Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zakládání akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zakládání akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2014 20:37 R Muž romant [27987] Re: twingas
Do dna můžeš použít jak ty kuličky a nebo ten výživnej substrát pod písek, štěrk, ani jedním chybu neuděláš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2014 20:35 twingas Re: ivaha
Mě zase byly doporučeny kuličky. Ale je fakt, že nemám žádné zkušenosti. Jen mě překvapilo, že jsem v nějakém jejich popisu našla, že jsou vhodné např. pod Anubiase...ale ty by se zas měli jen přivázat ke kořeni/kokosu/kamenu?
Tý jo to bude dřina, snad to dám dohromady tak, aby to fungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 22:02 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: romant
Jen malá poznámka - pokud ještě nádrž není založená, raději bych místo kuliček použila rovnou něco výživnýho pod substrát, třeba Florapol.

Edit: aha, ono už to založený asi je, tak pardon :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 19:12 amrtin Re: romant
Tohle je další věta,která by se měla pozlatit a vystavit všem na očích :-D palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.02.2014 19:02 R Muž romant [27987]
Jenom na dovysvětlenou. Výkon čerpací hlavy vydělit dvěma a pokud tento dělený(zašpiněný) výkon dokáže otočit za hodinu objem akvária 2-3x potom je to dostatečné, takto je možné se rozhodovat.
Edit: Je třeba používat i odpovídající kostky biomolitanu ve smyslu čím větší výkon hlavy, tím větší rozměry kostky, aby to nebylo nošení dříví do lesa, kdy se u výkonné čerpací hlavy použije malá kostka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 19:02 amrtin Re: monule
Jasně že toho musí člověk spoustu naštudovat,co já toho už přečet :-D A zamotat se můžeš i u jednodušších věcí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 19:00 monule Re: amrtin
jj to mam v planu :-D u akva me prijde ze musis hoodne nacist ale koukam ze se da zamotat jen do nazvu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:58 amrtin Re: acik
Prostě kup ATMAN AT-201 + kostku biomolitanu a neřeš co to čerpadlo/hlava vlastně přesně je :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:58 monule Re: Designer
aha no zmatlo me u vyrobku "cerpaci hlava" ze je napsano na krabici "cerpadlo" tak jsem se do toho zamotala.. diky.. takze at 202 koupim :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:55 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: monule
No cerpaci hlava je neco, na co muzes nasadit biomolitan a jedes. Cerpadlo muze mit jen nejakou mrizku a na jeho sani (podle provedeni) nemusi jit nasadit vubec nic. Jinak to ale oboji cerpa vodu, a vnitrni cerpadlo se mysli, ze se to hodi do vody a tam to pracuje (nakonec vetsina beznych akvarijnich cerpadel ani za provozu z vody nesmi, jinak se neuchladi).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:54 monule Re: Designer
jj uz mi radili radeji 202 :) ale dneska jsem nasla jeste nejake fontanove cerpadlo tak mam zas zmatek... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:52 Fajtis – Světlo
Zdravím, mám akvárium 100L a nevím jak dlouho svítit.
Zářiivky : 2x 25W 0,5A


Díky.....!!!!! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:51 Muž acik [416] Re: amrtin
ano ano 201 je super,mám dva v akva a můžu potvrdit,vir dělá parádní a je tichej :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:51 monule Re: amrtin
jezis on je rozdil i mezi cerpadlem a cerpaci hlavou... pritom kdyz si najdu at 200, 203... tak na krabici je "vnitrni cerpadlo"... :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:46 amrtin Re: Designer
No,já dával nedávno do akva 250l AT-201 a v akva to dělá pěknej vír :-D ,jasně,až se zajede,průtok klesne.A myslim si,že ta 201 by měla stačit určitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:41 Muž Legioix [574] Re: patamatix
Nějakej čas vydrží a je skoro zadarmo. jen tak na zkoušku. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:40 Muž lojzalojzovic [327] Re: amrtin
kde koupit už sem našel, asi budu muset posomrovat ať mi to v kvelbu předvedou, každopádně doma dělané mám a nepovedlo se mi je uchladit tudíž se vypálily a teď nahrazujou měsíční svit v noci

Legioix: nečekám náhradu zářivek, de mi jenom o doplnění světla kvůli náročnějším kytkám ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.02.2014 18:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amrtin
Jen doplnim, na 160l akvarium je At-200 malo, chce to silnejsi, At-202 bych videl akorat. Precerpa papirove 600l/h, po zaneseni biomolitanu i jen polovinu, a precerpat 2 az 3x za hodinu akvarium... to je akorat ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:38 Muž patamatix [408] Re: Legioix
Alobal moc nevyřeší a nevydrží. Lepší je zrcadlová tapeta. Já to tak mám a zjevně se to zlepšilo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:32 Muž Legioix [574] Re: amrtin
To osvětlení jsem měl možnost otestovat (pohledově) a připadá mi, že svítí mín než klasická setová zářivka bez reflektoru. Podle mě to jsou vyhozený peníze.
Prostě žádná hitparáda to není. Šupl bych tam pro začátek jen obyč alobal.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:32 amrtin Re: monule
Na filtr samozřejmě čerpací hlava(např. ATMAN AT-200).To čerpadlo by se dalo použít na rozproudění vody ve velkém akva,ale tobě bude i na to stačit ta hlava ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:29 R Muž romant [27987] Re: monule
Čerpací hlava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:27 monule
je lepsi cerpadlo nebo fontanove cerpadlo? pro zacatecnika.. 160l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 18:19 amrtin Re: lojzalojzovic
No,jsou určená pod setový kryt(viz foto u výrobku),takže určitě jim voda (vlhko) vadit nebude.Pásky budou s krytím IP65(zalité v silikonu).
Samozřejmě že je v podstatě to samé možno sestrojit doma.Tohle má výhodu záruky a rychlosti dodání.Zkus zadat název do vyhledávače,třeba na heureka.cz a třeba najdeš lepší nebo i levnější obchod X-)
Ale jak se chytají do krytu to nevim hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 17:38 Muž lojzalojzovic [327] Re: amrtin
tyhle světla vypadají moc zajímavě, nevíš jakým způsobem se chytají do krytu? a můžou se dotýkat vody? de mi o to že nemám mezi krytem a hladinou moc místa
dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 16:27 amrtin Re: twingas
Tak z filtru se mi udělalo nevolno hmm ,je to klasický honič vody.1x15w zářivka taky žádný zázrak,ale na nenáročné rostliny a do začátků-proč ne.Jinak světlo do setu jde nejpohodlněji doplnit třeba tímto: www.lirashop.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 16:22 R Muž romant [27987] Re: twingas
Tak tam ten reflektor smysl mít bude. Ten písek frakce 2-4mm považuji na zn. ideál a to nejen zažátečníkovi do rukou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 16:20 twingas Re: romant
je to tento set: akvaria.heureka.cz/…
už jsem si cestou domů vzala pytlík písku a zkusím ho octem, když bude vyhovovat tak přikoupím...dělá někdo, že zkombinuje různou zrnitost? třeba u sportcarpu (ted budu zkoušet) tu 2 a 4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 13:42 R Muž romant [27987] Re: twingas
Co je to přesně za set?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 13:37 twingas Re: Designer
No právě byla bych ráda, kdyby jsem do založeného akvárka nemusela dělat velké zásahy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 13:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Zalezi na setu. Ten muj mel jen malickou zarivku ve tvaru U uprostred, a ackoli pod ni neco jako reflektor je, je vsechno svetlo jen uprostred, na jedne strane nadrze vyrazne mene svetla, na druhe vylozene tma. Kdyby to tak byla obycejna zarivka skoro pres celou delku, to by mi tenkrat bylo hej, ale s timhle to dopadlo predelanim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 12:05 R Muž romant [27987] Re: twingas
Já bych tě trochu uklidnil. Asi tě kolegové trošku vyděsili, že bude třeba měnit i osvětlení, ale já si to nemyslím a jediný co bych udělal to osvětlení vylepšil o tzv. odrazový reflektor, pro ilustraci shopakva.cz/… , čímž se to setový světlo posílí a podle mých zkušeností už je to tzv. hratelný s většinou nenáročnějších rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 11:52 amrtin Re: twingas
Ale neboj,nic kromě filtru a světla měnit už nebudeš muset ;-) hmm Ale bude sice hezké,že rostlinky budou mít co papat kořeny,ale když budou mít málo světla,tak stejně moc neporostou.A ty,co jim stačí málo světla,zase nepotřebují extra výživu do kořenů(čímž samozřejmě ty substráty a jíl.kuličky nezatracuju).Já mám nejraději flexiobklady 2-4 mm a do dna NPK+mikroprvky nebo jíl.kuličky,případně spodní vrstvu výživného substrátu (to je další varianta).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 11:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: twingas
No a kdyz mas set, skoro bych se vsadil, ze osvetleni v nem Te nastve nejpozdeji do mesice od zalozeni akvaria, ze je slabe. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 11:39 twingas Re: romant
Děkuji za odkazy, je to moc pěkný článek! Filtr asi pořídím a kuličky určitě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 11:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: twingas
Ciste prany pisek ma nevyhodu v tom, ze v nem rostliny nerostou hned, musi se zajet a muze to trvat i pul roku, nez v tom poroste vsechno dobre, jilove kulicky pod rostliny, jak pise Roman, to urcite chce.

Naproti tomu v ruznych palenych jilech mohou zacit rostliny rust velice rychle, a take barva tech palenych jilu muze byt velice zajimava/prirozena. Nektere maji ale problem, ze jsou pomerne lehke (jsou plne vzduchu) a maji tendenci plavat.

Ty substraty muzes videt zde:
www.prirodni-akvarium.cz/…
a zkus o nich popremyslet driv, nez zacnes neco delat, abys za mesic netouzila to dno vymenit.

Samozrejme jsou i varianty jako vyzivny substrat a na nej pisek, ale jestli zacinas, zkus promyslet hlavne ty dve varianty, palene jily a nebo pisek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 11:25 Muž Miso [470] Re: twingas
kremicity strk frakcie 1-3mm (vyska dna vpredu 3-4cm, vzadu 5-8cm) v tvojom pripade budes potrebovat cca 10l (15-18kg) + tie gulicky ku korenom napr. www.akvariumonline.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.02.2014 11:17 R Muž romant [27987] Re: twingas
Osobně bych začátečníkovi doporučil verzi křemičitého písku, štěrku, jenž bude obohacen o hnojivo v podobě jílovejch kuliček vpravených pod kořeny rostlin, což bude na první týdny provozu akvária postačovat a posléze se již začnou starat ryby(velmi dobrou zkušenost mám s pískem ze stavebnin, tzv. betoňákem, písek pro bazénové filtrace, taky možnost). Výživný substrát nezavrhuji, jenom dávám k dobru moje zkušenosti. u toho setu budu předpokládat, že bude ne zcela dostatečný filtr(je to velmi časté) a proto bych pořídil klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu, třeba www.akva-exo.cz/…
www.akva-exo.cz/… .
Edit: rybicky.net/clanky/586-galeje-s-vyberem-vhodneho-dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 11:06 twingas – založení
Ahoj, budu v brzké době zakládat akvárko a potřebuji si pár věcí ujistit. mám koupený 54l set (asi to není ideální, ale fungovat to musí, ne?) a dnes bych chtěla koupit dno. Mám pod něj dát nějaký (jaký?)substrát pro rostliny? Já vím, že bych se na to asi měla ptát v akvaristice...ale nenašla jsem zatím takovou, kde by mi poradili a bylo to dobře. (Pokud takovou znáte v Pardubicích ráda tam zajdu). Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2014 02:14 Muž lojzalojzovic [327] Re: monule
mrkni do vlákna biokvas nabo CO2 z kvasnic, tam je informací až na půdu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2014 21:20 monule Re: patamatix
uz mi to taky nejde :-/ bylo tam pouziti drozdi+cukr v PETce pres hadicku a nejaky kaminek do akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2014 20:59 Muž patamatix [408] Re: monule
nefunguje odkaz ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2014 20:57 monule
ahoj da se to pouzit v akva s rybama?

m.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2014 12:36 gringo Re: amrtin
Souhlas a ještě dodám, že to(vzduch. kamínek i přisávání vzduchu na čerpadle) dělá akorát "kravál"(je to hlučné) tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.02.2014 05:20 amrtin Re: VojtaBatman
Vybodni se na nějaký vzduchování,v drtivé většině je to jen optický efekt.Zkus raději podle některého návodu v sousedních vláknech vyrobit rozstřikovací rampu,ta udělá o 99% víc práce,než vzduchovací kamínek,nebo ta hadička na filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2014 16:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: VojtaBatman
Nejdriv to nahod jen s tim skrtitkem a hubici na konci (samozrejme pokud uz mas ten biomolitan, nebo az prijde) a nastav to tak, at nemas v akvariu mixer a voda proudi pokud mozno kolem celeho akvaria. Pak muzes dal vymyslet jak to vylepsit, to uz neni tak nutne vyresit hned, na to mas mnohem vic casu, nez ted na vymeny vody, tem se v nynejsi situaci nevyhnes a stale na to pamatuj ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2014 16:05 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: VojtaBatman
Jasně šlo , no pro lepší cirkulaci vody je ta rozstřikovací rampa po celé jedné straně akva lepší, najdi si to ve fóru jak ji vyrobit , nápadů je tam spousta za hubičku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2014 16:01 VojtaBatman Re: MonterMonty
ok,tak ono kdybych tam nechtěl ten kamínek někdy tak bych mohl ten motůrek vzduchovací vlastně napojit přes hadičku na to čerpadlo přes ten díl co je na hadičku to by šlo taky si myslim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   18.02.2014 14:33 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: VojtaBatman
Tak když máš vzduchování extra , tak tam ten kus s hadičkou nedávej , dej ten kus s regulací a nakovec ten třetí kus s rozpláclým koncem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2014 14:17 VojtaBatman Re: MonterMonty
Dobře takže hadička je kvůli vzduchu,já jen že vzduchovaní mám, mám vzduchovací motůrek hadička mě jde do akva a tam mám kamínek,takže je jedno jestli na to čerpadlo dám tu hadičku nebo ne,podstatě když vzduchovaní už mám,jestli to dobře chápu bude to lepší že bude víc vzduchu ale není to zase tak potřeba že?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 144

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 145816x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13369-zakladani-akvaria?od=3580