Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Razborky - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Razborky - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2023 12:04 Žena Beastie [314]
Jak moc veliký rozdíl jste zaznamenali v chování mezi druhy boraras? Nejde mi o barvu ale o hejnovost, bojácnost a o to, která je prostě ta 'nej' razborka
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2021 19:05 pjaro77 – boraras naevus - placha ?
Chováte niekto rybicky.net/atlasryb/razborka_thajska ? Je moc plachá ? Viac ako razborka skvrnochvostová ? Rozmýľam ich dať dohromady do 45l akvaria.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2021 21:09 Muž Roger [1873] Re: jan0918
Proč? Stačí si přečíst odkud jsou a na co jsou zvyklý, jsou zvyklý nejen na nízkou intenzitu světla (tmavé vody) ale i na hustou vegetaci atd.. ;-) pročti si například tento odkaz

www.seriouslyfish.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2021 20:11 Žena Korny [72] Re: jan0918
Síce som bornejky nemala (ale planujem) myslim ze to bude tiež tým, z kadiaľ pochádzajú. Celkom je v Ázii veľa predatorov co by ich mohli zozrat tak sa skrývajú a cítia sa príjemnejšie. Sú to male rybky co je ako potrava celkom vhodné... Mozno je to inak to je môj názor ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2021 18:34 jan0918 – Bornejky
Proč mít pro bornejky zarostlou nádrž?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.08.2021 13:55 Muž Roger [1873] Re: Jiri_nevim
Ty jsou taky good palec k tomu si tam dej krevetky, osázej zeleninou a mělo by to být cajk palec víc druhů ryb nedoporučuji ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 10:53 Jiri_nevim Re: Roger
Chtěl bych razborky skvrnoocasé, které jsou do 2 cm ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 10:47 Muž Roger [1873] Re: Jiri_nevim
Na tak malý objem buď jedno nebo druhé, pokud nemáš zkušenosti tak bych spíš doporučoval razborky, ty si počty udrží ;-) , ovšem doufám, že máš namysli druh do 2cm jako například Bornejky apod...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 09:48 R Muž Anthrax [4739] Re: Jiri_nevim
To je právě to. U živorodek konkrétní počty nemá cenu moc řešit.
Edit: Přesně tak, pravděpodobně se ti razborky nerozmnoží. Ale neuvedls zatím konkrétní druh. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 09:20 Jiri_nevim Re: Anthrax
Tak kolik?
Edit: A nebo razborky ty jsou složité na odchov takže pokud se nebudu snažit udržet jikry tak se mi nerozmnoží ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 09:03 R Muž Anthrax [4739] Re: Jiri_nevim
Reálné je kdeco ale já bych to v tak malém akvárku příliš nekombinoval. Ono je hezké, naplánovat si 6 živorodek. Ale ony se namnoží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2021 07:32 Jiri_nevim – Razborky + endlerky
Dobrý den,
myslíte si, že je reálné chovat v 24l akváriu 6 ks endlerek (3 samci+3samice) a 8 ks razborek (4 samci+4samice)? Předem děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.06.2021 09:54 Žena Pavla28 [210] Re: chameleon
v prezentaci píšeš o úhynu více rybek, bez nějakých výrazných příznaků nemoci. zkus změřit NO2, amoniak apod. takhle ti mrtvou rybku ozobou ostatní rybky anebo šneci, nebude to žádná nemoc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 17:04 Muž chameleon [63] – Mŕtva Tetra Klinoškvrnná
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Dnes po práci ma čakal v akváriu nepríjemný nález, a to jedna mŕtva Tetra. Ležala na dne hore bruchom, a na spodku má akoby dieru. V akváriu však nemám nič čo by túto dieru mohlo spôsobiť, aspoň teda pokiaľ viem :-( prikladám aj fotky, prosím o radu skúsenejších aby nešli rovnakou cestou aj ďalšie, ak sa tomu dá zabrániť hmm
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2021 13:47 Cadic Re: 4Sima
Rybky si tam plavou už dobrej měsíc a půl a až do teď sem nezaznamenal žádný úhyn.

Jinak pořízeny ve Sklorexu v Brně, převezeny autem, žádná hrůza, transport přežily všechny.

Prezentaci udělám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 13:31 Muž 4Sima [1888] Re: Cadic
Pořiď si tu prezentaci, aktualizuj ji. Nevíme spoustu proměnných - četnost údržby a jak probíhá, kde jsi koupil ryby, jejich aklimatizace, transport.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 13:21 Cadic Re: 4Sima
Používám jen ty papírkové, zkusím Teda pořídit i kapkové. Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 12:25 Muž 4Sima [1888] Re: Cadic
Ještě bych změřil v nádrži NO3, No2. Nejlíp kapkové testy - např. sera,JBL.

maniakva.sweb.cz/… obecný popis
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 12:18 Cadic Re: 4Sima
Děkuju moc za rady, vážím si toho.

Mám teď nad čím přemýšlet, snad něco vykoumám dřív než odejde poslední Razborka, jsou to super rybičky. :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 12:09 Muž 4Sima [1888] Re: Cadic
Těch způsobů je víc, pokud máš tvrdší zdrojovou vodu a chceš mít ryby co potřebují vodu měkčí je dobrá reverzní osmóza. Tu osmotickou vodu zředíš kohoutkovou na požadované hodnoty. Pokud používáš/budeš používat plynné CO2, vyvaruj se kamenů co zvyšují tvrdost vody. Můžeš použít substrát, co ti po určitou dobu bude tahat pH dolů. Používají se výluhy z rašeliny (opatrně!!!). Je tu toho hodně popsáno ve fóru, tak můžeš studovat. Nespoléhej na vodičky typu KH-. Přitvrzovat se může voda i některými hnojivy. (např. MgSO4*7H2O). To už je ale na jiné téma.
Zkus ještě popřemýšlet co jsi změnil v poslední době, jaká je údržba filtrace a zda funguje. Může to být vic faktorů (filtr uhyn bakterií - po delší dobu v řádu hodin výpadku energie, + spousta dalších možností). Doporučuji založit prezentaci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 11:50 Cadic Re: 4Sima
Je to tropica co2 system 60, používám to od začátku co sem založil akvárko. A ty problémy jsou až poslední týden, kolísání PH sem si nevšiml, ale můžu se na to zkusit zaměřit.

Da se měkčí vody nějak rozumně dosáhnout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 11:37 Muž 4Sima [1888] Re: Cadic
Bornejkám by vyhovovalo pH pod 7. Ale pokud jsi měřil dobře 7,2 není tragédie. Spíš by byla vhodnější měkčí voda. Nekolísá ti taky pH po použití spreje CO2 (je to něco jako tetra optimat???). Bylo by možná vhodnější přejít na stabilnější zdroj CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2021 11:24 Cadic Re: tramtra
Podle testu cca 15dKH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 11:06 Žena tramtra [3202] Re: Cadic
Mohlo by to být tou tvrdou vodou. Jak moc je to 'dost'?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2021 09:40 Cadic – Bornejky - úhyn
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, prosím o radu. Chápu že budu chtít trošku věštění z křišťálové koule ale..

Mám přes 2 měsíce založené akvárium. Osádka jsou Bornejky, Pancéřníčci a krevetky. Všechno šlapalo dobře, nicméně poslední týden každý den najdu u dna jednu mrtvou/polomrtvou Razborku a nevím si s tím rady. Zbytek osazenstva je ok.

Akvárium 54l - pravidelná výměna vody, odkalovani atd. Trošku válčím s řasou. Hnojení pouze NPK tablety ve dnu. Přidávám trošku co2 ze spreje (nebo jak to nazvat - ne tekuté) . Krmim 1-2x denně.

PH 7,2
Teplota 24-25st.
Dost tvrdá voda.

V místnosti je živo, pes a dcera dělají prakticky pořád bordel. Tak mě napadlo jestli už na ně toho stresu nebylo moc. Mám možnost je přesunout do týden starého akvárka v pracovně kde je klid. Přikládám foto Razborky v posledním tažení.

Budu moc vděčný za jakoukoliv radu a nakopnuti správným směrem. Díky!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2021 20:28 Nela Re: Roger
Ahoj a můžu se zeptat kde jsi je kupoval?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2020 13:12 Luboslav
ValaRa napsal: .... Beťák je na tom veľmi zle, biely fľak na ústach, rozpadávajúca sa plutva. Pravdepodobne som si priniesol choré Razborky...
Mám podobnú skúsenosť, priniesol som Razborky a do 5 dní jedna uhynula a s ňou aj Beťák. Toho som mal mesiac a pekne prosperoval, staval hniezdo. Razborka ho do 5 dní od prinesenia razboriek zahynul.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 15:00 Muž Káca [62] Re: Lucie Š.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám to úplně stejně. Objednával jsem espei a mam pocit, že došly hengelky. Nicméně rok ještě nemají, takže taky doufám ve vybarvení, viz. foto. Ať se daří ahoj
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.07.2019 17:20 Muž Roger [1873] Re: Lucie Š.
Jj, razborky mám rád, nejsou líný ani přehnaně aktivní, jsou čilé, jj, při krmení svítí snad všechny co mám :-) určitě se vybarví ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2019 23:34 Žena Lucie Š. [96] Re: Roger
Díky za fotku ;-) , tak to jsem ráda, tak to ony se ještě snad zbarví, třeba při krmení probleskují výrazněji. Jinak to jsou super rybky :-) ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2019 20:32 Muž Roger [1873] Re: Lucie Š.
Fotka k příspěvku Chovatel mi říkal že se vybarvují až v dospělosti, jsem začátečník, taky mě to tehdy zajímalo, dnes mi některé skoro svítí :) foto nic moc ale jde to vidět :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2019 08:40 Žena Lucie Š. [96] Re: Roger
Moc díky, právě to mě zajímalo, jestli je to možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.07.2019 08:27 Muž Roger [1873] Re: Lucie Š.
Já mám Espeho a začali se vybarvovat po cca 3/4 roce. I rasborky klínoskvrné to samé. Podle mě se vybarvují až v dospělosti, ale nejsem odborník, do té doby například Espeho měli barevné lehce ploutvičky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.07.2019 23:20 Žena Lucie Š. [96] Re: MonterMonty
Díky za odkaz na atlas, fotky nejen tady mám prošlé ještě před pořízením rybek. Jen jsem to chtěla potvrdit, jestli hengelky, nebo jestli se můžou za delší čas ( mám je dva měsíce ) třeba ještě " dobarvit" a jsou to espei které jsem kupovala. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2019 21:49 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Lucie Š.
Máme tady i celkem obsáhlý atlas s hromadou fotografií ;-)
rybicky.net/atlasryb/razbora_hengelova
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2019 23:50 Žena Lucie Š. [96]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, můžu poprosit o určení razborek? Objednávala jsem Espeiky, ale spíš to vidím na hengeli. Což mě docela kvůli barvě mrzí, nemám s nimi zkušenost, prvně jsem si říkala, že jsou po přepravě ve stresu, pak že se dobarví třeba časem. Díky, fotky přikládám. ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 16:40 Muž ValaRa [26] Re: Wanderer
Nie, nebude to prepravou, myslím. Prídem teraz z práce domov a pozerám, Beťák je na tom veľmi zle, biely fľak na ústach, rozpadávajúca sa plutva. Pravdepodobne som si priniesol choré Razborky... idem rýchlo konať a asi založiť karanténu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2019 20:59 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: ValaRa
Podle mě běžná ztrátovost. Asi jsou citlivější na změnu vody. Kdo ví, co měly za sebou a holt je to dorazilo. Když jsem je měl, tak jich pochcípalo cca 40%, ať jsem je adaptoval sebepomaleji. A třeba i za dva, tři dni, akvárium bylo zaběhlé. Jsou druhy odolnější a tyhle holt patří k těm citlivějším. Toť moje zkušenost a názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 20:37 Muž ValaRa [26] – Úhyn razboriek bornejských
Ahoj, dnes ma nemilo prekvapila jedna vec, našiel som v akváriu 4 nehybné telíčka mladých razboriek bornejských. Zakúpené boli postupne, prvých 10 kusov pred dvomi týždňami, zvyšných 10 ks minulý týždeň. Uhynuli tie z druhej várky. Viem to preto, že tie sa ešte nestihli tak pekne vyfarbiť. Nič v akváriu sa nemenilo, len som odstrihol pár stebiel egerie, už takmer úplne zarastala hladinu. V akváriu (54 litrov, čistých cca 40 litrov) je okrem 16 razboriek aj samec bojovnice, a štyri otocinclusy, ale tí idú za chvílu (do týždňa) preč. Parametre vody: 26-27°C, PH: 7, KH: 4.5, mäkká voda, v podstate som kvapôčkovým testom ani GH neodmeral. NO3 v norme, NO2 nulové, aj keď toto merané iba pásikovým menej presným testom. Jedine s čím bojujem, je trochu flakovej zelenej riasy, nedostatok P, pod 0,5. A ozaj, pridávam z flaše CO2, ale v norme, možno napísať že až málo. Zatiaľ to beriem ako prirodzený úhyn pri takom množstve, uvidím ako dopadne zvyšok.
Nejaká názory na príčinu prosím? Ďakujem

Edit: kŕmené sú striedavo mikro granulkami Sera Vipan Baby, mrazenými artémiami, skúšal som aj Hikari micro pellets. Občas ale ukradnú aj vyfarbovaciu granulku ktorou kŕmim Bettu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 19:59 Muž MarekP [812] - MalawiRe: nicolt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 15:40 Muž Kubaa [718] Re: nicolt
artemie, grindal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 15:35 Muž nicolt [0]
Ahoj, poradíte mi vhodné krmení pro malé razborky cca 1cm. Nyní mám Hikari Tropical Micro Pellets to se ale hodně drží na hladině a rybičky si pro něj k hladině nejdou, ani na dno když už spadne, drží se uprostřed nádrže. Šneci jsou nadšení já vůbec. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2018 15:15 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Karel123
Podle mě ty bornejské jsou choulostivější než trpasličí, resp. je tam nějaká ztrátovost po přepravě, pak se drží. Navíc si myslím, že ty trpasličí jsou dravější a žerou krevetky. Mám oboje a dnes bych sáhnul už jen po těch bornejských, jsou prostě hezčí. Když je jich málo, tak se bojí, ale když jsou v hejnu aspoň o 10 kusech tak jsou spokojené a pěkně vybarvené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2018 12:24 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Karel123
Ahoj,

v akváriu mám oba druhy, žádný problém nebo choulostivost na něco jsem zatím nezaznamenal. Bornejské jsou trochu menší než skvrnoocasé, nemají tolik zakulacené tělo. Aktivní jsou oba druhy stejně. V akváriu je rozeznám už z dálky nejen podle odlišné velikosti, ale i podle zbarvení. A sehnal jsem je na akvaburze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 18:47 Muž Kubaa [718] Re: Karel123
Jak je to vůbec s razborkami na trhu. Jsou to spíš naše odchovy, asijské odchovy nebo ryby z přírody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 18:30 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: lacewings
- jednoznačně TOP cenově výhodnou nabídku některých druhů razborek naleznou případní zájemci zde
- shop.aquamaster.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 16:58 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Karel123
- třeba www.zoobranik.cz/…
- Boraras brigittae ,ano jsou poněkud choulostivější v chovu ,než uvedený druh Boraras urophthalmoides ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2018 16:33 Karel123 – Razborky, které?
Zdravím. Chtěl bych si pořídit do nano akvária razborky skvrnoocasé. Bohužel se mi je zatím nepodařilo sehnat, byli mi nabídnuty bornejské. Ačkoli jsem dělal akvaristiku skoro čtyřicet let ve velkém, teď u nano akvárií moc přemýšlím. Dočetl jsem se, že bornejské razborky jsou mnohem choulostivější než svrnoocasé či trpasličí. Akvárko má asi 40l a je dost zarostlé. Prosím proto, kdo máte zkušenosti s těmito razborkami poraďte. Voda je Želivka pH cca7 tvrdost celková do 10st.,teplota 25. Děkuji. PS.Jiné rybky by s nimi nebyli.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2017 16:54 Žena petulinakk [2016] Re: zervan
zervan napsal:Neviem, čo by si rada vedela, aké porovnanie konkrétne.
A já myslela že jsem napsala co konkrétně by mně zajímalo :-)
petulinakk napsala: Chci se zeptat jaké máte zkušenosti s bojácností drobných druhů rasborek?
Každopádně díky za tvoje zkušenosti.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.12.2017 16:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: petulinakk
Kúpil som kŕdeľ ešte mladých brigittae, no časom sa ukázalo, že zopár z nich je merah. Boli spolu v kŕdli, nijako sa nerozlišovali. Neviem, čo by si rada vedela, aké porovnanie konkrétne. Brigittae je krajšia ako merah :) - niektoré sýto červeno vyfarbené (možno samčekovia?) Aj brigittae, aj merah sú veľmi háklivé na kovy - mal som nedávno istý incident, novo kúpené mini neónky chytili krupičku a pokus o liečenie mi zrejme otrávil väčšinu razboriek (neónky to zvládli v pohode). Odvtedy som opatrnejší aj v mikroprvkoch - predpokladám, že meď je problém pre ne. Ale možno sa mýlim a všetko bolo inak, žiadnu pitvu a rozbor som nerobil.

Momentálne mám merah len jednu - v hlavnom akváriu viac-menej pokusne, že či tam budem môcť dať brigittae - predsa len tam mám veľkú Neónku červenú a Tetry čierne (hoc zakrpatené), no a v minulosti mi lovili aj krevetky, aj menšie rybky. Je tam sama, mini neónky si nevšíma, ani galaxy, takže ju celý týždeň ani nevidím. Len pri údržbe, keď sa vŕtam v zadnej časti, tak vybehne von. Vyzerá pokojne (nie nejako splašene alebo čo), no svoj samotársky život trávi v zadnej húštine.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 11983x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15059