Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED reflektory ve sladkovodní akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
LED reflektory ve sladkovodní akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2014 15:33 amrtin Re: Johan
Fotka k příspěvku Ne,to je opravdu špatně,věř mi...Výška osvětlení se musí "vychytat".Já kvůli tomu překopal komplet světlo a ruducha udělala pápá ahoj Jinak se nic nezměnilo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 15:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: amrtin
To přeci není důvod. Spousty lidí si pořídili spousty řas, ikdyž udělali vše jak měli.. ;) Já jsem zastánce, dát světlo co nejblíž k hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 14:55 amrtin Re: Johan
Pokládat reflektor přímo na krycí sklo neni nejlepší nápad,já si tím přivodil ruduchu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 11:34 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: romcx75
To já jsem znovu objevil krásu krycích skel. Jednak mi to dovolilo položit reflektor přímo na sklo a pak ikdyž nesvítím, tak je do akvária hezky vidět. =)
Vždyť ten 20W není vyšší jak zářivka, tak to určitě půjde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 10:47 Muž romcx75 [0] - Krevetky white pearlRe: Johan
Už jsem pořídil 20W SMD reflektor - výsledek supr, k zářivce ideál, akorát ještě musím domyslet uchycení ke krytu, vzhledem k větším rozměrům reflektoru to bude oříšek tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 17:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: romcx75
Mám nad 70l akvárku 2, které jedou na ca 70 % výkonu. Takže záleží co tam mají za driver, ale pokud ne třeba na 3 W, tak je to moc pěkné osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2014 16:47 Muž romcx75 [0] - Krevetky white pearl – led reflektor slim
Máte někdo zkušenosti s tímto typem reflektoru v akvariu? Chtěl bych to použít do 72L akva k 15w trubici a led pásku.

aukro.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2014 11:42 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Aquasky
dělám to komerčně, tak sem nechci dávat odkazy, kde to mám nafocený, atd. Napiš mi prosím zprávu, abych na to nezapomněl. Večer se k tomu dostanu, snad:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2014 11:03 Muž Aquasky [35] Re: KarlosS
asik si popovídáme, můžeš mi prosím tě načrtnout jak si konstruoval ty výkonovky, kolik kusů jaký chladič jaká konstrukce, jaké chlazení a jak daleko od rostlin případně i odstíny a rozpočet, protože tadle problematika mě velmi zajímá a opravdu ty gločka i když maj super výsledky sou drahý a každý rok 700 kč za zářivky není moc super věc, a u výbojky zase je drahá elektrika :( když tak bychom se mohli domluvit i přes SZ ale pokud to hodíš sem do fóra třeba k výkonovkám cree tak by to rozhodně mohlo pomoct i ostatním...pokud něco napíšeš budu ti velmi vděčný :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2014 09:06 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ŠtefanT
pokud máš v reflektorech čipy COB, tak je skoro fuk jaké máš. Poměr lm/W stejně nedohoníš a je to bída. Samo záleží jak vysoko nad hladinou jsou, sloupec, doba, celkový příkon, ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2014 09:03 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Aquasky
HQI má konkurenci právě v čipech XML. Nahrazoval jsem v botanické zahradě HQI 1000W výbojky právě 240W čipama XML. Po půl roce provozu žádné úbytky nepozorují a původní chladící ventilátory můžou zrušit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2014 19:35 JoKa Re: Aquasky
OK... pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 18:50 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Aquasky
To si musíš koupit kvalitní reflektory a ne ty polské, nad kterými pláčeš. Páč ja mám také zkušenosti v reflektory, proto vím jak to s níma vypadá :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 18:46 Muž Aquasky [35] Re: Urtman
a navíc páč mám zkušenosti v reflektorem proto vím jak to s ním vypadá :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 18:44 Muž Aquasky [35]
pod gločkem pěstuju rostliny, nemám to akva v prezentaci, žádná reklama..nic s nima nemám společnýho a taky mě sere jak sou drahý ale při výběru sem se řídil tímto: akvarijni-hnojivo.cz/…
a je to prostě tak...a opravdu takové akva je k prdu páč v něm nejni nic vidět, takže do normálního akva se kombinuje 840 a speciálka, já protože mám jen jednu zářivku mám tam jen logicky 840 a extraled byl experiment, avsak je to vylepšený axperiment, extraled stála 720 kč a byl tam jen jeden pásek 7,2 W takže děs dal sem k němu dva další pásky studené bílé 2835 a je to luxus (ale žere 2x tolik) na todle malé akva mi to stačí takže neřeším...teď budu zakládat nové akva tak taky malinko zaexperimentuju :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 18:36 JoKa Re: Aquasky
pod Aqua glo která má jen 720 lm a v akva je tma jako v ranci rostou kytky 100x líp
Nějaká novinka, nebo skrytá reklama?? coze no

Edit: a proč tedy sám svítíš jednou T5 860 a led reflektorem a led diversou, když je aquaglo tak snové??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 18:34 Muž Aquasky [35]
HQI nemá konkurenci..nemá a dlouho mít nebude...nevýhoda je spotřeba...pokud máte pěstírnu náročnejch kytek máte určitě uvčka a modrofialový speciálky :-D...jo čip je čína ale smontovali ho ukrainci v polsku :-D...no co se týče "kvalitnějších" reflektorů poznáš je podle toho že stojej kolem 1000 kč/20W :-D takže zase na nic :-D ale chlapy co vám furt říkám světlo a "světlo" to že máte v akva jako ve v poledne na poušti neznamená že rostou rostliny, pod Aqua glo která má jen 720 lm a v akva je tma jako v ranci rostou kytky 100x líp než pod deseti reflektorama :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2014 10:29 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: michalt
tady najdeš nějaké technické data i pohled do vnitřku reflektoru: www.rybicky.net/… ty reflektory nejsou polské, je to čína. Výrobce Epistar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2014 09:19 Muž Burik [727] - Aquascaping
Díky všem za poznatky. Utvrdilo mě to v tom, že zůstanu u HQI :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2014 06:43 Muž Robo [45] Re: michalt
Tyhle COB nebrat pro akva je to bída. Sám jsem svítil 2x10W a 1x20W a do 3tydnů mi začla bujet hnědá řasa a rostlinkám se nedařilo. A svítil jsem do 40cm vodního sloupce. Jsem zpět na zářivkách a spokojenost. Navíc deklarovaná spotřeba 40W není. Žralo to jen 33W což v konečnem důsledku za elektriku je fajn co z toho když v akva nic neroste. Ja bych tam musel dat aspoň 3x20W a to jsem na tom stejně jako na zařivkách takže uspora žádna
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 22:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: ŠtefanT
Hmm...to víš, Tobě stačí dva reflektory a jedou Ti pod nimi i kobercovky, jiným akvaristům pod stejným osvětlením stěží jedou anubiasy :-).

Raději tam dám tři, pak raději jeden odmontuji a zbylé dva posunu blíž k sobě.

Mimochodem, k těm, které máš na webu, neznáš náhodou typ a výrobce čipu, prosím Tě? A ty světelné toky, které uvádíš v popisech, jsou opravdu naměřeny nebo převzaty ze štítků na výrobcích?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 22:15 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: KarlosS
Mimochodem, jsou Bridgelux taky COB technologie? Již několik dní se snažím zjistit, jestli je mezi různými reflektory stejné kategorie (10W) wůbec nějaký rozdíl nebo jestli svítí všechny stejně.

Znáte, prosím, někdo nějaký způsob, jak zjistit, ve kterých reflektorech jsou jaké čipy? Třeba pro ty 10W reflektory všichni udávají světelné toky v rozmezí 750 lm - 1000 lm. Teď nevím, jestli jsou to opravdu různé hodnoty - různá účinnost nebo jen různá tolerance měření u stejného čipu. Jinými slovy, jde nějak rozeznat ty "polské" (jak tady zaznělo) od těch "lepších"? Nebo je to prostě jen náhoda, že se člověk musí spolehnout na prodávajícího?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 20:52 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Burik
jo, musím souhlasit, COB čipy v reflektorech jsou tragédie a na tvůj objem a náročnost je i 50W málo. Navíc oni ve skutečnosti jedou třeba jen na 45W. Na takovýhle sloupec jen Cree XML nebo XML2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 18:11 Muž Aquasky [35]
Iwagumi? jedině HQI výbojky nebo zářivka...do 60 cm výšky vodního sloupce se dá ještě diskutovat o cree čipech a opravdu upozorňuji stále se tu propagují cob čipy které mají jednu z nejmenších účinností v led technologiích...teoretická účinnost je relativní, pokud jí chcete dosáhnout rozhodne nesmíte kupovat polské reflektory! a zařadit aktivní chlazení! pokud budete přemýšlet o COB čipech určitě je lepší si počkat, již se vyrábí čipy MCOB a to je budoucnost, ale stále tu máme velmi omezené spektrum emise! prostě 10W zářivky neudělá tolik světla ale pro rostliny je mnohem prospěšnější už jen proto, že to není bodový zdroj, pod cob čipem máte světla hodně a v úhlech málo!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 17:23 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Burik
jaképak kabely, jeden přívodní a reflektory propojit wago systémem. www.t-led.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 17:19 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: michalt
na tvůj popisovaný rozměr ti stačí 2ks 10W. Osobně to mám tak ve všech svých nádržích a rostou v pohodě i kobercovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 17:07 Muž Burik [727] - Aquascaping
Aha,tak to jste mě moc nepotěšili..chci taky aby to nějak vypadalo.
A né mít nad akva pověšené 3 reflektory kabely atd. se mi moc nelíbí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2014 16:56 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Burik
Já bych se jednoho reflektoru do takového akvária bál. Obzvlášť, když v popisu uvádíš, že tam plánuješ Iwagumi.

Takhle narychlo jsem našel jako příklad fotometrické diagramy pro reflektory 10W: www.alibaba.com/… (asi v půlce). Z těch diagramů mi odhadem vychází, že když to dáš dostatečně vysoko, aby byl světlem pokrytý celý povrch hladiny, bude tam slabý světelný tok. Když to dáš níž a bude tam dostatečný světelný tok, úhel nedovolí rozumně pokrýt celou hladinu. V tom vyzařovacím úhlu 60-100 stupňů mají HQI a LED reflektory výrazně rozdílné charakteristiky, takže bych byl s tou záměnou opatrný.

Vím, dalo by se namítat, že to všechno závisí od použitého čipu, že tam plánuješ vyšší výkon než mnou uváděných 10 W, atd. Jenže ty čipy s vyšším výkonem neměli vyzařovací charakteristiku výrazně lepší, co do prostorového rozložení, jen teď ty grafy neumím zpětně dohledat.

Ale všimni si, že většina profesionálních osvětlení určených pro rostlinná akvária má celou řadu čipů s nižším výkonem vedle sebe v mřížce a používají optiku na zmenšení úhlu osvětlení. To je právě kvůli té úhlové charakteristice LED čipů. Reflektor to částečně kompenzuje, ale odhad mi říká, že ne dostatečně, aby stačilo na takový velký rozměr použít jen jeden reflektor.

Třeba já plánuji nad nádrž s rozměry 55x30x30 cm použít tři reflektory s 10W. Tím zároveň říkám, že s těmi reflektory přímo zatím nemám zkušenosti. Zkušenosti jiných uživatelů, které jsem našel, jsou natolik rozporuplné, že jsem s přihlédnutím na dostupná data raději zvolil bezpečnější cestu více reflektorů s menším výkonem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 16:48 Muž Yirka [9126] Re: Burik
V tom případě při tvé výšce nádrže by ti ta padesátka měla tvé nároky zajistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 16:47 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Burik
jeden reflektor je jak když plivneš do rybníku. 3ks 20W by mohlo být dobrým řešením.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 16:45 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Yirka
Cenu neřeším,furt je to levnější, než nynější výbojka :-)
Jde mi o kvalitu světla,dělám rostlinná akvária a víc světla není naškodu.
Také můžu světlo zavěsit libovolně vysoko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 16:35 Muž Yirka [9126] Re: Burik
Já bych doporučil reflektor 30W. Pro hodně náročné rostliny ny to asi sneslo i 50W, ale je tam již dost velký cenový skok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 15:55 Muž Burik [727] - Aquascaping
Docela bych tyto LED reflektory vyzkoušel jako alternativu k HQI výbojce..

Jaký výkon byste mi doporučili?Nyní mám 150W

Akvárium 100x60x45 výška
Ještě doplním,že by bych chtěl pouze jeden reflektor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2014 15:41 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Burik
Přesně to vidím jako velký přínos bodového osvětlení. Krásně vynikne veškerá dekorace akvária. Pod větvema je přirozeně stín, ryby vrhají stín, vlnky na hladině se mihotají po dně,... všechno vypadá mnohem přirozeněji než pod plošným osvětlením zářivek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 15:17 Muž Burik [727] - Aquascaping
Mně se naopak ty stíny a mihotání světla moc líbí,oči mě z toho nebolí,působí to velmi přirozeně.
Jen používám výbojku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 13:44 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: jitkaS
Mám to upně stejně, jen na větší vaničce. Ty zářivky to hezky rozbijou takže se mi "vlněj" jen boky akva, pokud teda nemám pistie přes celou hadinu, (ty na to fungujou taky smich ). Kytky mi na to reagujou hezky, netvrdím že stejně jako na zářivky a nemůžu srovnávat moc druhů kytek, ale červené echinodory jsou ještě červenější než byly jen pod záživkami, v nižším sloupci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2014 13:36 jitkaS
Tak jsem začala experimentovat s 10 w reflektory. Sestrojila si světlo se dvěma studenými a nyní zkouším jestli prosvítí a jak 50cm. Ovšem první co mě vyrazilo dech po rozsvícení je plastičnost a stíny v akvariu a taky světelná hra na stropě z odrazu hladiny. potlesk Nádhera, ovšem na druhou stranu pokud na to koukáte delší dobu, bolí z toho oči. Tedy aspoň mě hmm . Nyní zkouším kombinaci reflektoru a zářivek- jedna zářivka vzadu po celé délce akva a dva reflektory ve předu. Stíny se zjemní a není to takový kontrast, mě osobně to vychází jako příjemnější na koukání. Ovšem nevím co na to řeknou kytičky. Jsem fakt zvědavá. Nutno říci, že to zkouším na délce akva 80cm. Na delším, by to bylo jistě ještě markantnější. No uvidím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 11:27 Muž Werty74 [5] - pancéřníčci, L-sumci,ancistrus sp.Re: Štefan
super články,četl jsem hned po vydání,je to tam všechno srozumitelně popsané palec dobrá práce Štefane
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 21:14 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: michalt
koukni se na tyto dva články, co jsem s jedním kolegou psal, pár otázek ti to snad zodpoví: rybicky.net/clanky/1377-led-reflektor-ano-ci-ne, rybicky.net/clanky/1378-led-reflektor-2-pohled-do-reflektorove-duse
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 21:11 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Štefan
Díky. Prosím Tě, jak bych je měl orientovat? Delší strana reflektoru podél delší strany akvária nebo pootočit o 90 stupňů? Já bych si to rád namodeloval a spočítal, ale vůbec neznám vyzařovací profil těch reflektorů. Píše se sice o 120 stupních, ale nevím, jak se intenzita mění v tomhle intervalu. A jak vysoko je pověsit? Jen tak, aby světelný kužel (daný těmi 120 stupni) zakryl většinu vrchní části nádrže nebo o tom uvažovat ještě jinak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 21:05 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: michalt
tyto reflektory mám ve třech nádržích 60x30x30 a roste mi pod nimi v pohodě vše co jsem kdy zasadil. Viz. moje presentace.Stonovky, komercovky, blyxy. Máš pravdu, jeden reflektor by byl hodně málo. Dva jsou pro tvůj rozměr nádrže ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 21:02 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: michalt
Já bych se jich nebál, ale případně popřemýšlel jestli pro ně máš kdyžtak jiné uplatnění. Mě svítí 10w do sloupce 60 cm a ikdyž kytkař nejsem, echinodory šlapu krásně ... Osobně bych stejně šel v honbě za kytkama po klasických T5 trubicích, ale to je možná tím že led svítidla nemám tak zmáknutá. Hlavní rozmýšlení pro tebe bude asi jestli reflektory, nebo pásky, volil bych pásky či jednotlivé čipy, už jen kvůli upravitelnosti podle potřeby, reflektor koupíš a už s ním moc nehneš. Hlavně se nevyděs, to světlo je uplně jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 21:01 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: michalt
Skutočne záleží od druhov rastlín. Bez pridávania CO2 netreba hnať osvetlenie do "výšok"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 20:51 Muž michalt [737] - Miniakvária – LED pro "větší miniakvárium"
Ahoj, chtěl bych zkušenější poprosit o názor. Zanedlouho budu zakládat akvárium s rozměry 55x30x30 cm. Dno bude mít výšku kolem 7 cm, takže výška vodního sloupce bude někde kolem 21 cm. Chtěl bych tam pěstovat mírně náročnější rostliny. Zatím takové, které pojedou bez CO2, časem bych začal bublat. Budou tam třeba menší echinodory a několik druhů nižšího vzrůstu, které bych rád udržel trochu u dna.

Uvažuji, že bych to osvětlil dvěma reflektory s výkonem 10W (kolem 900 lm každý). Myslíte, že to bude fungovat? Když tam dám jen jeden, zdá se mi to málo a budou tam hodně slabě osvětlená místa (moje představa je, že rozptyl není velký a dno nebude osvětleno rovnoměrně). Když tam dám dva, zase se mi to zdá být příliš hodně světla. Když to zavěsím výš, bude to hodně svítit mimo nádrže. Zdají se Vám ty dva podle zkušeností dobrou volbou nebo bych se měl těch reflektorů vzdát a udělat to zcela jinak?

Díky za názory a hezký den všem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2014 16:06 Muž Robo [45] Re: kofejn
Já mám taky v akva zářivku jednu teplou a jednu studenou, ale když jsem dal tu teplou led to bylo hrozný žlutý světlo. To bylo skoro až do hněda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2014 15:47 radim Re: kofejn
Tak já pro ameriku dělám "hnědou vodu" ty jdeš trochu jiným směrek s rostlinami. Taky mám v nádrži přibližně 20kg dřeva. Teplá bílá ten čaj vysloveně prožlutí ještě víc než je.
Ale asi to je tak, že každému co se líbí X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2014 14:42 Muž kofejn [963] Re: radim
Takhe kategoricky bych teplou bílou neodsoudil. Taky dávám do akvárka torben, mám v něm kořen a svítím do něj teplou bílou. No a líbí se mi to :-P :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.09.2014 23:05 radim Re: George77
teplou bílou neber ;-) jak tam budeš mít kořeny a dávat výluh, tak budeš mít z vody čaj. S tou teplou bílou to vypadá strašně. Ta studená bílá bude nakonec v takové vodě stejně vypadat jako teplá bílá.
Výškou se nenech odradit! Je to úplně o něčem jiném, když máš před sebou takovou vodu. Jestli počítáš s altumy, tak bych ještě přidal 10cm. Údržba je o zvyku. Prostě triko dolů, vylézt na židli a hrabat se v tom až po rameno. Ryby to taky ocení... například při vyhybání se nějakému dominatnímu agresorovi. Prostě se mu vyhnou vrchem :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2014 20:05 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Robo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2014 07:26 Muž Robo [45] Re: lhajek
Podívej já nemám tucha co a jak vypadá Jižní Amerika, ale já reagoval jestli mu to prosvítí 70cm až na dno a o tom silně pochybuji když vezmu v potaz že se davaji ty led ještě 20 cm nad akva což už je 90cm. Tak mám opravdu obavy jestli to prosvítí ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24984x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-v-sladkovodni-akvaristice?od=352