teoretickou účinnost než výkonovky, ale z důvodu zapojení rezistorů do série účinnost klesá, museli byste si pásek sletovat sami nebo koupit ve spec. obchodě, takže účinnost nadprůměrná výkon relativní na 10W 900-1100 lm předpoklad že s časem a teplotou výkon klesá, pro rostliny použitelný max do úhlu 40° od pruhu pásku. Výkonovka, 10W = 1050-1260 lm použitelná plocha v úhlu až 60°. Shrňme si to mám akvárium 100*40*50 a potřebuji ho osvětlit vzhledem k tomu co jsem uvedl vím, že pokud bude reflektor umísten přímo na krycím skle musím puožít 8x10w ideálně 8x20W kvůli výšce vodního sloupce potom mám prosvětlenou celou nádrž, neumístil bych je možná v řadě ale spíše cik cak, pokud je dám nad akvárium ve výši 20 cm použil bych jistojistě 6x20W možná 8x20W...takže na 200l mám 160W a mám všude světlo. Led pásek, zde bych určitě použil 2835 bez silikonu nevodotěsný v liště která bude přes teplovodivou pastu přilepená na hliníkové desce nebo na chladiči..to vám celou montáž výrazně prodraží, ale nebudete muset pásky za rok dva vyměňovat! Do lišty bych zasunul čiré plexi a nebál bych se vlhkosti. dělal bych 80cm pásky podélně 4-5 + dva na koncích v prostřed tj. 10cm od nádrže vybadalo by to asik takto [=] mám výkon cca 57W a mám všude světlo, ale na kobercovky při výšce akvária 50 cm to asik nebude..možná ricie a nebo malokvětka tmavá ale na HC ne-e. Výkonovky: ty bych kombinoval čipy XP-G2 teplá bílá a XM-L2 studená bílá při zatížení 1A a výkonu na diodu 3W v poměru 1:2 pro Xm-L2, namontoval bych je opět cik cak do prostřed nádrže na masivní hliníkový chladič doplněný málým větráčkem, pokud má nádrž 100 cm délka chladiče by byla 82 cm kdy by poslední dioda byla přesně 1cm od okraje na každé straně. Čipy bych použil ve vzdálenosti klidně 7 cm do sebe takže by to vycházelo cca 25 diod tj 75W. Chladič bych neuložil kolmo k substrátu ale pod úhlem asi 2°směrem k zadní části akvária, lépe se na akva kouká. Dále bych diody zapojil na dva zdroje a rozsvědcoval každou větev postupně. pro méně náročné rostliny by stačila pouze jedna větev...ale náročnejší druhy jistě bych použil min. 25 diod. Navíc bych zde zvýšil produkci červeného spektra použitím teplé bílé to znamená větší užitek pro rostliny. Rád bych si u toho změřil PUR ale bohužel musím použít jen teoretických znalostí. Řekl bych ale, že tato montáž s výkonovými čipy by znamenala nejlepší poměr W/PUR. Dle potřeby by bylo možné ještě některé čipy osadit i optikou, zvláště kdybych osvětloval nádrž 30*35 na krajní čipy bych dal 60°optiku a´t mi co nejvíce světla dopadá do akvária. Doufám že vám to něco přineslo a doufám že to podnítí další debatu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 00:31 formik Re: Mickey
U mně jo. Už to budou skoro 2 roky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 00:11 Muž Vstrom [82] - Malawi
já to mám nalepené na širokém alu profilu, a je pořád studený, ale asi se jednalo o nekvalitní pásek u předražené firmy. Počítám, že ještě půl roku vydrží, ale koupím nějaký kvalitnější RGB. Používám ho na vybarvení ryb
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 00:02 Muž LukasHH [3] – doplnění osvětlení
Ahoj, mám v akva jen setové osvětlení, ale chci to vylepšit. Mám tam 1x18W zářivku v krytu a tedy bych chtěl něco do toho krytu, myslíte, že by stačilo toto plus ta 18W? www.akva-tera.cz/…
Máte s tím někdo zkušenost? Vydrží to něco víc než jen ty pásky o kterých se tu bavíte, že se rozmočí atd?

Díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 23:46 Muž Mickey [6] Re: slavko
Osobně uzavřený kryt nepoužívám, max jen krycí sklo.

To KarlosS

Nezkoušel až takhle do hloubky to nemáme :) Stačí lišty, pásky, žárovky atd. Navíc s čipama je práce, proto jsem šahnul po reflektorech.

To formik

Tedy podle tebe mimo kryt jsou ok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 19:45 formik Re: Mickey
Zdar. Podle mých zkušeností je problém hlavně vlhkost v krytu spolu s teplotními změnami. Mám pásky 5050 na "noční světlo" ve třech nádržích, 2 mají kryt a jsou přesně ve stavu co popsal Losky - rozházený barvy a výkon +-. Výkon jsem měl stáhnutý právě aby se nehřáli řekněme na 1/3- na dotyk jen lehounce teplé a stejně to šlo do haj*lu. Na třetím, kde žádný kryt není jsou všechny (bílá i RGB) v pohodě. A to byly regulérní IP68 pro instalaci pod vodu (žádný "jenom" zalitý bazmek). Pásky do krytu už nikdy dávat nebudu, každý ponaučení něco stojí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 13:38 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Mickey
Aké podmienky panujú pod krytom nemusí byť veľká neznáma, stačí tam dať teplomer, prípadne aj vlhkomer (ten v kryte nepoužívam) ;-)

Potom napríklad zistím, že chladič sa ohrieva asi 3 hodiny (od rozsvietenia) a jeho teplota stúpa až sa ustáli niekde okolo 42 °C. Nepotrebujem na to vedecké záznamy, predstava o tom, čo sa dnu deje úplne stačí, a tak mi vyhovuje orientačný čínsky digi teplomer so senzorom na kábli za cca 2 – 3 €. Ale i predtým som občas do krytu vložil prostý akva teplomer, on sa síce pri otvorení krytu ochladzuje, ale iste nie tak rýchlo, aby som nestihol pozrieť koľko ukazuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 13:26 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Mickey
a to jsi ještě nezkoušel čipy cree xml nebo xp-g2 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 12:59 Muž Mickey [6] Re: Aquasky
Tak ono chladit pásky se musí nad 10W všechny, tedy do 9,6W ale to je pro interiér. Jaké podmínky(teploty) panují pod krytem je velká neznámá.

Osobně mám přístup ke všem typům LED osvětlení(mám prodejnu) ale jeví se mi nejlépe LED reflektor. Pro pokus jsem i zřídíl 2x akvarium o rozměrech 100x40x40

Třeba zákazník co si bral pásky pod kryt do akva, to dal do al. lišty a konce zaslepil silikonem. Mohu se ho zeptat jak se páskům vede, použil výkonovej 12w typ nezalitej. Ale je to do malého akvária.

Jedno mám nasvícené 2x T8 36W+reflektor a druhé 3x 20W LED reflektor. Zatím to vyhravají T8 ale to bude tím že je o týded dříve založené a je tam ADA Africana v druhém s LEDkama je ADA Africana(substrát s větším obsahem živin)

Zatím tedy můžu hodnotit jen to, že pod T8 jedou echinodory jako blázen, za týden cca jeden list a bublaj ke konci celkem statečně. Na to že mám jen aktivní substrát bez písku(sand) a ostatních serepetiček mě to docela překvapilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.12.2014 09:18 Muž Aquasky [35]
mám diversa extra led...je to obyčejný 5050 na hliníkovém chladiči...a stejně po půl roce poloviční svit...opravdu pokud led pásek tak 2835 na min. hliníkovou lištu, nejlépe použít nevodotěsný...pokud používám vodotěsý musím časem počítat s úbytkem svitu :( zkuste výkonovky moderní pásky mají 12W/m v tom samém třeba XP-G2 má tak o 1/3 větší svět. tok...a ti co mají vodotěsnej pásek nalepenej jen tak někde se divím že vám svítí po měsící...chce to chladit chladit chladit...protože čip musí mít max 85°C ale u některých je teplota tak vysoká že se na ně ten silikon doslova připeče :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 00:42 amrtin Re: Losky
Pravděpodobně se jedná o čipy 5050 a to je průšvih.Já ještě neviděl pásek(ale ani modul),který by vydržel dýl jak rok,většinou právě půl...Tyhle čipy je problém uchladit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 23:37 Muž Vstrom [82] - MalawiRe: Mickey
je to RGB pásek a používám namíchanou bílou, tzn. svítí všechny tři čipy, bohužel někde svítí modrá, někde zelené, někde všechny tři atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 21:12 Muž Mickey [6] Re: Losky
Svítí bílá na celém pásku, nebo ob tři? RBG je tří čipu tak odešli dva. Nebo to ke RBGW
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 09:56 Muž Vstrom [82] - Malawi
netuším, co je to za značku, ale označení bylo Premium Line 5050, 60 led/1m, vodotěsný.
Tak mě jen zajímalo, zda to tady třeba někdo nereklamoval, protože já pod pojmem vodotěsný si představím, že může být ve vlhkosti bez újmy a né, že za necelý rok je skoro každý druhý čip nějak poškozen. Kupoval jsem 2m RGB, 2m bílý, trafo, propojky a stálo to přes 2000,-
Edit: Tak jsem koukal na tu firmu a bohužel je v insolvenci, takže mám smůlu:(
Zajímavé je, že odešel RGB pásek a bílej funguje bez problémů dál
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 08:47 formik Re: Losky
U těch co jsou/byly v krytu bohužel stejné :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 01:47 Muž Mickey [6] Re: rybka1
3x 30w bude asi na hrubych 465l málo. Já svítím 3x20w Led lefrektorem a je to tak akorát. Původně 2x T8 36W s reflektorama bylo ok

Je to pro akva 146l čistých, tedy 160l hrubého.

Na 170cm šířku by to chtělo více než 3 reflektory. Chce to pro začatek koupit třeba ty tři a zkusit kolik to zabere. Ale nebylo by od věci zauvažovat nad T5+reflektor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2014 01:03 amrtin Re: Losky
Čemu říkáš značkový pásek?Všechno to je made in china...a je jedno,jestli stojí u nás metr 300 nebo na ebay 100...záleží samozřejmě na čipu ale i na kvalitě vlastního pásku a ta zase na tom,jak se který číňan vyspí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2014 00:36 Muž Vstrom [82] - Malawi
Ahoj, jaké máte zkušenosti se značkovými led pásky a jejich IP? Koupil jsem před rokem led pásek s krytím IP68, pro jistotu jsem ho po nalepení ještě ze stran objel silikonem a po roce svítí všelijak:(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 16:38 Muž rybka1 [178] Re: Bin
Ja ich mam a vsetko v poriadku.zo zaciatku bol problem z riasamy,no akva bolo novozalozene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 16:21 Muž Bin [144] - AmerikaRe: rybka1
hmm.. a pokryjú 3 reflektory celé akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 16:07 Muž rybka1 [178] Re: Bin
Niee 3x30w,nezere to vobec vela.

rybicky.net/nadrze/19724
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 16:00 Muž Bin [144] - Amerika
akože 3* 10w? nemá to málo lumenov?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 15:45 Muž rybka1 [178] Re: Bin
Tak ten rozmer co si zadal urcite nema tolko litrov smich smich smich

Este ze si to poopravil,a co led reflektory?na taky objem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 15:37 Muž Bin [144] - AmerikaRe: rybka1
:-D na malé akvárium, na 480l akvárium 170*50*55.

edit: má
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 10:01 Muž Koli [1] – LED osvětlení
Dobrý den, mohl by mi prosím někdo poradit jak si udělat do 112l akvária LED osvětlení? Zatím mám zabudované v krytu 2x18W zářivky, ale rostlinám to nestačí. Chtěl bych poradit s výběrem vhodného zdroje, LED pásků (barva světla, svítivost, typ), hliníkové lišty a všeho co je k sestrojení potřeba. Nejlépe webové odkazy. Kryt má rozměry 80x35cm. Zářivky bych ponechal jen bych rád přidal další světlo do popředí akvária kvůli náročnějším rostlinám. Osobně mám představu o 1x14,4 W 1 metr dlouhý voděodolný pásek ledstar.sk/…, ale nemám s tímto vůbec žádné zkušenosti. Předem děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 08:12 Muž rybka1 [178] Re: Bin
Fotka k příspěvku rybicky.net/clanky/1324-vyroba-led-osvetlenia-na-male-akvaria

Svieti stale rovnako skoro rok,ziadne chladenie,je na doske(lisovany papier)takzvana mdf.som s tym maximalne spokojny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2014 06:44 amrtin Re: Malapa
Ale pozor na led 5050,nedají se uchladit a po né moc dlouhé době slábnou.Raději led 5730,to je trochu jiná liga ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 23:04 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: Bin
Nepíšeš jak velké akvárium máš. Hledej pásek s výkonem 14,4W na metr. 2 metry toho pásku by mohli na 50l akvárium stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 17:42 Muž Bin [144] - Amerika
Ahoj idem sa spýtať, do môjho nového akvária idem dať led pás, problém je v tom že som obmedzený el. spotrebov chcel by som to spraviť do takých 30w+.
Akurát som našiel tieto:

ledstar.sk/…

Problém pre mňa nastáva že nemám skúsenosť z pásmi a preto si to ani neviem predstaviť či je to veľmi málo alebo dostačujúce. Preto potrebujem múdru radu. Ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.12.2014 09:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: mhhory
já teda zkušenosti mám s LED čipy (ne s pásky), ale za sebe mohu říct, že to nemusíš vůbec řešit a ani experimentovat s barvami,
roste to stejně, jako pod jiným zdrojem světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 07:03 Muž mhhory [2] – Rostlinky vs. LED pásky
pročetl jsem nespočet diskuzí a čím víc toho pročtu tím víc mám otázek. Nikde jsem se ale nedočetl jak na to reagují rostlinky. Snažím se momentálně o rostlinné akvárium, vodní sloupec cca 50 cm a zajímalo by mě jak rostlinkám led pásky vyhovují !

Jaké máte zkušenosti, opravdu rostou rostlinky, myslím i kobercovky...

Děkuji za odpověd.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 20:18 Muž Aquasky [35] Re: afc1886
potřebuješ zdroj, pásek a minimálně hliníkovou lištu na pásek vede teplo a lépe na něm drží...nebo jestli máš kryt s plechu není to problém. zapojil bych to jako dvě větve paralelně ne celé sériově, kombinovat se dá stejný typ ale pokud máš druhé osvětlení zářivku asik je to zbytečné ale je to na tobě :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 19:14 R Muž afc1886 [14681]
Rád bych poprosil o radu,co všechno bych musel koupit pro výrobu led osvětlení z pásku.Chtěl bych na kryt 100*40 dát pásek kolem dokola.Chtěl bych se zeptat,jestli na 1 led konvertor můžu kombinovat studenou i teplou bílou.Děkuji za rady :-).Nebylo by to hlavní osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 21:19 Muž Slav3k [23]
mmm takže když bych dal třeba 4 70xm pásky studená bílá a jeden teplá tak je to ok ? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 20:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Aquasky
5cm rozestup je zbytečný luxus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 18:59 amrtin Re: Aquasky
OK,díky :-) Dneska sem je zkusil připojit a svítí fakt hezky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 17:59 Muž Aquasky [35]
no se týče vlnových délek rostlinkám nejvíc vyhovuje modrá a modrofialová barva a červená takže pokud chceš dát rostlinám to nejlepší akvárko se ti rozhodně líbit nebude, když zvolíš studenou bílou má vyzařování v té modré oblasti a naopak studená bílá zase do červena, takže kombinací tědle dvou docílíš poměrně vhodných podmínek pro růst rostlin...ale většina lidí i já udělají jen tu studenou bílou a nazdar :-D ale jestli chceš pěstovat náročné rostliny tak bud zářivku nebo musíš mít fialovej pásek :-D a ty se moc nedělaj..i ty modrý sou těžko sehnatelný :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 16:55 Muž Slav3k [23]
Mužu se zeptat, je potřeba nějak nakombinovat vyzařované vlnové délky? Nebo prostě můžu koupit pásek např "studená bílá" a to bude rostlinám stačit?

díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 10:05 Muž Aquasky [35] Re: amrtin
protože bych to lépe nedokázal říct, zde máš jasnou odpověď: SMD 5630 nebo 5730 je LED čip s příkonem 0,5 W. Tento nový model LED čipů má vyšší účinnost než čipy SMD5050, menší rozměr a dosahuje maximální světelný tok až 120lm/W. Lepší možnost chlazení je umožněna vyspělejší technologií, použitím kvalitnějších materiálů a hlavně menší výškou čipu. Rozptyl světla je 120°.

avšak stále jsou to čipy ze kterých se modernizací stal 2835 takže lepší chlazení výkon atd hledej u čipu 2835, příkon 0,5 W je krásná zatížitelnost! takže emise světla bude vysoká...ale také spotřeba a i zahřívání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 10:04 Muž Aquasky [35] Re: roabik
čipy mají spoustu výhod ale úspora peněz mezi ně moc nepatří počáteční investice je poměrně vysoká, navíc 60 cm je prostě výška já ti psal o XP-G2 ale lepší by byly čipy XM-L2 mají větší zatížitelnost a větší emisi ale větší spotřebu, spíš počítejme tedy z dvojnásobnou cenou :-D, koupíš chladič, teplovodivé lepidlo a každý čip přilepíš v 5cm rozestupech, na kraje chladiče vyvrtáš díry a zavěsíš za strop, nevím jestli by bylo dobré používat krycí sklo...snižuje značně účinnost, ale při zavěšení neřešíš chlazení akvária jako u krytu se zářivkou a ani voděodolnost čipů...jo pořádný chladič na 140 cm akva výjde podle typu od 2000-4000 Kč :-D dobře vracím se k zářivkám, chce to zářivku v předřadníkem T5...rozhodně ne T8 při takovém příkonu žerou více + tlumivka jedna bych řekl že má příkon kolem 60W aby mohla mít výkon max 49W to u T5 je jiné na el. předřadníku se neztrácí téměř žádný výkon a navíc životnost zářivky je o malinko delší, protože nejseš vrah a nechceš kupovat 130 cm dlouhé trubice, koupíš jen 100 cm T5 ty maj 45W naskládáš je tak že uprostřed se budou překrývat a na krajích budou svítit jen 2 zářivky, pokud chceš mít hooodně náročný rostliny doplň ty kraje led páskem, jen pro přisvětlení, doporučuju ho dát vždy na hliníkovou lištu nikdy ne jen tak přilepit!!!za čas by se vysvítil protože když je zalitý v silikonu více se zahřívá! pokud máš průměrně náročné rostliny stačí ti to takhle pokud seženeš přidej tam zářivku Aqua glo od hagenu svítí málo ale emituje přesně to co rostliny potřebují. A mnohem více než běžná 840 nebo třípásmové 9xx. Příkon takovéto soustavy bude 4x45 + cca 2W dle teplot navíc T5 má vyšší účinnost takže bude i více světla v akváriu...doteď jsi měl min. 4x60-64 dle teplot...a to je trošku rozdíl :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2014 23:24 amrtin – Led 5730
Dneska mi přišly 2m led pásku s čipy 5730.Má s nimi někdo nějakou zkušenost?Každá led má svůj rezistor,to maj takovej odběr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2014 10:30 roabik Re: Aquasky
ty cree cipy me nahlodali...ale bojim se te montaze..to pajeni kazdeho instalace na chladic,oddeleni od vody.atd...ta cena ...to zase neni moc,kdy si vezmes ze vodeodolna zarivkova rampa stoji okolo 2500kc...ale asi zustanu u zarivek a vyresim to tak ze pouziju obyc eletron. predradnik umisteny mimo vodu a do krytu nad vodu svedu je kabely s vodeodolnyma paticema a objimkama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2014 10:17 roabik Re: Malapa
necelych 400l 130x50x vyska60
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2014 19:15 Muž Aquasky [35] Re: roabik
Tak 100m pásku by mělo stačit :-D ne dělám si srandu nejde srovnávat takovýdle výkon zářivek s led páskem, nejvýkonnější 2835 pásky by na prosvícení nádrže stačili a pokud by byly umístěny v 10 cm rozestupech bylo by v nádrži světlo ale rozhodně ne tolik co se zářivkami, hlavně důležité led má jiné spektrum vyzařování při nahrazení tak silného osvětlení bych doporučil led čipy cree tak 80-100 W studená bílá a modrá...už jen čipy by ale stáli tak 64 USD k tomu třeba chladič a zdroje.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505-led-pasek-?od=1732