Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak správně svítit?

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jak správně svítit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 23:20 Muž j0hny [86]
A cokeby si tam dal proste kondenzator a 2 potenciometre na nastavenie rychlosti zapinania a vypinania hmm Predradnik nechas zapnuty a spinackami len zapinas a vypinas ovladaci zdrojik. nic zlozite, navrh mi trval 15 sekund a stoji 15 korun.
Cim ste tu spotrebu merali ? :) watmetrom zo supermarketu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 20:48 Muž Vstrom [82] - Malawi
Je to tak, stmívají se obě najednou. Jinak já minule taky měřil dvě zářivky po 18w a filtr jbl e901 a vše mělo 41w, filtr má mít 11w
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 19:33 Muž EiFFeL [39]
no zatím to mám na stole a pro účely testování a měření jsem použil 12V trafo s potenciometrem, který jsem zapojil jako odporový dělič a jeho otáčením ručně řídil napětí mezi 1 - 10V (předřadník snesl i plných 12V ale neprojevilo se to ani na spotřebě, ani nějak negativně na samotném př.)

na finální řešení mám již skoro hotový výrobek podle článku zveřejněného na www.akvarko.cz/… - v podstatě mi chybí jen naprogramovat procesor (sehnat správný programátor) a funguju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 18:41 Muž Lucky005 [197] Re: EiFFeL
muzu se zepta jak mas uledane to rizeni toho predradniku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 18:28 Muž EiFFeL [39]
takže suma sumarum
trubice 2x 58W
el. předřadník osram s regulací 1 - 10V

minimální ovládací napětí - odběr 14,5W
maximální ovládací napětí - odběr 109W

oboje včetně spotřeby vlastního předřadníku, jediný co nechápu kam se ztrácí pár W co chybí do 120W (2x 58W + předřadník) - ale asi nebudou trubice mít přesně 58W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 13:06 Muž EiFFeL [39] Re: Losky
osobne si myslim, ze tam bude el. predradnik a budou se stmivat obe trubice soucasne, mam to ted doma postavene taky a funguje to vytecne, vecer chci zkusit zmerit odber pri ruznem % vykonu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 12:25 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Losky
To je spíš dotaz přímo na výrobce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 12:20 Muž Vstrom [82] - Malawi
Ještě se zeptám takhle, přestavujeme byt a budu brzo objednávat komplet akvárium s krytem a stolkem od fa. Zekia a nabízejí za 1tis Kč navíc stmívač osvětlení. Zářivky tam budou 2x58w T8. Jak to funguje? Dá se třeba nastavit že svítí jedna zářivka, pak se připojí druhá a u konce zase jedna zhasne a ta druhá bude stmívat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2012 11:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: leoncupra
Podle mě je lepší svítit přerušovaně. Vede mě k tomu několik důvodů:
-akvárium vám má dělat radost a to nemůže, pokud je v něm zhasnuto. Takže pokud ste u akvária např. v 6 h. ráno, pak třeba kolem oběda a pak třeba večer kolem desáté, tak by se v něm mělo svítit.
-Z výše napsaného vyplývá, že byste musel svítit třeba 18 hod/den. To by se sice dalo, ale mnohem lepší je mít silnější světlo a svítit méně a toho nedosáhnete jinak, než právě přestávkami.
-Přestávkami se dá prodloužit den. Rostliny vnímají úplně jinak, když se svítí třeba 7 hod. v kuse a nebo 7 hod. roztažených přestávkou např. na 13 hodin. V prvním případě mají krátký den, ale v druhém naopak dlouhý a tak se různé druhy rostlin mohou chovat různě.
-Při silném osvětlení si rostliny odpočinou.
-Pauzou se nic nezkazí.

Svítit 12 hodin denně bez přestávky. Např. od 10:00 do 22:00.
Nebo.
Svítit 10 hodin denně s dvou hodinovou přestávkou. Např. od 10:00 do 14:00 a od 16:00 do 22:00.
Ale to není samé. V druhém případě je prostě o dvě hodiny méně světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 11:38 Muž Vstrom [82] - Malawi
Svítím od 9-12h a pak od 15-22h a vše roste pěkně a řasa minimálně. Jen jednou za 14dní skla přejedu magnetickou stěrkou. Víc není potřeba.
Všude píšete o kytkách, ale co rybky? Taky určitě potřebují světlo...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 10:19 Muž Dawe_CZ [34] Re: HaDaS
Děkuji za rady. Jsem tady nováček a teprve zde budu fotky a info o mojem akváriu vkládat. Akvárium mám 240l, a mám ho měsíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 09:51 HaDaS Re: Michal J.
Řekněme si to na rovinu. Intenzitu a délku osvětlení si musí každý vychytat sám.
Ale všeobecně by se dali uvést dva modely.
Svítit 12 hodin denně bez přestávky. Např. od 10:00 do 22:00.
Nebo.
Svítit 10 hodin denně s dvou hodinovou přestávkou. Např. od 10:00 do 14:00 a od 16:00 do 22:00.
Jen bych doplnil, že při vypínání světla přes den, bych bral v potaz umístění akva. Pokud do něj svítí slunce, či jinak dopadá světlo z jiného, v návaznosti na roční dobu nepravidelného, zdroje, tak bych si, s ohledem na nepravidelnost takovéhoto "neovlivnitelného" osvitu, pauzu radši odpustil.

Pro leoncupra : Pokud svítíš tak jak svítíš již delší dobu, a nezaznamenal jsi žádné problémy, tak nic neměň. Změnami u fungujícího akvária, můžeš problémy pouze vyvolat. Vzhledem k tomu, že neznáme tvé akva, tak ti nemůžeme dát žádné konkrétní doporučení ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 09:39 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: HaDaS
V podstate sme obaja mali na mysli to iste. Menej svetla (dlzka, nie intenzita), viac CO2, lepsi rast rastlin (v pripade dostatku zivin pre rast vyssich rastlin, kde je prave CO2 nedostatkove), horsi rast rias. Ale s tvrdenim, ze len v novo zalozenych akvariach sa oplati vypinat osvetlenie nesuhlasim. Problem s nedostatkom CO2 ma aj plno zabehnutych akvarii. Neda sa zial zovseobecnit, ci svietit napr. 12h, alebo 12h s prestavkou cez obed 2h. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 09:27 HaDaS Re: Michal J.
A já si zase myslím, že pauza ve svícení má význam pouze u nově založených nádrží v záběhu. Položme si otázku : Proč vypnout osvětlení v akva? Nejspíš proto, aby se zvedla koncentrace CO2, který je tak důležitý pro růst rostlin. Takže například pro akva do kterých je CO2 dávkován, mi to přijde zcela zbytečné. Zrovna tak i akvárií, která jsou zaběhnutá a rovnovážná :-) .
Leda bychom chtěli šetřit, ale toho lze dosáhnou i jinak :-) .
Edit : V boji s řasou to může pomáhat u nových nádrží právě tím, že zvýšením podílu CO2 ve sloupci podpořím růst rostlin ... atd. atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 09:17 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: leoncupra
Zalezi podla podmienok v tej ktorej nadrzi. Ak na obed vypnes osvetlenie povedzme na 2 hodiny, moze tito pomoct v boji s riasou (ak s nou mas samozrejme problem a svetlo je pricina). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 08:53 Muž Dawe_CZ [34]
Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli je lepší svítit v akváriu stále, a nebo přerušovaně. Pokud přerušovaně, jaká prodleva pauzy by měla být? Jaké jsou výhody a nevýhody a co proszpívá víc? Já svítím 11hod nepřerušovaně. Děkuji za rady a tipy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 18:25 Muž Tomiino [43] Re: Tomiino
fotky uz jsou drobet zastarale..v akva mam jen pancernicky,neonky,anciky a 6 terciku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2011 13:52 R Muž romant [27982] Re: DamianP
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 13:36 DamianP
ja sa chcem spytat ci nemate problem s prehrievanim vody v akvariu... pretoze termostat mam na 23 stupnov a voda ma 28 stupnov lebo svetlo dost nahrieva vodu a byvam v byte. ci by ste nemali nejaku radu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 00:13 Muž pros [36] Re: katterinecka
Tak to teda netuším, aplikuji CO2, PH měřím nonstop, dělám pauzu asi hodinu a půl. Za tu dobu jsem si nikdy nevšiml nějakého poklesu PH vlivem nahromadění co2, co2 okyseluje vodu. Stou řasou jsem se to dočetl v nějakým článku. Jinak tvorba řas je závislá na všem možný ta pauza je jen něco co můžeš udělat navíc a nic tě to nestojí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 23:07 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: pros
proč se tedy pauza dělá v rostlinných akváriích a ne třeba v malawi nebo jiných biotopních akváriích s málo rostlinami? A proč ji dělají i ti kteří by ani jinak problémy s řasami neměli?
Zajímá mě to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 22:56 Muž pros [36] Re: katterinecka
Tak to asi ne ty tam budou vždycky. Leda že bys tam lil savo to by tam ale zas nebylo nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 22:30 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: pros
tak když budeš v akvárku blikat tak tam nebudou řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 22:15 Muž pros [36] Re: Tomiino
Ta pauza není skrz rostliny ani CO2, ale kvůli řasám. Řasy jsou na změny světla citlivé a přerušení snižuje růst řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 20:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Tomiino
zbytečné to je protože tam máš hodně ryb a ne tak náročné kytky. Mohlo by jim to pomoct ale asi ne o moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 20:26 Muž Tomiino [43] Re: katterinecka
dekuji,takze kdyz nepouzivam CO2 muze to byt zbytecne delat pauzu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 18:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Tomiino
spíš bys měl říct že máš společenské akva, to by vystihovalo víc tu rybí osádku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 18:57 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Tomiino
myslím že se to dělá hlavně kvůli CO2, když je v akvárku víc rostlin ale ty CO2 nepřidáváš (nebo ne takové množství které je potřeba), tak se během dne vyčerpá a na večer už třeba nestačí. Proto se dává do svícení pauza aby se CO2 doplnilo, i když nevím jestli se za tu hodinku nějak výrazně doplní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 18:15 Muž Tomiino [43]
Ahojky,chtel bych se zeptat na vec myslim ze tady uz vickrat resenou...Je dobre davat akva,rostlinkam nejakou pauzu ve sviceni???mam zarizene akva,s rostlinkami a tercovci.Dekuji predem za radu..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2010 09:16 Muž cervajz [0] - Cichlidy
Překvapuje tvrzení, že rostlinám a rybám VYHOVUJE přestávka ve svícení.. Rostliny přece v přírodě fotosyntetizují kolem 12 hodin, podle osvetlení.. Je pravda, že v tropech může nastávat pauza, ale ta je způsobena přílišnou teplotou vzduch, tak že to ani C3 rostliny nedavaj. Ale to se týká hlavně suchozemských rostlin. Voda se přes poledne tak rychle neohřeje. Co vy na to? ahoj nevíte někdo jak je to s běžnýma akva kytkama? jsou C3 nebo C4?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 11:32 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: JuraS
Jj, díky. :-) (Už jsem si to našel v katalozích - viz můj předchozí příspěvek...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2010 11:13 JuraS – Re: Sid
Fotka k příspěvku Tady je nafocený ten slíbený obal..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 22:51 Muž ČUPR [204] - Tetry – Re: kortezhugo
Vyzkoušej a pak mi dej vědět. Fakt to funguje, i když věřím, že se zde najdou i odpůrci proti takovému svícení. Viděl jsem to i u profesionálů, kteří obchodují s rybami ve velkém. Tam jsem našel inspiraci a tak jsem to zkusil. Navíc, jak jsem již uvedl - vyhovuje mi to časově i k pozorování života v akváriu. Pracuji na směny a tak jsem dopoledne dost doma, odpoledne většinou pryč a pak celý večer mohu kdykoliv pozorovat akvárium. Dříve jsem svítil 10:00 ÷ 22:00 hodin, ale tohle mi fakt (i rostlinám) vyhovuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 22:37 Muž kortezhugo [983] – Re: ČUPR
...este som to neskusal...teda svietit z prestavkami...-moze to mat "realny" efekt ze stupne CO2...
...mozno to niekedy vyskusam X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 22:12 Muž ČUPR [204] - Tetry
Dlouho jsem "špekuloval" jak nejlépe svítit v akváriu a osvědčil se mi tento režim:
08:00 ÷ 13:00 hod.
17:00 ÷ 24:00 hod.
Rostlinky si potřebuji během dne taky trochu odpočnout a jestli je to pravda, nebo ne neřeším. Jistá je však skutečnost, že od té doby mi rosltiny rostou jak nikdy. Navíc chodím poměrně dlouho spát - ne dřív jak o půlnoci a tak si akvárka užiju až až...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 21:39 Muž hop [26] - Rostliny
já svítím od 9 do 22h tropický den má cca 12-13h, aq 180x60x50 zářivky 54w 1x627 a 1x640 s reflektory...1x pet 1,5l s co2 a jinak nehnojím, kytky mi lezou z aq ven...kvete mi během měsíce už třetí echinodorus, aq jsem zakládal v půli srpna 2009 ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 16:44 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: JuraS
Tak jste mě donutil projít si katalogy značkových zářivek a musím uznat, že pokrok nezastavíš. :)
Máte pravdu, že (dokonce minimální!) životnost moderních širokopásmových zářivek je "někde úplně jinde", než (dokonce maximální) bývala před pár lety... hmm Takže musím přehodnotit svůj vztah k nim, a to zejména v souvislosti s "GLOGLO" speciálkami, se kterými jsem je až dosud srovnával... Omlouvám se značkovým širokopásmovým zářivkám! :-)
Životnost těch vámi udaných 13000 hodin je reálná, pro mě překvapivě je i nízký pokles světelného toku těchto zářivek... Doporučuji srovnat s výrobcem "přiznanou" životností "GLOGLO" zářivek...
Ptal jste se na rozdíl mezi "640" a "965"...
Podle mne ve prospěch "965" hovoří barevné podání a životnost, ve prospěch "640" cena a pokles světelného toku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 15:25 JuraS – Re: Sid
nafotím a dám to sem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 15:23 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: JuraS
Na obalu? Nikdy jsem si toho nevšiml... :-) Ale nemýlím-li se, katalogy uvádějí jiné hodnoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 15:22 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Johan
Zapomínáte na jeden důležitý faktor - světelný kompenzační bod.
Rostliny nedosáhnou přírůstku fotosyntézy, pokud intenzita záření nepřesáhne tuto hranici.
To hraje samozřejmě významnou roli zejména u kytek náročných na světlo. Ale nejen u nich...
Omlouvám se, ale na toto téma jsem dál ochoten diskutovat jen soukromě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 14:45 JuraS – Re: Sid
13000 hodin životnosti je na papírovém obalu od 640...kdo by to ale měřil, že..:?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 13:41 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Ano - pokud rostlině daná intenzita světla stačí, pak není nutné dobu svícení protahovat. :) Pozor, to není zas tak pravda. Musím to asi trošku rozvést, protože to, jak to píšeme, je minimálně zavádějící.

Z toho, čím jim svítíme do akvária mohou využít tak maximálně 3 %(můj odhad), řasy o něco více. To, aby mohli přežít, tak osvětlení musí být takové, aby jim pokrylo minimálně náklady energie na celý den, čili i na dobu, kdy se nesvítí. Rostliny dýchají ve dne i v noci. Ve dne náklady na energii pokryje osvětlení. Pokud je osvětlení slabé a ty náklady pokryje a přesáhne do plusu jen nepatrně, musí se svítit déle. Jednak aby se zisk nahromadil a jednak, aby byla menší doba jen pro dýchání. Když se svítí vyšší intenzitou, tak za kratší dobu se nahromadí energie na zbytek dne beze svícení.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 13:30 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: fantuomas
Rastlinky sú spokojné nielen s "840", ale aj s "830" a dokonca "827". :-)
Naplno svietiť u mňa znamená cca 1W/l. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 13:20 Muž fantuomas [35] - Rostliny – Re: Sid
840 by mala byť tiež relatívne studená, resp. biela nie do žlta..je to tak? Jasne tá farba je už skor na vkuse, mne prídu "studeno" nasvietené nádrže také...osviežujúcejšie :) Čo na 840 vravia rastlinky??

Svietim "naplno" 12 hodín, no v prípade mojho akva to znamená 60 W na 150 L hrubého objemu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 13:10 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: fantuomas
...(pre rastlinky sa ako vhodné farebné spektrum doporučuje 5000-7000 K cca)...
Taky to vidím tak, že nejfrekventovanější jsou zdroje s Tc 6500K. :-)
Mně ale takové světlo "nesedí", (narozdíl od rostlinek), ale naštěstí kytky v pohodě "fungují" i pod teplejším světlem. :-)
"865" mám nad svým akva také - jednu spolu se dvěma "830" a dvěma "840".
Naplno svítím 9 nebo 10 hodin, s "náběhem" a "doběhem" tuším 12...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 12:48 Muž fantuomas [35] - Rostliny – Re: Sid
Aký máte názor na (philips) 865 - má 6 500 K ? používam ju spolu so Sylvaniou 830, ale chcem prejsť na komplet 865 teda studená biela ( pre rastlinky sa ako vhodné farebné spektrum doporučuje 5 000 - 7 000 K cca ), poprípade philips aquasky - tiež 6 500 K, svietim od 9 rána do 21:00 (aby to nebolo off-topic: )

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 12:33 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: JuraS
Která z těch dvou má životnost 13000 hodin? :-)
(Mimochodem - pro mne, jako kytkaře, "nestojí za nic" ani jedna ani druhá; já dávám přednost řadě "8xx"... :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 11:50 JuraS – Re: Sid
Podle barevných spekter vidím, že osram basic 640 má podobné spektrum jako 965 (+-autobus) lm má 2100 oproti 1100 u 965 a životnost udávanou osram má 13000 hodin..tak v čem je 965 lepší ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 11:45 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: JuraS
...Mám na svícení zpracovanou výpočtovou tabulku do které jsem zahrnul i grafy barevného spektra...
Pokud k osvětlení akva použijete "8xx" ("9xx") zářivky, žádná spektra "grafovat" nepotřebujete. :)
Stačí vědět, kolik zářivek dát nad které kytky a jak dlouho jim zhruba svítit. :-) Jestliže vám pak kytky "nelezou z akva", není to zářivkami (ani jejich spektrem)...
Ale ta tabulka se nakonec může hodit! :-) Třeba zjistíte, pod jakým osvětlením se vašim kytkám nejlépe daří, pod kterými se nejlépe vybarvují, pod kterými "odchází" nebo naopak bují červené řasy, pod kterými zelené nebo sinice a tak... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2010 11:36 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Johan
Ano - pokud rostlině daná intenzita světla stačí, pak není nutné dobu svícení protahovat. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 13 14

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19217x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1679-jak-spravne-svitit?od=447