Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jílové kuličky

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jílové kuličky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2011 13:36 R Muž Silent [5949] Re: kortezhugo
S aktivním uhlím bych do jílových kuliček moc nepočítal. To co jednou schvátí více nenavrátí :-D . Tedy za běžných podmínek které může akvarista doma vytvořit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.11.2011 12:44 Muž kortezhugo [983] Re: HaDaS
este dodam ze to netreba susit prudko -mozu popraskat
je to otazne kolko tam toho pridat
lebo ani ja neviem kolko a coho dokaze ten il udrzat dlhsiu dobu
ja som to pridaval z mojho turbomixu
KNO3+KH2PO4+K2SO4+MgSO4.7H2O -25+2+11+20g rozpustene v 200ml 1/3Plantex zvlast v 100ml
do pol deci vody som dal 4ml + 2ml Plantexu +trochu Fe EDDHMA
ale ako som pisal gule z NPK som gulal len zopar aj to ovela mensie -pre istotu :-)
matlala ma dobry il -mne sa to ale nechcelo hladat a hlavne ked som doma ten Florapol mal? -tak ho vyuzit aj bez znovuzakladania nadrze
Edit: no tento pomer ako som pisal mne plne vyhovuje -ked som sa za cca 3 mesiace pridavania a "nemerania" vody dostal na NO3 160mg/l PO4 5mg/l -bez problemov a bez rias
aj preto ma napadlo takto to primesat...len ako som pisal kolko? toho pridat -je otazne
zas ked sa to "prepiskne" tak ten moze rastliny "spalit" -tak isto ako klasicke NPK
Edit 2: este by mozno nebolo odveci pridat do toho aktivne uhlie -mozho sa efekt "zadrziavania" este zvysi...-ale neviem -len spekulujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   03.11.2011 20:04 Usine Re: Zoidik
Abych pravdu řekl už jsem různých jílových kuliček a válečků nastrkal do dna poměrně dost, ale výsledky nebyly vůbec poznat. Takže už to nedělám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 19:41 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Zoidik
Jílové kuličky pomůžou? ... když si půjdu nahrabat žlutý jíl... udělám z něj kuličky, krychličky nebo něco a zahrabu do dna, ... Nebo tam musím ještě namíchat PMDD a případně něco dalšího jak je uvedeno? Podle mě to je zbytečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 18:57 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím – jíl
Jelikož chci aby mi rostliny taky prosperovaly (ne že by nerostly, ale rostou jenom některé) tak si to tady pročítám a jsem z toho lehce IAIAIA, prostě osel. Jílové kuličky pomůžou? Když to tak vezmu, když si půjdu nahrabat žlutý jíl jelikož má železo, udělám z něj kuličky, krychličky nebo něco a zahrabu do dna, tak budou rostliny prosperovat lépe? Nebo tam musím ještě namíchat PMDD a případně něco dalšího jak je uvedeno? Momentálně do akva dávám Bioflor. Stačí to, nebo byste doporučily ještě něco? Samotný jíl stačí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2011 18:48 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe:
Lidi, co tu blbnete nahlas??Proč dělat vědu z toho, co a v jakých dávkách přidávat do jílových kuliček? Vy to tu řešíte jak jaderní fyzici obohacování uranusmich
Každej má zářivky vydávající světlo žádoucí vlnové délky, má spočítanou potřebnou watáž na litr, každej druhej bublá, ryby mu prděj do vody živiny, výměnou vody přidává živiny, dodává PMDD a pořád je to málo a chcete vylepšovat i jíl, jehož přesné složení stejně neznátecoze
Pokud někomu přes to všechno, co jsem tu vyjmenoval, kytky nerostou, tak ať narve do jílových kuliček cokoliv, tak mu stejně neporostou protože něco má blbě v samotném základu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 18:40 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
Však já vím jakej používáš. Když je žlutej, tak prostě musí obsahovat železo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 18:20 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Johan
ten co beru já právě že je žlutý, jiný tu ani nemáme a v tom potoce je právě hezky mazlavý a obsahuje už dost železa (test při louhování v destilce)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 17:19 Muž sollik [257] - CichlidyRe: HaDaS
Podle mě to bude zkoušení na hóóódně dlouhý čas. Ono je něco jiného sledovat stonkovky jak reagují na přidání toho či onoho do vody a něco jiného sledovat jak reagují kořenící rostliny na různé směsi jílu a živných látek. Ale jak se říká: "Každý svého štěstí strojvůdcem" :-D Já osobně zahrabal Bivoje, pod Echinodory celou kuličku a pod ostatní kytky jsem pinzetou zastrkal rozdrcené kousky a víc neřeším ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 17:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
V tom případě bůchví cos tam dal.
Jinak pro všechny. Jíl se používá ten žlutý, ten šedý obsahuje hodně vápníku (a je teda často v potocích).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:40 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: sollik
Bivoje jsem dal před rokem a když přesazuji, tak to stále řádně kalí vodu - některé kuličky si dokonce obaleny kořeny rostlin ještě drží svůj tvar. ano
1 kulička stačí pod 1 rostlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:39 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: sollik
"Odoka". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:35 Muž sollik [257] - Cichlidy
Tak mě napadá - jak často a kolik se těch kuliček dává?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:57 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Johan
líp se zpracováná a ten z lesa mi v akva udělal hezký bordel, něco v něm bylo a pochcípali kontrolní okružáci a to jsem zkoušel z více míst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:42 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: matlala
Proč by měl být z vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:41 HaDaS Re: matlala
Ano, jistě. Nad tím jsem teď právě dumal. Asi se do toho počítání pustím. To víš, chtěl jsem si to trochu usnadnit. Třeba se někdo ozve, a já udělám jenom kontrolní výpočty :-D .
Děkuji Ti alespoň za toto info.
Jinak jílu v našem potoce je habakuk, ale teď tam bude již strašně studená voda. Asi tam pošlu souseda smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.11.2011 13:37 Muž matlala [798] - RostlinyRe: HaDaS
podívej se na netu na přibližnou potřebu kytek a vše si přepočítej, dej taj vše co si myslíš, že může chybět a namíchej to tam, ale PMDD není to jediné co se přidává. Osobně dávám úplně jiné poměry než sou v klasickém tekutém hnojivu, jelikož jíl dokáže udržet některé kovy (živiny). A důležitý je taky zdroj jílu, nejlíp už z vody, což se u mě blbě shánělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:32 HaDaS Re: romant
Děkuji Ti za jednoduchý odkaz, ale nepomohlo mi to. Určitě tu někdo ví, v jakém poměru jednotlivé složky do jedné kuličky namíchat (podle gramáže do směsi před uplácáním samozřejmě). Takže kdo to tu uvede, je hrdina smich smich smich . Peněz není nikdy dost. Tak proč si něco nevyrobit sám? Otázkou je, zda-li toto není uvedeno na informacích u výrobku. Pokud ano, tak by bylo fajn, kdyby to někdo naskenoval, a umístil to sem na stránky ;-) .
Pokud se někdo ozve a uvede sem tyto informace, tak se předem omlouvám všem, kteří na tomto artiklu vydělávají, především pak matlalovi stydim .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:26 Muž matlala [798] - RostlinyRe: HaDaS
ale ono uvedeno je, to by byl každý výrobce hnojiva sám proti sobě, kdyby to uváděl přesně. to musíš uznat. Rataj taky na svým bivoji nepíše co tam přesně je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2011 13:17 R Muž romant [27983] Re: HaDaS
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:14 HaDaS Re: matlala
Hmm, a to pod jakým obchodním názvem? To abych se mohl podívat jak správně dávkovat již vyvinutý artikl.
Poznámka: a to u takovéhoto výrobku nemusí být uvedeno jeho složení, když je volně prodáván coze ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:10 Muž matlala [798] - RostlinyRe: HaDaS
Myslím, že tohle Vám asi nikdo neprozradí, jelikož sem už rozjel tento výrobní artikl a jílové koule s PMDD jsou na trhu nejen mojí výroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 12:46 HaDaS Re: Sid
Já sice tuším proč by mělo mít dlouhodobější efekt, ale asi dost záleží v jakém poměru je to spatláno dohromady, do jakého substrátu (dna) a jak hluboko, se kuličky umístí a jaký je poměr patlaniny (PMDD : Florapol). A to poslední by mne právě zajímalo. V jakém poměru to skoulet? - to hlavně. A jak poté dávkovat, aby byl přísun hnojiva (živin) vyvážený? Určitě řeknete měřit, to ano, ale někde se odpíchnout člověk musí, ne? Takže prosím o Vaše zkušenosti (to není mířeno jenom na Sida, jen jsem využil jeho otázky, pro účel mé otázky). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 12:16 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: lukis
...ted je otazka jestli to pmdd ma nejaky dlouhodobejsi efekt...
Myslíte PMDD v jílu?
Proč by nemělo mít? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 11:37 Muž lukis [20] - RostlinyRe: kortezhugo
tak on ten florapol sam o sobe obsahuje zelezo a stopove prvky, ted je otazka jestli to pmdd ma nejaky dlouhodobejsi efekt :)
zkusim take udelat vlastni koule :) ono to vyjde mozna i levneji a navic to je zase o jeden duvod, proc travit u akva vic casu :-D uz ty reci slysim dopredu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 11:20 Muž kortezhugo [983] Re: lukis
presne tak...-to je ako plastelina ked sa to dobre premisa...
a zopar som "uvalal" z vodou + komplet PMDD teda aj z NPK
lebo mne stale neda ugulat nieco kde proste nebude treba pridavat do akva "nic" :-)
len to chce spustu casu,vela akvarok,a skusat a skusat
zaklad vsetkeho je vhodny il a to chce tiez skusat a odveci nie je aj labor.rozbor ilu -a toto ma uz Florapol "zasebou" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 10:11 Muž lukis [20] - RostlinyRe: kortezhugo
ten florapol jsi smichal s vodou, uvalel a ususil? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2011 23:38 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: maros77
přesně tak, není jediný dúvod, proč by kuličky měly držet tvar kdovíjak dlouho. Stačí je sušit 1-2 dny v teple a jsou připravené k použití.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   02.11.2011 08:18 Muž kortezhugo [983] Re: maros77
a preco maju drzat tvar?
ved drzat tvar staci po dobu co ich strcis do akva a zahrabes
Edit: este nieco poradim
kto chce gulat? a nevie presne z coho?
ja som pouzil JBL Florapol
viem JBL vyrabaju aj "gule" -ale takto ide pouzit ten Florapol aj bez znovuzakladania nadrze :) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2011 08:01 Muž maros77 [0] – rozpadanie guličiek
Spravil som si guličky z ílu. Nechal som ich voľne položené cca 2 mesiace aby mi vyschli. Po vložení do pohára s vodou sa mi do hodiny rozpadnú. Teraz ich skúšam upiecť. Myslíte že to pomôže? Čo som urobil zle prečo mi nedržia tvar?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 13:45 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Kuličky mi výborně fungují v akva s přírodním pískem, ale nedoporučuji lidem co mají dno z flexiobkladů. Jedině pro velké nádrže s pořádnou hloubkou dna, když chce člověk dobře odkalit tak do toho hodně často rýpne a pak je to všude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 10:14 R Muž romant [27983] Re: Slav3k
To je v pohodě, oni si k nim kořeny rostlin cestu najdou. palec Když jsou moc mělko, tak pak hrozí nebezpečí, že se při odkalování vyhrabou a to není moc dobře. Zbytečně se do vody uvolňuje více živin než je zdrávo a může to spustit nějakou nepravost ohledně řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 10:13 Žena parisse [4] - CichlidyRe: Slav3k
Nejlepší je přímo mezi kořeny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2011 10:05 Muž Slav3k [23]
Můžu se zeptat, jak hluboko se ty kuličky mají aplikovat ? Není špatně že jsem je zavrtal skoro až na sklo ? takže jsou třeba 7cm pod povrchem ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2010 11:10 Muž kortezhugo [983] Re: souky
...pridat sa tam moze v podstate "hocico"... -ked ide v podstate o spodnu vrstvu tak kludne aj NPK...

...akurat som prerabal Skalarium - len som nepouzil jil ale Zeolit+Kristalon...
...zatial je to OK - len ma to par dni tak ze "skoro" hodnotit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2010 11:01 Muž souky [592] - RostlinyRe: matlala
skoro bych zkusil do toho nadrtit trochu rzi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2010 20:05 Žena ustavprochore [567] Re: matlala
No, koukám, že se chce veřejně podělit o zkušenosti hodně lidí. :)
Domácí hnojivo ala Bivoj používám třeba já, vzhledem k tomu, že máme stejnou "školu", ti k tomu nejsem schopná říct nic, co už bys nevěděl. Já použila jíl zbarvený dočervena nakopaný na chatě a rozdrcené uhlíky z venkovního ohniště (dřevo nejspíš taky smrk), rozmíchala s vodou na hustší kaši, nacpala do platíčka od bonboniéry a nechala v létě na okně vyschnout. Funguje mi to dobře na echinodory a sagitárii, něco jsem nacpala i pod stonkovky, ale třeba kryptošky díky tomu lépe nerostou (ono se jim obecně u mě moc nedaří). Škoda, že jsi tak daleko, klidně bych poskytla vzorek na porovnání...
Jo, jinak tahle domácí výroba kalí vodu míň než Ratajův Bivoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 23:43 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: matlala
Neviem, ale ja by som sa bál, že popol bude zvyšovať pH. Ale to je možnolen moja paranoja a/alebo nevedomosť.. Každopádne JBL u mňa funguje skvele palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2010 22:26 Muž matlala [798] - Rostliny – vlastní hnojení
Ahoj,
od nejmenovaného a spolehlivého člověka jsem dostal informaci o ratajových kuličkách bivoj-mimochodem potvrzeno i panem Ratajem.
Takže k dotazu. Mám doma nakopaný jíl (viz foto) a dám do toho popel z dřeva (normálka topíme dubovým a smrkovým), prohnětu, udělám kuličky a nechám uschnout, popř ještě můžu přidat nějaký chelát železa.

Co vy na to? Jaké jsou s tím zkušenosti, už jsem tohle domácí bivojové hnojivo viděl v pár nádržích tady na webu, tipuju, že to poradil stejný nejmenovaný človíček hmm .

Ještě mě napadlo kdyžtak koupit jen ty kuličky JBL, mají je v KM na nádru a tam mívám slevy od tý doby, co majitel zjistil, že pořádám kroměřížské akvasrazy :-D .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   29.09.2010 14:42 R Muž Silent [5949] Re: gigimasters
Zkoušel jsem taky jak Bivoje od Rataje tak ty zmíněné JBL 7kugeln. A jen JBL se osvědčili. Prokazatelně to prospělo jak kryptokorynám tak echinodorům a sagitárkám. Bivoj se velmi rychle rozpadá a při silnějším odkalování se uvolňuje do vody, kdežto 7kugeln drží formu a v nádrži vydrží i rok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.09.2010 14:38 Muž Landvir [57] Re: kortezhugo
Já používám rezavé matky a řekl bych že rostlinkám prospívají ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 14:32 Muž gigimasters [8] Re: Silent
no ono používám ten rataj a mělo by také obsahovat Fe a rostliny žloutnou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.09.2010 13:48 Muž maxo [9] Re: kortezhugo
... a su mastne a a a, samozrejme ze nejake 2-3 roky odlezane na dazdi.Kolega pouzil hrdzavy roxor a kryptokoryny sa idu zblaznit, a nepouziva nic ine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.09.2010 13:48 R Muž Silent [5949] Re: gigimasters
Není lepší než takto experimentovat s nejasným výsledkem použít vyzkoušené? Například JBL 7kugeln obsahují chelatizované minerály včetně železa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 13:45 Muž kortezhugo [983] Re: maxo
pouzit klince je trochu problem...-lebo "nove" sa Nikluju...a nehrdzaveju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 13:40 Muž gigimasters [8] Re: maxo
a funguje to? někteří tvrdí že ne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 13:28 Muž maxo [9] Re: gigimasters
nie je jednoduchsie zapichnut do dna kusok hrdzaveho zeleza? /klince.../
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2010 13:13 Muž gigimasters [8] – úprava jílových kuliček
je možné upravit kuličky např od rataje tak že je necháme rozpustit dáme do nich nějaký chelát železa v prášku a pak jíl uválet do kuliček nechat vysušit např v troubě. A použít? Vezmou si rostlinky železo z těchto kuliček?
Aby člověk nemusel experimentovat přidáváním Fe do vody a tím riskovat rozvoj řas..

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 3 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 6361x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15640-jilove-kulicky?od=110