Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Živorodka Wingeova (Endlerova) - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Živorodka Wingeova (Endlerova) - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2023 18:06 Žena Thorn [0] – Živorodka Wingeova a Živorodka sličná
Živorodka Wingeova a Živorodka sličná. Je možné tyto dva druhy chovat v jednom akva? Nedojde k mezidruhovému křížení? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2023 05:53 Žena permonici [316] Re: Guppy
Děkuji za tip na výborná naučná videa, postupně určitě shlédnu více dílů. Gupky a endlerky jsou báječné rybky. I Ty jsi pro jejich propagaci udělal velmi mnoho, zejm. svým příkladem v Modrooké padesátce. Díky. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.10.2023 12:24 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Beri
Vždycky, když se řeší klasické otázky kolem živorodek, "naskočí mi" jméno Norbert Dokoupil a tahle jeho kniha: www.trhknih.cz/…
Zkuste pořídit, neuděláte chybu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2023 11:16 Beri Re: Guppy
Vsetko rovnake nádoba miesto krmenie
Ale mozno sa mierne ochladilo od leta
Takze ich skusim dat na miesto kde je teplejšie lebo je teraz viac zima

Teraz som im obohatila stravu o dalsie krmivo… ale tie predtym su uz take velke ze nadhera a tieto nic po mesiacoch… zakrpatene su
Ak mozno ta vyssia teplota pomoze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.10.2023 21:44 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Beri
Teplota je taky stejná? Ta růst hodně ovlivňuje.
Nezhoršila se kvalita vody?
Jsou s nimi v nádrží i ti sourozenci z prvního vrhu?
Pak by totiž měli prckové výrazného potravního konkurenta.
Ta mláďata ze dvou uvedených vrhů jsou od stejné samice?

Skvělé video na toto téma: www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2023 17:37 Beri – Rast mladat
Zdravim

Prvy odchov bol v poriadku cca 5 samiciek a vsetky do mesiaca nadherne vyrástli
Nasledne mali mladata
Tie maju uz viac nez 2 mesiace a stale su velmu male…

Co je dolezite pre poter na ich rast a dospievanie? Ta ista nádoba to iste miesto aj krmivo…
Preco su tieto aktualne stale malicke a nerastú? Papaju, plávajú, len proste nerastú.

Prvy vrh bol odchovany na vlockach a granulach
Tychto viacero malickych kŕmim aj dafniami ziabronozkami patentkami… a nic.
Preco? Co robim zle? Uz mali byt davno krasne velke… :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2023 11:12 Žena zelwa02 [188] Re: Daniell
Ahoj, nejsem žádný odborník a ani chovatelka, jsem dosti začatečník v akvaristice, ale můžu napsat zkušnosti z mé vlastní nádrže :-)

1. Endlerky se mi množí neustále:) stále mám spoustu potěru i těch odrůstajících, že by se v nějaký okamžik přestali množit jsem si nevšimla a to jich tam je rozhodně víc než by bylo dobré (zrovna dnes mam domluvené předání cca 20kusů + potěr a ještě jich si myslím spousta zbyde)
Ale nezkoušela jsem nějak výrazně omezit krmení a jestli by to mělo vliv

2. na toto nedokážu odpovědět vůbec, prostě jen sleduju jak a jestli se neco vybarví (samečků mam více druhů)

3. přijde mi, že možna přírodou, ale samečků mám výrazně méně. Jestli to ovlivňuje teplota vody, to netuším, tu nijak nereguluji, ale i teď v létě, kdy je voda rozhodně teplkejší mi přijde, že prostě sem tam něco malého se vybarví v kluka.

Vše co jsem napsala je čistě z pozorování mých vlastních rybiček ;-) ať se daří :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2023 08:12 Muž Daniell [38] – chov Endlerek
Ahojte, jen pár dotazů pro ty co chovají Endlerky. Za odpovědi moc děkuji :-)

1. Přemnožení - přečetl jsem za poslední čas celkem dost a to i v odb. lit. .. nicméně jedni uvádějí, že se Endlerky nepřemnožují a stejně jako krevetky nějakým záhadným způsobem vědí, kdy je jich na daný prostor "akorát" .. druzí uvádějí, že se prostě množí bez omezení a třetí uvádějí, že se množství potěru zakládá na množství "dostatku" potravy v období březosti samice ( tj. méně žrádla -- menší počet potěru a vice versa )

2. Vybarvení samečků - je vybarvení potěru samečků závislé pouze na genomu samce nebo se jedná o mix barvy samce a samičky ? - opět znám informace, které uvádí poměry 50/50 ale také i 20/80, některé dokonce že se jedná vždy pouze o samce a ten udává zabarvení.

3. Výskyt samečků a samic v potěru - opět .. jedni uvádějí, že samci se rodí při vyšších teplotě vody a při nižší samičky, druhá informace zase říká, že se samci rodí při jiné stravě a podmínkách samice v období březosti a třetí informace tvrdí, že se samci jednoduše vyskytují v menších počtech " od přírody " aby samice nebyly neustále ve stresu z jejich "obtěžování" nebo aby nepřecházely celý život jen z březosti do březosti.

Zkuste prosím nějakou vaši osobní zkušenost, děkuji moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2023 04:00 Muž Rybar [-29] Re: Beastie
Tak to funguje . Já dál jeden pár ke skalárům mláďata jsem ještě neviděl .Ale jak píšeš buď je pošleš dál nebo se dají z krmit ona živá potrava se nedá nahradit .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2023 22:30 Žena Beastie [318] Re: Rybar
Touto exponenciální řadou ale mám tři samice, každá pět mláďat do měsíce, první měsíc patnáct, další měsíc celkem tedy třicet, čtyřicet pět další měsíc, první samice z první várku mláďat dospívají, 80/20 samice ku samcům a a najednou je toho až moc, ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2023 22:21 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: Beastie
Množit se asi budou dle krmení. Když budeš krmit moc, tak se přemnoží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2023 17:56 Muž Rybar [-29] Re: Beastie
Ty ryby mají 5-10 mladých víc ne .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2023 15:37 Žena Beastie [318]
Protože mám teď dočasně skoro prázdné 54l akvárko, a protože v něm mám samce yellow tiger hybrida, napadlo mě, že bych si na chvíli mohla pořídit pár samiček a chvíli se kochat živorodkami.
Pokud bych si k tomu hybridovi pořídila pár samiček ( mám docela měkkou vodu, podle mě normální endlerky by to trápilo ale hybridi s gupkami prý bývají na tohle méně náchylní) a vzala si třeba 3 samičky do té 54l, mohla bych na chvíli udržet nějak rozumně kontrolovaný chov? Případně tam s nimi nechat tetry ohnivé na redukci, i když to se mi až tak nelíbí.
Pokud bych pak odchovů měla hodně, jak je to se zájmem o darování (v Praze) takových ryb, když se toho člověk chce zbavit, a dá se pak ten množící cyklus ukončit? Rybky žijí docela krátce ne, hlavně když budou v 25 stupních víc jak rok je asi čekat nemůžu.
Nechci si impulzivně pořídit samice a pak tu za půl roku plakat s akva plným ryb :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2023 22:07 Žena petulka [11]
Ahoj chovám endlerky několik let. Takové ty klasické.Jsou pořád v pohodě a zdravé. Koupila jsem jednoho samce formy tiger. Trochu se mi pokřížili mezi sebou. Tak nevím jestli je dobré jednou za 2 3 roky koupit novou samicku nebo samce? Nebo se to naopak nedoporučuje? Hledala jsem něco otom na netu ale nic jsem nenašla. Jen klasiku, nemnožit endlerky s inýma gupkama.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2019 21:25 - Re: Anďaska
Endleriek mám doma viacero: black bar blue top, ten párik z videa je moja raritka.Tá samička zatiaľ nerodila.
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2019 17:59 Anďaska Re: Prašan
Kolik se jich narodilo? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2019 17:38 - – Poecilia Wingei sp.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2018 16:37 Muž File1980 [53] Re: Karel123
Tak cca.po 1,5měs.Nemusí být ještě zcela vybarvení, ale začnou "tančit" kolem samiček a zvedat gonopodium,stahovat a roztahovat ocasní ploutev,couvat atd. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2018 16:36 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Karel123
-rozpoznatelnost pohlaví je závislá na vývojové a růstové době ryb ,tedy na základě potravního příjmu a prostředí ,kde jsou ryby chovány
-rozlišení podle vývoje gonopodia u samců je zhruba u tohoto druhu od 5-6 týdne
-sociálním chováním ryb a velikostí ,tam lze dovovodit případně možné samce
-u některých barevných mutací "endlerek" je rozpoznatelnost pohlaví možná hned po narození(barevnost ocasní skvrny u samic) ,ale nejde vždy o 100% určení ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2018 15:13 Karel123 – Endlerky
Zdravím. Rozmnožili se mi endlerky cca 20kusů. Je jim měsíc možná o týden víc a mě se zdá. že to jsou všechno samičky(což mě mrzí). Za ja dlouho se pozná jestli mezi nimi není nějaký sameček? Díky za odpověď.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 16:41 R Muž afc1886 [14681] Re: File1980
Pro tu bettu to bude taky lákavá potrava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 16:37 Muž File1980 [53] Re: afc1886
Včera jsem do něj koukal víc jak hodinu a právě,že na těch místech,kde se schovávaly jsem neobjevil nic.A z toho minulého měsíce, kdy taky zmizely,tam žádný potěr,který by byl odrostlý nepřibyl.Mám podezření nejvíc na ty parmičky.Jsou to takoví šmejdilové,podobní jak endlerky.

PS:Beťák už je stařík :-) ,ten už ani nikoho neprohání lenoch smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 16:25 R Muž afc1886 [14681] Re: File1980
Podle prezentace tam máš více rybek, které si určitě rády zpestří jídelníček. Ale akvárium máš pěkně zarostlé, tak si myslím, že nějací drobečci budou schovaní někde v rostlinkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2018 16:19 Muž File1980 [53] – Zmizení potěru
Zdravím,
Před asi 5.dny jsem viděl jak jedné samici zmizelo nacpané břicho.Tak jsem si řekl,aha porodila.Jenže žádný potěr jsem nenašel.Včera se opakovalo to samé s druhou samicí.Tento jev se mi stal už cca.před měsícem(Leden).
Předtím(Prosinec),žádný problém nebyl a obě samice porodily každá cca.15-20 ks.
Endlerky mám 2 samice,1 samec + 6 ks různě odrostlého potěru.
Všechy Ryby celkově jsou čilé,žerou a nejeví žádné známky onemocnění.AQ má pravidelnou údržbu.
Napadlo mě několik variant,proč se tak děje
a)Potěr požraly endlerky
b)Všimnul jsem si,že časově se toto děje od doby,co jsem přidal parmičky duhové(u nich jsem si už všimnul,že si pochutnávaly i na krevetce).
c)Potěr požraly Endlerky+Parmičky
d)Samice nerodí,ale mají potraty.Na tuto myšlenku mě přivedl jeden článek o živorodkách,kde bylo napsáno,že pokud samice mají pocit,že prostředí nevyhovuje pro plození.(Např.přerybnění).Myslím si,že AQ nějak zásadně přerybněné není. :-O
e)Ještě mě napadlo stáří samic(skoro 2 roky).Byly do tohoto AQ(viz prezentace)přeloveny z jiného.

Prosím o vaše názory případně rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2018 19:13 - – Black Bar Blue Top
Moje endlerky www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2017 14:34 Muž Vlad1s [0] - MiniakváriaRe: Pepan
Uvidím, ako dopadne posledný vrh...ak budem mať 17 dalších samcov, tak asi pár jedincov obmením...stejne sa ich budem musiet zbavit, do toho mojho nanoAQ sa nezmestia...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2017 10:41 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Martinek1985
Zkusil bych ještě pro osvěžení krve sehnat pár samců odjinud. Možná pomůže tohle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2017 10:25 Muž Martinek1985 [68] Re: LiborSprysl
To už jsem zkoušel. Nepomohlo. Hýbal jsem snad se vsim. Změna parametru vody, změna krmení, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2017 07:36 Muž LiborSprysl [9015] Re: Martinek1985
Otočte vodu, její parametry...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2017 21:46 Muž Martinek1985 [68] – Zivorodka endlerova
Já mám opačný problém. Ze 120 ryb jen cca 20 samců.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2017 13:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: Vlad1s
No tak zrušte samice a bude klid...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2017 11:42 Muž Vlad1s [0] - MiniakváriaRe: Pepan
Ďakujem za názor, uvidím, čo bude v lete...
Samci su pekní, ale nedobre sa pozerá, keď 10 samcov neustále obťažuje 3 samice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.06.2017 11:01 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Vlad1s
Já bych se zamyslel hlavně nad tím, proč ten chov existuje. Pokud pro potěšení, pak je převaha samců darem od boha, protože nebudete muset časem řešit umístění nadprodukce. Pokud je to komerční chov, pak bych zkusil změnu krmení, případně výši teploty. Možná tam funguje podobný mechanismus jako u plazů, kde při vývoji ve vajíčku má okolní teplota vliv na tvorbu pohlaví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 09:55 Muž motýlek [275] Re: Vlad1s
je to asi normální - stávalo se mi to pravidelně - někdy se líhli samí samci, někdy napůl ... samé samičky nikdy ... vydrž ;-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2017 23:06 Muž Vlad1s [0] - Miniakvária – pohlavie
Ahojte, z minulých vrhov mám skoro všetko samcov. Čím to je? Ako môžem docieliť variabilitu pohlavia? Teraz mám poter o 17 mladých, dá sa ovplyvniť výsledné pohlavie rýb nejakými podmienkami?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.06.2016 07:43 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - Tlamovce – Množení
S tím nemám vubec žádný problém. Mám tygří formu. Kupoval jsem 10ks miminek a za těch pár měsíců jich tam momentálně v té 170 mám 98ks s tím že už nekteré šli do světa. A dalších XX kusů se zase brzo narodí. Scháněl jsem a sehnal formu :

Scarlet : www.aquarist-classifieds.co.uk/…

Japan Blue : www.flickr.com/…

Buď si pořídím další akvarka nebo si budu muset koupit trochu větší :-D potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.06.2016 21:17 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: Mojzo1111
Jeste maji čas.jsou to prckove ještě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2016 22:41 Muž Mojzo1111 [5] Re: motýlek
Fotka k příspěvku Vyzera to tak ze mam vsetko len samicky po akom case by sa mali vyfarbovat keby to boli samcekovia?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2016 11:08 Muž LiborSprysl [9015] Re: motýlek
O tom vývoji není sporu, "pravé" živorodky (třeba gudejky) mají mimina na pupeční šňůře. "Nepravé", třeba endlerky, v jikerném obalu, který praská při pochodu porodními cestami. Ale ven jde už živé mládě. Je-li všechno v pořádku. Takže porod, nikoliv líhnutí a další vývoj k rozplavání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2016 10:47 Muž motýlek [275] Re: LiborSprysl
nechce se mi teď hledat v odborné literatuře detaily, ale mnohé živorodky ve skutečnosti drží vyvinutý potěr v jikerném obalu - ten praskne těsně před výstupem - narozením ... tak to myslím ;-) ...
z wiki - Zárodky se vyvíjejí, a to po celý čas svého vývoje, v těle matky. Jakmile dokončí svůj vývoj, vaječná blána praskne a samice porodí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2016 09:00 Muž LiborSprysl [9015] Re: motýlek
Jak není jednoznančné smich :-P Porodní cesty matky opouští při správném průběhu živé mládě, které ihned plave... Když se potěr líhne, je tomu přece jinak... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2016 08:22 Muž motýlek [275] Re: LiborSprysl
jasně že rodilo ... spíše množím jikernačky - tak to mám zaužívané ... také jsem odhadl, že to může mít něco společného třeba s teplotou vody při vývoji plodu ... něco takového u nižších živočichů není až tak vzácné ...
i když tady zrovna rodilo/líhlo není až tak jednoznačné ;-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2016 23:57 Muž Mojzo1111 [5] Re: motýlek
Tak ja dufam ze budem mat 100% samcekov lebo ti su krajsi a samicky uz mam 2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2016 20:49 Muž doubler [80] Re: Jája
No tak to jo, ta teplota je dost nízká, zvedla bych to tak na 24 °C
nechci se hádat, nejsem zase tak zkušený chovatel, nicméně dovolím si poznamenat, že u mě endlerky prosperují a bezproblémově se množí při teplotách kolem 20 stupňů - naopak vyšší teploty (např. při loňských vedrech, kdy teplota vody v mých akváriích vystoupala na 28 stupňů) jim nedělají moc dobře..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.06.2016 18:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: motýlek
Líhlo... :-) No řekněme rodilo a je to celkem přirozený a často pozorovaný jev... je přímo závislý na parametrech vody... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2016 17:14 Muž motýlek [275] Re: Mojžo
pokud si vzpomínám, tak jsem měl odpozorováno, že někdy se líhlo skoro 100% samečků a někdy samiček ... ale možná jsem to nepozoroval přesně ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2016 23:36 Mojžo Re: Jája
A uz mam 11malich aj bez ohrievaca vody

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.05.2016 12:24 Muž motýlek [275] Re: Jája
asi pro obyčejného akvaristu je jediná spolehlivá metody nechat jednu samičku se dvěma samečky a sledovat aspoň tři generace - pokud jsou to samé Endlerky - tak už se dá předpokládat čistá linie ... já jsem to vybíral pocitově a trefoval jsem se, ale zase tak úplně jistý jsem si nebyl ... když je jen jedna samička, tak nevím - když jsou dvě a jedna je Endlerky - tak to zkušený akvarista pozná citem ...
dovezl jsem si kdysi Endlerky od Luccianety - a byla to čistá linie ... ale už je nemám ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2016 23:37 Muž Mojzo1111 [5] Re: Jája
Zatial su tri endlerky s prisavnikmi v 54litrovom akva ale ked sa rozrastu tak pojdu domspolocenskeho 170litroveho no tam by sa asi nerozmnozili pri tetrach neonovich a daniach asi by mi vela neostaloz malickych
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2016 20:21 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Mojzo1111
No tak to jo, ta teplota je dost nízká, zvedla bych to tak na 24 °C. To bříško je zatím nic moc. Ještě si počkáš. :-) Nech tomu volný průběh. Samice endlerek jsou oproti samcům dvojnásobné, takže to může vést k domněnce, že by to mohlo být paví oko. Ale zklamu tě - měla jsem kromě pavích ok i endlerky, ale nerozeznám od sebe samici pavího oka od endlerky. Ani jsem se o to nesnažila, to se přiznám rovnou. Někdo endlerky doporučuje do miniakvárií, ale to je špatně. Rozhodně si zaslouží pořádně velké AQ.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 7112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14538-zivorodka-endlerova-chov-odchov-