Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Příliš kyselá voda

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Příliš kyselá voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2017 00:29 Muž navik [908] - SumciRe: vaaclav
Václave, ten kalibrační roztok od Sery pH 7 je dobrý pro Tvůj lepší přístroj.. Ty níže diskutované mají automatickou kalibraci na roztok o pH 6,86 , takže by byly i po kalibraci "rozhozené" (čím vyšší pH, tím by byly méně "přesné")
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 23:58 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fuchs
Je to dost choulostivé zařízení k bezproblémovému asi dvouročnímu fungování potřebuješ
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
www.akvarista.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 23:50 Maq Re: NHKG
Já jsem zatím pořádně nevyzkoušel, jak často se musí kalibrovat, tedy jak dlouho "drží", mám ho teprve měsíc. Ale když došel, byl rozjetý, kalibraci jsem udělat musel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 23:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
To bych netvrdil. Ten levný obyčejný pH metr co mám po více než roku bez kalibrace ukazoval jen o desetinku vedle a to jsem nechával sondu uschnout.
@Fuchs: Kalibrace je jednoduchá, stačí ponořit do kalibračního roztoku a mačkat čudlík dle návodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 23:40 Maq Re: Fuchs
Zároveň s ním jsem si objednal po deseti od obou kalibračních roztoků. Bez kalibrace naměříš leda prd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 21:57 JoKa Re: Fuchs
Ani omylem... Ale s některými od nich chodí i kalibrační roztoky. Pak ti stačí jen destilka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2017 21:48 Muž Fuchs [169] Re: NHKG
Tak včera jsem ho objednal ale chci se zeptat až mi dojde bude nakalibrovaný?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 12:51 Maq Re: NHKG, Fuchs
NHKG napsal:
Nový mám tento, s automatickou kalibrací a 2 desetinnými místy:
www.aliexpress.com/…

Mám nemlich ten samý. O bůhvíjaké přesnosti si iluze nedělám, ale funguje, neměří nesmysly, při opakovaném měření téhož ukáže opravdu totéž, atd. Ve srovnání s kapkovými testy je to značný pokrok v přesnosti i pohodlí.
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 09:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fuchs
Já používám 2. Jeden už mám víc jak rok a druhý mám týden. Oba ukazují po zkalibrování stejně.

Nový mám tento, s automatickou kalibrací a 2 desetinnými místy:
www.aliexpress.com/…

A delší dobu mám tento. Přežil necitlivé zacházení, skladování sondy na suchu:
www.aliexpress.com/…

A pokud nebude součástí balení pH metru, musíš si přikoupit sáčky s kalibračním práškem: www.aliexpress.com/…

A byla mi porazena KCl, do které se ponoří sonda, aby pH metr déle vydržel. Na suchu se údajně zničí, ale ten starý přežil i to. Pro uchování sondy se používá 3 molární roztok KCl. Výpočtem zde: grower.cz/… mi vyšel poměr 400ml destilky a 100g KCl.

Vše ohledně pH metrů, kalibrace atd řeším zde: rybicky.net/forum/107-jak-snizit-hodnotu-ph Až na tu látku co tam liju a to, že při snižování pH se nic nesráží, je ten postup skoro stejný jak u zvyšování pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 07:57 Muž Fuchs [169] Re: NHKG
Už jsem se díval jaký by jsi mi doporučil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.05.2017 00:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fuchs
Magic to napsal dost nesrozumitelně, ale každopádně psal o jednomolárním roztoku...
Kup si ten pH metr. Bez toho těžko něco vyrobíš. S ním už to jde metodou pokus/omyl i bez znalostí chemie.
A být tebou udělám si mnohem slabší roztok té žíraviny na další pokusy kvůli tvojí bezpečnosti. Já používám 3% kyselinu. Ta už nepoleptá pokožku, u té žíraviny by to mohlo být podobné. Ta 45% žíravina tě může nepěkně poleptat, když se něco pokazí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 23:50 Muž Fuchs [169] Re: Maq
To není o vlídnosti či tak neco ja chemii neruzumím. Asi jsem špatně četl či co ale prostě jsem to domotal. Tak že zítra pokus číslo dvě. 1ml do 10l vody a uvidím. Nevím kde jsem došel na půl deci sorry pánové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 22:37 Maq Re: Fuchs
Fuchs napsal: 50ml na 10l vody
To je strašně moc.
Nechci na Tebe být nevlídný, ale je dobře poznat, že chemie teoretická i praktická Ti ani trochu nesedí. Cokoli se stane, neumíš si dát dohromady co vidíš s tím, co reálně jako chemik děláš. Nevím nevím jestli je rozumné se do takové věci vůbec pouštět jenom s telegrafickou nápovědou.
Zkušeným (Acinonyx, Deepinpeat aj.) to připadá pochopitelně triviální, ale pro laika to asi tak jednoduché není... :-O
Možná bys toho měl nechat. Tlamovci snesou leccos. A pokud bys je chtěl dělat fakt na úrovni, není jiné cesty než si nějaké základy chemie naštudovat. Většina akvaristů by to radši nedělala, ale všichni ti pokročilejší se v tom nakonec museli nějak zorientovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 21:33 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Tých 50ml mi to vychádzalo na KH 18, ty máš len 11. Takže si vyrobil slušný lúh. Znova a pomalšie a menej.

A rozhodne by som nepoužíval ten hydroxid priamo, ale spravil si roztok, ako Acinonyx radil a ten lial. I keď ak to spravíš z tej vodovodnej, vyzráža sa to rovnako. Radšej do destilky že? Čo na to povedia praktici?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 20:52 Muž Fuchs [169] Re: Magic
45-50% hydroxidu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 20:43 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Dávam palec na Ca(OH)2. AFAIR pokiaľ je koncentrácia OH- dosť vysoká (a pH mimo výseč to potvrdzuje), bude sa zrážať Ca2+ + 2OH- → Ca(OH)2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 20:06 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
50ml čoho? Čistého ekrazitu či toho zriedeného štamperlíka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 20:04 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Najprv meraj pH. Pokiaľ je to "mimo výseč", zbytočne kvapkáš tú kyselinu z KH a GH testu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 18:39 Muž Fuchs [169] Re: NHKG
50ml na 10l vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 18:33 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Fuchs
No, nalil jsi tam toho moc. Zkus to zředit a změřit znovu.
Jakou koncetraci v tom kýblu vlastně máš? Musíš najít takovou, která nastaví pH na požadovanou hodnotu. Ale chce to digitální pH metr. Pak prostě metodou pokus omyl hledáš ten ideální poměr a jen měříš pH. Momentálně dělám to samé, ale v opačném gardu - snižuju pH v mých akváriích.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 18:17 Muž Fuchs [169] Re: Maq
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zleva Kh, CM a Ph
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 18:15 Muž Fuchs [169] Re: Maq
Snažil jsem se změřit vodu v kýblu, výsledek mě překvapil. Prvně jsem dělal Kh když už jsem měl 60 kapek, tedy Kh 60 jsem to vzdal. Voda ne a né se změnit na žluto-zelenou ok dobrý jdu na CM po 20 kapkách nic také jsem to vzdal pač se přiznám, že jsem čekal, že když se my vysráží CaCO3 atd. tak že klesne celková tvrdost. Tak jak se mi to stalo se sodou v akva. No nic zkusím Ph nejvíce mám na stupnici 9,5 tak já nic jsem úplně mimo. Testy jsem dělal tak jak vždy ale nejsem schopen nic naměřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 15:09 Muž Fuchs [169] Re: Maq
Asi máš zase pravdu. Sedlo to na dno kýblu. Bude to vystrážený...ani ten vzorec neumím napsat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 15:01 Acinonyx Re: Fuchs
Nerozpusta sa ti nieco cim/v com to miesas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 14:50 Muž Fuchs [169] Re: Maq
Proto se ptám jestli to je normální ten povlak. To mi znovu udělá v akvá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 14:35 Maq Re: Fuchs
"Povlak co se namotává"? To zní vážně podivně. Můžeš to nějak vyfotit nebo blíže popsat?
Nicméně opakuji co jsem psal: Bude se Ti srážet CaCO3. Bílý prášek, řekněme povlak, všude. Nezáleží čím zvedneš pH - jakmile to uděláš, vždy se bude z vody srážet CaCO3 který už tam máš (dělá Ti tu tvrdost a alkalitu).
Ještě mě napadá - pokud je to mazlavé, mohl by to být Ca(OH)2, tedy hydroxid vápenatý, vlastně hašené vápno. NaOH sebere vápníku všechny uhličitanové anionty a zbude hydroxid vápenatý. Jak se bude ve vodě rozpouštět CO2, tak s s ním bude teprve reagovat:
Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O
Každopádně nepiš, že tohle nikdy do akva nenaliješ, protože tohle je ten výsledek, tak to má vypadat. Samozřejmě to uděláš mimo akvárium, sraženiny necháš usadit a použiješ jen zbytek (nejlépe přefiltrovaný).
:)
(Nemyslím "přefiltrovaný" akvarijním filtrem, ale přes filtrační papír nebo podobnou věc.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 11:45 Muž Fuchs [169] Re: Fuchs
Už teď je jasné že toto do akva nikdy nenaliju udělal se v kýblu jakýsi bílí povlak a když začnu míchat tak se jakoby namotává na plastovou trubku kterou míchám. To je normální?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 10:49 Muž Fuchs [169]
Tak že jsem pro jistotu změřil vstupní vodu z vodovodu. Celková tvrdost 17dgh uhličitanová tvrdost 11 kh v akva mám celkovou 15 dgh a uhličitanová je 16kh dám 50ml hydroxidu do 10l vstupní vody a večer přeměřím a dám vědět.
Edit: test jsem opakoval 3x a vždy stejný výsledek jo a ph 7
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 08:03 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Mirek64
Roztoky solí slabých zásad a silných kyselín sú (mierne) kyslé. Naopak silných zásad a slabých kyselín zas zásadité. Preto napr. NaHCO3 zvyšuje pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2017 07:30 Muž Mirek64 [68] Re: Magic
Díky moc za odpověď. Jsem zase o něco chytřejší. Nevěděl jsem, že např. MgSO4 reaguje mírně kysele.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 23:10 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Mirek64
Tak čo sa týka pufru, to bude z väčšiny uhličitan. Ponúka sa ešte trochu fosforečnan a ešte menej kremičitan, ale to môžme kľudne zanedbať.

Čo však nebude spôsobené čisto CO2, je pH. Dole ho budú ťahať (ak sa bavíme o vodovode) aj rozpustené soli slabých zásad, povedzme MgSO4. Na Tillmanna by som v tomto prípade rozhodne použil dropchecker.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 22:51 Muž Mirek64 [68] Re: Magic
Myslím ten případ s Fuchsem. Uvádí vodovod snad 16-18 dKH a pH 7.2. Napadá mě kacířská myšlenka,že mu teče z vodovodu 30 mg/l CO2 (Tillmanova tabulka). Nebo hraje tady roli nějaký další pufrační systém kromě uhličitanu? Myslím, že uvádí, že je z Blanska (Moravský kras), kde jsou zdroje pitné vody hloubkové vrty. A tam by mohla být koncentrace CO2 mnohem vyšší. Pokud by ta kyselost byla skutečně způsobena CO2, tak by se dala snížit pohodlnějším způsobem než hydroxidem, že? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 22:24 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Mirek64
To vravíš akvárium či vodovod?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 21:25 Muž Mirek64 [68]
Zdravím. Můj první příspěvek na tomto fóru po roce studia :-) . Toto téma je docela zajímavé, alkalita cca 18 dKH a pH 7.2. Kde se tam bere ta kyselost? Nějaké názory?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 20:23 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Najprv zmeraj to KH. Aby si sa neukvapkal k smrti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 20:17 Muž Fuchs [169] Re: Magic
Vážení pánové chem8ci. Ještě jsem se k tomu nedostal, proto js3m nepsal ale slibuji zítra jdu na to dopoledne naředím v 10l kýblu půl deci a přeměřím. Nenechám Vaše úsilí mi pomoc ležet hladem přeci....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2017 15:15 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Acinonyx
Zas mám chvíľu na počty, tak sa vraciam s úvahou. Kolega sa neozval, tak vezmem to KH 18, to je v prípade HCO3- puffer na 100mmol/l H+ (či už na kyselinu alebo na zásadu). Na jeden 10l kýbel bude treba liter toho "poldecákového" 1M roztoku len na vyčerpanie pufra.

Potom už chýba len zvýšenie koncentrácie OH- z 0.1µmol/l na 1µmol/l (pH zo 7 na 8). To nie je na 10l kýbel ani kvapka toho 1M NaOH.

Jednak ma zaujíma - je to ešte stále "ani zďaleka"? ;-)

A podstatnejšia otázka, keď už sme pri tej best practice - ako to robiť, keď ten skok je taký náhly? Skúsim liať, prestrelím, ups! Vyliať a znova?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 15:42 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Ako si iste pochopil, ten môj výpočet zahoď a drž sa skúsených chemikov. :-)

V každom prípade by som však najprv zistil to KH. Vymieňala sa od pokusov s tým NaHCO3 voda? Je tam to pôvodné KH 18, alebo sme kdesi nad 30?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 15:21 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Acinonyx
Už strácaš i mňa, to už chce požičať študijné materiály. :-)
Že to v reáli bude kdesi inde, sa čaká, sám som bol zvedavý na výsledok, ale ak "ani zďaleka", je to samozrejme naprt.
Neutralizovať to 1M roztokom, to tam bude dávať po kvapkách, nie?

A kým ma odtiaľto nepošlú s OT na vysokú chemickú - ako do toho vstúpi autolýza vody? Vcelku s radosťou som ju zatiaľ ignoroval nota bene u tak silnej zásady. (stačí mi link, ja čítam rád)
Btw. KH bude po tom sypaní NaHCO3 minimálne ešte o 15 vyššie...

Edit: s tým pufrom máš pravdu, to je vec, na ktorú som škaredo zabudol. HCO3- sa bude predsa zbavovať H+ a hydroxid nám neutralizovať. Už len toto stačí na pokrčenie papiera a zahodenie do koša. :-( stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 12:56 Acinonyx Re: Magic
Nemyslim si, ze tento vypocet bude fungovat. Ani zdaleka. To by bol pripad cistej destilky, so zanedbanym autolyzy vody. Akakolvek bezna voda sa bude spravat uplne inak. Rozpustene CO2, cim vyssie KH, tym to bude horsie. Niekde som zahliadol, ze u kolegu je KH 18, to je uz je riadny pufr.

2Fuchs: Proste by som si urobil nejaky rozumny roztok, treba ~1M. To znamena ~20-krat to zried (poldecak do 1l). A v kybli by som tu vodu upravil a nasledne to preratal na cele akvarko. Idealne to chces cele urobit v nejakom sude na upravu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 07:51 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Áno.
Ale najprv tú teóriu overíš v kýbli vody z akvária, kde by ten pokles malo vyvolať už 0,5ml toho roztoku. Až toto zafunguje, až potom bude treba vymyslieť, ako to skombinovať s výmenou vody. To si zatiaľ moc predstaviť neviem, nechať odstáť 100l vody.

Edit: pre istotu - predpokladám, že "deseti 10l" je len preklep, stačí jeden 10l kýbel :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2017 07:25 Muž Fuchs [169] Re: Magic
Dost zajímavé počty, ok dnes to smusím mám z toho trochu strach. Jen si to schrnu do deseti 10l vody smíchám 1ml odpadožrouta, tím bych se měl dostat k tomu že 18ml tohoto roztoku mi v akva zvedne ph ze 7-8? Napsal jsem to správně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 21:56 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Tak zas trošku počítania. Nech nás Acinonyx opatruje... ehm kontroluje, omyl čo len v desatinnej čiarke tu znamená mŕtve ryby tone.

Keď vezmeme hornú hranicu toho nápisu na krabici, 50% NaOH (časom to pôjde skôr dole, ako bude naberať vodu a CO2 zo vzduchu) je 19-molárny roztok.

Potrebuješ zvýšiť pH zo 7 na 8, to jest znížiť koncentráciu H+ z 10-7mol/l na 10-8mol/l, to jest zneutralizovať 9×10-8mol/l H+.
NaOH je monobázický, takže 9×10-8mol/l bude i množstvo potrebného hydroxidu.
Na 380l treba teda 34,2µmol NaOH, čo je 1,8µl toho tvojho ekrazitu na čistenie trubiek ;-). Tá litrová fľaša ti očividne dlho vydrží...
Na testovací 10l kýbel vody to bude 47nl.

Ani jedno neodmeriaš, takže najprv riediť.
1ml 50% NaOH v 10l kýbli vody nám dá 1,9mmol/l roztok - takého bude treba na 380litrové akvárium 18ml, alebo skoro pol mililitra na 10litrový skúšobný kýbel vody z akvária. To by na začiatok šlo. Toto vyskúšaj a ohlás, čo to spravilo s pH v testovacom kýbli. :-)

Samozrejme reakcia mililitra NaOH v 10litrovom kýbli bude potrebovať nejaký čas a/alebo miešanie, nechaj to pekne odstáť, ako tu Deepinpeat odporúčal.

Hlavne hľaď Acinonyxových upozornení a pracuj s tým opatrne. Kto chce, wiki má i grafické varovanie: en.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 19:00 Maq Re: Fuchs
Fuchs napsal: mě přijde šílený to lít k rybám
Ubezpečuji Tě že běžně používaná léčiva (např. malachitová zeleň) zabíjejí v mnohem nižším množství než louh (a malachitka je tuším i karcinogen). Vždy je to o množství a koncentraci. Zvýšit pH bratru 400 litrů vody se Ti nějakým čajíkem nepodaří.
Postupuj jak popsal deepinpeat, opatrně, mimo akvárium, ale bez paniky. Lij louh do vody, ne naopak, a pomalu. Bude se to zahřívat. Nelekni se toho, ale dej tomu čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.04.2017 16:34 Acinonyx Re: Magic
Presne ako pise Deepinpeat. Navyse sa ta uprava pH robi s nariedenym roztokom a nie takouto koncentrovanou psychopatinou.

2Fuchs: Ak sa rozhodnes to riedit, tak to urcite lej do vody a nie vodu do toho. A rob to idealne v sklenenej, pripadnej plastovej nadobe. Nie v kovovej. Cokolvek na co ti to frkne (i v zriedenom stave) bude mat po vyprati dieru. Takze s tym pracuj vo vytahanych teplakoch a nie novom tricku, inak ta zena zabije. Idealne si k tomu kup hrube rukavice na cistenie zachoda. Ak na kozi pocitis taky pocit, ze ti to klouze (podobny pocit ako ked mas na ruke mydlo), hned si to poriadne oplachni pod vodou. To je vsetko co musis dodrzovat, nie je to ziadna cierna magia.

Nerozumiem preco su tu niektori ludia nervozni z hydroxidu ale kyselina im nevadi. Oboje je rovnake svinstvo, len v bledoruzovom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 16:30 Muž Fuchs [169] Re: RAP
No právě, já když jsem si přečetl celý návod a varování tak mě přijde šílený to lít k rybám. Ach jo jak mám bezpečně zvednout Ph? Soda nefunguje, proč já musím mít takovou vodu.... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 15:59 RAP Re: maq
To je krásné, lít do akvária louh. Že si zkušení akvaristé upravovali vodu pomocí zředěné kyseliny, to vím, ale louh ....... . Já s ním čistím odpady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.04.2017 15:55 Deepinpeat Re: Magic
S tímhle se v akvaristické best practice pracuje tak, že se experimentálně po kapkách do kýble vody stanoví, kolik je toho potřeba, pak se to nechá stát, dokud se to pH neustálí, alespoň přes noc a znovu se to přeměří. Takhle upravená voda se pak používá k výměnám a pomalu to stoupne. Nikdy se to nelije do nádrže k rybám, to se nedělá ani třeba s 1M roztoky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 15:35 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Fuchs
Bodaj by nie, veď to je 19M roztok, silná žieravina. V lábaku sme s tým pracovali v plášťoch, použitie toho v akváriu ma silne znervózňuje. Nie žeby to nešlo, aj spočítať to pôjde (s oprávnenými Maqovými výhradami), ale rozhodne to nie je nič, čo by som dal do ruky bežným amatérom.

Omnoho radšej by som tu počul (použijem sprosté slovo z korporátu) akvaristické best-practice.

Ja osobne by som predsa len počítal tú sódu, zvýšenie pufra tu vadiť snáď nebude, je to výrazne bezpečnejšia látka a má svoj strop pH už čosi nad 8.

Ale spočítať môžme oboje (až budem večer doma).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 15:08 Muž Fuchs [169] Re: Fuchs
Opravdu vůbec netušìm s jakou dávkou začít. Hlavně mě trápí to že tak je napsáno, že nesmí dojít do kontaktu s pokožkou, pak že to je na čištění odpadů a mohl bych pokračovat.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 5189x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15480-prilis-kysela-voda