Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

LED reflektory ve sladkovodní akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
LED reflektory ve sladkovodní akvaristice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 17:04 Muž Tomson [1] Re: jitkaS
Dik i tak je to vysvetleno dobre,, palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 16:57 Muž Tomson [1] Re: Tony2013
No asi tak nejak brakovat,,no akorat se prijde o zaruku,,nebo jako na tom clanku,,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 15:50 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: jitkaS
Pokud chceme porovnávat osvětlení na fotografiích, tak musí být fotky pořízeny v manuálním režimu se shodnými parametry ISO, clona, rychlost závěrky a nejlépe i s manuálním vyvážením bílé. Levné kompakty nebo běžné mobily nic takového většinou nemají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 11:41 jitkaS Re: Tomson
Přesně tak, je to optický klam. Při rozsvícení zářivky dojde ke změně barevnosti a ke zjemnění kontrastů- proto se zdá, že je tam méně světla. Poznáš to pouze podle osvícení horních listů v zadní části nádrže. Sorry, nejde mi to vyfotit lépe a video nemám. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 11:35 Muž Tony2013 [228] Re: RoFr
To barevne jehoz cena bez zdroje byla 100kc a je to dobre akorat na zbirani sneku jak vylezou po zhasnuti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 11:18 Muž Tony2013 [228] Re: Tomson
Tomson napsal: Takze to musi byt napojeno mezi zdrojem a chipem jo? hmm a kdyz je jich napojeno vic,,tak jak,,vice stmivacu? :-(
no a nebo vybrakovat zdroje a koupit jeden ktery to utahne a pak to stmivat
ve finale to bude skoro vypadat jako ty cipy tady rybicky.net/clanky/1327-led-osvetleni-akvaria-pomoci-led-cipu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 08:20 Muž Tomson [1] Re: Tony2013
Takze to musi byt napojeno mezi zdrojem a chipem jo? hmm a kdyz je jich napojeno vic,,tak jak,,vice stmivacu? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 08:13 Muž Tomson [1] Re: Kníže Máz
Jo tak me taky,,ale chipy pry stmivat jdou tak by melo jit i tohle ne,,snad nam nekdo poradi,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 20:22 Muž Tony2013 [228] Re: JosefVavra
JosefVavra napsal: ne, reflektor je z několika dílů a stačí sundat jen ze zadu tu litinu co zakrejvá zdroj , s chlazením to nemá nic společného , stejně tam teče méně než by mělo a čip nejede na 100%
TAdy bych si dovolil
rybicky.net/clanky/1378-led-reflektor-2-pohled-do-reflektorove-duse
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 20:15 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tony2013
jo tak, to jsem tě nepochopil. Ano je to tak, souhlasím s tebou. Proto na LED reflektory nedám dopustit ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 20:05 Muž Tony2013 [228] Re: ŠtefanT
ŠtefanT napsal: naopak, více si berou teď. Po celou dobu pod zářivkami jim stačilo 50% toho, co jim dávám nyní. A nikdy jsem se nedostal na nulové hodnoty. Po přechodu na LED reflektory to nastalo. I když jsem jim dával to samé množství, jako v minulosti pod zářivkami.
Takhle jsem to myslel ze ted maji vic energie na rust tak si berou vic.Myslel jsem lip pod reflektory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 19:48 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tony2013
naopak, více si berou teď. Po celou dobu pod zářivkami jim stačilo 50% toho, co jim dávám nyní. A nikdy jsem se nedostal na nulové hodnoty. Po přechodu na LED reflektory to nastalo. I když jsem jim dával to samé množství, jako v minulosti pod zářivkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 19:46 JosefVavra Re: Tomson
ne, reflektor je z několika dílů a stačí sundat jen ze zadu tu litinu co zakrejvá zdroj , s chlazením to nemá nic společného , stejně tam teče méně než by mělo a čip nejede na 100%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 19:19 Muž Tony2013 [228] Re: ŠtefanT
ŠtefanT napsal: no už před instalací reflektorů jsem přihnojoval makro-mikro prvky. A po instalací reflektorů jsem po čase musel množství prvků min. o 100% zvednout. Třeba zmiňovaný fosfor jsem zvedal dokonce z 0,24mg/l denně, na 0,6mg/l.
A nebude to tim ze ty kytky rostlilip pri tom svetle a proto si braly tech zivin vic a proto byl potom nedostatek.Proste spotrebovaly prebytky a nebylo kde brat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 19:18 Muž Tony2013 [228] Re: Kníže Máz
da se to stmivat ale musi se to rozdelat a stmivat az za zdrojem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 18:11 Muž Kníže Máz [42] Re: Tomson
Možnost použití stmívače, by bylo dobré řešení! Ptal jsem se na to přímo prodejce a bylo mi řečeno, že když to neumí přímo ten reflektor, tak to nejde :-( Zajímalo by mě, jestli to opravdu tak je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 17:47 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomson
Tomson napsal: Jo a ted pro neznale co je to ty makro mikro prvky,,

makroprvky: např. draslík, fosfor, dusík, síra, vápník
mikroprvky: železo, zinek, bor,

Přechroustej za dlouhých zimních večerů třeba www.rostlinna-akvaria.cz/… jsou tam docela zajímavé informace ohledně problematiky hnojení rostlin ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 16:49 Muž Tomson [1]
Jeste dotaz lze na reflektory pouzit stmivac,jestli ano tak jaky,,myslim ze by to bylo dobre pri tom rozsviceni ze by to nebylo takove narazove a taky by se dala regulovat intenzita,,kdyby mel nekdo nahodou hodne,,co vy na to, ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 16:44 Muž Tomson [1]
Jeste dotaz na odborniky pres reflektory,,uz to tu myslim nekde bylo ze ten prikon 10w neni skutecny,myslim ze tu nekdo psal ze to je min, co vy na to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 16:42 Muž Tomson [1] Re: jitkaS
Z eby klam ale na tom prvnim fotu mi to pripada ze to sviti vic? hmm :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 16:41 Muž Tomson [1] Re: ŠtefanT
Urcite tam, kde je malo mista jako treba u me tak pripadaji k uvahu jen slimy,jo a videl jsem i 3.5 cm,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 16:40 Muž Tomson [1] Re: JosefVavra
Myslis jako silnejsi ty reflektory jo,no ja spis uvazoval ze slabsi a vice kvuli rozptylu,,a ty sliomy se do krytu vejdou i kdyz tak tak,,dam pryc kryci skla,,aspon to bude topit,,a vubec zabranuji ty kryci skla pruniku svetla,,a reflektory hreji ze by i ohrivaly vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 16:38 Muž Tomson [1] Re: ŠtefanT
Jo a ted pro neznale co je to ty makro mikro prvky,,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 14:02 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: JosefVavra
tak než to kuchat a přijít o záruku, je lepší volit SLIM verzi. 4,5 cm na výšku si myslím, že je přijatelné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 13:56 JosefVavra Re: Tomson
můžeš koupit klidně ty silnější , já jsem ho rozebral a je v tom na chladiči položené jen trafo které když si dáš mimo tak máš hned také tenké svítidlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 10:52 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomson
no už před instalací reflektorů jsem přihnojoval makro-mikro prvky. A po instalací reflektorů jsem po čase musel množství prvků min. o 100% zvednout. Třeba zmiňovaný fosfor jsem zvedal dokonce z 0,24mg/l denně, na 0,6mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 10:47 jitkaS
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přidány dvě ilustrační fotky. První je 2x 10 reflektor studený . Druhá reflektory + 1x18 w barva teplá830. Bohužel stíny a pohyb nejsou moc vidět.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 09:33 Muž Tomson [1] Re: ŠtefanT
Ano tak to je ze to neni jen svetlem,,takze jsi prisaval co ,nejake hnojivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 08:51 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomson
znám lidi, co jim pod led reflektory kytky krásně rostou bez řas i v nádržích, kolem 50cm výšky. Také znám lidi, co jim kytky nerostou ani při 25cm výšky nádrže. Mě ze začátku po nasazení led reflektorů všechno krásně rostlo. Pak se najednou začala objevovat řasa a rostlinky přestaly růst, některé odumíraly, některé se začaly vytahovat. Logicky jsem hledal příčinu v něčem jiném, než ve světle, protože ze začátku bylo vše v pořádku. Udělal jsem pár testů na prvky a ejhle, prakticky všechno na minimálních hodnotách a třeba fosfor absolutně na nule. Zvedl jsem tedy dávky prvků a po dvou týdnech se vše vrátilo do normálu a dokonce mi začala kvést i Blyxa. A to nedávám pod kořeny nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 08:25 Muž Tomson [1] Re: Kníže Máz
Kdyz si clovek veme ze ma nejake dno a to tak 5cm a nejaky ten kousek od kryciho skla hladina vody se tim snizi,,tak cca na 45cm tak to by uz bylo lepsi ne,,kazdy cm dobry,
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 08:23 Muž Tomson [1] Re: JosefVavra
Jo tak po tech se poohlednu,,ale sliomy at to vejde do krytu,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2015 00:14 Muž Kníže Máz [42] Re: odikcz
Moc se omlouvám za špatné vyjádření!!! Zkoušel jsem pokaždé čtyři reflektory!!! Šlo o dva různé čipy! To jsem tím myslel! A i kdyby se použilo více 10W led reflektorů, tak prostupnost světla 50 centimetry vodního sloupce až na dno je, dost špatná! Nechci se dohadovat a ani nehaním led reflektory, prostě jen zkoumám jiné možnosti silnějšího osvětlení. Já to vidím tak, že na větší výšku než je 40 cm, to nemá cenu. Nejlepší je, to vidět na vlastní oči, jinak to budou jen spekulace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 20:30 JosefVavra Re: Tomson
120 je ok :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 18:28 Muž Tomson [1] Re: JosefVavra
No co jsem videl nebo do kterych bych sel tak mely ten uhel myslim 120..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.01.2015 15:43 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jitkaS
jitkaS napsala: Jen by mě zajímalo proč někde udávají, že pokud máš nad akva 20W zářivky stačí cca 10 W led? Podle mě to tedy pravda není.
Pravda je vec ošemetná, najmä ak neberiete do úvahy, že záleží na tom, o čom píše autor a čo očakávate. 10W LED môže dokázať dodať rovnaké množstvo svetlav lumenoch ako 20W žiarivka, potiaľ to je pravda. Ak sa do tej "pravdy" zaráta to, že žiarivka tie lumeny vysiela do 360 ° a LED povedzme do 140 ° a pridá sa to do výpočtu, dosiahnete tento pomer aj so starými typmi LED a stále to bude pravda.

Ale lumen je fyzikálna jedotka, ktorá je dobrá leda tak pre fyzikov a hovorí pramálo o tom, ako to svetlo osvieti určitú plochu. Reflektor, ani zďa leka nedáva plný výkon na okrajoch svojho vyžarovacieho uhla, v skutočnosti je táto hranica daná 50 % maxima, no a pokles od maxima v strede k 50 % na kraji nie je lineárny, ale je to krivka, ktorá má za následok, že reflektor svieti silno v uhle asi 60 ° a potom to pomerne rýchlo klesá k 0.

Intenzita osvetlenia (teda množstvo svetla dopadajúce na plochu) reflektora je tak úzko sústredené a po krajoch býva nedostatočné, preto treba reflektor umiestniť pomerne vysoko (určite vyššie ako žiarivku), ale intenzita klesá so štvorcom vzdialenosti, a tak sa tie rovnaké lúmeny neprejavia. Vo vlákne o výkonových LED sa iste dočítate, že dávajú čipy tak 5 - 10 cm od seba, aby potlačili efekt bodového svetla. No a netreba tiež zabúdať na odraz na hladine, pretože je viac svetla sústredené na menšiu plochu, výsledkom je akoby sa odrazila väčšia časť (hoci % sú rovnaké) a po krajoch to potom svieti ešte menej.

Inými slovami, prvotné tvrdenie môže byť (a často i je) pravdivé, len má malú výpovednú hodnotu o použití svetla na konkrétny účel.

PS: keď sa ma známi pýtajú, či si majú kúpiť LED na svietenie, neodporúčam im, pretože nie sú k dispozícii relevantné údaje, aby si mohli dobre vybrať. A to ešte nevravím o "odborníkoch", čo dokážu urobiť z 3W LED 10Watovú, len použitím 10W zdroja :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 13:20 Muž odikcz [114] Re: jitkaS
Co jsem tak zkoumal po internetu, tak mi vyšlo, že levné čínské LED reflektory mají reálně podobný počet lumenů jako běžné zářivky s reflektorem - což Vaše zjištní potvrzují a elektřina se tak neušetří.

Co se lepších čipů týká, tak já na českym trhnu nic nenašel (reflektory jsou značkový a 10x dražší, ale čip je pořád stejný) a v jiných vláknech tady na fóru to řeší všichni vlastná výrobou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 13:15 Muž odikcz [114] Re: Kníže Máz
Jak můžete srovnávat dva 10W LED reflektory a dvě 36W zářivky? To je stejné jako byste srovnával, jestli trabat (nijak neupravený) pojede stejně rychle jako porsche ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 13:08 jitkaS Re: Barakainus
Neříkala jsem, že mám více světla, pouze jsem napsala reakci květin. Ohledně zmizení hnědé řasy- dělala se hlavně v koutech, domnívám se že právě tam již bodové světlo mělo nižší intenzitu a přece jenom po snížení hladiny v těchto místech bylo "více světla" Podle vlastních pozorování na90 cm s výškou 50 cm prostě tento počet a výkon nestačí. Reflektory srovnávám se zářivkami, protože to je zdroj, se kterým mám zkušenosti. Jak jsem se přesvědčila pokusem 20W čínských ref za 2x20w zářivky mi v tomto konkrétním případě bohužel nestačí.Asi po přidání jednoho až dvou by to jistě stačilo, pak by ale můj první záměr ušetřit na energii jaksi nevyšel. Reflektory ovšem nezavrhuji. Hrozně se mi líbí ty hry stínů, které rozehrávají. Píšete o lepších čipech, zajímalo by mě, jestli se dají sehnat reflektory s těmito čipy ? Kde a za kolik ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 12:50 Muž Kníže Máz [42]
Zdravím všechny, taky jsem zkoušel dva různé led reflektory 10W a mohu říct, že první pokus vypadal jak noční osvětlení a druhý byl pro hodně nenáročné rostliny. Prostě 50 centimetrů výška je na ně moc! O mnoho víc svítí 2 x Philips MASTER TL-D 36W / 865. To je moje zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 12:40 Muž Bošek [53] Re: Barakainus
Ono je to s tím snížením hladiny podle mě jinak.
Když Jitka snížila hladinu o 10cm, tak na stejný počet kytek byl objem vody najednou o 20% menší - to je stejné, jako by do původního akvária nasázela o čtvrtinu původního počtu kytek víc.
A větší množství kytek (jestli jsem fóra dobře pročítal) má za důsledek úbytek řasy.

Jinak úbytek světla (= pokles intenzity osvětlení) se vzrůstající vzdáleností (výškou hladiny) samozřejmě nastává, ale to je hlavně dané úhlem vyzařování světla ze zdroje.
LED s malým úhlem vyzařování má rozhodně menší úbytek, než třeba zářivka bez reflektoru.

Pokud dáme LED dál od hladiny, potřebujeme větší výkon, abychom kompenzovali úbytek světla
"vyplýtvaný" vyzářením do stran. Je to stejné, jako bychom svítili do vyššího sloupce vody.

To výše ale platí pouze v případě, že bude voda absolutně čistá (nečistoty negativně ovlivňují množství světla prošlého sloupcem vody)
a dále nebude voda ohraničená sklem (to zase odrazem - i když v malé míře - pozitivně směřuje světlo zpět do akvária).

Toliko moje teorie....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 10:40 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: jitkaS
Nechapu jak muzes mit vic svetla kdyz snizis hladinu o 10cm, ale reflektory zustanou stejne vysoko. Voda skoro nic nepohlcuje (jak uz spousta lidi zmerial), pokud nemas black water nebo tak neco.

Na tve akva by ti klidne i stacilo 10W LED, ale to bys musela mit neco jineho nez ty levne reflektory (treba 4x CREE XM-L a jet je kady na 5W). Pokud je ale srovnavas s 2x20W T8 zarivkama, i ty cinske reflektory by mely dat srovantelne svetlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2015 07:42 Muž Vrzy [23]
Já svítil 2x10W Led reflektor nad kostkou od Dennerle 60l (38x43x38) a super, vše krásně rostlo. Jen mi přišlo, že už je to hrozně přesvícený. Byly položeny přímo na krycím skle. Vyměnil jsem tedy na zkoušku za Led pásky, uvidíme co na to řeknou kytičky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 07:15 jitkaS Re: JosefVavra
Děkuji za postřehy. Diskuze je vždycky skvělá věc.Já jsem takový člověk co rád zkouší nové věci, ale přitom moc nemusí technické vymoženosti kolem akvária. S výškou nad akva kolem 20 máš pravdu. Já je měla jen 10cm při vysoké hladině a pak při snížení 20cm nad hladinou. Jen by mě zajímalo proč někde udávají, že pokud máš nad akva 20W zářivky stačí cca 10 W led? Podle mě to tedy pravda není. Kdybych měla říci svůj názor. Tak reflektory jsou vhodné do akva bez květin na oživení pro tvorbu stínů a pohyb. Nebo jako doplňkové bodové světlo, třeba na efekt slunce.

Pro Tony 2013: Tak to je hezké. Máš pravdu šoky jsou to velké. Já nyní nejdřív rozsvítím zářivku a teprve po půl hodině reflektory.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 05:45 Muž Tony2013 [228] Re: jitkaS
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Takhle jsem laboroval s reflektory ja.Vse je jen 10w .Ten paty reflektor ma jen funkci na zmizneni soku pri rozsviceni.Mam to napsane v deniku.Kupovano tady
aukro.cz/…
rybicky.net/nadrze/16233
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 21:43 JosefVavra Re: ŠtefanT
idealně lineatní svítidlo nebo zavěsit reflektor výš a přidat na wattáži
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 20:33 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: jitkaS
2 reflektory jsou na tvou délku nádrže zatraceně málo a nedoženeš to ani pokud by si použila 2x50W. 2ks jsou pro nádrže okolo 60cm délky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 19:43 JosefVavra Re: Tomson
ne to ne ale jde o uhel vyzařování 30,60,90,120 drtivá většina má však těch 60 a proto při výšce hladiny 40cm bylo vše ok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 19:23 Muž Tomson [1] Re: JosefVavra
Takze pokud nebudou tech 20cm nad hladinou vody tak to nebude fungovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 18:19 JosefVavra Re: jitkaS
Osobně si myslím že všichni pouze podlehli řečím o reflektorech , například aby ti fungovalo to akvárium 90x50cm reflektory by měli mít okolo 20w 1ks nebo linearní svítidlo ale reflektor soustředí světlo bodově , nebo by reflektor musel být zavěšený na něaké rampě alespoň 20cm nad akváriem ale pak je těch 10w znovu málo a seš znovu na 20w
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2015 12:58 jitkaS
Tak zhruba po třech měsících provozu. Bych se ráda podělila o zkušenosti s provozem osvětlení 2x 10 w na akvárium dlouhé 95 cm a hladina 50cm. Dříve osvíceno 2x 20w zářivkami . Po jednom měsíci se začala dělat hnědá řasa ve spodní vrstvě a červené rostlinky trochu pobledly. Snížena hladina na 40cm po dvouch měsících hnědá řasa je pryč a rostlinky se vybarvují a mají se k světu, jen trochu zelené řasy na horních listech. Rostliny jsou tam nenáročné- cryptošky, echynáčci a valisnérky.
Takže mohu říci, že hloubku 50cm prostě tyto reflektory opravdu nezvládnou. :-O
Nyní zkouším na jiném zajetém akvariu s hloubkou 40 dříve 2x 20 w zářivky nyní světlo 2x10w reflektory + 1x20 W zářivka. Zkouším od začátku ledna a zatím jediná změna je plachost ryb a rozjetá zelená řasa- to je ale způsobeno asi zvětšenou intezitou světla. Musím nyní vychytat hnojení a pak uvidím. Možná připojím i fotky, když se zadaří.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 18

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 24984x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/18179-led-reflektory-v-sladkovodni-akvaristice?od=224