Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2015 13:14 Muž emppu07 [12] - Rostliny
Prosím o radu, určitě je toho na internetu plno, ale vůbec se v tom nevyznám a nenašel jsem žádný univerzální návod. Tak bych potřeboval trochu(víc) nasměrovat :-)

mám 20ks 3W LED 3.6V~3.8V 700mA a čočky 60°
k dispozici mám zdroje
1ks LPC35-700 48V 0,7A
2ks APC16-700 24V 0,7A
2ks LPC20-700 30V 0,7A
a desku arduino s rtc

Chtěl bych použít arduino na pwm rozsvícení a zhasínání led v určitý čas. Jsou na to tyto zdroje vhodné ? Předpokládám, že budu potřebovat mosfet (IRF3205 ?). A ještě nějaké součástky ?
Ještě nevím, jestli použiju všechny ledky, abych to nepřehnal. A s tím souvisí další otázka, můžu použít všechny led a svítit třeba jen na 50% ? Bude mit zdroj stejnou spotřebu, jako kdybych svítil jen polovinou ledek na 100% ? :-). To jsou asi zatím všechny otázky. Předem díky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2015 11:57 R Muž Mrakoplash [1776] Re: sachlj
Fajn, ale nemusel bys tím tady prasit téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 11:01 sachlj Re: Mrakoplash
Vypadá to, že jsem to vyřešil. Někdy stačí popsat problém a hned tě to napadne kde je chyba. Je to psychologie. Mozek se přepne na řešení problému co čte a nebo slyší. O to mi de fakto šlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2015 10:33 R Muž Mrakoplash [1776] Re: sachlj
Bez toho aby jsi hodil kód ti stejně nikdo nepomůže. pokud to řešíš s někým konkrétním, využij soukromé zprávy.

Kusé informace jsou k ničemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 10:04 sachlj
Ne a ne ten kod fungovat. V základu má TimeAlarms jen 6 alarmů. V popisu je psáno kde to lze upravit na max 255 událostí..napsal jsem jich zatím jen 13. Když zkusím jejich příklad s 6 ti událostmi tak to funguje skvěle. Jak ale přidám svoje, změním nastavení knihovny tak to nefunguje. V kód mám nastaveno, že relay vypnu, nastavím a spouštím události. Jenže události se týkají jen 6 ti relay ale přitom nevím kde a proč se zapnou všechny tj. 8 a zůstanou zapnuté. Jakmile přidám logiku na zjištění toho kolik je vlastně hodin tak totálně zhavaruje RTC respektive komunikace s ním...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 07:22 sachlj Re: hirafazel
Když jsem dával dohromady hydroponii tak jsem sháněl jak zapojit do arduina všechny ty čidla. Pro některé jsem našel knihovnu a vzorový kód který měl stovky řádek. Pak jsem ale za čas narazil na knihovnu z pozdější doby u které byl vzorový příklad jen s pár řádky. Přitom ty knihovny nebyly až tak rozdílné velikostí. Tím chci říct, že kód se dá zeštíhlit už jen změnou knihovny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2015 15:00 hirafazel Re: sachlj
Tak to jsi dobrej, můžu vidět video? potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2015 14:58 sachlj Re: hirafazel
mám téměř dopsaný kód pro řízení hydroponie na balkoně..včetně měření dopadajícího světla,měření ec vody, měření množství vody v nádržích, řízení 3 různých čerpadel, měření vlhkosti v několika truhlících,... apod a kód zabírá něco přes 700 řádek. ten můj současný jich má 300 (od včerejška) ale je zatím plný řádek navíc..když napíšu kód o 1000 řádcích tak to bude umět i samo vařit oběd a oholit mě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2015 14:41 hirafazel Re: sachlj
Nevím co se za komančů dělalo běžně nebo ne (tak starý nejsem). To co jsi popsal je samozřejmě slovně popsané nádherně, ale jak jsem psal níže. Těch podmínek pro vypnutí mám více než jen 2 co popisuješ ty. A v těch 7500 řádcích, už se dá lehce ztratit. Než ti dojde proč se to chová tak jak se to chová, chvíli to trvá (stačí jen přehlídnout jinou podmínku, která probíhá o 1000 řádků v cyklu před tím než co řešíš a výsledek je trochu jiný). Jó, kdyby byl kompilátor na programování, že mu nakecáš co chceš, to by byla jiná smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2015 13:53 sachlj Re: hirafazel
to co mi jde z číny se používá u CNC aby motor netočil šroubovicí když je vozík na konci. Můj kód bude asi takový:
timealarm vyvolá událost rozsvícení světla. proměnná "svetlo1 " se nastaví na 1, při vypnutí na svetlo1 = 0; ten přepínač pak zaznamenává logický stav 1/0. Když je zmáčknutý tj. 1 tj. když je kryt zavřený se nic neděje respektive vysvětlím dál. Jakmile se spínač dostane do stavu 0 což je otevření krytu se zjistí jestli (v mém případě) nesvítí světla 4 a 5 cestou svetlo4 a svetlo5..ty co jsou v tu chvíli s kodem 1 tak těm se pošle zhasnutí (přepnutí relay na off) a proměnní se nemění. jakmile se zavře kryt a přepínač nahlásí stav 1 tak se zjistí jaký stav mají proměnné u svetlo4 a svetlo5 a ty co mají 1 tak ty se rozsvítí.
píšu to z hlavy a rovnou to vymýšlím tak to doufám dává aspoň trochu smysl...
nicméně tohle automatizované řízení není automatika to se za komančů dělalo homemade běžně...já chci automatizovat třeba výměnu vody...automatické krmení zmrzlou potravou..apod...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2015 13:19 hirafazel Re: sachlj
Tak logika a program jen na tlačítko a ovládání relé v danou dobu je jednoduchý. Já mám spíš problém, aby program pracoval jako celek (problém kolize různých podmínek jako závislost na čase, ruční ovládání, vypínání relé při krmení atd). Jen pro představu program co mám nahraný má 7614 řádků. Časem se to nějak povede, včera se to ale nějak nedařilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.11.2015 12:57 sachlj Re: hirafazel
já jsem koupil tohle www.ebay.com/… doufám jen, že mi to pošta vůbec dodá protože zásilky poslané z číny jako obyčejný dopis mi spolehlivě ztrácí/kradou... bude to hlídat sepnutí a na to jak pak jednoduchá logika...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2015 12:54 hirafazel Re: sachlj
Pro ovládání relé používám stejný princip jako tvůj program (už tam mám akorát proměnné, které zadávám v nastavení přes dotykový display):

if (schedLights1.active == 1)
{
time_t powerOn = tmConvert_t(year(),month(),day(),schedLights1.onHour,schedLights1.onMinute,0); // get a unix time stamp for the power on
time_t powerOff = tmConvert_t(year(),month(),day(),schedLights1.offHour,schedLights1.offMinute,0); // get a unix time stamp for the power off
time_t powerOffNextDay = tmConvert_t(year(),month(),day(),schedLights1.offHour,schedLights1.offMinute,0);
powerOffNextDay = powerOffNextDay+86400;

if (powerOn==powerOff) AlarmPwrLight1_On();
else if (powerOn>powerOff)
{
if ((currentStamp>=powerOn) && (powerOffNextDay>=midnight)) AlarmPwrLight1_On();
else if (((currentStamp<=powerOn) && (currentStamp<=powerOff) && (powerOffNextDay>=midnight))) AlarmPwrLight1_On();
else AlarmPwrLight1_Off();
}
else if ((currentStamp>=powerOn) && (currentStamp<=powerOff)) AlarmPwrLight1_On();
else AlarmPwrLight1_Off();
}

Jediné co se mě ještě nepodařilo dát do kupy je jednoduchá podmínka od bezpečnostního spínače (otevření krytu = vypnutí osvětlení na 230V). Zatím mé pokusy včera skončily na tom, že program ověřil podmínku (zapnul nebo vypnul osvětlení) a v tomto stavu zůstal dokud nedošlo k dalšímu ověření (to ale neprovádí samovolně ale pouze na zásah obsluhy). Ještě si s tím musím pohrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2015 09:51 sachlj
nedalo mi trochu spát že timealarms neumí zkontrolovat nastavené události a v případě, že bylo arduino dáno do proudu v běhu nějaké události ji nastavit do stavu jaký by měl být. Respektive, že nemá událost který by trvala od xxx do yyy. Má jen události vázané na konkrétní čas. takže například pro rozsvícení světla v časových úsecích je třeba použít dvě události. Jednu pro rozvícení a druhou pro zhasnutí. De-fakto je to správně protože i vypínač světla je ve dvou polohách a musíte ho 2x přepnout. Takže jsem chvíli laboroval (chyby v obyčejném překlepu s tečkou místo čárky a jednou závorkou navíc...) až jsem vytvořil kod co to umí nastavit správně..zatím je natvrdo, ne přes proměnné na světla, ale to předělám...jo a timealarms je propojený s údaji o aktuálním časem s RTC DS1307, to je důležité. Takže kousek kodu..

#include <Wire.h>
#include "RTClib.h"
RTC_DS1307 rtc;

void setup(){
Serial.begin(9600);
Wire.begin();
rtc.begin();
setSyncProvider(syncProvider);
rtc.now();
DateTime now = rtc.now();

// nastavime relay
pinMode(Relay_1, OUTPUT);
// nejdriv vsechna svetla vypneme
digitalWrite(Relay_1, RELAY_OFF);
// rosvitit to co svitit v dany cas ma
if ((now.hour(),DEC >= 11) && (now.hour(),DEC < 14))
{
digitalWrite(Relay_1, RELAY_ON);
}
else if ((now.hour(),DEC >= 7) && (now.hour(),DEC <18)) {
digitalWrite(Relay_2, RELAY_ON);
}
....
atd pro každý relay

vysvětlení:
spustit čas, zjistit aktuální čas z RTC, nastavit zapojení pinů pro relay na výstup, vypnout všechny relay (zhasnout všechno) a pak otestovat kolik je hodin (ptám se jen na hodiny) a podle toho jestli je časový úsek kdy by světlo mělo svítit ho zapnout.
pak předat řízení událostí na "timealarms" tedy o vypnutí světla se postará funkce definovaná událostí timealarms.
Možná to máte jinak, já to řešil z hlavy takhle...kod pro akvarium píšu druhý den...včera po obědě mě to v práci popadlo...doma už nebyla žádná invence...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.11.2015 08:05 R Muž Mrakoplash [1776]
tohle by se někomu mohlo hodit. Narazil sem na to náhodou.


arduino.zeef.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.11.2015 12:20 hirafazel Re: sachlj
Protože ovoci vůbec nerozumím a nedal bych to dohromady :-D . Arduino jsem měl trochu oťukaný (blikání led, točení krokáče atd) a jsem líný se hnát do něčeho, o čem nemám absolutně páru. Na to abych tvořil řízení na principu hardwaru PIC, odpory, vlastní tišťák,... to jsem taky zavrhnul (hrál jsem si s tím jeden semestr na škole a vím že to není pro mě ). Prostě arduino je pro mě programátorského a elektro analfabeta ta nejjednodušší cesta, jak co nejblíž dohrabat k tomu, co chci za přijatelné finanční náklady. Je to kompromis mezi cenou, užitnými vlastnostmi a mými schopnostmi s tím pracovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 11:59 sachlj Re: hirafazel
a proč nepoužiješ rovnou raspberry ? já mám z jednoho projektu co jsem nakonec nerealizoval raspberry pi b+ na něj štít arduino yun a na něj štít pro řízení dvou krokových motorů. navzájem jsou průchozí konektory takže můžu na konektory rpi něco zapojit, na yun taky...jenže tohle je už malej počítač se všemi neduhy co to má...já chci aby se mi řídlo akvárium jako pračky, myčka, elektrická trouba, mikrovlnka...jistě ty mají nějaký stupeň vlastního řízení ale dělají jen to a nic navíc..nechci aby mi myčka řekla, že už jí nebaví umývat po mě mastné nádobí abych raději žral ovesné vločky...
uno mám taky a k němu ethernet štít, štít na řízení motorů a CNC štít, xbee štít,.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 11:54 hirafazel Re: sachlj
S arduinem nano jsem zatím neměl tu čest (pouze UNO a MEGA). Pro pouhé řízení světel je super věc za pár korun (6xPWM). Po zkušenostech s řízení 6 krokových motorů LCD řádkového displaye, 2x solenoid a komunikace přes RS485 s kamerovým systémem (program řešil kamarád) mám radši dostatek výstupů jen tak pro sichr. Nakonec kvůli rychlosti vykreslení grafiky asi stejně koupím DUE.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 10:42 sachlj Re: hirafazel
až dodělám kryt tak budu potřebovat řídit světla..takže hned to zapojím, kódy mám není co řešit, vezmu jen kus překližky a na to to celé nalepím oboustrannou páskou, vyvrtám tam dvě díry a za ně je pověsím na háčky....a hotovo...pardon s překlepem arduino nano.... www.ebay.com/… a k tomu
www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2015 10:04 hirafazel Re: sachlj
Teď se v tom už trochu ztrácím. Na jednu stranu máš plány neskromné (výměna vody, chlazení kondenzátu v krytu a hromadu jiných věcí viz. fórum) a tady píšeš o arduinu mini (ja znám asi jen nano) a 8 relé. Máš už nějaký koncept co vlastně budeš řešit nebo jsi ve fázi kdy to každý den měníš smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 09:30 sachlj Re: hirafazel
tohle nebudu řešit. potřebuji aby mi něco řídilo věci co bych musel dělat já. když je několik světel co se zapínají každé jinak tak se to dá dělat hodinami do zásuvky..ale pokud jsou na 12v a je jich 5 tak to by bylo 5x trafo a 5x hodiny..na to stačí arduino mini a 8*relay..můžu měřit i ph ale je to děsný opruz se sondou..furt jí kalibrovat..můžu měřit EC, můžu kde co..chci od něj jen řešit topení tak, že budu měřit teplotu na 3 místech nádrže, vypočítám průměr a podle toho se buď přitopí a nebo ne...pokusím se měřit ORP jestli seženu levné řešení pro arduino...a podle toho třeba zapnout vzduchování...některé ryby žijí v ne moc větrané vodě takže nějaké stálé větrání jim není při chuti..budu měřit vlhkost a teplotu pod krytem..plánuji měřit intenzitu světla dopadajícího na dno...dá se to..bude se dávkovat hnojivo, bude se řídit vlastní krmítko (už mám řešení v hlavě) bude se měřit a zaznamenávat (jako všechno co to udělá) atmosferický tlak. No a dál se uvidí..dělat se toho dá hodně....
a jestli se mi podaří sehnat zdvojené silikonové hadičky (například se používají v odběrových setech-odběr krve, destiček) v balení tak 20 metrů tak udělám automatickou výměnu vody co bude řídit arduino.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 08:55 hirafazel Re: sachlj
První odkaz - je to v podstatě stejný shield co mám já, jen nevím na co je ten potenciometr. Jediné co mě napadá je pro nastavení intenzity podsvícení (bacha podsvícení LCD je max na 3,3v, 5v to může odpálit nebo tvořit artefakty). Druhý odkaz - shield vidím poprvé, pokud je druhá patice na výstupy bylo by to dobré řešení. Já jsem nechtěl experimentovat a koupil jsem komplet v CZ, abych měl jistotu, že to bude fungovat. Pozor knihovna, která je použita v programu neumí všechny displeje a řadiče. Měl jsem strach objednat nějaký atyp z číny a riskovat, že to nepůjde (mám řadič SSD1289 a s tím mě to pracuje).

Edit. u nás jsem nesehnal 90° patici, která by se vešla mezi desku a shield, proto jsem umístil shield přes prodlužovák na víko elektro krabice
Pokud vím, tak řešíš automatickou výměnu vody. Našel jsem program, na kostře původní iAqua s rozšířením pravě o automatické dopouštění odparu. Nějak jsem to blíže neprohlížel, ale lze sehnat hladinová čidla a řešit i toto (já využívat nebudu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 08:46 sachlj Re: hirafazel
našel jsem štít který je průchozí.... www.ebay.com/…
nebo www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 08:32 hirafazel Re: sachlj
Štít není zapojen přímo do desky, protože jak píšeš přijdeš zbytečně o většinu výstupů. 4 výstupy zabere grafický výstup,5 výstupů dotyková vrstva a 2 SD karta (nevím přesně, lovím z paměti, pokud tě to zajímá tak si ověř). Z plochého PC kabelu (IDE) mám prodlužovák a díky tomu mám přístupné ostatní výstupy. Mega má něco přes 50 IO výstupů a grafické rozhraní s ovládáním a ukládáním dat zabere něco kolem 10. Zatím jsem nenarazil na nedostatek výstupů a proto vymýšlím takové "kraviny" jako je měření spotřeby systému. Uvidím jak to bude po dodání Ph sondy, ampérmetru a další 2 vstupy použiji pro rozšíření výstupů 220v (když je ta možnost chci řídit jak karanténní tak hlavní nádrž=2 akva). Knihovnu timealarm používá program také. Ovládání přes dotykový display je celkem prkotina. Pro grafiku řekneš jaký obrázek (raw) má být nahrán na jaké obrazovce a určíš pozici (x,y a velikost obrázku). Pro dotykové ovládání se definuje, že na nějaké obrazovce se při dotyku v oblasti (x1,y1 až x2,y2) má provést nějaká reakce. Není to tak složité jak se to zdá. Když to pochopí i strojař jako já :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2015 07:58 sachlj
Nejsem zrovna zdatný programátor pro arduino. Nikdy jsem neměl tu invenci vymýšlet něco jinak než jiní. Kromě excelu, acessu...sám v tom "tápu" a snažím se sestavit to tak aby to fungovalo...tak jsem například ještě nedošel do poznání jak připojit dotykový displej a aby arduino reagovalo na dotyky na displej...
přišel mi poštou DS3231 RTC, po prvních chybách v zapojení jsem začal shánět knihovny a zjistil, že jich je víc a ne každá umí to co by RTC zvládl. pak byl ale detektivkový večer tak sjem v pokusech nemohl pokračovat. na co jsem ale narazil je knihovna z tohoto zdroje github.com/… co umí i alarmy !!!! tedy věc co jsem před půl rokem se snažil arduino naučit !!! takže super s ušetřením kódu a natahovaných knihoven....co to umí ? no třeba několik alarmů, tj..každou hodinu udělej to, každý druhý den udělej v 8:00 tohle, v pondělí udělej v 10:00 tohle a ve středu v 21:00 tohle....
www.ebay.com/… za 850 kaček první odkaz...
nechápu jak to máš zapojené když ten štít zaplácne všechny konektory kam pak zapojíš ostatní sondy ? Já mám připravený 4 řádkový display a ten je IIC připojený..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 15:49 hirafazel – Hledá se...
Fotka k příspěvku Zkoušel jsem to v prezentaci a ještě se nikdo nechytl :-) . Tak to zkusím zde. Nabízím spolupráci na upraveném projektu iAqua. Z mé strany poskytnu poslední verzi mého upraveného programu a podporu s rozjetím řízení (není ještě dokončen podle mých představ, ale zatím spolehlivě cca 2 měsíce řídí mé malé testovací akvárko). Na oplátku potřebuji někoho, kdo trochu rozumí programování Arduina. Jsem sice technicky vzdělán, ale ne ve směru elektro a programování. Z tohoto důvodu by se hodil parťák, který by pomohl v dotáhnout projekt a ušetřil by mě nějaký ten čas v tápání "jak to sakra udělat". Pomoc s programováním a jiný pohled na věc by se hodil. Navíc bych aspoň částečně mohl vrátit nějaké poznatky této komunitě (po dotažení projektu, pokud bude zájem poskytnu program atd. i ostatním). Pro spolupráci je nutné mít k dispozici arduino Mega s dotykovým displayem (www.santy.cz/…) lze sehnat i na ebay za nižší peníz a PC. Display s deskou je největší položka, ostatní moduly jako relé a čidla lze za pakatel sehnat také na ebay. Má někdo vážný zájem???
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 15:19 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: sachlj
magneticke jazyckove rele(napr. www.tme.eu/… alebo ebay) + magnet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 12:03 sachlj Re: hirafazel
použiju to na krytu aby to světlo vypínalo a ve skříňce aby to zapínalo když se otevřou dvířka. těch 5 kousků je akorát. kryt na dva díly + 3 dvířka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 11:50 hirafazel Re: sachlj
Dík, teď mě to trklo, jak si čtu tvůj příspěvek. Já to mám vlastně napojený do megy smich . Dám tam časovou podmínku, že spínač musí být sepnutý např. 1 minutu aby to zaplo relé na světla. Potom i nechtěné zavadění o koncák nezapne chvilkově osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 11:43 R Muž Mrakoplash [1776] Re: sachlj
klasické tlačítko, stejnej princip jako se používá u dveří auta. To na odkazu je taky možnost
a strejda google vyhodí taky několik možností
www.google.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 11:38 sachlj Re: hirafazel
jo tohle znám jen mi příjde že to moc vodotěsné nebude...vyzkouším to pokud není něco jiného..tohle ale doma nemám, budu muset pořídit.
dostal jsem odkaz na tohle www.gme.cz/… jen to pro arduino se mi líbí víc, hlavně využití...protože v tom dílu krytu budou dvě led pásky a každý se bude spínat v jiný čas. tzn. že kdybych tam dal jediný tupý spínač tak buď zapnu a nebo vypnu oba dva, já to potřebuji s logikou aby se to vyplo a znovu zaplo to co právě svítilo.
kupuji tohle.. www.ebay.com/…
právě teď. vyřešeno, zapatlám to silikonem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 11:37 sachlj
kryt bude mít dva díly, ten menší bude na běžnou údržbu, na krmení apod. na něm budou led pásky. nechci aby mi to svítilo do očí když to odklopím. ten senzor musí být vevnitř..nechci vypínač co bych ovládal sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2015 11:08 hirafazel Re: sachlj
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já jsem použil koncový spínač k 3D tiskárně (válel se mě doma, 68Kč/ks, dám do plastu a přetáhnu tavnou pistolí), pokud bych neměl použil bych magnetický spínač. Je vodotěsný a při kontaktu během čištění akva se ti nemůže náhodně sepnout jako koncák co mám já. Vypínač do série podle mě není vhodné pro použití jaké třeba chci já (ale je to asi to nejjednodušší).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 10:49 GP Re: sachlj
spinac do serie se svetlem, co rozepne pri zvednuti krytu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 10:47 Muž EiFFeL [39] Re: sachlj
klasický magnet za pár korun k alarmu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 10:46 R Muž Mrakoplash [1776] Re: sachlj
tlačítko :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 10:43 sachlj – senzor zvednutí krytu
hledám senzor, čidlo které bude signalizovat otevření/zavření krytu a bude vlhkotěsné. jde mi o vyřešení aby po otevření dílu krytu se zhaslo světlo co je na něm namontované. našel jsem kolizní senzor ale a, je drahý jak sviňa a za b, nevypadá vodotěsně...hledám jak to vyřešit..víte o něčem ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 14:44 sachlj Re: GP
To RTC potřebuji primárně k tomu aby arduino umělo přesný čas a mohlo podle toho dělat co má. Teploměry budou samostatně. Jde je napojit přes 4,7k odpor i víc naráz. Každý má své číslo a nebo se mu snad i dá určit. Takže v pohodě. Nejdřív vyřeším akva, předvrtám v desce a skříni otvory na protahování drátů, udělám kryt kdy to zatím bude svítit na spínací hodiny. A pak teprve, až bude filtrace a koloběh vody odladěný pak se vrhnu na automatizaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 14:36 GP Re: EiFFeL
ten 3132, nebo jak, by mel mit moznost doladeni v registeru a automatickou kompenzaci teploty
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2015 13:26 Muž EiFFeL [39]
přesnost DS1307 jsme ladili pomocí osciloskopu a pilováním kondenzátoru, protože ty udávají rychlost kmitání krystalu a na něm je zavislá přesnost samotné DS1307
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 11:47 sachlj Re: GP
přepad bude od akvária cca 2 metry trubkou. Zajímá mě jaký bude rozdíl teplot. Ono je to jedno stejně koupím set 5ti ds18b20 a co s těmi nadbytečnými? A u filtru mě zajímá co leze z akvária a co s tím udělá filtr. třeba by mě zajímaly hodnoty NO2 a NO3. Jen pro zajímavost. Nicméně budu měřit EC/TDS a změřím EC při velké výměně vody a pak třeba předběžně jak se bude měnit. Mohl bych tak nastavit výměnu vody podle potřeby a ne automaticky i když to není tak moc třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 11:38 GP Re: sachlj
neni mozny, ze se hodnoty oproti akva rozhodej průchodem přepadem? - provzdusneni - ph, ochlazeni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 09:26 sachlj Re: GP
Na netu lze najít i jiné varianty téhož. Od pár centimetrů až po několik metrů Používají to v kdejaké nádrži, třeba v té s motorovými oleji, palivem. a jsou sakra přesné protože v 1000m3 nádrži s naftou je i milimetr rozdíl pěkných pár litrů. Sakra rozzureny našel jsem informaci že ten modul RTC DS1307 je paskvil, že nedokáže držet přesný čas. A tak jsem koupil www.ebay.com/… a budu řešit připojení teploměru. Spíš víc teploměrů. Dal bych jeden do přepadové komory abych měl bezprostřední teplotu akvária. Jeden případně do akvária jestli seženu s dlouhým kabelem (jako že jo ale potřeboval bych to hned a ne až za měsíc z číny a ne z českého obchodu 3x dražší). Další bych dal do výstupní komory filtru abych věděl jak teplá voda teče do filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2015 10:24 GP Re: sachlj
mozna by sel princip zduplikovat, ale 40$ je masakr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2015 09:39 sachlj
měření výšky hladiny kapaliny v nádrži www.adafruit.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.10.2015 15:29 R Muž Mrakoplash [1776] Re: sachlj
Dá se koupit ledasco, ale za jaké peníze a bohužel kolikrát je to stejně z Číny.
Pro moje pokusy mi arduino za cca 100 kč stačí. Až budu potřebovat spolehlivost a přesnost koupím originál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2015 10:30 sachlj Re: EiFFeL
dá se koupit i v česku, někde jsem tady na něj viděl odkaz...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2015 09:57 Muž EiFFeL [39]
ten CO2 kit mám objednanej... čekám až dorazí z číny... co se týká arduina, osobně si myslím že argument pro 12V může být bezpečnost, na druhou stranu stejně bych relátkem spínal zásuvku kde budu mít napájecí adaptér pro elektromagnetický ventil (přijde mi to úspornejší než odpojovat jen 12V)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2015 09:23 sachlj Re: GP
až to začnu sestavovat tak nafotím aby ti to bylo jasné. elektromagnetický ventil na 12v pro řízení relátkem. mám 8mi a 2 portové. mohl bych to rozdělit na 12v pro světla a čerpadlo na výměnu vody a na to 2 dát 220v ale proč? dnes se přechází na napájení 12v.. třeba eheim 3 už je s adaptérem a jeho motor běží na 12v a taky u něj dokáží řídit otáčky tj. kolik toho přečerpá za minutu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2015 09:19 GP Re: sachlj
Relaka vetsinou v klidu daj 240. Je pozadavek na napajeni civky, tak proc 12V? Kdyz uz bude ph proc pocitat a nereagovat na ph dle zkusenosti spinanim el mag v? Serizeni filtru co funguje jako spojene nadoby?
Asi jsem jeste trochu jinde ;)
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 14 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16710x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17694-vyvojova-deska-arduino-uno-a-jeji-vyuziti-v-akvaristice?od=299