Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostlinám se nedaří

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Rostlinám se nedaří
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2017 21:53 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Bohumil32
Bohumil32 napsal: Koukal jsem na YouTube jak s tímhle zakládají rostlinné akvárium..
Júútrúba je super zdroj inšpirácie i návodov, o tom nepochybujem. Pozor však na kontext videa(í), nie každý nápad/ukážka je vhodná pre každého a ten kontext tam často uvedený nie je, prípadne je dobre schovaný ;-) A, samozrejme, sú tam aj vyložené nezmysly... Zvážte napr. čo keď to video natočil niekto, kto zakladal svoje prvé akvárko? Aká je potom jeho výpovedná hodnota? Je tam niekde uvedené ako to akvárko vyzeralo po týždni? Po mesiaci? Po pár rokoch?

Mimochodom, moja džungľa po prvých desiatich dňoch nevyzerala lepšie ako Vaša, len som mal rastliniek viac.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.10.2017 21:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Bohumil32
Keramzit není lávová drť. Keramzit je pálený jíl a ten se dá sehnat za rozumné peníze: rybicky.net/forum/16474-liapor-a-dalsi-substraty-z-palenych-jilu
S lávou nemám zkušenosti, ale vzhledem k tomu, že je akvárium staré jen 10 dní, si tu výměnu dna ještě rozmysli. Pokud budeš měnit, dej jen jeden typ. Určitě se budeš občas v akváriu hrabat a pak se ti to dno pomíchá a pak to vypadá blbě. Většina těch krásných rostlinných akvárií co vidíš na profesionálních fotkách je dělaná právě pro tu jednu fotku a jsou dlouhodobě neudržitelné, takže se založí, počká se až se rostliny rozrostou, vyfotí se a pak se rozebere... Toto předpokládám neplánuješ, ale přijde mi, že jsi to založil podle nějakého vzoru na to dočasné akvárko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 21:41 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Bohumil32
V tom detailu to vypadá ještě hůř. Nechci strašit, ale tohle dno je myslím nevhodné pro pěstování rostlin. Založil bych znovu nebo nasadil plovoucí druhy či jiné nenáročné rychlerostoucí druhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 21:35 Bohumil32 Re: LeRi
Fotka k příspěvku Lávovou drť mám pod touhle drti. Koukal jsem na YouTube jak s tímhle zakládají rostlinné akvárium.. a za ty peníze ksemz si řekl že super. No je super vědět že je to na nic.. Takze teď nevím co s tím
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 21:04 Muž LeRi [315] Re: Bohumil32
Tady si přečeti na co se ta lávová drť používá www.rostlinna-akvaria.cz/… ;-) pro kořenový systém rostlin nic dobrého je to dost ostrý materiál,pan Raraj ale v popisu tvrdí něco jiného viď ;-) Ono to sice vypadá hezky je to hezky černé a u Rataje za 8 litrů 318 kč krásná práce potlesk www.hagle.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 18:43 R Muž ctibum [6920] Re: Bohumil32
No já jen tipuju, žádnej expert nejsem, dej na rady zkušenějších... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 18:39 Bohumil32 Re: ctibum
Dobra dám na vaše rady:). A ty kytky co jim uhnily ty listy mám vytahat nebo je tam nechat.. Můžu poprosit o radu s těma rychle rostoucima kytkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.10.2017 18:30 R Muž ctibum [6920] Re: Bohumil32
No nevim. Po deseti dnech říkat, že to jde do kopru je trochu brzo, řekl bych :) Máš tam tři druhy rostlin, žádná nenáročná rychlerostoucí. Ne každá se musí nutně chytit. Teprv si to sedá, kytky se adaptují. Nepanikařil bych, přikoupil bych další a čekal. Hrát s layoutem si můžeš, až se to stabilizuje. Si myslím... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 17:40 Bohumil32
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Vyfotil jsem ten substrát co mám na dně.. a ještě mám skoro na půlce kytek takovéhle bílé chomáčky..co to je prosim..doufám že to je vidět
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 17:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Bohumil32
Začátky bývají nejtěžší. Pokud nemáš moc zkušeností se zakládáním, tak chvíli trvá než se akvárium stabilizuje a začne se rostlinám víc dařit. Bohužel někdy problémy přerostou přes hlavu. Proto je potřeba se snažit vše podchytit hned na začátku.
Rosliny kupuju buď na burze (hlavně ty submerzní), měním s ostatními akvaristy nebo objednám z Aqua Dahoo pokud toho chci víc najednou. Na té burze bacha, někteří prodejci jen přeprodávají rostliny od Aqua-Dahoo, Rataje a jiných velkopěstitelů za vyšší ceny. Je potřeba si tam ty rostliny dobře prohlédnout.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 17:20 Bohumil32 Re: Tudy
Tudy napsal: Jemná ? Mě to také připadá hrubé a ostrohranné. Ideální zrnitost je 1-3 mm. Celkově je to akvarim hodně prázdné, rostliny by měly pokrývat alespoň 1/2 plochy dna, nějaké nenáročné rychlerostoucí druhy, případně i plovoucí (Douška, Růžkatec), do dna na pozadí třeba Bahnatku vodní.
Akvárium je zalozene teprv 10 dni cca :)... A uz to jde takhle do kopru..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 17:18 Bohumil32 Re: Bohumil32
Myslíte že jsem schopen teda nějak akvarium zachranit ? Popřípadě chci poprosit o radu kde kupujete rostliny:)..Toto je moje třetí akvarium takže vím že je v nem určite podle vas spousta chyb.. Proto jsem otevře jakekoliv rade. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 17:16 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Bohumil32
Měl jsem také hrubé dno a rostlinkám se zpočátku dařilo dobře. Ale časem dno začalo zahnívat, hrubé dno se totiž mnohem hůře odkaluje, časem zhutní a snadněji se poškodí kořeny rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 17:07 Bohumil32 Re: Tudy
Je to 2-5mm hrubé.. je to nějaká novinka od Rataje volcano Black.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 17:01 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Bohumil32
Jemná ? Mě to také připadá hrubé a ostrohranné. Ideální zrnitost je 1-3 mm. Celkově je to akvarim hodně prázdné, rostliny by měly pokrývat alespoň 1/2 plochy dna, nějaké nenáročné rychlerostoucí druhy, případně i plovoucí (Douška, Růžkatec), do dna na pozadí třeba Bahnatku vodní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 16:50 Bohumil32 Re: afc1886
No je to taková lávová drť jemná.. co jsem teď na to koukal tak odpadají listy.. a je na nich takové bílé chmýří..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   04.10.2017 16:24 R Muž afc1886 [14685] Re: Bohumil32
Neznám ten substrát, ale působí na mě jako drť. Má to ostré hrany?

Nicméně chápu, že se ti líbí takový styl akvárií, ale zkus tam aspoň ze startu nasadit nějaké rychlerostoucí rostlinky. Možná se budeš divit, jak to může pomoct a až se ti ty nízké rostliny rozjedou, tak ty rychlerostoucí potom můžeš postupně odebírat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 16:04 Bohumil32
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ještě pár fotek co se děje s rostlinama..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 09:27 Bohumil32 Re: LeRi
Od Rataje volcano Black
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2017 09:18 Muž LeRi [315] Re: Bohumil32
Co to je ten tmavý substrát? Přijde mi to dost hrubé.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 08:57 R Muž ctibum [6920] Re: Bohumil32
Ještě dodám, že mám taky 100cm, na tom 3x metr LED pásek, 2100lm/m, denní bílá 4500k. Asi jsi viděl v prezentaci. Přidal jsem stmívač a stáhnul světlo na 50%.
Všechno domácí výroba, žádný spektra ani nic podobnýho jsem nezkoumal.
Jediný, co mi nejde, je Blyxa, ale to je prý tím, že nepřidávám CO2.
Ostatní roste viz prezentace.
EDIT
Tím nechci říct, že to máš blbě a já správně, ale že to fakt světlem být nemusí, když můj výtvor funguje, aniž bych to nějak víc zkoumal :)
Ale zase tam nemám kobercovky... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 08:08 Bohumil32
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zatím přidam jednu fotku jak akvárko teď vypadá. Jediné co je jinak tak je nasávání filtru je na levé zadní straně a vyměnil jsem lilipipes za normální nasávání. Difuzér je provizorní homemade
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 07:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bohumil32
Pokud se ti nikdo neozve lze se podívat do zdejších nádrží a vyfiltrovat si potřebné zaměření a velikost. rybicky.net/nadrze/ :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.10.2017 07:22 R Muž ctibum [6920] Re: Bohumil32
A víš jistě, že je to LED páskem? Mám je také, vysocesvítivé, denní bílá a rostliny v převážné většině rostou...
Co takhle založit prezentaci? Třeba je problém jinde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 07:17 Bohumil32 Re: slavko
Děkuji za reakci, ale už se mi moc experimentovat nechce. Už jsem za ty blbe led pásky vyplaznul docela dost a jsou úplně k ničemu. Spíš jestli tu není někdo kdo má podobnou nádrž těchto rozměrů a třeba tam svítí reflektorama. Nerad bych zase vyhodil peníze za něco co nebude fungovat. Doufám že mě chápete :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 23:22 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Bohumil32
Pri LED watáž nemá výpovednú hodnotu o množstve vyžiareného svetla, inými slovami dva reflektory od rôznych výrobcov, oba 10 W, môžu svietiť úplne inak a na farbe bielej až tak nezáleží. Mal som jeden 10 W nad kockou 30x30x30 a nebola to žiadna sláva. A to ešte nepíšem o tom, že závisí ako vysoko nad akvárium ich dáte a tieto reflektory treba dať relatívne vysoko, pretože svietia pomerne úzko -- údaj o vyžarovacom uhle 120 ° je síce reálny, ale zavádzajúci, ten môj musel byť asi 15 cm nad akva, aby osvietil celú hladinu.

Najlepšie je trocha experimentovať, kúpte jeden a vyskúšajte ;.-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 20:57 Bohumil32 – reflektor
Zdravím všechny.Mám akvarium 100x40x40, k zadní stěně je nasypán kopec kde mám zasazeno: Cuba,Pačule helferova a Plevuňka reinekova mini . Nad akva mám 3m vysoce svítivého led pásku, kytkám se vubec nedařílo tak jsem tam přidal zatím jen provizorně zarivku 120cm 38w 6500K. Chtěl bych nad akva. umístit led reflektory ale nejsem si jist jakou watáž a kolik. Předem děkuji.Kdyžtak přidám foto akvaria .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2017 09:03 R Muž afc1886 [14685] Re: Luďa
Přesně jak říkají ostatní.To dno nevypadá moc dobře a nasadil bych co nejvíce rostlinek.Z těch fotek to opravdu vypadá,že je tam jenom pár rostlinek.Ideální by bylo se zde zaregistrovat a vytvořit prezentaci akvária s co nejvíce pravdivými údaji,aby jsme věděli,jaká je tam technika,jak se provádí údržba a jaká je osádka akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2017 08:28 Muž Jarry [1437] Re: Luďa
Jestli se nějaký čas po odchodu původního osvětlení nesvítilo, pak se po instalaci LED třeba naopak svítilo vyšší intenzitou, do toho se z důvodu nesvícení začaly rozpadat rostliny, tak jsou to asi téměř optimální podmínky pro invazi řas. Jediné, co se asi dá poradit, je stabilizovat intenzitu osvětlení (a nastavit dobu svícení třeba na 6h), snažit se odstranit maximum řasou napadených / rozkládajících se listů rostlin, pravidelně odkalovat (to dno vypadá hodně divně) a měnit vodu. Chtělo by to foto celého akvária a seznam nově přidaných rostlin, takhle to vypadá, že jsou tam 4 rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2017 01:28 Acinonyx Re: Luďa
Nepises o ake rastliny sa jedna, to mohol byt kludne prechod na submerzne rastliny resp. prelistovavanie. Normalny jav u novych rastlin.

Mimochodom, vyzera to dost hruby strk a mozna i zahnivajuce dno - u predneho skla to teda vypada celkom cerne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2017 00:24 Luďa – Nedaří se rostlinám a naopak řasám
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o radu, aby mé akvárium zase začalo fungovat, tak jak má. Mám akvárium o velikosti 200 litrů o rozměrech 40 x 100 x 50 cm (výška vodního sloupce), které bez problémů prospívalo-žilo. Poté, co odešlo původní osvětlení se vyskytl problém v podobě odumírání všech rostlin a nadměrné tvorby řasy. Nejdříve jsem instaloval LED osvětlení (vhodné pro faunu i floru - 3 led pásky o délce 90cm,2 teplé, 1 studený) a nakoupil nové rostliny. Ty začaly pozvolna odumírat. Na skle,rostlinách i kamenech se začala objevovat řasa (asi černá?). Po konzultaci s problematikou LED osvětlení jsem se vrátil k prověřenému zdroji zářivkových trubic sada OSRAM osvětlení do krytu 2x39W (osazenou trubicí OSRAM Milux warm white a SYLVANIA glorux). Pro růst rostlin a proti tvorbě řas jsem navíc začal denně dávkovat Invital carbon, avšak bez výsledku, daří se pouze 1 rostlině, jinak opět všechny odumřely a řasa se tvoří dál. Kromě výše popsané výměny osvětlení k žádné úpravě ani přemístění akvária nedošlo. Používám venkovní filtraci filtrem EHEIM 2213. I když jsem navíc vzduchoval pomocí motorku, k žadné změně nedošlo, proto jsem ho vyndal. Prosím, kdo máte podobnou zkušenost, podělte se se mnou, aby se akvárium zase zazelenalo a bylo bez řas. Díky Luďa
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 19:21 oniko Re: Maq
Na budúci týžden mam slubeny kompletny rozbor našej vody, tak budem mat presne udaje o vode. Teraz nemam doma už žiadne testy na vodu, musim si niečo kupiť. Akurat viem že je velmi tvrda, pretože sa všade uklada samy vapnik, ..konvica, bojler, aj ked umyvam auto tak ked uschne su na nom biele mapy. Z toho usudzujem že je velmi tvrda. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 18:24 Maq Re: JirkaŠčobák
Jsem se tam podíval. Jedině díky tomu jsem se dozvěděl aspoň jeden údaj o jeho vodě.
Ale dokud se nesvlíkne do trenýrek, nemá to cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 17:49 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: oniko
Zkoušel jsi to dát dolů kartáčkem na zuby? Zkus.

Pro ostatní. Lidé se mu snaží radit i tady: www.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 13:42 oniko Re: Maq
Ano ja viem že tabulkové riešenie neexistuje, mam akvarium už nejaký ten rok. Len by ma zaujímalo či to je riasa, resp. čo by mohlo spôsobovať tie hnede flaky na listoch, či to môže byť vapnik alebo železo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2017 13:28 Maq Re: oniko
Udělej prezentaci a jasně tam popiš, jakou máš vstupní vodu a co do ní dáváš. Jakož i další věci.
Žádné "tabulkové" řešení na řasy neexistuje. Vždycky je to komplex nějakých faktorů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 13:19 oniko Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Být to mé akvárium, fyzicky likviduji a častěji (2x týdně) měním 10-20% vody. Jenže ty tam máš tolik hnojiva a techniky, že netuším, jestli ti takto jednoduchý postup bude fungovat.

Čo máš na mysli tým že fyzicky likviduješ? riasy? to sa snažím robiť, vodu mením 1x týždne min. polovicu, niekedy aj 2x za týžden.
niekde som čítal že to môže spôsobova priveľa vápnika vo vode, že rastliny v tak tvrdej vode nedokážu prosperovať , inde som zas čítal že to je problém so železom ( to sa mi ale nezdá, lebo ked som pridával železo, alebo nepridával rozdiel som nevidel) sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 10:02 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: oniko
Být to mé akvárium, fyzicky likviduji a častěji (2x týdně) měním 10-20% vody. Jenže ty tam máš tolik hnojiva a techniky, že netuším, jestli ti takto jednoduchý postup bude fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2017 17:19 oniko
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, už dlho bojujem s riasou, vyzerá to na hnedú riasu, ale trošku sa mi v akva nachádza aj čierna štetičková riasa.

Na začiatok niečo o mojom akva. čistý objem vody cca 200l, filter eheim professional 3, osvetlenie momentálne 1x PHILIPS 54W (pôvodne boli 2 ale mal som problem aj so zelenými riasami, preto som 1 ubral a zelene riasy takmer zmizli. Pridávam plynný CO2, a taktiež mam smocote v dne a do vody davkujem EI.

Na zadnej strane mam rozstrekovaciu rampu po celej drzke akva, rastliny sa pekne pohupuju po celom akva.

Žial s tou hnedou riasou bojujem už dlho a už neviem ako na nu, ak by mi vedel niekto poradiť budem rad.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 12:16 Maq Re: Marcel G, zervan
Toxicita železa
Zajímalo by mě, jak se to měří. Ty oxidy/hydroxidy jsou nerozpustné, tak ty snad nepočítají. A chelatované železo, toho asi ani v železité vodě moc nebývá.
Podobně to asi bude i v akváriu. S hnojivem dodáváme podle čísel hodně, ale pro železo asi nebude platit pravidlo, že se kumuluje. Naopak, cheláty vydrží hodiny až dny a pak železo skončí v oxidech a hydroxidech. V dobách rámových akvárií by nám ryby mohutně hynuly na otravy železem.
Zrovna ryby jako rasbory žijí v přírodě běžně v železem bohatých vodách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 11:01 Acinonyx Re: Michalnovas
To je normalne, je pestovana emerzne, takze najprv odhnije, bude vypadat uplne nechutne ako uschnute seno, az priesvitna. Po zhruba dvoch tyzdnoch od zasadenia uvidis vyrastat tenucke, svetlezelene vlasky - nove listy. Aspon tak je to zatial v mojom pripade. V tomto stadiu to nema to nic spolocne so svetlom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 09:35 Muž Michalnovas [0] - Rostliny – Eleocharis
Prosím poraďte mám v aqua jako dno použitý písek a zasadil jsem eleocharis sp. Mini a moc se rostlinám nedaří ve dnu jsou tablety NPK a přidávám sem tam PMDD. Co2 mám z kyseliny a sody tak 1 bublina za sekundu. S osvětlením je to tak, že když mám osvětlení na plný jas tak micranthemum začíná pouštět bubliny kyslíku, ale eleocharis začíná hnědnout. Jakou intenzitu mám zvolit? Kdyžtak poraďte i jaké hnojivo.
Testy na vodu bohužel nemám jen na Ph a železo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 19:26 Muž TheHonca [0] Re: Driv3r
A ještě mě napadla během dne jedna věc.. Teď, když budu čekat, tak co pak, až rostlinky zase začnou blednout? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2017 16:27 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Marcel G napsal: Z toho vyplývá, že pokud při koncentraci 1.71 mg/l Fe uhyne 50% všech Rasbor sumatrana, tak dlouhodobě bezpečná koncentrace by pro ně měla být 0.017 mg/l Fe (tj. necelé 0.2 mg/l). Opravím, že necelé 0.02 mg/l, čo je teda šialene málo, to naozaj?

A s tou meďou, ak pri 6 µg/l uhynie polovica tých razboriek, tak.. u väčšiny z nás by pomreli, to sú nejaké zvlášť háklivé rybky? Ak niekto hnojí podľa PMDD a mikroprvkov dá týždenne na úrovni 0,4 mg/l, potom dáva za týždeň s Tenso Coctail 60 µg/l, čo je 6,7 µg/l každý deň! A okolo 6 µg/l dajú za týždeň aj jemnejšie hnojenia ako je Tropica Specialized, či zmes MicroMix Plus pri 0,1 mg/l Fe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   23.02.2017 12:54 Marcel G Re: lhajek
lhajek napsal: Tak ale tomuhle absolutně nevěřím, hnojil jsem svého času pekelné dávky a nikdy jsem si tím neotrávil ani krevetky, které snesou daleko méně než šneci.
Těžko samozřejmě z pár kusých informací soudit, co přesně bylo na vině, ale toxicitu mikroprvků (především mědi a zinku, ale i železa!) na vodní organismy bych rozhodně nepodceňoval. Na jejich toxicitu má samozřejmě vliv velká řada faktorů, jako je např. pH, teplota, intenzita osvětlení nebo forma výskytu (chelatovaná, ve sloučenině, nebo iontová).

Uvedu pár konkrétních příkladů, při jakých koncentracích ti může do 4 dní uhynout polovina všech živočichů v akváriu (LC50):
Rasbora sumatrana: 0.006 mg/l Cu, 0.46 mg/l Zn, 1.71 mg/l Fe
Poecilia reticulata: 0.038* mg/l Cu, 1.06 mg/l Zn, 1.46 mg/l Fe
Melanoides tuberculata: 0.14 mg/l Cu, 3.90 mg/l Zn, 8.49 mg/l Fe
Neocaridina denticulata: 0.37 mg/l Cu
Caridina sp.: 0.072 mg/l Cu
Danio rerio: 0.17 mg/l Cu

* (v jiných zdrojích se uvádí mnohem vyšší hodnota)

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/… , www.pesticideinfo.org/…

Hodnotu LC50 však rozhodně nelze považovat za bezpečnou. Za tzv. bezpečnou koncentraci se považuje hodnota NOEC. Ve většině studií se ale uvádí pouze LC50. Nicméně bezpečná koncentrace (NOEC) se dá z toho přibližně odvodit:

NOEC = 5% LC50 neboli LC50 / 20 (v případě látek, které se nekumulují)
NOEC = 1% LC50 neboli LC50 / 100 (v případě látek, které se kumulují => např. těžké kovy)

Z toho vyplývá, že pokud při koncentraci 1.71 mg/l Fe uhyne 50% všech Rasbor sumatrana, tak dlouhodobě bezpečná koncentrace by pro ně měla být 0.017 mg/l Fe (tj. necelé 0.2 mg/l). Pro krevetky Neocaridina denticulata by měla být dlouhodobě bezpečná koncentrace 0.00072 mg/l Cu (tj. asi 0.7 µg/l). To samozřejmě neznamená, že při vyšších koncentracích uhynou, ale nebude to pro ně zrovna ideální prostředí, a čím více se bude koncentrace blížit hodnotě LC50, u tím více živočichů se začnou projevovat nějaké negativní účinky (až smrt).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 11:50 Muž Driv3r [236] Re: TheHonca
staurogyne repens muzeš taky použít jako kobercovku bude to dýl ale není tak náročna jak hemiantus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 10:42 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: TheHonca
Ludwigii protože se jí u tebe daří. Praktikuji: "Posiluj, co funguje".

Zkusil jsem jednou micranthemum, ale v jednom akva se mu nedařilo a v druhém stále odrůstalo směrem nahoru. V jednom akváriu mě úplně sám vznikl "mechový porost" na dně z cladophory. Docela pěkné. V jiném akva mi nečekaně příjemně funguje marsilka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 09:34 Muž Jarry [1437] Re: JirkaŠčobák, Driv3r
Glossostigma se zdá být ok, taky se jí u mě zatím daří dobře, ani ryby si jí nevšímají (Hemianthus mi sežraly, ale stejně by to asi nešlo :-)) Jinak teda nemám problém přiznat, že mi kobercovky zatím nejdou (ani s CO2, hnojením a silným světlem) a to už jsem jich pár zkusil. Zkouším dál a když nepůjde nic, tak vymyslím předek akvária jinak :-)
Sagittarii bych ale mezi kobercovky asi nesázel, je to hroznej plevel a při vytahování by šel ven asi i koberec. Možná s ní koberec olemovat, ale důsledně a často protrhávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 09:21 Muž TheHonca [0] Re: zervan, lhajek, JirkaŠčobák, Driv3r
Vážení, děkuji Vám za cenné rady, takovou reakci jsem nečekal. Rozhodně jste se všichni shodli na tom, že týden nic prostě nedělat, tak se podle toho zařídím. Myslím, že se ještě ozvu a rozhodně díky za váš čas. :-)

Doporučujete osázet akvárium ludwigii. Ještě se zeptám proč? Kvůli tomu, aby tam rostlo aspoň něco? Nebo aby pomohla v zajížděcím procesu? Co jsem ještě pokukoval, tak alternativa něčeho zeleného a něčeho, co by se mně tam líbilo je staurogyne repens, co si o tom myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 09:13 Muž Driv3r [236] Re: JirkaŠčobák
jirko tak třeba ja s hemiantusem těžce pohořel ted sem nedávno zkusil glosostigmu a ta mi jakštakš jde.toho tekutýho co2 sem si nevšímnul při větších koncentracích to zabije vše něčím to rozhodně otrávil.Připadá mi to jako by jse snažil o metodu eI ale špatně.
Lhajek to s tím hnojivem sem tipnul na základě informací,o vodě nic nevíme proto jsem se ptal na testy a doporučil nechat tomu čas.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 41 42

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 47879x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15083-rostlinam-se-nedari?od=758