Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.01.2018 22:00 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: BigZahry
Do 20 litrů max ten samec coze , nic víc. !!! A ještě i krunýřovce, to zrovna praktické taky není hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2018 21:57 R Muž afc1886 [14655] Re: BigZahry
4 betty do 20 litrů? ne To nemůže dopadnout dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2018 21:54 BigZahry – Nové akvárko
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

Prosím o par rad. Po letech jsem se rozhodl vrátit k akvarkum. Po dlouhém přemlouvání ženy mi jsou povolena 2. Tak jsem se rozhodl začít menším a něčím novým. Díky vzhledu padla volba na Bojovnici.

Slepil jsem si akvárium cca 20 l. Zakoupil v akvaristice měkkou vodu, pro úpravu použil Tetra Betta Aqua safe. Jako podloží použil akvaristicky substrát (vrstva cca 0,5 cm) a modré kamínky (3 cm). Vysadil kytky - hlavně Anubias. Vložil filtr - zvolil jsem kvůli nízkému proudu filtr na krevety a poslední patro jsem vyměnil molitanovy filtr za sáček s aktivním uhlím (samovyroba). Topitko 25 W Eheim nastavené na 27 stupňů. Je tam i vzduchovaci kamen hlavně kvůli kytkam, ale pusteny na minimum.

Čekal jsem asi 4 týdny, kdy po dobu šestý dni již byla stabilní kyselost cca 6,8, voda byla čirá bez zákalu a nikde se neobjevili žádné zvláštnosti. V sobotu jsem koupil na burze samečka, tři samičky a z nostalgie a praktičnost jednoho krunyřovce.

A teď k věci:
1) Samecek mi od vysazeni do akvarka honí samičky, roztahuje tlamu a ploutve. Nikde je nenapadne, ale děla to porad. Je to normální? Vždyť se strašně nadře, kluk jeden..
2) v rohu akvária, na lepidle mi po vysazeni vyrostlo bílé vláknité cosi. Co s tím? Je to pruser? Nic podobného jsem nikde nenašel..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 22:18 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: Kmonda
Ona se zklidní, moje taky napřed "lítaly", zvykne si. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 21:36 Žena Kmonda [0] Re: drvi
Jenže on lítá po celém akváriu a naparuje se neustále, až ho to natolik vyčerpe, že potom jen polehává a už nemůže. Do akvária byl přidán dnes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2018 20:51 Žena drvi [2894] Re: Kmonda
To přece vůbec nevadí, naopak, betta si tím posiluje ploutve a nám poskytuje krásnou podivanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 20:25 Žena Kmonda [0]
Dobrý večer, chci se zeptat, co dělat, když při svícení se Betta vidí ve všech stranách akvária a tak "bojuje" :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 18:52 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Petr12
Paráda! Zvyšuj teplotu tak o stupeň denně, ať nemá šok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.01.2018 18:09 Muž Petr12 [4] Re: RE5PEKT
Díky,, budu studovat. Zakoupeno topítko 20w. Začínám topit. Standa je zvědavý a motá se kolem topítka. Vyhřívá se jako kocour na sluníčku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 12:57 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Petr12
Vypadá v pohodě, ale dále ji sleduj. Hlavně koukej, jestli se ploutve nezačínají třepit, nečernají konečky, neobjevují se světle červené (krvavé) tečky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 11:16 Muž Petr12 [4] Re: RE5PEKT
Topítko dodám. Ploutve mají normální barvu. Nejsou roztrhané, jsou to dvě dírky cca 0,5 az 1mm. Na fotce ze včerejška nejdou ani vidět. Vypadá to jako čistý průstřel. Proto jsem myslel že jde o zranění.
EDIT- Mrkněte do profilu, je tam včerejší foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 10:05 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Petr12
Pozoruješ na těch ploutvičkách změnu barvy? Občas se můžou pocuchat o dekoraci a občas (většinou) je příčinou špatná kvalita vody.

Souhlasím s nevhodností brzkého vypuštění. Souhlasím s velikostí nádrže (respektive nesouhlasím), příště raději nádrž minimálně 35x30 nebo 40x25 (dXš), ale to co máš není úplně hrozné, už bych ho tam nechal.

Přestaň mu teď dávat zrcátko (je nemocný a další stres by byl na škodu), střídmě ho krm a HLAVNĚ zvyš teplotu. Vodu měň, jak tu někdo psal, jednou za 2 dny třetinu tento týden, příští týden třetinu jednou za 3 dny a tak to postupně prodlužuj až na třetinu za týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.01.2018 09:06 Muž Kubaa [718] Re: Petr12
Je to nesmysl, labyrintky jsou citlivé na dusíkaté látky stejně jako ostatní ryby. Betta je citlivá na zimu, topítko měla mít od začátku. Navíc je to moc malý (dokonce ještě o 5 cm kratší než 12L nano klasika), i když je mi jasný, že se betty týrají i v mnohem menších nádržích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2018 08:56 R Muž Anthrax [4739] Re: Petr12
Nezaběhnuté akvárko je špatně, na to se názory nerůzní. Ale myslím, že ti to radili proto, že by si to ta betta odskákala i v tom malém původním "akvárku" a možná ještě hůř. Navíc ti někdo o tom topítku psal už před třemi týdny... Už mohla (měla) být betta dávno v teple.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 08:30 Muž Petr12 [4] Re: ctibum
Díky za reakci. Od více lidí bylo řečeno že mohu labyrintku vpustit dříve. Názory se různí. Tento víkend 27.12 je aquatera Olomouc. Přibude topítko. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2018 00:47 R Muž ctibum [6867] Re: Petr12
Souhlasí založení 27. 12. 2017 a vypuštění Standy 6.1.2018? Akvo je hezký a určitě lepší než původní krabička, ale Standa tam šel moc brzo, řekl bych. Ostatně sám to píšeš v poznámce. Asi bych měnil vodu častěji, než jen jednou týdně. Obden třetinu, 14 dní, než si to trochu sedne.
Ale počkej si ještě na další názory ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2018 00:33 Žena drvi [2894] Re: Petr12
Růžkatec to určitě na svědomi nemá. Spíš se to objevuje u bett, kdyz se zhorší podminky v akvu. Údržbu, jak píšeš, děláš pravidelně, tak snad jen ta neritina muže znečišťovat prostředí trochu víc, než by bylo zdrávo. A co topitko, už ho máš, topíš na 26 st?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2018 22:43 Muž Petr12 [4]
Ahoj, mám drobný dotaz. Někdy během víkendu se beťákovi lehce potrhaly ploutve. Může to mít na svědomí růžkatec na hladině, nebo jen rozčilování u zrcadla? Zrcadlo dávám párkrát týdně na 15minut. Do růžkatce rád zajíždí a tak nějak se zasekne :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 11:45 Muž Jifi [675] Re: motýlek
Pokud tam bude Betta + maximálně pár dalších obyvatel, tak potom souhlasím, že filtr není ve slušně zarostlé nádrži potřeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 09:37 Muž motýlek [275] Re: Jifi
Přesně tak. Betta si vystačí i bez vzduchování a filtrování. Stačí mít zarostlou nádrž a jednou za měsíc část vody vyměnit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2018 06:25 Muž Jifi [675] Re: Kreveta
Pokud ji unáší proud, tak ji to bude vyčerpávat, protože s takovými ploutvemi to není žádný plavec do divoké vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2018 17:50 Kreveta – Pomoc s filtrací
Ahoj, potřebuji pomoci.
Mám 24 hodin Betu v nově založeném betáriu se dvěma živými rostlinkami. Zdá se, že je spokojený, žere, je aktivní.. ale toto všechno rázem zmizí, když zapnu filtr (který byl součástí betária). Přestože ho zapnu na “nejmenší výkon” je hned poznat proudění vody a rybka má velké problémy se udržet, unáší jí proud a vypadá jako by byla na rozbouřeném moři. Vždycky se nacpe do rohu akvária k filtru, kde je asi nejmenší pohyb a myslím, že ho to dost stresuje.
Jak tohle mám řešit? Menší filtry asi neexistují a bez něho to zřejmě nepůjde, když tam mám živě rostliny?

Děkuji předem za vaše zkušenější odpovědi ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 20:20 Muž motýlek [275] Re: Iceman
Řešil jsem problém rychlého filtru v malé nádrží tak, že jsem výtok nasměroval šikmo na krycí sklo položené na skleněných podélných výztuhách. Voda pak stékala docela zvolna po bocích zpet, pokud ovšem máš jinak, asi to nebude možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:46 Žena tramtra [3202] Re: Iceman
Nech to tak, jestli nemáš jinou možnost, bude teď odpočívat tam, podle mě to vydrží, když nezanedbáš údržbu, tak by neměl být problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 17:37 Muž Iceman [96] Re: tramtra
Díky, mám podobný pocit. Jestli mu to teda fakt vadí tak nevím jak ten novy filtr zaběhnout. A to už jsem otočil vystup z filtru na sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2018 17:01 Žena tramtra [3202] Re: Iceman
Jestli se mu tam víc honí voda, tak je to třeba jedno z mála míst, kde si v klidu odpočine...ale raději ho teď víc sleduj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2018 15:02 Muž Iceman [96]
Ahoj, mám jeden dotaz k bettě chované v akvariu Melicharovo (viz. prezentace).
V pondělí jsem přidal druhý filtr na zaběh, a i když jsou oba stažené na minimum přece jenom tam je o něco větší pohyb vody.
Beťák mě dnes začal polehávat na filtru. Možná jen odpočívá, do teď to ale nedělal. Jinak se chová normálně, žere i plave po celem aq.
Mám si dělat starosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.01.2018 08:12 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: Mireben
Kdyby tady někdo řešil něco podobného (dát samce se samicemi):
Z vlastní nedávné zkušenosti, kdy jsem zkusil umístit samce (jako prvního) do 80 l akva se 3 samicemi (o 2 dny později, než samec - 2 chovné, 1 nedomrlá) začaly téměř okamžitě dorážet na samce, který je vždy zahnal. Ale ty 2 chovné samice začaly spolupracovat a neustálými útoky (po kterých je vždy zahnal) ho unavili, až už vůbec neměl sílu se ohánět a za dalších cca 5 minut měl 20% ploutví pryč a zrovna když jsem přicházel k akvárku, tak se mu jedna samice zahryzla do spodní ploutve a vlála za ním zakouslá, jak se z posledních sil snažil uplavat do dolních pater. Tam pak nehybně ležel na boku asi 5 minut úplně vysílený.. myslel jsem, že to je jeho konec. Takže pokud nechceš mít orvaného samce a stres tvých rybek ti nestojí za tu podívanou, tak bych to určitě nezkoušel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.01.2018 08:59 Muž motýlek [275] Re: Kubaa
I betta si zaslouží prostor. Já se jim jedno období amatérsky věnoval. Líbila se jim nádrž 25 cm vysoká a metr dlouhá. Podobně i čichavec šedý. Zkušený akvarista pozná, kde se rybky cítí dobře ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.01.2018 00:50 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: Kubaa
To ne, nedala bych je samozřejmě k rybám, které by je obtěžovaly, nevšímaly si jich. A zarostlé bylo dostatečně. Akva má v. 50 cm. Měla jsem tam postupně 3 samce. Ale u bett je to nevyzpytatelné, člověk u těch importovaných vlastně neví, jak jsou staré. Už tam dávám jen samičky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2018 20:08 Muž Kubaa [718] Re: Belisana
V cca 35-40 cm kytkami zarostlé vody (45-50 cm akvárium) jsem problém s kratším životem nezaznamenal. To už mi jako pravděpodobnější příčina přijde to, že zmiňujes společenské akvárium - stres způsobený nějakými dotěrnými spoluobyvateli, pro které jsou dlouhé ploutve často lákadlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.01.2018 18:37 Žena Belisana [476] - gavúnci, labyrintkyRe: Kubaa
Tak bych to neformulovala, že je "líná" a nechce pohyb, ale mám zkušenosti stejné jako Drvi, sice si samci betty ve velkým akvárku (375 litrů) plavali pěkně a vypadali spokojeně, ale dožívali se o dost kratšího věku ... Určitě je pro ně lepší nižší sloupec vody, to bude hlavní důvod, což v běžných společenských nádržích není tak běžné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   13.01.2018 01:51 Muž Kubaa [718] Re: drvi
Že by někomu zdravotně prospělo omezení pohybu jsem ještě neslyšel. Problém může být jedině v té hloubce u nějakých jedinců, kde šlechtění šlo za únosnou míru. Nicméně betta nemá problém spát třeba těsně pod hladinou na kytkách, pokud chce. Problém bude asi jinde.

Já jsem nikdy neměl bettu v menší než stolitrové nádrži. A nikdy jsem neměl línou bettu, které by vadil pohyb. Nekrmím sušeným, žrádlo se u mě většinou loví. Měl jsem i běžné dlouhoploutvé samce. Já mám raději divočáky, ale ex byla blázen do šlechtěných a vyhrávala s nimi i soutěže. Spoustu ryb měla v mininádržích, jinak to při těch počtech nešlo, ale ti nejlepší samci měli 200-300L akvária, podobné byly i vytíračky. A když má člověk srovnání mezi aktivní rybou v té velké nádrží a tou znuděnou v malé, teprve si uvědomí, jaký je do toho miníčka smutný pohled.

Betta si zaslouží stejně velké akvárium jako jiné labyrintky té velikosti. Ideálně mělké ale s velkým půdorysem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2018 00:46 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: drvi
Evidentně je vyčerpává plavba v " sukních" k hladině. U těch dlouhoploutvých samců by to chtělo výrazně nižší vodní sloupec. Zřejmě se část z nich doslova utopila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.01.2018 00:36 Žena drvi [2894] Re: Kubaa
No vidíš, já mám zkušenosti ohledně pěstování betty ve velké nádrži dosti bohaté a docela jiné ;-). V mém 700 litrovem akvu ve velké pohodě žije asi 10 bettích samic (kromě jiných ryb) ale hodně oploutvenejm samcům se tu nedaří, větší vzdálenosti je asi dost vyčerpávají. Doba jejich života je vždy podstatně kratší než u stejných jedinců v miníčkách. Samozřejmě nutností je aspoň těch 20 litrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 21:36 Mireben Re: Kubaa
Fotky zítra vymažu a nahraju nové. Takhle to vypadalo po založení a ještě se špatným zářivkovím osvětlením pod kterým nic nerostlo, jen hnědá řasa ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.01.2018 21:33 Muž Kubaa [718] Re: Mireben
No radši bych tedy ten stupeň přidal. Ale těch kytek tam podle fotek moc není, hustě zarostlá nádrž je taková, kde není vidět pozadí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 21:31 Mireben Re: Kubaa
Neonka červená, teplotu vody mám na 25°C. Ten rozdíl 1 stupně nebude tak vážnej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 21:28 Muž Kubaa [718] Re: Mireben
Každopádně potřebuje teplou vodu, betty jsou teplomilné - alespoň 26 °C. Což je třeba ale pro neonky obecné už moc (jaké neonky tam máš?). To je jeden z důvodů proč mám pochybnosti o té kombinaci ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 21:23 Mireben Re: Kubaa
Díky, nádrž je teď hustě osázená rostlinami tak snad to bude v pohodě. Určitě se tam bude trápit míň než vtom kelímku ve kterém jsem ji prodávali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 21:14 Muž Kubaa [718] Re: drvi
Nevidím jediný důvod, proč by mělo vadit velké akvárium - maximálně tak může vadit hluboké (tj s vysokým vodním sloupcem) akvárium - ale to buď musí být akvárium skutečně velice hluboké, nebo samec už poněkud přešlechtěný. Běžný dlouhoploutvý samec nemá s nějakými 40 cm vodního sloupce vůbec žádný problém, zvlášť pokud je akvárium správně zarostlé. Betty jsou velmi inteligentní a zvědavé ryby a mít je v miníčku je docela trápení. Pokud mají možnost, neustále něco zkoumají.

Základ pro betu je dobře zarostlá nádrž. Pak, pokud je unavená, může odpočívat i na listech. Rovněž to řeší agresi. Ostatně je to jejich přirozené prostředí - relativně mělké ale rozlehlé vody plné rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 20:50 Mireben Re: drvi
Ostatní ryby je ignorujou v tom by problem snad být nemusel, a ty samice mu v tak ,,velké" nádrži v případě nouze uplavou..
Právě tu na rybičky.net jsem v atlase našel k betě napsáno tohle:
Bojovnice je klidná ryba, vhodná do společenského akvária. Nelze ji ale chovat ve společnosti agresivních ryb, které by jí okousaly ploutve. Dobře se cítí v hustě zarostlé nádrži s možnostmi úkrytů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2018 20:36 Žena drvi [2894] Re: Mireben
Já bych viděla riziko v tom spolužití samce a dvou samic. Několikrát jsem zažila, že docházelo k agresi mezi samcem a samicemi í v takto velkem akvu. Pokud je samec hodne oploutveny, může mu velke akvárko opravdu vadit, optimální pro samce betty je akvo velikosti 20 - 30 litrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 20:31 Muž Kubaa [718] Re: Mireben
To je naprostý nesmysl, že by pro ně bylo velké akvárko nevhodné. Nevhodná jsou naopak ta mrňavá bettárka. Nejsem si ale zrovna jist těmi spolubydlícími.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2018 20:21 Mireben – Beta
Ahoj, do 160l akvaria kde je 25 neonek, 10 pancernicku malych a 3 parmicky cernopruhe jsem dnes koupil betu samce a k němu 2 samice. Teď jsem se dočetl že je pro ně velké akvárko nevhodné. Jak moc? Je to problém?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   31.12.2017 12:03 Žena drvi [2894] Re: wendy
Betty, jako většina obratlovcu potřebuji určitý cyklus světla a tmy. Hlavně ho ale potřebuji rostliny, které by betty v akváriu měly mít. Rostliny pomáhají udržet rovnováhu v akváriu a dělají pro ryby příjemnější prostředí.
Edit:zase jsem pomalejší rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   31.12.2017 12:00 R Muž ctibum [6867] Re: wendy
Betta asi ani ne, ale ty živý rostliny, který určitě v akvárku máš, tak světlo ocení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 11:34 wendy – bojovnice pestrá
Dobrý den můžu se zeptat potřebuje Betta splendens světlo z lampičky nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 22:55 R Muž romant [27981] Re: Aneta
Hmm, tak dva roky na beťáka je vcelku veteránskej věk. To co popisuješ nevěstí nic dobrýho, ryba směřuje ke druhýmu břehu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2017 22:53 Aneta Re: romant
Ahoj, tak s Bettou to nevypadá moc dobře :-(
Po výměně vody a vsazení kytek a zvýšení teploty. Leží u dna a občas se plave nadechnou.
Když něco sní, tak to po chvíli vyplivne, asi jí dělá problém jíst.
Zdá se mi trochu nafouklá a pořád naježená.
Nevím jestli se nemohli zavléct nějaké paraziti z koupených sušených komářích larev.
A nebo je to stářím? Už mu budou 2roky :-(

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 79

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 67620x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1221?od=351