Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sekavci - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Sekavci - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.11.2019 11:05 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: jakuka
Četla jsem, že se rozmnožují pouze hormonálně, tak mě ani nenapadlo, že by se samici mohly jikry utvořit
Jikry se tvoří samozřejmě i u druhů, které se v akváriu množí obtížně nebo vůbec. Jen z toho nic není. Od jiker k odchovu je ještě daleko. ano
Rybu utrať, ať se už netrápí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 09:46 Žena jakuka [3] – Zadržené jikry
Zdravím, už se vám někdy stalo, že vám samice sekavce zadržela jikry až jí z toho prasklo břicho? Mám je v 450l topení tak 26-27 st. Četla jsem, že se rozmnožují pouze hormonální, tak mě ani nenapadlo, že by se samici mohly jikry utvořit a vlivem chladnější vody by jí zatvrdly v břiše- mám teď jednu chuděru, kterou jsem dnes ráno našla s velkým břichem, pohledově to vypadá, že jí na boku prasklo a lezou z toho jikry... po celém těle je pod kůží ty ,,jikry" vidět.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 17:36 Žena Nikola90 [5] - HalančíciRe: O.Tom
Takže je teda možné že mám v akváriu 2 druhy....No a já si říkala, že jeden je světlejší a druhý tmavší hlavně, co se týká těch pruhů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 17:22 Muž O.Tom [439] Re: Nikola90
Co jsem o jejich rozmnožování jen slyšel, tak to bylo s pícháním hormonů.
Dále jsou údajně jikry extrémně citlivé/náchylné na zaplísnění.

Dvě rybky je podle mě strašně málo. Navíc je lepší koupit všechny najednou než postupně dokupovat, protože se tu vozí více druhů, ale nijak se to v obchodech nerozlišuje a prodává se pod stejným názvem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 10:31 Žena Nikola90 [5] - Halančíci – sekavec příčnopásý
Ahoj

Mám dotaz jak třete sekavce příčnopásé?Zatím mám 2 ale do budoucna bych přikoupila další 2, třou se sami nebo je lepší odchyt a změna teploty vody jako u některých jiných druhů ryb?Moc článků o nich na netu jsem nenašla ohl.tření tak se ptám.Někde je, že bezproblémů jinde že se oplodní malé množství jiker apod.Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 14:21 Muž roper [10] - CichlidyRe: Silent
Vodu mám skoro jako Ty a 6 samců na dvě samice. Pořád se to nějak nemůže vydařit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 13:22 R Muž Silent [5949] Re: roper
Nevím jak jsi na tom s vodou, ale já je dávám do tření ve vodě pH cca 6,8 - UT 4°dKh - CT 9°N. Osvědčilo se mi tření ve skupině (1 samice a 3-4 samci) a i tak je procento neoplozených jiker poměrně velké. Odchov mladých je dobře popsán v atlase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 13:14 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: roper
Co zkusit mrknout do atlasu? Ne, že by tam bylo bůhví kolik informací, ale ten základ tam určitě najdeš. ;) rybicky.net/atlasryb/sekavec_pricnopasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 12:35 Muž roper [10] - Cichlidy – Sekavec příčnopásý
Ahoj. Můžete mi prosím někdo poradit s množením sekavce příčnopásého?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2011 19:17 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: harpunar
Ne. Já nevím, jestli to jméno můžu vyslepičit, ale jenom naznačím, že to byl novinář a když kdysi v Porubě fungoval klub Akara, tak na burzách ty sekavce prodával pravidelně. A Akara, to je historie z minulého století. Ty ryby fakt stimuloval hormony. A dokonce vím, že v té době byl tuším ve Zlíně(tehdy se tomu městu říkalo bůhvíproč Gottwaldov) nějaký borec, který množil Labeo bicolor.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2011 18:45 harpunar Re: Pepan
Pepane,teď jsem si vzpoměl, kdysi je mám dojem vytřel Sváťa Hanák,jiker bylo snad tisíc,ale odchovat se podařilo pár ryb.Nikdo jiný mne nenapadá,možná nebožtík Petruška s Poruby,ale to je jen doměnka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2011 13:35 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: harpunar
Znám v Ostravě člověka, který sekavce pravidelně odchovával už před třiceti roky, samozřejmě pomocí hormonálních injekcí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2011 09:18 harpunar Re: Jana
Já je měl kdysi také,dokonce se mi zaplnily samice(tmavězelené bříško)a byly tam pokusy o tření,ale nikdy s toho nic nebylo.Podle informací lze tření vyvolat injekcemi a nějaké se snad již podařily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.01.2011 20:47 Jana – rozmnožování sekavců
Ahoj, chtěla jsem se zeptat na množení a odchov sekavců, měla jsem 6 kusů asi dva roky a nikdy se mně nevytřely. Tyto rybky strašně obdivuju a tak by mě odchov strašně moc potěšil, když jsem se ale ptala v akvaristice, tak mi vždycky řekli, že bez hormonů to nejde. Můžete mi, prosím, někdo poradit.
Dík moc za každou reakci ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2010 12:34 R Muž Silent [5949] Re: Mrakoplash
Dělával jsem Pangio kuhlli bez hormonální stimulace relativně bez problémů. Takže nutná asi nebude. Možná jen u odchytových ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2010 08:10 Muž Plecos [322] Re: Mrakoplash
Kuhlíci se pro výtěr píchat nemusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2010 05:53 Mrakoplash Re: Deathbull
Počítáš dobře palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2010 21:29 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: invalida
Počítám že myslel hormony.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2010 19:37 S Muž invalida [3881] Re: Mrakoplash
No taky myslím že jikry něco vyzobe smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.11.2010 19:36 R Muž Mrakoplash [1776] Re: invalida
Mám pocit, že na množení se jim musí pomoct. Ovšem jistej si nejsem :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2010 19:08 S Muž invalida [3881]
Nemáte někdo zkušenost jestli se ve společným akvu něco málo přes 800l můžou vyskytnout přeživší mladíci sekavců? Dík Václav

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 16:20 R Muž Silent [5949] Re: rybka1
Množím je v cca 90ti litrových nádržích při teplotě 25-26 °C, pH 7, CT 8, UT 2. Vodu před nasazením ryb proženu přes UV lampu. Toť asi v kostce vše. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 16:17 R Muž Silent [5949] Re: marsz
To byli možná ještě odchyty z přírody. Teď už se vozí většinou z asijských pěstíren, takže budou z umělých odchovů a nebudou tak náročné na podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 15:52 Žena bluedream [245]
Mě se tenhle týden kolem sebe omotávali ve 300l. Obtloustlá samice se samcem, jenže s odchycením jsem se nechytala. Teď koukám, že už tam mám hubeňoury, takže je po a jikry sežrané :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 12:38 rybka1 Re: Silent
Mohl bys mě, prosímtě ještě napsat pár tipů, třeba v jak velkém akvárku je množíš, jaká je kvalita vody, teplota, jestli ji mám zvýšit atd, díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 11:54 marsz Re: Silent
V mojí obstarožní literatuře je teda pobízeli injekcema. A to tehdy asi mívali víc živého krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 10:20 Žena Vini [1] - Cichlidy
....Kdybych je mela rozmnozit tak odloveni nebude nejjednodusi.... :) jelikoz mame akva 800l...takze najit tam 4sekavce neni moc jednoduche...protoze se furt nekam schovavaj...ale kdyz sem tam nejaka ta ryba lekne...tak se na ni krmej celou noc...nebo den...to je jediny zpusob(pro me) jak je odlovit... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 08:43 R Muž Silent [5949] Re: kreten
Tak to je fakt. Prubnu mírné proudění. Zatím jsem třecí nádrže filtroval je akvacitem a vzduchem z želvy. Zkusím čerpadlo a uvidím jaké budou výsledky. Pravda je, že při tření se většinou soustřeďují v rozích akva, ale lítají jak jankovitý kobyly a jikry jsou po celém dně. Potom poreferuji jak to dopadlo. Díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 08:35 kreten Re: Silent
No já si myslím, že to chce navodit trochu proudu, protože ti střeččci jdou jedním směrem za ní a mlíčí jim vytéká všude, ale v mírném proudu se jikry shlukují k sobě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.12.2009 08:34 R Muž Silent [5949] Re: kreten
Já je nedělám v páru ale dávám je do tření v hejníčku po asi 6 ks. Ona si totiž, alespoň v mém případě, zaplněná samička vybírá i několik partnerů během jednoho tření. Odlovit se musí. Párkrát mi už sežrali celý výtěr. Další věc je poměrně vysoké procento neoplozených jiker, takže počty odchovaných kusů nejsou největší. Zatím. Já na to ale přijdu :) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 08:28 kreten Re: Silent
:-) jsem nevěděl, kdo je množí, ale o spontánních výtěrech jsem slyšel a je to fakt podle toho popisu? Ryby v páru a pak odlovit, páč to asi budou žrát, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 08:20 R Muž Silent [5949] Re: marsz
Ale jde. Já je množím bez potíží. Dobře popsaný postup je i tady v atlasu rybicky.net/atlasryb/sekavec_pricnopasy . Nejlépe se vybudí ke tření kvalitní potravou. Nejlépe živou, nebo alespoň kvalitní mraženou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 00:20 rybka1 Re: marsz
To je ale škoda!!! Doufala jsem že to půjde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2009 00:03 marsz Re: rybka1
Normálně to asi nejde, možná s injekcema hormonů ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2009 22:42 rybka1 – množení sekavců
Ahoj, mám doma 4 sekavce příčnopásé , chtěla bych je rozmnožit, ale nikde jsem se o rozmnožování těchto ryb moc nedozvěděla, můžete mi prosím poradit. Předem díky

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 578x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16580-sekavci-rozmnozovani-a-odchov