Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vallisneria - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vallisneria - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2022 17:21 Muž Rovano [235] - Rostliny – Vallisnerky spiralis
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ukázka. Byla změna v nádrži, léčení a asi 2 týdny tma. Teď čekám, kdy se vzpamatují. Po útlumu světla doufám, že porostou k hladině, ale vypadá to, že ne. Množí se jak o život. Dávám tomu pár měsíců.
Pokud někdo pozná z fotek, co jim dalšího nevyhovuje kromě změn, budu rád za radu.
Ostatní kytky jsou víceménně v pohodě.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2021 18:31 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: vaclav
O té naně jsem uvažovala taky, ale nebude zase moc malá? Podle fotek se to těžko odhaduje a výšku uvádějí různé zdroje různou.
Sagitarii nemůžu, vůbec mi nejde. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2021 14:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kaira
Tak si kup drobnější typy vallisnerií rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_nana nebo sagitarii rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2021 13:33 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: vaclav
Já jsem kdysi nějakou měla v prvním akvarku a tuším, že to byla zrovna ta Tiger, nebo jsem ji pod tímhle názvem koupila, a ta měla okolo těch 50 cm. Mi neva, když bude o kousek větší, ale ty, co jsem měla teď, měly obě přes metr, to už bylo fakt moc.
Kroucený se mi nelíbí, chtěla bych obyčejnou... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2021 12:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kaira
Pokud chceš zrovna tuhle vallisnerii tak ti každá přeroste těch 50 cm. Jedině si vybrat nějakou kroucenou rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_americana_var_biwaensis ty nejsou tak agresivní v růstu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2021 11:28 Žena Kaira [919] - Labyrintky
Zdravím, neměl by někdo tip, kde sehnat Vallisnerii spiralis Tiger nebo nějakou jinou podobnou, aby měla okolo těch 50 cm na výšku? Už ji marně sháním snad rok, na eshopech nemají a ty, co jsem koupila v kamenných obchodech, vyrostly obrovské. hmm
Díky za případné tipy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.07.2021 16:08 Muž vlka [3453] Re: jakaf
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Vallisnerie jsou v podstatě rychlerostoucí plevel. Metru délky dosáhnou relativně během krátké doby...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.07.2021 22:52 Silviebaris Re: Icko
6.7.2021 Anthrax napsal
Na Vallisnerky pozor. Když se jim daří, tak velmi rychle odnožují. Umí pak dost rychle zabírat prostor.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 21:35 Muž Icko [24] Re: jakaf
Mudry to clovek ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 15:19 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Icko
Mě tady před ní kdosi varoval,že je až agresivní když má dobré podmínky - regulerně mě už utiskovala rostliny a ty musely dík ní růst do strany a ohlé.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 15:13 Muž Icko [24] Re: jakaf
...tak treba sa starat, co uz nam zostava pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 15:07 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Icko
Tvrdší voda a živorodky s ní dělaj divy.Nechal jsem jen 1 rostlinu a počítám,že do 3 týdnů se zas rozroste do okolí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 14:55 Muž Icko [24] Re: jakaf
no tak to hej, aj u mna takto sialene ide. Len sa obavam toho bordelu co narobim, kedze pod kamienkami mam este vrstvu Dennerle Scaper's soil. Musim na to o*p*a*t*r*n*e :) naposledy ako som takto bez rozmyslu vsetko šklbal, tak sa mi rybky skoro podusili
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 14:45 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaVallisnerka
Nazdar,já dnes musel vytrhat velkej trs Vallisnerky.Za 3 tejdny od zasazení po koupi už vyrůstala skoro v půlce akvárka a to jsem jí zasadil doslova 2 rostliny do kouta před filtr na jeho zamaskování.Vzal jsem za poslední rostlinu a táhl dlouhou řadu odnoží různý velikosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 14:25 Muž Icko [24] Re: vaclav
Dakujem vaclav, spravim to tak ako vravis. Po dovolenke ju preriedim a zacnem sa obzerat po inych moznostiach ako nahrada za Vallisneriu. Mas uplnu pravdu, toto je na tak "male" akvarium ohromna rastlina. Aj ked mi jej bude luto, lebo sa jej velmi dari. Nejaky napad co by tam mohlo ist namiesto nej? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 14:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Icko
Já bych jí vyhodil do tvého akvária tak ohromná rostlina nepatří. Pořídil bych si něco jiného. Pokud se ti tohle nechce udělat tak bych vyhodil tu nevětší a zasadil místo ní menší a odnože redukoval. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2021 13:59 Muž Icko [24] – preriedenie a skratenie
Ahojte ahoj , za vyse dva mesiace sa mi Vallisneria Gigantea poriadne rozrasla. To bude asi tou nasou kvalitnou "Žitnoostrovskou" tvrdou vodou :-D Zacina vsak poriadne tienit rastlinkam a preto by som ju rad nejak skratil/preriedil/potrhal/???. Toto vlakno som uz cele precital ano no na zaruceny recept neprisiel. Myslite, ze by som mal vacsie rastlinky cele vybrat (+ postrihat vyhony) a takto sa zbavit tych najvacsich a najdlhsich? Alebo ako tu niektori pisali, ze len zastrihnut listy tesne pod hladinou a je to. Ono, rozmnozovat sa vyhonkami bude stale... ide ako diva :) Prosim poradte. Dakovala

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 15:16 Brodys Re: Luka123
Mám jí od jednoho místního chovatele, který zatím vždy dal krásné kytky i rybičky. Ale mně také některé listy sahají k hladině,cca 45 cm,tak nevím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 14:33 Žena Luka123 [128] Re: vaclav
Poznámka (trochu OT) Nu já bych i věřila, mám v akvu k porovnání sagittarii, jedna je z invitalu (půl trsu in vitro, 3 kelímky normální) a na druhé straně nádrže je sagitaria od Brodyse, který jí má odjinud. Ta z invitalu není vyšší než 8cm a ta Brodysova (i její odnože) má kolikrát i 20cm. A mají úplně stejné podmínky světla udělaly obě už krásný hustý koberec cca 20x15cm. Záleží, jestli to není nějaký sprsklý kultivar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 12:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2021 11:43 Muž vlka [3453] – ...Vallisneria...
Hezký den, rád bych svoje Vallisnerie v AQ vyměnil za Vallisneria Torta, které prý dorostou max. 20cm. Ale u koho je koupit ? Fytosel, nebo Zooshop-eu, kde je momentálně nabízejí ? Děkuji za případná doporučení...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 17:44 Muž vlka [3453] Re: Krepec
I oddělení malí prckové rostou jak o život, Vallisneria je takový vodní plevel, když má dobré a vhodné podmínky, je k nezastavení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2020 13:20 Muž Krepec [46] – Dělení rostlin
Zdravím,
měl bych ještě jeden dotaz k pěstování. Jak velké mladé rostliny mám oddělit od matečné rostliny? Má to vliv na budoucí růst? V Atlase jsem se dočetl že zhruba při 1/3 výšce,ale říkal jsem si, to se zeptám pro jistotu zkušených pěstitelů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 20:19 Muž Krepec [46] Re: _ucx_
Anubiasy mám.ale díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.10.2020 20:15 R Muž ctibum [6919] Re: Krepec
Když jsem měl Aquaclay a nedržely mi v něm kytky, měl jsem valisnerii v malých kameninových kvetináčích s jemným štěrkem, zahrabaných pod Aquaclayem. Vyřešilo mi to i nekotrolované rozrůstání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 20:10 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Krepec
V oblázcích se bude dařit zejména těm druhům bakterií, které v akváriu úplně nechceš, protože tam zapadá detrit. Z rostlin mě napadá leda tak anubias barteri, tomu to vadit nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 20:07 Muž Krepec [46] Re: romant
A máš něco vyzkoušeného,co půjde v oblázcích? Mě totiž 4-8mm zrnitost nepřijde špatnou volbou pro prorůstání kořenů. Jistě jemnější frakce jsou lepší,ale to se zase nelíbí mě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 20:00 R Muž romant [27987] Re: Krepec
Mě to nefungovalo. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 19:59 Muž Krepec [46] Re: romant
Bude muset, jinak je vyměním :-) myslíš,že by jim pomohlo trochu jemného písku pod ty oblázky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2020 19:53 R Muž romant [27987] Re: Krepec
V tom dně, co máš v akváriu se jim moc dařit nebude. Obvykle nejdou v čerstvých nádržích. Jinak jak psal kolega. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   28.10.2020 19:23 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Krepec
Na vallisnerii platí jediné: dej jim čas. Klidně tři nebo čtyři měsíce se nebude dít nic a pak se rozjedou jak šílené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2020 18:48 Muž Krepec [46] – Odumírají konce
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, mám dotaz na moji Vallisnerii. Cca před 14 jsem si dovezl rostlinky. A nyní pozoruji, že začínají hnědnout konce a rozpadat se? Je to otázka okusu ryb nebo přesazení? Nebo jí něco chybí? Děkuji za pomoc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 10:07 NatureMan – Díky
Tak děkuji, dneska to už asi nestihnu, mám odpolední a nevím, jestli vůbec najdu matice. Chci to udělat co nejdříve, takže při nejhorším zítra nejpozději. Díky za radu, moc si toho vážím. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 10:01 Muž Tommo [828] Re: NatureMan
Používám to velmi často, hlavně na stonkovky a je to paráda palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 09:55 R Muž Anthrax [4785] Re: NatureMan
Jo. :-) Tady to máš popsané detailněji. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 09:51 NatureMan Re: Anthrax
To je kousek biomolitanu a okolo toho matice, jestli vidím správně? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 09:20 R Muž Anthrax [4785] Re: NatureMan
To problém být může. Alespoň u mě se jim pak nedařilo. Zkus ty rostliny něčím zatížit. Co třeba horácomtky? www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 09:17 Králík Re: NatureMan
Klidně je zasaď i s trochou listů, nic se jim nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2020 08:35 NatureMan – Hloubka
Ahoj, jsem tu nový a vidím, že tu jsou debaty ohledně všech záležitostí. Přikoupil jsem hodně moc kusů Vallisnerie Gigantea a to k závojnatkám. Vím, prasátka. :) Ale musím ty rostliny sázet trochu hlouběji, ale měl by se sázet jen kořen té rostlinky. Dochází k problémům, když ty Vallisnerie zasadím s kořenem a trochy listy? Každej den mám na hladině tak 2 Vallisnerie.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2020 17:52 Muž QQQ001 [23] – Sklovaté listy, nahnědlé
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Pořád problém s jednou Valisnerii. Už mě napadlo jestli to není nějaký zvláštní druh. Normálně roste už má několik šlahounů a tedy nových odnoží které normálně rostou a to rychle, ale kvalita listů mi přijde mizerná. Už nevím co s tím. Je pravda, že na některých listech je řasa, ale na mladých není a už když se "vyklubou jsou nahnědlé a sklovatělé. Vlastně se ji daří, ale vypadá hrozně :)I nové listy z hlavního oddenku se tak zvláštně kroutí do sebe.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.04.2018 21:58 Muž martin386 [17] - Živorodky
Díky za rady :)
Sám vím, že rostliny se určitě musí asi adaptovat, ještě k tomu, když jsem měnil dno. Dno bylo příliš tvrdé z vápence a zářivky stály několik let ve sklepě, tak asi proto si myslím, že ostatní rostliny kromě kryptokoryny a hygrophilly nerostly.

Zatím jsem přiikoupil nové rostliny a ostatní jsou na cestě. To je asi to nejlepší, co můžu zatím provést :) Zatím zůstanu asi u každotýdenní údržby s výměnou vody a odkalováním.
Řekl bych, že vallisnérie asi i chutná ancíkům, jelikož jim spíše jednou týdně hodím tabletku a jinak je nechám ať si něco sezobnou co náhodou spadne na zem, což jim asi nestačí, tak si asi oblíbili vallisnérii. Zkusím jim házet častěji tabletku a zeleninu a třeba nechají rostliny napokoji.
Hnojení zatím zavádět sám nechci, to jsem nechtěl od začátku, proto jsem si pořídil i nenáročné rostliny.

Každopádně díky vše za rady, když se něco změní, nebo bych potřeboval s něčím pomoci, určitě se obrátím, každopádně bych to uzavřel a nechal to být, rady jsem dostal, je jen na mě jak je zpracuji a co pro akvárium udělám.
Je jasné, že každý má své zkušenosti a také rady i přes to díky všem za snahu:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.04.2018 16:49 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Další věc je, že v onom akváriu je x druhů rostlin a ne všechny, i kdyby na hnojení reagovaly, budou na hnojení reagovat stejně. Takže v tomto konkrétním akváriu, pokud by došlo k přihnojení, nastoupí pravděpodobněji řasy.

Nevím, zda to Bublina zaregistroval, ale autor použil část vody ze starého akvária a v té nějaké živiny být musely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2018 15:46 Muž martmart [106] Re: Maq
Ze je to zbytecne vydana energie ukazal bublin svymi prispevky uz v jinych tematech..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   04.04.2018 15:35 Maq Re: Bublina
Bublina napsal: Maq jen dokázal že rostlina má plno využitelných zásob v listech, které tam skladuje na horší časy. Pravděpodobně se jednalo o zdravé rostliny. Měl s pokusem pokračovat.
Proč? Účelem pokusu bylo pouze ukázat, že při totálním nedostatku živin rostliny nehynou rychle. Čerpají ze zásob, zpomalí růst, ale neděje se žádné rychlé drama.
Při jiných pokusech jsem zjistil, že rostliny dobře snášejí i široké rozpětí pH i různou úroveň mineralizace (tvrdosti). V dlouhodobém výhledu a zejména při pěstování náročných rostlin na tom samozřejmě záleží, ale krátkodobě to žádný rychlý sešup neudělá.
Drama se děje tehdy, když je ve vodě něco špatně. Praktik romant to slavně pojmenoval bordel voda. Já se snažím domyslet, co to přesně znamená, a všechny poznatky mě vedou k tomu, že to není minerální složení, nýbrž organické znečištění a vše co se na to nabaluje - rozvoj mikroorganismů, často fakultativně parazitických, změněná bilance kyslíku a oxidu uhličitého ve vodě, toxické metabolity a katabolity ve vodě.
Je tady jistá analogie s člověkem. Když není jídlo, nějaký čas vydržíme, ale když se nedá dýchat a voda je samý blivajz, rychle nás to sklátí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.04.2018 15:13 R Muž Anthrax [4785] Re: Bublina
Krom kryptokoryny, hygrophily a pogostemonu jsou tam nové kytky (mezi nimi i ta vallisnerie) hmm , dno je předělané, jak jsem pochopil, 26. 3. 2018. O tom že je tam destlilka a voda bez ničeho tu pořád píšeš ty. Ta voda žádná destilka není, je to normální společenská nádrž, tudíž bude přirozeně obsahovat živiny. Hnojit v této situaci do vodního sloupce zatím nemá smysl, tazatel si zadělá spíš na problémy než že by rostlinám pomohl. Je to nově založená nádrž. Nevím, co na tom není jasné, ani nepozoruji žádné výkruty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2018 14:46 Bublina Re: Anthrax
Akvárium je založené rok a sesilisflora v něm neroste jak by měla stejnetak i další rostliny jak majitel popsal. Stejně dodal vlastnosti vody z kohoutku.
Lehčí je pro rostliny použít hnojku z vody než že zásob. Dal tvoje nesmyslný vykruty nemá smysl komentovat. V ideální vodě se rostlina zotavi líp a dřív než v destilce. Voda s přirozeným obsahem živin bude vždy pro rostliny hnojivem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2018 12:46 R Muž Anthrax [4785] Re: Bublina
Bublina napsal: Maq jen dokázal že rostlina má plno využitelných zásob v listech .
Teď jsi uhodil hřebíček. Nejen v listech. Ale jde o to, že pokud ta rostlina není schopna v novém prostředí využít své vlastní zdroje (notabene, když má poškozené listy, ze kterých by si ty látky mohla snadno stáhnout) a zahájit růst , tak nedokáže ani vyvinout úsilí pro získání nějakých dalších z vody či dna. A nemá tedy smysl takové rostlině nabízet další živiny, protože ona živiny má ale z nějakých důvodů je nemůže nebo nechce využít.

Je fascinující, že hnojení je podle tebe jediná jistota. Hnojení do akvária, kde jsou rostliny týden je rozhodně střílení od boku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2018 12:21 Bublina Re: Anthrax
Maq jen dokázal že rostlina má plno využitelných zásob v listech, které tam skladuje na horší časy. Pravděpodobně se jednalo o zdravé rostliny. Měl s pokusem pokračovat. Nikdy by mu nemohlo vyrůst víc sušiny než měl na začátku.

Pro rostliny je snazší většinu živin brát listem než kořenem a je to pro ně o dost snazší než použít zásoby. Proto bude poškozená rostlina vždy líp prosperovat s dostatkem živin.

Také je spousta vod které mají docela ideální kompozici a roste jim to hned. Není problém vodu zoptimalizovat místo nejisteho pokusu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   04.04.2018 12:03 R Muž Anthrax [4785] Re: Bublina
Ty to úplně překrucuješ. Tak ještě ještě jednou. Na co přidávat živiny, které rostlina nespotřebuje? Pokud si teda nechci vypěstovat nějakou tu řasu. Novým rostlinám je prostě hnojení k ničemu, dokud nezačnou růst (jak dokázal Maq svým experimentem s demivodou). Pokud se rostlina (a může to být klidně i nenáročný plevel jako sessiliflora) prostě ani trochu nechytá, tak pak ani živiny nepomůžou. Navíc to že se rostlina neroste ještě neznamená, že tam nejsou živiny.

BTW. Zajímalo by mě, proč si myslíš, že je ta voda bez ničeho? Jsou tam ryby, šneci a krevetky. Ti všichni dostávají krmení, tudíž to podle mě není voda bez ničeho. Já měl dříve (např. 1,0 mg/l NO3) hodně podobnou vodu jako martin386 a rostliny (včetně vallisnerky o které je tu řeč) v pohodě prosperovaly. Ale ta vallisnerie až po několika měsících. Nasypat tam netrpělivě hned hnojivo protože po týdnu kytky nebují mi přijde zcestné.

Chce to čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2018 11:41 Bublina Re: JirkaŠčobák
Výsledek pěstování za pomoci vody bez ničeho bude v obou případech stejný.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 7 8

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10412x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1590-vallisneria-pestovani-sazeni-problem