Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna zářivek za silnější

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Výměna zářivek za silnější
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.12.2009 13:26 Wixík Re: Silent
Děkuji všem za doporučení. Nakonec jsem vsadil na kompromis mezi cenou a nechci říci kvalitou, ale řekněme speciálností, jak tady bylo zmíněno. Třípásmové zářivka 18W/60cm vychází na cca 60 kč, tzv. speciální zářivky od Sery, Hagenu a pod. stojí okolo 450 kč. Já jsem koupil na doporučení LEAKa zářivky od Sylvanie, konkrétně Aquastar 18 za 265 kč a Grolux 18 za 230 kč a pro jistotu ještě kryt vylepím nějakou tou stříbrnou fólií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2009 19:06 R Muž Silent [5949] Re: Wixík
Odzkoušené s dobrým poměrem ceny a kvality jsou Philips a Osram.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2009 09:49 Wixík Re: pancéřníček
A značka? Máš nějakou oblíbenou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2009 20:45 Muž pancéřníček [168] Re: Wixík
Nevím,jestli to je maximálně efektivní,ale já bych si tam dal třípásmové zářivky 830 a 840 a víc bych to neřešil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2009 09:54 Wixík
Abych se vrátil k původnímu tématu. Našel by se tu někdo, kdo by mi poradil jaké konkrétní zářivky nakoupit do toho krytu Diversa? Další osvětlení tam přidávat nechci (ani by se tam nevešlo), jen ten kryt vylepím nějakou fólií a rád bych tam dal nějaké funkční zářivky. Funkční v tom smyslu, jak už tady někdo psal, že jadna zářivka bude co nejvíce prospívat kytkám a druhá bude např. simulovat tropické slunce, a pod... Jde mi o maximální efektivitu. Drahé zářivky není problém koupit, pokud je ale koupím, tak chci, aby měly svůj smysl. Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 21:20 Muž milosak [66] - RostlinyRe: René73
Asi na 1400 jedna, koukám, že nejde nalinkovat zboží ?? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 17:12 Muž René73 [0] Re: milosak
Na kolik výjdou ty rampy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 17:07 Muž petr2412 [3] – to : pancéřníček
že jsou ancíci vychytralý jak vopice je mi jasný, zkoušel jsem je krmit zeleninou, okurka nic, salátek nic, z brambůrky nezbyl ani kousek, nezdá se mi, že by to byli oni, zaráží mě, že se obnovil bezproblémový růst nových listů a taky nových šlahounů, který se při rozpadu listů taky zastavil, takhle zareagovaly jak ech. isthmicus tak sagittaria subulata, pravda je, že obě rostliny mají v akva asi nejjemnější listy, zdá se mi, že se začala vyskytovat malinko víc zelená přisedlá řasa, tak jsem dnes jsem vrátil na jednu zářivku reflektor, uvidíme, jaká bude reakce, zatím mi to přijde spíš jako důsledek nerovnováhy mezi intenzitou světla, živinami a teplotou vody, pokud by rostlinky devastovali ancíci, tak si myslím, že by vohoblovali i nový listy, a ty jsou netknutý, tím ale ancíky vůbec nepodcěňuju, holt budu pokračovat v metodě pokus - omyl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 15:48 Muž milosak [66] - RostlinyRe: René73
Já mám čistejch 90l a osvětlení 2x18 .
Kytky sice rostou (tak nějak) ale zázrak to žádný není.Ty náročnější mně připadají,jako by byly
,,umělý,, :-D
A proto mám obědnaný dvě rampy 4x18 W potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 14:53 Muž kortezhugo [983] Re: René73
...staci - len vyberaj rastliny menej narocne na svetlo...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 13:58 Muž Yirka [9126] Re: René73
Na to abys do něj viděl určitě. Jinak jde o to co od nádrže očekáváš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 13:20 Muž René73 [0]
Chtěl bych se zeptat jestli jsou dostačující zářivky 2x20 w na 100 litrů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2009 07:06 Muž milosak [66] - RostlinyRe: pansuu
Ten ech. isth. mně taky ancík chroustal :-)
Mohl se po něm umlátit smich Teď už je u kámoše co má cichlidy a tam kytky skoro žádný nejsou
Jo, jo kdo si neváží dobrý bidlo palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 23:51 pansuu Re: Sid
V šeru nemaj chuť no hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 23:50 Muž pancéřníček [168] Re: Sid
Tak to budou asi hodně zákeřní ancíci,vychytralí jak opice...přestali ožírat kytičky aby to hodili na světla :-D A jen co majitel udělá nějakou další změnu,zase začnou...a jak to vrátí zpátky hned přestanou...je vidět,že to maj v hlavě hoooodně srovnaný smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 23:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: pancéřníček
palec Zajímavá hypotéza! :)
Že si mohou rybky vybírat podle chuti, o tom nepochybuji; ovšem jak vysvětlit to, že po snížení intenzity osvětlení problémy přestaly?! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 23:24 Muž pancéřníček [168] Re: Sid
Ještě mě tak napadlo,jestli v tom nemaj prsty ti ancíci sp.,když petr2412 píše,že zůstaly jenom pletiva-to by odpovídalo ancíkům...ale zase proč by si vybrali jenom isthmicus,když maj na výběr další druhy echináčů :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 23:09 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: pancéřníček
Nechci spekulovat, co může být za rozpadem E. isthmicus, ale nadbytek světla, (jak Petr2412 zpočátku uvažoval) mi přijde jako příčina velmi, velmi nepravděpodobná...
2x 15W (s reflektorem) na akva o výšce 40cm a hloubce 35cm mi přijde jako "průměr"...
Při stejných parametrech akva, (v-40, h-35), jsem na stejnou kytku svítil až 5x 18W a nerozpadalo se nic. :-)
Na poškození světlem je (IMHO) takováto intenzita světla nedostatečná...
Na nedostatek živin v souvislosti s "vyšší" intenzitou osvětlení a teploty mi to taky nesedí. U nových listů bych čekal jiné projevy, než jejich rozpad.
Ale jak píšete - třeba tím má někdo zkušenost a podělí se o ni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 22:44 Muž pancéřníček [168] Re: petr2412
Teplota vody to také určitě nezpůsobila,i těch maximálních 27°C je ještě v pohodě :-) Ale je otázka co to tedy způsobilo,kde je zakopanej pes hmm Třeba se ještě někdo najde,kdo s tím má zkušenost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 14:23 Muž petr2412 [3] Re: Leonardo
pravda, v malým akváriu se teplota pohybuje cca mezi 24 - 25 stupni, ve velkým akva se po snížení intenzity osvětlení snížila s průměrných asi 26 na 25, večer jsem dřív naměřil i 27 stupnů, teď teplota nepřesáhne 26 stupnů, kolísání teploty je maximálně do 2 stupňů, celkově to bude určitě o rovnováze teploty vody, množství světla a živin, přijde mi, že v mým případě rostlinstvo celkově zareagovalo spíš pozitivně na snížení intenzity osvětlení a snížení teploty vody, máš asi pravdu v tom, že to je asi někdy pokus - omyl, s akvarijníma rostlinama moc zkušeností nemám, orientuju se podle zkušeností jiných a svých vlastních se suchozemskejma rostlinama
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 14:00 Muž Leonardo [3] Re: petr2412
A teplotu máš stejnou jak v druhé nádrži? Některým rostlinám je orpavdu lépe v menší intenzitě světla.. někdy je to metoda pokus-omyl :-) Pořídil jsem si Ludwigia palustris a nedával jsem jí moc nadějí, ale roste jak divá. Přitom by to měla být náročnější rostlina která vyžaduje hodně světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 12:59 Muž petr2412 [3] Re: pancéřníček
vím, že výkon zářivek v mým akva je teď asi 0,5 w/l, emerzní listy pomalu postupně žloutnou a odcházejí, a to na všech echinodorech i ostatních rostlinách, to je přirozený a místo nich narůstají nový listy, jen mě zarazilo, že nové listy, ne ty původní emerzní, na echinodorus isthimicus se rozpadali a zůstali vlastně jen pletiva a po snížení osvětlení se růst nových listů srovnal a růst ostatních rostlin je podle všeho taky okej, jo a stejně zareagovala jedna sagittarie, je mi jasný, že růst rostlin je o rovnováze, světlo, teplo, živiny, se snížením osvětlením intenzity osvětlení současně mírně klesla i průměrná teplota vody, možná se akva dostalo jen trochu víc do rovnováhy, zarazilo mě jen, že echinodorus isthmicus v jiným malým akva, kde je intenzita světla asi 0,5 w/l od počátku, žádný problém není, jen jsem vyzkoušel zkušenost ze zahrady, že ne všem rostlinám vyhovuje intenzivní osvětlení, dál se uvidí a třeba máš pravdu, že chyba byla jinde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2009 10:41 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: leak
...Zmena ziariviek je na "specialne" je podla mna najpodstatnejsia a ma vyznam...
Změna zářivek možná ano, (záleží na tom, jaké zářivky má Wixík aktuálně), a pokud ano, pak určitě ne za speciální, protože to žádný význam nemá.
Když výměna, tak za obyčejné třípásmové = hodně muziky za málo peněz. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 23:34 Muž pancéřníček [168] Re: petr2412
V aq máš okolo 0,54w/l,takže nadbytkem světla to určitě nebude ne Třeba jim jenom odešly emerzní listy nebo se vyskytl problém ohledně nějakého prvku ve vodě,který rostlinám chyběl v důsledku rychlejšího růstu díky zesílení světla...Ale ten nadbytek světla...fakt nee
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 21:21 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Čendik
no asi to bude tim hnojenim... proste kytky maj vic svetla a dost CO2 tak maj velkou spotrebu i zivin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 21:18 Muž Čendik [2] – Vadí rostlinám moc světla?
Prosím o radu. AQ mám založené přes 2 měsíce. A rostlinám se moc nedařilo. Měl jsem tam 1 trubici T8 15W. AQ je 60x30x35cm. Říkal jsem si že mají málo světla, tak jsem přestavěl kryt na kompaktní zářivku Osram Lumilux 36W 840. Před tím mi kytky po zasazení začly růst a najednou se zarazily a zežloutly jim vrchní listy. Růst se úplně zastavil. Sliboval jsem si zlepšení po přidání světla, ale mám pocit že je to ještě horší, protože kytky se teď ohýbají a jako by splihly ke dnu. Nevím v čem dělám chybu. 2x do týdne měním 10l vody. Je možné že jim najednou moc světla vadí? Nebo je to nedostatek živin? Bublám jim CO2 z burčáku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 20:51 Muž leak [8] - RostlinyRe: Wixík
Zmena ziariviek je na "specialne" je podla mna najpodstatnejsia a ma vyznam. Jednak rastinky fotosyntetizuju pri urcitych vlnovych dlzkach (farbach) - hlavne kraje viditelneho spektra - cervena a modra farba. Nehovoriac o spravne volbe teploty chromaticnosti (to su tie °kelviny alebo rozne farby bielej). Rano ked slniecko vychadza a vecer ked zapada tak je to +/- 2500K (vysoky podiel cervenej zlozky), na obed az 10000K(vysoky podiel modrej),ked je slnko najvyssie. Ja som v akvarku skombinoval dve rozne ziarivky "specialne" od Sylvanie. Jedna je na rastlinky a druha na realnost a kvalitne podanie farieb. Podanie farieb sa oznacuje RA (colour rendering) a to je to prve cisielko na ziarivke 830, 960 atd. 8 zanena, ze svetlo ma - 80% farieb zo spektra (9 - 90%). to za tym su Kelviny( 3000K, 6000K...) Typ ziariviek mam uvedeny v profile. Rybicky, farby AQ boli na nepoznanie, ked som vymenil tie povodne co boli v dekli na akvarku(640 a 830). Farebne podanie sa da pozret v Sylvania katalogu (sylvania.aquanet.de/…)
Farebnost je vidno aj na fotkach v profile...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 19:56 Wixík Re: kalupinka
Ještě teda zvažuju koupi nějakých těch speciálních zářivek stejného výkonu např. od Hagen, Sera, JBL, apod... Takové ty typy tropic... Jestli to ale něco řeší, kromě toho, že jsou pěkně drahý. Nový zářivky stejně budu muset koupit chca nechca, protože ty původní asi brzy dosvítí. Od začátku v nich cosi chrastí a lehce (někdy víc) poblikávají. Rozhodně už bych ale koupil něco lepšího, tak přemýším, jak tomu co nejvíce pomoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 19:36 Žena Kalupinka [32] Re: Wixík
Já mám kryt polepený alobalem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 19:16 Wixík Re: grizly
Díky, to je dobrej nápad, ten kryt je zevnitř černej a spoustu světla pohltí. Když se to polepí nějakou stříbrnou fólií, tak se bude všechno odrážet dolů.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 17:32 Muž petr2412 [3] Re: Sid
rozpad listů se projevoval na nově narostlých listech echinodorus isthimicus v přední části akvaria, po snížení osvětlení jsou další nové listy O.K., v jiném menším akvariu ty samé rostliny rostou normálně, žádný rozpad listů, jde o nové rostliny, zatím mi to přijde jako důsledek nadbytku světla, k mému osvětlení je ještě třeba dodat, že akva je v místnosti, které je celkově hodně prosvětlená a malba podle všeho odráží taky dost světla, takže to může být kombinace i těchto faktorů, jinak mi subjektivně přijde, že se vylepšil stav i ostatních rostlin, na některých byla vidět tendence žloutnutí listů, mám za to, že jde o podobný jev, jako když jsou na zahradě některý rostliny vystavené přílišnému světlu, celkově to bude asi o hledání rovnováhy, 2 reflektory mi zatím přijdou moc, uvidí se časem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 17:11 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: petr2412
...já jsem je (reflektory) zkoušel na 2 x T8 15W a nakonec jsem je sundal, mám pocit, že světla bylo moc a na menších a jemnějších rostlinách se projevovalo něco jako sluneční úpal, rozpadali se jim listy, po odebrání reflektorů listy začali růst opět normálně...
Zajímavé...
U kterých rostlin se vám to stalo? 2x 15W s reflektory není zas tak "příliš moc" světla... :-O
A aby se v důsledku silného, (ale nikoli extrémně silného) světla rozpadaly listy, s tím jsem se ještě nesetkal. hmm
Už jsem např. svítil do malé nádržky více než 2,5W/l, ale nic podobného tomu, co popisujete, jsem nepozoroval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 17:07 Muž grizly [145] Re: Wixík
Fotka k příspěvku Pokud je to kryt DIVERSA jako mám já, tak tam reflektory nenainstaluješ. Zářivky jsou utopené hluboko v krytu. Olep ho ůplně celý diamantovou folii a uvidíš sám , jak se akfa prosvětlí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 16:58 Muž petr2412 [3] Re: Wixík
ještě se zkus zamyslet nad reflektory, které se dají nasadit na zářivky a lépe odrážejí světlo do akvaria, já jsem je zkoušel na 2 x T8 15W a nakonec jsem je sundal, mám pocit, že světla bylo moc a na menších a jemnějších rostlinách se projevovalo něco jako sluneční úpal, rozpadali se jim listy, po odebrání reflektorů listy začali růst opět normálně, výrobci /např. EHAIM/ tvrdí, že to o 100 % zvýší množství světla v akvariu, 100 % to asi nebude, ale může to podle mě dost pomoc, myslím, že to stojí za úvahu, další patice, zářivky a předřadník vyjdou rozhodně dráž, odhaduji podle mých zkušeností tak na dvojnásobek, a to nemluvím o tom, že by se asi musela překopat elektroinstalace v krytu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 16:31 Muž Leonardo [3] Re: Wixík
Aby jsi zvýšil výkon zářivek, tak tím i roste délka i jiné už zmíněné věci. Pokud by jsi sehnal vyšší výkon o stejné délce, pravděpodobně by se musela i vyměnit tlumivka. Ta by měla mít stejné parametry jako zářivky.. Pokud by měla menší watáž, nemusela by se zářivka vůbec rozsvítit. Takže jak už bylo zmíněno max. přidat další řadu.. Taky nad tím lamentuji, jestli kryt vyrobit nebo koupit.. Asi nakonec vyhraje vlastní výroba..

Ješte malý dotaz.. máte někdo zkušenosti s Glomat T5 Controller 2 2x40W ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 13:53 R Muž Silent [5949] Re: Wixík
Tyhle zářivky mají asi 60cm. S větším výkonem jsou vždy delší, takže se tam nevejdou. Než T8 mají větší výkon zářivky T5 při stejné délce, jenže ty zase mají jiné patice a potřebují jiný předřadník. Takže jedině zvýšit počet těles v krytu. Jinak s tím moc udělat nejde. A použít zářivky třípásmové. Doporučuji přečíst fórum rybicky.net/forum/p30 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 13:47 Wixík – Výměna zářivek za silnější
Koupil jsem levný plastový kryt Diversa se dvěma zářivkami T8 po 18 watech (taktéž Diversa). Podle vzorce pro výpočet waty x litry mi ale vychází, že na mou nádrž by měly být zářivky cca jednou tak výkonné. Má otázka zní: Mohu tyto zářivky zaměnit za výkonnější, aniž bych musel dělat nějakou úpravu na elekroinstalaci? Ono se k ní taky vtipně nejde dostat, asi kvůli vodotěsnosti. Někdo mi tvrdí, že můžu watáž zářivek měnit libovolně, někdo zase říká, že musím dodržet originální parametry, jak to je??? (Ev. existují nějaké zářivky, které by měly těch 18W, ale třeba větší svítivost, adp?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4175x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12641-vymena-zarivek-za-silnejsi?od=58