Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kalná voda

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Kalná voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 12:33 Muž Kubaa [718] Re: RE5PEK7
S b) nesouhlasím. Možné to samozřejmě je. a) bez potravy skutečně nelze. Pokud máme správné informace, jediné potvory, které v té vodě najdou žrádlo, jsou sinice/řasy. Tzn. první zákal by musel být zelený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 12:25 Muž LeRi [315] Re: RE5PEK7
Ano pokud. Takže vypnout filtraci a vzduchování. Ale ty částice mohou mít stejnou hustotu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 12:16 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: LeRi
Usadit na dně by se měl. Kal jsou pevné částice a pokud nemají stejnou hustotu jako voda a nemá v akvárku nějaký brutální vír, tak by měly pomalu klesat ke dnu, což by se projevovalo zmenšující se hustotou zákalu v průběhu několika dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:58 Muž LeRi [315] Re: RE5PEK7
Kam by ten kal z písku jako měl zmizet pokud ho nepřefiltruje přes média která to dokáží? A ještě mne napadlo chemické znečištění ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:54 Muž LeRi [315] Re: HugoStiglitz
Ok teď bych ještě udělal pokus, napust si z kohoutku do čisté sklenice vodu a dva dny čekej jestli se rozběhne nitrifikace nebo zákal , jelikož mimo písku a vody v akváriu nic nemáš mělo by to fungovat i ve sklenici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:53 R Muž ctibum [6906] Re: RE5PEK7
Já bych řekl, že se obecně něco ví (tuší, předpokládá), ale jinak podle mě nikdo pořádně neví, co všechno a proč se tam doopravdy děje... Ale aspoň je tu kolem toho veselo... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:52 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Kubaa
Pak je ale můj racionální selský rozum v koncích, když:
a) není možné, aby byl zákal tvořen mikroorganismy
a zároveň
b) není možné, aby se zákal z písku objevil až za 2 dny (měl se objevit hned a zmizet tak do těch 2 dnů)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:44 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: romant
OT: Ano, Purigen asi rostlinám něco pohlcuje, ale vzhledem k tomu, kolik tam sypu žrádla, dusík to nebude. Spíš nějaký mikroprvek. Listy Echinodorů jsou průhlednější s drobnými deformacemi a na řapíku uhnívají (ostatní rostliny sežraly parmičky). Ale NO3 jsem už dlouho neměřil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:42 Muž Kubaa [718] Re: RE5PEK7
Kdyby ve vodě plavalo tolik žrádla pro nitrifikační bakterie, že by se tyto přemnožily a způsobily zákal, v okamžiku zákalu by už zjevně nitrifikace fungovala - a zatraceně dobře. V praxi nitrifikační bakterie zákal netvoří, jednak proto, že rády fungují přisedle (proto věnujeme tolik pozornosti správným médiím do filtru), druhak proto, že se množí pomalu (proto je vůbec řešíme, běžné rychlerostoucí bakterie naši péči a pozornost nevyžadují).

Aby se ve vodě vytvořil biologický zákal, musí tam plavat jiné žrádlo, které ovšem zase příliš nezajímá ty nitrifikační bakterie.

Ano, v čerstvých akváriích často nefunguje nitrifikace. Ano, čerstvá akvária jsou často zakalená. Ovšem je to klasická ilustrace toho, že korelace není kauzalita. Prostě to spolu přímo nesouvisí, spojnicí je to nezaběhlé akvárium.

V mých sklenicích s listím (viz prezentace) nitrifikace nefunguje. Jsou plné amonia. Ale voda v nich je naprosto kříšťálově průhledná (i když obarvená), po jakémkoliv zákalu není ani stopy. A zákal naopak může být i v akváriu, kde nitrifikace beží na plné obrátky. Nejhorší zákal jsem zažil, když se mi do akvária vysypal cukr. Voda byla jako mléko. Ovšem s dusíkem to ani nehlo a nitrifikace předtím, během i po odeznění zákalu běžela naprosto normálně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:38 R Muž romant [27987] Re: NHKG
No jasně že se to roslinám nelíbí, když jim někdo žere žrádlo. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 11:37 R Muž romant [27987] Re: Kubaa
Na vysvětlovábní a teoretizování jseš tady ty, já jsem napsal co jsem napsal, vidím vodu která jasně vykazuje známky nefunkční nitrifikace, dále to nehodlám rozebírat. To že mě nevěříš, je tvůj problém, tazateli jsem jasně poradil, aby nedělal nic a hlavně nedbal zbytečných rad o propírání písku. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.01.2018 11:13 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Kubaa
Já myslím, že sis odpověděl sám: "...obecně známou skutečnost, že nezaběhlá akvária se často kalí...". Když správně funguje nitrifikace, zákal není.
Chemik ani biolog nejsem, ale představuji si, že zákal způsobují jakési bakterie, které z čehosi žijí a když se pak zabydlí různé nitr. bakterie, tak ty bakterie, co způsobovaly zákal nemají pak co žrát a umřou. Možná, že část zákalu tvoří právě nitr. bakterie, které se ještě nezkoncentrovali ve filtru a na dně a dekoraci. Toť jak to můj selský rozum chápe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 10:44 HugoStiglitz
Tak na tuto odpoved jsem hodne zvědavý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 10:42 Muž Kubaa [718] Re: romant
Můžeš nám prosím vysvětlit, na jakém principu způsobuje nefunkční nitrifikace zákal vody? Nemyslím obecně známou skutečnost, že nezaběhlá akvária se často kalí, ale konkrétně nitrifikace, což je jen jeden z mnoha procesů, který v nezaběhlém akváriu nefunguje. A také, jak má nitrifikace fungovat v akváriu, kde zjevně není žádný zdroj nitrifikovatelného dusíku, který by stál za řeč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 10:35 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: HugoStiglitz
Voda je OK, akorát máš dost vysoko NO3.
Seachem purigen na některé zákaly funguje, mám to ověřené na jednom přerybněném akváriu. Věčný problém s mírným zákalem, po přidání purigenu do filtru po pár dnech křišťálová voda a už se nevrátil. Akorát mi přijde, že od té doby se méně daří rostlinám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 10:14 HugoStiglitz Re: NHKG
Ja to tak udelam.. vsechno dukladnej procistim.. jen si pockam jeste na vysledky toho strašně drahyho seachemu.. :) jestli to pomuze tak klobouk dolu pred amikama...
Jinak jeste je mozne ze by byl nejakej bordel v nove filtrci, treba v tech naplnich? Vim, je to eheim..kvalita, nikdy sem se s necim takovym nesetkal, ale prece.. nikdy nevis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2018 10:14 R Muž romant [27987] Re: HugoStiglitz
Napíšu ti to naposledy, to zbarvení vody je jasně nefunkční nitrifikace, ale jinak si to řeště třeba ještě tejden, vyndávej a proplachuj písek, což je kravina, měň vodu kolik chceš, nic ti nepomůže dokud se nechytne nitrifikace. Podívej se jak to běhá v takovýchto akváriích, jaký je náběh nitrifikační křivky a kdy se co láme. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 10:09 R Muž ctibum [6906] Re: Mejla82
Jak psal vaaclav 19/1 a dával i fotky a jak píše NHKG a jak bych řekl i já, zákal z bordelu by byl pravděpodobně hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 10:08 HugoStiglitz Re: NHKG
Fotka k příspěvku zdrojova voje je normalka z kohoutku..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 09:59 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ctibum
Souhlasím, je to divné. Já používám filtrační písek často, různí výrobci. Trochu ho propláchnu a pak dám do akvária. Vždy první den je voda trochu kalná, ale do druhého dne si to zatím vždy sedlo.

Hugo: Pokud je akvárium prázdné, vypustil bych všechnu vodu a napustil novou. Hadicí to je hotové za chvilku. Jenom nezapomeň vypnout filtr a topení.
Nikde jsem se nedočetl, jaká je zdrojová voda.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 09:58 Mejla82 Re: ctibum
No a?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 09:57 HugoStiglitz Re: HugoStiglitz
Fotka k příspěvku Fotka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 09:55 R Muž ctibum [6906] Re: RST
Je to pořád dokola. Zákal se mu udělal až po dvou dnech od napuštění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 09:52 Mejla82 Re: RST
Si to tady procitam a prijde mi pravdu maji vsichni.. :-) V kremicitem filtracnim pisku urcite prachovy castice jsou a pokud se ro neproplachlo bude to zamozdrejme kalit vodu....a nalevnik to podtrhne...
Nacpal byl do filtru filtracni vodu a nacpal bych tam bakterie...
Ja sem pri zalozeni cekal taky dlouho nez se to "vycerilo"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2018 09:48 Muž RST [16] Re: HugoStiglitz
Nálevník je blbost. Sice mě tu všichni ukamenují, ale můj názor je jednoznačně písek. Mnohdy se vyrábí tak, že se drtí na správnou frakci a při tom vzniká nesmírně jemný prach. Možnosti máš dvě, za prvé vyprat řádně písek, a nebo zapnout filtr s hodně jemným filtračním materiálem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 09:45 HugoStiglitz Re: LeRi
Hele byl to pisek do filtrace z nejakeho bauobchodu.. hnedy papirovy pytel 10kg.. ciste popsany kremenny písek do filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 09:41 Muž LeRi [315] Re: HugoStiglitz
Ještě by jsi sem mohl dát odkaz jaký přesně písek jsi použil , pytel od něj asi už nemáš .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2018 09:19 HugoStiglitz Re: LeRi
Ahoj, po delsi odmlce.. co se tyce te vymeny tak vzdy po vymene byla voda mnohem cistesji.. teda alspon v pripade vymeny te cele poloviny.. tam to bylo opravdu poznat.
Nic mene jsem provedl nejake kroky a dalsi se chystam provest.. ze v.navaznosti na to,že jsem se jiz s vodou rozloucil a smiril jsem se s operovnym zalozenim.
Pred tim vsak jen ze zvedavosti,ikdyz chemku jak jsem jiz zminoval neuznavam a nikdy jsem ji nepotreval,neco zkusim. Je to takove testovani, ktere me nic nestoji.. tedy krome casu, ale toho mám opravdu hromadu..
Prvně pro jasnou identifikaci zda jde o toho navenika, kterym se tady většina lidi ohani jak smyslem zbaveni, protoze mi prijde ze odpoved-je to nalevnik je tady proste "IN", jsem do vody uz v patek večer nalil na radu jednoho kamarada peroxid vodiku. Vysledkem je nula, zadny posun, zadny vysledek - zakal porad stejny.
Dnes odpoledne me zase jiny kamarád zapůjčí jeho sadu Seachem. Jsem zvedavy, protoze co se tyce zakalu tak konkretne seachem clearity je udajne naprosta "špička"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2018 08:20 R Muž romant [27987] Re: Maq
Ano jsou a moje rady smysl neztrácejí, ty ten proces jenom urychlují. Jseš na to moc věděcky, ostatně jako na všechno. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 00:35 Muž LeRi [315] Re: HugoStiglitz
Hugo napsal (Ještě jen na závěr informace o výměně vody, kterou jsem za ten měsíc měnil 2x.. Jednou cca polovinu a jednou cca 30%.) Co se stalo po těch výměnách? Byl zákal pořád stejný? Ta stará voda zapáchala?Zkus tam nalít třeba tohle www.rostlinna-akvaria.cz/… a napiš co se stalo.
EDIT- Nebo tam nalij silný roztok z hypermangu ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 23:42 Maq Re: romant
Romane, já mám velký respekt ke Tvým zkušenostem, ale z toho co Ty tvrdíš logicky vyplývá, že v křemičitých píscích označovaných jako filtrační, a často jako takových atestovaných, je značné množství organických látek. (Protože ve vodovodní vodě jsou amonium, aminokyseliny atd. nanejvýš v mizivém množství.)
Což se mi fakt nezdá.
Kromě toho, pokud by to tak skutečně bylo, ztratily by smysl (i Tvoje) rady na urychlení fishless cycling přidáváním žrádla pro ryby apod., a především chybí důvod, proč by se v takovém akváriu nemohla nitrifikace rozběhnout.
Neumím si vysvětlit ani souvislost mezi nitrifikací a zákalem z nálevníků nebo bakterií, protože nitrifikací se celkový obsah dusíku ve vodě nezmění a různé mikroorganismy se šťastně napasou na aminokyselinách, amoniu i na dusičnanech.
Přiznávám, že neumím vysvětlit, proč se v daném případě zákal objevil až dva dny po založení. Jsem z toho perplex, ovšem z Tvého vysvětlení taky. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 21:10 Muž Kubaa [718] Re: romant
Čistý to mít může, ale nitrifikace mu stejně nepoběží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 21:06 R Muž romant [27987] Re: Kubaa
Chceš mít poslední slovo? Prosím měj si ho, já vím svoje a to je přesně to co mě stačí k tomu, abych si dovolil psát co píšu. Možná se ti i podaří držet svejma dotazama tuto debatu ještě nejakej čas a třeba se i dočkáme zjištění tazatele, že ejhle, mám to čistý. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 20:56 Muž Kubaa [718] Re: romant
V písku je určitě spousta bordelu, ale určitě tam není amoniak ani tam nejsou bílkoviny v nějakém významném množství. Alespoň pokud je to filtrační písek a ne nějaký nakopaný na zahradě i s žížalami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 20:49 R Muž romant [27987] Re: Kubaa
Ale je, hledej šmudlo. :) Tak konec srandy, ten zdroj je jednoznačně písek a může bejt jak chce vypranej, vždycky tam "něco" zůstane a od toho "něčeho" se prostě odvine doba, po kterou bude akvo vypadat ja vypadá, tedy nebude mít zcela ustanovenou nitrifikaci, to mlže trvat i dva měsíce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 20:42 Muž Kubaa [718] Re: romant
Rozjížděl a už se to tu i diskutovalo. Ale vysvětli mi, co se asi tak může nitrifikovat ve skleněné krabici plné vody z vodovodu a filtračního písku. Není tam ani amoniak, ani žádný jeho zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 20:36 R Muž romant [27987] Re: Kubaa
Ha, ha, ha. Jak není co nitrifikovat? ty jsi nikdy nerozjížděl akvo bez rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 20:01 Muž Kubaa [718] Re: romant
nitrifikace mu nefunguje vůbec, když není co nitrifikovat, neasi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 19:40 R Muž romant [27987] Re: HugoStiglitz
No co, jakej zákal, to ti jenom ne zcela funguje nitrifikace, ty rady o posílení této stránky jsou správné, zbytek je balast. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2018 19:24 Muž Kubaa [718]
Fotka k příspěvku Zakalená voda od nevypraného filtračního písku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.01.2018 15:23 Muž LeRi [315] Re: prasan
Není písek jako písek když ho zkusí odhalit zkazí tím něco?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 13:20 - Re: Maq
Ja som používal kremičitý piesok bez dalšieho premývania.Vzhľadom na to,že sa tento zákal neobjavil vo všetkých založených nádržiach myslím si,že to majú na svedomí baktérie.Ak by bol kal v piesku,tak mám takéto všetky nádrže.Niekde sa tá nitrifikácia rozbehne skôr inde neskôr.Na začiatku to preto môže byť i nálevník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 13:07 Maq Re: prasan
No jo, ale co teda myslíš o původu toho zákalu? Je to kal, bakterie, co? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 12:46 - Re: HugoStiglitz
Dno absolutne nerieš.Pri použití kremičitého piesku je to normálne.Daj tam nitrifikačné baktérie - možno by momohli rastlinky ako anubias.Pridaj do filtrácie aktívne uhlie alebo ho daj len tak do dámskej pančušky.
Podľa mňa za pár dní problém vyriešený.Vodu samozrejme, jej časť normálne pravidelne meň. ;-)
Je to len a len o zábehu toho konkrétneho akvária.Dával som kremičitý piesok do viacerých akvárií a niekde som bol na tom úplne rovnako ako ty a niekde zákal vôbec nenastal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 10:20 Muž LeRi [315] Re: HugoStiglitz
Odkal to dno , vyčistí filtr, vyměňuj vodu , dle mého jsou jen mikročástice z toho písku , pral jsi ho než jsi ho tam dal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2018 09:28 HugoStiglitz
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Fotky z dnešního rana..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.01.2018 20:50 R Muž ctibum [6906] Re: HugoStiglitz
HugoStiglitz napsal:i když se biotop malawi muze na na prvni pohled zdat jednoduché, asi to tak nebude...
No já mám pocit, že čím míň tam toho je, tim je to složitější... A v Malawi není skoro nic... hmm Zkus projít Malawi témata nebo oslovit přímo Malawisty. Třeba z nich vypadne víc, než lepra ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 20:43 R Muž romant [27987] Re: HugoStiglitz
Moje poslední rada je, přestaň to řešit, vyřeší se to samo. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 20:38 R Muž ctibum [6906] Re: HugoStiglitz
Hele já se na to dívám tak, že máš sklo, vodu, písek a filtr. Nic víc. A něco z toho ti kalí vodu... Ve filtru máš, předpokládám, origigoš náplně Eheim. Sklo asi škrtneme. O tý vaší vodě se tu píše, že je samej šutr, ale jestli kalí, to netuším. Takže bych hrábnul do písku... A nebo nálevník... :) Ostatní humorný kecy ber jako páteční bonus v týhle nelehký době... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2018 20:34 HugoStiglitz Re: romant
No, koupil jsem kvuli tomu novy eheim šestistovku.. mam s nimi dobrou zkušenost.. media stavajici, ve stejnem množství... vata tam je originál..

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 15

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 14165x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15747-kalna-voda?od=101