Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Odčerpání živin pomocí emerzních rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Odčerpání živin pomocí emerzních rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2016 20:30 Žena Sadiie [68] - MiniakváriaRe: cezarmilan
Jj, ty jsou moc pekne. Z pokojovek se da se pouzit cokoliv co snese vyssi vlhkost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2016 16:22 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Sadiie
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Výhodou je, že je možné použiť aj klasické izbové kvety. Kvitne tam anubias. Mne sa však najviac páčia kvety rodu "calatea"
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2016 11:19 Žena Sadiie [68] - Miniakvária
Doporucuji zagooglit "riparium", "riparium plants" a podobne. Da se najit dost informaci o druzich, vhodnosti a zpusobu umisteni rostlin, at uz se jedna o ciste suchozemske jako Spathiphyllum, Cyperus nebo emerzni formy, treba z akvaristiky.

namatkou

www.plantedtank.net/…
www.plantedtank.net/…
www.ukaps.org/…

V moji nadrzi mam napriklad Spathiphyllum, Anubias gigantea, Chlorofytum, rizky Pilea a dalsi. Vsechny mam napichane na volno do klasickych kosicku od akva rostlin, vzadu jsem pripevnila prisavku. Davat je do uzavrenych kvetinacku s liaporem nebo jinym substratem se mi paradoxne moc neosvedcilo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2015 16:45 Muž O.Tom [439]
marně hledám... nějaké informace o využití pokojových (převážně popínavých) rostlin k odbourání škodlivin z akvária.
Kdysi jsem někde četl/viděl i srovnávací tabulku různých druhů a jejich schopnostech spotřebovat N a jiné látky.
Neví někdo kde to najít ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 20:13 Muž kortezhugo [983] Re: sokar
...no neviem...co tak pouzit Pistiu stratiotes...alebo nieco podobne? X-) ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 15:56 Lubomír RE: sokar
Skús trochu preštudovať tieto stránky, možno na niečo prídeš ... ;-)
scobak.blog.sme.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 15:43 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: sokar
Zkuste to tak trochu odhadem. Kdysi jsem v nějakém receptáři slyšel, že na fekálie čtyřčlenné rodiny je třeba samočistící bažinu o ploše nějakých 200 m2 osázenou orobincem. Trochu v menším mi to funguje doma. Mám monokulturu anubiasů a kryptokoryn na ploše 80x50 cm. Je tam 20cm vysoký sloupec vody a žije tam cca stovka formosek. Neodkaluji a celkem to dlouhodobě funguje bez problémů. Takže je docela možné, že i s těmi monsterami či filodendrony by to fungovalo, ale určitě ve větším rozsahu než je nějakých 20-30 rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 14:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: sokar
A zadní strana nebo rohy zarostlé těmito kořeny by to akvárium určitě obzvláštnily. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 14:21 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: sokar
Mno..., rostliny dokážou leccos - možná by to chtělo odzkoušet v menším objemu (i s rybkami), jak budou tyhle kytky fungovat. Obecné informace ale říkají, že to jde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 14:16 sokar Re: Sid
No já řeším to 3500L akva.Kytky mět v akva nemůžu, protože je ryby zničijou.
Mám vysokou koncentraci fosfátů PO4 cca 1,6mg/l a no3 cca 120mg/l.
Na no3 sem koupil selektivní iontoměniče za cca 5500Kč,ale nefungují dokonale, takže na ně řeším speciální filtr.Na fosfát sem koupil clearphos za nějaký 3000Kč, který sice fungují dobře,ale při představě 3000Kč za každé 2-3 měsíce tuhne usměv.

Toš sem místo dokupování technologických novinek a drahých náplní začal pátrat po přírodním řešení.

Těch kytek koupím klidně 20, jen mám obavu z té jejich jedovatosti.Aby mě něco nepouštěly do akva.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 14:08 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: sokar
...asi vemu ten filodendron, dám ho nad akvárium a kořeny svedu někde kousek pod hladinu....
A co vás k podobným úvahám vede?
Máte vysoké hodnoty živin ve vstupní vodě nebo je v tom něco jiného? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 14:07 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: sokar
Fungovat to bude, ale je otázka rozsahu. Nějaké látky ta rostlina určitě odčerpá,ale u jedné rostliny bude ten pokles spíše symbolický.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 14:01 sokar Re: JuraS
No já asi vemu ten filodendron, dám ho nad akvárium a kořeny svedu někde kousek pod hladinu.Kytka bude v substrátu,ale ty kořeny ve vodě.Myslíte, že to takhle bude fungovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 13:34 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: JuraS
Však já je tam měl dlouhé roky taky. Ale to s tím přece nesouvisí.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 13:09 JuraS Re: Johan
želvík58 má v akvárku s terčovci vzdušné kořeny od filodendronu a tuším, že i kořeny od monstery...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2010 13:08 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: JuraS
navíc jsou to rostliny které akvarijní ryby znají z domoviny takže nic jedovatého do vody nepouští.. S tímto tvrzením bych se držel zpátky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.08.2010 13:06 JuraS Re: sokar
dával jsem do filtru přímo odnož od popínavé rostliny normální suchozemské..můžeš zkusit udělat bypass k filtru a hadici vést přes obyčejnou 5 ti litrovou zavařovačku do které dáš vypraný štěrk a nasadíš do toho třeba monsera delicioza nebo směs filadendronů...vycucne ti to tak přebytečné živyny že budeš muset přihnojovat...navíc jsou to rostliny které akvarijní ryby znají z domoviny takže nic jedovatého do vody nepouští...teď zabíhám třecí akva pro terčovce a pro něj jsem použil filtr který měl předchůdce mého akva pro 250 lt..to třecí má sotva 80 (vím, že je to málo) a filtraci nebudu vůbec čistit a tak do ní dám právě "vyžírku" živin..obyčejný kelímek od jogurtu s dírkami a štěrkem a směsí popínavek...
jo am oje zkušenost..vycuclo mi to tak živiny, že kytky začali stagnovat..popínavka se rozsvítila jako žárovka jak se jí to líbilo...jinak rybicky.net/profil/10886 to má v akva snad pořád jako součást biotopu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 13:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: sokar
Velmi dobré je mít postranní akvárium s pískem nebo nějakým jiným subtrátem a v něm mít tyto rosliny zakořeněné. Nebo mít nějaký košíček někde v rohu a v něm mít tyto rostliny a jejich kořeny nechat volně v akváriu...V tom se fantazii meze nekladou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 12:40 jose Re: sokar
Myslím že Jura S to má tak urobené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 12:27 Bak Re: sokat
No dává se šáchor, ten hodně dobře a statečně roste.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2010 12:13 sokar – Odčerpání živin pomocí emerzních rostlin
Mám nápad vzít květináče a částečně je ponořit do vody tak, aby byly kořeny v kontaktu s vodou ale kytky byla nad vodou.Potřeboval bych radu esi to bude fungovat a jaké rostliny, lekníny nebo něco podobnýho do těch květináčů dát.Vhodný by byly nějaký plazivky,ale nemám tušení která je nejvhodnější.

Díky za rady.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 1018x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15240-odcerpani-zivin-pomoci-emerznich-rostlin