Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kvalita vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Kvalita vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2022 19:58 Muž Nessino [53] Re: Jozef
Díky za rady, záhada vyřešena. Testy jsou prošlé. Koupil jsem nové náplně a Fe vyšlo 0,4 a GH 11. Škoda že tu expiraci píší na obal, ale ne na lahvičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2022 08:53 Muž Jozef [311] Re: Nessino
Ja by som na tie testy moc nevsádzal. Ak sa GH test nezafarbil vôbec, nebude skôr vadný.
Ak známi testy nepoužíval, boli neotvorené? Moja skúsenosť je, že po nejakej dobe od otvorenia niektoré testy už nefungujú ako pred tým (aj keď pred expiráciou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2022 07:36 Muž Yirka [9118] Re: Nessino
Ideální moment porovnat si výsledky vlastního testu s laboratornímí výsledky distributora vody. Má je mít na svých webových stránkách. To by mělo být dostatečně relevantní na porovnání a pro rozhodnutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2022 06:38 Muž Sha [500] Re: Nessino
Datum expirace by tam mělo být. Každopádně relevantní odpověď vám dají jen laboratorní rozbory. Např. Profiplants je dělají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2022 01:37 Muž Nessino [53] – Špatná vstupní voda?
Fotka k příspěvku Zdravím, pořídil jsem JBL testlab od známého, který ho koupil před rokem a půl a nepoužíval. Dal jsem se tedy do měření všech parametrů a nestačím se divit. Mimo stupnici mi vyšlo železo (>1,5mg/l), křemičitany (>6mg/l), při testu GH jsem nakapal snad 40 kapek a barva se pořád nezměnila, tzn >40°dGH. Přikládám ještě parametry dodávané vody od VAKu.

Trochu se mi nezdá to železo, ale jsme ve starým baráku a kdoví v čem tam voda putuje do kohoutku. Borec o 3 baráky vedle má akvaristiku, ptal jsem se ho na to a říkal že vodu rybám nijak neupravuje. Kdoví ale jak tam ty ryby často točí.

Nikde jsem nenašel, jestli testy mají nějakou trvanlivost. Pokud se tedy testy nemýlí, jak si s tímto poradit? RO? Pro jistotu testy ještě zopakuju, nicméně posupoval jsem podle návodu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2020 12:41 Muž teakmon55 [6] Re: Jarden Sk
Rastliny mi rastu dobre a hlavne po výmene vody.Vacsinou sa riasa objavuje na 5-6 deň a začína to vždy na dreve.
Vďaka,určite skúsim čo si poradil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2020 12:29 Jarden Sk Re: teakmon55
Je to možné, aj môj koreň v akva sa rozpadá a riasy sa na ňom množia a Staurogyne rep. na ňom chradne, pritom dole rastie slušne.Myslel som, že je to v hnojení ale nie je a najskôr to budú toxíny z toho dreva.Je dosť možné, že pôjde von ak sa mi to nepodarí stabilizovať.Vyše rok to bolo bez problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2020 12:03 Muž teakmon55 [6] Re: Jarden Sk
Ok,skúsim to,koreň som očistil.Namocim do zriedeneho sava.Mam koreň mangovnika už asi 6-ty rok a už začína nejak mäknúť.Je možné že aj to znehodnocuje vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2020 11:28 Jarden Sk Re: teakmon55
Píšem o tom org. odpade aj v súvislosti s riasami na mojom profile a keď si prečítaš posledné číslo časopisu Akvárium, kde je to aj vedeckejšie podložené,príp. aj 4 číslo o nitrifikácii a dusíku v akva od.M Rejlkovej, tak pochopíš súvislosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2020 10:08 Muž teakmon55 [6] Re: Jarden Sk
Ph bolo ráno 6,6.Fe som začal pridávať lebo rastlinky zltli,pridávam o polovicu menej ako je v popise.
Občas sa mi stáva,že roztrekovaviu rampu mi upchaju slimaci a zníži sa účinok filtra.
Áno,roduch mi už dlho robí problém a GSA riasa.Trocha som začal zvyšovat PO4.
Prečo použiť puriger alebo uhlie?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2020 07:18 Jarden Sk Re: teakmon55
Neviem čo na to ostatní, tvoju nádrž si už prezreli skúsení akvaristi, tak za mňa:
Podľa mňa je problém že tam dávaš vysoké dávky CO2 a tým sa zníži dosť Ph, ja by som znížil CO2 a Ph dal tesne pod 7.Vylúčil Carbon, do filtra dal Purigen alebo uhlie a menil viac vody za týždeň.Je tam kopu ruduchy na koreni, ten by som vybral odkalil to pod ním a vyvaril alebo namočil do roztoku sava nech sa z neho vyplaví odpad.Výmeny aj 2x za týždeň s prihnojením. To železo by som si kúpil test seachem, aby si to nepreháňal s dávkami.Než sa zbavíš problému, tak s osmózou by som sa nebabral pri častých výmenách to je viac starostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2020 22:22 Muž teakmon55 [6] Re: Jarden Sk
KH je 3-JBL test,teraz som meral.PH 6,5. K,FE test nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2020 21:44 Jarden Sk Re: teakmon55
Som zvedavý na názory.Ja by som rád vedel ešte Ph/pred pridaním CO2, Fe /hodnotu a akým testom meriaš/,Kh príp. aj Draslík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2020 20:03 Muž teakmon55 [6] Re: vlka
Prezentáciu mám.Treba ešte niečo doplniť? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2020 19:58 Muž vlka [3441] Re: teakmon55
Čauky, musíš poskytnout co nejvíce informací o svém akváriu, nejlépe založením kompletní prezentace, jinak těžko radit a pomáhat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2020 19:56 Muž teakmon55 [6]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Asi tak v piaty deň sa mi objavuje takáto riasa aj voda má nejaký iný zápach.Dnes aj rastlinky ako by sa zastavily a začala sa tvoriť zelená riasa a na dreve nejaký povlak.
A spodné listy na rastlinke takto černajú.
Myslel som,že to bude málo CO2,tak som dnes pridal ale to už bolo moc.
Čo sa deje s vodou,skúsiť vyčistiť filter?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.07.2020 20:41 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Klof
Posílám info od PetrO (protože je toho času na dovolené) jinak dispečer ve vodárnách:
"Ke koronaviru a zvýšení dezinfekcí ve vodě -
Chlordioxid se davkoval pořád stejně"
Tolik odpověď od zdroje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 19:41 Muž Klof [4] Re: Jifi
Ano, a to jsem přesně chtěl. Šlo mi o to pH, abych ho dostal výš a dostal se kolem 7. Navíc se to dno špatně odkalovalo a vířilo se i při výměně vody. Tisícovku za substrát jsem vyhodil zbytečně, ale tak chybami se člověk učí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 19:30 Muž Jifi [675] Re: Klof
Překopání dna hodně zahýbe s kvalitou vody. Po několika měsících se ve dně vytvoří dostatek bakterií, které zpracovávají detrit. Když překopeš dno, tak zásadním způsobem zahýbeš s celou biologickou rovnováhou v akvárku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 19:10 Muž Klof [4] Re: afc1886
Za jeden z důvodů jsem vyhodnotil nízké ph kolem 6, proto jsem překopal dno ze super soilu na štěrk, aby se dalo slušně odkalovat, a poslední přeživší ancistrus pookřál, kytky rostou obdobně jako na super soilu. pH je aktuálně kolem kolem 6,8. Prezentaci jsem zatím neaktualizoval, budu se muset polepšit. Přijde mi zvláštní, že to fungovalo a z ničeho nic přestalo. Asi souhra víc faktorů...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 18:56 R Muž afc1886 [14655] Re: Klof
Klof napsal: akva šlapalo a zničeho nic beze změny v údržbě odešly prvně některé rostlinky a následně postupně i rybičky...
Jenom tak nahlas přemýšlím, ale možná to už chtělo změnu třeba v hnojení, údržbě nebo něco jiného. Nebylo by to poprvé co akvárium po založení pěkně fungovalo a po půl roce se tam něco zlomilo a akvárium šlo z kopce. Nejdříve ti odcházejí rostliny, tím se ještě víc zhorší podmínky v akváriu a následuje úhyn ryb. Ale to by chtělo mít pravidelné info v prezentaci, takhle bez info jenom nahlas přemýšlím, jak už jsem řekl na začátku. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 18:41 Muž Klof [4] Voda z vodovodu
Škoda že u nás v obci nevím o jiném akvaristovi, abych se zeptal. Možná to je nesmysl a pouhý argument prodejce rybiček, abych se nebál rybičky pořídit znovu, na druhou stranu akva šlapalo a zničeho nic beze změny v údržbě odešly prvně některé rostlinky a následně postupně i rybičky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.07.2020 13:47 Muž Jifi [675] Re: silviebaris
Ti si jen dělají reklamu na svoje úpravny vody. Jelikož se virus ve vodě nevyskytuje, tak je zbytečná i ta jejich úpravna (pokud se bavíme o viru).
Co se týká bakterií, tak převařením vody se zničí. Viry taky. Pokud by v té vodě nějaké viry byly.
Aby mrtvé mikroorganismy mohly způsobit zdravotní problémy, to už bych musel pít převařenou žumpu a ne převařenou vodu. Jen zbytečně vyvolávají paniku a potom nabízí řešení: kupte si naši úpravnu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 12:13 Silviebaris Re: Klof
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 11:55 Muž Jifi [675] Re: Klof
Mně to celé připadá jako zprávy Rádia Jerevan.
Koronaviry se nešíří vodou. Tak jaký by mělo smysl přidávat do vody další dezinfekci?
Jak by se vůbec koronavirus mohl dostat do zdroje pitné vody? To je absolutní pitomost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2020 11:29 Muž Jason [200] Re: Klof
Je to nesmysl ze by se do vody ted neco navic pridavalo kvuli korone. To by tak mohlo souviset s tim ze nas praskuji z letadel :-D

Ale vazne pitna voda je nejsledovanejsi potravina a v samotne upravne se upravuje tak ze v ni neprezijou horsi veci nez cinsky virus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2020 21:27 Muž Klof [4] – Voda z vodovodu
Zdravím. Zeptám se, nemáte někdo zkušenosti s úhynem rostlin i následně i rybek v souvislosti s korona virem a úpravou vody ve vodovodu? Když jsem v akvaristice diskutoval o důvodech úhynu ryb, vzpomněl jsem si, že to začalo rostlinkami a z ničeho nic. Pán mi říkal, že tady u nás přišlo o rybky víc akvaristů, protože se prý dávalo do vody něco navíc na dezinfekci a to prý byl důvod problémů. Teď mám raději ve filtru uhlí a nevím, jestli raději nenosit vodu z potoka nebo ze studny. Tam ta kvalita ale taky může být pochybná...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2020 14:19 Muž Roger [1873] Re: Papik
Viděl jsi moje akvária, světla tam je až až :) pH 6,5 někde k pH 7, ale všude mám v akváriu mramorovou drť a sépiové kosti. Poměr je sice asi dobrý ale spíše mi jde o to, jestli je toho dostatek. Na hořčík si začal stěžovat Kalimantan například (zde nemám ani drť ani sépiovou kost) Vrtalo mi hlavou proč najednou, i v bazénu se začali dít zvláštní věci, tady je asi mé vysvětlení v podobě změn parametrů vody
Například zrovna vápník byl původně 28mg a hořčík tuším 8mgl +- jestli si pamatuji dobře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2020 14:08 Muž Papik [617] Re: Roger
Hořčík vůči vápníku máš v pohodě. Když nesytíš co2 a rozumně svítíš, tak dobrý. Ještě je důležitá uhličitanová tvrdost a pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2020 14:02 Muž Roger [1873] – Změna hodnot
Fotka k příspěvku Evidentně se mi změnily hodnoty vody. Jestli chápu dobře tak z měkké jsem spadl do velmi měkké.
Jsou hodnoty vápníku a hořčíku pro low tech akva dostačující? Předpokládám že asi ne co? To mi bude vysvětlovat jestli se nepletu evidentní nedostek hořčíku a jako vždy dusičnanů.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 17:19 R Muž Anthrax [4739] Re: Robin151
Tvrdost se ti nezmění. Když ti ten tlak vytlačí vodu až k tobě domů, tak i to jedno patro zvládne. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 17:15 Muž Robin151 [11] Re: Anthrax
No, o chlor mi až tak nejde. Spíš o tvrdost vody. Vím, že nám teče hodně tvrda voda a tak sem myslel jestli to třeba nezměkčí.

Afc:Nevím jestli mi kohoutek vytlačí vodu o patro výš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2019 16:21 Muž Smetany [1226] Re: Robin151
Chlor asi nebude problém ale dávej si pozor na teplotu ta se z kohoutku špatně nastavuje a pokud budeš mít rozdíl větší než 4-5 stupňů může to být problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 16:16 R Muž Anthrax [4739] Re: Robin151
lacewings napsal: Zbytkové množství chloru nacházející ve vodě ve vodovodním řádu, není při současné normě pro ryby škodlivé,působí jako antiseptikum.
Asi takhle. Když napustíš vodu do skleničky, tak vyloženě smrdí chlórem? Jestli ne,tak se nemáš čeho bát. Spíš si hlídej teplotu vody, kterou do akva doléváš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 16:15 R Muž afc1886 [14655] Re: Robin151
Vodu můžeš dopouštět přímo přes sprchovou hlavici.
EDIT- obchod.remont-cerpadla.cz/…
www.hornbach.cz/…
a potom už jenom víno nebo pivo a můžeš se kochat pohledem do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2019 16:04 Muž Robin151 [11]
Dobry den,
Chci se zeptat jestli ma na kvalitu vody kterou davám do akvária. Jestli ji nechat odstat nebo ji tam dávat přímo z kohoutku? Vím, že kdysi jsem někde četl že jo ale čím dal více akvaristu mi tvrdí že lejí vodu přímo z kohoutku a že je to v pohodě.
Všem děkuji za jejich postřehy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2018 19:40 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Maq
Tak podle přiložené tabulky má evidentně brněnskou vodu...tak že to je kapitola sama pro sebe, že X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2018 19:06 Maq Re: k4m1l
Ta voda je dost nešikovná. Ale pokud máš RO, je problém vyřešený, můžeš si udělat jakoukoli vodu.
Ale zakládat akvárko pro ramirezky není moc dobrý nápad s jakoukoli vodou. Jsou to ryby choulostivé, náročné na čistotu, bez parazitů a jiných problémů. Není to ryba do mladého akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2018 19:01 k4m1l – Cichlidka Ramirezova a kvalita vody
Fotka k příspěvku Zdravím,

Chci zakládat akvarium s chovem Cichlidky Ramirezovy, bohužel bydlím ve městě kde je docela tvrdá voda a i ostatní parametry se mi nezdají optimální.

Je reálné se dostat na přijatelné hodnoty? dGH a pH by myslím bude možné upravit například na polovinu tedy na pH=3,8 a dGH=8 namixováním osmotické vody a vody z kohoutku 1:1.

Nevím ale co ty další hodnoty. Dusičnany 35, chloridy 20 ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2017 21:04 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Libcin
Horčík i draslík sa pridáva (väčšinou) vo forme síranu a to spraví výrazne vyššie hodnoty. Kvôli 17mg/l si rozhodne ťažkú hlavu robiť nemusíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 20:57 Libcin – Sírany
Zdravím! Jak je to ze sírany v rostlinném akváriu? Mám vstupní vodu s hodnotou síranů 17mg/l (Ca55, Mg10), ale ředím ji ještě 1/3 vodou z RO. Je nějaká doporučená hladina, nebo se neřeší?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 10:37 R Muž Anthrax [4739] – Velké rozdíly v jedné ulici.
Já se budu v lednu stěhovat. A čekají mě a má akvárka nové parametry vody. Budu bydlet přesně uprostřed cca 200 m dlouhé ulice.

Na jednom konci vodárny udávají:
Dusičnany: 19,0 mg/l (31.8.2016)
Vápník: 91,7 mg/l (31.8.2016)
Hořčík: 2,00 mg/l (31.8.2016)
Tvrdost: 2,37 mmol/l (31.8.2016)
Tvrdost něm. stupně: 13,3 °dH (31.8.2016)

A na druhém:
Dusičnany: 4,74 mg/l (16.5.2017)
Vápník: 8,6 mg/l (16.5.2017)
Hořčík: 2,82 mg/l (16.5.2017)
Tvrdost: 0,33 mmol/l (16.5.2017)
Tvrdost něm. stupně: 1,8 °dH (16.5.2017)

Tak se SčVK zeptám, co mi to doma poteče. Ale ten rozdíl je skoro až neuvěřitelný. Doufám, že to bude ta druhá varianta. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 09:02 Muž LeRi [315] Re: Magic
Ji pardon, já tam mám i Prahu , Liberec a další ale většina jsou severní čechy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.10.2017 08:38 Muž Magic [879] - RostlinyRe: LeRi
Já tam vidím jenom Severní Čechy, to, co dodávájí Severočeské vodovody a kanalizace...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 08:37 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: LeRi
U nás:
Dusičnany: 2,4 mg/l (24.5.2017)
Vápník: 27,9 mg/l (24.5.2017)
Hořčík: 3,30 mg/l (24.5.2017)
Tvrdost: 0,83 mmol/l (24.5.2017)
Tvrdost něm. stupně: 4,6 °dH (24.5.2017)

Pro cichlidy jak dělané :)
A díky za odkaz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 08:34 Muž LeRi [315] Re: Magic
Ta mapa je pro celou ČR jsou tam konkrétní oblasti Město-ulice jen to rozklikat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2017 08:24 Muž Magic [879] - RostlinyRe: LeRi
Že ten přepočet mají správně potlesk
Máte tam nahoře hezkou měkkou vodu s mírně vyššími dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.10.2017 08:02 Muž LeRi [315]
Tohle mi údajně teče z kohoutku co vy na to? Dusičnany: 18,6 mg/l (16.10.2017)
Vápník: 28,3 mg/l (16.10.2017)
Hořčík: 2,01 mg/l (16.10.2017)
Tvrdost: 0,79 mmol/l (16.10.2017)
Tvrdost něm. stupně: 4,4 °dH (16.10.2017) a tady je mapa kde jsem to našel. www.scvk.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.08.2017 12:13 RAP
Praha má dva hlavní zdroje, které by se daly zjednodušeně rozdělit na Želivka - měkká, Káraný - tvrdá. Záleží, jak to míchají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2017 21:38 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Nlua
Jeden test je nanic. Parametry vody se v průběhu roku můžou dost měnit. Obzvláště pokud míchají více rozdílných zdrojů a mění jejich poměr dle potřeby...
Mi kolísá vodivost tak, že občas je na dvojnásobku minimální naměřené hodnoty. Takže podobně asi bude kolísat i tvrdost vody.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 7

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8432x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1259-kvalita-vody