Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čím hnojit?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Čím hnojit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2014 14:32 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Slav3k
Já, než jsem začínal hnojit PMDD, jsem hledal informace a skoro všude jsem četl, že destilka z benzínek, drogerií atd. je technická, vyrábí se jiným způsobem než potravinářská a že není vhodná. Jaký je v praxi rozdíl, netuším. Já PMDD míchám z normální vody z vodovodu, je pravda, že míchám menší množství než ty a uchovávám měsíc v ledničce. Pak míchám novou várku, i když zbude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2014 14:19 Muž Slav3k [23]
Fotka k příspěvku Takže můj nový pokus. Poslední malá dávka hnojiva, kterou jsem uchovával normálně při pokojové teplotě mi zplesnivěla. Tentokrát jsem umíchal z ingrediencí nakoupených ve větším, dávka 0.5L, použil jsem destilovanou vodu z drogerie, doufám že to je v pořádku.
Skladovat budu v ledničce, žádnou kyselinu bohužel nemám, abych to tím kozervoval :(

Můj výtvor má takový zelenožlutý toxický odstín :-D Vždy mě ta barva vyděsí, ale když si uvědomím, že dávkování je 10ml/100L tak mě to vždycky uklidní ^^
CO2 bublá, uvidíme, jeslti se dropchecker umoudří a zežloutne. Když ne, trochu přidám CO2 (Bohužel, přijde mi že ten difozor co má, dělá poměrně velké bublinky, že to není uplně efektivní :( )

Na 1L:
145g MgSO4*7H2O
6g KH2PO4
18g Tenso
50g KNO3
48g K2SO4
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 08:45 Muž Slav3k [23]
díky, pokusím se to uchovávání trochu vylepšit na základě vašich připomínek :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 21:36 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: michalt
E300 je kyselina (L-askorbová), měla by pomoci udržet Fe v chelátech EDTA a DTPA.
Pokud si to dobře vybavuji, na rostliny v akváriu nemělo zavedení přídavku E300 do roztoku Tenso cocktailu, resp. Plantexu CSM+B, viditelný efekt. Roste mi to pořád tak nějak stejně.
Když hnojím pravidelně, kytky "blázní", když hnojení vypustím, roste to o poznání pomaleji.
Teď mám zase období, kdy tomu dopřávám a některé rostlinky se mi (právem) mstí. Asi to všechno vytrhám, jak loni koncem listopadu, a zase bude chvilku pokoj. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 21:08 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Sid
Díky za vysvětlení. S tím, co jsi napsal, chápu, proč přidáváš E202.

Ale jestli Ti dobře rozumím, opravdový efekt té E300 je v Tvé nádrži vlastně dost těžké ověřit. Nebo jsi po zavedení toho vitaminu pozoroval nějakou změnu, která by ukázala, že opravdu něčemu pomáhá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 20:47 Muž visek [75] - Tetry
ja mam co2 a pmdd.denne davam 2 ,5 ml .je pravda ze kytek mam hodne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 19:26 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: michalt
Odhadnout, jak se zvýší trvanlivost roztoku, nedokážu. Uchovávám jej v lednici a trvá to řadu měsíců, než jej spotřebuji. Než jsem začal E300 a E202 do roztoku přidávat, pravidelně se v něm po čase objevily sraženiny.
Jak na tom bude "trvanlivost" vazeb v chelátu, to taky neodhadnu. Problém je totiž v tom, že nemívám problémy s deficitem Fe. A to ani v době, kdy na přihnojování "nemám delší dobu čas".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:29 Muž Dejmon [64]
Já mám PMDD namíchané cca 3 měsíce uskladněné v ledničce. Vždy si naderu na tak 2-týdeny do stříkačky, které dávkuji do AQ obden. Na PMDD jsem použil vymytou čistou lahev s a 400 ml destilky z železného kondenzátu !, ještě z Chemičky, kdy jsem k němu měl přístup. Zatím plíseň či jiné nežádoucí zkalení v flašce není vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:26 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Designer
Ano, nemyslel jsem to jako zaručený recept. Jen dosavadní (připouštím, že ne dlouhá) zkušenost mi ukázala, že dostatečný stupeň čistoty přípravy a skladování může prodloužit tu dobu zaplísnění natolik, že se to dřív začne znehodnocovat jinými procesy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:23 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Sid
A dá se nějak odhadnout, jak se tím zvýší trvanlivost toho roztoku? Řekněme, že samostatně rozmíchám mikroprvky a přidám doporučenou dávku E300. Jak dlouho si člověk může být jistý, že se ty uvedené cheláty nerozpadnou?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:08 amrtin Re: Designer
Tak opět o příspěvek níže to rozebral Sid (děkuji),já jen napsal své zkušenosti,né že to je na 100% tím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:07 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Mam houby co kecat, vodu do vsech hnojiv vzdycky prevaruju, ale za nejak extra nutne to nepovazuju. Pokud se to ma stabilizovat, pak se pouzivaji kyseliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.04.2014 13:05 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Slav3k
Chcete-li minimalizovat riziko zaplísnění PMDD, můžete je ošetřit sorbátem draselným (E202) a pH pro cheláty Fe (v PMDD standardně Fe-EDTA, resp. Fe-DTPA) upravit pomocí kyseliny askorbové (vit. C, E300).
Doporučené dávky jsou 0,5g/l E202 a 1,25g/l E300.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 13:03 amrtin Re: Designer
Pravda.Já mám ale zatim docela dobrý zkušenosti s reverzní osmozou,z který míchám pmdd i další hnojiva,takže si myslim,že i na tý vstupní vodě dost záleží(skladuju v pokoji v černých nádobách při cca 18°C) a zatim mi nic nezplesnivělo.
Sterilní to ale rozhodně být nemůže od prvního otevření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.04.2014 11:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: michalt
Zajistit tak sterilni podminky, aby se Ti tam nedostala plisen, to bys na to musel jeste trosku sloziteji. Me zkusenosti s pestovanim rostlin v gelu rikaji, ze dokazu vyrobit gel ktery nezaplisni, ale jak to jednou otevru (krabicku s tim gelem), mam do tydne nadhernou kulturu plisne, a jeste si muzes vybrat, jestli chces zelenou a nebo bilosedivou. Plisen se bohuzel dokaze dostat do cehokoli, a jak ma vhodne podminky, rozjede se.

Pouzivani sterilni vody nic moc neresi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 11:27 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Slav3k
Ahoj, já rozdělávám PMDD v čištěné vodě (Aqua purificata z lékárny) a viditelně se nezkazilo ani po čtyřech měsících. Ale pracoval jsem s ním velice opatrně (čistá stříkačka, nedostala se dovnitř ani kapka ničeho zvenku, původní čistá láhev, atd), skladoval jsem v lednici.

To zaplísnění hodně závisí od toho, jakou vodu použiješ, jak čistá je nádoba, ve které to rozděláváš a jak to skladuješ (teplota a osvětlení). Když to uděláš alespoň trochu "laboratorně," může to vydržet hezky dlouho. Za jak dlouho Ti zplesnivělo a jak jsi to skladoval? Někteří kamarádi však skladují rozdělané PMDD i při izbové teplotě v převařené vodě a taky jim vydrží řádově měsíce.

Problém je spíš v tom, že se nedá zcela vyloučit chemické znehodnocování mikroprvků, zvlášť cheláty se železem. Měl jsem pocit, že asi po třech měsících se mi začal projevovat nedostatek železa (i když jsem pravidelně přihnojoval), ale to nemuselo být zrovna stářím roztoku, jen dlouhodobě nevhodným pH pro daný chelát. Tak teď radši připravuji rozrok asi na měsíc dopředu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 10:53 Muž Slav3k [23]
Zdravím,

jen tkaový dotaz, myslíte že se může namíchané PMDD zkazit? Mě to normálně zplesnivělo, asi jsem měl špatně uzavřenou nádobu. Jak dluoho vám průměrně vydrží umíchaná směs?

díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 08:35 radim Re: radim
jinak teda nikde nehnojím, protože rostlinné akvária prostě dělat neumím:-) a ryby co mě zajímají si zatím s každou rostlinou rychle poradili...jen ten mech nic nežere, tak si ho v jedné nádržce už roky držím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 08:26 radim Re: Johan
jen jsem chtěl napsat zkušenost. Neříkám, ať to tam lidi dávají. Ano, nevín kolik tam toho dávám, ale nejsem tak blbý, abych tam toho dal tolik, že by mi to v bytě smrdělo. Ještě jsem mohl doplnit, že tam jsou krevety, které dáj žijí a množí se;-) (kříženci palmat)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 08:13 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: radim
Tak do substrátu proč ne, ale když pominu, že to trošku smrdí, tak vidím problém v tom, že vlastně nevíte, kolik toho do akvária vlastně dáváte..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2014 06:05 jamajcan Re: Johny
Nevědomost ,zlatá....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2014 19:50 radim
je to asi blbost, ale zkoušeli jste někdo hnojit guanem? je to koupené už v tekutém stavu...nějaké "Hoštické". Používám to normálně na chili papričky a zkusil jsem to už několikrát od oka naředěné cvrknout do akva bez ryb, kde roste jen mech(nedokážu určit) a sagitaria. Mech se úplně zbláznil a sagitaria taky:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2014 19:31 Muž Johny [4]
asi bych jednotlivé látky nekupoval v zahradnictví či barvách a lakách...to si to raději objednám z nějakého specializovaného eshopu a mám aspon trochu záruku, že v tom nejsou nějaké příměsy atd....zatím se mi vyplatilo objednávat z www.vitaplant.cz .. mají i príznivé ceny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2014 16:42 Muž Slav3k [23] Re: Designer
Jo je to tvoje recepturka :-D A ten "šuplíkový efekt" uplně ívm o čem mluvíš, však mě sáčky ležely rok i víc v šupleti :-D

Jinak, ted mi vysadilo CO2, musím doplnit lahev ( a pravděpodobně koupit ještě další). Takže teď pokusně, jen s polovičním i menším dávkováním. Uvidíme

EDIT: A rozmichat to šlo ... měl jsem tu vodu horkou, takže stačilo jen pořádně proštěrchat :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2014 10:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
Jestli jede o recept z 22.01.2014 14:01, tak jo, podle cistoty chemikalii to muze byt od zelene az po nahnedlou. Tu barvu v tom dela Tenso.

Pokud mas dole usazeninu, nechce se to uz rozpoustet, pridej jesete stejne vody, proste to rozred na dvakrat tolik a davkuj dvojnasobna mnozstvi. Ja to michal takhle na doraz proto, at nenosim tolik vody na setkani, a at nepotrebuju tak velke lahvicky, prilit si tam vodu totiz muze (a snad i umi) kazdy.

Kdyz jsem chemikalie nosil jen v saccich, spousta lidi to jen hodila do suplete a zase nic, tak jsem to zacal nosit takhle, at se to pouzije :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 18:30 amrtin Re: Miso
No,čiré ho mám taky,ale barva do zrzava,to je fakt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 18:21 Muž Miso [470] Re: amrtin
no neviem, ja som mal makro vzdy cire, bez ziadnych zrazenin usadenin ci niecoho podobneho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 15:06 amrtin Re: Slav3k
Tak nad barvou bych se nepozastavoval.Nebudu dohledávat cos tam všechno dal ale třeba makroprvky jsou skoro oranžový,takový nazrzlý,takže to bude asi ok.Ale nemělo by to být na světle ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 15:03 Muž Slav3k [23]
Fotka k příspěvku Tak páni, dle rad pana designera jsem namíchal prnví směs, vyšlo mi to jen na 120ml. Je ta barvička normální ? :-DDD
Doplním, že jsem voduz kohoutku převařil, nechal odstát a přes sítko přelil aby neobsahovala kámen. Potom smíchal s tou chemii a ohřálk, aby se to lépe rozpustilo
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 17:23 Muž dudak [1885] Re: jamajcan
já kupuju makro v PENTě, čistotu p.a. (pro analýzu min. 99%) ještě tam mám lepší ceny a můžu říct, že zrovna tady na těch stránkách mají ty ceny dobré. Ale je možné, že v zahradnictví to bude ještě míň, na té čistotě možná tak nezáleží, to je spíš osobní věc. Ale ani v pentě mi neprodají míň jak 1/2 kg od chemikálie, takže pro někoho s menším akvárkem je tohle ideální jak na mikro tak na makro. Ale nechci dělat někomu reklamu, ať si každý do akva leje co chce a odkud chce. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 17:19 jamajcan Re: Designer
Já s tím hnojím v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2014 17:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jamajcan
On je rozdil i v cistote tech chemikalii. Uz kdyz jsem pouzival 92% K2SO4, nelibil se mi ve vyslednem hnojivu kal, ktery tam plave. Ono to neni nic skodliveho, primesi jsou v pohode a ani jsem u sebe nikdy nezaznamenal zadny problem, ale vypada to jinak, kdyz namichas neco v cem neni na dne svincik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 16:54 jamajcan Re: dudak
Mikro máš pravdu.To tam bohužel není,jinak síran draselný,hořká sůl,není v zahradnických potřebách problém,dusičnan draselný ,kupuju v Barvy-Laky,jako sanytr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   28.02.2014 16:49 Muž dudak [1885] Re: jamajcan
no zrovna tady bych řekl, že ceny jednotlivejch chemikálií mají velmi příznivé. Navíc i mikroprvky se daj pořídit jednotlivě a v různejch chelátovejch vazbách a vše naváženo na gramy podle toho kolik potřebuješ. nedovedu si představit, že bych něco takového sehnal v zahradnickém obchodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 14:59 jamajcan Re: Slav3k
Proč si nezjdeš,do zahradnického obchodu,a nenamícháš si to,za zlomek ceny sám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2014 12:53 Muž Slav3k [23]
akvarijni-hnojivo.cz
Zdravím, na výše zmíněné stránce budu kupovat hnojivo. Jsem z prostějova. Nechce někdo taky něco? Podělíme se o poštu ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2014 11:41 amrtin Re: Slav3k
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2014 09:43 Muž PedroRabiaSorda [83]
Já kupuju tady pmdd-hnojivo.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2014 09:33 Muž kofejn [963] Re: Slav3k
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2014 08:35 Muž Slav3k [23]
Dal by někdo typ na nějaký ověřený shop, kde se dají dobře kupovat komponenty do PMDD a to včetně makroprvků? nechce se mi to shánět po všech čertech

MgSO4*7H2O
KH2PO4
Tenso
KNO3
K2SO4

díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 15:22 Muž erik1982 [23] - rastlinneRe: azonic
suhlasim. S PMDD mal som take iste skusenosti. :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 15:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Ciffik
Kdyz nechces hnojit cele pole, je to trosku problem, ale pritom kolik toho potrebujes bych se nebal ani nakupu zde (jeste jsem tam nebral, zatim jsem pracoval s tim co bylo v PMDD nebo jsem dostal darem): akvarijni-hnojivo.cz/…

Cena kolem stovky za 10 deka se snad da akceptovat ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 14:46 Muž Ciffik [761] - Rostliny
když už jsme u toho z fichema.cz nakupuju taky - jen jak řešíte mikroprvky, dá se sehnat někde nějaké slušnější balení? výrobci, kšeftaři s PMDD to taky musí odněkud mít...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2014 14:40 Muž lukasleibelt [84]
Všem vám děkuji za komentáře. Objednám PMDD ze stránky www.vitaplant.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 14:20 Muž Miso [470] Re: michalt
makroprvky ti predaju v prachovniciach, takze nenavlhnu a vydrzia roky, mikroprvky je potrebne kupovat o nieco castejsie ale myslim ze pri dobrom uskladneni nieje ani rok problem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 14:01 Muž kofejn [963] Re: Designer
To mě zaujal čilský ledek, síra, travex a www.fichema.cz/… :)
EDIT: ještě že mám telecí léta za sebou a přežil jsem to stydim .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 13:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kofejn
Po mne nikdo nic ohledne papiru nechtel a poslali to zasilkovou sluzbou az na stul. Nakonec proc, to bys musel i Savo nebo hypermangan kupovat s buhvijakymi lejstry :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 13:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Miso
Asi tak pulku te ceny staly ty moje:
www.fichema.cz/…

Ale pozor, ona ta presnost je spis tak +/-500mg, staci zkusit co to opakovane navazi na tomtez, a plast je to taky hrozny... Nicmene na doma pro strycka prihodu dobre, jinak si to navazim v praci s presnosti na 1mg, coz je desna vec, pac clovek pak pridava a ubira zrnka, aby to sedelo presne, jak kdyby na par zrniccich zalezelo :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 13:56 Muž kofejn [963] Re: Designer
To lze prodat normalnímu BFU, není třeba žádného povolení? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 13:54 jamajcan Re: michalt
Zajdi do zahradnických potřeb a nakup.Já si tak míchám hnojiva už velmi dlouho.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 19

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 24792x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1620-cim-hnojit?od=463