Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak úspěšně bojovat s plži?

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Jak úspěšně bojovat s plži?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2022 10:09 Brodys Re: Rybar
Doporučujete koupit čtverzubce? To považuji já za nesmysl. Samozřejmě ještě to zkusím jako s dítětem: Šneci,tam budou pořád, ale když je majitel neuvidí,nemuseli by mu vadit a bude spokojený majitel i akvárium, kapišto? Ale.je to pouze můj pohled na věc, každý si k tomu řešení dojde sám, tady se snažíme pouze poskytnout rady, jak dojít k cíli dřív. Do kolika litrů se Vám vešlo těch tisíce ampulárií? Byl by to námět na kuriózní článek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2022 09:35 Muž Rybar [-29] Re: Brodys
časem šneci zmizí. Tedy stále v akváriu budou, ale okem je neuvidíte. A to je co za nesmysl? Tak budou nebo nebudou ? Pokud se chce zbavit šneků neřeším kolik jich má ani to nenapsal ,já jen doporučil ověřené . Jen pro informaci šneky mám jako krmivo .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2022 09:30 Muž 4Sima [1888] Re: MVano
Když se dívám na fotku z 3.4., je vidět, že máš ten koberec dost přerostlý a pod ním se mi jeví dost odpadu - toto by taky hrálo pro přemnožení šneků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2022 08:43 Muž Rybar [-29] Re: ctibum
S otazníkem ? To jako ,že nejde ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2022 08:20 R Muž ctibum [6869] Re: Rybar
Tisíce ampulárií? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   11.04.2022 08:18 Brodys Re: Rybar
Šneci do akvária patří, jsou to užiteční pomocníci, i když se někomu nelíbí, do akvária patří, stejně jako hniloba po smrti, je to prostě nutné ;-) Nezlobte se na mě, ale nesmysl je celá Vaše reakce, píšete páté přes deváté, kolikrát bez diakritiky. Pokud se bavíme o přemnožení, opravdu k němu dojde za určitých podmínek, které spadají do špatné údržby. Na druhou stranu, přemnožení každý vnímá jinak, někdo to řekne i o 10 kusech, takže nelze objektivně hodnotit. Surmovka zabírá přesvědčivě, ale je to vytloukání klínu klínem, zbavíte te se jednoho druhu a zavlečete druhý smich Nejlépe je nepřekrmovat, odkalovat a odstraňovat rostlinný odpad, časem šneci zmizí. Tedy stále v akváriu budou, ale okem je neuvidíte. Časem si na nich pochutnají i některé ryby, lze tomu pomoci odchytáváním šneků a drcením ke rybám jako krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2022 08:05 Muž Rybar [-29] Re: MVano
Ten šnek se tam nevyskytl jen ,tak zřejmě byl dovlečen a postupně se rozmnožil ,až je to vidět. Jaká koliv chemie Ti vše zlikviduje i ty krevety pokud se jedná o ty malé šnečky hnědé v ploché průsvitné ulitě . Tak ti se množí velmi rychle . A a nepomůže skoro nic. Za tu dobu co mám akvária jsme zkoušel všelicos . Ten čtverzubec trpasličí je malý klidný a likviduje všechny šneky a okusuje pouze tetry červené . Pokud někdo zde uvádí že šneci se vyskytují a množí pouze špatně udržovaném akváriu ,tak tak ať vysvětlí o ktré šněky se jedná . Protože je to nesmysl , dříve se mi množily ampulárie , které žijí v Amazonii jedná se o ty velké žluté šneky . Měl jsem jich tisíce řasa nikde nerostla venkovní filtrace a taky půdní filtr se čistily pravidelně .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2022 07:01 Muž Rybar [-29] Re: MARTIN HORÁK
Jednu tu Helenu mám v 9l nádrží přesto se tam šneci množí . Helena roste ,ale množení šneků je rychlejší. Pokud sem v jiné nádrži měl i tu Helenu ,tak ten malý čtverzubec trpasličí zlikvidoval i ji a všechny šneky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.04.2022 00:00 R Muž ctibum [6869] Re: MVano
Těžko říct, zkus tam hrábnout. Z filtru ti nelezou? Já je v rampě vždycky našel při čištění.
Ještě se zeptám. Čemu říkáš nekontrovatelné množení? Sice jsi psal, ze mají i méně, než 1 mm, ale na fotkách se mi nezdá, že bys měl šnečí invazi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 23:03 Muž MVano [58] Re: ctibum
Tomu všemu rozumím. Nemám své první akvárko, ale je to moje první malé akvárko. U mé bývalé 240l nádrže jsem neměl podobný problém se šneky nikdy (cca 20 let). A to by se vám nelíbilo určitě, protože bylo extrémně přerybněné.
Popravdě téměř nic při výměně vody neodkalím, protože tam nic není. Jedině co musím dělat je stříhat rostliny, protože rostou hodně a rychle. Řasu mám jenom na jediném malém místě na kameni. Jinde není. Pokud je ta trocha zelené řasy příčina, tak ano mám něco opravdu špatně. Tak mě napadá v souvislosti tím organickým odpadem. Mám v popředí kobercovku a roste skutečně hodně. Stříhám ji jednou týdně o 1 -2 cm výšky. Ale i tak je docela vysoká (cca 5cm). Nemůže způsobovat moc odpadu to, co je pod vrstvou hezky rostoucích lístečků, kam se jinak světlo nedostane?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 22:47 R Muž ctibum [6869] Re: MVano
No rady už jsi dostal, v podstatě všechny dostupné možnosti. Přidám ti ještě jeden starší příspěvek z tohoto vlákna:
Marcel G napsal: Plží mají s řasami v akváriu dost společného, protože se přemnoží téměř výhradně jen ve chvíli, kdy je v akvárku nějaký problém. Takže pokud bude akvárko čisté a nebude tam spousta organického bordelu, tak se plži (ani řasy) obvykle nepřemnoží. Používání chemie v boji proti plžům a řasám řeší pouze následky, nikoli příčinu. Je to skoro už taková fráze, ale bohužel pořád platná. Nevyřeší-li se příčina problémů (= obvykle vyšší množství organických látek, ať už rozpuštěných [řasy] nebo dosud nerozpuštěných [plži]), můžeš používat chemie třeba roky, a problémy se neustále budou znovu a znovu vracet. Jak říkal jeden můj kamarád: "Dokud nezavřeš lihovar, nemá smysl likvidovat flašky".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 22:34 Muž MVano [58] Re: ctibum
Dobře děkuji za objasnění. Ale já opravdu potřebuji zrovna pomoct s těmi šneky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2022 22:30 R Muž ctibum [6869] Re: MVano
O neonkách ti tu píšeme trochu mimo téma, především proto, jak se píše v atlase:
"Min.vel.n.: Běžný chov v nádrži střední velikosti o minimální délce 80 cm, 80-120 l. Nikoliv stísněné prostředí."
To se tu tak dělá, když někdo vidí očividný přešlap v něčí nádrži, že na něj upozorní, i když se to přímo netýká tématu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 22:24 Muž MVano [58] Re: 4Sima
Rostliny jsem kupoval jenom sterilně balené. Bez šneků
A neonky mají vliv na šneky v mém akvárku? Jaký? Že je jich moc? Vadí to něčemu? Čemu? Tomuhle pořád nerozumím. Jakou to má spojitost s množením šneků v mém akvárku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 21:21 Muž 4Sima [1888] Re: MVano
Když si sázel kytky, zkusil jsi je vydesinfikovat, např. hypermangamem? To může proti zavlečení šneků pomoct. Zkus se podívat zde do atlasu v jaké doporučované velikosti akvária mají být neonky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 21:08 R Muž ctibum [6869] Re: MVano
Svůj názor na možné příčiny jsem ti už psal...
Sumrovka tě šneků zbaví, ale může se ti stát, že pak budeš řešit přemnožené sumrovky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 20:27 Muž MVano [58] Re: MARTIN HORÁK
Surmovka vražedná.
Čtu o tom co se dá a tohle by mohlo pomoct. Může mi jí někdo popřípadě poslat poštou? Nebo dá se koupit na internetu s odesláním, ne osobním odběrem? Jak jsem psal nejsem doma...

Kde se dá pořídit? Děkuji za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 20:24 Muž MVano [58] Re: Rybar
Špatný obchod. Jako že mám nakupovat jinde? Ale já už nic kupovat nechci. A tahle příčina mi to vyřešit nepomáhá. Hledám způsob jak se těch šneků co tam jsou zbavit a přikoupením nějakého "dravce" není tak úplně možné právě proto, že akvárko je malé a nic dalšího se tam nevejde.
Myslel jsem vyzkoušenou účinnou chemii, která ale nezabije krevetky. Zkoušel jsem 3 (názvy si nepamatuji a nejsem zrovna doma, abych to zjistil) a nezabrali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 20:21 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: MVano
Dej si tam jednu Clea Helenu a máš klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 20:17 Muž Rybar [-29] Re: MVano
Příčina problému ? Špatný obchod ? Všechny druhy šneků Ti zlikvidují čtverzubci i ti nejmenší , taky Bety a rájovci , jen ve větším počtu ryb .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 20:06 Muž MVano [58] Re: 4Sima
Neonky jsou důvodem že mám šneky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 20:01 Muž MVano [58] Re: ctibum
A ty ji znáš? Já ne. Proto se ptám...

Nějakým způsobem jsem je nedopatřením přitáhl a rád bych se jich zbavil. Nechápu jak v tomhle případě pomůže řešit příčinu. Už se stalo a rád bych z toho ven. A protože jsem zkusil kdeco a nepomohlo to, tak se ptám na další možnosti. Nic víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 19:48 R Muž ctibum [6869] Re: MVano
Neřeš následky, ale příčinu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 19:38 Muž MVano [58] Re: permonici
To jdou a neonky si pochutnávají. Problém je, že to dělám celé měsíce denně x krát, (vždy když nějakého vidím) a pořád jsou rychlejší v rozmnožování, než já v likvidování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 17:08 Žena permonici [316] Re: MVano
Jestli jsou to kružníci, tak ti se dají rozmáčknout mezi nehty přímo v akvárku a jsou vítanou pochoutkou pro rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2022 07:49 Muž MVano [58] Re: vlka
Při vytahování se mi je daří drtit pinzetou. Rukou je ven nedostanu a na focení přímo v akva jsou moc malí. Nepodařilo se mi to zatím. Ale ještě to zkusím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 22:57 Muž vlka [3441] Re: MVano
Dej sem fotku těch šnečků...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 22:17 R Muž ctibum [6869] Re: MVano
Asi kružník? Obecně se šneci přemnožují, když k tomu mají podmínky, tzn. dostatek potravy - krmení pro ryby, odumírající rostliny, řasy, ale i detrit atp., tedy překrmování obyvatel nádrže, zanedbaná údržba, v tvém případě to může být i přerybnění...
Mimochodem, ty neonky do takhle malé nádrže určitě nepatří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 22:16 Muž MVano [58] Re: 4Sima
Nepřekrmuji.
Nic nestihne spadnout na dno. Neonky všechno stihnou sesbírat už z hladiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 22:14 Muž 4Sima [1888] Re: MVano
Nepřekrmovat bude asi nejúčinnější. Edit: Na neonky moc malá nádrž.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 22:03 Muž MVano [58] – marný boj se šneky
Celé měsíce bojuji se šneky. Jsou malinkatý. Klidně i méně než 1mm a ne větší než 3mm. Množí se nekontrolovatelně.
Sbírám je ručně denně, použil jsem už několik (3) druhů chemie a pořád se množí a množí. Nevím co si počít. V mikro akvárku je nechci. Přitáhl jsem je nejspíš s krevetkami a zbavit se mi jich nedaří. Zkoušel jsem je nalákat na různé druhy spařené zeleniny, krmení a pod. Taky nic.
Nějaké rady jak na ně? Moc prosím o účinnou pomoc. sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 06:00 larrz
Začal jsem hnojit rostinky hnojivem Ferox.
Rostlinky se zazelenaly, ryby jsou v pohodě, i ancitrus.
Ale malí šneci kteří mi ani tak nevadili, tak během 14 dnů zmizeli.
Máte někdo podbnou zkušenost?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2015 00:07 Muž Shimamoto [492] Re: sivon
Tradescantie je v květináčku s keramzitem, má ve vodě pouze kořínky a velmi rychle roste, tzn. účinný biofiltr. Bordýlek na koříncích moc není, rostlina je daleko od filtru. První hydroponický pokus - v jiném akváriu - mi s touto rostlinou totiž moc dobře nedopadl, dal jsem ji blízko filtru a kořínky se rychle zařasily a kytka skoro odešla. Napodruhé jsem tomu moc šancí nedával, ale byl jsem mile překvapený, daleko od filtru jsou kořínky bez řas a celkem čisté. Ale jo, třeba trochu toho smetí na kořenech šneky přilákalo a vzali to z "jedný vody na čisto", to beru. Po šnečí pohromě se kytka rychle vzpamatovala a s novými kořínky roste opět jako blázen (jak se jí také říká).

Polysperma ovšem vypadala vždy zdravě, roste také dost rychle a i když světlo není nic moc, přesto se "nevytahuje" a prospívá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.10.2015 23:26 Žena sivon [1694] - PlžiRe: Shimamoto
Zajímavá zkušenost.
Mí přemnožení okružáci se ani v době největšího hladu nepustili do žádné z vodních rostlin, které mám v akváriích (a že jich není zrovna málo). Pravda, H. polyspermu tam nemám.
Voděnka (jak se jí u nás říká) není zrovna akvarijní rostlina, pod vodou se jí moc nedaří, listy odehnívají - to je pro šneky úplný ráj. Ale ty jsi asi měl v akváriu jen namočené kořínky? To se také moc nedivím, že je intenzivně "opečovávali" - vždy se na nich drží množství bordýlku. Bohužel kořínky jsou na tuto péči příliš jemné, polámou se. Totéž se často děje s jemnolistými rostlinami, když je čistí ampulárie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2015 19:23 Muž Shimamoto [492] Re: romant
Jo, ta polysperma by k zániku skromným přičiněním šnečků odsouzena byla, ale po jejich vychytání už mám zase supertrs přes půlku akvária:-D I podénka pustila nové kořínky. Nutno dodat, žádných dalších rostlin si nevšímali (anubiasy, hnědovky, šípatkovce). Ale jak říkám - nechtěl jsem je, bylo jich moc a nepřikrmoval jsem je. Akvárium bylo tehdy nově založené (zhruba před rokem), ze začátku bylo hodně řas a rozsivky, než si to "sedlo" a plži měli šanci se přemnožit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2015 19:00 R Muž romant [27981] Re: Shimamoto
Okružáci klidně zpucují rostliny, ale ne zdravý, umí rozpoznat, kdy je rostlina už předurčena k zániku a to i když my vidíme "zdravou" rostlinu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2015 18:57 Muž Shimamoto [492] Re: sivon
Krunýřovci jsou pro rostliny rozhodně větší zlo, ale okružáci také nejsou taková neviňátka, jemné rostlinky jsou schopni zvládnout i čerstvé a když jim chutnají, tak je i přímo vyhledávat. Třeba moje H. polysperma těm prevítům velmi šmakovala a ohryzali mi dokonce i jemné kořínky hydroponické Tradescantie (podénka). Přísavné sumce, ani jiné býložravé ryby, v akváriu nemám, takže viník byl jasný. Pravdou ale je, že jsem plže nijak nepřikrmoval. Šneky jsem do akvária nechtěl, zavlekl jsem je s rostlinami. Likvidoval jsem je přímým sběrem, po dvou měsících jsem dospělé vyhubil (a zkrmil) a o jejich mladé se postaraly ryby, nejspíš bichirci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2015 22:57 Žena sivon [1694] - PlžiRe: palko150
Plně podporuji kolegu, hledala bych jiné viníky, nejspíše ancíky, kteří si v noci pochutnají na rostlinkách a chudáci okružáci, kteří po nich tu spoušť přes den uklízejí, jsou pak obviněni z ničení rostlin. Ale jejich "čumáčky" opravdu nejsou uzpůsobeny ke konzumaci zdravých rostlin.
Pokud bys měl v akváriu opravdu okružáky hodně přemnožené, tak ryby, které tam máš, si na nich také určitě rády pochutnají (stačí rozmáčknout třeba sázecí pinzetou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2015 09:18 palko150 Re: romant
Tak to som zase zle vyčítal z atlasu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.10.2015 04:37 R Muž romant [27981] Re: palko150
Okružáci rostliny neničí, jenom ty kterým se nedaří a jsou určený k odumření, takže na to jdeš špatně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2015 01:23 Muž Mislow [304] Re: palko150
Neritiny teoreticky zerou jen rasu a rostlin si nevsimaji, ale to je jen teorie. Prakticke zkusenosti s tim nemam, mam jen okruzaky. Zkus akvarko vic sledovat, co se tam deje, opravdu jsou pricinou snecci, at uz neritiny nebo okruzaci? Nebo je problem nekde jinde? Pokud neni problem v poctu snecku, tak je zkus prikrmit, kdyz neni rasa, tak ja prikrmuji tabletami pro krunyrovce nebo okurkou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2015 00:49 palko150 Re: Mislow
Ano mal som.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 23:54 Muž Mislow [304] Re: palko150
No, pockej, pokud tvuj problem neni v poctu snecku, ale v tom, ze ti nici rostlinky, tak potom je otazka mozna jina, maji dostatek krmeni? Okruzaci podle mych zkusenosti likviduji pouze rostlinky, ktere uz to maji stejne za sebou, treba uhnivajici casti apod., u neritin si nejsem tak jisty. Mas v akvarku rasu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 23:48 palko150 Re: Mislow
No posnažím sa jediná vec čo ma na tom štve je to že mi ničia rastlinky a preto som to chcel skúsiť s tímy helenkymi ale tak skúsim viac odkaľovať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 23:40 Muž Mislow [304] Re: palko150
Ahoj. Snaz se neprekrmovat a pravidelne odkalovat, snecci by se tak meli udrzet v rozumnem poctu, koneckoncu to jsou vyborni konzunenti rasy. Nevim jak to zvladnou neritiny spolecne s okruzaky, pac okruzaci jsou myslim vsestrannejsi konzumenti. Postupne bych se je snazil asi vyzbiravat ven z akva, jejich pocet by mel ubyvat, pokud budes o akvarko pecovat spravne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 23:27 palko150 Re: grunda
A to si ta clea helena si poradí aj s Okružákom kanadským?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 23:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: palko150
časem jo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2015 23:17 palko150
Mam v akvarku nijaké tie slimáky ktoré mi ničia rastlinky ale mam tam aj prospešne neritinky a chcem tam dať clea helena slimáka zabije mi tie neritinky? ĎAKUJEM

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 16:02 Žena Leja [70] Re: sivon
Kružníkům v mém akváriu je okurka taky volná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2014 15:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: sivon
Naposledy jsem snekum daval okurku (pro jejich redukci) asi tak pred tremi lety, a to jsem tam mel premnozene Okruzaky. Ti na ni sli slusne, byla obalena. Myslim, ze bych ted v akvariu nasel i nejakeho toho Kruznika, ale to bych musel poradne hledat. Tedy pokud se nepletu v jejich urceni.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 6 7

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 3945x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15541-jak-uspesne-bojovat-s-plzi?od=32