Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Lemna (Okřehek) - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Lemna (Okřehek) - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 19:01 Muž KITTbx [1] – mám ho akorát
Tak já byl okřehkem obdarován, dal mi ho Vlada, roste mi poměrně normálně, řekl bych spíše pomalu, mečovky a paví očka jej okusují. Jinak mi přijde jako příjemné stínění a doplnění akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 18:43 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: andrij97
Už jsem to napsal, hnít by mohl když bude mít hodne NaCl ve vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2010 18:18 andrij97
Zdravím. Chci se zeptat, zda někdo nevíte,proč mi může ten Okřehek nerůst, ale naopak hnít.:-O Koupil jsem si ho na burze, ale tam vypadal slušně. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2010 13:03 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky
Začal jsem dávkovat PMDD bez NO3 a až po cca 30 ml podaných v prubehu 30 dní na 100l okrehek vyrazil, začal delat to co par uživatelu popisuje, rozrusta se ze dne na den o polovinu. Co myslíte že to udelá s kytkami pod vodou ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 22:13 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Eff
vidlicka, ci norna stena.... biologicky 100% ampularka vyleze k hladine a filtruje az ma chumac a pak to zpapka.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 22:06 Muž Eff [417] - RostlinyRe: DannyR
Ponořit skleničku či hrdlo petky lehce pod hladinu a nechat do ni vklouznout vše co se nám na hladině nelíbí. Platí to i na slepou hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 21:37 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: DannyR
Poslední zbytky se z hladiny dobře sbírají vidličkou. Vegetarián pak může rovnou pozřít ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 21:37 R Muž Silent [5949] Re: DannyR
Přesně. Opatrně rejdit po hladině síťkou. Takhle jsem se ho za párkrát úplně zbavil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 21:37 DannyR Re: Yirka
To delam, ale strasne to trva:-(. Je to peklo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 21:36 Muž Yirka [9123] Re: DannyR
Klasicky sítkem, síťkou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2010 21:34 DannyR – Lemna minor
Zdravim, tak jako hodne lidi jsem si zavlekl do akvaria Lemna minor, rychle se mnozi a hledam zpusob co nejrychlejsiho sberu z hladiny. Nemate nekdo nejaky figl?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2009 00:12 Bexi Re: panev
Já měl okřehek nasazený ale vůbec se nemnožil a postupně zacházel a to jsem ho zkoušel pěstovat v různých podmínkách. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 22:50 Muž sportsmen [62] Re: dominator
Jo okřehek je skutečně radno do akva vůbec nedávat i když může být zajímavou dekorací. To vám řekne každý, já se ho zbavil malým kelímkem, ponořil jsem ho kus pod hladinu, jeho okraj pomalu přiblížil k hladině a okřehek do něho pomalu natéká, takto jde hladina opatrně docela dobře vybrat ale je to opravdu úmorná práce' palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 20:13 Žena ustavprochore [567] Re: Usine
Moje paví očka teda okřehek konzumují a to dostávají ještě občas nějakou zeleninku. Pravda, ještě víc to žerou parmičky nádherné, ale ty tam "dominator" nemá. Doporučuju zkusit pár kousků, klidně pomixovaných... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 20:04 panev
Nesnáším tu kytku tone Znehodnotila mi velký kus ricie a neustále cloní, hladina 160litrového akvária je zarostlá za dva dny. Do té doby bylo akvárium samoúdržbové (založeno už 3 roky) a teď se musím štvát s lístěčkama smich Dostalo se mi i do malého krevetária, kde hodně svítím a to je teprve mor. Vybírám je špejlí (přejedu po hladině a nabírám) nebo síťkou na komáry. Ale nepomáhá to rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 20:01 Usine Re: ustavprochore
Nikdy jsem si nevšiml že by se jím někdy cpaly a to ani v době dovolenkového půstu. Akvárium jsem vždy našel zarostlé komplet. Takže ani do kelímku jedině snad rozmixovaný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 19:59 Muž VVV111KKK [61] Re: včelař
Slova o obtížné likvidaci mohu jen potvrdit. Zavlekl jsem si ho před dvěma měsíci do akva s Riccií a je to boj. Chce to hlavně důslednost a vybírat každý den. Už dvakrát jsem si myslel , že je vyhráno a zase znovu. Doporučuji ani nezkoušet. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 19:54 Žena ustavprochore [567] Re: dominator
Dejte si ho někde do kelímku/misky na okno a občas tam rybkám pár kousků přihoďte. Pro mollyny i očka to bude vítané zpestření jídelníčku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 19:42 Muž včelař [44] Re: dominator
Tak to to je dobrá volba po pár dnech zarostlá celá hladina a ptom vybírání a vybírání bez konce. Dá se ho zbavit ale je to umorná práce. Tak si ho tam radčí nedávej. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 19:34 Usine Re: dominator
Nedělej to už se ho nezbavíš. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2009 19:14 Muž dominator [6] - Živorodky – Okřehek
Ahoj,
Dnes jsem šel náhodou kolem rybníka a viděl jsem tam asi okřehek mohl bych si ho vzít do akva? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 11:54 Muž Erwen [17]
Mno ja okrehek mam tez .. a popravde mi nevadi.... i kdyz ho tedy obcas musim opravdu vylovit ....jelikoz akva pak vypada jako bazina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 21:06 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: stanovsky
Já jsem okřehek vybíral pomocí vidličky. :) To se mi osvědčilo zejména tehdy, když na hladině ležely vzplývající listy rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 20:59 Muž stanovsky [29] - ŽivorodkyRe: vhisky
Ale proč tak složitě? Stačí otevřít kryt akvária, vzít síťku na ryby či nějakou nádobku a posbírat to z hladiny. Potom si takhle můžeš co pár týdnu regulovat množství této rostlinky.

P.S s tou síťkou mi to šlo blbě sbírat, nejlípe to jde rukou a jen ty zbytky sbírat sítkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2009 16:18 Muž vhisky [45] Re: navik
Mám v 44 litrech závěsný filtr odstranil 90% této plovoucí rostliny(je pravda že hladina byla jen okřehku a o žádné jiné rostliny se kořínky nemohl zachytávat, prostě měl plochu jen pro sebe. ty kořínky se mu v proudu pomalu zkracují, asi se ulamují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 08:30 Muž navik [908] - SumciRe: cezarmilan
cezarmilan napsal: Myslím si opakujem, myslím si, že keď je zabránené akémukoľvek prísunu slnečného svetla prestane sa mu dariť.
Mám jedno akvárium umístěno v šeru předsíně, kde o slunečním záření nemůže být řeč. Celé je pod krytem, tudíž i ty zbytečky přirozeného světla jsou zanedbatelné a okřehku se daří i tak (ne že by mně to trápilo, je to akvárium, které rostlinkami záměrně přistiňuji, takže jej pouze z hladiny stáhnu síťkou, pokud je jej příliš), což se s Vaší myšlenkou trochu rozchází..

To Jrk: V tomtéž akvárium je minimálně na polovině hladiny silný proud - pochopitelně že přímo v něm se tyto drobné rostlinky neudrží a proudění je odnese na jiné místo, ale opět jsem nepozoroval, že by mělo proudění vody na okřehek a jeho růst negativní vliv :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 08:25 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: cezarmilan
No a v tech sklenicich jsi pridaval hnojivo? Protoze mam pocit ze ten okrehek odesel ze huz nemel ziviny, chtelo by to udelat overovaci experiment, cele akvarko presunout do mistnosti, kde nejni pristup slunecniho svetla....

Muj dorbny experiment... Dal jsem trochu okrehku do male nadobky, jenz slouzi pro odkladani sneku (zadne vzduchovani ani filtr, jen trocha javskeho mechu a drobny sterk na dne porostly nejspise rasou), mam tu nadobu na stole kus od okna, a asi po dvou tydnech je videt jak okrehek viditelne chradne a ubyva ho (zbyly tam dve plovatky).

Dale se priklanim k nazoru ze mu proud moc nevadi.... teda dle mojich zkusenosti, mam mini akva(antostres 30L) s bublifuky, a po vikendu jsem mel antistres uplne zarostlej okrehkem (rychlost rustu cca 1/4 hladiny za dva dny, NO3 30mg/l), odebral jsem polovinu a vyhodil pri odkalovani a taky jsem vymenil kompresor za silnejsi (prutok filtrama se priblizne zdvojnasobil) tak se uvidi po vikendu.

Podle me zalezi na sile proudeni, okrehek ma dost krehke korinky, takze si asi sezenem vrtulku na mereni rychlosti proudeni a jdem experimentovat (zejtra bude hezkyyyy, inzenyri si hrajou smich )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 07:49 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Ja som si ho doniesol s ricciou, mám ho všade, aj keď mi niejako nevadí, (jeho množstvo regulujem keď už tieni) skúšal som ako sa ho zbaviť. Tu sú moje výsledky: dal som ho do 4 sklenených nádob, dve som nechal vo vnútri a dve som dal vonku k rybníčku, či je v teple, alebo vonku darí sa mu rovnako. Tak som pokračoval vo vnútri, do jedného som nahádzal kotuľky u vás asi ploštenky, neviem a tie som nekrmil, asi za 14 dní po ,,okřehku,, nebolo ani stopy. To druhé som zakryl čiernou fóliou avšak bolo pod fóliou riadne prisvecované cca 12h denne a riadne som ho zdecimoval. Myslím si opakujem, myslím si, že keď je zabránené akémukoľvek prísunu slnečného svetla prestane sa mu dariť. K tomu prúdu vody z filtra dodám, že to mu nijako nevadí,verím, že som vám aspoň máličko pomohol
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 00:01 Muž Jrk [143] Re: vhisky
Možná to tak opravdu bude, co mám já v akva okřehek, tak roste pouze zapleten do plovoucí riccie. V místech, kde je hladina čeřena výtokem z filtru jej nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.06.2009 23:19 Muž vhisky [45] – proud z filtru
Zkusil jsem v 12l akva použít závěsný filtr, ten víří s hladinou a okřehek který se dostane do toho proudu, tak asi po třech dnech přišel o kořínky, pak zeschne a dal nvm co s ním je(určitě mě někdo doplní) předpokládám že se rozloží nebo ho sežere filtr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 22:19 Muž grizly [145] Re: kardinalka
Kapr okrehek nezere. Mozna amur, ten zere rostliny a prikrmuje se napr. jetelem nebo vojteskou. Ale na 100 procent zerou okrehek kachny. Takze kdo ma rad pecenou kachnicku a nevi co s okrehkem, muze nad tim vazne popremyslet. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 19:06 kardinálka
Žere kapr okřehek?
Nějaký okřehek, který byl přendán z teplovodního aqua do studenovodního ke kaprům,karasům,mřenkám a podobné "havěti" zmizel.Ale tedˇ se nabízí otázka proč?Jelikož byl kapr přistižen jak něco zeleného žmoulá,je označen za možného likvidátora. Chci věfět, jestli teda někdo nemá zkušenost? :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 00:45 Žena Avona [107] Re: datura
Podle mně je to hodně o vodě o obsahu NO3..když jsem zakládala nádrž, tak jsem použila vodu ze studně kde je fakt hodně NO3 podle testů to šlo až na 100 !! Okřehku a pistii se dařilo tak, že málem lezly z akva. Po čase se stav ustálil tak, že okřehek stačí konga v pohodě zkonzumovat. Jak vyměním víc jak 30l, tak to je znát, že se rozbují. Skvěle odbourává přebytečné NO ( potvrzeno měřením ). Tam kde je upravovaná voda, tak by to asi bylo naopak, ne? Když je ve vodě hodně živin, tak se mu daří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.06.2009 20:03 Žena datura [104] Re: stanovsky
Pokud odstraníte úplně všechno už napoprvé, nebude co opakovat. okřehek zas není takový mor, jak se o něm pořád tvrdí. kdo chce, v pohodě ho vysbírá na první pokus;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2009 19:55 Muž stanovsky [29] - ŽivorodkyRe: kardinalka
Při jeho odstraňování je opravdu nutné odstranit úplně všechno a i víckrát po sobě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.06.2009 17:49 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – sneci
Fotka k příspěvku Bylo mi divne, ze v odchovne mam tak malo okrehku. Pripisoval jsem to mensimu osvetleni, ale nahodou se mi podarilo odhalit pachatele. Ampularka si ubali u hladiny chuchvalec okrehku, pak si sedne na dno a hoduje. Mam ji jen tam, kvuli ruduse, ale pri podrobnem zkoumani jsem zjistil, ze i okruzaci si obcas radi zobnou.

Omluvte prosim zhorsenou kvalitu snimku, je to foceno mobilem pri horsi viditelnosti.

Edit: Dneska jsem pozoroval zajimavy kolobeh okrehku.... Ampularka sezere okrehek, nasledne si na jejim trusu pochutnaji krevetky (zatim jsem pozoroval jen jednu)..... tak to vypada ze v to akva mam o krmeni postarano, uvidime jak to bude pokracovat
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2009 14:29 Kardinalka Re: deathfoe
Jo to dělám ,ale bez žádaného efektu.stačí malej kousek někde přilepenej a je to tam zase.slušně se mu u mne daří spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.06.2009 15:43 0 Re: Semtex
S tím okřehkem v akvárku problém nevidím , mi se nikdy neudržel. To proto , že parmičkám , kongáčům , amekám a jiným rybám chutná (dobrý je pro tetry kosočtverečné , rostlinožravé, ...).

Jestli je od Někoho nebo z rybníka , tak riziko zavlečení vetřelců a nákaz přímým položením na hladinu není radno v obou případech podceňovat.

Do jezírek v nichž se pěstují jiné vodní rostliny , lze vysadit L. trisulca , jiné druhy nejsou žádoucí , a to ani podobná závitka mnohokořenná , která je větší , a také značně expanzivní - odzkoušeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2009 14:20 Žena bluedream [245]
Mě okřehek v krevetárku krásně roste tam, kde je světlo a postupně sám mizí na okrajích, kam mi zářivka nedosvítí (je tam hrozně malinkatý)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2009 10:35 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Ja jsem se ho zbavil az pri rekonstrukci pozadi.Nevadil mi az do chvile kdyz zacal dusit ostatni plovouci rostlinky se kterejma jsem si ho bohuzel dotahl do akva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2009 10:19 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ČUPR
A z přírody donesený - to už je dost velké riziko. no Jedno konkrétní riziko, které je větší než donesení z akvária nebo z "akvaristiky"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.06.2009 09:44 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Danila
...je to žrout dusitanů...
I když i tato forma je pro kytky možným zdrojem dusíku, okřehek bude spíš dobrým likvidátorem dusičnanů. Dokonce se podle délky "kořínku" dá usuzovaz na obsah N ve vodě. :-) (Ale jina souhlas s Danilou. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.06.2009 04:06 Žena Danila [4489] - SumciRe: Semtex
Mám okřehek ve všech akváriích. I v těch, kde je opravdu silný proud. Ale vidím ho tam ráda, protože je to žrout dusitanů a když je ho moc a stíní, tak ho jedoduše shrábnu rukou nebo síťkou.A mám ho z bezpečného zdroje - kdysi mi ho daroval mch sokolov:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2009 02:15 Muž ČUPR [204] - Tetry
Okřehek - jen to néé do akvária. je to šílený plevel pro akvárium naprosto nevhodný. Když už po něm někdo tolik touží, tak maximálně do zahradního jezírka. A z přírody donesený - to už je dost velké riziko. no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.06.2009 22:18 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Semtex
On tu někdo říká, že to nefunguje? hmm Jen že je potřeba splnit další podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.06.2009 22:12 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Bob66
Teď to fotit nepůjdu, ale jestli chcete důkaz, tak zítra sem dám fotku okřehku jak to vzdává...
Možná to chce splnit víc podmínek, třeba já mám zářivku 2700K a to by mohlo být ono. Třeba stačí na čas omezit svícení, nevím, ale u mě čeření hladiny funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2009 22:04 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Semtex
Můžu jen souhlasit s Johanem, mám na hladině slušnej proud a každý týden vybírám plnou hladinu X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2009 21:30 Muž stanovsky [29] - ŽivorodkyRe: Semtex
Ani já jsem se nikde nedočetl, že by to mohlo fungovat. Vím že okřehek má rád bílé světlo, pod jiným moc neroste (nevzpomenu si typ světla) pak se teprve taktéž začne ztrácet. Mnohdy po zanesení do aq ani neroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   20.06.2009 21:00 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Semtex
Okřehku vůbec nevadí proud. Stačí se jít podívat ven a kouknout kde roste. Hodně často to jsou potoky. Použití proudu na okřehek je vhodné jen v nádržích, kde nejsou jiné plovoucí rostliny, rostliny nedosahují hladiny a hlavně jsou místa na hladině, kterých nesmí být málo, kam nedopadá světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.06.2009 20:49 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: kardinalka
Co sem vyčetl a osobně odzkoušel, tak okřehek má rád klidnou hladinu. Pokud tomu tak není tak mizí. Samozřejmě že je lepší jej co nejvíc vybrat a pak nechat čeřit hladinu, to zabrání v dalším množení.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 4 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3726x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12885-lemna-okrehek-pestovani-problem?od=128