Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 21:56 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: malyLibor
malyLibor napsal: Do akvaristiky ani nechoď, tam ti takovouto zářivku neprodají...
U nás v elektre/svietidlách tiež netušia čo tie zvláštne kombinácie písmen a čísel znamenajú, ale neďaleko je "veľkosklad" s elektroinštalačným materiálom aj s malo predajňou, a tam majú pomerne slušný výber žiariviek. Možno aj u Vás je niečo také...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 21:53 Žena baletka [624] Re: malyLibor
Jojo, to už jsme si psali. S otíky rozhodně počkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 21:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: baletka
S otíkama nespěchej, nech to akva usadit. Žárovku kup ekvivalent 12OW klasické žárovky.. je to vždy na tom obale napsané... mělo by to být tak okolo... 25W? Nejsem moc odborník... jo, a kup barvu 840 nebo 4000Kelvinů... taky to tam bývá napsané.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 21:18 Žena baletka [624] Re: malyLibor
Je to možné. Zítra koupím slabší žárovku. A taky otíky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 17:51 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: lhajek
No, já nakonec našel elektro, kde mi nějaké zářivky prodali... a potom jsem se domluvil i v naší elektře s panem majitelem, že mi když budu chtít objedná přesně zářivky, které si řeknu. Tak jsem zvědavý, jestli mi objedná T8 18W 940 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.10.2012 17:36 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: malyLibor
Jo a nejlepší je když se tě v elektru zeptají co znamená u zářivky to T8 nebo T5, že prý prodávají jenom normální zářivky :-) To pak nemá smysl uvádět ani další parametry a zrovna zmizet.
Nakonec jsem objednával z e-chopu ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.10.2012 17:06 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MíšaV
Jasně. Do akvaristiky ani nechoď, tam ti takovouto zářivku neprodají... tam ti budou nutit nějaké speciálky, které obvykle nejsou o nic lepší než ta, co jsem ti poradil... Ale jinak nemusíš kupovat přesně Osram. Může to být Philips či jiná firma, důležitý údaj je "T8 15W 840". Toto tam musí být. Mělo by to stát kolem 50,-Kč, rozhodně ne přes 100,-.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:57 Žena MíšaV [30] Re: malyLibor
v čem je rozdíl koupě v elektru a v akvaristice? cena?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.10.2012 16:46 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MíšaV
Nejásej. Musíš do elektra, kde se specializují na prodej osvětlení, a nemysli si, že když tam prodávají lampy, že do nich mají zářivky. Budeš si ji asi muset nechat objednat. Je to sice velmi běžná zářivka, ale ne natolik běžná, aby ji měli v obchodě... posuzuju z vlastních zkušeností se shánění zářivek v Olomouci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.10.2012 16:45 Žena MíšaV [30] Re: malyLibor
myslím, že by mi měla stačit ta T8 15W 840. nebudu to komplikovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:43 Žena MíšaV [30] Re: romant
tak teď jen stačí skočit honem někam do elektra a můžu se (nebo spíš tatík) do toho pustit. dík lidi palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:43 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MíšaV
Zkus nejdřív vyměnit tu zářivku, co máš za takovou, jak jsem ti napsal. Mělo by to stačit na nenáročné rostliny. Pokud bys chtěla vyměnit za tu dvouzářivkovou rampu, napiš a já ti dám kontakt na mého dvorního dodavatele Diversa. Nebo ho najdeš v mé prezentaci Třístovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:40 Muž fido16 [631] Re: MíšaV
Ty patice na krajích normálně povolíš a zářivku pootočíš a je venku. potom to po zpátku složíš a zase našroubuješ patice a je vyměněná. jinak máš skoro ten samý kryt jako já podívej se jak to mám vyřešené já. Mám přidány ještě další 2 zářivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:39 Žena MíšaV [30] Re: malyLibor
Fotka k příspěvku vypadá to takto, myslím, že by se to dalo normálně vydělat a vyměnit za novou
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:28 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: romant
Bojím se, že tazatelka má tento nebo velmi podobný kryt. Dalo by se nahrdit stávjící světelnou rampu touto: www.diversa.info.pl/… Ovšem pokud je člověk šikovnější než třeba já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:23 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MíšaV
Osram T8 15W 840... určitě co nejdřív vyměnit, je-li zářivka starší než rok. Ale uživila bys tam 2 takové zářivky, takže buď přikoupit ještě jednu jednozářivkouvou, nebo lépe 1 dvojzářivkovou lampičku... na co ti finance stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:21 R Muž romant [27987] Re: MíšaV
V odpovídající watáži nějakou obyč. třípásmovku, tedy pokud tam není nějaká speciálka která nehradit nejde, jenom stejnou, ale to nevíme, protože v prezentaci jsem se to nedočetl.
Edit: Koukal jsem blbě, je tam 15W zářivka, což by neměl být problém v klasickým elektru sehnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:17 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: baletka
Reaguji na to, co nepíšeš ve svém příspěvku, ale co jsem ti psal už poštou. Příliš silné osvětlení. Mrzí mne, že jsem se taty nezeptal, zda se na to akva mohu kouknout... chtěl jsem, ale pak mi to hlady vypadlo z hlavy smich
Pánové, než se do mne pustíte, koukněte na tu nádrž stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:17 Žena MíšaV [30]
jakou zářivku byste mi doporučili na moje akva? svítím 10 hodin, s dvouhodinovou pauzou. zářivka už je stará, kryt jsem musela vyzbrojit alobalem, zasloužilo by to něco nového a funkčního.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.10.2012 16:06 Muž grunda [1781] - Cichlidy
ono to není o mučení kytek hladem, 60 PAR je docela solidní dávka světla, jen jde o to, že není třeba svítit víc, mám to na pár nádržích vyzkoušeno. Každopádně to není dogma, cest k pěknému akva je víc, každý si musí vybrat, co mu vyhovuje.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 14:53 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lhajek
Když toto předmětné akvárium dobře "vyladíte", můžete i s jeho stávajícím osvětlením provozovat dobře fungující rostlinnou nádrž. (Založenou IMO jen na rostlinách na světlo nepříliš náročných.) Čeho se však obávám, že začátečník takto akvárium vyladí snad jen nedopatřením...
Domnívám se, že zvýšení intenzity osvětlení, (v tomto případě např. o jednu 18W trubici), umožní akva osadit i rychle rostoucími "plevely", které už ze své podstaty střední intenzitu osvětlení ocení. Vím, že každému začátečníkovi udělá radost, když musí sem tam řešit "problém" s přebytky stonkovek. To je jedna stránka věci, tou druhou obvyklý průvodní jev, kterým je absence významnějších problémů s řasami.
Uzavřel bych to asi takto:
Nedávno se tu objevil "čerstvý vítr" v náhledu na potřebu osvětlení rostlinných nádrží v podání pánů Grundy a Gargamela. Mnoha lidem mohou tyto myšlenky připadat nejen jako "revoluční", ale i jako nezpochybnitelné. Při vší úctě k tomu, co G+G svým počinem do problematiky rostlinných nádrží přinesli, vlastní zkušenosti kvůli tomu jen tak nezahodím.
A tak, jako se oni opírají o nádrže Toma Barra (a jeho stoupenců), já oporu pro své přesvědčení vidím v těch, kdož už se hezkých pár let prezentují jako nejúspěšnější akvaskejpisté v mezinárodním měřítku. :-)
Já prostě své kytky mučit hladem po světle nikdy nebudu! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 12:36 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Sid
Omlouvám se, máte pravdu, nějak jsem se špatně díval na ta čísla. Stále jsem žil v domnění že celkem to jeho osvětlení dosahuje o něco vyšších hodnot. Opravdu nevím na co jsem se díval a bylo mě divné že zrovna vy nevidíte jasnou věc že je tam světla dostatek minimálně na nenáročné rostliny a za určitých okolností i na náročnější ... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 22:55 Žena baletka [624]
Proč nikdo nereaguje na můj příspěvek? Prosím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 22:52 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lhajek
O čem s vámi polemizuji? Právě o tomto výroku:
Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí.
Nemohu souhlasit s tím, že pod T8 osvětlením 1*18W + 1*20W může Jir007 v akváriu o rozměrech 80*45*35cm pěstovat úspěšně snad cokoliv, a to ani za určitých okolností. A to je vše. :-)
...Spousta akvárií s problémy s řasami je přesvětlených s neodpovídajícím přísunem CO2...
Ano, přesvícené nádrže s nedostatečným zásobením CO2 mohou mít podobné problémy; já se zase často setkávám s nefunkčními akvárii, kde hlavní příčinou zařasení je nedostatek světla pro vyšší rostliny.
V případě, že bude chtít Jir007 své akva postavit na (nenáročných!) rostlinkách, doporučil bych mu posílit osvětlení o další 18W trubici, (příp. adekvátní zdroj světla).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 21:54 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Sid
O čem se ale dohadujem? Já nepsal že to s tím osvětlením vždy půjde, ale psal jsem:
lhajek napsal: Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí.

Jo a a pod tou Rotalou z fotky rostl Elechorais promíchaný s Lilaeopsisisem (také podle katalogu náročnější na světlo). Ale jak jsem uvedl bylo to akva 12L takže minimální hloubka a tam není problém to prosvítit i s tak malou watáží a samozřejmě že Rotala nepokrývala celou hladinu .... A jsem u toho co jsem psal ... Jde vše a za určitých okolností, takže nevím proč pořád vrtáte do něčeho na čem se v podstatě shodujeme ....

Spousta akvárií s problémy s řasami je přesvětlených s neodpovídajícím přísunem CO2, ale pokud někdo neukočíruje slabší osvětlení tak mu silnější nepomůže, ale to už nepíši konkrétně zde k poslednímu dotazujícímu se, ale obecně ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 11:23 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: kortezhugo
...pri slabsom osvetleni budu tie rastliny cervene len pri hladine a popritom budu zatienovat rastliny na spodku tak ze tam bude este o to menej svetla...
Velmi trefná poznámka! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.10.2012 11:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lhajek
...Tak samozřejmě že ve stejné nádrži se stejným osvětlením nemám zkušenost žádnou, protože prostě nemohu mít všechny kombinace velikosti akvárií a k ním osvětlení. Vycházím ze zkušenosti toho co mám a toho co mi prošlo akvárii.
Jde mě hlavně o to, že ne vždy je vztah mezi watty a objemem to jediné a správné porovnání na množství světla...

Ani stejná nádrž se stejným osvětlením neznamená, že se stejným rostlinám v ní bude dařit stejně. O tom není pochyb a je zbytečné vyjmenovávat všechny okolnosti, které budou mít na výsledný efekt vliv.
Zrovna tak nikdo nemůže zpochybňovat, že vztah mezi Watty a objemem nádrže není relevantní pro posouzení dostatečnosti (nebo nedostatečnosti) osvětlení té které rostliny. Ale o tom jsou tu napsány celé stohy informací...
Mně jde zase o to, že váš komentář na toto téma může vést veřejnost k přesvědčení, že 18W a 20W/T8 zářivky nad akváriem 80*45*35cm jsou dostatečně silným osvětlením pro pěstování (skoro!) všech druhů akvarijních rostlin.
A tak tomu prostě není.
Zkušený kytkař dokáže z podobné konfigurace "vyždímat" hodně, ten méně zkušený bude mít problém i s tím největším "plevelem"...

BTW: Těch vašich 0,5W/l může být za jistých okolností docela intenzívní osvětlení, postačující k ozařování i na světlo náročných kytek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.10.2012 11:15 Muž kortezhugo [983] Re: lhajek
5W úsporka? -ja som to nasiel ako "Mini Candle" :)
Ono pri slabsom osvetleni budu tie rastliny cervene len pri hladine a popritom budu zatienovat rastliny na spodku tak ze tam bude este o to menej svetla.Aj preto sa pouziva intenzivnejsie osvetlenie.
Osobne pouzivam 0.5W/L a celkom to zvladam -ale viem si predstavit aj silnejsie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 10:52 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Sid
Fotka k příspěvku Tak samozřejmě že ve stejné nádrži se stejným osvětlením nemám zkušenost žádnou, protože prostě nemohu mít všechny kombinace velikosti akvárií a k ním osvětlení. Vycházím ze zkušenosti toho co mám a toho co mi prošlo akvárii.
Jde mě hlavně o to, že ne vždy je vztah mezi watty a objemem to jediné a správné porovnání na množství světla. A tam i směřovali moje dotazy na konkrétní akva.
S některými rostlinami označovanými v atlasech jako náročnější na světlo zkušenost mám (Rotala wallichii, Pogostemon helferi, Eleocharis acicularis, ...) a to takovou, že běžně používaný poměr W/L byl kolem 0,5W/L, ale osvětlení bylo vždy poměrně nízko nad hladinou a výška vodního sloupce do 30cm (dno - hladina).

A když rostliny jdou, tak to znamená že nepřežívají, ale aktivně přiměřeně rostou a mají přiměřené vybarvení tak jak je můžeme vidět v atlasech.

Rotala u mě třeba šla tak jak je vidět na fotce (vybarvení je sytější než v reálu vlivem světla, které bylo trochu do červena). Nad 12l akva 5W úsporka.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 22:53 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: lhajek
...Pánové které konkrétní rostliny si myslíte, že by mu pod tímto osvětlením neměli jít pro nedostatek světla?...
Co myslíte výrazem "neměly jít"? Aby přežily nebo se projevily v plné kondici? Nebo dosáhly zbarvení, pro které se staly "šlágry" rostlinných akvárií?
...Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí...
Jaké máte vy zkušenosti s pěstováním kytek, které jsou - řekněme - v atlasech akvarijních rostlin označované jako "na světlo středně nebo hodně náročné", a to v nádrži 80*45*35, osvětlené 1*T8/18W a 1*T8/20W?
Namátkou třeba Didiplis diandra, Ludwigia arcuata, Pogostemon stellata, Proserpinaca palustris, Rotala macrandra, Rotala wallichii, případně další.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 21:28 Žena baletka [624]
Přečetla jsem nějaké poslední příspěvky, včetně Horácova článku. A nejde mi moc na rozum, že kytky v mém akváriu nestagnují, stonkovky např. rostou jak nablblé, kryptošky se i přes téměř šílené zacházení za 14 dní neoklepaly a rostou, anbuiasy, ty ani nekomentuji a plovoučky se rozvinuly téměř po celé hladině, takže rozhodně nestagnují. Ale řasy také ne. Zatím žádná katastrofa, možná to pořeší partička otíků, které momentálně sháním po celé Ostravě (neúspěšně...), ale stejně bych ráda vykoumala, co se tam děje. Na dně je opravdu nizoučká vrstva Starého dna a ještě jiného výživného substrátu od Tetry, na tom křem. písek a Profi Soil, světlo jediná žárovka Osram Ecolite 46W. CO2 kolísá mezi 6-8mg/l, NO2 na nule, NO3 skoro taky. Takže... měli pravdu ti, co mě zrazovali od Starého dna??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 21:25 R Muž romant [27987] Re: lhajek
O světle je to jenom z části, jak jsem již napsal, když kolega trochu více pochopí co jsem se mu snažil vysvětlit a dát odkaz. Nemá cenu tady vyjmenovávat tu či onu rostlinu, tam bych doporučil orientovat se dle atlasu, ale znovu opakuji a Ty jsi si toho moc dobře vědom, jenom o světle to není. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 21:17 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: jir007
V zásadě souhlasím s tím co napsali romant a malyLibor. Já bych se ale spíš doptal jak vysoko nad substrátem osvětlení předpokládáš umístit, jaký typ osvětlení použiješ a pokud to bude některý druh zářivek tak jaký a s jakými reflektory. Za určitých okolností si totiž myslím že by jsi mohl pod tímto osvětlením pěstovat snad cokoliv a nedostatkem světla trpět nemusí.

Pánové které konkrétní rostliny si myslíte, že by mu pod tímto osvětlením neměli jít pro nedostatek světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 20:34 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jir007
Nejde o kusy, ale o náročnost těch kytek.. zkus si přečíst ten článek, co ti poslal romant. Je fakt dobrej. Až ho budeš mít přečtený, tak pak se ptej, už budeš víc vědět na co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 20:31 Muž jir007 [25] - Živorodky
to mě třeba zajímá...
když tam mám 3 kytky...a přidám ještě 3 kusy budu muset řešit nějaký co2 tablety? a popřípadě kolik čeho za jak dlouho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2012 19:37 R Muž romant [27987] Re: jir007
Ono ta rada s přidáním osvětlení při náročnějších kytkách s sebou nese i druhou část s tou je, že bude třeba posílit i složku hnojení a ty podmínky úměrně intenzitě vyvážit. www.horacovoakvarium.cz/… To jen tak pro ucelenější pohled na věc. Jinak souhlas s kolegou, to co tam máš pro nenáročnější druhy je dostačující. Spíš bych se zaměřil na konstantní dodávku CO2 a to jak zevnitř, tak event. zvenku a opět platí, vyvážit, odsledovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 19:31 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: jir007
Pro méně náročné rostliny je to dostatečné osvětlení... Pro takové to low tech akvárium, jako mám rád já... Svítíš přiměřeně, hnojí ti rybičky... Ale pokud bys chtěl hodně náročné rostlinky, musel bys přidat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 19:25 Muž jir007 [25] - Živorodky
jaký je dostačující osvětlení pro akvárium 80cm což je 112 L?
dostačují trubice 18w+20w?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2012 10:27 CrazyMonkey
diky ľudia za skvelé nápady :-) nakoniec som jeden neon zakril čim som docielil aby len jeden neon svietil ;-) a mne praveže vychadzalo z rastlin veľa vzduchových bublín a hlavne z rias :-D ale totot CO2 budem chcieť určite vyskúšať lebo ako som tak čítal ten článok čo mi dal romant tak je to tam pekne vysvetlené a aj návod na prípravu neje extra zložitý palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2012 08:19 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Yirka
Vida tak jsem preci jen na neco zapomel. V podstate jakekoliv rostliny, ktere svym vzrustem pokryji hladinu a zastini zbytek. Mohou to byt i stonkovky, ktere se pokladaji na hladinu pokud se nezkracuji.
(Omlouvam se ze pisu bez diakritiky, ale technika me to kratkodobe neumoznuje.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.10.2012 08:12 Muž Yirka [9123] Re: lhajek
Za páté bych ještě přidal plovoucí rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 21:59 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: CrazyMonkey
říká se tomu fotosyntéza ;-) rostliny při světle spotřebovávají CO2 a produkují kyslík, uhlík využívají na stavbu svých těl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.10.2012 21:45 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Světlo se dá ubírat čtyřmi různými způsoby:
1) zkrátit dobu denního svícení
2) odstranit reflektory pokud jsou použity nebo je vyměnit za horší
3) použít osvětlovací tělesa s nižším výkonem
4) umístit světlo výše nad akva
- to jsou všechno možnosti, kterými se můžeš dostat na takový provoz akva, že CO2 nebudeš potřebovat a rostliny budou ve svém růstu limitovány množstvím světla za předpokladu že aspoň trochu přihnojíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.10.2012 20:19 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: CrazyMonkey
kytky potřebují 3 základní živiny - světlo, CO2, hnojivo(N,P,K,Fe a další prvky),a ty 3 živiny musí být v rovnováze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 18:45 CrazyMonkey Re: romant
čiže jediná možnosť je zohnať neake CO2...alebo ešte jedna lebo už dlhšiu dobu chcem večšie akva tak by som musel dopasovať asi take aby osvetlenie vyhovovalo predpokladam žeby mi stačilo 120l...ale jedine čomu nechapem aky je rozdiel medzi CO2 a predávanými hnojivami pre akva rastliny...veď obe veci dodávajú výživy pre rastliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 18:28 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: romant
přesně tak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 18:23 R Muž romant [27987] Re: CrazyMonkey
Bez cočka to hnojením jenom pohnojíš. Je to tak, že buď tam pereš všeho, nebo to provozuješ na klidnější bázi a vystačíš si s tím co Ti dává akvo k dispozici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 18:12 CrazyMonkey Re: grunda
Dobre skusim si niečo prečítať o tej CO2 a uvidim ako nato ...a ešte keby že som začal používať CO2 mam používať aj hnojivo to čo používam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2012 18:11 CrazyMonkey Re: Miso
aj to skusim :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l?od=2085