Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED reflektory ve sladkovodní akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
LED reflektory ve sladkovodní akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2014 13:57 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Aquasky
reflektory nad zářivkami už má. Když beru v úvahu rostlinstvo, které v nádrži má a světla cca 0,5W/l, je podle mně nějaká další úprava osvětlení zbytečná a myslím, že současný stav je dostačující. Maximálně bych vyměnil zářivky za něco jako 860,865 a hotovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2014 13:25 Muž Aquasky [35] Re: jirkasedlon
máš pravdu...raději si kup reflektory do krytu akvária nad zářivky aby se ti více světla odráželo do akvária a nebo doplň SMD 2835 led páskem studenou bílou na 12V dej to na hliníkový profil do přední části kde nemáš zářivky v krytu a vyjde tě to kolem 500 kč a akva bude světlejší a pásek budeš moct kdykoliv samostatně zhasnou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2014 13:09 jirkasedlon
uf...poněkud složité..kašlu na to, necham to, jak to je....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2014 12:52 Muž Aquasky [35]
a čím svítíš teď?..proč zesvětlit akvárium? chceš vybarvit ryby?..potom led ne..jedině teplou nebo dení bílou...chceš aby měli rostliny více světla kup ledky modré a červené doplň teplou nebo denní bílou...nechápu proč světlejší akvárium...víš co je to index barevnosti Ra?..to je rozdíl skutečné barvy oproti zkreslení barvy zářivkou čipem atd...studená bílá to Ra nemá zrovna nejideálnější...jaký čip?...cob čip máš několik do sebe v sérii zakomponovaných čipů o nízkém výkonu a účinnosti dohromady dají jeden bod průměrné svítivosti, cree čipy jsou výkonové diody, ty mají spousty výhod ale konstrukce takového osvětlení chce vědomosti a zkušenosti, nedá se to popsat jednou větou..ale hlavní výhodou je možnost kombinovat odstíny bílé a tak dosáhnout optimálné barevnosti, dále mají vyšší účinnost a pokud jsou poskládány dobře fungují jako lineární ne jako bodový zdroj světla..navíc reflektory v úhlech mají minimum světla v 70°je totální tma ale výkonové čipy když jsou s optikou v 80° mají 60% světla pokud nemají optiku mají 60% světla v úhli 60°. Ale na začátek pochop že intenzita světla nemá nic společného s tím jaký to má užitek pro rostliny :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2014 12:28 Muž kofejn [963] Re: jirkasedlon
COB znamená, že jednotlivé led čipy jsou poskládané vedle sebe v jednoum pouzdru a cree je renomovaý výrobce čipů. Jsou to naprosto odlišné pojmy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2014 12:21 jirkasedlon
nestačím se divit, ja se to tady zvrhlo...začíná to tu směřovat úplně jinam, než byl můj dotaz...

Aquasky - jaký čip je lepší? cob nebo cree? Chci zvýšit intenzitu světla(20-30%??) a zesvětlit akva, tzn. více jasně bílého světla. investice...pokud to bude splňovat očekávání, neřeším cenu, ale zase za jeden reflektor litr dávat nebudu, když budu muset dát 4....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2014 10:57 Muž Aquasky [35] Re: Barakainus
jo a sám máš led čipy cree..to je naprosto jiné technologie!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2014 10:51 Muž Aquasky [35]
VY ste technici porovnávat cob čip a smd čip :) hlavně se tu neustále mixuje spousta druhů světel dohromady, toto je vlákno reflektorů ne třípasmovejch zářivek...prostě zářivka je jiný druh světla jiný styl a naprosto něco jiného než reflektor a co si budeme povídat kdo chce led technologii musí počítat s tím že počáteční investice bude x násobná oproti zářivkové koncepci a že je zde určitá pravděpodobnost že se tato investice nevrátí v ušetřených nákladech. 1. otázka: Jaké chci světlo? 2. otázka: Jakou chci intenzitu světla? 3. otázka: Kolik chci investovat? když napíšete své požadavky je možné mluvit individuálně a dá se diskutovat, ale pokud příjdu a řeknu mám 150W T5 zářivek a chci led reflektory...no super a proč? když máš teď více světla pro kytky než stejný příkon s led refrektorem? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.12.2014 08:00 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Robo
Ja mam LED z tech cinskejch reflektoru namontovany v akva uz dva roky a nevypada, ze by se jim chtelo odejit. A im o akvaristech co maji LED svetla mnohem dele a zatim jsem neslysel, ze by LED nevydrzely. To mozna ty LED zarovky jsou smejdy, ale to nic nevypovida o ostatnich LED svetlech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2014 06:55 Muž Robo [45] Re: ŠtefanT
Štefan nevěř tomu že ti ty reflektory vydrží tak dlouho. Mám celý byt osázený Led žárovkama a vydrží tak rok max. 2 roky, ale líbí se mi jak za ně bojuješ ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2014 22:14 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kortezhugo
Možno sú... :-)
Dá se dohledat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2014 20:00 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
"Např. JUWEL (High Lite) Nature a JUWEL (High Lite) Cool Day jsou technologicky třípásmové zářivky"

Možno sú... :-)
Krk na to nedám :)

PS:V každom prípade ako som písal na tak dlhé akva bude treba reflektorov viac.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2014 17:55 Muž Tomson [1] Re: ŠtefanT
Jde to hodne dopredu a za rok budeme cumet cim se da svitit a za kolik, palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2014 09:48 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: MartinH
Není vše jen o penězích. Když budu brát v úvahu tu životnost 6 let, otázka je, jak bude v tom vlhkém prostředí za tu dobu to osvětlení vypadat. Vydrží barva, krycí sklo bude pořád stejně průhledné a pod? Nejsem milionář, ani nemám ambice mít vše značkové a za každou cenu mít vše tzv. IN, ale když už do těch nádrží denně čumím, tak chci mít dobrý pocit z celkového dojmu. A za to mi těch pár stovek stojí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2014 22:56 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: ŠtefanT
ŠtefanT napsal: průměrná životnost led reflektoru je 30 000 hodin. Při 12-ti hodinovém svícení denně, mi to vychází cca 6,8 roku. Dost dlouhá doba na to, abych se osobně myšlenkou poklesu svítivosti vůbec nezabýval. Už jenom proto, že při dnešním tempu technického pokroku věřím, že za 2-3 roky mi klidně nad nádržemi bude svítit zase něco novějšího, dokonalejšího ;-) No a to je přesně rozdíl mezi námi, když už zainvestuji do nového osvětlení nebudu ho měnit před koncem jeho životnosti. Počítám-li že budu do nádrže svítit 60W tak za tu životnost led prosvítím zhruba 5500 Kč. Opravdu vám přijde výhodné to měnit za něco s větší účinností? Pokrok sice jde pořád dopředu, ale nemyslím si, že by za 2-3 roky byli světla účinnější o víc než několik procent oproti současným. I kdyby to bylo 10% tak to dělá 550 Kč a za to nové osvětlení nepořídíte. Maximálně bude-li potřeba dokoupím nějaké doplňkové světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2014 22:28 jamajcan Re: Sid
Sid napsal: ...Zivotnosť "špeciálok" sa už preberala X krát. Standartna T5 je 1149mm dlhá a tam tá životnosť "sedí".
Len jirkasedlon by musel prerobiť (predlžiť) rampu...

Jirkasedlon by nemusel nic předělávat, stačí, aby si vybral správný typ zářivek. :-)
Např. JUWEL (High Lite) Nature a JUWEL (High Lite) Cool Day jsou technologicky třípásmové zářivky, takže pro ně platí to, co jsem psal o životnosti, t.j. cca 4-5 let s poklesem svítivosti do 12% na jejím konci.
(BTW: Spektrální křivka JUWEL Nature je téměř totožná s křivkou Narvy Colorlux Plus 840 a JUWEL Cool Day s křivkou Narvy Colorlux Plus 865...)
Pravdou je, že v provedení T5/1047mm jsou tyto zářivky s cenou někde jinde, než "klasické" 1149mm třípásmové značkové zářivky; ty výše uvedené JUWELy se dají pořídit za cenu od 350,- + poštovné... :-)
To se musím smát.Já si myslím,že číst umí každý.Tak proč tady papouškuješ to,co je napsané,na každém přebalu. palec [/cite]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2014 14:22 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kortezhugo
...Zivotnosť "špeciálok" sa už preberala X krát. Standartna T5 je 1149mm dlhá a tam tá životnosť "sedí".
Len jirkasedlon by musel prerobiť (predlžiť) rampu...

Jirkasedlon by nemusel nic předělávat, stačí, aby si vybral správný typ zářivek. :-)
Např. JUWEL (High Lite) Nature a JUWEL (High Lite) Cool Day jsou technologicky třípásmové zářivky, takže pro ně platí to, co jsem psal o životnosti, t.j. cca 4-5 let s poklesem svítivosti do 12% na jejím konci.
(BTW: Spektrální křivka JUWEL Nature je téměř totožná s křivkou Narvy Colorlux Plus 840 a JUWEL Cool Day s křivkou Narvy Colorlux Plus 865...)
Pravdou je, že v provedení T5/1047mm jsou tyto zářivky s cenou někde jinde, než "klasické" 1149mm třípásmové značkové zářivky; ty výše uvedené JUWELy se dají pořídit za cenu od 350,- + poštovné... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2014 10:45 jirkasedlon Re: kortezhugo
no právě....1145mm zářivky už se mi na rampu nevejdou(přívod el, patice) rampa(tělo) má 115cm + plastový držáky. A ještě bych jí rozvrtal a rozřezal...to už je moc zásahů, jen proto, abych dal o 10cm delší zářivku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2014 09:12 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
jirkasedlon napsal: teď jde o to, kolik těch reflektorů a jaká watáž....

jinak mám tam zářivky 1047mm, což je problém sehnat 6000K a více, výběr je omezen na značkové Juwel a pod, s cenou kolem 500 a více:-(


Už tomu rozumiem aj ja. :)
Zivotnosť "špeciálok" sa už preberala X krát.Standartna T5 je 1149mm dlhá a tam tá životnosť "sedí".
Len jirkasedlon by musel prerobiť (predlžiť) rampu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2014 08:16 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: MartinH
průměrná životnost led reflektoru je 30 000 hodin. Při 12-ti hodinovém svícení denně, mi to vychází cca 6,8 roku. Dost dlouhá doba na to, abych se osobně myšlenkou poklesu svítivosti vůbec nezabýval. Už jenom proto, že při dnešním tempu technického pokroku věřím, že za 2-3 roky mi klidně nad nádržemi bude svítit zase něco novějšího, dokonalejšího ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2014 01:38 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: slavko
Vycházím i z vlastních zkušeností s rostlinnými akvárii. Provozuji je dost dlouho na to, abych poznal, jestli zářivky rostlinám "ještě stačí" nebo už ne. Třípásmové určitě po dvou letech neměnívám - není důvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2014 01:37 Muž MartinH [142] - L144 závojRe: jirkasedlon
jirkasedlon napsal: tak samozřejmě, že výměna zářivky je nejjednodušší...ale za rok jí můžu měnit znova, protože ztrácí intenzitu, což u led by být nemělo ...Nemáte pravdu, LED také ztrácí svítivost u každé LED máte udanou životnost. Znamená to, že po tuto dobu neklesne svítivost pod 80%. Samozřejmě to bude pak svítit dál, ale pořád míň a míň. Vliv na to má hlavně teplota čipu, čím víc se zahřívá tím víc se snižuje intenzita. Naopak dobrým chlazením se životnost prodlouží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 21:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Sid
Sid napsal: Standardní moderní trubice mají běžně životnost kolem 20.000 hodin při 12-tihodinovém cyklu, (= cca 4-5 let!), přičemž pokles svítivosti ke konci životnosti se pohybuje pouze kolem 10%
S tým rokom s Vami súhlasím, pokiaľ viem týkalo sa to T8 a často to niekto preberie bez rozmýšľania. Ohľadom životnosti 4 roky, neviem. Svietiť iste môže a pomerne silno. Avšak čítal som článok, kde chlapík publikoval svoje meranie (link nemám) a kde ako dôvod výmeny T5 po 2 rokoch nebol pokles viditeľného svetla, ale posun modrých a červených špičiek mimo záujmu rastlín...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 20:57 jirkasedlon
můžeš mi, prosím, dát odkaz na ty, které máš?
reps. jakým jsou osazený čipem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 20:55 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: jirkasedlon
můžeš dát silnější, ale máš pomalu rostoucí rostliny a více světla spíš podpoří růst řas, než tvých rostlin. Ono také není reflektor jako reflektor. I v těch 10W-tových je rozdíl v lumenech. Nemám s polskými zkušenosti, ale tvrdí se, že svítí méně, než třeba čínské. Naletět není problém, protože to co deklarují prodejci, může být daleko od reality.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 20:48 jirkasedlon Re: ŠtefanT
zeptám se úplně blbě, z jakýho důvodu nemůžu dát 20W? světlo by bylo moc silné?poškodí to rostliny a ryby? to 10W má svítivost cca 800Lm a ty 20W 1800-2000Lm...tak není lepší tát ty 20W?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 20:35 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: jirkasedlon
bude to jen můj odhad. Když mě stačí na 60cm délky 2ks 10W s přihlédnutím k daleko náročnějším rostlinám, tobě by 4ks 10W mělo na tvé rostlinné osazenstvo stačit. To beru i to, že máš o 15cm vyšší nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 20:29 jirkasedlon
teď jde o to, kolik těch reflektorů a jaká watáž....

jinak mám tam zářivky 1047mm, což je problém sehnat 6000K a více, výběr je omezen na značkové Juwel a pod, s cenou kolem 500 a více:-(

výměnu za led chci i z důvodu, aby bylo v akva více "bílého" světla. ty zářivky mi přijsou do žluta, i když tam teď mám(pokud si dobře pamatuju)5000K
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 20:08 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: jirkasedlon
jestli to dobře vidím, máš tam převažně echináče, Cryptocoryne undulata, řasokoule. Což jsou kytky, které zrovna moc světla nepotřebují, spíše stín. Takže pokud nehodláš jít do nějakých více náročných kytek, tak bych se těch 10W nebál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 19:44 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: jirkasedlon
...tak samožřejmě, že výměna zářivky je nejjednodušší...ale za rok jí můžu měnit znova, protože ztrácí intenzitu, což u led by být nemělo...
Bude to vypadat, že mermomocí bojuji za zářivku, ale tak tomu není! (Taky už svítím i LEDkami. :-))
Ale žít v přesvědčení, že je nutné měnit zářivku po roce, je chyba! Standardní moderní trubice mají běžně životnost kolem 20.000 hodin při 12-tihodinovém cyklu, (= cca 4-5 let!), přičemž pokles svítivosti ke konci životnosti se pohybuje pouze kolem 10%!
(BTW: Existují zářivky s prodlouženou životností až kolem 75.000 hodin. ;-))
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 19:42 jirkasedlon Re: ŠtefanT
rostlinky všechny přesný názvy neznám, udělal jsem si prezentaci, můžeš nahlédnout:-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 17:04 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: grunda
:-D no to věřím. Já mám v pozadí té vzpomínané nádrže Hygrophilu a i pod tím, co tam svítí stříhám každý týden. A pro glossostigmu si ke mně chodí celá Studénka :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 16:58 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: ŠtefanT
taky mám rostlinné akva, výška 75cm, zářivky nad akva cca 35cm a 1W/l - to bych se při stříhání zbláznil ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 16:51 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: grunda
třeba mou nádrž "Levá spodní" bych s tím co v ní roste, klidně rostlinným akváriem bez nadsázky nazvat mohl. Mám 20cm nad hladinou 2 ks 10W reflektorů a vše roste nádherně a bez řas. Je tedy třeba dodat, že výška nádrže je 30cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 16:39 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Robo
i s rostlinným akva je to blbost (většinou) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 16:27 Muž Robo [45] Re: jirkasedlon
Já měl ve 112 2x10W a 1x20W a bylo to hrozně málo. Začla mi bujet hnědá řasa. Potřeboval bych tam tak 3x20W, možná i více. Pak jsem se vrátil zpět na zářivky a hnědá řasa ustoupila. dkonce jsem ještě jednu zářivku přidal. Počítej že bys měl mít tak 1W na litr vody. vím že tady budou někteří namítat, že je to blbost. Samozřejmě pokud nemám rostlinné akva tak je to blbost. Já mám teď zhruba necelý 1W/L a rostliny krásně pookřály a krásně rostou a hnojím Tenso koktejlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 16:12 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: jirkasedlon
co tam máš za rostlinky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 15:54 jirkasedlon Re: ŠtefanT
4ks 10W nebo 20w?:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.12.2014 15:31 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: jirkasedlon
Na 120-ku počítej za rozumný počet tak 4ks.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 14:16 jirkasedlon Re: Sid
tak samožřejmě, že výměna zářivky je nejjednodušší...ale za rok jí můžu měnit znova, protože ztrácí intenzitu, což u led by být nemělo a taky je lákavá úspora energií.....ale pokud bych měl nahradit 54W zářivku za 5x led reflektor 10W, tak to nemá význam....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 11:11 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: jirkasedlon
Nemyslíte těmi 120cm délku akva?
Tak pokud pro vás nejjednodušší řešení (výměna zářivky) není přijatelné, jako bych nic nenapsal... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 11:02 Muž kortezhugo [983] Re: jirkasedlon
jirkasedlon napsal: Počítám, že víc jak dva reflektory tam nedám.....

No na 120cm akva ich určite bude treba viac...ale nepoužiť 20W - ale 10W zo 3-4-5ks?
Toto je nevýhoda LED reflektoru a dlhého akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 11:01 jirkasedlon Re: Sid
to právě nechci, měnit tu zářivku, která zvýrazňuje barevnost ryb. a ano chci přilepšit rostlinám, i když za současného stavu nemají se stávajícím osvětlením problém. Přijde mi, že 2x 54W na 120cm široký akva je málo a i na pohled by to chtělo přisvítit...přemýšlel jsem o led pásku, ale finančně to vyjde stejně, ne-li dráž než reflektor. a pod krytem zase tolik místa není, abych k 2x zářivkám přidal ješte led reflektor. A taky mi samozřejmě jde i o úsporu el.energie...myslel jsem, že vyndám zadní záživku a do tý hliníkový rampy umístím ty led reflektory, viz foto v mém příspěvku výše...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2014 10:34 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: jirkasedlon
...Jde mi jen o to, kolika reflektory nahratit tu zářivku, aby zůstala zachována (popř.se i zvýšila) svítivost v akva...
Jestli jsem dobře pochopil, jde vám zejména o to, abyste přilepšil rostlinám. Tak co nejprve zkusit vyměnit tu zářivku pro zvýraznění barevnosti ryb za nějakou "normální", která by se líbila rostlinkám? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 16:47 jirkasedlon
díky za reakce! Kytky rostou, není to sice že bych každý týden protrhával, ale rostou. Chci jen nahradit jednu zářivku, led reflektorama. druhá zářivka je pro zvýraznění barevnosti ryb. Jde mi jen o to, kolika reflektory nahratit tu zářivku, aby zůstala zachována(popř.se i zvýšila) svítivost v akva. Bohužel nemám možnost si reflektor někde půjčit a vyzkoušet a zbytečně vyhazovat peníze za nákupy reflektorů se mi taky nechce....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 15:32 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: replikant33
já mám v každé nádrži 60x30x30 po dvou reflektorech 10W. 20cm nad hladinou a rostou mi i kobercovky a vlastně vše co tam mám, včetně blyxy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 15:00 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: slavko
ja mám tech 10W led reflektor nad akvarijem 45x30x27 a bohatě to stačí. mám to taky asi 10cm nad hladinou a reflektor neosvětluje celé akvarium na koberečet to sice není ale rostlinám se daří a aqarium je baz řas na těch 30x30 to musí byl uplně super i pro kobercovky, pokud se tvím rostlinám nedaří zkus popřemyšlet zda není chyba někde jinde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 14:46 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jitkaS
Ja mám 10 W reflektor asi 10 cm nad kockou 30x30x30 cm, takže k dnu má svetlo niečo cez 30 cm a podľa mňa a rastliniek je na dne pri stenách akvária málo svetla, napriek (udávanému) vyžarovaciemu uhlu 140 °. Asi by to chcelo ešte vyššie, ale ktovie o koľko by tým klesla dole intenzita celkovo - kašlem na to. Možnože, keby som dal štyri (2x2 nech sa rozšíri svetlo), by bolo OK, ale 40 W by už zase bolo veľa, ako spotrebou, tak svetlom.

Osobne síce nákup toho reflektora neľutujem, ale čakal som od neho viac a druhýkrát by som to asi riešil inak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 14:07 jitkaS Re: jirkasedlon
Já zkouším na délku 90 cm mám dva 10W a je to opravdu málo. Světla je dost, ale je to bodové a na pohled takové ostré. Doporučuji radši menší rozestupy reflektrorů, pro docílení měkčích stínů a rovnoměrného rozložení světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2014 13:46 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: jirkasedlon
2 reflektory budeš mít na 120cm málo, i kdyby byli 100W-tové. Je to bodové světlo, takže na dvou bodech hodně světla, po okrajích tma.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24984x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-v-sladkovodni-akvaristice?od=296