Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlorovaná voda

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Chlorovaná voda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 19:21 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: romant
No tak rýchle to zase nebude. Mne 0,2 mg/l vyprchávalo z 1L vody 24 hodín ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 19:04 Muž larix [1420] Re: malvinator
Až na výnimky je vo vodovodnej vode bezpečná koncentrácia chlóru a žiadne prípravky netreba. Ak máš obavy, kúp si test, vodu si otestuj a podľa výsledku sa rozhodni.
Ja to robím takto :) :
rybicky.net/nadrz/13966/19.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:57 Muž Shrimpman [36]
Jednoduše nechat odstát, nebo nalít dechlorační přípravek jako například Tetra Aquasafe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:51 R Muž romant [27987] Re: malvinator
Pokud necháš napuštěnou vodu, třeba v belíku 1-2 hodin tzv.odstát, tak tam žádnej chlor nebude a je otázkou kolik toho chloru je v té vodě při napuštění do belíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:46 Muž malvinator [0] – Chlor ve vodě
Ahoj nemáte někdo zkušenost s urychlením - vyprchání chloru ?? Jde to vůbec díky za odpovědi :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 10:01 HaDaS Re: Sid
Ano. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 09:55 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: HaDaS
Ano, jak už několikrát konstatováno, v úpravnách vody se CO2 vytěsňuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 09:52 HaDaS Re: Sid
Špatně jsem se vyjádřil. Zdrojem byla myšlena úpravna vody, nikoli zdroj jako takový (Želivka, Káraný atd ...).
Takže, ano. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 09:50 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: katterinecka
Mám na mysli jiné způsoby snižování pH při přípravě vodovodní vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 08:20 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: HaDaS
za tu dobu co už znám ty limity a někdo tady napíše jaké má ve vodovodu pH, tak jsem se ještě nesetkala s tím že by ty hodnoty nevyhovovaly normě. Ale neříkám že se to někdy stát nemůže.
Já to vždy připomínám právě proto, že si většinou lidé stěžují, že mají ve vodovodu moc vysoké pH a nevědí že to tak je skoro všude a že spíš záleží třeba na té uhličitanové tvrdosti, která pak ovlivní jaké pH bude v akvárku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 08:16 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Sid
jj, provzdušňování je odkyselování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 08:13 Muž xnor [71] Re: invalida
V akreditované laborce , která dodržuje jakost by se samozřejmě mělo analyzovat vše a nic psát od stolu. Ale nic nelze zaručit. Vždy záleží na lidech. I když pokud je laborka moderně vybavena tak tak skoro každý přístroj je propojen s PC a ze všeho lezou vytištěné protokoly, které se archivují ať je to titrátor či ICP. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 23:28 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: HaDaS
...Jestli provzdušňování (přidávání CO2 - lze i chemicky jestli se nepletu) u zdroje má takový dopad na hodnotu pH při její distribuci z kohoutku či ne?
U zdroje se CO2 nepřidává, naopak. Nebo ne? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 21:43 HaDaS Re: katterinecka
Viz. rybicky.net/nadrze/13162 . Ale to neřeš. Já odpověď znám. Aspoň si to myslím, protože dokáži pH držet v hodnotách které mi vyhovují.
To co jsem psal, byla spíš polemika nad tím, co má smysl zjišťovat a co ne. Jestli provzdušňování (přidávání CO2 - lze i chemicky jestli se nepletu) u zdroje má takový dopad na hodnotu pH při její distribuci z kohoutku či ne? Toť vše.
jinak to co jsi psala je po teoretické stránce v pořádku. Jen tvrdím, že praxe bývá někdy na hony vzdálená realitě. Proto jsem přesvědčen, že měření vody na výstupu, smysl má. I u toho pH. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 21:29 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: HaDaS
a jakou tam máš alkalitu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 20:49 HaDaS Re: invalida
Taky pitný? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 20:47 S Muž invalida [3881]
Myslíte si že laboranti kontrolujou všechny vzorky? Že nedělaj potřebný testy do papírů vod stolu? A měření jen když tušej prů...neplechu? Zajímá mě to protože sem lidi v laborce pozoroval. Ale šlo vo jiný látky než je voda hmm Venca
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 20:41 HaDaS Re: xnor
Proč jsem se tak rozepisoval. Napsal´s to jasně a stručně. To je to, co jsem chtěl říci. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 20:37 HaDaS Re: katterinecka
Blbost jsem nenapsal. :-) Ani v souvislosti s uhličitanovou rovnováhou. Psal jsem o teorii a praxi. Parametry vody se mění nejenom v akva, jak si správně uvedla, ale i po cestě, která vede z vodárny až ke kohoutku. Provzdušňování je fajn, kdyby na celé trase nebyly do vody nabírány jiné látky, které mají na hodnoty vody vliv. Nevěřím tomu, že je celý rozvod dokonalý. S těmito nedokonalostmi vodárny samozřejmě počítají, ale jen do určité normativní úrovně.
Napsala jsi, že v akva se pH obvykle sníží (voda se provzdušňuje dále) nebo naopak zvýší (rostlinky). Proto moje otázka zněla. Proč mi hodnoty pH letí v různých akva (hodně, málo, žádné rostlinky) vždy cca po týdnu nahoru. Začínám na pH 7,2. Dodávkou CO2 jej dokáži stlačit a udržovat okolo 6,7. Pokud nedávkuji, tak pH stoupá ve všech druzích nádrží prakticky ve stejnou dobu a stejným tempem. Souvislosti samozřejmě chápu. To je to, o čem jsi psala. Jen říkám, že měřit pH na výstupu, nikoliv přejímat z vodárenských hodnot, smysl má. Když si ale člověk srovná hodnoty z vodárny a z kohoutku, ledasco to může napovědět. Potom je vhodné se zaměřit na právě ty jiné hodnoty, které taktéž, mimo jiné, pH ovlivňují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 20:24 Muž xnor [71] Re: HaDaS
Záleží na tom jaké hodnoty si člověk od vodáren vyžádá. Podle vyhlášky č.252/2004 Sb se musí odbírat vzorky pitné vody nejen na vodárně , ale i na výtočných místech což jsou i jednotlivé byty. Výsleky by měli zveřejnit na svých stránkách. To sice většinou dělají , ale dávají tam průměr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 20:17 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: katterinecka
katterinecka napsala: takže řešt jaké je pH ve vodovodní vodě je naprosto zbytečné, důležitější jsou jiné hodnoty, které pH ovlivňují

za tímhle si stojím, a i když si odkázal na svůj přispěvek stejně v něm nevidím nic co by to zpochybňovalo.

A příspěvek předtím měl upozornit na to že se pH mění, jak po přidání vody do akvárka tak během dne. Nebo to taky není pravda? Samožřejmě že to neovlivňují jen dva příklady které jsem uvedla, v každém zdroji to bude trochu jiné i v každém akvárku, určitě se to nedá shrnout v pár řádcích. Nevycházela jsem až tak z teorie o vodovodech, jako spíš z chemie vody, a chemie se doufám v praxi a v učebnicích až tak neliší.

Dohadovat se nechci ;-) jestli jsem něco napsala špatně tak se ráda dozvím co
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 20:02 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: HaDaS
o hodnotách vody z vodárny jsem nic nepsala, ani o tom jestli se v potrubí změní. Co přesně je podle tebe blbost? Uhličitanová rovnováha?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:56 HaDaS Re: stropa
Správná. Jak jsem napsal, nechci do toho nijak zabředávat. Když se ale bavíme o veřejném řadu, tak musíme samozřejmě zmínit to nejdůležitější, co ovlivňuje kvalitu vody. V 99 % případů, kdy někdo řekne, že mu doma teče špatná voda, která pochází z veřejného řadu, se mýlí. Problém je většinou v domovním rozvodu, přípojce, zásobnících, výměnících, ohřívačích, bateriích (v těch je sajratu, když se neudržují, že by se jeden pozvracel). Ruku na srdce. Kdo udržuje tyto součásti rozvodu, s kterými nemají vodárny nic společného, správně?
I proto si myslím, že hodnoty, které získá člověk od vodáren, jsou zavádějící. Testy za naším kohoutkem jsou průkaznější. Hlavně, když si člověk nechá udělat profesionální rozbor. Tak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:53 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: stropa
Nechávám ji v akvárku. To jsem měřil taky. Vyšlo mi pH7 v obou akvárkách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:49 stropa Re: HaDaS
myslím si že voda po cestě nabere spousty minerálu ,vápence a jiných prvku než dorazí do vodáren kde je upravena,ovšem upravena nestabilně.po týdnu se pak snaží přetočit na hodnoty stabilnější viz odkud přitéká....jen teorie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:40 HaDaS Re: HaDaS
Oxidace? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:39 HaDaS Re: katterinecka
S tím taktéž nesouhlasím. Viz můj předchozí příspěvek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:37 HaDaS Re: katterinecka
Nechci zabředávat do nějakých detailů ohledně CO2 ve veřejném řadu, vím že se to takto na školách učí, ale je to nesmysl. V pražském vodovodu mám samozřejmě obdobnou hodnotu jako má kolega. Po napuštění do akva tuto hodnotu snižuji díky dávkování CO2. Když to neudělám, letí hodnota nahoru po asi týdnu. Rostliny, nerostliny. Proč? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:36 stropa Re: katterinecka
jen jsem napsal vístupní hodnotu z kohoutku co mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.01.2012 19:28 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: katterinecka
takže řešt jaké je pH ve vodovodní vodě je naprosto zbytečné, důležitější jsou jiné hodnoty, které pH ovlivňují
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:26 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: stropa
stropa napsal: mne to v praze ukazuje ph7.2 a mimo víkendu se nikdy tato hodnota nemění.necháváš tuhle hodnotu v akva nebo jí srážíš dolu?

mě se někdy zdá že si tady píšu sama pro sebe. Před chvílí jsem ti v jiném vlákně vysvětlovala že se hodnota pH mění hmm
Ve vodovodě je úmyslně vyhnaný z vody CO2 (když je Ph moc nízké, proti korozi potrubí) a v akvárku se samo změní (obvykle se při delším styku se vzduchem samo sníží). Naopak rostliny když spotřebovávají CO2 můžou zase pH zvyšovat, takže jeho hodnoty se i jen během dne v akvárku mění
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:05 stropa Re: Zoidik
mne to v praze ukazuje ph7.2 a mimo víkendu se nikdy tato hodnota nemění.necháváš tuhle hodnotu v akva nebo jí srážíš dolu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 19:02 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím
Moje chlorovaná voda má Ph 7,4-7,6 (kapkový test od rataje...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 15:21 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Mrakoplash
No, co jsem se díval do zdejšího atlasu, tak téměř všechny rybky se mi pohybují v rozmezí 6-8 Jenom se doměřit správných hodnot pH které skutečně mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 15:16 stropa Re: stropa
eště k tomu jezírku,je pravda že nejde do vody moc světla,jelikož je opravdu hodně zarostlé.mám tam lekníny a hladinu zkrze ně moc nevidím.takže roztliny se nerozkládají moc.oni jiné než lekníny tam ani nejsou.tak s čpavkem potíž nikdy žádná--hloubku mám 1/5ma rozměr je dva na čtyři m takže nic velkýho.ale funguje to super.lekníny kvetou každý rok a je to nádhera koukat naně.mám tam čtyři druhy a tím hodně barev..rákos jsem nedával,skoušel sem ho mít ale okolí jezírka bylo cítit neblaze a tak rákos jsem nadobro zrušil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 15:13 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Zoidik
To bylo jen tak pro připomenutí, že záleží hodně na tom co v té vodě pak má bydlet. Nezkoumal jsem jestli by zrovinka tvoje ryby měly z dešťovky(vody, z nakrájené žížaly by radost nejspíš měly) :-D radost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 15:13 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: stropa
Zoidik pravděpodobně myslel zelenou vodu po přidání činidla a ne že by měl zelenou až modrou přímo v jezírku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 15:10 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: stropa
U nás je buď fakt tak blbá voda, nebo neumíme pořádně ten test používat. Asi si pořádně přečtu návod a třeba odhalím kde je chyba a doměřím se +/- relevantních hodnot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 15:07 stropa Re: Zoidik
zelená voda nemívá ph 8/9zelená barva je z rozkládajících se roztlin ...čpavek...a většinou taková voda má kolem 6...ale je to jen má odhadní norma mužou se tady názory lišit....vodu v jezírku řeším taky.teda moc neměřím to ne...já v létě každý měsíc hodím do jezírka cirka pět polévkových lžc jedlé sody a nemám problém ne občas změřím namátkově,většinou je tam 6:7ph a mezi 500/800vodivosti.do jezírka dávám přes léto většinu ryb z akva.cirka na ty čtyři měsíce.plísně ani jiné jsem niak neřešil nikdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:50 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: stropa
Kalibraci doma neřešíme vůbec. To možná taky bude ten důvod proč v jezírku i akvárku bylo testama naměřeno pH8-9 (no prostě tměvě zelená až modrá www.akvaristik.eu/… tmavší než poslední na obrázku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:47 stropa Re: Zoidik
měřáky nemám od rataje ale digsondy.sic je občas nastavuju v roztoku kuli přesnosti,ale moc pečlivý nejsem nato a tak mužou proměřit občas plus mínus 1/2ale to neřeším.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:44 stropa Re: Zoidik
dodatek...ph s deště pod pět jsem nenaměřil nikdy.max 6.2 pha většinou 6.4/5ph.hodně závislé na ročním období a teplotě.někdy přidám jedlou sodu špetku abych kyselost srazil pokud je to nutné a déšt byl kyselka :-( :-) to píšu pro případné reakce v odlišnost ph jiných měření než mých
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:38 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: romant; Mrakoplash
To co mam v prezentaci mi tam plave :-)

Asi si po dvou?, třech? měsících změřím pH v akvárku a zkusím aj tu vodu z kádě změřit. Jenom otázka jak mi ty testy vyjdou. Jsou od Rataje a zatím naměřily všude stejné hodnoty hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:37 stropa Re: Zoidik
s deštovkou mám dobré skušenosti ,jinak ted ji nezbírám v praze ale na chatě u sadské ale zbíral jsem ji i v praze a neměl jsem problém nikdy.voda z řádu má většinou měřenou vodivost 600 a deštová pražská kolem 50 a mimo prahu kolem 20 po ustání.kyselost zhruba 6.8ph.po namíchání s řádu mám 6.9/7.1....po ustálení většinou na 6.9ph což mi stačí a přesně takovou potřebuji.s vodivostí jsem poté na 400.a další klad je ten že do sudu chytám vodu stále a bez čištění sudu čímž v sudu jsou stále nutrifikační bakterie a komáří larvy též což je taky duvod proč do sudu stále lezu a beru larvy a deštovku.takže hodnoty po namíchání mi tak vhovují a proto v tom přínos pro mne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:33 R Muž romant [27987] Re: Zoidik
Ano, spousta lidí si tím upravuje Ph a tvrdost(vodu míchá), protože dešťová voda je obvykle měkčí než vody povrchové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:33 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Zoidik
Ono taky záleží co máš za chovance v akváriu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:30 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím – Re: romant
Normální déšť má pH mírně pod 6 — je mírně kyselý.

Zvýšená kyselost v půdě a ve vodních tocích se nepříznivě projevuje na rybách a rostlinstvu.

Takže to můžu pochopit tak, že přidávání deštěové vody do akvárka pokud neni moc kyslé a má pH kolem 6 že není na škodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:23 R Muž romant [27987] Re: Zoidik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 14:13 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: stropa
Trochu odbočím a zeptám se, jaký vidíš přínos v dešťové vodě pro akva? Beru to, že chemicky není moc upravená (jak kde, tam kde jsou kyselé deště tak asi nepoužívat co)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2012 13:46 stropa Re: Michaldvd
je téma chlor...teda já osobně s chlorem nikdy problém neměl,myslím že nechat odstát vodu kuli chloru je zbytečnost ,teda pokud se nezabýváme terčovci,tam je to trošku jinde vše.vodu dávám přímo z kohoutku a nic se tím nikdy nestalo.ono nechávat odstát vodu v pětseti a více litrových akva by bylo dost šílenost sama...u malých akva to řeším pul na pul deštovka a kohoutková,tam odstát nechávám dva dny a poté přimíchám deštovou.ovšem myslím že to nedělám kuli chloru či jiné,ale spíše kuli zvyku samém...je to tak nák automatický léta tímto sistémem řeším vodu v menších akva.ale hlavní duvod je s určitostí pro tu skutečnost ,že v maích akva je potěr většinou a tak je to celkově v jiném stylu co se vody a kontrol všeho týče.nic víc mne k vodě a chloru nenapadá.eště to cedím přes rašelinu když dolévám malé akva sety.u velkých nic,občas asi tak jednou měsíčně si udělám testy čeho potřebuju a jednou za měsíc a pul až dva měním třetinu vody.mám tam výkoné čerpadlo které se sepne na dvě hodiny denně kuli prohnání vody a cirkulaci a jinač vše zvládá filtr.nevzduchuju...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 8

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14604-chlorovana-voda?od=179