Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Reverzní osmoza

 

NápovědaFórum » Technika » Další technika 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Reverzní osmoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 11:56 Muž Dzumigar [20] Re: Kubaa
Oka. Len som sa normálne opýtal. S tým skladovaním je ako?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 11:26 Muž Kubaa [718] Re: Dzumigar
Pro každé akvárium je ideální vodivost úplně jiná - záleží, co je tam za ryby atd. Nejprve si nastuduj nároky svých chovanců a pak jim dle toho upravuj vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2018 09:59 Muž Dzumigar [20] – Skladovanie
Mam taky dotaz, reverzná osmoza ak sa nepoužíva dlhšie cca 2 týždne niekdy viac sa skladuje tak že uzavre sa prívod, odpad a voda tak, aby bola pod tlakom RO?
Aka je ideálna vodivosť pre akvárium? Alebo čo znamená vodivosť pre akvárium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2018 20:07 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Ještě trocha další inspirace z polska, použití pryskyřice Purolite A520E nebo PA202 (což samo o sobě není nic nového)
Poměrně podstatná je ta informace o síranech, pokud je jich více než 90ppm, tak pryskyřice nefunguje a netřeba to dále číst :-) A seznam polských měst, kde ty sírany prostě jsou.
forum.klub-malawi.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2018 08:39 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Driv3r
Poměr mě vychází 2:1, tlak mám přes 6 a membrána ukazuje cca 85-90 gpd. Mám ale 75gpd.....ty myslíš že jde ten tlak snížit? Mohlo by to být tím, že ona nestíhá tomu tlaku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 19:29 Muž Driv3r [236] Re: muťa
A jaký máš poměr nestačilo by snížit tlak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 19:08 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: prog
S tím ti neporadím. Já si tam většinou zajedu sám, pokud je to v Polsku hodně daleko, tak si to nechávám poslat ku známému co bydlí kousek od hranic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 14:23 Muž prog [45] Re: DavFM
Jak je to s dopravou do ČR? Předpokládám, že už máš zkušenosti s nákupem z Alegra (hranice máš kousek :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 13:28 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: host
Přesně tohle se u nás prodává. V polsku má doma RO skoro každý, protože pitná voda se často hodí tak akorát na mytí. Asi neměli/nemají takové normy jako my. Takže tam jsou normální velké obchody, které se věnují jen a pouze úpravě vody. A akvaristické použití je pro ně úplně na okraji.
Já tam párkrát pro RO byl a i vím trochu, kdo všechno to tam kupuje. U nás to pak samozřejmě prodávají za dvojnásobek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 13:23 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Když myslíš...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 13:18 host Re: DavFM
Tak to jo, v Polsku za ty peníze ano. Jenže nejen otázka peněz, ale i kvality membrány.
Problém je právě v té kvalitě, kdy je (za daných teplotních a tlakových podmínek) různá účinnost membrán. Je rozdíl účinnost 90 nebo 98. Koupit levnou membránu nemusí být vždy výhra. S těmito jsem se nepotkal tak nevím co je to zač. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 13:10 Muž muťa [554] - RostlinyRe: DavFM
Člověče to myslím že asi ne. Ten odpad bude u mě pěkné svinstvo a pochybuji že druhá, tatáž membrána si s tím poradí. Ale pokud myslíš aby se napojila na permeát, to myslím nebude fungovat....tlak, doba výroby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 12:55 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: host
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 12:44 host Re: DavFM
...Jednoznačně by ta první membrána neměla dlouhou životnost, ale při dnešní ceně 200,- za membránu bych tohle asi neřešil.
Edit: no ona ta membrána stojí asi spíše 300,-...

Můžeš, prosím pěkně, prozradit kdeže za tyto peníze se dají RO membrány koupit??? :-D :-D

P.s. neřeš ale nějaké číňany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 12:04 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Vím, že to tak občas lidi dělají, já to prakticky řešit nemusel.
Ale na první membránu bych na odpadu ventil (ventil místo restriktoru) uškrtil tak, aby byl odpad hodně malý, řekněme tak, aby permeát měl vodivost někde kolem těch 100µS/cm. Takže bych asi moc velký pokles tlaku neměl a na druhé membráně se to dočistí na hodnotu, jakou bude chtít.Samozřejmě opět regulací ventilem na odpadu. Jednoznačně by ta první membrána neměla dlouhou životnost, ale při dnešní ceně 200,- za membránu bych tohle asi neřešil.
Edit: no ona ta membrána stojí asi spíše 300,-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 11:58 Muž Kubaa [718] Re: DavFM
Permeát má dost velký tlak aby se protlačil další membránou? Nebo je tam potřeba čerpadlo? A jaké je celkové množství odpadu při použití dvou membrán?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 11:48 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
No a co takhle přidat ještě jednu membránu?
My máme vodu 120µS/cm a permeát má 0-2µS/cm. A to mám odpad přiškrcený tak abych měl poměr permeát/odpad 1:1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 11:26 Muž muťa [554] - RostlinyRe: prasan
A to já zase proplachuju, oplachuju, odpouštím před tím než ji začnu chytat do sudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 11:13 - Re: muťa
Ak chceš niečo vyslovene na dusikáté látky,tak miesto mixbedu daj do takejto patrony silne bázický anex v Cl cykle.Ten sa dá potom i normálne regenerovať.
RO membranu treba i pravidelne oplachovať a na začiatku nechať 3-5min odtekať.Kedže ide o tlakový systém,tak voda po spustení hneď na začiatku bude mať väčšiu vodivosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 10:58 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Maq
No ještě mě napadlo jestli to není membránou. Ale kupoval jsem v Mangala.cz, tak snad by to mělo být OK. Místo značky Vontron mi ale doporučili Filmtec, že by měla být lepší na ty dusičnany. Jako není pro mě problém koupit ten DI filtr, nestojí tolik a myslím i ten mixbed není pro mě taková zátěž, jen jestli to přinese ovoce.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 10:43 Maq Re: FrantisekP
Moje vodovodní má cca 500 µS (skoro bez dusičnanů) a z osmózy mi leze taky 9 µS. To jsou asi taková normální čísla, a lámu si hlavu, proč to zrovna muťova osmóza nezvládá podobně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 10:02 Muž muťa [554] - RostlinyRe: FrantisekP
Těch dusičnanů je ve vstupní vodě okolo 200 mg/l. Domnívám se že to má za následek to, že bude propouštět ještě něco navíc, že je tím snížená její účinnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 09:39 Muž FrantisekP [54] Re: muťa
Me by teda zajimalo co ti tam zustava? Myslel jsem ze ty dusicnany, ale pokud jich je jen 5ppm, tak to by asi nemelo delat ~50uS.
Ja mam v kohoutku vodivost 650uS a RO to docisti na 9uS... Nemas tu vstupni vodu co se vodivosti tyce az o tolik horsi. Schvalne ti odpo zmerim kolik ma moje RO voda s 5ppm NO3 (kalibracni vzorek na NO3)... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 09:31 Deepinpeat Re: muťa
V tom případě bych to neřešil vůbec, prostě se to bude ředit dyl. Je zbytečné odstranovát tu zbytkovou tvrdost,ta už ničemu vadit nebude. Není to pravda voda na tření divokých červených neonek,ale pokud právě to není účelem tak bych si s tím nedělal starosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 09:00 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Deepinpeat
Dusičnanů zůstává do 5mg/l. Mě jde spíše o tu vodivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 08:54 Deepinpeat Re: muťa
No dočistit to určitě zvládne, ale ta kapacita může být hodně malá a ta náplň je smíšená, takže ji můžete jen měnit, ale nepujde regenerovat. Pokud je to voda do běžného akvaria a dusičnanů je porad moc,tak by možná bylo nejjednoduší používat jen vodu z RO tak je teď a přidat nějaký remineralizacni přípravek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2018 22:43 Muž muťa [554] - Rostliny – DI filtr mixbed
Fotka k příspěvku Rád bych znal názor vícero z vás. Moje RO se pere se špatnou vstupní vodou, viz obrázek....už tu byl. Permeat má vodivost 55 uS. Myslíte si že DI filtr mixbed, ji dočistí? V permeatu zůstává ještě zřejmě nějaký vápník a dusičnany, kterých je více než dost ve studni.
www.profiplants.cz/…
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 09:57 halenar1984 Re: DavFM
Skúšal som aj to, myslel som že to bude restriktorom dal som ventili namiesto restriktoru a tlak sa vôbec nedvíha, ani vtedy keď úplne zavriem výstup na odpadovu vodu nemôže to byť nejaké zavzdušnene? Zvláštne je že mi ani čerpadlo nedvíhne tlak a pritom ho počujem ze ide, aj na dotik keď ho chytím cítim že sa trasie čiže malo by ísť je to divne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 09:08 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: halenar1984
Zkus omezit průtok na odpadu.Na zkoušku tam stačí dát hadičku a nějaké skrtitko na vzduchovani.
On ten restriktor co tam je z výroby, je nastavený moc univerzálně, když máš malý tlak, tak toho většinu pustí do odpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2018 00:13 halenar1984 – Nízky tlak
Ahojte prosím vás mám problém, na mojej osmoze pri membránach mam nízky tlak, nezvýši mi ho dokonca ani pomocné čerpadlo ktoré ide, na vstupe do osmozy je tlak 2,8 bar a pri membrane je tlak ledva 1,8...skusil som vyhodiť aj predfiltre ci sa tlak nestráca na nich ale nič to nepomohlo stretol sa s takým niečím niekto?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2017 10:52 Hajle – restriktor
Zdravím, chystám se zapojit dvě kartuše s membránou za sebou a nevím jaký restriktor použít. Poradíte prosím. Zapojit ho stačí jen za poslední druhou membránu, nebo je potřeba mít za každou membránou jeden? a jak seřadit membrány? Mám 100 a 75 GPD. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2017 16:15 Muž muťa [554] - RostlinyRe: muťa
Takže prvních 30l na světě za 2 hodiny. Vodivost je 88 us/cm z původních 800 a ty dusičnany mi to shodilo na cca 10 mg/l dle JBL kapkové o testu. Dodělám zbytek a zítra to tam liju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2017 13:29 Muž muťa [554] - Rostliny – První spuštění
Fotka k příspěvku Tak po zápasu s výměnou ventilu a protože jsem instalatérské nemohlo jsem to zařízení rozjel. Nechám dle návodu hodinu běžet. První voda co jsem chytil měla 100 us/cm a poměr byl 1l permeatu na 2l odpadu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2017 13:36 Maq Re: RoFr
Díky, ten první odkaz je pro mě nový a vypadá solidně. (Hlavně tam mají kalibrační roztok na měření redoxu, který momentálně nemám a neumím si připravit sám. palec )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2017 11:59 RoFr Re: Maq
Dají se nalézt i jiní dodavatelé či přeprodejci EC kalibračních roztoků a toto jsou asi nejznámější:
www.elektrochemicke-detektory.cz/…
www.verkon.cz/…
www.hanna-instruments.cz/…
(SERA třeba také něco nabízí, ale je to s nevhodně vysokou vodivostí a navíc je SERA neprofesionální dodavatel… )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2017 09:05 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Maq
Těch roztoků je spousta pro mě je nejednodušší sera jinak třeba tady.
www.verkon.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 17:37 Maq Re: RoFr
Víš o dobrém prodejci kalibračních roztoků na el. vodivost? Poradíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 14:40 Muž Jarry [1437] Re: rriki
Vida ani mě nenapadlo koukat tam po membráně, za $12 to asi stojí za zkoušku:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.08.2017 14:14 RoFr Re: halenar1984
Kupte si kalibrační roztok o vhodné koncentraci, zkalibrujte si ten váš krám, kterým vodu měříte a přestaňte se vyjadřovat v [ppm]. Pokud ten váš krám umí měřit jen v jednotkách TDS tak ho zahoďte a kupte si obyčejný, levný konduktometr, který si ověřte kalibrací či zkalibrujte a vyjadřujte v jednotkách el.vodivosti [μS/cm]. Potom teprve uvažujte o vašem, případně vadném zařízení RO.

Je normální vyjadřovat a měřit „čistotu vody“ v jednotkách její vodivosti, konduktivity, v mikrosiemensech/cm [μS/cm], ostatně to dělají i vodárny a pokud udávají TDS (obsah rozpuštěných pevných látek), tak to nezjišťují elektronickým TDS metrem.
Vodivost, konduktivita, vody, která je elektronicky snadno přesně změřitelná, nevyjadřuje přesně obsah rozpuštěných pevných látek (TDS). Elektronický TDS metr měří el. vodivost (konduktivitu) vody a s určitým koeficientem ji převádí na jednotky TDS ([ppm]), různí výrobci „TDS metrů“ dokonce i různým a nebo i umožňují tento převodní koeficient měnit, nastavovat.
Vyjadřování čistoty vody v jednotkách TDS určených na základě el. vodivosti vody je tedy jen jakési nepřesné chytračení a machrování, které mne vytáčí!!!
Stejně mne vytáčí zdejší chytráci (nebudu jmenovat), co hovoří o mineralizaci vody, sypou do akvária všelijaké svinstvo, nemají ponětí o konkrétním vlivu jednotlivých látek na el. vodivost vody a vše nakonec měří elektronickým TDS metrem (vyjadřují v jednotkách TDS).

Z výše uvedeného plyne, že k měření a vyjadřování jakési „čistoty vody“ a ne přesného obsahu rozpuštěných pevných látek, stačí OBYČEJNÝ (levný) přesně ZKALIBROVANÝ konduktometr a případně i teploměr a NEPŘESNÝ přibližný převod el. vodivosti [μS/cm] na jednotky TDS či přibližně dGH je násobně přesnější si udělat vlastní hlavou a úvahou.

Nesetkal jsem se ve fórech, že by se někdo zajímal o kalibrací konduktometrů, sháněl kalibrační roztoky a zajímal se o přibližný přepočet el. vodivosti vody na jednotky TDS či stejně nepřesné dGH…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2017 13:49 Muž rriki [818] - CichlidyRe: halenar1984
To teda nemaj horší kvalitu ,mám Votron z aliexpresu a je lepší nežli co byla u osmozy z Polska z Allegra,mě teď dělá 4-7 mikro u 100GPD ,která má o něco horší účinnost nežli 75GPD a ta mi dělala 12-20 mikro,spíš se podívej jestli Ti sedí okroužky to se mě taky stalo že byl špatnej a pak voda protíká,A měřák si zkalibruj i ta hodnota z mixbedu je podivně moc vysoká,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 12:32 Maq Re: halenar1984
Občas něco z Číny koupím, to zas jo, ale do membrán pro RO bych nešel. To je hi-tech a dělají to pokud vím jen Američani a pár jejich fabrik po světě (jedna je v Polsku).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2017 12:06 halenar1984 Re: Maq
Ono to zrejme bude novými membranami kúpil som z Aliexpres lacnejšie a zrejme maju slabšie odsolenie mna to na výmenu vody stačí akurát na vyter potrebujem dočisit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2017 23:35 Maq Re: halenar1984
Něco je špatně s osmózou jako takovou. Žádná by neměla pustit tak mineralizovanou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 22:12 halenar1984 – Mixbet
Ahojte prosim vás ,potreboval by som poradiť ako dočistiť vodu po osmoze ktora mi upraví vodu zo 700 ppm na 220 pol, mixbet som skúšal ale stiahol mi to len na 150 ppm a to je pre mna malo použil som 0.6 l náplne myslíte ze keby som použil toho mixbetu viac ,lepšie by mi to dočistilo ?



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 11:29 RoFr Re: Jarry
Nevím, co si mám myslet o vašem příspěvku, asi jste mne nepochopil, což je jistě moje chyba.
Je normální bezhlavě nepřebírat, bez ověření, nesmyslné informace a nápady z internetových fór.
Věřte, že zdejší fórum či web čtu jen výjimečně a je to hrůza… Do fóra vstupuji, jen, „když už se na ty nesmysly nedá dívat a uvádějí vyloženě v omyl“…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2017 13:06 Muž Jarry [1437] Re: RoFr
Myslím, že deionizace se řešila v souvislosti s potřebou odstranění vysoké koncentrace dusičnanů (snad přes 100mg/l). Jinak se setkávám s tím, že mají lidé v sudu, kde připravují a skladují vodu vzduchování, ale nevím, jestli to má nějaký význam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2017 11:17 RoFr – jen tak
Membrána RO plyny propouští a proto i velmi malé množství CO2 ve vstupní vodě způsobí okamžitou, nízkou, hodnotu pH výstupní vody z RO, která pod tímto vlivem obvykle mívá pH okolo 5,5. Mechanizmus nízkého pH výstupní vody z RO vlivem CO2 je jistě jasný a i vlastnosti takto extrémně slabě pufrované vody...
Není správné, někde níže uvedené, přirovnání s destilovanou vodou, která teprve přijímá CO2 difuzí ze vzduchu. Odstátím čerstvé vody z RO, částečným vyprcháním (nejen) CO2, po několika hodinách pH vody z RO, obvykle, velice mírně stoupne.
Záleží na uvažovaném použití vody z RO a bývá excelentní, pro některé účely, vodu z RO nechat odstát, stabilizovat… (nechat vyprchat plyny).

Někde ve zdejším, asi jiném fóru, je zmiňována deionizace vody z RO.
Při vší úctě si akvaristé zelináři nemusí s nějakou přídavnou deionizací vody z RO dělat starosti.
Deionizací vody z RO se docílí voda s vodivostí okolo 3μS/cm (záleží na rychlosti proudění deionizační kolonou a lze docílit i ještě lepších parametrů). Takovéto vody není zapotřebí pro praxi v rostlinných akváriích, ale je jistě třeba vhodná pro přípravu náročné vývojové vody…
Deionizační, neregeneratovatelná, kolona (na bázi iontoměničů, „prakticky přídavný filtr s iontoměniči“) k RO není žádnou novinkou!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 18:25 Muž muťa [554] - Rostliny – RO 410
Fotka k příspěvku Tak jsem konduktometrem co jsem koupil s RO přeměřil vodu v AQ s výsledky : TDS 405 ppm; EC 810 uS/cm.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.08.2017 15:03 Maq Re: muťa
Dělal jsem to tak a rostliny si to pochvalovaly. Ano, měl jsem kryptokorynové příhody, ale to bylo spíš kvůli tomu, že jsem neuhlídal výkyvy pH - já jsem šel s alkalitou až na nulu.
Počítej s tím, že čistá matematika nemusí fungovat; při té tvrdé vodě jsou ve dně zřejmě nějaké sraženiny, které se pomalu rozpouštějí jak voda řídne. U mě to tak dosud je - když neměním vodu, hladina mineralizace zvolna stoupá. (A nedá se to vysvětlit jen tím, že hnojím a rostliny to hnojení "nespotřebují" - mineralizace vrůstá o víc, než kolik s hnojením dodám.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.08.2017 13:42 Acinonyx Re: muťa
Tento vikend som zacal prechod na RO. Vymenil som 50% vody za cistu RO v akvariu kde bola GH cca 19-20 dGH. Nestalo sa vobec nic, dokonca ani jedinej kryptokoryne co tam mam. Naopak cichlidky i skalare boli viditelne nadsene. Po par dnoch zacinam mat pocit, ze zacinaju ustupovat riasy, ale este je skoro hodnotit.

Tento vikend bude nasledovat druha 50% vymena aby som sa dostal na cca 5 dGH.

Takze za mna v pohode. palec


+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 44 45

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 49715x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14515-reverzni-osmoza?od=854