Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 21:35 R Muž ctibum [6870] Re: gabinka632
Já myslel, že houbou myslíš ten molitan, ne "houbu" na kořeni... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 21:29 Žena gabinka632 [14] Re: ctibum
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dnesni foto - jeden kousek houby tam jeste je. :-O
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:49 MatyMaty Re: gabinka632
Máš filtr od Juwelu, tak je klidně polož nahoru na ty filtrační houby, pokud se vejdou pod víko. Hezky ti voda půjde přes ty hodné baktošky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:49 R Muž ctibum [6870] Re: gabinka632
No já ti nevim, ale v prezentaci na fotkách tu houbu vidím... :) Ale neřešil bych to.
Jo a krmení viz Smetany, dobrá poznámka, týden dva to ryby v pohodě vydrží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:47 Muž Smetany [1226] Re: gabinka632
Taky se připojuji k názoru že to nebude žádné drama. Pro jistotu bych ryby že začátku krmil jen opatrně nebo vůbec. Stěhování bakterií bych neřešil. Preventivní častější výměna vody ničemu neuškodí. Jen pozor pokud ještě přiléváš minerálku pokud ji budeš lít rybám na hlavu moc se jim to líbit nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:35 Žena gabinka632 [14] Re: ctibum
V tom starém filtru nemám molitan, ale ty kroužky (teď nevím, z čeho jsou) - mám je hodit nahoru do nového filtru? Musela bych vytáhnout jednu houbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.05.2019 20:27 R Muž ctibum [6870] Re: gabinka632
Pokud jde o akvárka z prezentace a prezentace odpovídají skutečnosti, tak bych ryby přeházel, měnil cca týden častěji vodu, třeba třetinu obden a sledoval, jestli se s rybami neděje něco divného...
Molitan ze starého klidně do nového vymačkej. Oba filtry najednou mi přijdou zbytečné, nové zabíháš měsíc a ta rybí nálož mi nepřijde moc extrémní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:27 MatyMaty Re: gabinka632
Po téměř čtyřech týdnech bys měla mít NO2 neměřitelné. Použij ten starý filtr/vymačkat filtrační hmotu, pokud jsi to již neudělala. Pomáhá to opravdu významně ;-) - vlastní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:18 Žena gabinka632 [14] Re: KaGaOri
Dekorace už se mi tam bohužel nevlezou, mám plno. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 20:18 Žena gabinka632 [14] Re: MatyMaty
Díky, asi se vydám na lov. tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.05.2019 20:15 Žena KaGaOri [89] Re: gabinka632
Nejsem žádný záběhový odborník, ale pokud je to technicky možné, zaběhlý filtr ze starého akva bych připojila na čas do nového (a klidně nechala na čas běžet oba dva současně). Jen vymačkání vody myslím nebude tak účinné, nitrifikační bakterie žijí převážně přisedlé na površích. Podle stejné logiky by možná pomohlo i přehodit ze starého akva dekorace. Snad napíše někdo zkušenější, jestli to má smysl. Držím palce :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2019 20:06 MatyMaty Re: gabinka632
Vymačkej filtr do nového Akva. a máš po starostech ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2019 19:53 Žena gabinka632 [14] – Staré vs. nové
Ahoj, mám takový problém - teď jsem zjistila, že mi teče malé akva, jehož osádku chci stěhovat do nového, ale to je založené teprve 3 týdny (teď v pátek to budou 4). :-( Nevím, co mám dělat, od soboty v tom starém akva ubylo 0,5 cm vody a zpod podložky vytéká docela dost vody. Rybky nemám kam dát a bojím se, že to akvárium už moc dlouho nevydrží. Poradí někdo, co dělat, když nové akva je teprve v záběhu? sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.05.2019 15:41 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Fotka k příspěvku Jj, zeolit mam prakticky všude, nadělal jsem si takové primitivní filtry z PET flašek a mého oblíbeného luftheberu. Co 3 týdny měním náplň.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2019 15:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Petr00
A to staré akva stále existuje? Samotné odebrání části vody a substrátu mu neuškodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2019 15:29 Muž Petr00 [1]
Omluvám se, asi jsem se špatně vyjádřil. Mám akvárko 40 litrů s pancéřníčkama a několik pavích oček. Mám ho asi rok a půl až dva. Dostal jsem jako dárek akvárko to jak mám v prezentaci, tak jsem chtěl to menší předělat do toho většího.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2019 13:12 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Petr00
Obecně neexistuje fixní časový údaj, ale hned nasadit ryby je příliš velké riziko. Přečti si rybicky.net/clanky/1745-az-bude-nekdo-zacatecnikovi-radit-dat-ryby-hned-reknete-mu:

P.S. Když je voda ze starého akva a substrát taky, vypadá to opticky již zaběhnutě. Ale to není všechno. Podstatné je, jestli rostou rostliny a jak. Pokud dáš ryby dřív, než VÍŠ, ŽE ROSTLINY ROSTOU, je to prostě střílení naslepo. Doufáš, že rostliny budou růst, ale nevíš. Když ti něco zahapruje, máš polízanici. Zachraňuješ rostliny a současně se snažíš udržet při životě ryby. Nemusí to dopadnout dobře, hlavně, když začneš experimentovat s chemií a technikou.

P.P.S. Václav: Z toho, co čtu, nemám pocit, že Petr00 už ryby má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2019 12:31 Maq Re: DavFM
V takovém režimu bych se o dusičnany ani moc nestaral, ale měřil bych amonium. Mineralizace Ti tam zřejmě frčí slušně ("hovínka mizí"), a ještě víc amoniaku ryby vyloučí přímo. Nitrifikace je nejspíš nepodstatná.
(A když máš zájem o racionalizaci provozu, možná bys se mohl zajímat o zeolit. Já sem si s ním hrál, měřil, a zachycuje amonium opravdu dobře. Je to levná věc.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2019 12:27 Maq Re: zervajs, vaclav
No, teď už se v tom ztrácím taky.
Takže ano, připouštím, snad jsem na tento konkrétní případ nesprávně radil.
Všeobecně si ale opravdu myslím, že odklad je správně. Dejmě tomu ryby po osmi týdnech, to je takové orientační číslo. A pokud je pod pískem substrát s organickou složkou ("hlína"), platí to tím spíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2019 11:38 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
já to pochopil tak, že "dno je zaběhlé" ale nevím co to pro dotyčného znamená.
no a že dal "zaběhlou" vodu z akvária ( jestli stěhoval své nebo né nevím..)
osobně jsem na ryby do akva nikdy nespěchal, nějaké šneky to jó ;-)
jestli dotyčný jedno rušil do druhého totiž nespecifikoval.
a filtr jsem ani u něj nezaznamenal,to ses jej ptal Ty a on neodpověděl...

ps: bylo to trochu nepřehledné, jak každý přispěl svou zkušeností ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2019 09:34 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Tak už jsem četl tvojí radu že ne měsíc ale rovnou dva. Pokud jsem to pochopil akvárium se stěhovalo takže dno část vody a filtr je funkční dlouho. Pak nevidím žádný problém vpustit ryby hned. Lepší ať jsou v akváriu než v nějakém provizoriu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:39 Anďaska Re: zervajs
Ano, přesně tak ;-) + zpátky ten zajetý filtr a bez problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:39 Anďaska Re: Planorbella
8 měsíců.
Teď mám 17. den v záběhu miníčko s filtrem, který jsem proprala ve vodě s bordýlkem ze zajetého filtru a zatím jsou dusitany také stále neměřitelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:38 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Anďaska
použila jsi substrát pro vodní rostliny a na to štěrk, a šup tam ryby ?
( koukal jsem do prezentace)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:32 Muž Planorbella [643] Re: Anďaska
Teď jsem myslel to staré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:32 Anďaska Re: Planorbella
9.4. znovuzaloženo a dodnes dusitany stále na 0.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:29 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Mám do takových akvárii kontinuální přítok vody, zpočátku nastavuju na cca 40l/den a pak jak ryby rostou, tak i přidávám množství čerstvé vody. Měřím jen dusičnany a jsou na minimu, amonium ani dusitany neměřím.
Odkaluju když vidím nesežrané žrádlo, výkalů moc není, ty nějak záhadně mizí samy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:25 Muž Planorbella [643] Re: Anďaska
Jak dlouho bylo akva založeno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:20 Anďaska Re: Maq
Když jsem znovuzakládala (měnila dno), vrátila jsem tentýž den zpět zajetý filtr i s rybami. Zvýšené dusitany se neobjevily vůbec. Žádné ztráty na životech ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:10 Maq Re: DavFM
To je hodně odlišná situace, se kterou mám málo zkušeností.
Myslím že v takovém akváriu řešíš především amoniak, ne? Odsáváš hovínka a obden měníš vodu, ne?
Běží tam vůbec nitrifikace? V nenulovém rozměru snad ano, ale bude to málo, málinko. Takže dusitany by se neměly objevit vlastně nikdy.
Mýlím se v něčem?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 21:04 R Muž afc1886 [14655] Re: DavFM
S tím samozřejmě souhlasím. ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2019 21:00 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: afc1886
Ale i bez dna to tak jde. Nové akvárko, nový molitan, vymačkám tam staré (rozuměj "zajeté") filtry a druhý den dávám ryby. Třeba 300 1cm velkých skalárů do 300l akvárka, které pak intenzivně krmím. A rostou, nechcípou.

Už několikrát jsem chtěl napsat, že poněkud pochybuju o nutnosti měsíčního záběhu akvária bez ryb, rozhodně si myslím, že to jde urychlit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2019 20:58 Maq Re: afc1886
Václav vždy upozorňuje, že radí ke konkrétní situaci.
Zde máme prezentaci, a z té vyplývá, že akvárium bylo založeno před 14 dny. Nějaký zaběhlý štěrk, ať už to má znamenat cokoli, po 14 dnech určitě není.
Takže jde o radu vpustit ryby po 14 dnech od založení.
S tím velmi velmi nesouhlasím, i když to následně podpořil i Roman. Mám poznatky a zkušenosti, které mi prostě říkají něco hodně jiného.
I když připustím, že Roman jistě založil mnoho akvárií, nedává do nich organické substráty, i jinak ví, co do akvária dát a nedat, a mění vodu ostošest. To právě zmákne ten, kdo už to dělal mnohokrát.
Což tazatel zřejmě není. Toho kromě dusitanů čekají ještě návaly organického znečištění, řasové kalamity, umírající rostliny, možná i zákaly. To všechno se řeší mnohem líp bez ryb.
Jen můj názor, prosím pěkně, bez úmyslu se nějak vymezovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.05.2019 20:41 R Muž afc1886 [14655] Re: Maq
Nevytrhuj jenom části vět, vaclav napsal: Pokud k tomu máš i zaběhlý filtr tak ryby klidně hned. Musíš ale častěji měnit vodu spolu s odkalováním. :-) a to napsal ještě k zaběhlému dnu. Opravdu nevidím žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2019 20:40 R Muž romant [27982] Re: Maq
Právě tím že je produkují a daleko rychleji se namnoží ty správný bakterie, právě proto ta podpora výměny vody aby se případná nadlimitní koncentrace naředila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.05.2019 20:37 Maq Re: romant
Jak mohou ryby snížit tvorbu dusitanů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.05.2019 20:36 R Muž romant [27982] Re: Maq
Ano, objeví, ale jenom v případě, že tam nejsou ryby a o tom to je, kdo dá tzv. zajížděcí ryby po 14 dnech a podpoří, tedy lépe řečeno podrží si to častější výměnou vody je to jenom ku prospěchu věci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 20:35 Maq Re: afc1886
Velmi velmi: "ryby můžeš vpustit hned".
Trochu velmi: "odkalování".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 20:22 R Muž afc1886 [14655] Re: Maq
Tak tady by mě dost zajímalo, s čím tak velmi velmi nesouhlasíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.05.2019 20:08 Maq Re: Petr00
Dusitany mohou pár týdnů nebýt, a pak se náhle objeví. A pak za týden, dva zase rychle zmizí. Ten cyklus má takový průběh.
Jeden sebelepší test Ti neřekne, zda jsi před anebo po návalu dusitanů.
=
S Václavovou radou velmi velmi nesouhlasím. A opravdu ne proto, že to tentokrát radí Václav. Záběh akvária je složitý proces, návaly jedovatých dusíků zdaleka nejsou jediným úskalím, a trpělivost na začátku se bohatě vyplatí. Zejména v případě, že jsi (nepříliš vhodně) použil jakýsi "substrát pro vodní rostliny".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 19:18 Muž Petr00 [1] Re: zervajs
Ajo pardon, jsem se překlik. Má tam být no2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 17:32 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Petr00
no2- dusitany
co2- oxid uhličitý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 17:14 Muž Petr00 [1] Re: vaclav
Dobře, no2 test nemám ale ve zverimexu dělají rozbor vody za 50kc tak tam zajdu jak to mám s co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 17:10 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Petr00
jak píše Václav, pokud nemáš test na no2, stačí přidávat ryby postupně ( a sledovat)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.05.2019 17:03 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Petr00
Pokud k tomu máš i zaběhlý filtr tak ryby klidně hned. Musíš ale častěji měnit vodu spolu s odkalováním. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 17:02 Muž Petr00 [1] Re: zervajs
Substrátu mám 2-3 cm a na tom mám ještě štěrk cca 2cm. Rostlin mám 6 valisnerii (už tam jsou 3 šlahouny), 3 echinodory a cca 10 trsu croptocoryny a nějaký ty plovoučky (prezentaci se budu snažit co nejdřív doplnit). Co nejdřív bych chtěl zkusit nějaký stonkovky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 16:58 Muž Oldass [806] Re: Petr00
Já bych si měsíc počkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 16:53 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Petr00
kolik jsi dal toho substrátu pro vodní rostliny ( v cm) ? a kolik tam máš rostlin ( ks) ?
ps: změř no2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 16:41 Silviebaris Re: Petr00
Jak dlouho ho už takhle zabiháš... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2019 16:11 Muž Petr00 [1]
Zdravím, chtěl jsem se zeptat pokud v novém akváriu již zaběhlý štěrk a vodu dávám částečně že zaběhlého akvária za jak dlouho můžu nasadit ryby?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30668x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751-zabehnuti-akvaria?od=196