Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.12.2012 14:21 R Muž romant [27987] Re: Burik
Burik napsal: no ano,ale já nemůžu vědět,jakou cestou se chce Meleri vydat:-)Samozřejmě máte oba pravdu
To je přesně ono, chce to nejdříve mít co nejvíce vstupních informací a teprve potom dělat jednoduchý soudy. ;-) To neber jako kárání, ale spíš jako takový pozitivní popostrčení. :) Blbin a "zaručenejch" rad je internet plnej, tak je třeba to trochu kultivovat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 14:17 Muž Burik [727] - Aquascaping
no ano,ale já nemůžu vědět,jakou cestou se chce Meleri vydat:-)Samozřejmě máte oba pravdu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 14:15 Muž Burik [727] - AquascapingRe: meleri
no 40cm zase tak moc nízké není,je to klasická výška na toto akva..mělo by to být cca 80x40x40cm..na tu délku bych vzal 2x39W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.12.2012 14:13 Muž kofejn [963] Re: Burik
Ve vlákně "sinice" si Vašek užívá 2x39W ve stoosmdesátce. Myslím si, že na začátky je lepší mít světla míň, bez CO2 a podřídit tomu skladbu rostlin. Mám cca 43W LED pásků 5050 v dvěstěpadesátce a taky to jde. Proč se hned hnát do Hi-tech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.12.2012 14:09 R Muž romant [27987] Re: meleri
Já osobně bych šel konzervativnější cestou a to těch 2x30W, ono je nutný mít na paměti, že čím více světla, tím větší potřeby rostlin po živinách a lidem se velmi často ve snaze dopřát rostlinám světla(nic proti tomu), velmi často stává že se uloví do sítí watového šílenství. :) www.horacovoakvarium.cz/…
Tu event. zvýšenou světelnou potřebu bych řešil odrazovýma reflektorama. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 14:03 meleri Re: Burik
jeste jsem chtela dodat, ze akva bych chtela co nejnizsi (kvuli krevetkam a proste se mi to tak vic libi), zrejme bude 40cm, tak si rikam, jestli tech 39 neni moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 13:57 Muž Burik [727] - AquascapingRe: meleri
rozhodně 2x39W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2012 12:51 meleri
ahoj,

planuji 120l akvarium. Tak nejak nevim, kolik watu do nej. Bud 2x 30w nebo 2x39. Chtela bych aby dobre rostly rostlinky i u dna. ale zas nechci mit zelenou rasu nebo sinice, tak nevim ktere z techto dvou moznosti zvolit? mate nekdo zkusenosti? ja mela predtim 54l akva takze zkusenosti s velkym akvariem bohuzel nemam....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 18:11 Muž Ad@m [1051] Re: Carlatti
Každé osvetlenie pomôže, aj LED diódy, ale výhodnejšie a výkonnejšie sú žiarivky.
Ďakujem za pochvalu :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 18:07 Muž Carlatti [54] Re: Adam
Hlavně tu zářivku navíc ocení rostlinky. Jinak akvárium máš fakt pěkný palec ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 18:00 Muž Ad@m [1051] Re: Carlatti
To svetlo je najmä vďaka žiarivkám, diódy to moc neosvetľujú.
Teraz to vyzerá takto: rybicky.net/fotogalerie.php…
EDIT: Viem, že fotka s LED sa zdá svetlejšia než tá s 3 žiarivkami, ale dosť skresľuje. Teraz tam je svetla viac než predtým. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:21 Muž Carlatti [54] Re: Adam
No, ale nevypadá to vůbec špatně:-) Ale chtělo by to ještě pro srovnání, jak to vypadá teď s těmi třemi zářivkami. Jinak se samozřejmě nepřu, je jasný, že zářivka navíc je rozhodně lepší než diody. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 17:06 Muž Treeman [249]
Má někdo zkušenost s tímto osvětlením používá nebo používal ho někdo a jaká byla
popřípadě spokojenost.
www.vyprodeje.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 16:24 Muž Ad@m [1051] Re: Carlatti
Carlatti napsal: já jsem to spíše mínil, jako přídavné světlo k již existujícímu běžnému zářivkovému osvětlení
Práve tak som to používal, takto to vyzeralo s 2x 18W žiarivkami a 1x 1.8W LEDkami: rybicky.net/fotogalerie.php… . Teraz mám 3x18W žiarivky a je to omnoho lepšie. Podľa mňa ešte pri LED osvetlení nie sú vychytané všetky muchy a do akvárka sa to zatiaľ príliš nehodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 09:18 Muž Carlatti [54] Re: Adam
Samozřejmě, že byla:-) Ale já jsem to spíše mínil, jako přídavné světlo k již existujícímu běžnému zářivkovému osvětlení a to bez náročných úprav. Jistě je to otázka finančních možností - 24 led diod cca 560 Kč (Aukro), což není málo ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 11:37 Muž Ad@m [1051] Re: Carlatti
LEDky sa do akvária tejto veľkosti podľa mňa príliš nehodia.

napr. toto je 112l akvárium osvetlené 1,8W LEDpásikom, cena 10€: rybicky.net/fotogalerie.php… . Nebola by lepšia kúpa typická T8? Bola...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2012 14:12 Muž půlpy [2131] Re: Carlatti
má to pár ne a nebo kgdyby, bývají slabý a drahý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2012 11:16 Muž Carlatti [54] – Světlo
Zdravím. Co se týče intenzity osvětlení, tak co třeba přidat led-ky. Instalace není náročná a není třeba nic vykuchávat. Jednu zástrčku do zásuvky lze vyřešit prostou rozbočkou. Jinak to není rada spíše takový dotaz, neboť já s tímto druhem osvětlení nemám žádnou zkušenost, ale přijde mi to nejsnazší. Pravda je to otázka peněz ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2012 09:48 Muž grunda [1781] - Cichlidy
díky, snad to všechno klapne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2012 09:10 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: grunda
Umím si představit vaše vzrušení - zakládat něco takového musí být velmi silný citový zážitek! :-)
Vidím, že jste tomu věnoval opravdu hodně; nezbývá, než vám popřát, aby se zadařilo! palec
(9987)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2012 23:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Sid
takže jak jsem slíbil, tady je nové akva: rybicky.net/nadrze/16789

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2012 16:58 JagerMaister
ďakujem za rady . :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2012 21:04 R Muž romant [27987] Re: Buba - Gump
Určitě, je to taková z nouze ctnost, ale i to někdy stačí, aby se to pohlo kupředu, no a jako další můžeš pokračovat tím reflektorem a teprve potom se pustit do kuchání starýho krytu, nebo stavby krytu novýho, toť můj názor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 21:00 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Buba - Gump
Alobal je opravdu nouzovka, reflektory jak doporučuje romant, mají daleko větší účinnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 21:00 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Buba - Gump
A když to bude stále málo (záleží na tom jaké rostliny tam máš) tak pak bude řešení jedině takové, že současné vnitřnosti půjdou ven a dovnitř budeš muset namontovat něco nového. Třeba elektronický předřadník pro 2x15W (třeba tento: www.sylvania-pro.cz/…) čímž zajistíš, že to bude mít stále jeden napájecí kabel, ale světla bude jednou tolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 20:56 JagerMaister
postačil by napríklad aj alobal ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.12.2012 20:38 R Muž romant [27987] Re: Buba - Gump
Zkusil bych nejdříve třeba odrazový reflektor umístěný nad zářivkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2012 20:22 JagerMaister
zdravím , potrebujem poradiť ako upraviť osvetlenie v kryte na 54l akvárium 60x30x30 - je tam jedna žiarivka 15w .. chcel by som vylepšiť svetlo hlavne pre rastliny ... len vôbec neviem ako - jediná podmienka je aby to svietilo len na jednu ,,zástrčku,, lebo ešte jedna predlžovačka do izby a jedného dňa letím do vzduchu stydim
za rady alebo návody dopredu ďakujem palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2012 09:16 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
Taky jsem si to ze začátku pěkně vyžral.

Chce to pomalu a postupně přidávat (světlo)
Paraelně s ním i makro.Dnes přidávám kvanta fosforu a NO3 denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   09.12.2012 22:00 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
Přesně to jsem předpokládal a pak nedej bože přijde začátečník a přečte si že máš nad 100L akva 150W světla, bude se podle toho řídit a čekají ho pouze samé problémy.

Uvádět také jak vysoko je světlo nad akva umístěno je stejně důležité, jako uvádět jeho watáž, ale bohužel se na to stále zapomíná.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 21:22 Muž milosak [66] - RostlinyRe: lhajek
Zářivky byly položený na krycim skle.

Výbojka je pověšená cca 60 cm nad hladinou a AK je nyní bez skla.

Do budoucna půjde světlo směrem dolu, bohužel slabší výbojka má pouze 70W a
to bych již neměl tolik místa na ruce (manipulační prostor)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 20:00 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: milosak
A všechna ta osvětlení byla a jsou stejně vysoko nad hladinou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 17:35 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Jupí
Já přesně tuto velikost nádrže rozjížděl 2x 18 W, pokračování 3x 18 W a dnes
finále svítim 150 W výbojkou. ano

To je evoluce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 16:42 Muž Ad@m [1051] Re: Jupí
Najideálnejšie je 3x18w, ale ak sú rastlinky bez problémov, stačí aj 2x18w. Inak tú ružovú špeciálku by si mohla časom nahradiť obyčajnou žiarivkou - tie majú dlhšiu životnosť, väčšiu svietivosť a sú lacnejšie. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2012 16:35 Žena Jupí [125] - Asie
Ahoj mám 112l akva (80x35x40) mám tam dvě zářivky 18W (byly součást setu ) jedna bílá a jedna taková růžová , myslíte že toto osvětlení mi do akva stačí ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 10:59 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Sined
...Mám sa zbaviť starého osvetlenia tone a kupovať nové za približne 190€?
Vaše stávající osvětlení je žalostně slabé, úvaha o jeho výměně je IMO na místě.
190€ je docela slušná částka... Co zkusit místo €uro zloté?! :-)
Pokud byste si troufal ukočírovat dostatek světla, toto by mohlo být dobrým řešením:
www.aquario.pl/…
(Ideální zdroj, kdyby šlo přes spínací hodiny ovládat každou trubici samostatně... )
Nebo, (možná lépe), tento typ:
www.aquario.pl/…
I kdybyste pořídil dva kusy, (vizte předchozí poznámka o spínání), do 190€ ještě "kousek" zbývá... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 09:28 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: vaaclav
Takhle konkrétně bych si to nedovolil doporučit, protože nevím jaký typ trubic tam má T8 nebo T5? Podle watáží už si to nějaký čas nedovolím určovat, protože toho je v nabídkách na můj vkus nějak mnoho :-)

Každopádně pokud to jsou T8 zářivky a svítí se řekněme minimálně 6 hodin denně tak by se určitě měly vyměnit, protože už nesvítí tak jako když byly nové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 09:19 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sined
Tak tu sun-glo vyměň za klasickou trubici, třeba tuhle.
www.elektro-paloucek.cz/…
Máš sice slabé světlo ale pro ty méně náročné rostliny to bude stačit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   02.12.2012 09:08 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Sined
Protože v prezentaci bude řada dalších informací (pokud je vyplníš), které zkušeným akvaristům řeknou, jestli je opravdu příčinou těch řas nedostatek světla.

Ve spoustě případů (neříkám že to ale bude i ten tvůj), řeší akvaristi problém s řasami tím, že přidávají světlo nebo mění spektrum a myslí si že problém vyřeší. Opak je velmi často pravdou, v akva můžou být další problémy, které řasy způsobí a přidáním světla se ty problémy mohou prohloubit a způsobit ještě větší kalamitu. Nebo přidání světla daný problém vyřeší, ale bez znalosti dalších souvislostí se objeví problémy další s jinými řasami. Je potřeba na to celé pohlížet daleko komplexněji než se na první pohled může zdát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2012 01:43 Sined Re: vaaclav
Neviem ako by mohla prezentácia pomôcť...Klasické akvárium, na vrchu je krycie sklo a priamo na ňom je položené spomínané osvetlenie.
Tá 20w je sun-glo s dĺžkou 61 cm. Trubice sú staré cca 2 roky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 08:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sined
Udělejte si prezentaci se základními údaji a fotografií. Potom se dá poradit podstatně lépe, než jen z toho co jste napsal. Jak jsou ty trubice staré a ta 20w je předpokládám nějaká speciálka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 01:27 Sined
Zdravím, mám 140 litrové akvárium s dĺžkou 100 cm a výškou 40 cm.
Mám kryt od atmanu (zvierata.bazos.sk/… nie presne tento ponúkaný :)) s dvomi trubicami, ktoré majú výkon 20 w a 18 w čiže na 1 liter pripadá iba 0,271 w, čo je veľmi málo sad .
Akvárium býva sústavne obrastené riasami, takže by som rád tento stav riešil, lenže neviem ako.
Mám sa zbaviť starého osvetlenia tone a kupovať nové za približne 190€ :-| ?
Do tejto alternatívy sa mi príliš nechce...Je tu aj nejaká iná možnosť, že by sa to osvetlenie dalo nejako doplniť, niečo prikúpiť?

Za akúkoľvek užitočnú radu vopred ďakujem :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2012 00:02 Vrtule Re: lhajek
Tak ještě lepší možnost se vyskytla :-):
aquario.pl/…
Podle výpočtů bude zase 24W + 11W příliš, ale v tom případě bych ponechala jen jednu zářivku. Každopádně děkuji za všechny rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 21:18 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
Zajímavé, asi kdybych na to narazil dříve tak bych si ho taky pořídil, ale jsem rád že mám světlo zavěšené nad akva a na akva, tak jak píše malyLibor, mám krycí sklo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2012 17:01 Vrtule Re: malyLibor
Tak pod louhém hledání, přecházím k nejjednoduššímu řešení, a sice ke koupi krytu:
www.akva-tera.cz/…
S dvěma 15W zářivkami se bude dařit rostlinkám hned jinak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.11.2012 21:04 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Vrtule
Já mám taky labyrintky... a docela choulostivé. Tohle řeší krycí sklo. Bez něj by se dřív usušily než nachladily, někdy rády skáčou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 20:25 Vrtule Re: malyLibor
I já bych volila tuto variantu, ale jelikož mám v akva labyrinty, mohli by se mi nachladit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 20:23 Vrtule Re: lhajek
Co jsem pročítala diskuze týkající se výměny světla v krytu, všichni to popisují jako zcela jednoduchou věc, kdy se dá pořídit el. předřadník kolem 200,- + patice v desítkách korun + zářivku s vhodnými rozměry. Nejspíš jsem dostatečně odrazena :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 21:11 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Vrtule
Mám-li být upřímný, tak já osobně než bych se měl mordovat s napasováním něčeho nového do starého krytu, taky bych kryt zahodil a dal nad akva nějaké šikovné světýlko. Vyjde to finančně zhruba na stejno a budeš mít jistotu, že to nikoho nezabije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2012 21:04 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Vrtule
No když vezmu že by se k tomu měly dokoupit ještě nějaké ty patice (s nějakým tím krytím proti vodě), kabeláž a musíš to smontovat k čemuž nějaká ta znalost je potřeba tak mě ten glomat controler nepřijde zase tak drahý ....
Ale jak jsem psal tohle řešení jsem nevyužil protože jsem světlo věšel nad akva a nemusel jsem tedy hledat něco co se vejde do krytu.

Na to jestli to tam opravdu pásne by se mohl ozvat někdo další, to opravdu netuším ...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 64 65

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56270x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13533-osvetleni-do-stredniho-akvaria-51-150-l-?od=1923