Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED pásek

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
LED pásek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 21:59 Muž funtcz [22] Re: laki3
Ano, da se.
www.t-led.cz/…
Já mám třeba tuhle pásku a svítim celé akvarko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2015 15:29 laki3 – Se zářivkou nebo bez?
Fotka k příspěvku Ahoj, prosím o radu, stavím kryt s osvětlením (dle obrázku) dokola mám hliníkový profil na než bych rád led pásku, ale nevím zda doplnit uprostřed o zářivku, dá se sehnat takový led pásek aby uspokojí potřeby akvária 150x60výška x 50 ?? tedy cca 450l vody pro růst rostlin? Děkuju za rady a za "rozumnou" kritiku taky hop

- napadlo mne klidně zavést do profilu dva okruhy led vedle sebe, možno??
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 23:17 Žena sonetka [136] - Živorodky
Fotka k příspěvku Asi placebo efekt, ale Mayca se přestala vytahovat a začala růst i do boku :)
Nevím, jestli to způsobilo přechod na LED, ale je to pěkné :) potlesk
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.12.2015 11:10 Muž kofejn [963] Re: Jespe
Naserdin nerozporuje typ pásků, ale hezky vypíchnul ten "nedoklep" požij.
Jinak má zkušenost se zalitými je, že jestli pásky někdy příště, tak rozhodně nezalité.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2015 10:16 Žena sonetka [136] - Živorodky
My jsme zvolili též nezalité pásky, jednak z důvod z důvodu lepší chlazení, jednak ve větraném krytu akva není až tak vlhko a hlavně jsou pásky stříknuté ochranným lakem, který je 100% ochrání před vlivem vlhka a ještě je bonusově "dolepí" do profilu, tak se snad neodlepí palec Navíc co jsem zjistili při demontáži zářivek, že kryty na zářivkách byli prasknuté a dovnitř se mohla v pohodě dostat voda, ale nedostala a uvnitř zářivky ani stopa po vodě potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2015 09:42 Muž Jespe [3] - Malawi, TanganikaRe: NASREDDIN
Já jsem rozhodně taky pro nezalité pásky. Do zalitých se stejně dostane časem vlhkost, která nemá jak unikat (vypařit se) a diody bez praskají a klesá životnost. Navíc jsou pásky zalité teplem nevodivým silikonem, takže se stejně přehřívají.

Nejlepší řešení je (především dle odborníků v LED technice a akvaristů, kteří LED pásky používají delší dobu) nezalitý pásek v uzavřeném hliníkovém profilu.

Např. bod 1 zde:
www.t-led.cz/…

Sám jsem koupil pásky zalité, které budu ještě tento rok měnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2015 00:20 Muž Mislow [304] Re: Kulisek
Tak ono asi hodne z nas zkousi, co kterej vydrzi. :-D Akvaristika metodou pokus omyl. :-D Dobry je, ze v tomto pripade to rybam neublizi. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2015 17:41 Kulisek Re: Mislow
hlavně požij nezalité pásky a raději je stříkni uretanem, zalité špatně uchladíš a budou ti žloutnout...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2015 17:37 Muž Mislow [304] Re: Kulisek
Zdar, to bude asi nejjistejsi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2015 17:35 Muž Mislow [304] Re: KarlosS
Ahoj, s tim zloutnutim je to zajimave, nemam dlouholetou zkusenost, mam 2 pasky nad akvem, oba podhozeny silikonem a mas pravdu, ze zloutnuti se projevilo. Oba pasky jsou ta stredni trida myslim je to voduvzdorne, tzn. v silikonovem obalu, ale ne vylozene v kapsuli nebo jak se to nazyva. Mam je primo na dreve. Prvni, s tim jsem si hral s napajenim a pouzival vsechno mozne i nabijecku na telefon. Ten uz je ted v tahu. U druheho mam poradny trafo jak ma byt a pasek nepretezuji, svitim s nim tak zhruba 6 hodin denne pres asi rok a vsechny chipy zatim sviti naplno bez poklesu svitivosti ... a ted si jdu zaklepat. :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2015 17:32 Kulisek – Lepení LED pásků
Já sundavám tu 3M samolepící pásku a lepím to teplovodním lepidlem přímo na hliníkový chladič- plech ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2015 17:25 Muž Mislow [304] Re: davidek75
Ahoj, ja pouzivam silikon, ono ten origo, co je samolepici, to je stejne na houby, pac to poradne nedrzi, mozna tak na suchy povrchy, ale kdyz se to da nad otevreny akvo na osvetlovaci jednotku, tak se to zacne odlepovat, takze jsem to stejne musel podhodit silikonem. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2015 21:11 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Jespe
Na Ebay se prodávají mraky teplovodivých pásek i od 3M co je většinou origo použita, nebo i "kopie", otázka co kvalita :) např:
www.ebay.com/…
U nás v téhle banánové republice je to problém ... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 12:32 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Jespe
odlepím, jednou jsem si koupil "levné" pásky z Číny. Levné byly tím že nebyly samolepící. Přilepil jsem je chemoprenem a svítily mi dva roky. Po dvou letech jsem předělával osvětlené, ne že by nějak odešli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 11:24 Muž Jespe [3] - Malawi, TanganikaRe: KarlosS
Doma mám právě jen zalité pásky, které jsem chtěl co nejdříve "vysvítit" (životnost asi podstatně menší) a nahradit je poté nezalitými pásky. Takže hledám něco, čím bych tam tyto dočasné přilepil s tím, že je třeba za půl roku odlepím a nahradím kvalitnějšími.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.12.2015 11:20 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Jespe
doporučuji teplovodivé lepidlo. Tepelně nevodivé silikony a chemoprény v žádném případě. Pak vám čipy časem "žloutnou". Pokud ale řešíte jak přilepit zalitý pásek, je to jedno ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 11:14 Muž Jespe [3] - Malawi, TanganikaRe: davidek75
A kdybys chtěl pásek odlepit, odlepíš ho? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 11:09 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: Jespe
mně se osvědčil Chemopren
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 10:32 Muž Jespe [3] - Malawi, TanganikaRe: prasan
Silikonové lepidlo tu mám, ale otázka, jestli bych pak pásek dokázal někdy odlepit.?.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 10:15 - Re: Jespe
Kvalitné pásiky držia.Ak nepomôže vyčistenie a odmastenie plochy kam to dávaš,tak potom silikónové lepidlo napr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2015 09:59 Muž Jespe [3] - Malawi, Tanganika – Jak přilepit LED pásek
Zdravím, prosím Vás, čím připevňujete LED pásky k profilům. Včera jsem si pořídil velký hliníkový chladič (profil) a přilepil jsem na něj 3 LED pásky, ale dnes už se mi odlupují.

Ideálně bych to chtěl přilepit tak, aby lepící hmota moc nebránila roznášení tepla po chladiči a v případě poškození pásku jsem ho mohl nějak odlepit a nahradit novým.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2015 16:45 Žena sonetka [136] - Živorodky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak a dílo je dokonáno, staré trubky vyhozeny, vyměněny za LED pásky, původní svítivost 3*900lm - 3x T8/15W nyní s LED je 2 200lm - 4x0,5m/6W,celkem 24W, ale LED mají mnohem lepší směrovost, takže defacto to svítí více. Viz fotky a jasně přepálená Staurogyne - doufám, že už neporoste nahoru, ale bude více kobercovatět tone
Teplota chladiču je okolo 40°C díky průvanu od ventilátoru, kryt, na kterém se dali smažit vajíčka, je nyní chladný na dotek, jediná nevýhoda, musíme více topit :(.
Zdroj 12V/36W je vlažný, ani se neohřeje :)
Takže doufám, že to pošlape a nebude to mít Vámi deklarovanou životnost 6 měsíců :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2015 00:06 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: sonetka
Výrobcovia neklamú (teda väčšinou), len netreba zabúdať, že väčšina parametrov je udávaná pri teplote PN prechodu (teda vp vnútri čipu) 25 °C. To asi nikto z nás nedokáže dosiahnuť ;-)

Ďalšia vec, na ktorú mnohí zabúdajú, že pomerne často nie je to, čo možno čítať u predajcu to isté, čo je u výrobcu. A je úplne jedno, či nevedia, že rôzne pásky môžu mať rôzne parametre alebo to robia vedome, aby toho viac predali...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2015 18:55 Žena sonetka [136] - Živorodky
Hmmm mm to by pak výrobci ve svých listech teda pěkně kecali, když se člověk podívá na plánovanou životnost, proud, teplotu ... ale papír snese vše. U nás se svítí už skoro jen LED a za těch pár let pokles svítivosti nepozorujeme, drtivá většina má Samsung LED a některé svítí již 4tým rokem a v pohodě. 3W, 10W LED a vše OK.
A nevěřím, že ty LED pásky po půlroce přestanou svítit ... To by někteří výrobci, co prodávají světla na stejné bázi chipů, dávající 3leté a více leté záruky hodně rychle šli do kopru, kdyby světlo co rok měnili ...
Naše světla po cca 5 hodinách provozu s přirozeným prouděním vzduchu a plném výkonu měli asi 45°C na chladiči a cca 60°C na chipu, tedy pod magickou hranicí 80°C - takže by životnost měla být cca 10 000hodin do poloviční intenzity. U nás pásky poběží asi na 10V + aktivní ventilace, takže odhadovaná životnost 30 000hod. No třeba se za půl roku ozvu, že to už nesvítí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2015 14:08 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Malapa
Moje majú nasvietené minimálne 6 000 hodín (to určite spĺňa podmienku X tisíc) a pokles svietivosti nevidím... Ten pokles tam určite je, veď nič nie je večné, ale nie je okom postrehnuteľný.

Počas svojich experimentov som už mal pásiky, ktoré po cca 2 mesiacoch svietili menej ako sviečka s väčšinou LEDiek zhorenou (zaliate), i pásky ktoré po cca 6 mes. svietili menej ako polovičnou intenzitou (nezaliate). Kúpiť dobré pásiky na akvárium nie je jednoduché a chce to asi i trochu šťastia, no a samozrejme vhodné zapojenie i montáž...

Podľa mňa, totiž väčšinu pásikov predávajú s predpokladom použitia vo voľnom prostredí - tj. výborne chladené okolitým, relatívne chladným, vzduchom. Ale s trochou snahy prežijú aj v kryte, kde ich ohrievajú dve trubice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2015 13:25 Muž konrad [45] Re: funtcz
Tak samozrejme že kúpiť sa da všetko ale neni to ako vyhorela mi žiarivka kupim uplne rovnaku aj o 10 rokov.

Ten pokles nie je meraný samozrejme ale ak na začiatku bolo vidieť z vonku cez okno ako by sa zvaralo vovnutri(prehanam) a posledne 3 mesiace ide viac svetla z okna kde je 11w ziarivka nad nanoakvariom tak to uz o niečom vypoveda

Nie su to fakty podložene študiami ale obyčajna empiria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2015 12:02 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: funtcz
Ta životnost X tisíc hodin platí pro LEDky použité jako kontrolky, né pro tyhle předimenzované svítící. Tady to bude chtít ještě pár let počkat, snad se podaří problém s generovaným teplem vyřešit. Mimochodem, na malých akvárkách taky svítím LEDkama, ale plno toho už odešlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2015 10:31 Muž funtcz [22] Re: konrad
Že se nedá dokoupit nějaké komponenty bych v dnesni době bral i když co jsem se díval po roce tak pásky jsou i dokonce vylepšené a zdroj jsem koupil s rezervou o 40 % větší tak problém taky nevidím.. Jedině mě zaráží ta klesající svítivost až o 50%?Potom straci smysl kupovat led pásky když tam uvádějí životnost několik tisíc hodin.. Jak tu svítivost poznáte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 23:49 Muž konrad [45] Re: funtcz
po 2 rokoch svietivosť tak 50%. Chlazené veľkým hliníkovym plechom 80*35. To by problém nebol.

Problém je po 2 rokoch zohnať podobný led pásik s podobnou svietivosťou, napatím, wattažou, aby sa dal použiť pôvodný zdroj :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 20:39 Žena sonetka [136] - Živorodky
Fotka k příspěvku Menší postup, přes svátky se bude instalovat :) tone
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 13:04 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: funtcz
rok je málo, když něco dělám tak napořád:-)
Ne, já už cca 2-3 roky konstruuji akvasvětla s výkonovými LED čipy Cree a udělal jsem jich asi 80ks. Mám s tím dobré zkušenosti, kdežto u pásků všude vidím, jak jsou některé čipy "vysvícené" a to i u profi konstrukcí s dobrým chlazením. Někdy se to ale povede a funguje to ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 11:12 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Rakvista
Páse se samo zalakuje (PLASTIK), pro jistotu. Kryt je větraný, takže tam moc vody není, bez větráku z krytu, zářivek, kapala voda, s větráky, je tam relativně sucho :) hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 10:18 Muž Rakvista [20] Re: sonetka
No jo v tom rozměru ne,to máš recht.zastříkni je Urethanem 71 a mělo by to být bez problému,já to neudělal a jeden pásek to odnesl z 1/3.Hlavně použít difuzory a záslepky pak je zamáznout silikonem aby se do nich nedostala vlhkost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 10:02 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: Rakvista
Dělají, ale nic v našem rozměru 15W tj 438mm :(. Takže LED trubky je problém
Diskotéku ani ne, spíše ráno pozvolný start, večer zase uspání atd :)
LED pásky není problém, pokud jsou kvalitní a kvalitně chlazené .... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 09:52 Muž funtcz [22] Re: KarlosS
Jsem zvedávej, jaké problémy?mam je cca rok a jsou v poho.. Poděl se o své zkušenosti..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2015 09:41 Muž Rakvista [20] Re: sonetka
LED trubice s paticí T8 se dělají ;-) ale pokud chcete rybičkám dělat diskotéku proč ne. rybicky.net/forum/17268-led-trubice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 09:36 Žena sonetka [136] - ŽivorodkyRe: KarlosS
Fotka k příspěvku Bohužel v našem rozměru trubek 15W T8 se nic v LED nedělá a navíc nás láká možnost experimentování s barevným tónem a řízení ledek přes programovací kontrolér :)
Chlazení je vyřešeno, jen najít čas to dát do akva :) tone
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2015 08:40 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: sonetka
a proč přímo nezvolit LED trubice? Zachováš patice, nemusíš řešit chlazení a nepotřebuješ externí zdroj. S pásky budeš mít problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2015 22:36 Žena sonetka [136] - Živorodky
U našeho akvárka se teď bude dít velká změna a to záměna zářivek za LED. Po dlouhé úvaze a přemýšlení jsem zvolili LED pásky 12W/1m, snad kvalitní. Chlazení budou zajišťovat hliníkové lišty + odvětrávání krytu 2ks větráků (které stejně chladí trubky...). Ochrana pásku bude akrylový lak, který snad bude dostačovat : (větráky jsou klasické, bez ochrany IP a jedou už dva roky jak víno a vlhkost nevadí:). Regulace pásku bude prováděna programovatelným kontrolérem od soudruha Wonga.
Tak jsme zvědavi, jaký to bude mít ve výsledku efekt :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2015 20:18 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: MartinH
Vlhkosť a vodotesnosť sú dve rôzne veci! A to napriek tomu, že v oboch prípadoch ide o vodu, takže prosím nezamieňať. Vodotesnosť nemusí poskytovať ochranu pred vzdušnou vlhkosťou - norma skúšok IPxX nikde nerieši vodu v plynnom skupenstve, a tak zbožné upieranie sa k IP68 často vedie k Vami spomínanému prehrievaniu spôsobenému zlým odvodom tepla.

Vôbec nie je nutné vodotesné riešenie, úplne stačí krycie sklo - práve mám zníženú hladinu v akva (aby mal kde kvitnúť C. calamistratum) a to množstvo vyzrážanej vody na sklách prekvapilo i mňa, ale v kryte som vodu vyzrážanú nikdy nemal. Ako iné riešenie vidím otvorené akvárium, kde je vlhkosť dostatočne odvetraná.

A, áno, používam pásiky LED a svietia mi už nejaký ten rok, bez viditeľnej zmeny intenzity. Sú to holé pásiky, vlepené v hliníkovej lište, čipy v púzdrach novej konštrukcie so zlepšeným odvodom tepla (3014). Aktívne chladenie zvláda v uzatvorenom kryte aj teplo z okolitých trubíc a drží teplotu lišty okolo 40 °C...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.12.2015 17:34 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: Abarth
Výhody LED:
- Větší účinnost než klasická žárovka, kvalitnější čipy mají o něco lepší účinnost i než zářivka. Běžně kolem 100 lumenů na wat a víc.
- Směrovost světla, zatímco zářivky a žárovky svítí kolem dokola (ano dá se to reflektory napravit, ale ne na 100%) tak LED mají většinou vyzařovací úhel 120°.

Nevýhody LED:
- Nutno dobře chladit. Čim vyšší teplota tím menší životnost (opravdu špatně chlazené diody můžou odejít už po pár týdnech), nezhasnou najednou, ale postupně ztrácí výkon.
- Vadí jim vlhkost. Nejdou jen tak nalepit do krytu bez dalších úprav pro vodotěsnost.
- Problematičtější napájení. LED jak se zahřívá tak jí klesá odpor, což má za následek že čipem protéká víc proudu, ten se zahřívá o to víc, čímž zase klesne odpor a protéká víc proudu co má za následek ještě vyšší zahřívání a tak pořád dokola až se čip upeče. Proto se musí proud do LED regulovat. Jdou 2 řešení problému.
a) přidat před LED odpor který to stabilizuje - ten ale propálí část elektriky ve formě tepla. Toto řešení používají pásky kde jsou většinou 3 čipy v sérii s jedním odporem a napájené napěťovým zdrojem 12V.
b) použití proudového zdroje, který si hlídá protékající proud a sám se reguluje (zvětšuje a zmenšuje napětí). Používá se u samostatných LED čipů které se ke zdroji zapojí do série.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 22:03 Abarth
Rozmýšlam o výmene klasickej žiarivky(15w) za LED, aké má LED výhody a naopak nevýhody ? Ďakujem za info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2015 08:41 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: konrad
ospravdlnujem sa,trepol som somarinu,
pri napajani napetovym zdrojom a vyzadujucim polovicnym napetim na led sa zapoja led seriovo,(pri napajani prudovym zdrojom a vyzadujucim polovicnym prudom sa zapoji paralelne)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2015 16:00 Muž konrad [45]
Díky díky všetkým
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2015 15:43 Muž MartinH [142] - L144 závoj
Ještě poznámka sériovým zapojením se dá dostat až na 240V a přes usměrňovací můstek připojit rovnou do sítě beze zdroje, jenže voda a 220V nejde moc dohromady, dříve nebo později to někoho zabije. ;-) Nepoužíval bych více než těch 24V.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2015 15:40 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: konrad
Fotka k příspěvku Tam na tom druhém obrázku máte ten druhej pásek špatně nakreslenej (prohozený + a -), ten druhý pásek by takhle neměl svítit(proud by v něm tekl opačně což dioda nepustí).

jinak A je správně to je sériové zapojení.

Posílám taky obrázek (doufám že mě nezažalujete za porušení autorských práv) smich

A) sériově (za sebou) 12V pásky na 24V zdroj
B) paralerně (vedle sebe) 12V pásky na 12V zdroj
C) 1 a 2 pásek jsou spolu propojeny sériově, stejně tak 3 a 4 jsou spolu sériově. Tyto dvě propojení jsou pak připojené paralelně na zdroj 24V
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2015 14:17 GP Re: konrad
akorat je jedno na kterem konci je to propojeno, pokud je to propojeno spravne ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2015 14:10 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: konrad
Áno, A je sériové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 22:32 Muž konrad [45] Re: MartinH
Fotka k příspěvku Čiže seriovo znamená zapojenie ako na obr. A) ?

momentálne to mám zapojené ako na B) a to som si myslel že je seria ale teda elektrické zapojenia si pamatam akurat zo základnej školy
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2015 21:58 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: kofejn
Přesně a tyto dvojice se pak dají zapojovat na 24V zdroj paralelně. Pro 4 pásky: + zdroje na + prvního p., - prvního p. na + druhého p., - druhého p. na - zdroje, pak + zdroje na + třetího p., - třetího p. na + čtvrtého p., - čtvrtého p. na - zdroje.

první a druhý pásek musí bíti stejné a stejně dlouhé, to samé platí pro třetí a čtvrtý
první a třetí nemusejí bíti stejné.
Potom co tohle zapojíte už zvládnete sám připojit i 5. a 6. pásek, popřípadě i další dvojici. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 60

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 72859x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18505-led-pasek-?od=1092