Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Začátečník

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Začátečník
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2014 20:00 Muž jmalyska [167] Re: Luvy
Jiné dno, jinou zářivku (obyčejnou, žádné GLO), lepší filtr, měsíc nechat zaběhnout a postupně ryby. Rostliny rychleroustoucí, stejně ti porostou málo. CO2 ne, akva je na to malé a neuhlídal by jsi jeho hladinu-množství. Kupovat k tomu CO2 sety a pH metry je neekonomické, to raději ten set vyhoď a kup si pořádné akvárko nad 250 litrů. Ono se to nezdá, ale čím větší, tím lépe to akvárko samo o sobě funguje, není třeba tam nic lít (chemie) a je s tím méně práce. Já mám doma dvě 63 litrové a jedno 360 litrové a o ty dvě malé se musím furt starat, za to velké jede přes půl roku bez mého zásahu. Jen krmím...
PS: 15W stačí i na 63 litrů a rostou v něm i náročnější, jen to chce vědět jaké, taky hrajou roli parametry vody, co se do akvária lije. Tvrdá voda není moc ok - od toho Reversní osmóza, gůůgluj. A založ si prezentaci, třeba to pak bude stát za to ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   14.03.2014 18:00 R Muž romant [27987] Re: Luvy
Z tvého pojednání je zřejmé, že si svoje chyby uvědomuješ a to je první krok k nápravě. Jako další bych viděl se zde zaregistrovat, vytvořit prezentaci předmětnýho akvária, tak jak teď vypadá, uvést co nejvíce informací o daný nádrži, dodat fotky a jistě se po tom informačním nasycení dobrat nějakého smysluplného řešení, taky aby to fungovalo v mezích možností. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2014 17:39 Luvy – Dotaz
Dobrý den, jsem začínající akvarista a mám pár dotazů. Před půl rokem jsem založil společenské akvárium z koupeného setu 54 l. Dno jsem namíchal ze štěrku černého a bílého zrnitost 5 - 7 mm a písku o zrnitosti 1 - 2 mm. Zasadil jsem rostliny a nechával jsem zaběhnout. Ač máme tvrdou vodu, rostlinám se kupodivu dařilo, ale pouze do té doby, než přišly rybky do nádrže. Zřejmě jsem udělal začátečnickou chybu a rybky jsem chvíli překrmoval. Takže se mi po nějakém čase objevila ruducha. No a od té doby se jí nemůžu zbavit. Pravidelně vyměňuju vodu, dávám si pozor na krmení. Ale co se objevila ruducha cca po 4 týdnech co jsem do nádrže dal rybičky a překrmoval je, tak rostliny začaly strádat, začaly blednout, uhnívat atd. Ještě tedy napíšu nějaké informace o nádrži, je to tedy 54 l, filtr vnitřní HL-BT 400 Hailea (bohužel na to že má být do akvária do 50 l je to pěkný a neregulovatelný honič vody), osvětlení zářivka 15 W SUN GLO, vzduchování pomocí vzduchovacího motorku a kamene, topítko 50 W.
Mám hned několik otázek. Jak se zbavit ruduchy? Zkoušel jsem otrhávat porostlé části rostlinek a stejně se objeví znovu. Zakoření rostliny v takovémto dně, nebo je třeba dodat nějaký substrát, či zvolit jiné dno? Mnoho diskutované světlo 15 W na 54 l je málo či se s tím prostě dá vyžít? Všude se totiž doporučuje 0,5 W/l. A zatím asi poslední dotaz, rostliny potřebují k růstu hlavně světlo a CO2 (samozřejmě opomíjím další živiny), je tedy obecně vždy potřeba CO2 dodávat? Vím, že obsah CO2 ve vodě se dá měřit permanentními měřidly, ale spíše mě zajímá, jestli obecně je vždy třeba dodávat? V akva mi už nezbyla téměř rostlinka, tak se potřebuji informovat, abych při dalším sázení neudělal další zbytečné chyby. Předem děkuji za reakce. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 16:38 R Muž romant [27987] Re: bavorakr12
Jak píše kolega, chce to informačně nasytit a k tomuto účelu je vhodné si zřídit prezentaci s předmětným akváriem, kam uvést co nejvíce informací o nádrži, technika, ryby, rostliny, fotky, aby bylo tzv. z čeho vařit a mohlo se na problém podívat více lidí a dát v plen svoje názory. Takto to je jenom hádání a věštění z křišťálový koule. Jinak to přidání, posílení, výměna osvětlení dělaná skokově může tím spouštěčem být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 12:17 Muž Horác [3942] Re: bavorakr12
ano môže :o) ... (podrobnější odpověď vyžaduje podrobnější popis situace)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 12:14 Muž Horác [3942] Re: Eva
A ony rostliny potřebují UV záření? (když tedy pomineme jeho údajný vliv na vybarvení červených rostlin).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 11:24 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Eva
Podle mých zkušeností, obyčejné sklo propouští kolem 90% intenzity UV záření s vlnovou délkou větší než 350 nm. Pak to ale prudce klesá, ještě propustí nějaké UVA záření, ale všechny kratší vlnové délky (pod 300 nm) už propustí jen do 10% intenzity.

Rostlinám v akváriu by to však nemělo nijak vadit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2014 07:47 bavorakr12 – zakalená voda - zelená
Zdravím, je tu niekto kto má podobný problém so zakalenou vodou? Pol roka bola upne číra, potom za začala belieť, akoby bola trocha mliečna a potom ozelenela, nepomáha ani vymeniť vodu, proces sa zopakuje. V odraze svetla sa robí až taká zelená dúha, vyzerá to ako huspenina. Pridávali sme osvetlenie, môže to mať nejakú súvislosť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2014 11:27 R Muž Silent [5949] Re: Čeníček
Pokud tou normální akvarijní trávou myslíš Sagittarii nebo Vallisnerii tak si nijak vadit nebudou. Koneckonců hnědovka se nesází do substrátu, ale osazují se s ní kameny, láva nebo kořeny takže si nebudou konkurovat ani prostorově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 10:19 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Čeníček
co si mám představit pod pojmem "normální akvarijní tráva"? Ale jinak v tom nevidím problém
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2014 06:34 Muž Čeníček [-22] - cichlidky – Hodí se tyto rostlinky k sobě?
Chtěl bych se zeptat jestli se snesou hnědovky s normální akvarijní trávou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 16:54 Eva – sklo na akvariu
Zdravím, chci se zeptat' jestli položené sklo na akváriu může bránit prostupnosti UV záření pro rostliny. Jak jinak ochránit zářivky před vlhkostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 11:45 DREDRA Re: Miso
tady jde hlavně o to,že to není moc dobrá rada...a betty a razborky..to bude hon
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2014 00:13 Muž Miso [470] Re: Legioix
ja neviem uplne o co ti ide, viem ze otik je hufovita ryba, preto ten pocet, nepotrbuju ale tolko miesta na plavanie ako tetry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 23:35 Muž Legioix [574] Re: Miso
Nejde o velikost, ale o nároky ryb ohleně prostoru. Třeba ti Otici. Je to AQ jako džungle? Pokud ano, tak to pro ně bude OK. Nezapomen, že Otík je také hejnová rybka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 23:21 Muž Miso [470] Re: Legioix
co je precpane? si pozri do akej velkosti tie ryby dorastaju, panciernicky budu behat po dne a otikov ani nenajdes to by sme mali upratovaciu catu a potom bojovnica a par miniryb aby tam aj nieco plavalo, ...dobre mozno lepsie nejaky mensi druh razboriek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:58 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: Legioix
Bez těch pancéřníčků to jde. Možná těch rasborek 8.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:56 Muž Legioix [574] Re: Miso
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:37 Muž jiri609 [91]
tak to tam na řasy skončí buď neritina nebo krevety... pokud potom zvládnou poslední plánovaný doplněk - pár čichavců medových.... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:33 Muž patamatix [408] Re: jiri6009
Myslím si,že tam máš vyhovující osádku ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:30 Muž patamatix [408] Re: jiri6009
Ancistruse ne je to malé ;-) Dobře,že se ptáš dřív než ho tam dáš,většina to dělá naopak palec potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 22:27 Muž jiri609 [91]
ahoj, dotaz...
Ancistrus do akvárka 50l asi už i velká rybka, a jeden málo, dva se tam nepohnou?....
Zatím tam mám 8x kardinálka čínská a 5x panceřníček panda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2014 19:10 Muž patamatix [408] Re: Citunie
Však ono to půjde,ale pamatuj že méně je někdy více,zvláště u ryb :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 19:07 Muž Miso [470] Re: Citunie
ten betak je z toho poctu ryb okolo seba minimalne nesvoj. Dalej Tetry su sice relativne male ryby, ale su hufovite, tj min 10ks a potrebuju priestor na plavanie (osobne si myslim ze min 150l, najlepsie vsak vyniknu v pocte povedzme 100ks v 800l) ale teda ak by tam boli len tie tak budis.
moja osatka do takeho akva by bola napr.:
1-3ks rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra
k tomu
4-6ks rybicky.net/atlasryb/pancernicek_maly
4-8ks rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy
10ks rybicky.net/atlasryb/razborka_trpaslici

aj ked to na prvy pohlad vyzera na vela ryb, su to male ryby a kazda vyuziva iny priestor v akva, takze si nelezu do kapusty ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 18:39 Muž patamatix [408]
A co se týče prodejců,tak ty ti klidně prodají žraloka,pokud ho koupíš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 18:37 R Muž romant [27987] Re: Citunie
Ber to tak, že zde to s Tebou lidi myslí dobře, i když se někdy dočkáš odpovědí, který zrovna slyšet nechceš. Spíchni tu prezentaci, měň častěji vodu a bude se vidět, co se uvidí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 18:37 Muž patamatix [408] Re: Citunie
Prosím tě hrad néé ne :-) Když ho dáš pryč můžeš tam dát místo něj další rostliny a bude to krásnější a hlavně to prospěje akváriu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 18:33 Citunie Re: patamatix
Studovala jsem, ptala se, zjišťovala. Vše mi bylo odsouhlaseno. Fajn, takže vše, co mi říkali v akvaristice a okolní rybičkáři je mi na nic... Ano, 60l je čistě voda. Takže živočichy budu redukovat. Rostliny tam samozřejmě jsou, Jako skrýš máme hrad, ale schovává se tam beťák. Buď tam nebo pod filtrem. Všem děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.03.2014 17:54 Muž patamatix [408] Re: Citunie
Především by to chtělo něco prostudovat ;-) rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
V tom akváriu bych nechal jen ty Neonky,jak zde padlo , ale taky záleží na tom jestli tebou udávaných 60l vody ji pouze čistá voda. Pokud jsi fandy Bety,tak bych tam nechal toho samce a 2 samice,pořádně to osázel rostlinami+nějaké plovoucí-to by pro ně byl pěkný příbytek ;-) Ostatní ryby tam jsou opravdu moc o žabkách nemluvě. Je potřeba ty ryby zredukovat,nebo je příroda zredukuje sama ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.03.2014 17:27 R Muž romant [27987] Re: Citunie
Tuším tady trošku problém v údržbě a možná i tam rybky, tedy vlastně živočichové, šly moc brzy a tudíž radím častou výměnu vody, neb to chování tetry královský bych viděl jako stresový jednání, ovlivněný možná vyším obsahem N látek. Akvo je dost bramboračka, těch hejnovej druhů je tam moc a v malých počtech, to této litráže jenom třeba ty neonky a dost. Jinak jak již zde zaznělo, chce to z něčeho vycházet, jinak to bude pokus, omyl. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.03.2014 17:22 R Muž Silent [5949] Re: Citunie
Předně je nádrž podle mého názoru silně přerybněná a žabky tam nepatří už vůbec. Navíc chybí základní informace o technice, rostlinstvu a údržbě nádrže. Ideální by bylo udělat si zde prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2014 17:19 Citunie
Zdravím všechny. Mám 60l akva v něm 10 Neonek, Beťáka (koncem týdne budou i 2 samičky), 4 Tetry královské, 4 Tetry ozdobné a 2 žabky. Chtěla jsem se zeptat, zda je v akva nutné vzduchování. Někde čtu, že ano, někde, že ne, tak bych se ráda zeptala zkušenějších. Další dotaz je ohledně Tetry královské - ta mírumilovná rybička mi utiskuje bojovníka. Kde se stala chyba? Díky všem za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 21:27 Muž birising [0] Re: romant
jj kulicky budou driv.. nez se sestavim dalsi zarivku a reflektor to bude trvat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 18:05 R Muž romant [27987] Re: birising
Já bych nejdříve dal ty jílový kuličky a až posléze řešil to osvětlení, lépe se ukáže, co jest příčinou. Čímž neříkám, že toho málo světla nebude tím hlavním problémem, nicméně už jsem se několikrát přesvědčil, že po vyhnojení dna se dostavila zajímavá reakce rostlinstva i při stávajícím(doporučovaně poddimenzovaném) osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 17:54 Muž birising [0] Re: grunda
děkuji

Asi pořídím dalších 9-11 W a uvidím jak se s tim akvarko srovná...Případně zase odeberu... Jílové koule už mám objednány...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 16:55 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: birising
málo světla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 16:44 Muž birising [0] Re: romant
jěště poznámka, že květina na horních 2-3 cm očividně prospívá... ale u dna se na stonku se vytváří zmiňovaný černý flek a časem uhnije...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 11:45 Muž birising [0] Re: romant
děkuji, za názory.. před rokem jsem zkoušel tablety pod kořeny rostlin .. jak jsi vzpomínam tak jsem nebyl doma a nemohl jsem měnit vodu.
Vyzkouším doporučovaný jíl a zachovám pravidelný interval výměny vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 11:20 Muž sasula [274] Re: romant
dle fotky 11 neonek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 11:18 R Muž romant [27987] Re: birising
Jaká je v akváriu rybí osádka?
Edit: Děkuji kolegovi za doplnění. Tak ty to moc nevytrhnou a rozhodně bych to dno vyhnojil a tu dobu svícení opravdu snížil, neb chybí CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 11:17 Muž sasula [274] Re: birising
jelikoz ti kazdy radi od klavesnice dle svych zkusenosti.

Je tak velkem mnozstvi promenych ktere mohou to ci ono ovlivnovat ktere budto nedokazeme vsechny vyjmenovat a o souste ani nevime. a kdyz se po nekom chtej nejake informace tak je to jen vysek z celeho mnozstvi promenych co tam muze byt...

voza ze studanky je moc siroky pojem. od mekkych kyselich vod po extremne tvrde ci zelezite vody... to je dle lokality. to same voda z radu.

proste měnit hodne vody . když vymenis tydne polovinu akvarka tak se taky nic nestane, hlavne kdyz je jen 50l to ani na vodomeru nepostrehnes...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 11:12 Muž birising [0] Re: romant
reflektor již v akvariu mám ..

jeden říka, že svítím sakra malo další zas, že akorad ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 11:05 R Muž romant [27987] Re: birising
Osobně bych jednoduše vyhnojil dno, nabízí se jílový kuličky pod kořeny rostlin a do vodního sloupce již nehnojil, vodu měnil pravidelně 1x týdně min. 1/3 objemu, moc jí nestřídal a používal jenom jednu, nebo stejně míchanou. Dobu svícení bych, a to bude znít divně, snížil na max. 10 hodin denně. O čem bych pouvažoval, je tzv. odrazový reflektor na zářivku, čímž bych si s tím množstvím světla lehce vypomohl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 11:02 Muž sasula [274] Re: birising
Tak smele do toho. Max se ti objevi rasa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 10:55 Muž birising [0] Re: deck
jj další 11W nebude problém ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2014 10:40 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: birising
Jestli máš možnost přidat zářivku, tak bych neváhal. Nebo LED pásek. Kdyby ani to neřešilo problém, tak bych začal hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 10:34 Muž birising [0] Re: sasula
ja svítim okolo 14 hodin.. vyzkouším přidat zářivku a uvidím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 10:26 Muž sasula [274] Re: birising
Na hnojeni jsou tu jini odbornici... klidne pokud myslis ze mas malo svetla tak probluz dobu svitu. Ja svitim. U vsech akvarek 6.30-21.30 abych ty akva videl aspon chvilku rozsvicene co prijduz Prace. Stqci vetsinou menit vic vody a tim se doplni hodne zivin a hnojiva brat jako doplnek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 10:16 Muž birising [0] Re: sasula
hnojim Tetra Plant PlantaMin neni to podobne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2014 08:42 Muž sasula [274] Re: birising
Osobně bych zkusil radeji přihnojit. i s 11W se to dá zvládnout. do 240L svítím pod 20W a rostliny vyhazuju že jich je moc.

Ale problem budou živiny...
klidně kup na zkoušku Akvaflor AF-7 stojí to cca 30 kč. a to na zkoušku stačí

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 118

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 113260x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15-zacatecnik?od=3095