Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 23:13 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Slav3k
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 23:05 Muž Slav3k [23] Re: vaaclav
A co bych teda měl dávat ? je něco lepšího ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 22:52 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Slav3k
Jednak toho tam je moc a za druhé se koukněte jak je u pH testu zakreslena barva u pH nad 8. Jestli je zakreslena jako modrá, tak máte možná špatně namíchaný roztok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 22:09 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Robo
já furt říkám že k atomizéíru nepatří počítadlo!
Málokteré to vydrží, navíc sežeň u nás v ČR takové co vydrží a nevyráběj.

No a z rampy lítá furt stejná mlha? je to opravdu těsné? Co zpětné ventily třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 22:04 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Slav3k
Pokud dáváš kapky na měření pH nikdy nebude roztok modrý, ale do zelena. Fungovat to ale bude, jen trochu kratší dobu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 21:32 Muž Slav3k [23]
Fotka k příspěvku Zdravím,

došel mi dropchecker z ebaye. Chci se jen zeptat, jestli něco nedělám špatně? 4DKH jsem si uděal pomocí sody a destilované vody. Dropchecker jsem naplnil roztokem 4DKH a poté přidal 5 kapek činidla (to modré) ale přijde mi to už teď takové zelné, nebo jsem dal málo kapek modři?? Viz obrázek
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2014 08:55 Muž Robo [45]
Nastal u mého CO2 problém. Dávkuju z 1,5 kg hasičáku Camozzi jehlák počitadlo bublin SERA a externí atomizér na vratné hadici. A o co jde? Prasklo mi už druhé počitadlo bublin tak jsem si koupil teď skleněné, ale když pustím CO2 tak se po chvilce začnou tlačit bublinky z rampy a vše je ok. Jenže po nějakém čase jako by tlak klesnul a začlo těch bublinek z rampy lítat méně a méně. Dropcheckr se mi nechce zabarvit do světlé zelené ani za boha. Zkoušel jsem i těsnost systému a nikde nic neuchází. Než mi to počítadlo prasklo vše fungovalo skvěle. Ráno 5.30 jsem pustil CO2 a do 8.00 byl DC světle zelený a zůstal tak až do večera. Po výměně počítadla za skleněný nastal zmíněný problém. Už jsem i počitadlo odpojil a dal jinou hadičku napřímo a pořád stejné. Nevíte v čem by mohl být problém?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 16:07 matus13 Re: TomaPetra
cca 20°C mohla mat ta voda a inak ked mam pustene co2 mam vypnut vzduchovanie?alebo ho mozem mat zapnute
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.02.2014 15:58 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: TomaPetra
moc se nevytahuj... když tam narveš moc kvasnic tak se nediv že to to tak bouřlivě bublá, dej si bacha ať nemusíš malovat....
co se přesunout tak kam to patří?? hm? rybicky.net/forum/9474-co2-z-kvasnic
a porádně nastuduj ty doporuceny články.... chudáci ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:56 Muž TomaPetra [1] Re: Moucha
už jsem zjistil ,díky. pH šlo opravdu razantě dolů,naměřil jsem 5.3 Co2 , jsem vypnul, a zapnul jsem vzduchování na plno, mělo by to prý pH zvýšit. Budu to muset vymyslet, nebo asi nejlépe znovu namíchat co?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:55 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: jamajcan
já dávával cca 1-1,5 ml, takže mi to vydrzelo dlouho... ti víš miníčka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:53 Muž TomaPetra [1] Re: matus13
mě se to podařilo na poprvé. jakou vodu jsi pustil? studenou nebo teplou? musíš kvasnice a cukr dát do teplejší vody, mě to začalo kvasit během 10 minut ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:53 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: matus13
pročti si rybicky.net/forum/9474-co2-z-kvasnic
kvasný proces by jsi pohl zpomalit, kdyz kvas zchladíš
ano pokud by se ti vývod z flašky ucpal, tak by ti hrozilo, že ti to "bouchne" (většinou povolí víčko)

chudáci ryby.... udělat jim takovou sodovku....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:50 jamajcan Re: Moucha
Mi taky.10g suš.droždí,na cca.4x.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:46 matus13 Re: Moucha
jaj dakujem,skusam to prvy krat tak to nepoznam a nemoze sa stat ze sa to az tak natlakuje ze to buchne?nijak to neredukujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:44 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: matus13
múže to nabíhat i den dva, trpělivost
a kvasnice se reší zde
rybicky.net/forum/9474-co2-z-kvasnic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:41 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: TomaPetra
ja to nikdy nevažil... ale baleni mi vydrzelo na nekolik náplní
pH je moc dole.... ty jsi truhlik, dej dyfuzor k hladine... mas to predavkovany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 15:33 matus13
neviete mi poradit?spravil som si CO2 z kvasnic do 2l pet flase a stale nechce bublat uz to je cca 1 hod. a stale nic ani flasa neni natlakovana,dal som 1,5l vody,220g cukru,pol kavovej lizicky susenych kvasnic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 14:45 Muž TomaPetra [1] Re: Moucha
hihi :-D a to je kolik na gramy? :-D
podle návodu jsem na 2L flašku dal 7g sypkého droždí a 250g cukru a filtruji to v druhé láhvy přes čistou vodu. Mám s tím něco udělat?nebo nechat? měřil jsem PH a mám ho 5,6
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 14:41 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: TomaPetra
běžně se dává 1-3ml
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 14:33 Muž TomaPetra [1] Re: jamajcan
kolik jsem měl dát tedy toho droždí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 13:15 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Marcel G
ta chyba 7,3 je celkem pochopitelná.... a mohla vycháze z maxima co dokáze zmeřit používaný indikátor....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 10:28 jamajcan Re: TomaPetra
Hlavně toho droždí je strašně moc./10g/.Ten poměr,který jsem Ti napsal mám odzkoušený a sám ho tak už dlouho požívám.Lidi mají i vychytávky s přidáváním rýže a jiných ingrediencí.Ze zvědavosti,jsem je samozřejmě vyzkoušel,ale vrátil jsem se zase k tomu,co jsem poslal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 10:24 Muž TomaPetra [1] Re: jamajcan
Takže jsem měl přidat více cuku? mám 2L flašku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 10:20 jamajcan Re: TomaPetra
400g cukru,2-3g droždí/sušeného/,špetka jedlé sody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 10:13 Muž TomaPetra [1] Re: TomaPetra
Jen bych chtěl ještě podotknout, že jsem vyráběl podle videonávodu na youtube.jen jsem si opatřil jiné pomůcky, které jsem dostal v práci zdarma :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 10:11 Muž TomaPetra [1]
Fotka k příspěvku Zdravím,chtěl bych se zeptat na pár věcí. vyrobil jsem si CO2set , Nápň flašky se skládá z 250g cukru a pytlíček sušeného droždí.Kvasit mi to začalo během 10 minut.v druhé flašce mám jen čictou vodu a do AQ přes lipové dřívko. Mělo by být vše v pořádku? nemohu tím rybky nějak ohrozit? a kolik hodin,nebo jak dlouho můžu pouštět CO2? vzduchování v AQ nemám. Děkuji za rady a připomínky. Přikládám foto mého výrobku :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 10:05 Marcel G Re: Johan
Ano, stačí. Ale jak jsem psal, potřebujeme znát všechny látky, které v rovnici figurují (a to já zatím neznám). Znám to zatím jen pro čistou vodu:
1) NaHCO3 + H2O <=> Na+ + HCO3-
2) HCO3-+ H2O <=> H2CO3 + OH-
A jeden ze způsobů výpočtu pro tuto reakci mám na stránkách.
Při zásaditém pH ale budou do reakce vstupovat ještě CO3--, což by mělo ovlivňovat produkci OH-. Kromě toho už při malém množství jedlé sody stoupne pH na 8.3, takže pH v podstatě vlastně ani nebude tak moc závislé na její koncentraci. Jedna věc je vypočítat to teoreticky (pro destilku), a druhá věc je přiblížit se výpočtem podmínkám, jaké panují ve skutečném akváriu (což je můj cíl ... možná nedosažitelný).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:42 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
Pod svícnem je holt největší tma. Stejně jako mají nejšerednější akvária botanici, tak chemikům se asi také nechce nic řešit. :-|
Edit: Nestačí to jenom zadat do Henderson-Hasselbachovi rovnice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:35 Marcel G Re: Johan
No, ono není vůbec problém tam cokoli dalšího zahrnout. Problém je vždy s tím, dopátrat se skutečné reakce, která tam probíhá + zjistit, jaké další věci na tu reakci budou mít vliv. U jedlé sody jsem si původně také myslel, že to bude hračka, ale když se mrknete do literatury, tak ve většině případů se dozvíte, že NaHCO3 se ve vodě rozloží na Na+ a HCO3- ... a o nějakých dalších reakcích, při kterých budou vznikat OH- ionty nebo ubývat H+ ionty už není skoro nikde ani slovo. Když ale pH stoupá, tak musí vznikat nějaké OH- ionty. Jakmile se tedy dopátrám k nějaké spolehlivé rovnici, můžu pak něco počítat. Jinak by to bylo jenom vaření z vody. Kromě toho zrovna u té sody je potíž v tom, že v rovnici, se kterou momentálně pracuju, nepočítám vůbec s alkalitou, protože zatím nevím, jak přesně reakci ovlivňuje. Takže zatím jsem schopen vypočítat jenom to, jak se pH změní v čisté (destilované) vodě. A tam to vychází, že už při dávce 10 mg/L NaHCO3 stoupne pH na své maximum.
PS: Byl bych radši, kdyby se o tohle snažil nějaký chemik, ale zatím to (už léta) vypadá, že nás v tom všichni chemici-akvaristé nechávají plavat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:25 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
Jenom námět - Chtělo by tam pak ještě zahrnout jedlou sodu jakožto heptahydrát a pak ještě uhličitan sodný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 09:25 Marcel G Re: Moucha
OT: Mně to říkat nemusíš. Já jsem reagoval pouze na údaj, že 6 g sody v 50L zvýší pH na 7,3 (což jsem měl předtím uvedeno na stránkách). Podle nového výpočtu to bude 8,8 (resp. 8,3 protože výše už by to jít nemělo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   07.02.2014 08:49 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Marcel G
vis ono jde spíš o docílení čistého roztoku sody s alkalitou 4°dKH, protože ten pri vhodné koncentraci CO2 má určité pH, podle kterého se barvi Bromthymolová modř (indikátor pH) do světle zelena

proto je důležité aby se při míchání nepouživaly pH testy s velkým rozpětím, protože ty jsou tvořeny směsí indikačních barviv a jsou i málo citlivé

je vhodnější používat sety s rozpětím 4,7-7,4, nebo přímo čistou Bromthymolovou modř (při pH 6 je žlutá a při pH 7,6 je modrá)

čím používáme méně kvalitní suroviny (jedlá soda z potravin, technická destilka, test pH) tím je cely test méně přesný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.02.2014 08:33 Marcel G Re: Zdenok
Pozor: Ty výpočty ohledně jedlé sody na prirodni-akvarium.cz/… berte zatím s rezervou. Po přidání jedlé sody do vody nemůže pH stoupnout nad 8.3. A po přidání 6 g NaHCO3 do čisté vody nestoupne pH na 7.3, ale na 8.8 (resp. 8.3). Ono se to dá vypočítat docela snadno, ale problém je, že mi žádný chemik přesně neřekne, jaké reakce po přidání NaHCO3 do vody vlastně probíhají (zatím jsem našel tři různé reakce, které tam mohou probíhat, a každá dává jiné výsledky), a co všechno má na výsledek vliv. Jsem momentálně v procesu zjišťování a doufám, že časem se toho dopátrám. S tou jedlou sodou to ale zatím vypadá tak, že i velmi malé množství sody vám rapidně zvedne pH (alespoň tedy v té destilce). Co přesně to udělá v akvarijní (pufrované) vodě, zatím přesně nevím, ale pracuju na tom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 00:03 Zdenok Re: zervan
Ak dKH-4 ma pH-7,3 tak približne rovnakú farbu to aj chytilo :-D , Asi pôjdem do originálu od dennerle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 23:54 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: zervan
destilka ma PH 7 ne ? test mám od rataje a modrou na stupnici vubec namaji,, dobrá dedukce :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 23:47 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: replikant33
Pri farbe nejde primárne o alkalitu, ale o pH. Bežné testy moc nerozlíšia 7,3 od 7 či 7,5 (treba pozrieť farebnú škálu konkrétneho testu) a je celkom možné, že voda z vodovodu má približne rovnaké pH (a možno i tú alkalitu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 23:42 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: zervan
to mně udělalo taky možna soda nebyla jen soda :) každopadně jsem to zkoušel i jen s vodou z kohoutku ve stejnem pomněru to udělalo stejnou barvu. usoudil jsem že mám bud blbou sodu a nebo mi teče z kohoutku voda 4dKH.. zitra bude nová destilka z lékarny tak to zopakuji,a dám echo jak jsem dopadl,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 23:25 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Zdenok
Pri pridaní 6 g sódy do 50 l destilovanej vody by mala byť alkalita 4°dKH a pH 7,3: prirodni-akvarium.cz/…

EDIT: Tá farba sa u jednotlivých testov predsa len bude líšiť, napr. presné pH testy JBL majú inú farebnú škálu. Podstatné podľa mňa je, že pri 20 mg/l (optimum) by malo byť pH 6,8 - a tá farba, ktorá má pre toto pH byť, by mala byť cieľom. Farba, ktorú má test ukazovať pre pH 6,4 by mala byť už výstrahou, lebo značí 50 mg/l CO2, čo je už pre rybky veľa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 23:00 Zdenok – Naplň do drop-checkra
Mám otázku. Dnes som vyrobil roztok o tvrdosti 4dKH podľa návodu z www.rostlinna-akvaria.cz/… Zmeral som to kvapkovým testom na KH od sery. Pridal som do roztoku 10 kvapiek PH testu od sery a zafarbilo sa to do tmavo-zelenej farby. Nie do modrej ako je v návode. Čo som urobil zle?
Ak by malo byť všetko ako má tak 4dKH voda by musela mať ph 9 aby to bolo modre. Preto aj dalšia otázka znie ake ph ma voda o tvrdosti 4dKH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 11:14 Muž Robo [45] Re: Moucha
Je to sice pěkný, to jo, ale přeci jen ten minimalistický vzhled to opravdu nemá :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 11:12 Muž Robo [45] Re: matlala
Teď to mám zvednuté na ty 2bary což je 0,2 MPa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 10:58 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Robo
sice nejni tak hezky ale vydrzi hodne a jen tak nevyschne
a stoji par kacek
rybicky.net/nadrz/10666/23.jpg
PET Dobrá voda 0,25L (cca 10kc) + drzák na trubky 50mm (cca 12kc)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.02.2014 09:39 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Robo
1 přečti si můj článek
2 vyhoď zbytečné počitadlo
3 zvedni zas tlak aspon na 2-2,5 bar, který je pro atomizér nutný, žádné zanesení

stručněji to již nešlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2014 09:17 Muž Robo [45]
Zdar pánové, kolik by měl být výstupní tlak z redukčního ventilu. Mám set z hasičáku redučák je z kyslíkový a jehlák Camozzi na rozpouštění používám vnější atomizér na vratné hadici. Poslední dobou mám problém s tím, že mi praskají počitadla bublin. Prasknul mi Ruwal od Rataje pak od Sery a poslední od JBL. Měl jsem nastavený výstupní tlak na manometru 0,3MPa což odpovídá 3 barům a nebyl žádný problém až na to že poslední dobou začly praskat ty počitadla. Jenže když jsem na radu snížil tlak na 1,5 MPa tak po zastavení CO2 na noc a ráno po puštění je systém celý rozhozený a musím na jehláku upravovat počet bublin tedy zvyšovat. Může to praskání způsobovat zanesený atomizér?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 17:58 Muž daren [408] Re: Designer
Designer napsal: Snad ano, aspon je v nabidkach:
shopjilemnice.jip-napoje.cz/…

Pro male lahvicky zkuste v supermarketu zavitat do oddeleni piticek pro deti, tak ty maloobjemove byvaji v ruznych barvach a tvarech...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 15:56 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Marcel G
Jj, zkuste dohledat. Standardně se naopak uvádí, že (s výjimkou některých zelených řas {a sinic}) preferují vodní rostliny CO2.
Pokud skutečně existují vodní rostliny, které by preferovaly HCO3, bylo by zajímavé uvést, které to jsou. Už třeba proto, jestli má jejich zmińování v daném kontextu význam, t.j., jestli má běžný akvarista šanci se s nimi v praxi setkat.
Ale víc jde, samozřejmě, o princip - o preferenci zdroje uhlíku vodními rostlinami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 09:43 Marcel G Re: Sid
Narazil jsem před časem na jednu studii, kde to vědci tvrdili. Sám jsem se tomu podivil. Jednalo se o nějaké druhy vodních rostlin, které se běžně vyskytují někde v USA. Zkusím to dohledat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 23:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Marcel G
...Dokážu pochopit, že rostliny, které preferují uhlík z (hydrogen)uhličitanů...
Můžete jmenovat nějaké rostliny, které preferují uhlík z (hydrogen)uhličitanů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2014 18:00 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Moucha
souhlas, já to dělám s kytkami stejně.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35948x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530-co2-kolik-a-jak-davkovat-merit-a-predejit-otrave?od=685