Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2013 21:28 Muž lojzalojzovic [327] Re: Ičin
otevřené nebude - je to set MP aquapro 80 s krytem, ryby a rostliny pořád řeším (už 14dní se prokousávám místními fóry :) ) ale bude to klasika neonky, pancéřníci, tetry apod. ne dřív jak za dva tři týdny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2013 21:26 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: lojzalojzovic
mohem důležitější než solení, je dostatečně dlouhý záběh akvárka (i několik týdnů bez ryb) a properující rostliny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2013 21:23 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Možná by nebylo špatné vědět co tam bude za ryby a rostliny, příp jestli to je akvárium otevřené atd. U některých je to vhodnější více, u některých méně. Sůl neuškodí, většinou i pomůže, ale rozhodně se nic nestane, když tam není. Jen ať tazatel má všechny informace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2013 21:20 Muž lojzalojzovic [327] Re: romant
díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2013 21:11 R Muž romant [27987] Re: lojzalojzovic
Sůl pozitivně působí na tvorbu slizu na povrchu těla ryb a tím přispívá k přirozené imunitě ryb, takže sem tam přidání soli(pol. lžíce na 50 litrů) má svůj význam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2013 21:09 Muž lojzalojzovic [327] – solení vody v zakládaném akváriu
Dobrý den,
koupil jsem 126l akva a bylo mi porazeno (blbé slovo) že po založení mám přidat cca 2pol. lžíce soli. Podotýkám že to bude standardní společenské sladkovodní akvárium. Může mi někdo říct jestli to je dobrá rada, jaký to má účinek atd.? Děkuji za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.02.2013 12:19 Muž Yirka [9126] Re: Vojta
Mimo to co již bylo napsáno doporučuji tuto základní četbu. Zde se opravdu dovíš lepší a účelnější rady než v drtivé většině akvaristik:
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 12:17 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: malyLibor
Mně je líto těch nešťastných ryb co si takoví lidé pořídí. Pořád je možnost, že si semtam někdo dá říct a nechá poradit. A proto to má smysl, odpovídat třeba pořád dokola.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 12:06 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Ciffik
Naprostý souhlas, dal bych tam B.uropthalmoides a B.maculatus, nejsou to žádní velcí plavci a vytvoří jedno hejno, které se dá v pohodě chovat s krevetkama... a nebo jen tu betu... jenže nemohu mu radit jakékoliv rybky kromě plastových, když nevím, jestli tam nemá na dně mletý korál, k tomu nějaké mušle, umělé rostliny a honič vody, co dělá z kavárka mixér. Škoda, že si chlapec raději něco nepřečte, než se urazí...
Kolikrát jsem si říkal, že nebudu odpovídat na anonymy... je to vždy stejné... Dám si znovu předsevzetí: Anonymům budu odpovídat jen: "Registruj se a založ si prezentaci, jedině tak ti můžeme zodpovědně poradit". Jsem zvědav, jak dlouho mi tohle předsevzetí vydrží... No jo, to je tak, když je ti líto začátečníka a rád bys mu pomohl... Jak píše romant: "Za dobrý skutek spravedlivý trest" hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.02.2013 11:37 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: kahua
Ano samostatně, nebo třeba s krevetkama. Ovšem taky to má svý omezení - chce to mít jemný dno, v akvárku žádnej velkej proud, dostatečně zarostlý hlavně jemnolistýma rostlinama... taky to prostě není rybka do kterýhokoliv akvárka.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 11:30 Žena kahua [223] - Miniakvária
Doporučila bych i tyto rybicky.net/atlasryb/novoheterandrie_slicna , ale určitě ne s bettou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   03.02.2013 11:27 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: Ičin
Ičin napsal: Nebo nějaké malé rasborky (galaxky) a pár krevetek.

:-( rozzureny srdce mi krvácí, když čtu podobné reakce, kdy lidé radí galaxky do nanoakva...jsou to rybky sice malé, ale plavci to jsou výborní. Škoda jich...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 25   03.02.2013 10:55 Muž souky [592] - RostlinyRe: Vojta
opovaž se, tam ti narvou cokoliv jen aby vydělali, hezky zasedni k počítači nebo nějaký dobrý knížce z antikvariátu a čti, akvaristika dělaná jen podle toho co ti kdo nabulíkuje nemá smysl, musíš vědět co a proč děláš. My ti chceme pomoct, objevuje se tu spousta lidí, co si řekne: narvu tam nějakej filtr, nějaký světlo, nějaký topítko, pak naběhnou do akvaristiky vyberou rybku podle vzhledu o které nic nevědí a pak tu brečí, že mají sinici, že ta krásná ryba jim vyžrala akvárium, že ta krásná barevná ryba už neni barevná, že tak krásná ryba chípla a tak dál. Pak se na akvaristiku vykašlou, protože jim to všechno chcípá, většina z nás, kteří neměli žádné vedení si tím prošla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 22   03.02.2013 10:55 Muž Horác [3942] Re: Vojta
Vojta napsal: Děkuji, ale nechám si poradit v akvaristice. Vojta
Praxe jest bohužel taková, že v drtivé většině akvaristik velmi ochotně zneužijí tvou neznalost a nacpou ti do tašky, co se dá ... vidím to na takové 2-3 závojnatky, ancistruse (na řasu) a hejno menších barevných rybek (barvička dle osobního vkusu zákazníka :o) ... A určitě neopomenou nabídnout i hromadu různých flaštiček, které umí dělat s akvarijní vodou učiněné zázraky :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.02.2013 10:47 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Vojta
On to nemyslel zle a měl vlastně i pravdu. Při tomto objemu je lepší, když člověk předem ví co do něho chce a proč (většinou krevetky nebo jako odchovnička). Na začátek není úplně vhodné. Ta betta tam relativně může být, ale už nic k ní. Nebo nějaké malé rasborky (galaxky) a pár krevetek. Rozhodně to nepřerybnit, protože v tak malém prostoru se voda velice rychle zkazí.
Dál bych doporučil projet si sekce o nanoakvarijích, tam by se dají najít vhodné druhy živočichů
A jako poslední - nechodil bych se radit do akvaristiky, tam je velice pravděpodobné, že poradí nevhodně (vhodné pouze pro jejich zisk). On to Libor nemyslel vůbec zle, jen poukázal na ne zcela vhodný přistup k zakládání akvária. Člověk by se měl naučit přijmout i kritiku, zvlášť od někoho kdo tomu OPRAVDU rozumí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 10:20 Vojta
Trochu osobně si to beru, akvárium jsem dostal. Chápu že je malé a tak jsem to tu napsal. Pokud vím, tak bojovnici stačí 10 litrů, což splňuji. Tvůj příspěvek mi tedy opravdu moc nepomohl, protože snad pochopíš, že hned nepoběžím a akvárium, které jsem naplnil pískem, osázel rostlinami a podle mě, celkem dobře zařídil, nevrátím. Chápu, že informací nebylo moc, ale nevěděl jsem že budete potřebovat vědět, co mám za filtr. Děkuji, ale nechám si poradit v akvaristice.
Vojta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.02.2013 10:19 Muž Dreamdiver [258] - MiniakváriaRe: Vojta
...jaké nenáročné ryby tam nasázet.... No ty jsi fakt dobrej. Zařídíš pidinádržku, z jiné tvé reakce jsem vyčetl, že tam chceš mít bojovnici a ještě "nějaké, hlavně barevné" ryby?
Do takového akvárka bych dal malé hejno například razboky skvrnoocasé a na dno nějaké nenáročné krevetky - nejvděčnější a snadno sehnatelné jsou neocaridiny red cherry. A finito, nic víc. Nebo samce betty bez dalších ryb.
Naprostý souhlas s malým Liborem, jdeš na to fakt špatně. Nehledě na to, že "25l pro začátek stačí" není nejšťastnější. Právě pro začátek je lepší o něco větší akvárium, lépe se tam udržuje biologická rovnováha. Nemusíš mít hned 300l vanu, ale nějaký set alespoň 54l by byl vhodnější. No nicméně i malé akvárium se dá velmi dobře udržovat, doporučuju si o tom aspoň něco málo nastudovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   03.02.2013 09:53 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Vojta
Promiň, ale napíšu ti to tady tak, jak si to myslím. Neber to prosím nijak osobně, ale zkus se nad tím zamyslet....
Nejdeš na to tak trochu naopak? Založíš akvárium a vymýšlíš, co do něj dáš. Nebylo rozumnější rozhodnout se, jaké ryby chceš chovat, něco si o nich zjistit, především o tom, jaké mají nároky na velikost akvárka a jestli se vůbec hodí do společné nádrže, a teprve potom, podle jejich nároků si pořídit akvárium a opět podle jejich nároků ho zařídit?
Druhá trošku zvláštní věc je, že založíš akvárium, o kterém řekneš jen to, že je opravdu hodně malé, že je v něm filtr (nikdo neví jaký) a teplota 25°C a chceš, aby ti někdo radil, jaké ryby tam dát. Myslíš, že tady máme křišťálové koule? Nevíme jaké tam máš dno, jestli tam máš rostliny, jaký filtr, nevíme nic. K tomu, co jsi o tom akvárku napsal, ti mohu zodpovědně poradit jen jeden druh ryb, o kterém vím, že v tom akváriu na 100% nebudou trpět a budou hezky barevné - jsou to ryby plastové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2013 09:38 Vojta
Myslel jsem nějaké hodně pestrobarevné, které bych mohl chovat s Bojovnici pestrou.
Děkuji za odpovědi Vojta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.02.2013 21:32 Muž Miso [470] Re: Vojta
25l na ryby moc nieje ale da sa, tiez si vyhladaj tu v atlase ryb ryby vhodne do miniakvarii. Vzduchovanie nepotrebujes, to co potrebujes je dostatok rastlin.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.02.2013 20:29 R Muž romant [27987] Re: Vojta
Mrknul bych prvotně sem a třeba i do prezentací ostatních účastníků, v sekci nádrže a zjistil co kdo má v obdobných litrážích. rybicky.net/forum/11330
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 20:26 Vojta
Dnes jsme založili 25 litrové akvárium (je malé, ale pro začátek to stačí), chtěl bych poradit jaké nenáročné rybky tam nasázet (až se za dva týdny vytvoří bakterie), pokud možno aby se navzájem nežrali. Akvárium je vytopeno na 25 ˚C, filtrováno a vzduchováno.
Děkuji Vojta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 18   02.02.2013 18:48 R Muž romant [27987] Re: vincentka
Kokos Ti barvit nebude, to barvívají některý kořeny a ani to není špatně, ba právě naopak, to co uvolňují do vody jsou prospěšný látky, jako huminy a třísloviny, což obyvatelé akvárií ocení. Takže žádnej stres a strach z novodobých bubáků šířených internetem, jako že barvící kořeny jsou špatně. ;-) Ten kdo to takto šíří, je neználek, který neví co píše. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 18:38 vincentka
děkuju za radu, mám pancéřníky a čichavce. S tím kokosem mám strach aby nepouštěl barvu, mám ho zatím namočený jen v misce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.02.2013 17:17 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: vincentka
Jasně, kokosů není nikdy dost. Jak už tu bylo řečeno, udělat do něj malou dirku a vylít kokosovou vodu, rozříznout, a vyndat dřeň. Ta dřeň jde s trochou zručnosti vyndat i bez pečení a třeba já jí mám moc rád.
Pokud se skořápka něčím porůst, není ani vidět. Na zarostení je dobrá Microsorium pteropus (malá forma) a nebo různé mechy, které přirostou (Fissidens, Leptodictium).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2013 15:44 Muž snehulda007 [850] Re: vincentka
Pro krunýře používám keramický roury nebo jak to nazvat. Nebo se daj schovky vytvořit vhodným poskládáním kamenů,třeba břidlice.A výborný jsou kořeny,už jen tim že do vody uvolňují prospěšný látky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   02.02.2013 14:15 Muž Burik [727] - AquascapingRe: vincentka
záleží jaké máš,nebo plánuješ rybky..nějaké nepotřebují žádné schovky..pro některé,třeba ancíky je to žádané k rozmnožování

jeden typ:kokos rozřízni pilkou na železo na půlku a dej do trouby na 10 minut na 200 stupňu..pak to lze krásně vyklopit

kokosové skořápky jsou určitě dobrá volba..lepší,než nějaké umělé skalky a jeskyně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.02.2013 14:11 vincentka
Chtěla jsem se zeptat, jaké používáte schovky pro ryby? Zajímá mě, jestli je možné použít i kokosovou skořápku? V akvárku mám jeden kořen a jinak jen rostliny, plovoucí zatím nemám žádné. díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2013 20:46 Muž souky [592] - RostlinyRe: Ičin
když už savo tak original, to by měl být čistý chlor a ten vytěká
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2013 20:32 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Případně použít savo a vypláchnout
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.01.2013 20:10 Muž grunda [1781] - Cichlidy
a pokud byla, tak akva napustit, nasypat hypermangan a nechat 24 hod. stát, pak vypláchnout a založit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2013 19:37 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Marek
na horkou vodu pozor, akvárko může prasknout. Pokud nebyla v akvárku nějaká ifekce tak je zbytečné požívat nějaké desinfekce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2013 17:36 R Muž romant [27987] Re: Marek
Používám jenom tu teplou(ne horkou) vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.01.2013 17:35 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Marek
Stačí vypláchnout teplou vodou..rozhodně nepřidávat chemické čističe..pak to chce důkladně vypláchnout..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 17:27 Marek – Akva
Dobrý deň, čím je vhodné umyť akvárium pred napustením...bude stačiť iba horúca voda alebo mám ešte niečo pridať ? Dík ahoj .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 10:53 R Muž romant [27987] Re: Majkfox
Ten sajrajt, co je podle mě sinice, normálka z rostliny očistit, opláchnout vodou a znovu zasadit. Pokud v akváriu, kde vyměníš dno nebudou pro růst, vznik toho onoho podmínky, tak se nemusíš bát. Doporučuji mkrkout na vlákno sinicím věnované a dát sem fotku, aby se ta moje doměnka potvrdila nebo vyvrátila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2012 10:01 Majkfox
Ahoj kamarádi,
mám 450L akváriu založené již 4 roky. Poslední dobou cca půl roku bojuju se zeleným povlakem po všem.Včetně rostlin, které postupně zesnuly. Zbyla tam jen hlavní trs veliké cryptokoryny, který má v průměru 30 cm. Ta přírůstky má, ale listy na hladině jsou také polezlé zeleným a hnědým povlakem, který jde ale celkem dobře mechanicky odstranit, nepomáhá odkalování, výměna vody zatemňování atd. Přičítám to špatnému dnu, světlo mám spíše slabší. Dno se skládá z bílého drceného kačírky, je hrubé, ostré, hluboká vrstva. Takže to odkalit pořádně nejde. Takže budu komplet měnit dno a čistit akva.
Chtěl bych si nechat tu kryptokorynu, ale bojím se, že si s ní do nově zařízeného akva natáhnu opět ty sr..čky. Mám ji vykoupat v roztoku hypermanganu, nebo to nepomůže a musím odstranit listy nebo co s ní. Moc děkuju za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 01:11 Muž půlpy [2131] Re: Miso
už mlčím, ale to modrý tam je smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 18:09 Muž Miso [470] Re: půlpy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 18:05 Muž Miso [470] Re: půlpy
ano to ma byt akoze bez pozadia len potrebujes rozmazat tu stenu za tym aby to nebilo do oci, ale to chce uz poriadny layout ;) bezne modra a cierna vyhrava
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 17:57 Muž půlpy [2131] Re: Miso
a já bych si myslel, že to je bez pozadí, ale teď už to vidím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.11.2012 17:53 Muž Miso [470] Re: půlpy
kludne aj modra, sam mam teraz akva bez pozadia za ktorym je modra stena. Mliecna napr. www.akva.sk/… aj ked tu to nieje uplne dobre vidiet a mozno je to papier, ale prve co som nasiel ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 17:35 Muž půlpy [2131] Re: Miso
a proč ne modrá ;-) u bývalé 200l jsem ji měl a nebylo to špatné - aspoň pro mně, ale proč mléčnou tedy bílou? :-) to jsem snad ještě neviděl ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 17:28 Muž Miso [470] Re: Tony2013
moj nazor je ze pozadie by mali tvorit rastliny, alebo potom cierna alebo mliecna folia. Ale nenechaj sa odradit ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 16:27 Muž Tony2013 [228] Re: malyLibor
Urcite dam vedet.Snad se me zitra povede dostat do horbachu.Koupim toho dva pytle.Pokusim se neco nalepit i na pozadi smichany s piskem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 15:05 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Tony2013
Už se moc těším, až ho budeš mít hotové a budu se moct kouknout. Zajímá mne každé řešení dna z Liaporu, protože mne tenhle substrát opravdu moc zaujal. Bylo by fajn, kdybys pak dal vědět do vlákna o Liaporu: rybicky.net/forum/16474
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 14:37 Muž Tony2013 [228] Re: Miso
Koukni na mou prezentaci mam led zarivku a sviti dostatecne i na dno dokonce vic nez zarivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2012 14:35 Muž Tony2013 [228] Re: malyLibor
Ahoj na tvoje akva jsem taky koukal.To sleneni bude podobne jak mas tyakorat jeste o jedn patyrko snad vejs.Pozadi chci totiz neco jako sedimety a koreny kameni pisek tak tomu chci prizpusobit i dno jakoze je to omylany.Ale uvidim jak to vse pujde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.11.2012 13:21 Muž půlpy [2131] Re: Paul
k tomu poslednímu dotazu pokud se Ti to líbí nech ty deorace a kameny zarostlé, záleží jen na vkusu a pro obyvatele nádržky je to jen plus palec
já toto vůbec neřeším, protože se mi to zamlouvá a vypadá to přírozeně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.11.2012 11:36 R Muž romant [27987] Re: Miso
Jasně, to si rozumíme, ideální stav by bylo takovouto litráž mít jako krevetárko nebo luxusnější ubytovnu pro beťáka. ;-) Je to nekonečnej příběh. Když přihlédnu k věku tazatele, tak rozumím tomu, že chce mít v akváriu živo a argument, ať si koupí větší akvárko neberu, pracuji s tím co je k dispozici a ta mnou navržená varianta bude jistě schůdnější, než současný tav. 8 kousků těch pancéřníčků malých to akvárko dokonale oživí a za dobré péče o akvo to bude fungovat. Určitě se bude dát vybrat i jiná možnost, jak to akvo zarybnit, třeba nějakejma razborkama. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=4075