Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:37 Anďaska Re: Maya
A kdy bylo akvo založené?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:34 Žena Maya [30] Re: Anďaska
Rostou-jsem si vzpomnela,ze jsem dve zadtipivala- oni byly vyssi ale ted uz lezly z vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2019 16:31 Anďaska Re: Maya
To se může zase rychle změnit. Výsledek, který bude signalizovat, zda rostlinky prosperují nebo ne na nich poznáš až priblizne po měsíci. Podle mechu to nepoznáš. Koukej na rostlinky, které jsou zasazené do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:28 Žena Maya [30] Re: Anďaska
Na cem to vidim je javsky mech-nasazuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:27 Žena Maya [30] Re: Kata Eš
Mam vsechno- jsou tam pocitam desitky sneku a je to zarostly plovouckama nebo jen kytkama co cekaji na treti akvarko stydim

Tak to musim kouoit tedy test. Voda je cista az na koren,ktery ji obarvil..ale mam to druhy tyden s kytkama a jeden tyden to jelo bez kytek jen s plovouckama -takze 3tyden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:27 Anďaska Re: Maya
Bez testů jedině tak, že přidáš po tom měsíci nějakou obyč. "záběhovou" rybku. Když bude v pohodě, nebude lapat po dechu atd. tak můžeš po cca dalším týdnu přidat jiné rybky. A hlavně musí prosperovat rostlinky, to je taky známka toho, že se avárium dobře zabíhá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:23 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Maya
Testem na NO3 a NO2, pokud nebudou odchylky já si hlídala i hladinu, jestli je čistá(více dnů po sobě hlavně v krytycke fázi v tomhle případě bych řekla třetí týden), tak můžeš vypustit první osadku ;-) a dá se to uspisit i plovouckama, pomáhají s výměnou plynu z atmosféry do vody a opacne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:19 Žena Maya [30] Re: Kata Eš
Jde mi hlavne o to,jak zjistim,ze to je zabehnute - takze bez testu to nezjistim?

Jj nize jsem pochopila-budu tam davat starou vodu a filtr vyperu ve starym filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:17 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Maya
Zkrátit se dá, máš to ve vlakne pod Tebou ;-) Jak, těsta a, kdy budou dusitany a dusicnany na nule ;-)
Urychluje to už Tím, že tam máš šneky a obras jim tam hod kousek tabletky pro dnové rybky ;-)
A pokud tam hodíš nitrifikacky a bordel z jiné nadrze, plus pokud už jednu nádrž vlastní, tak tu vodu lit do nové máš to zabehnuti raz dva :)

A na litraz Ti neodpovím, ale myslím si, že pokud urychlís, tak moc dlouho ne,když já dokázala 350ku zkrátit o cca 2 týdny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:15 Anďaska Re: Maya
Můžeš přidat práškové nitrifikační bakterie. Zabihaní trvá cca měsíc. Někdy o týden nebo dva déle. Můžeš i vymáchat nový filtr ve vodě, do které vymačkáš zaběhnutý filtr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:05 Žena Maya [30]
Da se to zabehnuti zkratit? Klidne tam hodim bordel ze 30 - ale jak zjistim,ze je akvo zabehnute?
Frcim ted 35 se snekama.

A dalsi dotaz- jak dlouho se zabiha 79l?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 14:12 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Maq
Nu rádo se stalo :) Mimochodem náplně do exterky mě také zajímá, tam mám nacpane porcelánové kroužky, ve dvou patrech na biomolitan de nitrate,2x biomolitan a 2x vatu. Záměrně jsem tím snižoval průtok filtrace, aby se mi ryby neměly jak v pračce a bakterie měli vhodné prostředí. A musím říct, že mi to zatím přijde nejvíce účinné, zkusila jsem test vydržet 14 dní bez výměny vody a naprostá pohoda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:40 Maq Re: Anďaska
No právě. Teď testuju dvě bakteriální násady. Další na programu jsou čtyři filtrační materiály (včetně akvacitu). Čímž jsou moje kapacity na 4-5 měsíců dopředu vyčerpány.
Všechno další je někdy. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:33 Anďaska Re: Maq
Tak samozřejmě, že zajímá ano. Něco málo jsem i četla ;-). Ale zatím jedu jen v klasických bioakvacitech. Do nového akva dám ale vnější filtr, tak klidně můžeš dát tip na náplně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:23 Maq Re: Anďaska
Počkej až se dozvíš jak dopadli Dennerle a Seachem... ;-)
(A jak ovlivňují záběh různé filtrační hmoty Tě nezajímá? ;-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 12:05 Anďaska Re: Maq
Jak někdy? Snad co nejdřív ne ;-) Jsem zvědavá, co vypozoruješ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 11:33 Maq Re: Kata Eš, Anďaska
Rataj, Eheim, Juwel. Dík. palec Píšu si na seznam k vyzkoušení... někdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 10:33 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Anďaska
Já si myslím, že ty bakterie opravdu nejsou od věci, pokud chceš mít jistotu a záběh bez obtíží (sinice, nalevnici a pod.), tak tohle tomu skvělé zabrání, ani s jednou nádrží jsem neměla naštěstí problém. Ve druhé jen začal žít kořen, který byl obaleny, tak jsem pouze odsala a do dvou dnů bylo vše pryč potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2019 03:34 Anďaska Re: Kata Eš
Já zas zkoušela sypké bakterie od Eheimu a zaběhlo se to taky rychleji než bez nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2019 23:02 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: ellienka
Jooo to máš pravdu,jenže oni to na trhu nováčků tak úžasné vnuti, že zjistí, že za to všechno mohli mít straaasne velké množství rostlin.
To už říct nedokáži, já co teče, krom vody samozrejme :-D tam nerada něco leju :)
Ale já tam nafrkala vše co šlo, takže bakterie práškové, detrit z odkalene nadrze a při každé výměně jsem tam dolila vodu, kterou jsem odpustila taktéž z předchozí nadrze :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 22:49 Žena ellienka [-3] Re: Kata Eš
Ano, přesně tak. Bakterie nejsou chemie. Jen jsem chtěla poukázat na problém přidání chemie na úpravu vody, která proces může kupodivu oddálit. Naopak bakterie tomu jistě pomůžou. Těžko říct, jestli budou práškové nějak "silnější" než kal a bakterie právě přelité z jiného akva. Nejspíš ano palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 22:41 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: ellienka
Jeho ale zajímá jak to probíhá, když tam ty bakterie dás, vím totiž že se tím teď dlouhodoběji zabývá ;-)
Btw:když dáš droždí do těsta, aby Ti nakynulo, jaký je rozdíl, když dám do akvária práškové bakterie, které probudím teplou vodou, aby akvárium rychleji osidlily? Netvrdila bych, že je to chemie ;-) Možná se pletu, ale když to záběh urychlilo v kombinaci s nitratem a vodou z jiné nadrze o 2 až 3 tydny a kal jsem měla ve vodě dva dny a z velké části to byly ty bakterie, tak to asi nebude chemismus, který v nádržích způsobí spíše paseku, pokud nemáš milion testu a bůhví čeho, abys vše měla pod kontrolou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 22:29 Žena ellienka [-3] Re: Maq
Podle mne je nejlepší použít vodu a kal z jiného akva. Teď zrovna zabíhám 3. akva, do kterého jsem nedala ani litr kohoutkové vody. Napouštět se bude postupně, při výměně vody z ostatních akva. V případě, že zabíhám akva a nemám k dispozici jiné zajeté akva, tak je lepší nechat vodu přirozeně zakalit, ona se zase odkalí a je použitelná. Při použití chemie na úpravu vody se mi pouze oddálil proces zakalení - zakalilo se cca o 2 týdny později. Když začínám bez výživného substrátu, pak dám do zabíhajícího se akva i 1 - 3ks živorodek (podle množství rostlin), nejlíp black molly nebo mečovky. A svítit ze začátku max. 8 hodin. Když je míň kytek, stačí i 6 hodin třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 22:24 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Maq
No nemáte ho tu zrovna moc rádi, ale mě se zatím osvědčily nejvíce dvoje a to práškové od Rataje a teď jsem zkusila juwelacky do filtrace, kdy ji dali k tomu a super, plus kombinace s detritem a vodou z jiz půlrok zaběhl nadrze a záběh se mi urychlí o 2 až 3 tydny,bez slepé hladiny dusitany na 0 potlesk
Zkoušíme opaky, ty jak dlouho trvá kvalitní záběh a jak jak nejrychleji a nejkvalitnější zabehnout :-D
Jo s tím, že do nádrže šly okamžitě šneci a plovoucky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 22:19 Maq Re: Kata Eš
Jaké záběhové bakterie konkrétně používáš? Já to totiž aktuálně zkoumám, tak mě zajímá, když někdo něco vyzkoušel a fakt se to urychlilo. Rád bych to vyzkoušel taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 22:04 Luccie Re: Kata Eš
Fotka k příspěvku To není set, bylo dělaný na míru, přední strana je šikmá...je použitý.
Každopádně jsem o tom věděla houby, tak jsem si koupika moc hezký akva se skříňkou, ake světlo i filtr tak trochu na houby :-O


 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 21:59 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Luccie
Ne až se Ti zabehne ta 30ka,tak ji nech být a hned neodkaluj, jinak jsi tam kde jsi byla ;-) A ta 30ka Te asi nevytrhne. To spíš, kdybys splasila nějakého akvaristou v okolí se zabehnutym akvarkem, aby Ti dal trošku odpadu. Ale jako je to zbytečné, ten záběh Ti to urychlí tak o 2 týdny, když budu počítat, že u větší nádrže záběh trvá dle mého 5-6 týdnu ;-)
Jaký máš set?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 21:52 Luccie Re: Kata Eš
Nějak jsem se do toho zažrala, tak to tu trochu chrlím do tří témat :)

Tak asi ještě týden počkám, až se zabêhne ta 30 a pak odkalím a vliju do velkého?
Nechci zas udělat blbist, takže ryby jsou zatím jen v hlavě :-)

Jinak mám tam Aquael 750, což jsem zjistila, že je asi nedostatečný, co? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2019 21:49 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Maq
Psala jsem, že je to dobrý pomocník, ale ne nezbytně nutný, jen to záběh urychlí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 21:48 Maq Re: Luccie
Akvária se zabíhala už před tím, než někdo začal akvaristům prodávat lahvičky a prášky s bakteriemi.
Možná ty výrobky zabíhání urychlí nebo nějak zlepší. Ale určitě to jde i bez nich.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2019 21:45 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Luccie
Promiň, já si nevšimla nadpisu a jak máš v zabehu v podstatě i to první, tak mě to zmatlo :-D Každopádně bakterie jsou fajn a nebo jak píšeš, pokud máš možnost od někoho splasit kal, tak s ním se mi zabíhala nádrž fantasticky :) Tím že mám nadrze dvě, tak odebranou vodu jsem prelivala do nového a záměrně jsem i odkalila a vlila to tam také, plus jsem dala bakterie a byl to teda perfektní záběh bez komplikací potlesk

A teď mě tak napadlo, pokud se Ti klinoskvrne razbory líbí, tak až tuto nádrž zabehnes, dokup pár kusů a prendej je tam a ony úžasné hejnuji. Záleží tedy co chceš výhledově za rybky samozřejmě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 21:44 Luccie Re: Kata Eš
Takže tam nemusím přidávat nic??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 21:41 Luccie Re: Kata Eš
Tu 30 máme vyřešenou, ptám se na druhé, mělo by mít 285, ale dle té kalkulačky tady to nějak nebychází :)
Jde mi o to, jestli tam musím něco přidávat, nebo jen čekat.
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2019 21:31 Žena Kata Eš [68] - Labyrintky
Já když zabiham, přidávám ne tekuté ale práškové bakterie ;-) Bakterie mam v záloze a když čistím filtr, hazim je do nej a pokud odkaluji výrazně dno, tak je dávám do nádrže také, je to dobrý pomocník na jistotu, ale není nutný ;-)

Kousky hlíny opatrně odkal a neřeš ;-)

A co se týče kořene, zatezkej ho kamenem a čekej až se nacucne vodou ;-) a nebo ho vyjmout a zatezkat do napusteneho kýble
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2019 21:23 Luccie – Nové 285l
Ahoj, chci se zeptat, mám nové akva, vespod je substrát pro rúst rostlin, na něm říční písek, zasazené rostliny, jeden veljý kámen, dva lávové, filtr jede, světlo rozsvicim na cca 8 hod.denně...a čekám. Voda je průzračná. Pozítří přidám šneky. Co je potřeba ještě udělat, přidat nějaké bakterie v lahvičce nebo někoho poprosit o “špínu?” Nebo prostě jen čekat? Vadí, že mi vyplavaly kousky “hlíny” z toho výživného substrátu? Ryby zatím plánuju v hlavě, ale nechci zas udělat hned na začátku nějakou chybu. A co se dá udělat z kořenem, aby neplaval?
Moc děkuju za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.04.2019 22:58 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: ellienka
Je to tak, ale mě to jde tak nějak samo, takže dávám hlavně na svůj úsudek a o rady jsem si moc neříkala, protože to bylo pak ještě horsi, řídím se pravidlem méně je více funguje to (musím zaklepat) Ale to už je zase o tom, že celkově pěstování rostlin a podobně mě prostě baví od mala a rozdíl mezi zahradou, pokojovkami a akváriem není moc velký, pořád je to totiž příroda a funguje to vždy na základních principech :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2019 22:23 Žena ellienka [-3] Re: Kata Eš
Když to je těžký. Těch možností je strašně moc a záleží pouze na tom, kterou si dotyčný vybere. ALE - ty postupy se nedají navzájem kombinovat. Takže vzít si něco z jedné rady a něco jiného od někoho jiného je to nejhorší. Protože nejdůležitější je výsledek, který je závislý na mnoha faktorech a parametrech a musí být vyvážený. Stačí malá odchylka a výsledek bude zase jiný. A přitom rada jako taková nemusela být špatná sama o sobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2019 22:03 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: GabrielaS
Horacovo pravidla jsou super hlavně pro začátečníky a moc se s tím nepare, ale jsou i věci ve kterých s ním úplně nesouhlasím, ale to už jsou zase rozdílné poznatky a zkušenosti potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2019 21:52 GabrielaS
...a proto Horácovo brutální pravidlo říká "Čím rychleji osadíte čerstvě založené akvárium rybami, tím rychleji si budete moci koupit ryby nové"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2019 19:04 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: vlka
Právě, ono je nešťastné, že těch informací a špatných videí je tolik, že v tom člověk akvaristikou nepolibena začne plavat a má v hlavě strašný madlajs. Já měla ze začátku také problém (a to jsme kdysi akvaro měli) , ale ujal se mě zde můj anděl strážný a když mi bylo něco nejasné nebo jsem v tom měla zmatek, tak mi vše ochotně vysvětlil. Ono ty vlákna jsou svým způsobem taky nešťastná věc, protože někdy každý radí něco zcela jiného a Ti nováčci v tom mají ještě větší guláš, bohužel trh je tím prehlcen a působí to pak mnohem více složitě než to ve skutečnosti je hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2019 18:54 Muž vlka [3444]
Pokud nějaký „začátečník“ uvidí tohle video, tak asi vůbec nepřemýšlí o nějakém zaběhávání AQ. www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 23:03 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Anďaska
Nu tak přeji hodně štěstí a určitě to bude už bez komplikací. Precijen, on člověk ty zkušenosti získá a da si příště pozor. Je fakt, že já při zabehu nešetřila ani nitrifikacnima bakteriema a sneckama, plus kytky na hladinu a osazení jsem provedla také v co nejkratší dobu, teď už sázím jen z moresu, protože mě to baví, mohu si to k velikosti nadrze a rychlosti růstu rostlin dovolit a čím více kytek tím lépe :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 22:59 Maq Re: Anďaska
Jawohl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 22:59 Anďaska Re: Maq
Teplotu jsem měla taky 23°C, PH kolem 7,3. No, až to budeš třeba zkoušet s tím zaběhnutým filtrem, tak dej vědět jak to dopadlo ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 22:54 Maq Re: Anďaska
Anďaska napsala: Za jak dlouho se ti teda ten zaběh podařil nejdříve?
Zrovna mám naběhnuto na rekord, ale pět týdnů to nebude, snad pět a půl...
Je fakt, že já vždycky začínám z pečlivé sterility. Takže žádný zaběhlý filtr, bordýlek odjinud, a tak. Na to taky někdy dojde, ale dosud ne.
Hodně to závisí na teplotě a na pH. Ale teď mám 23°C, pH asi 7.6 (což by mělo být hodně blízko optima), a stejně: v jednom ze čtyř akvárek táhnu na ten zmíněný rekord, ale v dalších třech to bude víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 22:47 Anďaska Re: Kata Eš
To určitě, taky souhlasím ano. Až budu zakládat dvoustovku, tak to zkusím od třetího týdne měřit obden a jsem zvědavá na výsledek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2019 22:43 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Anďaska
Souhlasím s Tebou i já měla vše na nule u druhé nadrže jsem dolevala kal z první nadrze a zaběhl se neskutečně rychle, uhyn ryby mým přičiněním nebyl žádný. Jenže ono je to těžké, co člověk to jiný názor a to samé i zdroj vody, osazení nadrze a podobně. Je to tak strašně individuální, že se tady někteří čertí úplně zbytečně, to co někomu funguje bez potíží může jinému způsobit katastrofu. Myslím si, že je to o tom tu nádrž pozorovat, používat selský rozum a dát na svůj úsudek, pokud má člověk vztah k přírodě a základní informace z fyzikálního hlediska, tak to prostě funguje a nemusí proto dělat nic extra :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 22:32 Anďaska Re: Maq
Ahaaa, tak to asi ano. Ale ve druhým akvu jsem měla taky obojí na 0 po 4 týdnech. Ryby jsem, ale pro jistotu přidávala až po cca 7 týdnech. Ale měřila jsem amoniak i dusitany a obojí bylo stále na 0 už od těch 4 týdnů a dál. Jediná změna byla ta, že jsem při zakládání proprala filtr v bordel vodě ze zaběhlého filtru. Za jak dlouho se ti teda ten zaběh podařil nejdříve?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 22:27 Maq Re: NHKG, Anďaska
NHKG napsal: Zkoušel jsi záběh nového akvária se zaběhnutým starým filtrem?
Ne. Ale zatím mě to baví, možná jednou vyzkouším i tuhle variantu.

Anďaska: No ale z toho co píšeš mi vyplývá, že jsi právě záběh nestihla! Ty dusitany nebyly z těch ryb, ty byly z úvodní dávky. Protože kdyby bylo zaběhnuto, dusitany by se hezky rovnou přeměnily na dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2019 22:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Zkoušel jsi záběh nového akvária se zaběhnutým starým filtrem?
Loni jsem měl taky problém. Založil jsem karanténu, použil starý externí filtr, měnil ob den 30% vody a myslel si, že vše bude OK. Pár ryb to odneslo, ale byl to extra citlivý druh.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30670x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751-zabehnuti-akvaria?od=294