Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 17:25 Žena Turbínka [2558] Re: jmk
Občas tu tendenci mají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 15:17 jmk – Betta
Ahoj. Chci se zeptat, jestli mají Betty tendenci vyskakovat z akva když je odkryté. Mám na něm krycí sklo, ale čas od času když čistím, tak jej sundám a potom mi připadá, že by chtěl vyskočit. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 13:50 Muž motýlek [275] Re: Deepinpeat
Ano - to máš jistě pravdu. Zejména ti beťáci z Asie přes Polsko - to je přímo horor - a přitom se dají krásně odchovat doma v pokojové teplotě bez velkých nákladů. Osobní zkušenosti ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   01.02.2016 10:56 Deepinpeat Re: motýlek
Já souhlasím s tím, že v mnoha případech se dnes udávají pro některé druhy zbytečně vysoké teploty. Ale problém je, že v těch teplotách se ty ryby po desítky generací chovají a co se týče bet, tak ano věřím, že nějaký veiltail chovaný dvacet let u nás starým praktikem ty teploty o kterých píšete v pohodě zvládá a kvete zdravím. Ale bety které dnes koupíte v obchodech, jsou v naprosté většině zubožená zvířata desáte kategorie kvality z asijských farem, promořená vším možným a vystresovaná přepravou a neustálou manipulací, změnou vody a potravy. A tam prostě a jasně, vzhledem k teplotě ve které ty bety rostly, přidáte snížením teploty další stresor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2016 10:20 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: motýlek
Ono záleží... rájovci by měli taky přežít 5 °C, ale u těch dnes chovaných bych tomu moc nevěřil. Prokazatelně divoká forma ok, ale X-tá generace z akvárií... Většinou se doporučuje 25 °C jako minimum i u ryb, které mají psané 22 °C (např. SAE). Na druhou stranu u Endlerek se taky často uvádí víc, ale přežijí bez topítka. Třeba paví oka bývají tak zdegenerované, že stačí trocha plísně na sklu a při pokojové teplotě už mají bílé chomáče na ploutvi. Podobně to vidím u Bett. Přírodní forma by mohla být odolnější (řekněme 3. generace v zajetí), i když je to tropická ryba. Vyšlechtěným formám bych ale dopřál 25 °C. Přece je to jen ryba, která bývá středobodem nádrže.


Motýlek by měl mít podle staré literatury dokonce 30 °C, jestli si to dobře pamatuji. Terčovec 28 °C. Ono hodně záleží, odkud ta ryba pochází, jak se chová v zajetí (závojnatka taky bude mít problém přezimovat s ostatníma karasama v jezírku, opak je ta Endlerka). Příliš vysoké teploty samozřejmě život naopak zkracují (nejen rybám).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 08:40 Muž motýlek [275] Re: Petronella
Já z vlastní zkušenosti s běžnými druhy (včetně labyrintek) mám odpozorováno, že teplotě se přisuzuje u zdravých rybek přehnaně velká důležitost (asi vyjma terčovce - ale ty jsem nechoval, i když ve staré literatuře se i u nich píše o 26-28°C) Mně se bety třely a odrůstaly při 23°C, podobně čichavec šedý. Spíše bych dal pozor na zakrytí nádrží. Samozřejmě u nemocných jedinců je ta teplota důležitější - nutno postupovat podle návodu u léčebných preparátů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2016 08:16 Žena Turbínka [2558] Re: Xoxo
Svítíš hlavně kvůli rostlinalm, řiď se tedy podle nich a sviť normálně. I když je pravda, že Betty upřednostňují tlumenější světlo, což lze dobře udělat tak, že hladinu rozbiješ plovoucími rostinami. Hlavně chuděru nedrž v temné konce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2016 23:30 Xoxo – Betta
Ahoj. Chtěl bych se zeptat v jakých frekvencích svítit Bettě. Někde jsem četl že žijí v podmínkách kdy světlo nemají někdy vůbec a tudíž je v podstatě jedno jak jim svítit. Díky za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.01.2016 14:51 Deepinpeat Re: Petronella
na vytápění malých betárek je nejlepší postavit je topný terarijní kabel odizolovat. Stejně jako se dá odizolovat dům obložením polystyrenem, jdou izolovat i akvária. Ideální je takový ten šedý polystyren pod podlahy, dá se dát jako podklad i kolem stěn. Pokud to má být nějak estetické, tak asi stačí podklad, na něj kabel a na kabel postavit ta betárka. Nezapomenout zakrýt a hlavně si vytemperovat vodu na výměny. Popis a vhodný kabel: forum.splendenspower.cz/…

podotýkám, že to je způsob, jak vytopit několik betárek v souhrnu za 15W na slušnou teplotu, což se akvarijním topením moc dobře nedá bez průtokového systému, takže autorům betařům zasložená poklona.

Edit: Taky se omlouvám, že poslední dobou neumím psát a přeskakuju slova, což by samo o sobě nebylo tak špatné, kdybych k tomu nepřipojil odkaz vedoucí do světa plivátek, kde se welfarem bet nikdo nezabývá. Doufám, že ironie této části příspěvku je zřejmá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2016 14:23 Petronella
Mám 6 beta samců. Jeden blue je ve vlkém akva s ostatní rybenou .-). Bohužel mám stále moc nízkou teplotu a má je v betáriech... Hrantýh na 6 litrů.. Něco kooupeno v Pet centru, něco Hornbachu. A dnes nový z výstavy. Můj dotaz zní. Jaká topítka do tak malého akvária?
3 samci mají asi z chladu rozpad ploutví.. Tak jsem je dala na topení a udržuju správnou teplotu. Na přelíčení dávám i léky.
Můžu rozpůlit jedno betárko polystyrenem na půl a mít v něm dva samce? Páč se mi takto vejdou na topení a můžu udržovat teplotu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 23:36 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: Adam
Proto je pro začátečníky lepší 20 - 60 l. Pořád jde o množství, kde bude stačit 1 - 3 kýble vody přes noc (24 h u krevetek). VŠUDE se píše, že malé akvária nejsou pro začátečníky vhodné, kvůli biologické rovnováze. Na větší akvária už jsou potřeba sudy nebo vědět, kolik chlorované vody ryby snesou (typicky pětina nádrže při typické kohoutkovice). Moje první akvárium bylo 20l elementka, bez filtru, s gupkama, na stojanu z "papundeklu". Např. Sklorex nelepí akvária menší než 12 l (možná tak na zakázku), protože to je mezní hodnota vhodná pro ryby. Kdysi jsem sice měl paví oko (samce) v 1,5l elementce, ale to už je spíš vězení. Ryba potřebuje plavat, i když má závoj.

Pokud někam položím A4 sešit, tak tam položím i 12l akvárium. Těch 185 Kč není tolik (+ kus lina nebo pěnová podložka za 30 Kč). Samozřejmě tam musí být místo na 17 kg (takže žádná komoda z papíru).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   29.01.2016 23:20 Žena drvi [2894] Re: Adam
Koupit si ziveho tvora a pak zjistovat, jestli te vlastne bude bavit se o nej postarat, je dost neuvazene. Ted uz rybu mas, tak nehledej cesty, jak peci o ni obejit. To nemyslim zle, budu jen rada, kdyz te akvaristika zacne opravdu bavit, ale jestli nezacne, tak co? Vylejes ho?
Tak drzim palce, hlavne betakovi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.01.2016 22:58 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: Adam
Ačkoliv máš třeba málo volného času, vyměnit třetinu vody v cca 20-tilitrové nádržce zabere čas tak asi zhruba než se Ti uvaří voda na kafe nebo čaj ;-) Času mám výrazně málo a starám se o cca 7 tis litrů vody. Pokud si nejsi jist, že tomu můžeš věnovat pár minut týdně, jak se chceš chystat na větší akvárium? Nechci tím rejpat, jen chci poukázat na to, že základní údržba malý nádrže zabere opravdu jen chvilku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.01.2016 19:59 R Muž romant [27987] Re: Adam
www.akvarista.cz/…
profizoo.cz/…
Edit: Aby jsi tomu rozuměl. Když nemáš filtraci, musíš jí nějak nahradit a k tomu právě slouží ta výměna vody. Samozřejmě se to může obejít i bez filtrace, ale bylo by zapotřebí mít akvo dostatečně osázený prosperujícíma rostlinama, nicméně tomu jednotýdennímu vyvětrání se stejně nevyhneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2016 19:58 R Muž afc1886 [14682] Re: Adam
Když se budeme bavit o tom 35litrovém akva,tak s filtrem a dobře zvolenou osádkou akva bude ta týdenní výměna stačit,ale u 5litrového bych měnil častěji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:54 Adam Re: afc1886
Já to všechno chápu. Vím, že jste proti, abych rybku trápil v té malé hrůze, i já nejsem nadšen. Ale říkám, že nemám v plánu koupit velké akva, abych zjistil, že mě to nebaví, nebo že na to nemám čas. Studuji, a ve volném čase sportuji. Chtěl jsem si zaběhnout to co teď mám a proto se Vás ptám, zda-li to s nějakým malým filtrem dotáhnu na hodnotu, kdy budu moct měnit 1x za týden. Děkuji. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2016 19:50 R Muž afc1886 [14682] Re: Adam
Čím menší akva,tím je vše těžší,a po nastálých problémech mnoho lidí zanevře na akvaristiku.Právě proto ti radím častou výměnu vody,aby jsi rozšířil naše řady. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:46 Adam Re: afc1886
Nebráním se. Jen nechci zjistit, že mě to buď nebaví, nebo že na to nemám čas. Chtěl bych si prozatím zaběhnout toto bohužel malé akvárko, abych se s tím obeznámil. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:42 Adam Re: romant
Jojo s tím počítám. Byl bys tak hodný a doporučil mi nějaký minimální bublifuk pro takto malé akvárko? Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:41 R Muž afc1886 [14682] Re: A
Nebraň se té výměně.Bavíme se o 5tilitrovém akva,co mají říkat lidi co mají 200 a více litrové akva.Čím menší akva,tím je ta výměna důležitější.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:41 Adam Re: Turbínka
Tím chceš říct, že ačkoliv si to své 5l akvárko osadím filtrem, stále budu muset měnit vodu vícekrát za týden? O.o :P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:37 R Muž romant [27987] Re: A
Dokud nebude filtr funkční, nemine tě ta častá výměna. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:37 Žena Turbínka [2558] Re: A
Tak akvárko o objemu 20 l, pořádně zarostlé, klidně ten bublifuk a měníme po týdnu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:36 A Re: afc1886
Ano, to je samozřejmost. Ale nechci vodu měnit ob den či co 2 dny. Ideálně bych ji chtěl měnit jednou za týden či za dva. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:34 Adam Re: romant
Takže stačí koupit ten nejlevnější=nejmenší vzduchovací strojek a k tomu molitanovy akvariní filr? Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:31 R Muž afc1886 [14682] Re: Adam
I přes bublifuk bych nezanevřel na tu výměnu vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:26 R Muž romant [27987] Re: Adam
Není, bublifuk zn. ideál.
Edit: Jak správně poznamenal kolega, bez výměn vody to prostě nejde a to i v případě, že v akváriu bude zaběhnutej filtr, což nebude dříve než za 14 dní. U funkčních nádrží potom postačuje pravidelná týdenní výměna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:24 Adam Re: romant
Děkuji za rychlou odpověď. Je hloupost koupit do tak malého akvária třeba i ten nejlevnější filtr, aby nemusela být výměna vody tak častá? Děkuji. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:05 R Muž romant [27987] Re: Adam
Klidně napořád, když budeš denně, nebo obden měnit alespoň 1/3 vody, mít teplotu ne nižší 25 st.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2016 19:04 Adam – Betta
Zdravím. Vím, že už tady podobné téma někde bude, ale nechce se mi listovat a hledat staré odpovědi. Nedávno jsem dostal chuť založit si akvárko. Známý má 35 litrové a kolem této hranice bych se chtěl taky držet. Měl jsem doma 5 litrovou kostku, a do ní jsem si koupil jednoho samce Betty. Chci se zeptat, jak dlouho ho můžu mít v této kostce, dokud si nepořídím akvárko větší? Děkuji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 19:43 R Muž romant [27987] Re: sasa
Jenom kluka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2016 19:42 sasa – betta??
Dobry den. Mam 12 litrove akvarko. Prosim o radu mohu tam dat 2 samicky a jednoho samecka? Pokud ne, nevadi dat pouze samecka? Diky moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.01.2016 18:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: motýlek
motýlek napsal:... což ale nic nemění na tom, aby při podávání komářích larev byl akvarista opatrný Já vám překvapivě dám velmi výrazně zapravdu, avšak nikoliv proto, že by snad komáří larvy mohly betám prorvat břicho svou hubou. Opatrnost je místě ze zcela jiného důvodu, ale souvisí to s děravým břichem... bety, podobně jako spousta jiných ryb jsou schopny se komářích larev přecpat doslova k prasknutí a pak je ke vzniku dojmů z vetřelce jen kousíček. Praskají od střeva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.01.2016 11:01 jamajcan Re: motýlek
Nevím, jestli to máš vyčtené, nebo z osobní zkušenosti. Každopádně na mně to působí trošku jako hurá zpráva. Já takové zkušenosti nemám a to jsem komářích larev zkrmil milion. Škoda, že jsi to líhnutí vetřelce třeba nezaznamenal na fotografii, to by bylo po debatě a opozitorům jako jsem ja, by jsi zavřel ústa. Bohužel, pokud připouštíš, že tam mohly být i jiné "potvůrky" a nevíš na 100%, že to způsobily právě ony larvy, myslím postrádá smysl dál o tom debatovat. Podle mě jsi ty prcky jen přežral k prasknutí.
Akvaristice zdar!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2016 09:28 Muž motýlek [275] Re: jamajcan
No mně se to stalo také jen jednou. Prostě měli ti beťáci malí smůlu, že hloupě žrali asi ve stadiu larev. A je též možné, že tam byly nějaké jiné potfůrky - což ale nic nemění na tom, aby při podávání komářích larev byl akvarista opatrný. A o to snad v této diskuze jde - ne o dokazování kolik kdo přečetl chytrých knih? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2016 23:00 jamajcan Re: motýlek
No nevím. Komáří larvy zkrmuju už pěknou řáááádku let, ale tohle jsem fakt nezaznamenal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   22.01.2016 22:54 Muž motýlek [275] Re: motýlek
komáre sú každému dobře známy dvojkrídly hmyz, kterého vývoj prebieha vo vodě, kde sa i zakukluje a až jako dospelý komár vylietava von. Živia sa krvou živočíchov. Citace z AKVARIOVÉ RYBY - Andodo-Frank OBZOR Bratislava 1969 ...
Je zřejmé, že pokud pozře rybka kuklu těsně před vylíhnutím, tak se to může stát osudným - ten komár se dostane ven kusadlami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.01.2016 20:07 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: motýlek
Larvy komárů se živí drobným planktonem (prvoci),řasami a organickými mikročásticemi,ústní ústrojí je vybaveno brvami bez kusadel. ;-) stydim ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2016 11:44 Muž motýlek [275] Re: Kaira
Žerou všechno potvory... Kdysi jsem je odchovával, měli asi tak 20mm - nachytal jsem jim komáří larvy ze sudu - a oni sežrali někteří i larvy opravdu už hodně velké, ale nekousali - spolkli je. No a larvy se jim pak prokousaly břichem ven. Chvíli mi tehdy trvalo, než jsem na to přišel.
Nikdy před a nikdy po neměly mladí beťáci pět minut po nakrmení díravá bříška - poprvé dva, další den tři a ještě jednou - pak mi to docvaklo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2016 11:19 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: romant
Takže pořídím "hodnýho" beťáka, který bude mít svýho papáníčka nahoře dost, a z někoho vymámím velký kreveťule, úkryty tam jsou - a bude vyřešeno :-D hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2016 09:22 R Muž romant [27987] Re: Belisana
Tak ono to má i docela logiku v tom co kolega píše. Proč by se beťák namáhal někam ke dnu pro příkrm(krevetky), když mu plave přímo u huby(perloočky). No a ve tvém příspěvku spatřuji taky jednu velkou pravdu, že není ryba jako ryba, takže nezbyde než to vyzkoušet. Dostatek pestrý potravy a hodně možností se schovat, asi tak bych to viděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2016 09:17 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Belisana
Saši, co se mu vejde do huby, to sežere. Dospělou krevetku spíš ne, ale mladé/malé ano. I když už jsem tu četla barvitý popis, jak betta zdecimovala krevetky bez ohledu na velikost. Já mám s beťákem jednoho dospělého kreveťáka a pořád tam je. Ani se neschovává, beťák o něj nejeví zájem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2016 08:25 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: PaulZy
Takže už krevetky nechává být? Asi je to ale jak u kterýho, že? Pořizovat k beťákovi krevetky by byl risk, že je posvačí? Jen se ptám, protože zrovna zakládám beťákovi miníčko a tam by se mi ty kreveťule líbily ... Několikrát jsem tu ale četla, že se to nedoporučuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2016 22:45 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: hurvajz77
U mě Beťák na začátku taky startoval na krevetky a jiné ryby, ale asi po dvou dnech se na to vykašlal a startuje tak na perloočky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2016 20:32 hurvajz77 Re: Mejtys
Ještě mám jednoho: měchýřovku východní, je dost veliký a když byl Betta samec v ráži, tak do šneka startoval. Fakt jsem si myslel, že mu ublíží, další den už si ho nevšímal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2016 20:23 Žena Mejtys [7] Re: Turbínka
Děkuji oběma za reakci! Když jsem neritinu viděla, připadalo mi to také jako nesmysl. Vypadá trochu jako malý tank. Nedovedu si představit, že by jí Betta mohla nějak ublížit. To už bych se víc bála o malé okružáky. Nic dalšího mne nenapadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2016 18:36 Žena Turbínka [2558] Re: Mejtys
Nevidím důvod proč by spolu v dostatečně velké nádrži být nemohli :-) Do menších bettárií (do 30 l) je neritina nevhodná kvůli tomu, že si dlouhodobě nenajde dostatek potravy, což se na fóru párkrát objevilo, to je jediné zavádějící, co mne napadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2016 18:25 hurvajz77 Re: Mejtys
Tak to by mě taky zajímalo... Já mám jednoho u třech bojovnic a nezaznamenal jsem, že to nějak vadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2016 06:29 Žena Mejtys [7] – Betta vs. Neritina
Zdravím, někde na fóru jsem četla, že Neritina a Betta nejdou dohromady. Povíte mi proč?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2016 21:23 lemura Re: Deepinpeat
No více méně si taky myslím, že asi jikry má, protože opravdu vypadá zdravě, ale zvětšený hrdelní vak není poznat, ale to bude asi tím, jak si napsal, že se opravdu jedná o mladé ryby, takže těch jiker bude asi pomálu. Každopádně o odchovy ani moc nestojím, sice se jedná o krásné ryby, ale v záplavě barevných bojovnic o ně není takový zájem, takže nevím co bych s nimi dělal.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 79

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 67764x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1221?od=751