Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zužitkování burčáku

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zužitkování burčáku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.10.2014 20:27 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Štefan
Myslím, že reklamu robiť netreba ;-) všetky sú dobré. Doplnil by som tiež radu. V drogérií, záhradníckých potrebách.... kúpite živnú soľ pre kvasinky. Predlžite dobu kvasenia ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 19:52 Muž ŠtefanT [206] - Živorodky
Když jsme začínali s prodejem kvasničáků, testovali jsme droždí různých výrobců. Čerstvé i sušené. Nejlépe dopadlo sušené balení firmy Dr. Oetker. Platí pravidlo, čim čerstvější, tím lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 18:47 Muž RBeil [174] Re: zvedavka
Používam sušené droždí a studenou vodu a bublá to během pár hodin celkem dost, na 1,5l vody 300g cukru a 1 lžička droždí a bublá asi 2 týdny někdy i dýl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 18:04 zvedavka Re: deck
12-13 dnů. Čtrnáctý den jsou bublinky nepatrné.
S čerstvým droždím a studenou vodou jsem to nikdy nezkoušela, ale zdá se, že výsledek je obdobný. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 17:45 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: zvedavka
A jak dlouho to takhle připravené bublá? Mě cca 14 dní, spíš o něco míň ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2014 11:56 zvedavka Re: Designer
Burčák dělám velmi obdobně a vždy večer. Dávám 3 gramy sušeného droždí na 2 litry vody. Některé klasické sáčky mají 7g, jiné 10g. Takže někdy to je půlka sáčku, někdy třetina. Zasypu 10 vrchovatými lžicemi cukru. 1 lžice je cca 25g cukru. Do lahve to sypu pomocí trychtýře. Potom zaliju teplou vodou - kolem 30°C. Pořádně zaštěrkám a doliju stejně, nebo o něco méně teplou vodou (25 - 30°)C. V místnosti nejde teplota pod 20°. Připojím a ráno to bublá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 23:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: deck
Kdyz dam do kuchynske odmerky +/-300g krystal cukru (jaky zrovna je a nebo koupim cestou), nasypu na to pul pytliku suseneho drozdi (3.5g), zamicham lzici jeste za sucha, a zaliju to vodou podle ruky kolem 25°C a pak doplnim na 1.5l do 2l lahve, vecer pripojim, rano uz mam kelimek rybicky.net/clanky/1366-co2-snadno-levne-a-bezpecne plny, nebo kdyz se nedari, maximalne odpoledne... Jeste nebylo, ze by to nefungovalo, a to sypnu drozdi nekdy pul baleni, nekdy tri tretiny, nekdy co zbyde jak mi uleti ruka, jak se zadari...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2014 20:00 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: jackson8800
Já dávám 8 polévkových lžic cukru, od oka 1/6 kostky droždí (7g) do 2L petky v které mam 4/5 studené vody. Za nějakou tu hoďku mi to bublá. Ještě se podívej, jak to máš utěsněný, jestli ti to někde neuniká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2014 11:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: jackson8800
Priste pouzij chladnejsi vodu, varene nefunguji :) . Susene jsou OK, jine ani nepouzivam a zatim fungovaly jakekoli, ktere prave byly k mani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2014 19:42 jackson8800
Ahoj,dnes odpoledne jsem zkusil podle zdejších návodů vyrobit vlastní CO2 pomocí kvasnic,no asi jsem měl koupit ty čerstvé a ne ty sušené,pořád se nic neděje,tak si při pohledu do akvárka popíjím burčák a napadlo co kdybych tam lehce kapnul toho burčáku,urychlilo by to kvašení?Nemohl bych tím něcěmu ublížit?Díky.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 08:58 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: JJaanca
Nejvíce jsem otáčel jednu rýži 4x, ale po čtvrté už to ztrácelo na výkonu (přestože cukru bylo stále stejně) a také na chuti - ale to mohlo být tím, že mi došlo některé koření a já jsem líný zajít ke kořenáři, protože v superhypermegaokrádárnách prostě koření nevedou).
Já se snažím sestavit soupravu ze 2 kvasných lahví a jedné pojistné a zároveň počítací, ale ne a ne se mi to povést. Furt mi někde něco netěsní. Jak já udělal tu první soupravu, že mi tak dlouho a zcela bez problémů bublá to nevím, to nevím, to nevím. Ale jsu trpělivý, takže ono se to dřív nebo později povede.
Co se CO2 setu týká, tak to je určitě skvělá věc. Už půl roku mi tu leží vedle akvária. Dokonce jsem ho i zkušebně zapojil. Ale když dvojlitrovou láhev vyfoukal za 24 hodin (někde bokem do místnosti, ne do akva), tak jsem ji sice naplnil, ale už jsem to nikdy nesešrouboval. Řekl jsem si, že bublání ze Saké je levnější, chutnější a bezpečnější a na CO2 set i s controlerem jen zlostně koukám, když zakopnu o bednu, v níž je stále zabalen smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 07:44 Žena JJaanca [67] Re: malyLibor
Musím potvrdit, že saké podle tvého receptu je výborné. Já jsem alergická na med, tak přislazuji karamelem a je to opravdu mňamka potlesk Díky za skvělý nápad, do teď jsem burčák vylívala, a tohle je perfektní spojení příjemného s užitečným. Přestávám šetřit na CO2 set. :)

Já mívám na akvo připojené 2 flašky, a měním vždy tu starší takže bublání mám jakž takž stejnoměrné. Takže najíždím na alkoholový program, budu mít 3 flašky zároveň (jedna bude stát před stočením) a dvě budou připojené :-)

Kolikrát si zkoušel otočit jednu rýži?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2012 00:52 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: LiborSprysl
No, dnes jsem stočil poslední dávku, bublalo to 5 týdnů a kousek a je to moc dobré. Ale odteď budu bublat jen 4 týdny... ten poslední týden už to v té třístovce bublalo jen malinko a tak mi trochu stouplo pH.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   04.10.2012 04:24 Muž LiborSprysl [9015] Re: malyLibor
Asi zítra vyměním náplň, jsem zvedav na chuť saké a zkontroluju i t rýži, zda ji nechat ještě jeden cyklus, nebo ji vyměnit. A přemýšlím, že zavedu dva kvasničovače s posunutým cyklem o 2 týdny... to by mi mohlo zajistit rovnoměrné dávkování v průběhu celého měsíce...


A víc chlastu smich No kdyk to povídám...akvaristika jako krycí manévr...teď vám tam na té Moravě vybírají zásoby celníci jako na běžícím pásu, tak je třeba najít novou cestu. Ještě neprozkoumanou... potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 21:30 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: petulinakk
Nepřipadá mi, že by se kazila. Spíše se po prvním kole namočí a v druhém to pak kvasí mnohem déle. Ale překvapuje mne, že už tak dlouho - dnes je to vlastně 5 týdnů... i když teď už to bublá jen tak maličko... ale to nevadí. Vidím, že je to dobré. Asi zítra vyměním náplň, jsem zvedav na chuť saké a zkontroluju i t rýži, zda ji nechat ještě jeden cyklus, nebo ji vyměnit. A přemýšlím, že zavedu dva kvasničovače s posunutým cyklem o 2 týdny... to by mi mohlo zajistit rovnoměrné dávkování v průběhu celého měsíce... a měnit budu vždy po čtyřech týdnech... Jo, to by šlo. No jo, ale kdy zapojím ten počítačem řízený profi CO2 set, co se mi tu už půl roku válí??? Do háje... no, něco vymyslím... třeba bublat Saké do menších akvárek a do třístovky pouštět to CO2 z bomby, když už jsem to koupil :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 19:25 Žena petulinakk [2016] Re: malyLibor
malyLibor napsal: ... a po delších zkušenostech tu rýži nechávám i po slití saké, jen tam přidám ostatní suroviny a jedu další kolo... zatím jsem to zkoušel 3x a stále to funguje, řekl bych lépe než když je rýže úplně čerstvá potlesk
Tyjo, to zní dost ekonomicky :-D ale nekazí se už ta rýže po tolika týdnech? coze já vím že se rýže "na vodě" pěstuje, ale přece jen, tohle je jiné...
Jinak saké jako vedlejší produkt určitě není k zahození :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 16:05 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: malyLibor
Stále bublá, i když už jen trochu, ale stále... krásné jemné bublinky, které se rozpustí, než se dostanou k hůadině.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2012 21:03 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: damirora
Dávám normální rýži, co používám na jídlo... tedy normální nevařenou rýži, ne tu z pytlíků... i když někdo by tomu papírovému obalu mohl říkat i pytlík... a po delších zkušenostech tu rýži nechávám i po slití saké, jen tam přidám ostatní suroviny a jedu další kolo... zatím jsem to zkoušel 3x a stále to funguje, řekl bych lépe než když je rýže úplně čerstvá - kvasí to déle a rovnoměrněji - současná dávka bublá od 30.8. tedy 26 dnů potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2012 16:12 damirora Re: malyLibor
Malý dotaz, rýži dáváš vařenou nebo rovnou z pytlíku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.09.2012 00:28 Muž malyLibor [5371] - Asie
Hm. Tohle skvělé vlákno nějak dlouho dříme. Tak přispěji svou zkušeností. Právě koukám na tenis a popíjím domácí Saké, které mi vzniká jako vedlejší (nebo hlavní?) produkt při bublání CO2 do mojí třístovky, kde tak snižuji pH. Saké je výborné. Postupně vychytávám tak, že každá další dávka je chutnější, ale zároveň déle a stejnoměrněji bublá. Nejdéle mi bublala dávka stočená ve čtvrtek, ale bohužel její přesné složení a datum namíchání se mi nezachovalo. Nicméně několik možností mi v hlavě zůstalo a tak hledám znovu tu zázračnou směs a zázračný postup. Nicméně i základní směs, která je už za těch x cyklů vyzkoušená, je velmi pitelná. Jejím největším nedostatkem oproti té ze čtvrtka je to, že nebublá tak dlouho a rovnoměrně, ale chuťově dobrota.
A zde je recept: 200 g rýže, 380 g cukru, 1 pytlík vanilkového cukru, 2 g sušených kvasnic, lžičku skořice, 1/2 lžičky zázvoru, 1/2 lžičky tymiánu, 3-5 kuliček nového koření, 10 hřebíčků, to vše nasypu v tomto pořadí do 2l petlahve. Poté zaleju vlažnou vodou tak 3 cm pod to místo, kde začíná hrdlo, a napojím na hadičku, co vede do bezpečnostní petlahve s vodou, odkud jde CO2 do akvárka. (Sice mi ještě nikdy obsah petky do té bezpečnostní neutekl, ale co kdyby. Navíc slouží jako počítadlo bublinek) Nechám bublat, dokud bublá. Když přestane bublat, nahradím novou dávkou a tuto láhev ucpu vatou, aby do ní nepadal prach a octomilky a nechám stát na kredenci. Při příští výměně lahví (vždy mi vydrží bublat 14 dnů) tuto láhev stočím, ochutnám, v případě nutnosti přisladím lžičkou či dvěma medu a dám do ledničky. Vím, že saké se pije spíše teplé, ale já mám raději vychlazené. 召し上がれ (čti "oishii desu)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2010 11:29 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: dmb77
Na Slovensku v jednej krásnej dedinke pod Tatrami pália tkzv. drožďovicu, používajú ju pri problémoch s trávením. Naleje sa pár kvapiek ovocného sirupu na dno štampla zaleje držďovicou a šup do žalúdka. Čo myslíte z čoho to pália? No z kvasníc, cukru a vody, to je presne to čo používame na výrobu CO2. Divím sa preto tým, čo to pijú aj keď s tým citrónom, ono to nemá nič spoločné z burčiakom, to je totiž po reakcii (keď to prestane bublať) hotový kvas, len ho vypáliť.Toť nedávno bolo v televízií niečo o pití v Rusku a tam jeden IVAN či SERJOŽA mal skvelý prístroj na pálenie toho kvasu a pozostával z tlakového hrnca na vývar a odtiaľ s kade uniká para, myslím ten otvor, tak tam mal napojenú trubičku odkiaľ mu vytekala vodka, čiže v ROSII vodka a pod Tatrami drožďovica, ,, Na zdarovie!!!,, :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 20:50 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: dmb77
pokud se pouzije jiny zaklad nez voda, treba nejaky mošt.... ale asi by bylo dobre merit cukernatost aby se dal vystelovat pomer kvasnic a pridavanyho cukru a co nejdelsiho a nejrovnomernejsiho kvaseni...
problem je ze pri kvaseni alkoholu je treba mit co nejvetsi produkci alkoholu, kdezto my potrebujeme co nejvic co2 a co nejrovnomernejsi prubeh, bohuzel tyto dva pozadavky se castecne vylucuji
jo a kazdej si bude kupovat lis na ovoce nebo odstavnovac.... jeste typ... kdyz se necha most premrznout, tak se rozmelni rmut(takovej ten kal)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:59 dmb77 Re: VVV111KKK
No myslim ze ten "burcak" co je k dostani tady ve strednich cechach u silnic a na trzistich na sklonku leta take vetsinou vinne hrozny vubec nevidel. Vino z hroznu je vino z hroznu, ale ovocne vino taky dokaze prekvapit - kolikrat si na nem pochutnam vic nez na levnejsich revovejch, jednou jsem delal jablecnak, kterej jsem sladil medem, nechal jsem to potom dva roky ve sklepe ulezet a muzu ti rict ze se pakpo tech 25 litrech zaprasilo tak rychle a byla to takova chutova slast, ze jsem od te doby nic lepsiho nepil.
lk22.sweb.cz/… - vseobecny navod na vyrobu ovocneho vina<br>

Navod na jablecny burcak z netu:
Jablečný burčák
host - xxx.xxx.225.144 (?), 25.9.2009 21:24
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Mé zkušenosti s přípravou burčáku a výrobní postup je následující:

Jablečný mošt (ihned po vylisování.) naleji do 6 lt hrnce, přidám na 1 lt moštu 140 gr. krystalu. Zamíchám a zahřeji na cca 35- 40 st.C. a rozleji do PET lahví 1.5 lt.

Dosladit mošt je nutné. Nutné již není přidávat vinné kvasinky.Pokud necháte alespoň 4- 5 dní kvasit v prostředí, kde je vyšší teplota 30 st. C a potom přemístíte do prostředí pokojové teploty je "burčák pitelný do 10 dní"

Je praktičtější aby kvašení probíhalo v PET lahvích bez úzávěru.

Po ochutnání a zjištění, že je to již OK, je vhodné burčák přelít do čisté PET láhve tak, aby se nerozvířil kal na dně láhve.

Pro jeho uchování je potom vhodnější nižší teplota 15st.C (sklep) pro delší skladování chladnička. Vždy bez uzávěru.

Radek Wagner
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:50 Muž VVV111KKK [61] Re: dmb77
Zde je zcela zřejmá zásadní dezinformace akvaristů a totální záměna slov kvasničák a BURČÁK. Co co provozujme při bublání CO2 do akva je právě kvasničák. Vzhledem k tomu, že jsem z jihu Moravy, nechápu , jak si můžete pochutnávat na kvasničáku. No jak se říká : nouze naučila Dalibora na housle hrát.
BURČÁK je z vinných hroznů, a tím myslím bublá málo kdo. A ten rozdíl, myslím chuťový, je zásadní. Burčák se dá oficiálně nakoupit jen od 1. srpna do 30. listopadu. To určuje vinařský zákon.
Doporučuji každoroční spotřebu burčáku v objemu dvou až trojnásobku obsahu krve 10-15 ltr.
Pozor !!! zásadní upozornění !!! Ne najednou !!! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:46 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tommys
no chtelo by to nechat poradne dokvasit az se uplne vyceri pak by se to dalo pit... ale nic moc chut, porad to bylo dost sladky... premyslel jsem nad sake (ryzove vino)
pripadne to vypalit... v te souvislosti me napada navod z čunkina: "na kilo hoven kilo cukru"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:46 dmb77 Re: Tommys
Je potreba do toho dostat nejakou kyselinu, stacilo by tam pridat i trochu kyseliny citronovy, ale lepsi je tam dat stavu z jablek, rybizu, nebo i ten citron - prece jen je to aspon prirodnejsi. Pokud zaklad neni sladkokyselej, tak to neni ono. Hlavne davat bacha, aby se ti do toho nedostala voda z akvarka. Nejlepsi burcak je na vrcholu bourliveho kvaseni, kdyz to nechas dyl, tak uz to ma spis bliz k vinu. A lepsi nez drozdi je davat tam do toho vinne kvasinky, k dostani za petikacku v kazde drogerii, drozdi v tom nechava svoji pachut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:43 Muž Eff [417] - RostlinyRe: dmb77
I by se to dalo prodat pražákům. Ani by se nedivili, že burčák v březnu( tímto se předem velice omlouvám všem znalcům vína západně od Brna :-) )
Ne, vážně. Já si taky občes cucnu, ale systematicky se tím neprolévám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:40 Tommys Re: dmb77
cože cože, takhle levně přijít ke chlastu:-))ne vážně, už mě to taky napadlo, smrdí to jako burčák, tak by to mohlo chutnat podobně, jenže jednou mi nějak nedopatřením stříknul kousek do pusy a moc mi to nechutilo, říkáš s citronem je to lepší??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2010 19:34 dmb77 – zuzitkovani burcaku :-)
Drive jsem vyrabel domaci vino a vzhledem k tomu, ze co2 z vody, cukru a kvasnic neni vlastne nic jineho nez obycejny burcak, myslim ze je skoda ho po pouziti vylit. Co2 vyrabim ve 2l petce, pri posledni davce jsem do ni vymackal i jeden citron a ted si po peti dnech pochutnavam na burcacku, ktery neni ale vubec spatny. Jsem jedinej, kdo si na tom pochutnava? :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 2

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 2747x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13883-zuzitkovani-burcaku?od=23