Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 22:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Mikas4444
No nevím, většinou se mění 30% vody týdně (já měním i víc). Na to ti 7 litrů nestačí ani když tu vodu zředíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 21:57 Mikas4444
Dudaku, diky, jeste jsem ji nevylil, ja mam 7 l za tyden a akvarko jen 64 l, tak by mi to stacilo :) Jeste nekdo to zkusil a rybky nezabil? Moc diky!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 21:54 Muž dudak [1885] Re: Mikas4444
já jsem tuto vodu dřív bez problému používal, destilka to úplně není, ale zkondenzovaná voda měla vodivost cca 40uS, což bylo proti vodovodu (400uS) parádní, akorát je jí opravdu málo, časem jsem přešel na vodu z RO, ale přes zimu když odvlhčuju spotřebovávám i tu z odvlhčovače.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 21:05 Mikas4444 – Odvlhcovac vzduchu _ destilka
Pouziva nekdo do akvarka vodu z odvlhcovace vzduchu ...udajne destilka?
Z vodovodu mi tece des: tvrdost 21, ph 8, NO3 25 mg/l
Reverzni osmozu nemam, ale odvhlcovac vzduchu ve vlhkem sklepe jede porad a mam z nej vody a vody ... udajne destilky
Mam tento: m.heureka.cz/…
Ma s tim nekdo zkusenost a pouziva vodu z nej na redeni pri vymenach vody? Celkem by mi to bodlo.
Testy jsem jsem zjistil ze voda z nej ma ph 6, uhlicitanovou tvrdost 0, NO3 pod 10mg. Vic nevim.
Nikde jsem to na foru nenasel tak pisu sem? Predem diky za nazor / sdileni zkusenosti !! potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2017 10:25 Muž Jarry [1437] Re: fingerstyle
Trefení je jednoduchý, ze začátku to stačí ředit s kohoutkovou od oka, ono je podle mě celkem jedno, jestli výměnou snížíš GH o 2, nebo o 3. Až se dostaneš na cílovou tvrdost v akváriu, tak si odměř litry a udělej si v sudu, nebo kam to napouštíš rysky - pro napuštění kohoutkový a RO (já mám GH 15, takže budu dávat 1 díl kohoutkový a 2 díly z RO, abych se dostal na 5). Stejně tak v akváriu to chce mít označenou hloubku, kam vypouštět při výměně, aby ti to vyšlo co nejpřesněji na připravené množství v sudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2017 09:54 fingerstyle
Tak mi to teče 5.6 l/hod. Při teplotě 26 C.Schválně jsem to napojil na sprchu abych tam mohl pouštět vlažnou a vyhnul se napojení pod umyvadlo na studenej přívod-10 C.Když jsem ze začátku viděl ten slabej čůrek,tak sem se zděsil,a už jsem skoro objednal čerpadlo.Ale pak sem byl překvapenej kolik toho za tu hoďku nateklo.Ještě nad tím čerpadlem po rozmýšlím.Přece jenom je to dalších 1.500,-.Jenom mám trochu obavy abych trefoval to ředění a mírné snižování GH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 22:14 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Mě zůstalo ph stejný,3x sem měnil polovinu vody v chaosu za RO a jednou čtvrtku.rostlinky bez změny,a skalarci sem přendáný do toho praskli hned druhý den.ale je fakt ze ja mel odstup cca12-14dni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 22:01 Maq Re: fingerstyle
Já jsem si to nedávno užil, ale pozor - bez CO2.
Přece záleží na tom, jak velký podíl vody vyměníš. Já jsem se s tím nepáral a měnil jsem třetinu vody dvakrát až třikrát týdně za čistou RO. Některé kryptokoryny dostaly kryptokorynovou nemoc, protože mi šlo výrazně dolů i pH, ale už zase rostou. Jinak všechny rostliny si to jedině pochvalovaly. I takové, u kterých jsem to nečekal - egerie, vallisnerie.
Dost o tom píšu ve svém deníku, od 20. dubna. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 18:52 Muž Jarry [1437] Re: fingerstyle
Snižuju tvrdost postupně asi tak o 2GH týdně. Připravuju vodu 3GH a měním cca 40% tydně, tento týden už budu ředit na cílových 5GH. Bál jsem se hlavně skokové změny pH kvůli CO2. Na rostlinách ani na rybách jsem při tomto tempu změkčování žádnou negativní reakci nezaznamenal, naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 18:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: fingerstyle
Já bych to nedělal. Taková skoková změna nemusí akváriu prospět a mohly by to rostliny a rybičky odnést.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.07.2017 18:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fingerstyle
Nemyslím si že je to dobrý nápad, každá rychlá změna parametrů vody může být dost nebezpečná. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2017 17:56 fingerstyle
Tak mě dnes dorazila reverzní osmóza,a chci se zeptat jestli by nebylo dobrý udělat tu první výměnu vody v AQ bez zředění.Ať se co nejvíc sníží GH.A až tu druhou výměnu naředit...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 15:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
OT: Taky nejsem odborník Ale ono to je trochu složitější. Třeba tady na Severní Moravě bereme pitnou vodu z přehrad v horách. Toto snad na stav podzemní vody moc vliv nemá. Ale zvěrstva pácháná zemědělci na polích, všude beton, špatné lesní hospodářství ... atd to se samozřejmě projeví.
Jestli můžu doporučit video (Odvodňovanie pevnín = klimatická zmena | Štefan Vaľo): www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 14:44 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
No já tu osmózu beru jako charitu pro přírodu, protože vypouštím absolutně nezávadnou vodu a za vlastní peníze. Samozřejmě je to myšleno s nadsázkou, ale s odpadem z osmózy žáden morální problém nemám. Umytí auta je přeci jen něco diametrálně odlišného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 14:06 Maq Re: NHKG
Nejsem odborník, ale udělal jsem si ten rámcový obrázek, že podzemní vody ubývají, protože nemoudře hospodaříme s tou povrchovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.07.2017 14:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
OT: Povrchová voda není takový problém. Té je u nás ve většině oblastí dost. Horší to je s tou podzemní. Aspoň se snažím veškerou akvarijní odpadní vodu lít na zahradu, ať nejde do kanalizace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 13:50 Maq Re: DavFM
DavFM napsal: Proč si pořád všichni myslíte, že plýtváte vodou?
Kam ta voda jde? Odpad,čistička, zpět příroda.

Musí se o trochu víc pitné vody vyrobit. Čili odebrat z relativně čistých zdrojů, zatímco my z toho děláme odpadní vodu.
Máš ale bezezbytku pravdu v tom, že používáním RO té přírodě prakticky neublížíme. Dokonce ani proti výrobě pitné vody nemám námitky. Ale celkově se s povrchovými i spodními vodami zachází dost pitomě. Což už je dost daleko od tématu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 12:23 Muž Jarry [1437] Re: DavFM
Já jsem včera zkoušel měřit, jak mi to vychází a 1:1,5, studená voda bez čerpadla (máme hodně velký tlak). Při výrobě 120l RO vody týdně tak vyleju do kanálu odpadní vodu za 50Kč měsíčně, což asi přežiju. Také jsem to měl jako hlavní překážku (společně s místem pro 220l sud), ale všechno jde, když se chce:-) Včera jsem se při výměně vody dostal na 6GH v akváriu (z původních 15, snižuju to postupně na cílových 5) a třeba taková Blyxa už je teď úplně jiná rostlina. Předtím spíše přežívala, teď vypadá opravdu moc pěkně a za chvilku jí budu moci začít dělit a obsazovat větší plochu. Takže za mě zatím jednoznačně RO ano, za vyhozeně rostliny jsem dával rozhodně více peněz, než těch 50Kč, co dám teď za odpadní vodu. A to mám k tomu jako plus zásadně zjednodušenou výměnu vody, protože si jí v sudu natápím na teplotu, co mám v akváriu + je odstátá, takže jí tam pošlu fofrem a nemusím se o nic starat. Když jsem napouštěl z kohoutku, pořád jsem to sledoval, protože teplota kolísala, navíc mi trvalo napouštění hodinu, abych neudělal z akvária sodovku (napouštěl jsem hodne pomalu). A už mi nenádává manželka, že jsem vypustil bojler, zrovna když se chce jít koupat:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 10:35 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Proč si pořád všichni myslíte, že plýtváte vodou?
Kam ta voda jde? Odpad,čistička, zpět příroda.
Plýtváme akorát pěnězi, co se za to musí dát.

Pokud si za 100,-kč přikoupíte ještě jeden kulový ventil a dáte ho na hadičku odpadu z osmózy, lze si jeho přiškrcením poměr odpad/permeát regulovat. Já to mám v poměru 1:1. Už to tak mám celkem dlouho, žádné negativa nepozoruju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.07.2017 09:45 Maq
Já to beru racionálně:
(1) Z hlediska nákladů na tenhle koníček, ta odpadní voda je zanedbatelná položka.
(2) Pokud jde o plýtvání vodou, tak to mě upřímně mrzí. Ale uvážím-li, co lidé a vlády tropí, aby měli vody pokud možno co nejméně, zacházím s vodou ještě relativně inteligentně. Bohužel...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 08:15 Muž Magic [879] - RostlinyRe: fingerstyle
Tak keby si mal 1:3, tak 70l filtrovanej a 30l odpadnej by zodpovedalo 60l filtrovanej a 40l vodovodnej.
Stále by to znamenalo, že tých 40l (s výstupom 10l filtrovanej) si hnal cez RO zbytočne.

Proste odpadnú vodu využiť inak. Polievanie, varenie, vaňa... Na čo všetko to osmozisti používáte, inšpirujte ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 01:23 fingerstyle Re: Magic
Tlak mám nicmoc. Ale asi ho těžko nějak změřím. Ale kdyby mi tekla 1:3 tak na 70 L přefiltrované připadá 200 L odpadní. Proto stoho mám trochu strach. Zatím jsem na RO trochu nalomenej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2017 01:09 Muž Magic [879] - RostlinyRe: fingerstyle
Neber to doslova, to by platilo, keby si mal filtrovanú a odpadnú 1:1. Aký máš výstup ty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2017 23:31 fingerstyle Re: Magic
Tak to jsem nevěděl.Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2017 23:24 Muž Magic [879] - RostlinyRe: fingerstyle
Tak načo ju filtruješ? 70l filtrovanej a 30l odpadnej je to isté, ako 40l filtrovanej a 60l vodovodnej. A ušetríš skoro polovicu nákladov na filtráciu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2017 23:01 fingerstyle Re: DavFM
Ušetřit vodu která by jinak protekla do odpadu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2017 22:32 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: fingerstyle
A jaký by to mělo smysl?
Není rozumnější ředit vodovodní? Pak ti na stejnou výslednou tvrdost bude stačit třeba poměr 50/50 namísto těch 70/30.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2017 22:13 fingerstyle
Může se odpadní voda použít na zředění? Když budu potřebovat 100 L tak 70 přefilltrované a 30 odpadní. Nebo se to musí smíchat kohoutkovou?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2017 10:22 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
To snáď nepôjdeš na hory extra len po ten sneh?
Ten mrazák je však rozhodne no-go wtz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.05.2017 09:40 Maq Re: motýlek
... přičemž si kompletně okupujete mrazák, a cestou na hory spotřebujete naftu v ceně pořízení reverzní osmózy. Tak jsi to myslel?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2017 08:22 Muž motýlek [275] – jiná možnost
teď trochu jinak - pokud jste amatéři a potřeba čisté vody na množení je někdo do dvaceti litrů za rok - zajeďte si v zimě na hory, když napadne nový sníh, udusejte jej do PE-sáčků a dejte do mrazničky ... během roku pak použijte ;-) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2017 06:06 Muž Magic [879] - RostlinyRe: TheHonca
Jasně! Stejně jako s přesolenou polévkou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2017 23:16 Muž TheHonca [0] Re: Maq
Spis já vůbec netuším, jak to chodí. Když dam třeba 1:1vodu o tvrdosti 10, budu mít 5?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2017 22:05 Maq Re: TheHonca
To přece záleží na Tobě, tedy na tom, co chceš pro ryby/rostliny mít. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2017 21:22 Muž TheHonca [0] – Jak ředit
Zdravím, jak ředíte vodu z RO? Zajímá mě nějaký váš vzorec, který bych si mohl aplikovat na svou vodu. Jakých cílových hodnot se pak snažíte dosáhnout?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 15:09 Muž Driv3r [236] Re: Maq
To nevím šikovnější? :-D podle funkce ro a demi je výstupní hodnota závislá na průtoku a tlaku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 11:42 Maq Re: Driv3r
Neumím si představit, jak bys to v praxi reguloval, aby Ti parametry vody nelítaly ode zdi ke zdi.
Ale já jsem jako technolog nemehlo, Ty jsi šikovnější, tak třeba na něco kápneš.
X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2017 11:21 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Ale ne vím co je demi i ro.problém je v tom že,ani demi ani ro vodu v akvaristice čistou nepoužiješ.(do akvárka)
Šlo mi o to ze přes tyhle filtry jen částečně upravovat vodu případně na konci to prohnat přes anex, katex a na výstupu mit vodu cca o polovinu jinou? I čtvrtina by stačila.Výhodou by bylo 0 procent odpadní vody.nízke pořizovací náklady oproti demi.rýchlosť průtoku.oproti ro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2017 18:53 Maq Re: mrf
Není to běžný výsledek u RO (častěji je permeát kyselý). Je možné že máš ve vstupní vodě něco, co RO špatně zachycují. Napadá mě amoniak (NH3). Je to možné? Bereš vodu ze studny?
Ať tak či tak, zopakuji co jsem psal několik příspěvků zpět: Permeát z RO neobsahuje skoro nic, má mizivou pufrační schopnost. Když do litru dáš kapku nějaké silné kyseliny, mělo by se to okamžitě projevit.
Jednoduchými slovy řečeno, ta voda by se měla snadno přizpůsobit podle toho, s čím ji smícháš. I když bude 90% tvořit voda z osmózy, pH půjde tam, kde je pH těch zbylých deseti procent.
Takže to není žádná katastrofa. (Tedy, pokud to náhodou není ten amoniak, tam by to chtělo změřit.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2017 18:46 Maq Re: Driv3r
Špatně jsi DavFM pochopil. Je to jiný princip, říká se tomu demikolona, a probírá se to v jiném tématu.
Existuje to, ale větší počet akvaristů v posledních letech používá reverzní osmózy, snad že je to levnější. Výsledek je podobný, i když u obou platí, že se za drahé peníze dají pořídit vysoce efektivní mašiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 12:24 Muž Driv3r [236] Re: DavFM
Ale ne nesnažím se předělat ro.
Mám na mysli tohle www.aquaphor.cz/…
Jsou do toho různé náplně od ruznych filtru 20micronu.akt uhlí ,tvrdosti vody.a do těch pak dat ten anex a katex .
Sestavit na míru pro úpravu vody do akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 12:21 Muž mrf [0] - CPO, Neo. blue jelly, blue velvet, red cherry – RO membrana
ahojte, hmm kedze mi RO zvysuje PH, aku membranu je najlepsie pouzit na znizenie PH alebo aspon na zachovanie tej vstupnej hodnoty PH - vie niekto? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 11:36 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Driv3r
Ty se ptáš jak z osmozy udělat kolonu? Jako že by jsi do těch předfiltrů dal ionexy? To jsi ale u jiného sportu.Podobný výsledek, ale úplně jiný sport....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2017 11:08 Muž Driv3r [236]
Mám otázku co misto ro použit jen průtočné filtry.šlo by tim srazit částečně tvrdost vodivost.a další? Tusim ze ta tvrdost bude problém v prutočných filtrech je nahrazován vápník sodikem.ale co použít do těch filtru katex a anex jako u demi?
Pokud by to mělo nějaky význam,zvýšil by se průtok s minimem odpadu.a v pro potřeby akvária by stlačila částečná změna hodnot.(pokud zrovna neteče z kohoutku močuvka)čistá voda z demi nebo ro se stejně řeďí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.04.2017 13:01 Muž dudak [1885] Re: zervan
Vstupní voda už CO2 obsahuje, snížením Kh v osmoze, se proto snizi i pH, často někam kolem 6. Probublanim, případně na vzduchu časem CO2 vyprchá a pH se posune směrem nahoru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 11:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Hm, no máte pravdu chlapi, sa mi nechcelo tomu veriť, tak som skúsil - odobral som vodu priamo z hadičky RO do striekačky a následne zmeral, čiže neprišla ani do styku so vzduchom - a pH bolo pod dolnou hranicou JBL testu pH 6,0 - 7,6. Že voda ležiaca na vzduchu rozpustí CO2 zo vzduchu chápem a že to pri demi vode pohne pH, chápem tiež, ale že priamo na výstupe RO bude nízke pH, to som nečakal. Alebo obsahuje CO2 už samotná vstupná voda a RO ho neodfiltruje? Asi áno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 10:30 Muž mrf [0] - CPO, Neo. blue jelly, blue velvet, red cherryRe: zervan
dobre bral by som aspon tych 7, ale nie aby sa to este zvysovalo ako teraz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 10:10 Maq Re: zervan
Tak to většinou nebývá. Právě proto, že demivoda nemá žádnou pufrační schopnost, trocha rozpuštěného CO2 ze vzduchu v pohodě stačí srazit pH i pod 6.
Ovšem platí to i obráceně - protože pufrační schopnost takové vody je nulová, stačí přidat trošku mineralizované vody, a pH se přizpůsobí té mineralizované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 09:45 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mrf
Úroveň 6,5 nemá ani 100% čistá destilovaná voda, má 7,0 - takže nemožno čakať, že z RO bude tiecť kyslá voda. Pre hodnoty pod 7 treba vodu okysliť - v akvaristických podmienkach pomocou CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2017 09:38 Muž Magic [879] - RostlinyRe: mrf
Ja mám skôr skúsenosť, že destilke letí pH dole (predpokladám, že naberie CO2 zo vzduchu). Ak ti šlo nahor, tiež mi napadá len nejaká nečistota. Skús znova "po preplachu".

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49716x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=912